• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про робочу програму постійного удосконалення професійних знань аудиторів

Аудиторська палата України  | Рішення, Програма від 04.04.2013 № 266/12
Реквізити
  • Видавник: Аудиторська палата України
  • Тип: Рішення, Програма
  • Дата: 04.04.2013
  • Номер: 266/12
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Аудиторська палата України
  • Тип: Рішення, Програма
  • Дата: 04.04.2013
  • Номер: 266/12
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
АУДИТОРСЬКА ПАЛАТА УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
04.04.2013 № 266/12
Про робочу програму постійного удосконалення професійних знань аудиторів
Відповідно до вимог Положення про постійне удосконалення професійних знань аудиторів України , затвердженого рішенням Аудиторської палати України від 31.05.2007 р. № 178/5 (зі змінами й доповненнями), та керуючись повноваженнями, наданими Законом України "Про аудиторську діяльність" від 22.04.93 р. № 3125-XII (зі змінами й доповненнями), Аудиторська палата України
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити робочу програму постійного удосконалення професійних знань аудиторів з теми "Завдання з трансформації фінансової звітності відповідно до МССП 4410 "Завдання з підготовки фінансової інформації" (додається).
2. Секретаріату Аудиторської палати України забезпечити оприлюднення цього рішення.
Голова Аудиторської
палати України

І.І. Нестеренко
Додаток
до рішення Аудиторської
палати України
04.04.2013 № 266/12
РОБОЧА ПРОГРАМА
постійного удосконалення професійних знань аудиторів з теми "Завдання з трансформації фінансової звітності відповідно до МССП 4410 "Завдання з підготовки фінансової інформації"
ВСТУП
Відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітності в Україні" публічні акціонерні товариства, банки, страховики, а також підприємства, які провадять господарську діяльність за видами, перелік яких визначає Кабінет Міністрів України, складають фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність за міжнародними стандартами.
Виконання цієї вимоги потребує трансформації фінансової звітності, складеної за положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку. Це обумовлено тим, що хоч П(С)БО суттєво і не суперечать міжнародним стандартам, проте вони не повністю охоплюють усі вимоги МСФЗ щодо подання й розкриття інформації у фінансовій звітності.
Через розбіжності між П(С)БО та МСФЗ українські підприємства, які складають звітність за міжнародними стандартами, змушені трансформувати звітність, складену згідно з П(С)БО.
Метод трансформації використовують більшість підприємств при підготовці фінансових звітів за МСФЗ внаслідок економічності та простоти цього методу. Трансформацію можна визначити як сукупність процедур перетворення фінансової інформації, яка має визначені параметри, у фінансову звітність, що має інші параметри. Трансформація - це процедура складання звітності за МСФЗ через коригування звітності, складеної за П(С)БО. При цьому складність і кількість трансформаційних процедур залежать від ступеня розбіжностей вихідних і кінцевих параметрів. Трансформацію виконують на певну дату. За основу беруть господарські операції та записи українського обліку. Ці дані перегруповують за окремим алгоритмом.
Деякі підприємства при складанні звітності за МСФЗ ведуть паралельний облік згідно з МСФЗ.
В порівнянні з паралельним обліком у процесі трансформації є певні переваги: вона менш витратна та суттєво полегшує процес звіряння звітності за МСФЗ із звітністю за П(С)БО.
Відповідно до МСБО 1 , фінансові звіти підприємства відповідають міжнародним стандартам лише за умови, що вони відповідають усім вимогам кожного відповідного стандарту і кожному відповідному тлумаченню, які входять до складу МСФЗ. Предметом теми є методика трансформації фінансової звітності при виконанні завдання аудитором відповідно до МССП 4410 "Завдання з підготовки інформації для фінансової звітності".
Метою навчання є підвищення професійного рівня сертифікованими аудиторами України, набуття необхідних теоретичних знань щодо сутності та процедур трансформації фінансової звітності, а також отримання практичних навичок для процесу трансформації балансу (звіту про фінансовий стан), звіту про фінансові результати (звіту про сукупні прибутки (збитки), складання звіту про зміни у власному капіталі, звіту про рух грошових коштів та розкриття інформації у примітках до фінансових звітів. Це дасть змогу в подальшому проводити аудит на високому професійному рівні та підвищить якість аудиторських послуг.
