• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про організацію службової діяльності цивільної охорони Державної служби охорони при МВС України

Міністерство внутрішніх справ України  | Наказ, Зразок, Перелік, Опис, План, Порядок, Форма типового документа, Інструкція від 25.11.2003 № 1430 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ, Зразок, Перелік, Опис, План, Порядок, Форма типового документа, Інструкція
  • Дата: 25.11.2003
  • Номер: 1430
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ, Зразок, Перелік, Опис, План, Порядок, Форма типового документа, Інструкція
  • Дата: 25.11.2003
  • Номер: 1430
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
Н А К А З
25.11.2003 N 1430
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
22 червня 2004 р.
за N 762/9361
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 577 від 07.07.2017 )
Про організацію службової діяльності цивільної охорони Державної служби охорони при МВС України
З метою вдосконалення організації службової діяльності цивільної охорони Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ України, оптимізації її організаційно-штатної структури
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити:
1.1. Інструкцію з організації служби підрозділів цивільної охорони Державної служби охорони при МВС України (додається).
1.2. Зразок посвідчення працівників підрозділів цивільної охорони Державної служби охорони при МВС України (додається).
1.3. Інструкцію з організації роботи чергових частин підрозділів цивільної охорони Державної служби охорони при МВС України ( додається) .
1.4. Інструкцію про порядок зберігання, видачі (приймання) вогнепальної зброї та боєприпасів до неї персоналу підрозділів цивільної охорони Державної служби охорони при МВС України ( додається) .
1.5. Положення про предмети, правила носіння та норми належності спеціального форменого одягу для персоналу підрозділів цивільної охорони Державної служби охорони при МВС України ( додається) .
2. Контроль за виконанням наказу покласти на Керівника Апарату Міністра внутрішніх справ України генерал-лейтенанта міліції Шаповала В.І.
Міністр генерал-лейтенант міліції М.В.Білоконь
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МВС України
25.11.2003 N 1430
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
22 червня 2004 р.
за N 762/9361
ІНСТРУКЦІЯ
з організації служби підрозділів цивільної охорони Державної служби охорони при МВС України
1. Загальні положення
1.1. Ця Інструкція визначає завдання і організацію діяльності підрозділів цивільної охорони та/або цивільної охорони Державної служби охорони при МВС України, а також права і обов'язки її персоналу.
1.2. У своїй діяльності цивільна охорона керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, міждержавними та міжурядовими угодами з питань охорони власності, цією Інструкцією, нормативно - правовими актами МВС України (далі - МВС), а також рішеннями місцевих органів влади у межах їх компетенції відповідно до завдань, покладених на Державну службу охорони при МВС України (далі - ДСО).
1.3. Підрозділи цивільної охорони створюються для здійснення на договірних засадах заходів охорони щодо нерухомих об'єктів та іншого майна суб'єктів господарювання всіх форм власності (далі - власник), у тому числі вантажів, а також грошових знаків, цінних паперів та інших цінностей, що перевозяться, інкасації та забезпечення особистої безпеки громадян (далі - заходи охорони та безпеки).
1.4. Підрозділи цивільної охорони можуть створюватись у складі управлінь Державної служби охорони при ГУМВС України в Автономній Республіці Крим, місті Києві та Київській області, управлінь - відділів Державної служби охорони в областях та місті Севастополі (далі - УДСО-ВДСО), міських, районних, міжрайонних відділів (відділень) ДСО, на окремих об'єктах, у тому числі у складі Служби інкасації Державної служби охорони при МВС України (далі - Служба інкасації), спеціальних підрозділів міліції охорони "Титан" ДСО (далі - СПМО "Титан"), стройових підрозділів міліції охорони ДСО (далі - підрозділи міліції охорони), центрів спостереження ДСО (далі - ЦС), разом - підрозділи охорони.
Підрозділи цивільної охорони за рішенням Департаменту Державної служби охорони при МВС України (далі - ДДСО) можуть мати статус юридичної особи.
1.5. Для забезпечення службової діяльності цивільної охорони у межах коштів, розрахованих за "звичайними цінами", в її складі згідно з Примірними штатами, затвердженими МВС, вводяться посади керівного персоналу, структурні підрозділи з організації об'єктової охорони, супроводженню вантажів, охорони міжбанківських перевезень, чергові частини, групи контролю за несенням служби, групи реагування цивільної охорони (далі - ГРЦО) та інші структурні підрозділи за напрямками діяльності ДСО.
До складу підрозділів цивільної охорони в необхідних випадках вводяться атестовані посади старших та молодших інспекторів охорони за рахунок коштів, що надходять за договорами на здійснення заходів охорони та безпеки.
1.6. Залежно від чисельності персоналу цивільної охорони, місць дислокації й особливостей об'єктів, що охороняються, при підрозділах охорони або в їх складі створюються:
1.6.1. Загони цивільної охорони:
- I групи - з чисельністю працівників понад 350 одиниць;
- II групи - з чисельністю працівників від 200 до 350 одиниць;
- III групи - з чисельністю працівників від 75 до 200 одиниць.
1.6.2. Команди цивільної охорони:
- I групи - з чисельністю працівників від 50 до 75 одиниць;
- II групи - з чисельністю працівників від 35 до 50 одиниць;
- III групи - з чисельністю працівників від 15 до 35 одиниць.
1.6.3. Групи цивільної охорони - з чисельністю працівників від 10 до 15 одиниць.
1.6.4. Відділення цивільної охорони - з чисельністю працівників від 6 до 10 одиниць.
1.7. Підрозділи цивільної охорони перебувають у підпорядкуванні начальників підрозділів охорони, у структурі яких вони створені, або іншої посадової особи за рішенням начальників підрозділів охорони.
1.8. Підрозділи цивільної охорони відповідно до покладених на них завдань:
1.8.1. Здійснюють заходи охорони та безпеки за укладеними договорами.
1.8.2. Здійснюють заходи із забезпечення особистої безпеки персоналу підрозділів цивільної охорони під час виконання ним службових обов'язків.
1.8.3. У місцях здійснення заходів охорони та безпеки запобігають правопорушенням.
