МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
18.02.2021 № 293 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 квітня 2021 р.
за № 527/36149
Про затвердження Порядку розподілу анатомічних матеріалів та критеріїв встановлення пар донор-реципієнт
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства охорони здоров'я № 1041 від 17.06.2022 № 1186 від 08.07.2022 )
Відповідно до абзацу восьмого частини першої статті 8 Закону України "Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині", з метою забезпечення повноцінного функціонування Єдиної державної інформаційної системи трансплантації органів та тканин і розвитку системи трансплантації в Україні
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок розподілу анатомічних матеріалів та критерії встановлення пар донор-реципієнт, що додаються.
2. Директорату високотехнологічної медичної допомоги та інновацій (Стрілка В. Є.) забезпечити в установленому законодавством порядку подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра з питань європейської інтеграції Іващенка І. А.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування, крім підпункту 8 пункту 2 розділу I Порядку, затвердженого пунктом 1 цього наказу, який набирає чинності з 01 січня 2023 року.
Міністр | М. Степанов |
ПОГОДЖЕНО: Перший заступник Міністра цифрової трансформації України Уповноважений Верховної Ради України з прав людини | О. Вискуб Л. Денісова |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони
здоров'я України
18 лютого 2021 року № 293
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 квітня 2021 р.
за № 527/36149
ПОРЯДОК
розподілу анатомічних матеріалів та критерії встановлення пар донор-реципієнт
І. Загальні положення
1. Цей Порядок застосовується для встановлення пари донор-реципієнт в автоматичному режимі Єдиною державною інформаційною системою трансплантації органів та тканин (далі - ЄДІСТ) та визначає механізм розподілу анатомічних матеріалів та критеріїв встановлення пар донор-реципієнт.
Цей Порядок поширюється на трансплант-координаторів центрів трансплантації, трансплант-координаторів спеціалізованої державної установи "Український центр трансплант-координації" (далі - УЦТК), лікарів центру трансплантації та лікарів з бригади вилучення з центру трансплантації.
2. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
ретрансплантація - метод лікування, що полягає в проведені повторного лікування методом трансплантації реципієнту анатомічного матеріалу;
спліт-трансплантація - метод лікування, що полягає в пересадці розділеної печінки, правої та лівої долі (два окремих функціонуючих анатомічних матеріали) двом реципієнтам від одного донора-трупа.
3. Для розподілу анатомічних матеріалів у кожного реципієнта визначається статус екстреності в такому порядку:
від найвищого (І) до найнижчого (VI) для реципієнтів серця;
від найвищого (I) до найнижчого (III) для реципієнтів нирок;
від найвищого (I) до найнижчого (III) для реципієнтів легень;
для реципієнтів печінки статус екстреності І та бали за шкалою MELD/PELD відповідно до розділу IV цього Порядку.
II. Етапи розподілу анатомічних матеріалів
1. Розподіл анатомічних матеріалів здійснюється у три чергові етапи.
( Абзац перший розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
2. На першому етапі розподілу анатомічних матеріалів виконується встановлення пар донор-реципієнт за загальними критеріями, які визначаються у підрозділі 1 цього розділу, для кожного органу окремо.
( Абзац другий розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
3. На другому етапі розподілу анатомічних матеріалів виконується встановлення пар донор-реципієнт з реципієнтами статус екстреності яких є найвищим (І), відповідно до підрозділу 2 цього розділу.
( Абзац третій розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
4. На третьому етапі розподілу анатомічних матеріалів виконується встановлення пар донор-реципієнт з реципієнтами, чий статус екстреності становить II-VI для серця або II-III для нирок та легень, або за балами шкали MELD/PELD для печінки, відповідно до підрозділу 3 цього розділу.
( Абзац четвертий розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
1. Перший етап розподілу анатомічних матеріалів
1. Загальні критерії встановлення пар донор-реципієнт для серця:
1) імунологічна сумісність (ідентичність груп крові АВ0, для реципієнтів зі статусом екстреності І - сумісність за групою крові АВ0);
2) антропометричні дані (зріст тіла донора з допустимим діапазоном відхиленням показників в межах 40 %);
3) час транспортування анатомічного матеріалу та оптимальні строки його зберігання (у встановленні пар донор-реципієнт беруть участь реципієнти, які перебувають у листі очікування центрів трансплантації, які знаходяться у досяжному радіусі, з урахуванням часу і способу транспортування анатомічних матеріалів та оптимальних строків їх зберігання).