Завдання, пов'язані з практичною реалізацією мети, такі:
• вивчення положень МССП 4410, які стосуються загальних принципів завдання з підготовки інформації та визначення умов завдання;
• вивчення базових теоретичних підходів до процедур трансформації фінансової звітності;
• вивчення методики поетапної трансформації фінансових звітів за допомогою робочої таблиці;
• вивчення стандартів, норм та інших правил і підходів до складання фінансової звітності за МСФЗ ;
• аналіз відповідності П(С)БО Міжнародним стандартам фінансової звітності (МСФЗ);
• вибір облікових політик і форматів фінансових звітів, визначення поточного та відстроченого податку на прибуток;
• складання звітів про фінансовий стан, про сукупний дохід, про зміни у власному капіталі та про рух грошових коштів, розкриття інформації у примітках до фінансових звітів на умовному прикладі.
Аудитори повинні знати:
• сутність та процедури трансформації фінансової звітності;
• сутність вибору облікових політик і форматів фінансових звітів за МСФЗ та його відмінності від фінансових звітів за П(С)БО;
• чинні нормативні вимоги, стандарти МСФЗ та стандарти аудиту зі складання фінансової звітності відповідно до МСФЗ;
• процедури трансформації статей звіту про фінансовий стан, звіту про сукупний дохід, визначення нерозподіленого прибутку на початок та на кінець року, визначення відстрочених податкових активів (зобов'язань) на кінець року згідно з МСБО 12 ;
• процедури складання звіту про рух грошових коштів;
• процедури складання звіту про зміни у власному капіталі;
• необхідність та можливі форми розкриття інформації у примітках до фінансових звітів.
Аудитори повинні вміти:
• розуміти суб'єкт господарювання та його середовище, особливості бізнесу та визначати фактори ризиків діяльності;
• виокремлювати складові частини елементів фінансової звітності, щодо яких існує потреби трансформації;
• проводити аналіз існуючих стандартів П(С)БО та на основі отриманих даних вміти оцінювати розбіжності між П(С)БО та МСФЗ ;
• використовувати дані отримані при аналізі під час складання фінансових звітів на умовному прикладі;
• оцінювати якість та суттєвість інформації як засіб забезпечення доречності та достовірності в процесі складання фінансовій звітності суб'єкта господарювання.
ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН ПРОГРАМИ
№ з/пНазва розділу темиОчна формаДистанційна форма
РазомЛекціїПрактичні заняттяКРСРАКРСРА
1Мета, предмет та критерії завдання з підготовки інформації для фінансової звітності. Визначення умов завдання22 12
2Концептуальні основи складання та подання фінансових звітів. Методика трансформацій фінансових звітів44 214
3Приклад трансформації фінансової звітності. Трансформація необоротних активів84414310
4Трансформація оборотних активів3121325
5Трансформація інших оборотних активів та зобов'язань. Складання звіту про фінансовий стан73414210
6Трансформація статей доходів та витрат. Складання Звіту про сукупні прибутки(збитки). Розрахунок іншого сукупного доходу (прибутку)4221427
7Складання форм фінансових звітів та приміток81716510
8Розкриття додаткової фінансової інформації. Звітність із завдання з підготовки інформації2111324
9Тестування (40 тестів)2 2 2
Разом4018226261854
__________
Примітка.
КР - контрольні роботи.
СРА - самостійні роботи аудиторів.
ЗМІСТ ТЕМИ
Тема 1. Мета, предмет та критерії завдання з підготовки інформації для фінансової звітності. Визначення умов завдання.
Тип завдання з підготовки інформації, його предмет і застосовувані критерії. Політика та процедури аудиторської фірми щодо прийняття завдання. Оцінка рівня компетентності персоналу аудиторської фірми, часу та ресурсів для прийняття завдання. Узгодження умов завдання [1 - 8].
Тема 2. Концептуальні основи складання та подання фінансових звітів. Методика трансформації фінансових звітів.
Принципи підготовки фінансових звітів відповідно до МСФЗ . МСБО 1 "Подання фінансової звітності" . МСФЗ 1 "Перше застосування міжнародних стандартів фінансової звітності" . МСБО 34 "Проміжна фінансова звітність" . МСБО 8 "Облікові політики, зміни в облікових оцінках та помилки" . Конкретний приклад написання облікової політики підприємства згідно з МСФЗ. Сутність і процедури трансформації фінансової звітності. Вибір етапів трансформації та форм фінансових звітів [9 - 12].