1.8.4. Вивчають позитивний досвід у галузі професійної охоронної діяльності та впроваджують нові форми і методи охорони об'єктів власності та забезпечення безпеки фізичних осіб.
1.8.5. Проводять відбір персоналу при прийнятті на роботу та його подальше навчання.
1.8.6. Забезпечують збереження та використання персоналом підрозділів цивільної охорони вогнепальної зброї та спеціальних засобів у суворій відповідності до вимог законодавства та нормативних актів.
1.8.7. Реалізують заходи із забезпечення законності та дисципліни у службовій діяльності персоналу цивільної охорони.
1.8.8. У порядку, встановленому ДДСО, направляють персонал цивільної охорони для підготовки та перепідготовки до навчальних закладів професійної підготовки працівників ДСО.
1.8.9. Здійснюють комплекс заходів щодо безумовного виконання норм з охорони праці та дотримання техніки безпеки.
1.8.10. У порядку, передбаченому нормативними актами МВС, розробляють і здійснюють заходи щодо раціонального використання матеріальних, трудових та фінансових ресурсів цивільної охорони.
1.8.11. Готують відповідні інформаційні та звітні документи, організовують і проводять наради, семінари та збори з питань удосконалення охорони.
1.8.12. Розробляють та подають на затвердження до підрозділу ДСО вищої інстанції бюджет підрозділу цивільної охорони.
1.8.13. Зміцнюють власну матеріально - технічну базу, у тому числі в порядку, встановленому в системі ДСО, вносять керівництву підрозділу ДСО, до складу якого входить підрозділ цивільної охорони, пропозиції щодо спрямування вільних коштів на розвиток власної матеріально - технічної бази та фінансування програм соціального захисту персоналу цивільної охорони, розширення сфери матеріального стимулювання та соціального забезпечення.
1.8.14. У межах наявних коштів у встановленому порядку вносять пропозиції щодо вирішення соціальних питань персоналу цивільної охорони.
1.8.15. Діловодство у підрозділах цивільної охорони здійснюється в порядку, встановленому нормативними актами МВС.
1.9. Підрозділи цивільної охорони комплектуються особами, які за своєю підготовкою, досвідом роботи, моральними, діловими і психологічними якостями, рівнем освіти, віком та станом здоров'я здатні успішно виконувати покладені на них завдання та обов'язки.
Прийняття кандидатів на роботу та призначення персоналу підрозділів цивільної охорони здійснюється в порядку, встановленому МВС.
На персонал підрозділів цивільної охорони розповсюджується загальне законодавство про працю і державне соціальне страхування.
1.10. До підрозділів цивільної охорони не можуть бути прийняті особи:
- які не досягли повноліття або не отримали середню освіту;
- які за станом здоров'я і фізичного розвитку не можуть виконувати обов'язки працівників персоналу охорони відповідно до вимог, установлених Міністерством охорони здоров'я за погодженням з МВС;
- які перебувають на обліку в органах охорони здоров'я з приводу психічного захворювання, алкоголізму чи наркоманії;
- які визнані судом недієздатними або обмежено дієздатними;
- яким пред'явлено обвинувачення у вчиненні злочину до вирішення питання про їх винність у встановленому законом порядку;
- яким в установленому законодавством порядку заборонено займатися охоронною діяльністю або роботою, пов'язаною з матеріальною відповідальністю;
- які не мають визначеного місця проживання.
1.11. Персоналу підрозділів цивільної охорони після проходження терміну випробування, стажування, здачі письмових заліків із знання функціональних обов'язків видаються посвідчення встановленого зразка.
1.12. Форма одягу для персоналу підрозділів цивільної охорони, спорядження та екіпірування під час виконання обов'язків із здійснення заходів охорони та безпеки визначаються відповідно до нормативних документів МВС.
1.13. Персонал цивільної охорони проходить обов'язкову службову підготовку за спеціальною програмою з розрахунку: персонал підрозділів цивільної охорони, який здійснює охоронні заходи з використання вогнепальної зброї, - 80 годин на рік, а без використання вогнепальної зброї - 40 годин на рік.
При проведенні занять основна увага приділяється навчанню персоналу цивільної охорони вмілого виконання покладених на нього обов'язків, вивченню стандартів, наказів, розпоряджень, інструкцій та іншої організаційно-розпорядчої документації з охоронної діяльності, організаційних вимог до охорони об'єктів і роботи контрольно-пропускних пунктів та пунктів відеоспостереження, службових інструкцій, що встановлюють порядок охорони об'єкта, доступу і допуску осіб до матеріальних та інших цінностей, тактико-технічних характеристик і правил користування охоронною та охоронно-пожежною сигналізацією, засобами зв'язку, іншими технічними засобами охорони, системою попереджувальних знаків, правил застосування вогнепальної зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони з додержанням порядку адміністративного затримання, особистого огляду, огляду речей і вилучення речей та документів, оформлення матеріалів на осіб, що скоїли адміністративні правопорушення, стандартів з охорони праці, екологічної та пожежної безпеки, порядку надання першої медичної допомоги. Не рідше одного разу на квартал проводяться заняття з вивчення правил техніки безпеки при несенні служби, матеріальної частини зброї, правил її зберігання, догляду за нею, підготовки до стрільби, а також учбові стрільби.
Основний метод проведення занять - практичне навчання на робочих місцях, а також на базі кращих підрозділів, постів охорони.
Тривалість службової підготовки для персоналу підрозділів цивільної охорони входить у місячну норму робочого часу.
Питання із програми службової підготовки з персоналом цивільної охорони, який несе службу без вогнепальної зброї, можуть розглядатись при проведенні інструктажів, зборів колективів тощо.
Професійне навчання персоналу цивільної охорони здійснюється згідно з нормативними документами МВС.
1.14. Соціальний захист персоналу цивільної охорони та членів сімей здійснюється відповідно до законодавства.