Гранично допустимий строк транспортування вилученого серця становить 2 години.
У разі використання допоміжного пристрою для реперфузії вилученого органу - гранично допустимий строк транспортування вилученого серця становить 5 годин.
2. Загальні критерії встановлення пар донор-реципієнт для легень:
1) імунологічна сумісність (сумісність за групою крові АВ0);
2) антропометричні дані (зріст тіла донора з допустимими відхиленнями показників в межах 30 % для дорослих та 40 % для дітей);
3) час транспортування анатомічного матеріалу та оптимальні строки його зберігання (у встановленні пар донор-реципієнт беруть участь реципієнти, які перебувають у листі очікування центрів трансплантації, які знаходяться у досяжному радіусі, з урахуванням часу і способу транспортування анатомічних матеріалів та оптимальних строків їх зберігання).
Гранично допустимий строк транспортування вилученої легені становить 5 годин.
У разі використання допоміжного пристрою для реперфузії вилученого органу - гранично допустимий строк транспортування вилученої легені становить 8 годин.
3. Загальні критерії встановлення пар донор-реципієнт для нирки:
1) імунологічна сумісність (сумісність за групою крові АВ0);
2) антропометричні дані (зріст і вага тіла донора з допустимими відхиленнями показників в межах 50 %);
3) час транспортування анатомічного матеріалу та оптимальні строки його зберігання (у встановленні пар донор-реципієнт беруть участь реципієнти, які перебувають у листі очікування центрів трансплантації, які знаходяться у досяжному радіусі, з урахуванням часу і способу транспортування анатомічних матеріалів та оптимальних строків їх зберігання).
Гранично допустимий строк транспортування вилученої нирки становить 12 годин.
4. Загальні критерії встановлення пар донор-реципієнт для печінки:
1) імунологічна сумісність (ідентичність за групою крові АВ0, для статусу екстреності І або якщо бал за шкалою MELD/PELD вище 25 - сумісність за групою крові АВ0);
2) час транспортування анатомічного матеріалу та оптимальні строки його зберігання (у встановленні пар донор-реципієнт беруть участь реципієнти, які перебувають у листі очікування центрів трансплантації, які знаходяться у досяжному радіусі, з урахуванням часу і способу транспортування анатомічних матеріалів та оптимальних строків їх зберігання).
Гранично допустимий строк транспортування вилученої печінки становить 5 годин.
У разі використання допоміжного пристрою для реперфузії вилученого органу - гранично допустимий строк транспортування вилученої печінки становить 8 годин.
2. Другий етап розподілу анатомічних матеріалів
1. У випадку, якщо після встановлення пар донор-реципієнт за загальними критеріями сформовано пари донор-реципієнт з реципієнтами, статус екстреності яких є найвищим (І), здійснюється другий етап розподілу анатомічних матеріалів.
2. Розподіл анатомічних матеріалів на другому етапі здійснюється за наступними критеріями у такій послідовності:
1) першочерговість проведення трансплантації неповнолітньому та/або малолітньому реципієнту, а також збереження за неповнолітнім реципієнтом після досягнення ним повноліття черговості як неповнолітній чи малолітній.