Тема 3. Приклад трансформації фінансової звітності. Трансформація необоротних активів.
Вихідна інформація. Загальна інформація про підприємство. Опис процесу трансформації. Використання трансформаційних таблиць. Журнал коригуючих записів. Трансформація основних засобів і нематеріальних активів відповідно до МСБО 16 "Основні засоби" та МСБО 38 "Нематеріальні активи" . Відображення операцій за МСБО 23 "Витрати на позики" , МСФЗ 13 "Оцінка справедливої вартості" , МСБО 40 "Інвестиційна нерухомість" , МСФЗ 5 "Непоточні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність" . Зменшення корисності активів згідно з МСБО 36 "Зменшення корисності активів" [9 - 12].
Тема 4. Трансформація оборотних активів.
Трансформація запасів відповідно до МСБО 2 "Запаси" [9 - 12].
Тема 5. Трансформація інших оборотних активів та зобов'язань.
Відображення операцій відповідно до МСБО 17 "Оренда" , МСБО 37 "Забезпечення, умовні зобов'язання та умовні активи" . МСБО 32 "Фінансові інвестиції: подання" . МСБО 39 "Фінансові інвестиції: визначення та оцінка". МСФЗ 7 "Фінансові інвестиції: розкриття інформації" . МСФЗ 12 "Розкриття інформації про частки участі в інших суб'єктах господарювання". Визначення поточного та відстроченого податку на прибуток згідно з МСБО 12 "Податки на прибуток" , МСБО 21 "Вплив змін валютних курсів" . Складання Звіту про фінансовий стан підприємства [9 - 12].
Тема 6. Трансформація статей доходів та витрат. Складання Звіту про сукупні прибутки (збитки). Розрахунок іншого сукупного доходу (прибутку).
Трансформація доходів відповідно до МСБО 18 "Дохід" . Відображення операцій згідно з МСБО 19 "Виплати працівникам" і МСБО 20 "Облік державних грантів та розкриття інформації про державну допомогу" . Складання Звіту про сукупні прибутки (збитки). Розрахунок іншого сукупного доходу (прибутку) [9 - 12].
Тема 7. Складання форм фінансових звітів і приміток.
Складання Звіту про зміни у власному капіталі. Складання Звіту про рух грошових коштів. Розкриття інформації у Примітках до фінансових звітів. Вплив МСФЗ 8 "Операційні сегменти" , МСБО 10 "Події після звітного періоду" , МСБО 24 "Розкриття інформації про зв'язані сторони" . Складання трансформованої фінансової звітності на конкретному прикладі. Складання приміток [9 - 12].
Тема 8. Розкриття додаткової фінансової інформації. Звітність із завдання з підготовки інформації.
Розкриття додаткової фінансової інформації. Звітність із завдання з підготовки інформації. Приклади звітів з підготовки інформації. Документування відповідно до умов завдання [1; 4 - 8].