1.15. Стройові огляди персоналу підрозділів цивільної охорони проводяться відповідно до вимог положень Стройового статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року N 549-XIV, в частині виконання стройових прийомів і руху без зброї та зі зброєю, військового вітання, виходу зі строю, повернення в стрій та підхід до начальника, а також у частині шикування підрозділів (строю) та проведення стройових оглядів.
1.16. Персонал підрозділів цивільної охорони ДСО забороняється залучати до виконання завдань, що не належать до його компетенції, за винятком випадків, пов'язаних із надзвичайною ситуацією (стихійне лихо, катастрофа тощо) в місцях несення служби.
2. Права, обов'язки та відповідальність персоналу цивільної охорони
2.1. Персонал цивільної охорони при виконанні службових обов'язків має право:
2.1.1. Вимагати від інших осіб припинення протиправних дій, що:
- порушують оголошені в установленому порядку режими роботи об'єктів охорони;
- створюють загрозу особистій безпеці працівникам об'єкта охорони, іншим особам та персоналу охорони;
- перешкоджають здійсненню повноважень персоналу охорони;
- грубо порушують громадський порядок.
2.1.2. Вимагати від працівників об'єктів, що охороняються, та інших осіб дотримання встановленого власником або уповноваженою ним особою пропускного та внутрішньооб'єктового режимів.
2.1.3. Складати протоколи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законодавством.
Протоколи складаються уповноваженими на те посадовими особами (старшими на місці розташування об'єкта, що охороняється) підрозділу воєнізованої охорони. Протоколи разом із супроводжувальними листами надсилаються до суду для вирішення питання про притягнення правопорушників до відповідальності.
2.1.4. Доставляти в службове приміщення охорони або в територіальні органи внутрішніх справ осіб, дії яких пов'язані із злочинними посяганнями на об'єкти, що охороняються, іншими правопорушеннями, з метою їх припинення, встановлення особи і складання протоколу про правопорушення працівниками органів внутрішніх справ.
Адміністративне затримання доставлених у службове приміщення охорони осіб може здійснюватись старшим на місці розташування об'єкта, що охороняється, посадовою особою підрозділу воєнізованої охорони і тривати не більше трьох годин з моменту доставляння порушника для складання протоколу.
Про місце перебування затриманої особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, негайно повідомляються її родичі, а на її прохання - також власник відповідного підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган.
2.1.5. Перевіряти відповідність та/або кількість матеріальних цінностей, які вивозяться за межі території об'єкта або ввозяться на територію об'єкта, що охороняється, транспортним документам і здійснювати огляд транспортних засобів, які ці цінності перевозять.
2.1.6. Затримувати і негайно передавати до органів внутрішніх справ осіб, підозрюваних у вчиненні злочину, а також осіб, які не виконали законної вимоги персоналу охорони у зв'язку з виконанням ними службових обов'язків.
Підставою для затримання є:
- коли особу застали при вчиненні злочину або безпосередньо після його вчинення;
- коли очевидці, в тому числі й потерпілі, прямо вкажуть на дану особу, що саме вона вчинила злочин;
- коли на підозрюваному, на його одязі або при ньому буде виявлено сліди злочину.
2.1.7. Перевіряти в інших осіб документи, необхідні для з'ясування питання про додержання правил, нагляд і контроль за виконанням яких в установленому порядку покладений на персонал охорони.
2.1.8. Проводити в установленому законодавством порядку з метою запобігання розкраданню майна особистий огляд осіб, які перебувають у приміщенні або на території об'єкта, що охороняється, або поблизу нього, за наявності законних підстав для затримання осіб, які скоїли правопорушення безпосередньо на території об'єкта охорони, а також огляд речей, що є при них, та тимчасово вилучати документи і предмети, які можуть бути речовими доказами вчинення правопорушень або використані на шкоду здоров'ю інших осіб.
2.1.9. Входити безперешкодно будь-якого часу доби на територію і в приміщення об'єктів, що охороняються:
- для їх огляду, у тому числі використовуючи службових собак для виявлення осіб, які незаконно перебувають на об'єктах у час та в місцях, не погоджених із власником;
- з метою припинення злочинів, переслідування осіб, підозрюваних у вчиненні злочину;
- під час стихійного лиха та за інших надзвичайних обставин.
2.1.10. При виконанні службового обов'язку щодо захисту від злочинних посягань об'єктів та/або громадян, щодо яких здійснюються заходи охорони та безпеки, у випадках, передбачених законодавством, як крайній захід застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби та вогнепальну зброю.
2.2. Персонал цивільної охорони зобов'язаний:
2.2.1. Пильно охороняти доручені йому матеріальні цінності від протиправних посягань, не допускати на об'єкти, що охороняються, сторонніх осіб; постійно підвищувати свою професійну майстерність, виявляти ініціативу і наполегливість при виконанні покладених на нього завдань, забезпеченні неухильного дотримання встановленого на об'єкті пропускного та внутрішньооб'єктового режиму.
2.2.2. Бути непримиренним до розкрадачів матеріальних цінностей, будь-яких проявів безгосподарності, які можуть призвести до їх крадіжки, знищення або псування майна, що охороняється.
2.2.3. Припиняти шляхом здійснення заходів реагування безпосередні правопорушення проти майна та працівників об'єктів охорони, порушення режиму роботи об'єктів охорони та/або спеціальної зони його охорони.
2.2.4. Негайно інформувати відповідні правоохоронні органи про вчинення протиправних дій щодо майна та фізичних осіб, інших протиправних дій у місцях здійснення заходів охорони та безпеки.
2.2.5. Забезпечувати недоторканність місця вчинення протиправних дій щодо майна та фізичних осіб до прибуття представників правоохоронних органів.
2.2.6. Добре знати об'єкти, що охороняються, їх особливості і вразливі місця, установлені технічні засоби охорони і протипожежного захисту, не розголошувати відомості про стан і чисельність охорони об'єктів, їх оснащеність охоронною і охоронно-пожежною сигналізаціями.
2.2.7. Доповідати старшій посадовій особі добового наряду про несправність технічних засобів охоронного призначення.
