• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Правил технічної експлуатації наземних засобів радіотехнічного забезпечення в цивільній авіації України

Міністерство транспорту та звязку України  | Наказ, Норми, Картка, Схема, Протокол, Методика, План, Перелік, Акт, Форма типового документа, Порядок, Правила від 08.05.2007 № 381
Реквізити
  • Видавник: Міністерство транспорту та звязку України
  • Тип: Наказ, Норми, Картка, Схема, Протокол, Методика, План, Перелік, Акт, Форма типового документа, Порядок, Правила
  • Дата: 08.05.2007
  • Номер: 381
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство транспорту та звязку України
  • Тип: Наказ, Норми, Картка, Схема, Протокол, Методика, План, Перелік, Акт, Форма типового документа, Порядок, Правила
  • Дата: 08.05.2007
  • Номер: 381
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ ТА ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Н А К А З
08.05.2007 N 381
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
21 червня 2007 р.
за N 705/13972
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державної авіаційної служби N 645 від 23.04.2021 )
Про затвердження Правил технічної експлуатації наземних засобів радіотехнічного забезпечення в цивільній авіації України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 239 від 27.07.2011 )
1. Затвердити Правила технічної експлуатації наземних засобів радіотехнічного забезпечення в цивільній авіації України (далі - Правила), що додаються.
2. Правила набирають чинності з 00.00 годин UTC 01.09.2007.
3. Заступнику голови Державної авіаційної адміністрації Бабейчуку Д.Г.:
3.1. Подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3.2. Довести Правила до відома підприємств, організацій та установ цивільної авіації України, що організовують та здійснюють технічну експлуатацію наземних засобів радіотехнічного забезпечення польотів і авіаційного електрозв'язку, а також прийняти їх до неухильного виконання.
4. Після набрання чинності Правилами визнати таким, що не застосовується на території України, "Наставление по технической эксплуатации наземных средств радиотехнического обеспечения полетов и электросвязи в гражданской авиации СССР (НТЭРТОС ГА-86)", затверджене Міністерством цивільної авіації СРСР 31.12.86 N 84/и та введене в дію 01.06.88.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра - голову Державної авіаційної адміністрації Колісника А.А.
Міністр М.М.РудьковськийПОГОДЖЕНО:В.о. Голови Державного комітетуУкраїни з питань регуляторноїполітики та підприємництва К.Ващенко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
транспорту та зв'язку
України
08.05.2007 N 381
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
21 червня 2007 р.
за N 705/13972
ПРАВИЛА
технічної експлуатації наземних засобів радіотехнічного забезпечення в цивільній авіації України
( Правила набирають чинності з 00.00 годин UTC 01.09.2007 )
1. Загальні положення
1.1. Правила технічної експлуатації наземних засобів радіотехнічного забезпечення в цивільній авіації України (далі - Правила) розроблені відповідно до положень Повітряного кодексу України, діючих у цивільній авіації (ЦА) України нормативних документів, положень Конвенції про міжнародну цивільну авіацію та Додатків до неї.
1.2. Ці Правила встановлюють вимоги щодо:
організації та виконання робіт з технічної експлуатації наземних засобів радіотехнічного забезпечення польотів і авіаційного електрозв'язку (далі - наземні засоби РТЗ) з метою забезпечення польотів повітряних суден (ПС), виконання певних функцій обслуговування повітряного руху (ОПР) і виробничої діяльності підприємств, організацій та установ, діяльність яких здійснюється у галузі ЦА (далі - підприємства ЦА);
персоналу радіотехнічного забезпечення, який організовує та здійснює технічну експлуатацію наземних засобів РТЗ (далі - персонал РТЗ).
1.3. Вимоги цих Правил реалізовуються і забезпечуються персоналом РТЗ служби (підрозділу) з технічної експлуатації наземних засобів РТЗ (далі - служба РТЗ) та є обов'язковими до виконання всіма підприємствами ЦА, які використовують у своїй діяльності наземні засоби РТЗ.
1.4. Нормативні посилання
При розробці цих Правил використовувалися такі нормативно-правові акти та документи:
постанова Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 N 401 "Про затвердження Положення про використання повітряного простору України";
Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів (ПБЕ), затверджені наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 N 4, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 10.02.98 за N 93/2533;
Правила авіаційного електрозв'язку в цивільній авіації України, затверджені наказом Міністерства транспорту України від 23.09.2003 N 736, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 31.10.2003 за N 1001/8322;
Інструкція про порядок продовження терміну служби (ресурсу) наземних засобів радіотехнічного забезпечення польотів і авіаційного електрозв'язку цивільної авіації України, затверджена наказом Міністерства транспорту України від 11.11.2003 N 871, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 02.12.2003 за N 1102/8423;
Інструкція з обліку та звітності при технічній експлуатації наземних засобів радіотехнічного забезпечення польотів і авіаційного електрозв'язку цивільної авіації України, затверджена наказом Міністерства транспорту України від 11.11.2003 N 874, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 30.12.2003 за N 1264/8585;
Додаток 10 до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію "Авиационная электросвязь". Том 1. "Радионавигационные средства", ІКАО, 1996;
Додаток 10 до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію "Авиационная электросвязь". Том 2. "Правила связи, включая правила, имеющие статус PANS", ІКАО, 2001;
Додаток 10 до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію "Авиационная электросвязь". Том 3. "Системы передачи цифровых данных. Системы речевой связи", ІКАО, 2002;
Додаток 10 до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію "Авиационная электросвязь". Том 4. "Системы обзорной радиолокации и предупреждения столкновений", ІКАО, 2002;
Додаток 10 до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію "Авиационная электросвязь". Том 5. "Использование авиационного радиочастотного спектра", ІКАО, 2001;
1.5. Визначення
У цих Правилах терміни мають такі значення:
Авіаційний електрозв'язок - електрозв'язок, призначений для будь-яких авіаційних потреб.