ПЛАНИ ЛЕКЦІЙ ТА ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ
№ з/пПерелік питаньРазомЛекціїПрактичні заняття
1Мета, предмет та критерії завдання з підготовки інформації для фінансової звітності. Визначення умов завдання22
1.1Тип завдання з підготовки інформації, його предмет і застосовувані критерії. Політика та процедури аудиторської фірми щодо прийняття завдання11
1.2Узгодження умов завдання. Оцінка рівня компетентності персоналу аудиторської фірми, часу та ресурсів для прийняття завдання11
2Концептуальні основи складання та подання фінансових звітів. Методика трансформацій фінансових звітів44
2.1Принципи підготовки фінансових звітів відповідно до МСФЗ
. МСБО 1 "Подання фінансової звітності"
. МСФЗ 1 "Перше застосування міжнародних стандартів фінансової звітності"
. МСБО 34 "Проміжна фінансова звітність"
11
2.2МСБО 8 "Облікові політики, зміни в облікових оцінках та помилки"
. Конкретний приклад розробки облікової політики підприємства відповідно до МСФЗ
22
2.3Сутність і процедури трансформації фінансової звітності. Вибір етапів трансформації та форм фінансових звітів11
3Приклад трансформації фінансової звітності. Трансформація необоротних активів844
3.1Вихідна інформація. Загальна інформація про підприємства. Опис процесу трансформації. Використання трансформаційних таблиць. Журнал коригуючих записів211
3.2Трансформація основних засобів і нематеріальних активів відповідно до МСБО 16 "Основні засоби"
та МСБО 38 "Нематеріальні активи"
211
3.3Відображення операцій згідно з МСБО 23 "Витрати на позики"
, МСФЗ 13 "Оцінка справедливої вартості", МСБО 40 "Інвестиційна нерухомість"
, МСФЗ 5 "Непоточні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність"
211
3.4Зменшення корисності активів відповідно до МСБО 36 "Зменшення корисності активів"
211
4Трансформація оборотних активів312
4.1Трансформація запасів згідно з МСБО 2 "Запаси"
312
5Трансформація інших оборотних активів та зобов'язань. Складання Звіту про фінансовий стан підприємства734
5.1Відображення операцій відповідно до МСБО 17 "Оренда"
, МСБО 37 "Забезпечення, умовні зобов'язання та умовні активи"
211
5.2МСБО 32 "Фінансові інвестиції: подання"
. МСБО 39 "Фінансові інвестиції: визначення та оцінка". МСФЗ 7 "Фінансові інвестиції: розкриття інформації"
. МСФЗ 12 "Розкриття інформації про частки участі в інших суб'єктах господарювання"
211
5.3Визначення поточного та відстроченого податку на прибуток за МСБО 12 "Податки на прибуток"
. МСБО 21 "Вплив змін валютних курсів"
211
5.4Складання Звіту про фінансовий стан підприємства.1 1
6Трансформація статей доходів та витрат. Складання Звіту про сукупні прибутки(збитки). Розрахунок іншого сукупного доходу (прибутку)422
6.1Трансформація доходів відповідно до МСБО 18 "Дохід"
211
6.2Відображення операцій відповідно до МСБО 19 "Виплати працівникам"
та МСБО 20 "Облік державних грантів та розкриття інформації про державну допомогу"
11
6.3Складання Звіту про сукупні прибутки (збитки). Розрахунок іншого сукупного доходу (прибутку)1 1
7Трансформація статей доходів та витрат. Складання Звіту про сукупні прибутки(збитки). Розрахунок іншого сукупного доходу (прибутку)817
7.1Складання Звіту про зміни у власному капіталі1 1
7.2Складання звіту про рух грошових коштів2 2
7.3Розкриття інформації у примітках до фінансових звітів. Вплив МСФЗ 8 "Операційні сегменти"
, МСБО 10 "Події після звітного періоду"
, МСБО 24 "Розкриття інформації про зв'язані сторони"
514
8Розкриття додаткової фінансової інформації. Звітність із завдання з підготовки інформації211
8.1Розкриття додаткової фінансової інформації11
8.2Звітність із завдання з підготовки інформації. Приклади звітів з підготовки інформації. Документування відповідно до умов завдання1 1
9Тестування (40 тестів)2 2
Разом401822
Навчальні лекції та практичні заняття проводяться відповідно до спеціально розробленого навчально-методичного посібника, в якому вміщено законодавчі документи, результати науково-дослідної роботи авторів програми, практичні приклади трансформації, завдання та тести до кожної теми програми, зразки форматів фінансових звітів, трансформаційні таблиці та опис процесу трансформації.
При проведенні навчання для аудиторів за цією темою протягом навчального процесу використовують такі методи навчання: 1. Лекція. 2. Бесіда. 3. Семінар. 4. Ділові ігри. 5. Практичні ситуації.