У разі якщо за цим критерієм встановлення пари донор-реципієнт встановлена одна пара донор-реципієнт, розподіл анатомічних матеріалів припиняється;
2) у разі якщо за критерієм, наведеним у підпункті 1 цього пункту, встановлено більше ніж одна пара донор-реципієнт або не встановлено пари донор-реципієнт, до них застосовується такий критерій:
наявність договору про співпрацю щодо організації надання медичної допомоги методом трансплантації органів між закладом охорони здоров’я, в якому проводиться вилучення анатомічних матеріалів людини та закладом охорони здоров’я в якому може бути проведена трансплантація щодо кожного органу окремо:
договору про співпрацю щодо організації надання медичної допомоги методом трансплантації серця між закладом охорони здоров’я, в якому проводиться вилучення анатомічних матеріалів людини та закладом охорони здоров’я в якому може бути проведена трансплантація;
договору про співпрацю щодо організації надання медичної допомоги методом трансплантації нирки між закладом охорони здоров’я, в якому проводиться вилучення анатомічних матеріалів людини та закладом охорони здоров’я в якому може бути проведена трансплантація;
договору про співпрацю щодо організації надання медичної допомоги методом трансплантації печінки між закладом охорони здоров’я, в якому проводиться вилучення анатомічних матеріалів людини та закладом охорони здоров’я в якому може бути проведена трансплантація;
договору про співпрацю щодо організації надання медичної допомоги методом трансплантації легень між закладом охорони здоров’я, в якому проводиться вилучення анатомічних матеріалів людини та закладом охорони здоров’я в якому може бути проведена трансплантація
або
наявність договору про співпрацю щодо організації надання медичної допомоги методом трансплантації серця, нирки, печінки, легень між закладом охорони здоров’я, в якому проводиться вилучення анатомічних матеріалів людини та закладом охорони здоров’я в якому може бути проведена трансплантація.
У разі якщо за цим критерієм встановлення пари донор-реципієнт встановлена одна пара донор-реципієнт, розподіл анатомічних матеріалів припиняється;
3) у разі якщо за критерієм, наведеним у підпункті 2 цього пункту, встановлено більше ніж одна пара донор-реципієнт або не встановлено пари донор-реципієнт, до них застосовується такий критерій:
можливість проведення трансплантації реципієнту, який раніше надав згоду на вилучення у нього анатомічних матеріалів, відповідно до додатка 7 до Порядку надання письмової згоди живого донора на вилучення у нього анатомічних матеріалів та письмової відмови від раніше наданої такої згоди, письмової згоди або незгоди чи відкликання наданої раніше згоди на вилучення анатомічних матеріалів з тіла особи для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів після визначення її стану як незворотня смерть, а також подання письмової заяви про призначення, зміну чи відкликання повноважного представника, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 року № 1211 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2021 року № 457).
У разі якщо за цим критерієм встановлення пари донор-реципієнт встановлена одна пара донор-реципієнт, розподіл анатомічних матеріалів припиняється;
4) у разі якщо за критерієм наведеним у підпункті 3 цього пункту, встановлено більше ніж одна пара донор-реципієнт, або не встановлено пари донор-реципієнт, до них застосовується такий критерій:
можливість проведення трансплантації реципієнту, який раніше надав згоду на вилучення у нього анатомічних матеріалів, але не раніше ніж за рік до включення до листа очікування, відповідно до додатка 1 до Порядку надання письмової згоди живого донора на вилучення у нього анатомічних матеріалів та письмової відмови від раніше наданої такої згоди, письмової згоди або незгоди чи відкликання наданої раніше згоди на вилучення анатомічних матеріалів з тіла особи для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів після визначення її стану як незворотня смерть, а також подання письмової заяви про призначення, зміну чи відкликання повноважного представника, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 року № 1211 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2021 року № 457).
У разі якщо за цим критерієм встановлення пари донор-реципієнт встановлена одна пара донор-реципієнт, розподіл анатомічних матеріалів припиняється;
5) у разі якщо за критерієм, наведеним у підпункті 4 цього пункту, встановлено більше ніж одна пара донор-реципієнт або не встановлено пари донор-реципієнт, до них застосовується такий критерій:
тривалість перебування в листі (списку) очікування (далі - лист очікування).
При цьому пріоритет надається реципієнту, який був внесений до листа очікування раніше.
5. Після встановлення пари донор-реципієнт для трансплантації нирки визначається генетична гістосумісність за HLA-типуванням та/або крос-матчем.
У разі не співпадіння пари донор-реципієнт за результатами генетичної гістосумісності - за HLA-типуванням та/або крос-матчем здійснюється повторний пошук пари донор-реципієнт відповідно до пунктів 3, 4 розділу VII Положення про врегулювання діяльності трансплант-координаторів, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 липня 2021 року № 1500, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 21 вересня 2021 року за № 1238/36860.