Авіаційний наземний електрозв'язок - авіаційний електрозв'язок, що використовує засоби електрозв'язку цивільної авіації, технічні засоби автоматизованої системи електрозв'язку країни і міжнародну мережу електрозв'язку.
Авіаційний повітряний електрозв'язок - авіаційний електрозв'язок, що використовує засоби проводового електрозв'язку та авіаційного радіозв'язку з екіпажами ПС у процесі усього польоту.
Авіаційний радіозв'язок - вид електрозв'язку, що здійснюється за допомогою електромагнітних коливань у відведеному для ЦА діапазоні частот і призначений для наземних і повітряних служб електрозв'язку.
Автоматизована система керування повітряним рухом (АС КПР) - організаційно-технічна система апаратно-програмних засобів автоматизації процесів КПР, яка забезпечує оцінювання і прогнозування повітряного руху, вибір керівних дій диспетчера органу обслуговування повітряного руху (ОПР) та контроль їх реалізації.
Автономне джерело електроживлення - джерело електроживлення, яке не має електричного зв'язку з основною енергетичною системою і призначене для живлення об'єктів, відокремлених від основної енергетичної системи, або для резервування основної енергетичної системи.
Аеродром - ділянка суші або водної поверхні (включаючи розміщені на ній будь-які будинки, споруди та обладнання), призначена повністю або частково для прибуття, відправлення і руху ПС.
База даних - пойменована структурована сукупність даних, що належать до конкретної предметної галузі.
Безвідмовність - властивість засобу безупинно зберігати працездатність протягом деякого часу або деякого напрацювання.
Безпечні умови праці (безпека праці) - стан умов праці, за якого вплив на працівника небезпечних і шкідливих виробничих чинників усунуто або вплив шкідливих виробничих чинників не перевищує граничнодопустимих значень.
Відмова - подія, яка полягає у втраті засобом здатності виконувати потрібну функцію, тобто в порушенні працездатного стану засобу.
Гучномовний електрозв'язок - електрозв'язок на об'єкті чи відкритому просторі, у якому відтворення інформації здійснюється за допомогою гучномовця або акустичної системи.
Діапазон частот - визначений безперервний інтервал частот, у якому коливання та хвилі мають порівняні властивості й умовну назву.
Доробка - проведення відповідних робіт на наземних засобах РТЗ з метою поліпшення їх тактичних, технічних та експлуатаційних характеристик, підвищення їх надійності, а також усунення конструкційних та виробничих недоліків.
( Пункт 1.5 глави 1 доповнено новим терміном згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 239 від 27.07.2011 )
Дуже високі частоти - радіочастоти 30-300 МГц.
Екологічна безпека - стан навколишнього природного середовища, при якому забезпечується попередження погіршення екологічної обстановки та виникнення небезпеки для здоров'я людей.
Електричний розподільчий пристрій (розподільчий пристрій) - електроустановка, яка призначена для приймання та розподілення електроенергії на одній напрузі і містить у собі комутаційні апарати, допоміжні пристрої і з'єднувальні їхні елементи.
Електрозв'язок - будь-яке передавання, випромінювання або приймання знаків, сигналів, письмового тексту, зображень та звуків або повідомлень будь-якого роду по проводовій, радіо-, оптичній або інших електромагнітних системах.
Електрообладнання - пристрої, у яких виробляється, трансформується, перетворюється, розподіляється електроенергія; комутаційні апарати в розподільчих пристроях електроустановок; усі види захисту електроустановок.
Електроустановка - установка, яка призначена для виробництва або перетворення, передачі, розподілу чи споживання електроенергії.
Елемент - технічний пристрій, що не призначений для самостійного застосування, але використовується для створення системи і виконує в системі визначені функції.
Загальне програмне забезпечення - частина програмного забезпечення (операційна система, драйвери тощо), призначена для організації обчислювального процесу.
Засіб вимірювальної техніки - технічний засіб, який застосовується під час вимірювань і має нормовані метрологічні характеристики.
Засіб індивідуального захисту - засіб захисту, що надягається на тіло працівника або його частину або використовується працівником під час праці.
Калібрування засобів вимірювальної техніки - визначення в певних умовах або контроль метрологічних характеристик засобів вимірювальної техніки (ЗВТ).
Канал авіаційного електрозв'язку - сукупність технічних засобів та середовища поширення сигналів, що забезпечує передавання повідомлень під час приєднання абонентських пристроїв.
Кодекс усталеної практики (звід правил) - документ, що містить практичні правила чи процедури проектування, виготовлення, монтажу, технічного обслуговування, експлуатації обладнання, конструкції чи виробів.
Комбінований метод ТО - метод ТО, який застосовує ТО за станом, за напрацюванням, сезонне, календарне, поетапне ТО.
Комплект запасних частин, інструменту та приладів (комплект ЗІП) - запасні частини, інструмент та прилади, необхідні для ТО й ремонту засобів, скомплектовані залежно від призначення та умов їх використання.
Лінія електропередачі - електрична лінія, яка має вихід за межі електростанції або трансформаторної підстанції і призначена для передавання електроенергії на відстань.
Мережа авіаційного радіозв'язку (радіомережа) - сукупність радіостанцій, які встановлені в пунктах розміщення абонентів та об'єднані спільними радіоканалами або працюють з використанням спільних радіоданих.
Мережа електрозв'язку - сукупність засобів та споруд електрозв'язку, поєднаних в єдиному технологічному процесі для забезпечення інформаційного обміну.
Метрологічна атестація ЗВТ - дослідження ЗВТ з метою визначення їх метрологічних характеристик та встановлення придатності цих засобів до застосування.
