• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про функціональну підсистему медичного захисту населення єдиної державної системи цивільного захисту

Міністерство охорони здоровя України  | Наказ, Положення від 23.03.2023 № 542
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 23.03.2023
  • Номер: 542
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України
  • Тип: Наказ, Положення
  • Дата: 23.03.2023
  • Номер: 542
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
23.03.2023 м. Київ № 542
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
07 квітня 2023 р. за № 590/39646
Про затвердження Положення про функціональну підсистему медичного захисту населення єдиної державної системи цивільного захисту
( Із змінами і доповненнями, внесеними  наказами Міністерства охорони здоров'я України  від 13 квітня 2023 року № 696, від 17 січня 2025 року № 114 )
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 січня 2014 року № 11 "Про затвердження Положення про єдину державну систему цивільного захисту", постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2015 року № 101 "Про затвердження типових положень про функціональну і територіальну підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту", пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров'я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року № 90),
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про функціональну підсистему медичного захисту населення єдиної державної системи цивільного захисту, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства охорони здоров'я України від 25 березня 2019 року № 667 "Про затвердження Положення про функціональну підсистему медичного захисту населення", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22 квітня 2019 року за № 423/33394.
3. Департаменту медичних послуг (Олександрі Машкевич) забезпечити:
1) подання цього наказу у встановленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
2) оприлюднення цього наказу на офіційному вебсайті Міністерства охорони здоров'я України, після здійснення державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра охорони здоров'я України - головного державного санітарного лікаря України Ігоря Кузіна.
5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
 

Міністр

Віктор ЛЯШКО

ПОГОДЖЕНО:

 

Голова Державної служби
України з надзвичайних ситуацій

Сергій КРУК

Уповноважений Верховної
Ради України з прав людини

Дмитро ЛУБІНЕЦЬ
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони здоров'я України
23 березня 2023 року № 542
Положення
про функціональну підсистему медичного захисту населення єдиної державної системи цивільного захисту
1. Це Положення визначає основи створення функціональної підсистеми медичного захисту населення єдиної державної системи цивільного захисту (далі - функціональна підсистема), її склад, завдання та рівні.
2. У цьому Положенні терміни вживаються у такому значенні:
функціональна підсистема медичного захисту населення єдиної державної системи цивільного захисту - складова частина єдиної державної системи цивільного захисту, до якої входять органи управління функціональної підсистеми та підпорядковані їм сили цивільного захисту, підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління МОЗ, які виконують завдання цивільного захисту.
об'єкти функціональної підсистеми - майно, території і об'єкти територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління МОЗ, державна установа "Український науково-практичний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Міністерства охорони здоров'я України" (далі - УНПЦ), державна установа "Центр громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України" (далі - ЦГЗ), центри контролю та профілактики хвороб (Автономної Республіки Крим, обласні, міст Києва та Севастополя) (далі - ЦКПХ), підприємства, установи та організації сфери охорони здоров'я, які виконують завдання цивільного захисту.
Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у Кодексі цивільного захисту України, Законах України "Основи законодавства України про охорону здоров'я", "Про систему громадського здоров'я", "Про захист населення від інфекційних хвороб", "Про екстрену медичну допомогу", Положенні про єдину державну систему цивільного захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2014 року № 11, Типовому положенні про функціональну підсистему єдиної державної системи цивільного захисту, Типовому положенні про територіальну підсистему єдиної державної системи цивільного захисту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2015 року № 101, Порядку виконання функцій медицини катастроф, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 09 червня 2023 року № 586.
( абзац четвертий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з наказами  Міністерства охорони здоров'я України від 13.04.2023 р. № 696, від 17.01.2025 р. № 114 )
3. Метою створення функціональної підсистеми є захист населення і об'єктів функціональної підсистеми від надзвичайних ситуацій у мирний час та в особливий період, здійснення заходів цивільного захисту із забезпечення медичного захисту, ліквідації медико-санітарних наслідків надзвичайних ситуацій, зменшення матеріальних втрат у разі їх виникнення на об'єктах функціональної підсистеми, забезпечення готовності її сил і засобів до дій, спрямованих на запобігання і реагування на надзвичайні ситуації.