2.2.8. Зберігати таємницю, що охороняється законом, а також службову та комерційну інформацію про діяльність об'єкта охорони, оголошену такою в установленому порядку, відомості про приватне життя фізичних осіб, що стали відомі у зв'язку з виконанням службових обов'язків.
2.2.9. Дотримуватися встановлених правил пожежної безпеки на об'єктах (постах), у випадках виявлення пожеж і загорянь негайно повідомляти про це пожежну охорону, територіальний орган внутрішніх справ, підрозділ охорони і вживати можливих заходів для їх ліквідації.
2.2.10. Утримувати зброю, спеціальні засоби, засоби зв'язку та авто-, мототранспорт у постійній готовності для їх негайного застосування та використання.
2.2.11. Надавати першу допомогу особам, які потерпіли від нещасних випадків, при припиненні злочинних посягань і наслідків стихійного лиха.
2.2.12. Твердо знати і суворо дотримуватись вимог техніки безпеки і виробничої санітарії.
2.3. Керівники підрозділів цивільної охорони несуть відповідальність за організацію служби з охорони об'єктів, виховання, бойову, службову підготовки підлеглих, дотримання ними трудової дисципліни, правил техніки безпеки, за правильне використання технічних засобів охорони, зброї, іншого майна підрозділу, застосування службових собак.
Вони зобов'язані:
2.3.1. Знати чинне законодавство України, акти Президента України, Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти центральних органів виконавчої влади, які регулюють охоронну діяльність, роз'яснювати їх вимоги підлеглим і забезпечувати їх виконання.
2.3.2. Всебічно вивчати своїх підлеглих, їх ділові і моральні якості, проводити з ними індивідуально-виховну роботу, розвивати почуття відповідальності за зразкове виконання службових обов'язків; виявляти постійну турботу про їх здоров'я і потреби, поліпшення умов праці, вживати вичерпні заходи щодо запобігання нещасним випадкам під час здійснення заходів охорони та безпеки.
2.3.3. Брати активну участь у підборі і розставленні персоналу підрозділів, регулярно проводити заняття із службової підготовки.
2.3.4. У вирішенні службових завдань, мобілізації персоналу цивільної охорони на їх успішне виконання тісно взаємодіяти з радами трудових колективів підрозділів охорони, виносити на їх обговорення основні питання поліпшення організації служби, найбільш раціонального розставлення наявних сил.
2.3.5. Знати оперативну обстановку на об'єктах, що охороняються, про її зміну інформувати безпосередніх начальників, територіальні органи внутрішніх справ і орієнтувати підлеглих на розводах та інструктажах нарядів, у разі потреби приймати самостійні рішення про посилення охорони наявними силами і засобами.
2.3.6. З урахуванням особливостей об'єктів, що охороняються, оперативної обстановки вносити старшим начальникам пропозиції щодо удосконалення охорони цих об'єктів, підвищення рівня оснащеності технічними засобами, поліпшення якості їх експлуатаційного обслуговування; брати участь в обстеженні об'єктів.
2.3.7. Вживати заходів щодо недопущення розкрадань з об'єктів, що охороняються, затримання інших правопорушників, а також виявлення порушників пропускного режиму; негайно повідомляти підрозділ охорони та власника об'єкта про кожне виявлене правопорушення.
2.3.8. Підтримувати постійний зв'язок із власниками, трудовими колективами і громадськими формуваннями об'єктів, що охороняються, своєчасно реагувати на їх повідомлення про крадіжки, що готуються, проводити з працівниками об'єктів, що охороняються, роз'яснювальну роботу з питань дотримання правил пропускного і внутрішньооб'єктового режимів, забезпечення збереження матеріальних цінностей, враховувати їх зауваження і пропозиції в повсякденній практичній діяльності.
2.3.9. Вимагати від власників об'єктів, що охороняються, вжиття необхідних заходів щодо поліпшення їх технічної укріпленості, оснащення засобами охоронної і охоронно-пожежної сигналізацій вразливих місць, приміщень з матеріальними цінностями, забезпечення персоналу цивільної охорони належними умовами праці, своєчасного впливу на порушників пропускного і внутрішньооб'єктового режимів і осіб, затриманих за дрібні крадіжки та інші правопорушення.
2.4. Працівники цивільної охорони за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків, а також перевищення наданих їм прав та повноважень несуть дисциплінарну, матеріальну та кримінальну відповідальність згідно із законодавством.
2.5. Обов'язки персоналу цивільної охорони розробляються на підставі Примірних функціональних обов'язків працівників цивільної охорони (додаток 1 до Інструкції) з урахуванням специфіки організації охорони конкретних об'єктів, оперативної обстановки, побажань власників об'єктів тощо та затверджуються начальником підрозділу охорони, при якому або в складі якого створений підрозділ цивільної охорони.
3. Порядок укладення договорів на охорону та приймання-передавання об'єктів, підприємств, установ, організацій під охорону
3.1. При зверненні власника до підрозділу цивільної охорони або підрозділу охорони, при якому або в складі якого створений підрозділ цивільної охорони, із проханням про прийняття об'єкта під охорону створюється міжвідомча комісія у складі представників власника, підрозділу охорони та інших зацікавлених сторін (далі - комісія).
Комісія проводить обстеження об'єкта з метою узгодження виду охорони, визначення кількості постів, потреби обладнання засобами сигналізації і пожежогасіння, технічного укріплення (далі - технічні засоби охоронного призначення), виходячи з розмірів території, яку займає об'єкт, технології виробництва продукції та інших умов забезпечення збереження майна.
Результати обстеження оформлюються актом обстеження технічної укріпленості (перелік основних питань) у двох примірниках (додаток 2 до Інструкції), в якому вказуються пропозиції власнику щодо усунення виявлених недоліків і рекомендації стосовно технічного укріплення об'єкта. Перший примірник акта вручається власнику для виконання пропозицій за результатами обстеження, а другий - залишається в підрозділі цивільної охорони або в підрозділі охорони, при якому або у складі якого він створений.
3.2. Після розгляду акта власник вживає заходів щодо усунення недоліків у технічному укріпленні об'єкта, замовляє проектно-кошторисну документацію з обладнання об'єкта і відокремлених приміщень технічними засобами охоронного призначення.