Метрологічна експертиза документації - аналіз і оцінка правильності прийнятих у документації технічних рішень щодо реалізації метрологічних норм і правил.
Модернізація - комплекс робіт з поліпшення технічних та експлуатаційних характеристик наземних засобів РТЗ із зміною/заміною окремих складових елементів більш досконалими.
( Пункт 1.5 глави 1 доповнено новим терміном згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 239 від 27.07.2011 )
Навантажений резерв - резерв, що містить один чи декілька резервних елементів, які перебувають у режимі основного елемента.
Надійність - властивість засобу зберігати в часі в установлених межах значення всіх параметрів, які характеризують здатність виконувати потрібні функції в заданих режимах та умовах застосування, ТО, зберігання та транспортування. Надійність є комплексною властивістю, що залежно від призначення засобу й умов його застосування може містити в собі безвідмовність, довговічність, ремонтопридатність та збереженість чи певні поєднання цих властивостей.
Наземні засоби радіотехнічного забезпечення польотів і авіаційного електрозв'язку (наземні засоби РТЗ) - це радіоелектронні та технічні засоби (засоби електрозв'язку, радіонавігації та радіолокації; автоматизовані системи та їх робочі місця; апаратура відображення; антенно-фідерні пристрої; лінії управління та електрозв'язку; автономні джерела електроживлення, електроустановки та електрообладнання; інше обладнання), які призначені для забезпечення польотів ПС, виконання певних функцій обслуговування повітряного руху та забезпечення виробничої діяльності підприємств ЦА.
Наробіток (напрацювання) - тривалість чи обсяг роботи засобу.
Ненавантажений резерв - резерв, що складається з одного чи декількох резервних елементів, які перебувають у ненавантаженому стані до початку виконання ними функцій основного елемента.
Непрацездатний стан (непрацездатність) - стан засобу, за яким він нездатний виконувати хоча б одну з потрібних функцій.
Несправність - стан засобу, за яким він нездатний виконувати хоч би одну із заданих функцій засобу, або подія, яка полягає в порушенні справного стану засобу, коли зберігається його працездатність.
Нещасний випадок на виробництві - раптове погіршення стану здоров'я чи настання смерті працівника під час виконання ним трудових обов'язків унаслідок короткочасного (тривалістю не довше однієї робочої зміни) впливу небезпечного або шкідливого чинника.
Нормативний документ - документ, який установлює правила, загальні принципи чи характеристики різних видів діяльності або їх результатів. Цей термін охоплює такі поняття, як "стандарт", "кодекс усталеної практики" та "технічні умови".
Об'єкт радіотехнічного забезпечення польотів і авіаційного електрозв'язку (об'єкт РТЗ) - сукупність інженерно-технічних споруд, наземних засобів радіотехнічного забезпечення польотів і авіаційного електрозв'язку, ліній електрозв'язку, ліній електропередачі та іншого обладнання, яка призначена для забезпечення польотів ПС, виконання певних функцій обслуговування повітряного руху та забезпечення виробничої діяльності підприємств ЦА.
Обслуговування повітряного руху - загальний термін, що означає у відповідних випадках польотно-інформаційне обслуговування, аварійне обслуговування, консультативне обслуговування повітряного руху, диспетчерське обслуговування повітряного руху (районне диспетчерське обслуговування, диспетчерське обслуговування підходу або аеродромне диспетчерське обслуговування).
Обслуговування програмного забезпечення - підтримка працездатності програмного забезпечення відповідно до вимог, що висуваються до нього.
Обсяг ТО - сукупність операцій ТО та трудомісткість їх виконання.
Оперативне ТО - періодичне ТО, що передбачає швидке виконання нескладних технологічних операцій, установлених інструкцією з ТО (регламентом ТО), з контролю та підтримання працездатності засобу (каналу авіаційного електрозв'язку).
Оперативний контроль працездатності - контроль, при якому працездатність засобів (каналів авіаційного електрозв'язку) здійснюється у процесі їх роботи за вихідними характеристиками (ознаками), сигналами телемеханіки та визначається їх працездатність і можливість використання за призначенням.
Орган обслуговування повітряного руху - орган диспетчерського обслуговування повітряного руху, центр польотної інформації або пункт збору повідомлень щодо обслуговування повітряного руху.
Основний елемент - елемент засобу, необхідний для виконання потрібних функцій без використання резерву.
Періодичність ТО - інтервал часу чи напрацювання між даним видом ТО і наступним таким самим видом чи іншим більшої складності.
Персонал РТЗ - працівники служб РТЗ, до яких належать керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці та робітники відповідних категорій, класів та розрядів.
Підприємства ЦА - підприємства, організації і установи, діяльність яких здійснюється у галузі цивільної авіації України.
Підприємство-виробник - юридична або фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, відповідальний за проектування, виготовлення, пакування та маркування продукції незалежно від того, виконуються зазначені операції самим цим суб'єктом чи від його імені.
Плановий ремонт - ремонт, постановка на який здійснюється відповідно до вимог експлуатаційно-технічної документації (ЕТД) або виходячи з аналізу технічного стану наземного засобу РТЗ.
Повірка ЗВТ - установлення придатності ЗВТ, на які поширюється державний метрологічний нагляд, до застосування на підставі результатів контролю їх метрологічних характеристик.
Поетапний метод ТО - метод ТО, при якому виконання операцій ТО здійснюється за чергою (із розносом за часом) на основному і резервному наземних засобах РТЗ без виключення засобу з роботи.