3. Третій етап розподілу анатомічних матеріалів
1. У випадку, якщо за результатами встановлення пари донор-реципієнт за загальними критеріями на першому етапі не було сформовано пари донор-реципієнт з реципієнтом, статус екстреності якого є найвищим (І), здійснюється третій етап розподілу анатомічних матеріалів, під час якого встановлення пари-донор реципієнт здійснюється з реципієнтами, чий статус екстреності становить II-VI для серця або II-III для нирок та легень, або за балами шкали MELD/PELD для печінки.
2. Під час здійснення третього етапу розподілу анатомічних матеріалів застосовуються такі критерії встановлення пари донор-реципієнт:
1) наявність договору про співпрацю щодо організації надання медичної допомоги методом трансплантації органів між закладом охорони здоров’я, в якому проводиться вилучення анатомічних матеріалів людини та закладом охорони здоров’я в якому може бути проведена трансплантація щодо кожного органу окремо:
договору про співпрацю щодо організації надання медичної допомоги методом трансплантації серця між закладом охорони здоров’я, в якому проводиться вилучення анатомічних матеріалів людини та закладом охорони здоров’я в якому може бути проведена трансплантація;
договору про співпрацю щодо організації надання медичної допомоги методом трансплантації нирки між закладом охорони здоров’я, в якому проводиться вилучення анатомічних матеріалів людини та закладом охорони здоров’я в якому може бути проведена трансплантація;
договору про співпрацю щодо організації надання медичної допомоги методом трансплантації печінки між закладом охорони здоров’я, в якому проводиться вилучення анатомічних матеріалів людини та закладом охорони здоров’я в якому може бути проведена трансплантація;
договору про співпрацю щодо організації надання медичної допомоги методом трансплантації легень між закладом охорони здоров’я, в якому проводиться вилучення анатомічних матеріалів людини та закладом охорони здоров’я в якому може бути проведена трансплантація
або
наявність договору про співпрацю щодо організації надання медичної допомоги методом трансплантації серця, нирки, печінки, легень між закладом охорони здоров’я, в якому проводиться вилучення анатомічних матеріалів людини та закладом охорони здоров’я в якому може бути проведена трансплантація.
У разі якщо за цим критерієм встановлення пари донор-реципієнт встановлена одна пара донор-реципієнт, розподіл анатомічних матеріалів припиняється;
2) у разі якщо за критерієм, наведеним у підпункті 1 цього пункту, встановлено більше ніж одна пара донор-реципієнт або не встановлено пари донор-реципієнт, до них застосовується такий критерій:
статус екстреності трансплантації в порядку пріоритетності, який становить:
від (II) до (VI) для реципієнтів серця,
від (I) до (III) для реципієнтів нирок та легень,
або кількість балів MELD/PELD для печінки.
У разі якщо за цим критерієм встановлення пари донор-реципієнт встановлена одна пара донор-реципієнт, розподіл анатомічних матеріалів припиняється;
3) у разі якщо за критерієм, наведеним у підпункті 2 цього пункту, встановлено більше ніж одна пара донор-реципієнт, або не встановлено пари донор-реципієнт, до них застосовується такий критерій:
першочерговість проведення трансплантації неповнолітньому та малолітньому реципієнту, а також збереження за неповнолітнім реципієнтом після досягнення ним повноліття черговості як неповнолітній чи малолітній.
У разі якщо за цим критерієм встановлення пари донор-реципієнт встановлена одна пара донор-реципієнт, розподіл анатомічних матеріалів припиняється;
4) у разі якщо за критерієм, наведеним у підпункті 3 цього пункту, встановлено більше ніж одна пара донор-реципієнт або не встановлено пари донор-реципієнт, до них застосовується такий критерій:
( Абзац дев’ятнадцятий пункту 2 підрозділу 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
реципієнт потребує ретрансплантації органу (за рішенням консиліуму лікарів центру трансплантації), впродовж 1 року після трансплантації.