3.3. Підрозділ цивільної охорони або підрозділ ДСО, при якому або у складі якого створений підрозділ цивільної охорони, отримавши від власника письмове повідомлення про готовність об'єкта для передавання під охорону, перевіряє повноту й якість виконання пропозицій за результатами обстеження і в залежності від цього приймає об'єкт під охорону або відмовляє в прийнятті з викладенням причин відмови, про що повідомляє власника.
3.4. Прийняття об'єкта під охорону оформлюється договором між підрозділом ДСО (юридичною особою), при якому або у складі якого створений підрозділ цивільної охорони. Одночасно з укладенням договору складається дислокація, в якій зазначаються перелік об'єктів (будівлі, відокремлені приміщення та/або території), що охоронятимуться, час та вид охорони, у тому числі дислокація постів охорони, а також розрахунки вартості за видами охорони і поста, витрат на обслуговування технічних засобів охоронного призначення тощо.
Дислокація має містити посилання на номер та дату укладення договору, у зв'язку з яким вона складена.
3.5. Договір і дислокація складаються у трьох примірниках, з яких по одному залишається у сторін, що їх підписали, а третій - підрозділом цивільної охорони (або підрозділом охорони, при якому або у складі якого він створений) у триденний строк надсилається до ДДСО - ВДСО для внесення змін до штатів охорони.
Обов'язковою умовою на час укладення та здійснення договору є наявність у власника повноважень на його володіння (користування) об'єктом (у формі права власності, права на повне господарське відання, оперативне управління, оренда, лізинг, доручення тощо), відомості про що надаються підрозділу цивільної охорони в завіреній власником письмовій формі.
3.6. Об'єкт вважається прийнятим під охорону з часу виставлення поста цивільної охорони. Прийняття (зняття) об'єкта оформляється актом виставлення (зняття) поста цивільної охорони (додаток 3 до Інструкції), про що підрозділом охорони (юридичною особою), у складі якого створений підрозділ цивільної охорони, видається наказ. Копія наказу передається до бухгалтерії для проведення розрахунків.
3.7. Зведені дані про введену чисельність і збільшення витрат на заробітну плату УДСО-ВДСО надсилаються у встановленому порядку до ДДСО.
3.8. Переукладення або продовження строку дії договору без зміни штатної чисельності та інших зобов'язань проводиться без подання матеріалів до ДДСО.
3.9. На всі об'єкти, з якими укладені договірні відносини, ведуться літерні справи. Порядок ведення літерних справ на об'єкти, що охороняються підрозділами цивільної охорони, наведений у додатку 4 до Інструкції. Якщо договір укладений на кілька об'єктів, заводиться одна літерна справа.
Договір в установленому в системі ДСО порядку береться на облік.
4. Організація охорони об'єктів підрозділами цивільної охорони
4.1. Система охорони об'єктів і дислокація постів визначаються комісією під час обстеження об'єкта при вирішенні питання про можливість прийняття його під охорону.
На особливо важливі об'єкти за потреби розробляються плани оборони, які складаються працівниками територіальних органів внутрішніх справ спільно з представниками підрозділу охорони. План затверджується начальником територіального органу внутрішніх справ і зберігається в черговій частині органу внутрішніх справ, літерних справах об'єктів, а витяги про порядок дій персоналу цивільної охорони і працівників об'єкта - у чергових частинах підрозділів охорони, на постах та в керівників підохоронних об'єктів.
До категорії особливо важливих об'єктів належать:
а) об'єкти життєзабезпечення населених пунктів;
б) фабрики та центральні сховища грошових знаків і цінних паперів;
в) об'єкти Державного комітету з телебачення та радіомовлення;
г) державні центральні статистичні управління;
ґ) сховища державних архівів;
д) особливо важливі приміщення, де зберігаються:
- грошові кошти незалежно від дозволеного залишку їх зберігання (поштові відділення та вузли зв'язку, виплатні каси підприємств, організацій, установ, головні об'єднані каси торговельних підприємств, обмінні пункти валют тощо);
- зброя, боєприпаси (стрілецькі тири, кімнати зберігання зброї підприємств та закладів освіти, стрілецькі стенди, магазини з реалізації мисливської і спортивної зброї, майстерні з ремонту зброї тощо);
- наркотичні та психотропні речовини, прекурсори, отрути (бази аптекоуправлінь, аптеки, склади мобрезерву, наукові, медичні та інші установи, у практиці яких використовуються ці речовини);
- дорогоцінні метали та каміння, ювелірні вироби з них (ювелірні заводи і майстерні, магазини, ломбарди, бази, склади, сховища підприємств, установ, організацій, що використовують у своїй діяльності дорогоцінні метали та каміння, пункти закупівлі металів і каміння тощо);
- історичні та культурні цінності державного значення (музеї, картинні галереї, фондосховища музеїв, наукові бібліотеки тощо);
- вибухові та радіоактивні речовини і матеріали;
- бази та склади зберігання цінностей на суму понад 100 тисяч мінімальних зарплат;
е) інші об'єкти державного значення.
4.2. Охорона об'єктів організовується за вартовим та звичайним розрахунками.
4.3. Охорона об'єктів організовується керівним складом підрозділу цивільної охорони або посадовою особою підрозділу охорони, при якому або у складі якого створений підрозділ цивільної охорони, та безпосередньо здійснюється нарядами цивільної охорони.
Наряд - один або кілька працівників персоналу охорони підрозділу ДСО, які здійснюють заходи охорони та безпеки згідно з укладеними договорами щодо об'єктів, фізичних осіб, супроводження вантажів, грошових знаків, цінних паперів та інших цінностей.
Наряди цивільної охорони поділяються:
- за складом: на одинарні, парні та змішані (цивільна охорона та міліція);
- за часом несення служби: 8-годинні, 12-годинні, 24-годинні та інші;
- за способом несення служби: пост, маршрут, мобільна група, ГРЦО.
4.4. Чисельність задіяної цивільної охорони визначається за погодженням із власником та виходячи з необхідної кількості працівників для несення служби з урахуванням планової норми робочого часу на рік.