( пункт 3 у редакції наказу Міністерства  охорони здоров'я України від 17.01.2025 р. № 114 )
4. Завданнями функціональної підсистеми є:
1) здійснення заходів цивільного захисту на об'єктах функціональної підсистеми та у сфері охорони здоров'я;
2) забезпечення готовності підпорядкованих сил і засобів до дій, спрямованих на запобігання виникненню та реагування на надзвичайні ситуації на об'єктах функціональної підсистеми, здійснення заходів щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій або небезпечних подій на об'єктах функціональної підсистеми;
( підпункт 2 пункту 4 у редакції наказу Міністерства  охорони здоров'я України від 17.01.2025 р. № 114 )
3) організація та проведення моніторингу і прогнозування виникнення надзвичайних ситуацій та їх розвитку на об'єктах функціональної підсистеми, визначення та оцінка ризиків виникнення надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров'я із залученням сил та засобів функціональної підсистеми санітарного та епідеміологічного благополуччя населення єдиної державної системи цивільного захисту;
( підпункт 3 пункту 4 із змінами внесеними згідно з наказом  Міністерства охорони здоров'я України від 17.01.2025 р. № 114 )
4) своєчасне і достовірне інформування заінтересованих органів виконавчої влади, сил цивільного захисту функціональної підсистеми санітарного та епідеміологічного благополуччя населення єдиної державної системи цивільного захисту та населення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій на об'єктах функціональної підсистеми;
( підпункт 4 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства охорони здоров'я України від 13.04.2023 р. № 696 )
5) проведення рятувальних та інших невідкладних робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій на об'єктах функціональної підсистеми, вжиття відповідних заходів реагування у сфері охорони здоров'я;
6) надання медичної допомоги постраждалим внаслідок надзвичайних ситуацій, рятувальникам та іншим особам, які залучалися до виконання аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, гасіння пожеж;
7) завчасне створення і підготовку спеціальних медичних формувань, утворення в умовах надзвичайних ситуацій необхідної кількості додаткових тимчасових мобільних медичних підрозділів або залучення додаткових закладів охорони здоров'я для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій;
8) забезпечення планування заходів цивільного захисту;
9) організація та проведення навчань (тренувань) з підготовки органів управління функціональної підсистеми та підпорядкованих їм сил цивільного захисту із залученням представників функціональної підсистеми санітарного та епідеміологічного благополуччя населення єдиної державної системи цивільного захисту;
10) розроблення та здійснення заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування національної економіки в особливий період, зокрема об'єктів функціональної підсистеми;
( підпункт 10 пункту 4 у редакції наказу  Міністерства охорони здоров'я України від 17.01.2025 р. № 114 )
11) підготовка навчальних матеріалів, рекомендацій та навчання населення щодо поведінки та дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров'я. Навчання населення щодо поведінки та дій у разі виникнення надзвичайної ситуації на об'єктах функціональної підсистеми;
12) забезпечення підготовки керівного складу об'єктів функціональної підсистеми до дій у разі мобілізації та виконання завдань цивільного захисту у воєнний час з урахуванням норм міжнародного гуманітарного права у відповідних закладах освіти Державної служби України з надзвичайних ситуацій;
( пункт 4 доповнено новим підпунктом 12 згідно з наказом  Міністерства охорони здоров'я України від 17.01.2025 р. № 114, у зв'язку з цим підпункти 12 - 15  вважати підпунктами 13 - 16 відповідно )
13) здійснення заходів щодо організації укриття працівників об'єктів функціональної підсистеми у захисних спорудах цивільного захисту;
14) створення, раціональне збереження і використання резерву матеріальних ресурсів, необхідних для запобігання, реагування та ліквідації надзвичайних ситуацій незалежно від характеру походження, що становлять загрозу сфері охорони здоров'я;
( підпункт 14 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства охорони здоров'я України від 13.04.2023 р. № 696 )
15) розроблення та забезпечення виконання галузевих програм і планів з питань цивільного захисту;
16) здійснення відповідно до законодавства у сфері цивільного захисту інших заходів, пов'язаних з медичним захистом населення, залежно від надзвичайної ситуації, що склалася.