У разі якщо за цим критерієм встановлення пари донор-реципієнт встановлена одна пара донор-реципієнт, розподіл анатомічних матеріалів припиняється;
5) у разі якщо за критерієм, наведеним у підпункті 4 цього пункту, встановлено більше ніж одна пара донор-реципієнт або не встановлено пари донор-реципієнт, до них застосовується такий критерій:
( Абзац двадцять другий пункту 2 підрозділу 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
можливість проведення трансплантації реципієнту, який раніше надав згоду на вилучення у нього анатомічних матеріалів, відповідно до додатка 7 до Порядку надання письмової згоди живого донора на вилучення у нього анатомічних матеріалів та письмової відмови від раніше наданої такої згоди, письмової згоди або незгоди чи відкликання наданої раніше згоди на вилучення анатомічних матеріалів з тіла особи для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів після визначення її стану як незворотня смерть, а також подання письмової заяви про призначення, зміну чи відкликання повноважного представника, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 року № 1211 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2021 року № 457).
У разі якщо за цим критерієм встановлення пари донор-реципієнт встановлена одна пара донор-реципієнт, розподіл анатомічних матеріалів припиняється;
6) у разі якщо за критерієм, наведеним у підпункті 5 цього пункту, встановлено більше ніж одна пара донор-реципієнт або не встановлено пари донор-реципієнт, до них застосовується такий критерій:
( Абзац двадцять п’ятий пункту 2 підрозділу 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
можливість проведення трансплантації реципієнту, який раніше надав згоду на вилучення у нього анатомічних матеріалів, але не раніше ніж за рік до включення до листа очікування, відповідно до додатка 1 до Порядку надання письмової згоди живого донора на вилучення у нього анатомічних матеріалів та письмової відмови від раніше наданої такої згоди, письмової згоди або незгоди чи відкликання наданої раніше згоди на вилучення анатомічних матеріалів з тіла особи для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів після визначення її стану як незворотня смерть, а також подання письмової заяви про призначення, зміну чи відкликання повноважного представника, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 року № 1211 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2021 року № 457).
У разі якщо за цим критерієм встановлення пари донор-реципієнт встановлена одна пара донор-реципієнт, розподіл анатомічних матеріалів припиняється;
7) у разі якщо за критерієм, наведеним у підпункті 6 цього пункту, встановлено більше ніж одна пара донор-реципієнт або не встановлено пари донор-реципієнт, до них застосовується такий критерій:
( Абзац двадцять восьмий пункту 2 підрозділу 3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
тривалість перебування в листі очікування.
При цьому пріоритет надається реципієнту, який був внесений до листа очікування раніше.
7. У разі трансплантації нирки встановленій парі донор-реципієнт визначається генетична гістосумісність за HLA-типуванням та/або крос-матчем.
У разі співпадіння за результатами генетичної гістосумісності - HLA-типуванням та/або крос-матчем розподіл анатомічних матеріалів припиняється.
У разі не співпадіння пари донор-реципієнт за результатами генетичної гістосумісності - HLA-типуванням та/або крос-матчем здійснюється повторний пошук пари донор-реципієнт відповідно до пунктів 3 та 4 розділу VII Положення про врегулювання діяльності трансплант-координаторів, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 липня 2021 року № 1500, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 21 вересня 2021 року за № 1238/36860.
8. Реципієнту для трансплантації серця, сформованої пари донор-реципієнт, який потребує трансплантації серця та нирки, нирка надається цьому ж реципієнту без проведення етапів розподілу анатомічних матеріалів.
В такому випадку серце та нирка вилучається від одного й того ж донора-трупа.
III. Критерії спліт-трансплантації печінки
1. До початку вилучення анатомічних матеріалів або під час вилучення анатомічних матеріалів печінка від донора-трупа може розглядатися центром трансплантації для спліт-трансплантації за умов, наведених у пункті 2 цього Розділу.
2. Умови при яких печінка від донора-трупа центром трансплантації розглядається для спліт-трансплантації:
1) вік донора-трупа менше 50 років;
2) тривалість інтенсивної терапії менше 5 днів;
3) Na плазми донора-трупа менше 160 ммоль/л;
4) концентрація у плазмі крові АЛТ, АСТ не більше ніж 100 од. (в залежності від референтних значення лабораторій баз вилучення анатомічних матеріалів;
5) індекс маси тіла донора не вище 27 кг/м-2;
6) доза вазопресорної підтримки норадреналіну до 0.25 мкг/кг/хв або вазопресин до 0.03 од/кг/год.;
7) можливість бази вилучення анатомічних матеріалів виконати холангіографію та/або мультиспіральну комп’ютерну томографію з внутрішньовенним контрастування.
