ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
15.12.2021 N 4654/ІПК/99-00-21-02-03-06 |
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо надання індивідуальної податкової консультації з питань заповнення Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (далі - Повідомлення) та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах своїх повноважень повідомляє наступне.
Товариство у своєму зверненні просить роз'яснити порядок розрахунку показника сукупного доходу Групи, який має бути відображений у рядку 11.2 Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2020 рік.
Форму та Порядок складання Повідомлення затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 2020 року N 839, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 4 березня 2021 року за N 278/35900 (далі - Наказ N 839). Наказом Міністерства фінансів України від 27 серпня 2021 року N 484, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21 вересня 2021 року N 1236/36858 (далі - Наказ N 484) затверджено зміни до Порядку, а також до форми Повідомлення. Оновлена редакція форми Повідомлення, яка враховує положення Наказу N 484, доступна для заповнення в Електронному кабінеті (електронна форма J1800102).
Згідно з пп. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Кодексу платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції та Повідомлення.
Відповідно до п. 53 підрозділу 10 розділу XX Кодексу норми п. 39.4 ст. 39 Кодексу щодо подання платниками податків повідомлень про участь у міжнародній групі компаній вперше застосовуються у 2021 році за 2020 рік.
Згідно з пп. "г" пп. 39.4.2.2 пп. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Кодексу повідомлення має містити, зокрема, інформацію щодо розміру сукупного консолідованого доходу міжнародної групи за фінансовий рік, що передує звітному, розрахованого згідно зі стандартами бухгалтерського обліку, які застосовує материнська компанія групи.
Відповідно до пп. 39.4.15 п. 39.4 ст. 39 Кодексу розрахунок сукупного консолідованого доходу міжнародної групи компаній здійснюється відповідно до офіційного курсу гривні щодо євро (середній за період) за календарний рік, що передує звітному року.
Згідно зі ст. 36 Закону України "Про Національний банк України", Національний банк встановлює офіційний курс гривні до іноземних валют та оприлюднює його.
Відповідно до п. 10 розділу II Порядку складання Повідомлення затвердженого Наказом N 839, із змінами, внесеними згідно з Наказом N 484 (далі - Порядок) передбачено надання інформації щодо сукупного консолідованого доходу МГК за фінансовий рік, що передує звітному, в розрізі відповідних інтервалів сум шляхом зазначення одного із кодів в графі 11.1:
"UNC 901" - якщо сукупний консолідований дохід МГК за фінансовий рік, що передує звітному, є меншим за еквівалент 50 мільйонів євро;
"UNC 902" - якщо сукупний консолідований дохід МГК за фінансовий рік, що передує звітному, дорівнює або перевищує еквівалент 50 мільйонів євро, але є меншим або дорівнює еквіваленту 750 мільйонів євро;
"UNC 903" - якщо сукупний консолідований дохід МГК за фінансовий рік, що передує звітному, перевищує еквівалент 750 мільйонів євро.
Згідно з п. 11 розділу II Порядку для цілей заповнення графи 11.1 при визначенні інтервалу сум сукупний консолідований дохід МГК, в яку входить платник податків, розраховується згідно зі стандартами бухгалтерського обліку, які застосовує материнська компанія МГК (а у разі відсутності інформації - відповідно до міжнародних стандартів бухгалтерського обліку). Перерахунок у євро валюти звітності МГК, відмінної від євро, здійснюється відповідно до офіційного курсу гривні щодо євро (середній за період) за календарний рік, що передує звітному року.
Фінальний звіт щодо Дії 13 Плану BEPS і Настанови щодо звітування у розрізі країн містять наступні пояснення щодо визначення сукупного консолідованого доходу (для цілей пп. 39.4.7 та пп. 39.4.10 п. 39.4 ст. 39 Кодексу):
1. "Доходи повинні включати доходи від продажу запасів та майна, послуг, роялті, процентів, премій та будь-яких інших сум". "Позареалізаційні доходи та надходження від інвестиційної діяльності мають включатися до колонки "Доходи" Таблиці 1 Звіту в розрізі країн".
2. "Будь-яка виручка, надходження, доходи та вхідні грошові потоки, вказані у фінансовій звітності, складеній згідно з відповідними правилами обліку доходів та витрат (наприклад, у звіті про фінансові результати або звіті про прибутки та збитки) мають вноситися до Таблиці 1 Звіту в розрізі країн як доходи. Наприклад, якщо у звіті про фінансові результати, складеному згідно з відповідними правилами обліку, показані виручка від продажу, чистий приріст капіталу після продажу активів, нереалізований прибуток, відсотки до отримання та позареалізаційні доходи, такі суми за цими показниками, зазначені у звіті про фінансові результати, мають підсумовуватися та повідомлятися як "Доходи" у Таблиці 1. Сукупні надходження/виручка [comprehensiveincome/earnings], суми переоцінки [revaluations] та/або нереалізовані прибутки [unrealizedgains], відображені як чисті активи, а також дані розділу "Власний капітал" Балансу до графи "Доходи" Таблиці 1 не вносяться. Коригування будь-яких статей доходу, зазначених у звіті про фінансові результати, до чистих сум не проводиться".
3. "Для визначення чи є загальний консолідований дохід певної МГК меншим за 750 млн. євро (або еквівалентної суми у національній валюті) треба враховувати усі доходи, що відображені (або мають бути відображені) у консолідованій фінансовій звітності. Юрисдикція, резидентом якої є кінцева материнська компанія, може вимагати включення позареалізаційного доходу та приросту капіталу від інвестиційної діяльності у загальний консолідований дохід групи, якщо діючі правила бухгалтерського обліку вимагають внесення таких показників у консолідовану фінансову звітність".
Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 2 "Консолідована фінансова звітність" затверджене наказом Міністерства фінансів України 27 червня 2013 року N 628 визначає порядок складання консолідованої фінансової звітності та загальні вимоги до розкриття інформації щодо складання консолідованої фінансової звітності. Крім того, Міжнародний стандарт фінансової звітності 10 "Консолідована фінансова звітність" встановлює принципи подання та підготовки консолідованої фінансової звітності, коли суб'єкт господарювання контролює одного або кількох інших суб'єктів господарювання.
Відповідно до п. 12 розділу II Порядку у графі 11.2 зазначається код валюти, яка визначена як валюта звітності материнською компанією МГК. Для цього застосовується тризначний літерний код відповідно до Класифікатора іноземних валют та банківських металів, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 04 лютого 1998 року N 34 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 19 квітня 2016 року N 269). Для української гривні застосовується код "UAH".