У разі потреби використання на об'єкті працівників бюро перепусток, службового собаківництва, інженерно-технічних працівників, задіяних для експлуатації технічних засобів охорони, керівного складу та обслуговувального персоналу в розрахунку вартості охоронних послуг окремо враховуються всі витрати на їх утримання.
Розрахунок вартості послуг охорони та необхідної чисельності персоналу охорони на закриття поста проводиться згідно з вимогами МВС та Міністерства економіки України.
4.5. У залежності від специфіки об'єктів, їх розташування та інших особливостей їх охорона може бути організована:
- на контрольно-пропускних пунктах;
- пунктами відеоспостереження;
- безпосередньо в приміщенні об'єкта, що охороняється, або на прилеглій до нього території;
- по периметру огорожі території об'єкта;
- на особливо важливих дільницях об'єкта, у найбільш вразливих місцях його території;
- мобільними групами, ГРЦО.
4.6. Постом (маршрутом) називається встановлене дислокацією місце несення служби персоналом цивільної охорони.
Протяжність постів (маршрутів) визначається, виходячи з конкретних особливостей об'єктів, специфіки та виду надання охоронних послуг і оперативної обстановки, що склалася, але не повинна перевищувати 6-8 км при здійсненні заходів охорони на автомобілі, 3-5 км - на мотоциклі, 2-3 км - на велосипеді та 1-1,5 км - при пішому несенні служби.
4.7. З метою збереження матеріальних цінностей, недопущення безконтрольного проходу (проїзду) на об'єкт, вивезення (виносу) матеріальних цінностей власником встановлюються пропускний і внутрішньооб'єктовий режими.
Пропускний режим - порядок, що забезпечує сукупністю заходів і правил, які унеможливлюють безконтрольний вхід (вихід) осіб, в'їзд (виїзд) транспортних засобів, внесення (винесення), завезення (вивезення) майна на об'єкт і з об'єкта.
Об'єкт - будинок, споруда чи ділянка місцевості, що перебуває під охороною.
Приміщення - це складова частина об'єкта, що перебуває під охороною.
Засоби регулювання пропускного режиму - пристрої для контролю проходження працівників об'єкта та його відвідувачів. Залежно від чисельності персоналу охорони з переліку пристроїв контролю проходження застосовуються турнікети типу "вертушка" або автоматизовані пристрої для контролю проходження зі збереженням пропусків на руках або в касетницях.
Технічні засоби огляду (стаціонарні або ручні) - пристрої (металошукачі, дозиметри і т. ін.), що використовуються на контрольно-пропускних пунктах (далі - КПП) для виявлення при проході осіб і проїзді транспортних засобів на територію об'єкта і назад, винесення (внесення), вивезення (ввезення) заборонених власником об'єкта, що охороняється, предметів (матеріальних цінностей чи речей, що є знаряддям чи безпосереднім об'єктом правопорушення тощо).
Порядок організації та здійснення пропускного режиму викладений у 14 розділі Інструкції.
4.8. ГРЦО запроваджуються в установленому порядку ДДСО для оперативного реагування на сигнали "Тривога", що подаються з об'єктів (квартир), підключених на ЦС, та охорони шляхом патрулювання об'єктів, що не обладнані засобами сигналізації або мають автономну сигналізацію.
4.9. ГРЦО комплектуються, як правило, із трьох працівників цивільної охорони: охоронника - старшого наряду, охоронника - провідника службового собаки зі службовим собакою та водія - охоронника.
Посади охоронника, охоронника-провідника службового собаки та водія-охоронника ГРЦО комплектуються персоналом цивільної охорони з кваліфікацією не нижче 3-го розряду з числа найбільш підготовлених працівників, які позитивно характеризуються, мають досвід роботи в ДСО не менше 1 року, успішно пройшли відповідний курс професійної підготовки в училищах професійної підготовки працівників охорони та стажування протягом місяця в групах затримання стройових підрозділів міліції охорони і успішно склали заліки.
4.10. З урахуванням особливостей об'єктів охорони, фінансово-економічного стану підрозділу цивільної охорони та з дозволу керівників УДСО-ВДСО ГРЦО можуть комплектуватися з двох працівників цивільної охорони: охоронника та водія-охоронника.
4.11. Охорона кредитно-фінансових установ, вантажів, грошових знаків, цінних паперів та інших цінностей, що перевозяться, інкасація та забезпечення особистої безпеки громадян здійснюються підрозділами цивільної охорони згідно з вимогами відповідних наказів МВС, які регламентують зазначені види охоронної діяльності для стройових підрозділів міліції охорони.
4.12. Управління нарядами цивільної охорони за наявності в підрозділі чергової частини здійснюється черговим по підрозділу цивільної охорони, а у разі відсутності чергової частини - відповідальною особою з числа керівного складу підрозділу цивільної охорони або підрозділу охорони, при якому чи у складі якого створений підрозділ цивільної охорони.
5. Підготовка нарядів цивільної охорони до несення служби
5.1. Персонал цивільної охорони прибуває на службу згідно із затвердженими графіками.
5.2. При заступанні в наряд персонал цивільної охорони прибуває за 15 хвилин до інструктажу у визначене місце його проведення, в оголошеній формі одягу, маючи при собі посвідчення, свисток, ліхтар, блокнот, авторучку, а водій - додатково посвідчення водія. Тривалість інструктажу не повинна перевищувати 30 хвилин.
Місце проведення інструктажу визначається керівником підрозділу охорони залежно від розташування об'єктів, що охороняються, та специфіки району.
Визначеним місцем може бути спеціально обладнане, з використанням схем (макетів), інших наочних посібників, технічних заходів тощо приміщення підрозділу охорони та підохоронного об'єкта, де охоронні заходи здійснюються окремим підрозділом цивільної охорони (загін, команда, варта або група з охорони окремого об'єкта) або центральний пост охорони на визначеній території.