5. Безпосереднє керівництво функціональною підсистемою здійснює Міністр охорони здоров'я України.
6. До складу функціональної підсистеми входять МОЗ, УНПЦ, ЦГЗ, Міністерство охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, структурні підрозділи з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, підприємства, установи та організації сфери охорони здоров'я, які виконують завдання цивільного захисту, центри екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, ЦКПХ, ДП "Укрвакцина" МОЗ України".
( пункт 6 із змінами внесеними згідно з наказом  Міністерства охорони здоров'я України від 17.01.2025 р. № 114 )
7. Управління функціональною підсистемою здійснюють:
1) на державному рівні - МОЗ, відповідний структурний підрозділ МОЗ з питань цивільного захисту;
( підпункт 1 пункту 7 із змінами внесеними згідно з наказом  Міністерства охорони здоров'я України від 17.01.2025 р. № 114 )
2) на регіональному рівні - Міністерство охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, структурні підрозділи з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій;
3) на об'єктовому рівні - керівники підприємств, установ та організацій сфери охорони здоров'я, а також підрозділи (посадові особи) з питань цивільного захисту, які утворюються (призначаються) такими органами відповідно до законодавства.
Для координації робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, на регіональному, місцевому та об'єктовому рівні утворюються спеціальні комісії з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, до яких залучаються представники інших заінтересованих суб'єктів забезпечення цивільного захисту, з метою координації дій.
( абзац другий підпункту 3 пункту 7 із змінами, внесеними згідно з  наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.04.2023 р. № 696 )
8. Для забезпечення управління, координації дій органів управління та підпорядкованих їм сил цивільного захисту, здійснення цілодобового чергування і забезпечення збору, оброблення, узагальнення та аналізу інформації про обстановку в районах виникнення надзвичайних ситуацій функціонують:
1) на державному рівні - диспетчерська УНПЦ, що виконує функції оперативно-чергової служби МОЗ, чергова (диспетчерська) служба ЦГЗ;
( підпункт 1 пункту 8 із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства охорони здоров'я України від 13.04.2023 р. № 696, у редакції наказу Міністерства  охорони здоров'я України від 17.01.2025 р. № 114 )
2) на регіональному рівні - оперативно-диспетчерські служби центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, чергова (диспетчерська) служба ЦКПХ;
3) на об'єктовому рівні - чергові (диспетчерські) служби підприємств, установ та організацій сфери охорони здоров'я, які виконують завдання цивільного захисту (у разі їх утворення).
Для забезпечення сталого управління у сфері охорони здоров'я та реалізації функцій, передбачених на особливий період, МОЗ використовується державна система пунктів управління.
9. Для управління функціональною підсистемою використовуються електронні комунікаційні мережі загального користування і спеціального призначення, а також державна система урядового зв'язку.
10. До сил цивільного захисту функціональної підсистеми належать:
1) об'єктові аварійно-рятувальні служби (у разі їх утворення);
2) об'єктові формування цивільного захисту;
3) УНПЦ, у тому числі утворені на його базі команди медицини катастроф;
4) команди медицини катастроф центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф;
5) територіальні та об'єктові медичні спеціалізовані служби цивільного захисту (у разі їх утворення);
6) групи, які відносяться до сил цивільного захисту функціональної підсистеми санітарного та епідеміологічного благополуччя населення єдиної державної системи цивільного захисту;
( підпункт 6 пункту 10 із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства охорони здоров'я України від 13.04.2023 р. № 696 )
7) підприємства, установи та організації сфери охорони здоров'я та санітарно-епідемічного благополуччя населення, визначені планами реагування на надзвичайні ситуації;
( підпункт 7 пункту 10 із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства охорони здоров'я України від 13.04.2023 р. № 696 )
8) інші формування цивільного захисту, визначені планами реагування на надзвичайні ситуації;
9) об'єктові спеціалізовані служби цивільного захисту (у разі їх утворення);
10) медична спеціалізована служба цивільного захисту;
( пункт 10 доповнено новим підпунктом 10 згідно з наказом  Міністерства охорони здоров'я України від 17.01.2025 р. № 114, у зв'язку з цим підпункт 10 вважати підпунктом 11 )
11) добровільні формування цивільного захисту (у разі їх утворення).