Порушення - це подія, можливими наслідками якої є: авіаційна подія та інцидент (або надзвичайна подія), а також припинення (або затримка) приймання чи випуску ПС, порушення безпеки польотів, що сталися через відмову (несправність) наземних засобів радіотехнічного забезпечення польотів і авіаційного електрозв'язку, виникнення випадків травматизму, пожежі, загоряння, пошкоджень мереж електрозв'язку та управління, порушення електроживлення, метеорологічні та стихійні явища, несанкціоновані дії персоналу та інших служб аеропорту чи сторонніх організацій, інші причини.
Поточний ремонт - ремонт, що виконується для забезпечення чи відновлення працездатності наземного засобу РТЗ та полягає у заміні та (або) відновленні працездатності окремих його частин.
Правила - звід правових норм, що регламентують діяльність певної галузі виробництва чи окремий вид діяльності.
Працездатний стан (працездатність) - стан засобу, який характеризується його здатністю виконувати всі потрібні функції.
Призначений ресурс - сумарний наробіток (напрацювання), при досягненні якого експлуатацію засобу належить припинити незалежно від його технічного стану.
Призначений термін служби - календарна тривалість експлуатації, при досягненні якої експлуатацію засобу належить припинити незалежно від його технічного стану.
Програмне забезпечення - сукупність програмних засобів, процедур, правил та програмних документів, необхідних для їх експлуатації.
Програмний засіб - програма або взаємопов'язана сукупність програм, а також даних (якщо це передбачено), процедур і правил з програмною документацією, придатною для використання за призначенням.
Регламент ТО - документ, що встановлює періодичність і обсяг ТО наземного засобу РТЗ.
Регламентований метод ТО - метод ТО, який передбачає встановлення для засобів відповідної періодичності ТО, при якому періодичність його проведення визначається сезонним, календарним принципом або в залежності від напрацювання обладнання.
Резерв - сукупність додаткових засобів і (або) можливостей, що використовуються для резервування.
Резервування - спосіб забезпечення надійності засобу за рахунок використання додаткових засобів та (або) можливостей, надлишкових відносно мінімально необхідних для виконання потрібних функцій.
Ремонт - комплекс операцій для відновлення справного стану чи працездатності засобу та відновлення ресурсів засобів чи їх складових частин.
Ресурс (технічний ресурс) - сумарний наробіток (напрацювання) засобу від початку його експлуатації чи поновлення після ремонту до переходу в граничний стан.
Служба з технічної експлуатації наземних засобів радіотехнічного забезпечення польотів і авіаційного електрозв'язку - структурний підрозділ підприємства ЦА, що виконує комплекс організаційно-технічних заходів, спрямованих на забезпечення польотів ПС, виконання певних функцій обслуговування повітряного руху та забезпечення виробничої діяльності підприємства ЦА з використанням наземних засобів РТЗ.
Спеціальне (функціональне) програмне забезпечення - частина програмного забезпечення, що реалізує конкретну функцію.
Термін служби - календарна тривалість експлуатації засобу від початку експлуатації чи її поновлення після ремонту до переходу в граничний стан.
Технічне обслуговування - комплекс операцій чи операція для підтримки справного стану чи працездатності засобу при використанні його за призначенням, під час простою, зберігання та транспортування.
Технічний стан - сукупність здатних до зміни в процесі експлуатації властивостей засобу, які характеризуються у відповідний момент часу визначальними параметрами (ознаками), установленими ЕТД на цей засіб.
Технічна експлуатація - комплекс робіт, які виконуються на етапах використання засобів за призначенням, збереження, транспортування, приведення в готовність до застосування і підтримка в постійній готовності до цього застосування.
Технологічна карта ТО - документ, що містить порядок виконання регламентних робіт, вимоги до параметру, що перевіряється, використовувані ЗВТ, інструмент та матеріали, необхідні трудові витрати.
ТО за станом - метод ТО, обсяг і періодичність якого визначаються за результатами безперервного чи періодичного контролю технічного стану обладнання та стану рівня його надійності.
Функціональне резервування - резервування, при якому використовується здатність елементів (компонентів) засобу виконувати додаткові функції.
Шкідливий (виробничий) чинник - виробничий чинник, вплив якого за певних умов може призвести до захворювання, зниження працездатності і (або) негативного впливу на здоров'я нащадків.
Щит гарантованого електроживлення - розподільчий пристрій, на якому після відмови одного джерела електропостачання напруга відновлюється від іншого джерела через гарантований час.
1.6. Скорочення
АС КПР - автоматизована система керування повітряним рухом;
АТС - автоматична телефонна станція;
АФП - антенно-фідерний пристрій;
ВЛП - весняно-літній період;
ДВЧ - дуже високі частоти;
ЕТД - експлуатаційно-технічна документація;
ЗІП - запасні частини, інструмент та прилади;
ЗВТ - засоби вимірювальної техніки;
КБХ - коефіцієнт біжучої хвилі;
ЛКС - лінійно-кабельні споруди;
ОЗП - осінньо-зимовий період;
ОПР - обслуговування повітряного руху;
ПС - повітряне судно;
РТЗ - радіотехнічне забезпечення;
САІ - служба аеронавігаційної інформації;
ТО - технічне обслуговування;
ЦА - цивільна авіація.
2. Радіотехнічне забезпечення
Радіотехнічне забезпечення в цивільній авіації України є сукупністю наземних засобів РТЗ та організаційно-технічних заходів, які виконуються персоналом служб РТЗ підприємств ЦА з метою забезпечення безпеки польотів ПС, виконання певних функцій ОПР та виробничої діяльності підприємств ЦА.
Для забезпечення виробничої діяльності за службою РТЗ закріплюються технічні будівлі, споруди, виробничі та складські приміщення. Будівництво нових і реконструкція існуючих будинків та споруд об'єктів РТЗ проводиться за планами підприємств ЦА.