У разі неможливості прибуття працівника цивільної охорони у визначене місце на інструктаж (віддалений пост тощо), як виняток, його інструктаж відповідальною особою може проводитись по телефону, під час доповіді охоронника про заступання на охорону об'єкта, про що робиться відповідний запис у журналі інструктажів працівників цивільної охорони (додаток 5 до Інструкції), журналі центрального поста команди (додаток 6 до Інструкції) тощо. Наприклад, у графах, де проставляються підписи осіб, які проводять інструктаж, та осіб, яких інструктують, здійснюється запис: "Інструктаж проведено по телефону". У подальшому в обов'язковому порядку під час здійснення фізичного контролю проводиться інструктаж на місці з відповідним записом про це в журналі прийняття (здавання) поста-маршруту та перевірок несення служби (додаток 7 до Інструкції), у журналі центрального поста команди (дільниці), бортовому журналі службового автомобіля підрозділу цивільної охорони (додаток 8 до Інструкції) тощо.
5.3. Керівний склад підрозділу цивільної охорони або посадові особи підрозділу охорони, при якому або у складі якого створений підрозділ цивільної охорони, забезпечує своєчасне прибуття нарядів на інструктаж, перевіряє їх готовність, зовнішній вигляд, визначає місця служби, перевіряє справність транспорту. Для визначення готовності водіїв до несення служби перед інструктажем фахівцями медичних установ проводиться їх медичний огляд.
5.4. Перед інструктажем відповідальний по підрозділу цивільної охорони або відповідальний підрозділу охорони, при якому або у складі якого створений підрозділ цивільної охорони, проводить індивідуальні співбесіди з персоналом, який здійснюватиме охоронні заходи з використанням вогнепальної зброї. При цьому він вивчає моральну, психологічну та фізичну готовність персоналу до несення служби зі зброєю та індивідуально за кожним працівником приймає рішення про видачу (невидачу) зброї. Непідготовлений персонал до несення служби не допускається.
5.5. Персонал цивільної охорони, який заступає на службу, отримує зброю, маршрутні картки, бортові журнали, засоби зв'язку, контролю, спеціальні засоби індивідуального захисту й активної оборони та інше спорядження.
На час виконання службових обов'язків мобільні наряди цивільної охорони (ГРЦО, супроводження вантажів) забезпечуються оперативними паспортами мобільних нарядів цивільної охорони ДСО (ГРЦО, супроводження вантажів) (додаток 9 до Інструкції).
5.6. Інструктаж нарядів проводиться відповідальними за його підготовку і проведення особами з числа керівного складу або відповідальними по підрозділу охорони за раніше розробленим та затвердженим планом проведення інструктажу з працівниками цивільної охорони, які заступають на службу (додаток 10 до Інструкції). До проведення інструктажів можуть залучатися працівники МВС, ГУМВС, УМВС, УДСО-ВДСО та територіальних органів внутрішніх справ.
5.7. Особа, яка проводить інструктаж, доводить інформацію про оперативну обстановку, ставить завдання кожному наряду, перевіряє знання нормативних документів, що регламентують діяльність підрозділів цивільної охорони, відпрацьовує ввідні завдання з тактики дій працівників у типових та екстремальних ситуаціях.
Ввідні завдання з тактики дій персоналу цивільної охорони в типових та екстремальних ситуаціях періодично, не менше одного разу на 6 місяців, з урахуванням оперативної обстановки і наявного досвіду роботи повинні поновлюватись та ускладнюватись особою, відповідальною за організацію служби підрозділу цивільної охорони.
В обов'язковому порядку під час проведення інструктажів нарядів, які заступають на службу, протягом 15-20 хвилин повинно проводитись практичне відпрацювання тактики дій щодо виконання завдань, поставлених перед персоналом цивільної охорони з охорони об'єктів, громадського порядку, забезпечення при цьому заходів особистої безпеки, а також тренувань при поводженні з вогнепальною зброєю і пристроями для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та прийомів рукопашного бою.
Результати інструктажу щодобово заносяться в журнал інструктажів працівників цивільної охорони, журнал центрального поста команди тощо.
5.8. Після перевірки готовності персоналу цивільної охорони та проведення інструктажу відповідальним проводиться аналіз результатів несення служби охоронників та охоронців, що змінюються, виявлених недоліків і упущень, ставляться конкретні завдання для охорони з урахуванням оперативної обстановки, що склалася, звертається увага на особливості несення служби на конкретних постах та оголошується розподіл персоналу охорони по постах (маршрутах).
6. Організація охорони об'єктів вартами
6.1. Варта - озброєний підрозділ (група) цивільної охорони, призначений для охорони об'єкта або супроводження вантажів, спеціальних вантажів, грошових знаків, цінних паперів і коштовностей, який нараховує не менше двох постів.
Варта може запроваджуватися за наявності від 2-х до 20-ти постів і залежно від особливостей об'єкта, що охороняється, призначається на 8, 12 або 24 години.
До складу варти входять:
- начальник варти - за відсутності посади начальника варти його обов'язки покладаються на начальника групи або командира відділення;
- помічник начальника варти - призначається за наявності на об'єкті (об'єктах), що охороняється, більше п'яти постів із числа найбільш підготовлених охоронників, а десяти і більше постів - з числа молодшого керівного складу; при використанні у варті службових (сторожових) собак призначається другий помічник начальника варти із числа осіб, що зайняті їх обслуговуванням;
- вартові - із числа охоронників.
За наявності на об'єкті охоронної і охоронно-пожежної сигналізацій, центрів спостереження для їх технічного обслуговування до складу варти може включатися черговий електромонтер підрозділу охорони.
6.2. До складу окремого поста входять:
- старший поста, який призначається з найбільш підготовлених охоронників;
- вартові - із числа охоронників.
6.3. Варта (працівники цивільної охорони окремого поста) підпорядковується начальнику і заступнику начальника підрозділу цивільної охорони (підрозділу охорони ДСО), від якого вона призначена, начальнику варти (старшому окремого поста) і його помічнику.
6.4. Для працівників цивільної охорони варти час інструктажу, перебування на постах, прямування на пости і з постів, перебування в резерві входить в розрахунок норми робочого часу.
