• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо перевірок КРУ

Головне контрольно-ревізійне управління України  | Лист, Витяг від 10.10.2007 № 02-16/1563
Реквізити
  • Видавник: Головне контрольно-ревізійне управління України
  • Тип: Лист, Витяг
  • Дата: 10.10.2007
  • Номер: 02-16/1563
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Головне контрольно-ревізійне управління України
  • Тип: Лист, Витяг
  • Дата: 10.10.2007
  • Номер: 02-16/1563
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ГОЛОВНЕ КОНТРОЛЬНО-РЕВІЗІЙНЕ УПРАВЛІННЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
10.10.2007 N 02-16/1563
Головне контрольно-ревізійне управління України розглянуло звернення та по суті заданих питань повідомляє таке:
1. Відповідно до пункту 4 статті 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" органам державної контрольно-ревізійної служби надається право вимагати від керівників підконтрольних установ, що ревізуються, проведення інвентаризацій основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і розрахунків.
Інвентаризація на підприємстві повинна проводитись відповідно до вимог Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 11.08.94 р. N 69 (далі - Інструкція). Згідно з пунктом 11.4 Інструкції інвентаризація проводиться робочими інвентаризаційними комісіями, які разом з бухгалтерією підприємства беруть участь у визначенні результатів інвентаризації і розробляють пропозиції щодо заліку нестач і надлишків за пересортицею, а також списання нестач у межах норм природного убутку, оформляють протокол із зазначенням у ньому результатів інвентаризації і висновків щодо них. Протокол в п'ятиденний термін розглядається та затверджується керівником підприємства (підпункт "в" пункту 11.12 Інструкції).
Відповідно до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 р. N 291, для обліку цінностей, які тимчасово знаходяться на підприємстві та не є його власністю, призначено позабалансовий рахунок 02 "Активи на відповідальному зберіганні". Облік цих цінностей ведеться за цінами, що передбачені в договорах, приймально-передавальних актах тощо.
Таким чином, рішення щодо визнання лишків приймається інвентаризаційною комісією та затверджується керівником підприємства, а взяття на облік матеріальних цінностей, які знаходяться на підприємстві та належать його працівникам, можливе у разі укладання з ними відповідних договорів.
2. Відповідно до статті 11 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" для проведення позапланової ревізії не потрібне рішення суду у разі, якщо підставою для її проведення є звернення підконтрольної установи або порушення кримінальної справи проти посадових осіб підконтрольних установ, що ревізуються, відповідно до кримінально-процесуального законодавства.
У решті випадків позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише на підставі рішення суду.
3. Згідно з підпунктом "б" пункту 7 Порядку планування контрольно-ревізійної роботи органами державної контрольно-ревізійної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2001 р. N 955, однією з основних підстав для включення заходів з проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування до планів контрольно-ревізійної роботи органів державної контрольно-ревізійної служби є звернення правоохоронних органів з приводу проведення ревізій та перевірок, які можливо виконати у плановому порядку.
4. Вимоги органів ДКРС є правомірними, так як відповідно до пункту 5 частини першої статті 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" органи контрольно-ревізійної служби мають право одержувати від інших підприємств і організацій, в тому числі недержавних форм власності, довідки і копії документів про операції та розрахунки з підприємствами, установами, організаціями, що ревізуються, а згідно з пунктом 12 частини першої статті 10 вищевказаного Закону проводити у суб'єктів господарювання, які мали правові відносини з підконтрольною установою, зустрічні звірки з метою документального підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку підконтрольної установи.
5. Згідно з пунктом 40 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 р. N 550, керівник, головний бухгалтер та інші визначені працівники об'єкта контролю зобов'язані ознайомитися з актом ревізії та у разі погодження з викладеними у ньому фактами підписати отримані примірники акта. У разі наявності заперечень (зауважень) щодо змісту акта ревізії керівник, головний бухгалтер чи інші особи підписують його із застереженням.
6. <...>
Статтею 22 Господарського кодексу України визначено, що до суб'єктів господарювання державного сектора економіки відносяться також суб'єкти, державна частка у статутному фонді яких перевищує п'ятдесят відсотків чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб'єктів.
Крім того, частиною сьомою статті 11 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" визначено, що органами державної контрольно-ревізійної служби проводяться позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Заступник Голови С.Бєльчик