Виконання завдань радіотехнічного забезпечення визначається якісним рівнем організації технічної експлуатації наземних засобів РТЗ, яка передбачає:
планування, облік та звітність при технічній експлуатації наземних засобів РТЗ;
уведення в експлуатацію наземних засобів РТЗ;
технічне обслуговування наземних засобів РТЗ;
ремонт наземних засобів РТЗ;
доробку та модернізацію наземних засобів РТЗ;
продовження терміну служби (ресурсу) наземних засобів РТЗ;
наземні та льотні перевірки наземних засобів РТЗ;
технічну експлуатацію програмних засобів;
забезпечення єдності вимірювань при технічній експлуатації наземних засобів РТЗ;
професійну підготовку та допуск персоналу РТЗ до технічної експлуатації наземних засобів РТЗ.
2.1. Надійність роботи наземних засобів РТЗ
2.1.1. Надійність роботи наземних засобів РТЗ забезпечується:
схемно-конструкційним виконанням, якістю застосовуваних комплектуючих елементів;
ступенем автоматизації, резервуванням;
надійністю електропостачання, ліній електрозв'язку та управління;
організацією технічної експлуатації, якістю ТО та ремонту, умовами експлуатації, професійною підготовкою персоналу РТЗ;
умовами транспортування та збереження.
2.1.2. У процесі експлуатації рівень надійності наземних засобів РТЗ повинен оцінюватися за результатами аналізу статистичних даних про відмови (несправності) та причин їхньої появи.
2.1.3. Облік відмов (несправностей) наземних засобів РТЗ проводиться з метою:
оцінювання рівня надійності наземних засобів РТЗ за результатами їх експлуатації;
аналізу причин виникнення відмов (несправностей), розробки та реалізації пропозицій і заходів, спрямованих на підвищення надійності наземних засобів РТЗ;
прийняття рішення щодо подальшого використання за призначенням;
оптимізації обсягів і періодичності ТО та ремонту;
удосконалення ЕТД;
оптимізації складу та норм витрати ЗІП.
2.1.4. Дані про відмови (несправності), їх причини, час відмови (несправності) і час відновлення працездатності наземних засобів РТЗ заносяться до формулярів на наземні засоби РТЗ. За цими даними визначається рівень надійності наземних засобів РТЗ упродовж терміну служби (ресурсу). Порядок ведення формуляра на наземний засіб РТЗ наведений у додатку 1. У разі відсутності в експлуатаційній документації підприємства-виробника наземного засобу РТЗ формуляра на нього в службі РТЗ може заводитися формуляр, який повинен містити дані, наведені в п. 10 додатка 1.
2.1.5. Час умикання, вимикання наземних засобів РТЗ повинен точно обліковуватися.
Облік напрацювання ведеться:
для наземних засобів РТЗ, обладнаних лічильниками, - за показами лічильника;
для наземних засобів РТЗ, що мають навантажений резерв (передбачений підприємством-виробником), - за показами лічильника наземного засобу РТЗ, що має найбільше напрацювання (основного або резервного);
для наземних засобів РТЗ, що мають ненавантажений резерв (передбачений підприємством-виробником), - за лічильниками, покази яких підсумовуються;
для наземних засобів РТЗ, не обладнаних лічильниками, - за записами в оперативному журналі чергової зміни (додаток 2), про включення в роботу та виключення з роботи наземного засобу РТЗ.
2.2. Резервування наземних засобів РТЗ
2.2.1. Для забезпечення роботи за призначенням наземні засоби РТЗ повинні бути зарезервовані із застосуванням різних видів резервування з метою виконання усіх необхідних функцій при забезпеченні польотів ПС, ОПР та виробничої діяльності підприємств ЦА.
2.2.1.1. Види резервування засобів радіолокації, радіонавігації та авіаційного електрозв'язку визначаються в інструкціях з резервування цих засобів залежно від схемно-конструкційних, функціональних особливостей та з урахуванням виконуваних потрібних функціональних завдань із забезпечення польотів ПС, ОПР та виробничої діяльності підприємств ЦА.
2.2.1.2. Надійність роботи АС КПР забезпечується функціональним резервуванням та резервуванням її компонентів.
Обладнання центральних процесорів обробки даних АС КПР та мережевого обладнання, що з'єднує компоненти системи, забезпечується навантаженим резервом. Відмова компонента АС КПР не повинна призводити до повної відмови всієї системи.
Обладнання робочих місць диспетчерів органів ОПР забезпечується ненавантаженим резервом. Кількість резервних робочих місць визначається на стадії проектування АС КПР.
2.2.1.3. На каналах авіаційного повітряного електрозв'язку діапазону ДВЧ органів ОПР (аеродромної диспетчерської вишки, диспетчерського органу підходу, диспетчерського органу підходу, що забезпечує заходження на посадку за радіолокатором точного заходження на посадку) для одного з комплектів радіостанцій повинно бути передбачено аварійне електроживлення від акумуляторних батарей тривалістю не менше 2 годин.
2.2.2. Переключення (перехід) на резерв наземних засобів РТЗ повинен виконуватися за мінімально припустимий час, виходячи з вимог забезпечення польотів ПС та ОПР.
2.2.3. Категорія надійності електропостачання об'єктів РТЗ та максимально припустимий час перерви в електропостачанні повинні відповідати діючим нормам.
Не дозволяється підключення до щитів гарантованого електроживлення об'єктів РТЗ споживачів електроенергії, які не пов'язані з забезпеченням польотів ПС та ОПР. В окремих випадках для забезпечення нормальних умов роботи наземних засобів РТЗ дозволяється підключення обладнання опалення, вентиляції, кондиціювання, резервного освітлення за умов виділення цих навантажень на окремі автомати захисту.