3. Лікарі з бригади вилучення з центрів трансплантації, в листах очікування яких знаходяться реципієнти з якими утворено першу і другу пари донор-реципієнт, беруть участь у консиліумі лікарів, щодо визначення можливості проведення спліт-трансплантації.
4. Висновок консиліуму лікарів, за формою наведеною у додатку до цього Порядку, щодо можливості чи неможливості проведення спліт-трансплантації вноситься трансплант-координатором в ЄДІСТ.
( Пункт 4 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
5. Центр трансплантації повідомляє уповноважену особу УЦТК, про можливість здійснення спліт-трансплантації.
6. У випадку, якщо донор-труп підпадає під умови зазначені у пункті 2 цього Розділу, одночасно встановлюється дві пари (перша та друга) донор-реципієнт, за наступними критеріями:
для лівої долі:
1) за антропометричними даними донора-трупа та реципієнта;
2) імунологічна сумісність (ідентичність груп крові АВ0, для реципієнтів зі статусом екстреності І або з балом за шкалою MELD/PELD вище 25 - сумісність за групою крові АВ0);
3) час транспортування анатомічних матеріалів та оптимальних строків їх зберігання (у встановленні пар донор-реципієнт беруть участь реципієнти, які перебувають у листі очікування центрів трансплантації, які знаходяться у досяжному радіусі, з урахуванням часу і способу транспортування анатомічних матеріалів та оптимальних строків їх зберігання).
Гранично допустимий строк транспортування для вилученої лівої долі печінки становить 5 год.
У разі використання допоміжного пристрою для реперфузії вилученого органу - гранично допустимий строк транспортування вилученої лівої долі печінки становить 8 годин.
У разі якщо за цим критерієм встановлення пари донор-реципієнт встановлена одна пара донор-реципієнт, розподіл анатомічних матеріалів припиняється.
У разі якщо за критерієм для лівої долі, наведеним у підпунктах 1, 2, 3, цього пункту, встановлено більше ніж одна пара донор-реципієнт або не встановлено пари донор-реципієнт, до них застосовується такий критерій:
4) наявність договору про співпрацю щодо організації надання медичної допомоги методом трансплантації печінки між закладом охорони здоров’я, в якому проводиться вилучення анатомічних матеріалів людини та закладом охорони здоров’я в якому може бути проведена трансплантація або наявність договору про співпрацю щодо організації надання медичної допомоги методом трансплантації серця, нирки, печінки, легень між закладом охорони здоров’я, в якому проводиться вилучення анатомічних матеріалів людини та закладом охорони здоров’я в якому може бути проведена трансплантація.
( Абзац десятий пункту 6 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
Якщо у листі очікування наявний реципієнт зі статусом екстреності І, для нього даний критерій не враховується.
У разі якщо за цим критерієм встановлення пари донор-реципієнт встановлена одна пара донор-реципієнт, розподіл анатомічних матеріалів припиняється.
У разі якщо за критерієм для лівої долі, наведеним у підпункті 4 цього пункту, встановлено більше ніж одна пара донор-реципієнт або не встановлено пари донор-реципієнт, до них застосовується такий критерій:
( Абзац тринадцятий пункту 6 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
5) статус екстреності І або бал за шкалою MELD/PELD.
( Абзац чотирнадцятий пункту 6 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
У разі якщо за цим критерієм встановлення пари донор-реципієнт встановлена одна пара донор-реципієнт, розподіл анатомічних матеріалів припиняється.
У разі якщо за критерієм для лівої долі, наведеним у підпункті 5 цього пункту, встановлено більше ніж одна пара донор-реципієнт або не встановлено пари донор-реципієнт, до них застосовується такий критерій:
( Абзац шістнадцятий пункту 6 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
6) можливість проведення трансплантації реципієнту, який раніше надав згоду на вилучення у нього анатомічних матеріалів, відповідно до додатка 7 до Порядку надання письмової згоди живого донора на вилучення у нього анатомічних матеріалів та письмової відмови від раніше наданої такої згоди, письмової згоди або незгоди чи відкликання наданої раніше згоди на вилучення анатомічних матеріалів з тіла особи для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів після визначення її стану як незворотня смерть, а також подання письмової заяви про призначення, зміну чи відкликання повноважного представника, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 року № 1211 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2021 року № 457).