Структура, алгоритми та порядки роботи відповідних сил цивільного захисту є частиною плану реагування на надзвичайні ситуації відповідного рівня.
11. Залучення сил цивільного захисту функціональної підсистеми до ліквідації медико-санітарних наслідків надзвичайних ситуацій здійснюється згідно з планами реагування на надзвичайні ситуації, планами взаємодії органів управління та сил цивільного захисту в разі виникнення надзвичайних ситуацій, а також планами локалізації і ліквідації медико-санітарних наслідків аварій.
( абзац перший пункту 11 із змінами внесеними згідно з наказом  Міністерства охорони здоров'я України від 17.01.2025 р. № 114 )
Органи управління функціональної підсистеми, у разі наявності ознак загрози життю та/або здоров'ю населення, забезпечують взаємодію із функціональною підсистемою забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення єдиної державної системи цивільного захисту.
( абзац другий пункту 11 із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства охорони здоров'я України від 13.04.2023 р. № 696 )
12. Залежно від масштабів і особливостей надзвичайної ситуації, що прогнозується або виникла, для функціональної підсистеми встановлюється один із таких режимів функціонування:
1) повсякденного функціонування;
( підпункт 1 пункту 12 із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства охорони здоров'я України від 13.04.2023 р. № 696 )
2) підвищеної готовності;
3) надзвичайної ситуації;
4) надзвичайного стану.
13. Режими функціонування функціональної підсистеми встановлюються відповідно до статей 11-15 Кодексу цивільного захисту України, заходи з їх реалізації визначаються відповідно до Положення про єдину державну систему цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2014 року № 11.
( пункт 13 із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства охорони здоров'я України від 13.04.2023 р. № 696 )
Режим підвищеної готовності та режим надзвичайної ситуації для функціональної підсистеми встановлюється:
( пункт 13 доповнено абзацом другим згідно з наказом  Міністерства охорони здоров'я України від 17.01.2025 р. № 114 )
за рішенням Кабінету Міністрів України - для єдиної державної системи цивільного захисту в повному обсязі або частково для кількох окремих її функціональних підсистем;
( пункт 13 доповнено абзацом третім згідно з наказом  Міністерства охорони здоров'я України від 17.01.2025 р. № 114 )
за рішенням МОЗ - для функціональної підсистеми.
( пункт 13 доповнено абзацом четвертим згідно з наказом  Міністерства охорони здоров'я України від 17.01.2025 р. № 114 )
14. Основними завданнями, що здійснюються функціональною підсистемою, є:
1) у режимі повсякденного функціонування:
підтримання готовності до негайного використання людських та матеріально-технічних ресурсів для зменшення збитків у разі виникнення надзвичайних ситуацій на об'єктах функціональної підсистеми;
розроблення і виконання цільових та науково-технічних програм із запобігання виникненню надзвичайних ситуацій на об'єктах функціональної підсистеми і зменшення можливих збитків;
здійснення планових заходів щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій на об'єктах функціональної підсистеми, забезпечення безпеки та медичного захисту населення і територій від таких ситуацій, а також заходів щодо підготовки до дій за призначенням органів управління та сил цивільного захисту функціональної підсистеми;
забезпечення готовності органів управління та сил цивільного захисту функціональної підсистеми до дій за призначенням;
організація підготовки фахівців цивільного захисту, підготовка керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів щодо цивільного захисту, навчання населення діям у разі виникнення надзвичайних ситуацій на об'єктах функціональної підсистеми;
підтримання в готовності систем оповіщення про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій на об'єктах функціональної підсистеми;
здійснення інших заходів відповідно до функціонального призначення підсистеми;
2) у режимі підвищеної готовності:
здійснення оповіщення органів управління та сил цивільного захисту функціональної підсистеми, а також працівників об'єктів функціональної підсистеми про загрозу виникнення надзвичайної ситуації та інформування їх про дії у можливій зоні надзвичайної ситуації;
формування оперативних груп для виявлення причин погіршення обстановки та підготовки пропозицій щодо її нормалізації;
уточнення (у разі потреби) планів реагування на надзвичайні ситуації, здійснення заходів щодо запобігання їх виникненню;