2.3. Оперативний контроль працездатності наземних засобів РТЗ
2.3.1. Оперативний контроль працездатності наземних засобів РТЗ на автоматизованих об'єктах радіотехнічного забезпечення польотів і авіаційного електрозв'язку (далі - об'єкти РТЗ), що працюють без постійної присутності персоналу РТЗ, здійснює керівник чергової зміни служби РТЗ за сигналами систем дистанційного контролю і управління, відгуками диспетчерського та льотного складу.
2.3.2. Оперативний контроль працездатності наземних засобів РТЗ (каналів авіаційного електрозв'язку) на об'єктах РТЗ з черговим персоналом РТЗ здійснюється:
за інформацією засобів автоматизованого контролю, показами вмонтованих ЗВТ, контрольних індикаторів засобів відображення інформації;
оцінкою якості роботи каналів авіаційного електрозв'язку за результатами прослуховування, опитування абонентів.
2.3.3. Наземні засоби РТЗ повинні вмикатися та вимикатися за погодженням з керівником польотів (диспетчером) органу ОПР з обов'язковим записом в оперативному журналі чергової зміни.
В оперативному журналі чергової зміни робиться запис про час вмикання, перемикання та вимикання, про якість роботи наземних засобів РТЗ, наявність або відсутність зауважень у їх роботі.
2.3.4. Нормативний час переключення (переходу) наземних засобів РТЗ на резерв (обхідні канали авіаційного електрозв'язку), а також дії персоналу РТЗ указуються в інструкції з резервування наземних засобів РТЗ. Інструкція складається та підписується керівником об'єкта РТЗ, затверджується начальником служби РТЗ і повинна зберігатися на об'єкті РТЗ.
Нормативний час переключення (переходу) на резерв визначається вимогами ЕТД наземних засобів РТЗ, а в разі відсутності таких вимог в ЕТД проводиться хронометраж припустимого часу переключення (переходу) на резерв цих засобів.
Дані нормативного часу переключення (переходу) на резерв (додаток 3) наземних засобів РТЗ, каналів авіаційного повітряного та наземного електрозв'язку підписуються керівником служби РТЗ, погоджуються з керівником органу ОПР та передаються для використання в роботі органом ОПР та керівником чергової зміни служби РТЗ.
Дані нормативного часу переключення (переходу) наземних засобів РТЗ на резерв повинні перебувати на робочому місці керівника чергової зміни служби РТЗ.
2.3.5. Кожний випадок відмови наземного засобу РТЗ (каналу авіаційного електрозв'язку), який пов'язаний з безпекою польотів у системі організації повітряного руху, розслідується комісією, призначеною керівником підприємства ЦА (структурного підрозділу підприємства ЦА).
( Абзац перший пункту 2.3.5 глави 2 в редакції Наказу Міністерства інфраструктури N 239 від 27.07.2011 )
Результати розслідування оформляються актом розслідування відмови наземного засобу РТЗ (каналу авіаційного електрозв'язку) за формою, наведеною у додатку 4.
2.3.6. Відмова наземного засобу РТЗ, яка не пов'язана з безпекою польотів у системі організації повітряного руху, розслідується комісією, призначеною керівником служби РТЗ. Результати розслідування оформлюються актом розслідування в довільної формі, де викладається інформація:
( Абзац перший пункту 2.3.6 глави 2 в редакції Наказу Міністерства інфраструктури N 239 від 27.07.2011 )
про подію (указується час порушення та відновлення працездатності) та наслідки, цим викликані;
про порушення та похибки посадових осіб, їх причини, недоліки в організації роботи та інші відхилення, які сприяли відмові.
Комісія проводить аналіз матеріалів розслідування, де зазначає причини відмови та рекомендації щодо її попередження.
2.4. Організація роботи чергових змін служби РТЗ
2.4.1. Для забезпечення польотів ПС та ОПР і надійної роботи об'єктів РТЗ організовується чергування персоналу служби РТЗ.
2.4.2. Черговий персонал об'єктів РТЗ являє собою експлуатаційну групу та в оперативному відношенні підпорядковується безпосередньо керівнику чергової зміни служби РТЗ.
2.4.3. Керівник чергової зміни служби РТЗ підпорядковується безпосередньо керівнику служби РТЗ.
Керівник чергової зміни служби РТЗ:
здійснює оперативне керівництво роботою об'єктів РТЗ із забезпечення безвідмовної та якісної роботи наземних засобів РТЗ;
аналізує зауваження екіпажів ПС та органів ОПР щодо роботи наземних засобів РТЗ та вживає негайних заходів з усунення відмов (несправностей);
контролює роботу чергових змін і об'єктів РТЗ;
здійснює управління автоматизованими об'єктами РТЗ і оперативний контроль за їхньою працездатністю.
Свою роботу керівник чергової зміни служби РТЗ здійснює у взаємодії з черговими змінами органу ОПР та при необхідності з іншими службами підприємств ЦА.
Керівник чергової зміни служби РТЗ зобов'язаний інформувати орган ОПР і керівництво служби РТЗ про всі зміни в роботі об'єктів РТЗ, що можуть призвести до порушень безпеки польотів ПС та ОПР.
2.4.4. Керівник чергової зміни служби РТЗ у своїй діяльності керується посадовою інструкцією, цими Правилами та діючими в ЦА України нормативними документами.
2.4.5. Робоче місце керівника чергової зміни служби РТЗ повинно бути обладнане засобами дистанційного управління та контролю за автоматизованими об'єктами РТЗ, телефонним або гучномовним електрозв'язком з робочими місцями органів ОПР, об'єктами РТЗ та при необхідності з іншими службами підприємств ЦА.
На період чергування в розпорядженні керівника чергової зміни служби РТЗ повинна постійно перебувати радіофікована чергова автомашина.