( Абзац сімнадцятий пункту 6 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
У разі якщо за цим критерієм встановлення пари донор-реципієнт встановлена одна пара донор-реципієнт, розподіл анатомічних матеріалів припиняється.
У разі якщо за критерієм для лівої долі, наведеним у підпункті 6 цього пункту, встановлено більше ніж одна пара донор-реципієнт або не встановлено пари донор-реципієнт, до них застосовується такий критерій:
( Абзац дев’ятнадцятий пункту 6 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
7) можливість проведення трансплантації реципієнту, який раніше надав згоду на вилучення у нього анатомічних матеріалів, але не раніше ніж за рік до включення до листа очікування, відповідно до додатка 1 до Порядку надання письмової згоди живого донора на вилучення у нього анатомічних матеріалів та письмової відмови від раніше наданої такої згоди, письмової згоди або незгоди чи відкликання наданої раніше згоди на вилучення анатомічних матеріалів з тіла особи для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів після визначення її стану як незворотня смерть, а також подання письмової заяви про призначення, зміну чи відкликання повноважного представника, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 року № 1211 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2021 року № 457).
( Абзац двадцятий пункту 6 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
У разі якщо за цим критерієм встановлення пари донор-реципієнт встановлена одна пара донор-реципієнт, розподіл анатомічних матеріалів припиняється.
У разі якщо за критерієм для лівої долі, наведеним у підпункті 7 цього пункту, встановлено більше ніж одна пара донор-реципієнт або не встановлено пари донор-реципієнт, до них застосовується такий критерій:
( Абзац двадцять другий пункту 6 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
8) тривалість перебування в листі очікування.
( Абзац двадцять третій пункту 6 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
При цьому пріоритет надається реципієнту, який був внесений до листа очікування раніше;
для правої долі:
1) за антропометричними даними донора-трупа та реципієнта;
2) імунологічна сумісність (ідентичність груп крові АВ0, для реципієнтів зі статусом екстреності І - сумісність за групою крові АВ0);
3) час транспортування анатомічних матеріалів та оптимальних строків їх зберігання (у встановленні пар донор-реципієнт беруть участь реципієнти, які перебувають у листі очікування центрів трансплантації, які знаходяться у досяжному радіусі, з урахуванням часу і способу транспортування анатомічних матеріалів та оптимальних строків їх зберігання).
Гранично допустимий строк транспортування вилученої правої долі печінки становить 5 годин.
У разі використання допоміжного пристрою для реперфузії вилученого органу - гранично допустимий строк транспортування вилученої правої долі печінки становить 8 годин.
У разі якщо за цим критерієм встановлення пари донор-реципієнт встановлена одна пара донор-реципієнт, розподіл анатомічних матеріалів припиняється.
У разі якщо за критерієм для правої долі, наведеним у підпунктах 1, 2, 3, цього пункту, встановлено більше ніж одна пара донор-реципієнт або не встановлено пари донор-реципієнт, до них застосовується такий критерій:
4) договору про співпрацю щодо організації надання медичної допомоги методом трансплантації печінки між закладом охорони здоров’я, в якому проводиться вилучення анатомічних матеріалів людини та закладом охорони здоров’я в якому може бути проведена трансплантація або наявність договору про співпрацю щодо організації надання медичної допомоги методом трансплантації серця, нирки, печінки, легень між закладом охорони здоров’я, в якому проводиться вилучення анатомічних матеріалів людини та закладом охорони здоров’я в якому може бути проведена трансплантація.
( Абзац тридцять третій пункту 6 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
Якщо у листі очікування наявний реципієнт зі статусом екстреності І даний критерій не враховується.
У разі якщо за цим критерієм встановлення пари донор-реципієнт встановлена одна пара донор-реципієнт, розподіл анатомічних матеріалів припиняється.