уточнення та здійснення заходів щодо захисту населення і територій, працівників об'єктів функціональної підсистеми від можливих надзвичайних ситуацій на них;
приведення в готовність наявних сил і засобів цивільного захисту, залучення в разі потреби додаткових сил і засобів;
цілодобове чергування (за потреби) членів оперативних груп;
посилення спостереження та контролю за ситуацією на територіях відповідно до функціонального призначення підсистеми;
здійснення інших заходів відповідно до функціонального призначення підсистеми;
3) у режимі надзвичайної ситуації:
здійснення оповіщення органів управління та сил цивільного захисту функціональної підсистеми, а також населення про виникнення надзвичайної ситуації на об'єктах функціональної підсистеми та інформування його про дії в умовах такої ситуації;
введення в дію відповідних планів реагування на надзвичайні ситуації;
призначення керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації;
визначення меж зони надзвичайної ситуації;
здійснення спільно з функціональною підсистемою санітарного та епідеміологічного благополуччя населення єдиної державної системи цивільного захисту постійного прогнозування зони можливого поширення надзвичайної ситуації та масштабів можливих медико-санітарних наслідків;
організація та проведення робіт з локалізації і ліквідації медико-санітарних наслідків надзвичайної ситуації, залучення для цього необхідних сил і засобів функціональної підсистеми;
забезпечення евакуації постраждалих до закладів охорони здоров'я;
організація та здійснення (у разі потреби) евакуаційних заходів працівників об'єктів функціональної підсистеми, матеріальних та культурних цінностей;
організація та здійснення спільно з функціональної підсистемою санітарного та епідеміологічного благополуччя населення єдиної державної системи цивільного захисту радіаційного, хімічного, біологічного, інженерного та медичного захисту працівників об'єктів функціональної підсистеми від наслідків надзвичайної ситуації;
здійснення безперервного контролю за розвитком надзвичайної ситуації та обстановкою на об'єктах функціональної підсистеми і прилеглих до них територіях;
інформування органів управління цивільного захисту та населення про розвиток надзвичайної ситуації на об'єктах функціональної підсистеми та заходи, що здійснюються для ліквідації її наслідків;
здійснення інших заходів відповідно до функціонального призначення підсистеми.
( пункт 14 із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства охорони здоров'я України від 13.04.2023 р. № 696, у редакції наказу Міністерства  охорони здоров'я України від 17.01.2025 р. № 114 )
15. В особливий період функціональна підсистема здійснює заходи відповідно до вимог Конституції України, Кодексу цивільного захисту України та з урахуванням особливостей, що визначаються Законами України "Про правовий режим воєнного стану", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", іншими нормативно-правовими актами України, планами цивільного захисту на особливий період.
До основних заходів, що здійснюються в разі переведення функціональної підсистеми з режиму функціонування в мирний час на режим функціонування в особливий період у період воєнного стану, залежно від встановленого ступеня готовності відносяться:
оповіщення органів управління та сил цивільного захисту функціональної підсистеми;
введення в дію та реалізація планів цивільного захисту на особливий період;
приведення органів управління та сил цивільного захисту, пунктів управління, систем зв'язку та оповіщення функціональної підсистеми в готовність до дій в умовах особливого періоду;
уточнення можливої обстановки та розрахунків сил і засобів, які будуть залучатися до здійснення заходів, передбачених планами цивільного захисту на особливий період;
організація аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, ліквідації медико-санітарних наслідків надзвичайних ситуацій, які виникли внаслідок воєнних (бойових) дій, зокрема із застосуванням засобів ураження на об'єктах функціональної підсистеми;
уточнення потреби в захисних спорудах для укриття персоналу об'єктів функціональної підсистеми та приведення в готовність усіх об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, забезпечення цілодобового доступу до таких об'єктів;
здійснення заходів щодо організації будівництва захисних споруд цивільного захисту, споруд подвійного призначення та виготовлення (монтування) первинних (мобільних) і облаштування найпростіших укриттів, а також (у разі потреби) відновлення пошкоджених (зруйнованих) об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту;