2.4.6. Під час роботи чергової зміни здійснюється об'єктивний контроль інформації щодо ОПР та виробничої діяльності підприємств ЦА, пов'язаної із забезпеченням безпеки польотів ПС.
Порядок організації та здійснення об'єктивного контролю визначається Інструкцією з організації та здійснення об'єктивного контролю при обслуговуванні повітряного руху та виробничій діяльності цивільної авіації України, затвердженою наказом Міністерства транспорту України від 11.11.2003 N 872, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 02.12.2003 за N 1103/8424.
2.4.7. Зауваження щодо роботи наземних засобів РТЗ заносяться до оперативного журналу чергової зміни служби РТЗ.
2.4.8. Черговий персонал об'єкта РТЗ відповідає за безперебійну роботу наземних засобів РТЗ, за якість оперативного ТО та правильність ведення експлуатаційної документації.
2.4.9. Дії чергового персоналу об'єктів РТЗ у разі порушення працездатності наземних засобів РТЗ визначаються інструкціями з резервування, що повинні містити:
порядок переключення (переходу) на резерв наземних засобів РТЗ, резервних джерел електропостачання, каналів авіаційного електрозв'язку в нормативний час;
доповідь керівнику чергової зміни служби РТЗ про обстановку та вжиті заходи.
2.4.10. В інструкціях з резервування для чергового персоналу об'єктів авіаційного електрозв'язку (станцій авіаційного електрозв'язку) повинно бути зазначено:
спосіб сповіщення абонентів про перехід на резервні канали авіаційного електрозв'язку;
порядок передавання та приймання термінових повідомлень каналами авіаційного наземного та повітряного електрозв'язку, включаючи диспетчерські канали взаємодії.
Організація авіаційного наземного електрозв'язку резервними каналами повинна бути погоджена з відповідними абонентами.
Резервні канали повинні вважатися діючими каналами авіаційного електрозв'язку та періодично перевірятися. Періодичність перевірок повинна бути також погоджена з відповідними абонентами та зазначена в інструкції з резервування.
2.4.11. Черговий персонал РТЗ, приймаючи зміну, зобов'язаний перевірити:
наявність, стан і працездатність основних і резервних комплектів наземних засобів РТЗ;
готовність до роботи резервних джерел електроживлення;
наявність майна відповідно до опису, експлуатаційної документації, інструменту, ЗВТ, оперативного комплекту ЗІП;
наявність індивідуальних захисних засобів та їх справність, наявність медичної аптечки для надання першої допомоги постраждалим у разі нещасного випадку;
наявність засобів пожежогасіння.
Черговий персонал РТЗ зобов'язаний ознайомитися з усіма вказівками, зауваженнями та розпорядженнями, що надійшли під час чергування попередніх змін, та керуватися у своїй діяльності посадовою інструкцією, цими Правилами.
Персонал РТЗ чергової зміни оформляє приймання та здавання чергування в оперативному журналі чергової зміни об'єкта РТЗ і доповідає про це керівнику чергової зміни служби РТЗ.
2.5. Взаємодія служби РТЗ з іншими службами підприємств ЦА та організаціями в процесі технічної експлуатації та в аварійних ситуаціях
2.5.1. У процесі технічної експлуатації служба РТЗ взаємодіє з іншими службами підприємств ЦА й організаціями. Порядок взаємодії визначається відповідними документами, погодженими зацікавленими сторонами в установленому порядку.
2.5.2. Електропостачання об'єктів РТЗ від централізованих джерел електроживлення забезпечується службою електропостачання підприємства ЦА або іншими електропостачальними організаціями.
У підприємстві ЦА межа відповідальності між службою електропостачання та службою РТЗ за експлуатацію електроустановок на об'єктах РТЗ установлюється й оформлюється актом розмежування експлуатаційної відповідальності за експлуатацію електроустановок на об'єкті РТЗ (додаток 5).
В інших випадках розподіл відповідальності за електроустановки встановлюється відповідно до Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.96 N 28, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 02.08.96 за N 417/1442 (із змінами).
2.5.3. При відмовах наземного засобу РТЗ або основного джерела електропостачання об'єкта РТЗ керівник чергової зміни служби РТЗ уживає заходів щодо переведення наземного засобу РТЗ або джерела електропостачання на резерв, доповідає про це органу ОПР та інформує електропостачальну службу підприємства ЦА (іншу електропостачальну організацію), якщо відмова відбулася через порушення електропостачання.
2.5.4. Порядок взаємодії служби РТЗ, органів ОПР, служби електропостачання, служби паливно-мастильних матеріалів та служби охорони (якщо буде потреба - з іншими організаціями) в аварійних ситуаціях визначається інструкцією з взаємодії служб підприємства ЦА в аварійних ситуаціях.
2.5.5. Тримання під'їзних шляхів до об'єктів РТЗ аеродрому в різні періоди року, тримання зон А, Б, В і Г радіомаячної системи та маркування їх критичних зон здійснюється відповідними службами підприємств ЦА згідно з діючими в ЦА України нормативними документами.
( Пункт 2.5.5 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства інфраструктури N 239 від 27.07.2011 )
2.5.6. Персонал служби РТЗ повинен знати та вміти застосовувати на практиці положення розпорядчих документів з взаємодії служб підприємства ЦА в аварійних ситуаціях.
2.5.7. При несправностях об'єктів РТЗ, ліній електропередач, кабелів електрозв'язку й управління організовуються аварійно-відновлювальні роботи.
Для виконання аварійно-відновлювальних робіт залучаються спеціалісти відповідних служб підприємств ЦА, призначається відповідальний керівник робіт, виділяються необхідні матеріали, ЗВТ, інструмент і документація, автотранспорт і механізми.