У разі якщо за критерієм для правої долі, наведеним у підпункті 4 цього пункту, встановлено більше ніж одна пара донор-реципієнт або не встановлено пари донор-реципієнт, до них застосовується такий критерій:
( Абзац тридцять шостий пункту 6 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
5) статус екстреності І або найбільший бал за шкалою MELD/PELD.
( Абзац тридцять сьомий пункту 6 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
У разі якщо за цим критерієм встановлення пари донор-реципієнт встановлена одна пара донор-реципієнт, розподіл анатомічних матеріалів припиняється.
У разі якщо за критерієм для правої долі, наведеним у підпункті 5 цього пункту, встановлено більше ніж одна пара донор-реципієнт або не встановлено пари донор-реципієнт, до них застосовується такий критерій:
( Абзац тридцять дев’ятий пункту 6 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
6) можливість проведення трансплантації реципієнту, який раніше надав згоду на вилучення у нього анатомічних матеріалів, відповідно до додатка 7 до Порядку надання письмової згоди живого донора на вилучення у нього анатомічних матеріалів та письмової відмови від раніше наданої такої згоди, письмової згоди або незгоди чи відкликання наданої раніше згоди на вилучення анатомічних матеріалів з тіла особи для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів після визначення її стану як незворотня смерть, а також подання письмової заяви про призначення, зміну чи відкликання повноважного представника, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 року № 1211 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2021 року № 457).
( Абзац сороковий пункту 6 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
У разі якщо за цим критерієм встановлення пари донор-реципієнт встановлена одна пара донор-реципієнт, розподіл анатомічних матеріалів припиняється.
У разі якщо за критерієм для правої долі, наведеним у підпункті 6 цього пункту, встановлено більше ніж одна пара донор-реципієнт або не встановлено пари донор-реципієнт, до них застосовується такий критерій:
( Абзац сорок другий пункту 6 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
7) можливість проведення трансплантації реципієнту, який раніше надав згоду на вилучення у нього анатомічних матеріалів, але не раніше ніж за рік до включення до листа очікування, відповідно до додатка 1 до Порядку надання письмової згоди живого донора на вилучення у нього анатомічних матеріалів та письмової відмови від раніше наданої такої згоди, письмової згоди або незгоди чи відкликання наданої раніше згоди на вилучення анатомічних матеріалів з тіла особи для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів після визначення її стану як незворотня смерть, а також подання письмової заяви про призначення, зміну чи відкликання повноважного представника, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 року № 1211 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2021 року № 457).
( Абзац сорок третій пункту 6 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
У разі якщо за цим критерієм встановлення пари донор-реципієнт встановлена одна пара донор-реципієнт, розподіл анатомічних матеріалів припиняється.
У разі якщо за критерієм для правої долі, наведеним у підпункті 7 цього пункту, встановлено більше ніж одна пара донор-реципієнт або не встановлено пари донор-реципієнт, до них застосовується такий критерій:
( Абзац сорок п’ятий пункту 6 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
8) тривалість перебування в листі очікування.
( Абзац сорок шостий пункту 6 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )
При цьому пріоритет надається реципієнту, який був внесений до листа очікування раніше.
7. У випадку відмови виїзду бригади вилучення з центру трансплантації, в листі очікування якого знаходиться реципієнт, з яким утворена друга пара донор-реципієнт, проводиться повторний пошук пари донор-реципієнт, відповідно до пункту 4 розділу VII Положення про врегулювання діяльності трансплант-координаторів, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 липня 2021 року № 1500, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 21 вересня 2021 року за № 1238/36860.
8. Якщо здійснення спліт-трансплантації неможливо, лікування методом трансплантації проводять першій встановленій парі донор-реципієнт згідно з розділом II цього Порядку.
( Пункт 8 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )( Порядок в редакції Наказу Міністерства охорони здоров'я № 1041 від 17.06.2022 )
Генеральний директор Директорату високотехнологічної медичної допомоги та інновацій | В. Стрілка |
Додаток
до Порядку розподілу анатомічних
матеріалів та критерії встановлення
пар донор-реципієнт
(пункт 4 Розділу III)
ВИСНОВОК
консиліуму лікарів
( Див. текст )( Додаток із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 1186 від 08.07.2022 )