приведення в готовність до виконання завдань за призначенням медичних формувань, диспетчерські служби;
здійснення у разі необхідності заходів щодо зменшення обсягу запасів небезпечних хімічних речовин на об'єктах функціональної підсистеми та проведення підготовки до зменшення обсягів запасів вибухо- і пожежонебезпечних речовин на об'єктах підвищеної небезпеки;
здійснення заходів із забезпечення сталої роботи або безаварійної зупинки суб'єктів господарювання, забезпечення живучості об'єктів критичної інфраструктури, призначених для життєзабезпечення населення;
призначення на посади та звільнення з посад керівників і фахівців органів управління та сил цивільного захисту функціональної підсистеми відповідно до плану заміщення військовозобов'язаних, які у зв'язку з мобілізацією підлягають призову до Збройних Сил, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України;
здійснення заходів щодо підвищення рівня протипожежного захисту на об'єктах функціональної підсистеми;
уточнення розподілу персоналу об'єктів функціональної підсистеми та населення для укриття в захисних спорудах цивільного захисту, який доводиться до персоналу та населення;
приведення в готовність до дій за призначенням спеціалізованих служб та формувань цивільного захисту об'єктів функціональної підсистеми;
організація видачі засобів індивідуального захисту органів дихання населенню та органам управління цивільного захисту, а також засобів індивідуального захисту, приладів дозиметричного контролю особовому складу сил медичного захисту відповідно до Порядку забезпечення населення засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки, дозиметричного і хімічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2002 року № 1200;
здійснення заходів з підготовки до роботи в умовах особливого періоду закладів охорони здоров'я центральних органів виконавчої влади (у разі наявності), забезпечення їх лікарськими засобами та медичними виробами, а також здійснення підготовчих заходів до прийому постраждалих та надання їм медичної допомоги;
підготовка до роботи органів з евакуації, уточнення документації щодо організації та проведення евакуації персоналу об'єктів функціональної підсистеми та матеріальних і культурних цінностей;
проведення (у разі потреби) за окремим рішенням Кабінету Міністрів України, відповідних місцевих органів виконавчої влади (військових адміністрацій - у разі їх утворення) евакуації персоналу та матеріальних і культурних цінностей об'єктів функціональної підсистеми з районів можливих воєнних (бойових) дій у безпечні райони;
видача особовому складу органів управління та сил цивільного захисту функціональної підсистеми посвідчень особи для персоналу цивільної оборони (цивільного захисту) міжнародного зразка;
здійснення заходів щодо підвищення живучості об'єктів критичної інфраструктури сфери життєзабезпечення населення;
нанесення (оновлення) у разі необхідності на будівлі, споруди, транспортні засоби, спеціальну та іншу техніку, які підпадають під дію норм міжнародного гуманітарного права, відповідних розпізнавальних знаків (емблем);
за рішенням органу управління переведення органів управління і сил цивільного захисту функціональної підсистеми на штати воєнного часу;
здійснення заходів із забезпечення захисту джерел водопостачання на об'єктах функціональної підсистеми;
участь в організації здійснення інженерно-технічних заходів цивільного захисту для забезпечення захисту населення і територій;
виконання інших завдань та заходів, передбачених планами цивільного захисту на особливий період.
Додатковими завданнями функціональної підсистеми у відбудовний період є:
виконання мобілізаційних завдань у межах цільової мобілізації для ліквідації наслідків ведення воєнних дій та надзвичайних ситуацій;
ліквідація наслідків воєнних дій на об'єктах функціональної підсистеми та участь у ліквідації медико-санітарних наслідків у населених пунктах і на територіях, що зазнали впливу засобів ураження;
участь у заходах для відновлення об'єктів критичної інфраструктури сфери життєзабезпечення населення;
участь у визначенні населених пунктів та районів, об'єктів функціональної підсистеми, що потребують проведення гуманітарного розмінування, маркування небезпечних ділянок, проведення очищення (розмінування) територій, об'єктів функціональної підсистеми;
залучення до ліквідації наслідків ведення воєнних дій та надзвичайних ситуацій міжнародної допомоги;
відновлення (у разі потреби) об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту об'єктів функціональної підсистеми, що зазнали руйнувань або пошкоджень.