2.5.8. На час проведення робіт із відновлення ліній електрозв'язку, управління й електропостачання автоматизованих об'єктів РТЗ на цих об'єктах запроваджується чергування персоналу РТЗ і організовується резервний електрозв'язок з керівником чергової зміни служби РТЗ.
Про закінчення аварійно-відновлювальних робіт керівник чергової зміни служби РТЗ доповідає органу ОПР та з його дозволу дає вказівку про переведення автоматизованих об'єктів РТЗ на дистанційне управління та основні джерела електропостачання.
3. Організація технічної експлуатації наземних засобів РТЗ
Технічна експлуатація наземних засобів РТЗ являє собою комплекс організаційних і технічних заходів, спрямованих на забезпечення їх функціонування з установленим рівнем надійності впродовж терміну служби (ресурсу) наземних засобів РТЗ.
Виведення з експлуатації наземних засобів РТЗ, на які видаються документи на допуск до експлуатації і що використовуються для забезпечення польотів ПС та виконання певних функцій ОПР, здійснюється підприємствами ЦА за узгодженням із спеціально вповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі ЦА (далі - спеціально вповноважений орган ЦА).
Відповідальність за підтримку наземних засобів РТЗ у постійній готовності до використання за призначенням, за своєчасне і якісне ТО та ремонт покладається на персонал служби РТЗ.
Перелік експлуатаційних документів наведений у додатку 6.
3.1. Планування, облік та звітність при технічній експлуатації наземних засобів РТЗ
3.1.1. Планування технічної експлуатації наземних засобів РТЗ
3.1.1.1. Планування роботи служби РТЗ є складовою частиною планування роботи підприємства ЦА (структурного підрозділу підприємства ЦА) та охоплює усі сторони діяльності служби РТЗ.
3.1.1.2. У службі РТЗ складаються річні та місячні плани роботи.
На об'єктах РТЗ складаються місячні плани роботи персоналу об'єкта РТЗ за формою, наведеною у додатку 7, з урахуванням річного плану служби РТЗ.
3.1.1.3. Річний план служби РТЗ представляє собою зведений документ, що вміщує усі види робіт служби РТЗ, а також робіт, які виконуються іншими службами підприємства ЦА (структурного підрозділу підприємства ЦА) для служби РТЗ, і робіт, за виконанням яких служба РТЗ здійснює контроль або нагляд.
План повинен вміщувати такі розділи:
організаційно-технічні заходи;
введення в експлуатацію нових наземних засобів РТЗ;
продовження терміну служби (ресурсу) наземних засобів РТЗ;
виведення з експлуатації наземних засобів РТЗ;
ТО, ремонт, доробка та модернізація наземних засобів РТЗ;
охорона праці, пожежна безпека та екологічна безпека;
ремонт будівель, споруджень об'єктів РТЗ;
підготовка та підвищення кваліфікації персоналу РТЗ.
До плану повинні додаватися такі документи: графік технічного обслуговування та ремонту наземних засобів РТЗ; графік проведення повірки (калібрування) ЗВТ; план-графік проведення льотних перевірок наземних засобів РТЗ; план технічного навчання; план підготовки служби РТЗ до роботи у ВЛП і ОЗП.
3.1.1.4. Вихідними даними для складання плану є:
перспективний план підприємства ЦА з урахуванням державних програм розвитку ЦА в частині, що стосується служби РТЗ;
аналіз порушень безпеки польотів ПС та ОПР, відмов (несправностей) наземних засобів РТЗ та каналів авіаційного електрозв'язку, порушень вимог охорони праці та пожежної безпеки, недоліків і упущень в роботі служби РТЗ за період, що минув;
акти про стан будівель, споруджень об'єктів;
акти технічного стану наземних засобів РТЗ;
регламенти ТО наземних засобів РТЗ;
план забезпечення єдності вимірювань підприємства ЦА;
вимоги нормативних документів ЦА та розпорядчих документів підприємства ЦА;
пропозиції персоналу підрозділів служби РТЗ.
3.1.1.5. Плани роботи персоналу об'єктів РТЗ складаються керівниками цих об'єктів РТЗ із залученням відповідного персоналу РТЗ.
3.1.1.6. Плани роботи служби РТЗ затверджуються керівником підприємства ЦА (структурного підрозділу підприємства ЦА). Плани роботи персоналу об'єктів РТЗ затверджуються керівником служби РТЗ.
3.1.1.7. Контроль за виконанням планів роботи служби РТЗ здійснює керівний склад служби, а на об'єктах РТЗ - керівники цих об'єктів.
3.1.2. Облік та звітність при технічній експлуатації наземних засобів РТЗ
3.1.2.1. Облік та звітність при технічній експлуатації наземних засобів РТЗ представляє зведення даних щодо складу і технічного стану наземних засобів РТЗ, а також щодо виробничої діяльності служб РТЗ підприємств ЦА з метою узагальнення спеціально вповноваженим органом ЦА даних обліку та звітності всіх підприємств ЦА.
3.1.2.2. Облік та звітність щодо складу і технічного стану наземних засобів РТЗ, а також виробничої діяльності служб РТЗ проводиться згідно з діючим у ЦА України нормативним документом.
3.1.2.3. Поточний облік наявності, технічного стану та даних про роботу наземних засобів РТЗ ведеться за допомогою записів у журналах і формулярах на наземні засоби РТЗ, а також регулярним веденням баз даних (за наявності).
3.1.2.4. Звітність служб РТЗ складається з оперативних повідомлень та річних звітів. Контроль за наданням достовірних даних у річних звітах і повідомленнях здійснює керівник служби РТЗ.
3.2. Уведення в експлуатацію об'єктів і наземних засобів РТЗ
3.2.1. Організація робіт із уведення в експлуатацію об'єктів і наземних засобів РТЗ