Для прийняття їжі працівникам цивільної охорони варти надається: при 8-годинному графіку роботи - 1 година, 12-годинному - 1 година 30 хвилин (2 рази за зміну), 24-годинному - 3 години (3 рази за зміну). Час, відведений для прийняття їжі, в робочий час не входить. В обідню перерву охоронники варти з дозволу начальника варти мають право виходити з вартового приміщення.
6.5. Підготовка охоронників варти до несення служби покладається на керівника підрозділу охорони, від якого вона призначена (начальника загону цивільної охорони, команди, групи, варти, командира відділення).
6.6. Працівники цивільної охорони, призначені в наряд, повинні прибути за 30 хвилин до зміни варт на розвід у спеціально встановлене керівником підрозділу охорони місце. Начальник варти, перевіривши прибуття всіх охоронників, що заступають на службу, складає постову відомість (додаток 11 до Інструкції).
Для розведення варти працівники шикуються за порядком нумерації постів, маючи на правому фланзі начальників варт, за якими шикуються їх заступники. Кожна варта шикується у дві шеренги за порядком номерів постів.
6.7. Особа, яка здійснює розведення, з'ясовує стан здоров'я і оглядає зовнішній вигляд персоналу цивільної охорони варти, його належну підготовку до несення служби, забезпечення озброєнням, відповідним екіпіруванням, засобами індивідуального захисту, активної оборони, зв'язку, а також наявність належного морально-психологічного та емоційного стану; перевіряє знання загальних і особливих обов'язків, правил застосування зброї, вимог техніки безпеки та дотримання заходів особистої безпеки при несенні служби; оголошує розподіл особового складу за постами і склад першої зміни. Після перевірки готовності варт до несення служби проводиться інструктаж, під час якого аналізується результат несення служби варт, що змінюються, виявлені недоліки і упущення, ставляться конкретні завдання для охорони з урахуванням оперативного стану, що склався, звертається увага на особливості несення служби на кожному посту.
6.8. При зміні варт, постів, а також для розпізнання одним одного персоналом службового наряду з охорони об'єктів в умовах поганої видимості на розсуд начальника підрозділу охорони, від якого призначені варти, можуть застосовуватись паролі, числові перепустки, змінні жетони.
Пароль - встановлюване на кожен день умовне слово, яке служить підтвердженням, що варта (наряд), що прибуває на зміну, дійсно призначена для цієї мети. Для пароля обирається, як правило, назва будь-якого міста.
Перед розведенням керівником підрозділу охорони, від якого призначена варта, начальнику варти під розписку в спеціальному зошиті вручаються записки з новим і старим паролями.
При опитуванні пароль повідомляється тільки запискою, без оголошення. Після ознайомлення з паролем записка негайно знищується. У разі розголошення пароля його дія припиняється і встановлюється новий пароль.
Числова перепустка - умовне число, яке начальником варти повідомляється працівникам цивільної охорони варти на інструктажі. Усіх осіб, які наближаються до поста і не знають умовної числової перепустки, чатовий затримує, про що негайно доповідає начальнику варти. Наприклад: числова перепустка - 15. Чатовий називає особі, що наближається до поста, цифру 10. Останній у відповідь повинен назвати цифру 5 (10+5=15).
6.9. Після інструктажу начальник варти прямує разом з персоналом цивільної охорони варти у вартове приміщення, відрекомендовується начальнику варти, що змінюється, вручає записку із старим паролем, приймає в нього за описом зброю, боєприпаси і змінні жетони (додаток 12 до Інструкції) і видає зброю вартовим першої зміни під розписку в спеціальному журналі.
6.10. Переконавшись, що зміна готова до несення служби, начальник варти персонально оголошує кожному вартовому номер і характер поста, особливі обов'язки, тривалість несення служби, порядок і способи користування технічними засобами зв'язку і сигналізації, наявність сусідніх постів і способи зв'язку з ними та вартовим приміщенням, заходи особистої безпеки.
Після поставлення завдань начальник варти (помічник начальника варти) виводить зміни на місце заряджання зброї. Заряджання і розряджання зброї здійсняється тільки за командою начальника варти або його помічника і під їх безпосереднім наглядом.
Зброя заряджається тільки безпосередньо перед виходом на пости, а розряджається - негайно після повернення у вартове приміщення у спеціально відведених і обладнаних кулеуловлювачами місцях.
За відсутності кулеуловлювачів ствол зброї повинен бути направлений вгору (під кутом 45-60 градусів) і вбік від оточуючих житлових приміщень. У вартовому приміщенні зброя зберігається в спеціальній кімнаті в розрядженому стані. Заряджені пістолети і револьвери у вартовому приміщенні є лише в начальника варти і його помічника.
Зброя заряджається і розряджається за правилами, вказаними в настановах зі стрілецької справи для відповідних видів зброї.
6.11. Приймання і здавання постів здійснюються або в присутності начальників варти, що змінюється, і нової варти або їх помічників, або самостійно вартовим за змінним жетоном, який служить підтвердженням того, що вартовий прибув для зміни чатового. Змінні жетони в кількості, відповідній кількості постів, зберігаються у вартовому приміщенні в шафі (ящику), що замикається, і видаються працівникам цивільної охорони варти начальником варти або його помічником при відправленні чергової зміни на пости.
6.12. Переміщення змін на пости і з постів здійснюється строєм, при цьому вартові тримають карабіни (гвинтівки) в положенні "на ремінь", а пістолети (револьвери) - у кобурах на спорядженні поверх куртки (кожуха) на правому стегні. У літній формі одягу без куртки кобура носиться на брючному ремені.
6.13. При здаванні поста чатовий, який змінюється, словесно передає вартовому номер поста, що охороняється, перелічує те, що перебуває під охороною, і повідомляє особливості поста. Після словесного здавання поста вартовий зобов'язаний в присутності чатового перевірити справність замків, пломб, печаток, засобів пожежогасіння, зв'язку і сигналізації, оглянути сховища, огорожі. Закінчивши приймання - здавання поста, чатовий і вартовий доповідають про це начальникам варт або їх помічникам.