( пункт 15 у редакції наказу Міністерства  охорони здоров'я України від 17.01.2025 р. № 114 )
16. Переведення функціональної підсистеми в режим функціонування в умовах особливого періоду здійснюється відповідно до актів Президента України, Кабінету Міністрів України, плану цивільного захисту МОЗ на особливий період.
17. Функціональна підсистема провадить свою діяльність відповідно до планів основних заходів цивільного захисту функціональної підсистеми на рік. Ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій здійснюється згідно з планами реагування на надзвичайні ситуації відповідного рівня.
18. На підприємствах, що є об'єктами підвищеної небезпеки, розробляються плани локалізації і ліквідації наслідків аварій на таких об'єктах.
19. Заходи цивільного захисту в особливий період здійснюються відповідно до планів цивільного захисту на особливий період.
20. Заходи щодо цільової мобілізації передбачаються у відповідних мобілізаційних планах МОЗ.
21. До робіт із запобігання виникненню надзвичайних ситуацій та ліквідації їх наслідків можуть залучатися на добровільних або договірних засадах громадські об'єднання за наявності в учасників, які залучаються до таких робіт, відповідного рівня підготовки в порядку, визначеному керівництвом такого об'єднання або керівником робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації.
22. Сили цивільного захисту функціональної підсистеми, крім добровільних формувань цивільного захисту, укомплектовуються персоналом (кадрами) та забезпечуються засобами цивільного захисту з урахуванням необхідності проведення робіт в автономному режимі протягом не менш як трьох діб.
23. Керівництво проведенням аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт під час ліквідації медико-санітарних наслідків надзвичайної ситуації об'єктового рівня на об'єктах функціональної підсистеми та управління силами цивільного захисту функціональної підсистеми, що залучаються до таких робіт, та діяльність керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації здійснюються відповідно до статті 75 Кодексу цивільного захисту України.
( Положення доповнено пунктом 23 згідно з наказом  Міністерства охорони здоров'я України від 17.01.2025 р. № 114 )
24. Для безпосередньої організації і координації аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації об'єктового рівня на об'єктах функціональної підсистеми утворюється штаб з ліквідації її наслідків, який є робочим органом керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації. Рішення про утворення та ліквідацію такого штабу, його склад приймає керівник робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації.
( Положення доповнено пунктом 24 згідно з наказом  Міністерства охорони здоров'я України від 17.01.2025 р. № 114 )
25. Роботи, пов'язані з реагуванням на надзвичайну ситуацію об'єктового рівня або усуненням загрози її виникнення, виконують сили цивільного захисту об'єкта функціональної підсистеми, де виникла така ситуація, з наданням їм необхідної допомоги силами цивільного захисту функціональної підсистеми.
У разі виникнення надзвичайної ситуації місцевого, регіонального та державного рівня до виконання цих робіт залучаються сили цивільного захисту територіальної підсистеми єдиної державної системи, її ланки, субланки.
Залучення сил цивільного захисту до ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій здійснюється відповідно до статті 77 Кодексу цивільного захисту України.
Залучення сил цивільного захисту до проведення заходів цивільного захисту в особливий період здійснюється згідно з планами цивільного захисту на особливий період.
( Положення доповнено пунктом 25 згідно з наказом  Міністерства охорони здоров'я України від 17.01.2025 р. № 114 )
26. З метою своєчасного запобігання і ефективного реагування на надзвичайні ситуації організовується взаємодія органів управління функціональної підсистеми з органами управління інших функціональних підсистем та територіальних підсистем єдиної державної системи цивільного захисту.
Взаємодія під час здійснення заходів щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій та під час ліквідації їх наслідків організовується через спеціально призначені оперативні групи або представників відповідних центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, які залучаються до здійснення таких заходів. Повноваження зазначених оперативних груп або представників визначаються відповідними центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування.
( Положення доповнено пунктом 26 згідно з наказом  Міністерства охорони здоров'я України від 17.01.2025 р. № 114 )
 

В. о. директора Департаменту
медичних послуг

Тетяна ОРАБІНА