САМОСТІЙНА РОБОТА СЛУХАЧІВ
№ з/пНазва розділу темиОчна формаДистанційна форма
Самостійна роботаСамостійна робота
1Мета, предмет та критерії завдання з підготовки інформації для фінансової звітності. Визначення умов завдання 2
2Концептуальні основи складання та подання фінансових звітів. Методика трансформацій фінансових звітів24
3Приклад трансформації фінансової звітності. Трансформація необоротних активів410
4Трансформація оборотних активів35
5Трансформація інших оборотних активів та зобов'язань. Складання звіту про фінансовий стан410
6Трансформація статей доходів та витрат. Складання Звіту про сукупні прибутки (збитки). Розрахунок іншого сукупного доходу (прибутку)47
7Трансформація статей доходів та витрат. Складання Звіту про сукупні прибутки (збитки). Розрахунок іншого сукупного доходу (прибутку)610
8Розкриття додаткової фінансової інформації. Звітність із завдання з підготовки інформації34
9Тестування 2
Разом2654
Самостійна робота аудиторів у рамках вивчення цієї програми включає:
• опрацювання лекційного матеріалу;
• додаткове вивчення нормативних документів, Міжнародних стандартів фінансової звітності та науково-методичної літератури з основного списку;
• вирішення практичних завдань та підготовка до наступних занять;
• систематику вивченого матеріалу перед контрольним тестуванням.
КОНСУЛЬТАТИВНА РОБОТА
Консультація - форма навчального заняття, при якій аудитор отримує від викладача відповіді на конкретні запитання або пояснення певних положень чи аспектів їх практичного застосування.
Консультативна робота за цією темою здійснюється в усній формі в дні проведення лекційних і практичних занять, а також із використанням електронної пошти між днями навчання.
СИСТЕМА КОНТРОЛЬНОГО ТЕСТУВАННЯ
У разі застосування денної форми навчання за результатами кожної теми здійснюється проміжне тестування з наступним розглядом і поясненням правильних відповідей.
Дистанційна форма навчання передбачає, що за результатами кожної теми аудитори відповідають на тести в електронному форматі та отримують результати тестування з поясненнями від консультанта в установлені строки й у формі, що відповідає порядку проведення дистанційного навчання, затвердженого АПУ.
Остаточне оцінювання знань та практичних навичок аудиторів відбувається через тестування, яке проводиться у відповідності до правил, встановлених АПУ.
РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
(Основна)
1. Міжнародні стандарти контролю якості, аудиту, огляду, іншого надання впевненості та супутніх послуг. Видання 2010 року: у 2-х т. - Київ: Міжнародна федерація бухгалтерів; Аудиторська палата України. - 2010. - 1251 с.
2. Положення з національної практики контролю якості аудиторських послуг 1 "Організація аудиторськими фірмами та аудиторами системи контролю якості аудиторських послуг" , затв. рішенням Аудиторської палати України 27.09.2007 № 182/4. - [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://www.apu.com. ua/kontrol-yakosti.
3. Закон України "Про внесення змін до Закону України про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 12.05.2011 р. № 3332-VI .
4. Огійчук М.Ф. Аудит: організація і методика / М.Ф. Огійчук, І.Т. Новіков, І.І. Рагуліна. - К.: "Алерта", 2010. - 584 с.
5. Петрик О.А. Аудит: методологія і організація / О.А. Петрик. - К.: КНЕУ, 2003. - 260 с.
6. Петрик О.А. Організація та методика аудиту підприємницької діяльності / О.А. Петрик, В.Я. Савченко, Д.Є. Свідерський. - К.: КНЕУ, 2008. - 472 с.
7. Пшенична А.Ж. Аудит / А.Ж. Пшенична. - К.: Центр учбової літератури, 2008. - 320 с.
8. Редько О.Ю. Аудит. Довідник керівника / О.Ю. Редько. - К.: ДП "Інформаційно-аналітичне агентство", 2010. - 59 с.
9. Міжнародні стандарти фінансової звітності . Режим доступу: http://www.minfin.gov.ua/control/publish/article/main?art_id=92410cat_id=92408.
10. Голов С.Ф. Трансформація фінансової звітності українських підприємств у фінансову звітність за міжнародними стандартами: методичні рекомендації / С.Ф. Голов, В.М. Костюченко, О.М. Кулага. - Вінниця: ТОВ "Консоль", 2010. - 308 с.
11. Голов С.Ф., Бухгалтерський облік та фінансова звітність за міжнародними стандартами / С.Ф. Голов, В.М. Костюченко. - К.: Лібра, 2004. - 880 с.
12. Голов С.Ф., Бухгалтерський облік і фінансова звітність за міжнародними стандартами / С.Ф. Голов, В.М. Костюченко. - Х.: Фактор, 2008. - 1008 с.
( Текст взято з сайту Аудиторської палати України http://www.apu.com.ua/ )