МІНІСТЕРСТВО ЗОВНІШНІХ ЕКОНОМІЧНИХ ЗВ'ЯЗКІВ І ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ
ПОГОДЖЕНО ЗАТВЕРДЖЕНО
Міністерство праці та Наказ Міністерства зовнішніх
соціальної політики України економічних зв'язків і
торгівлі України
30.11.1999 N 918
ДОВІДНИК
кваліфікаційних характеристик професій працівників
ВИПУСК 65
Торгівля та громадське харчування
ВСТУП
Випуск 65 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників підготовлено за результатами перегляду випусків 00 та 55 ЕТКС (Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих) на основі Державного класифікатора України "Класифікатор професій" ДК 003-95.
Підготовка випуску 65 Довідника здійснена з урахуванням вимог та положень таких нормативно-методичних документів та законодавчих актів:
Державного класифікатора України "Класифікація видів економічної діяльності" (ДК 009-96);
постанови КМ України від 7 серпня 1998 р. N 1247 "Про розроблення державних стандартів вищої освіти";
постанови КМ України від 20 січня 1998 р. N 65 "Про затвердження Положення про освітньо-кваліфікаційні рівні (ступеневу освіту)";
Закону України "Про освіту";
Закону України "Про професійно-технічну освіту";
Закону України "Про загальну середню освіту";
Угоди між Міністерством зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України, ЦК профспілки працівників державних установ України, ЦК профспілки працівників торгівлі і громадського харчування (від 29 квітня 1998 р.).
Враховуючи суттєвий вплив ринкових перетворень на процеси структурної трансформації та професійної переорієнтації персоналу в сфері торговельної діяльності, Українська академія зовнішньої торгівлі як розробник випуску 65 Довідника планує підготувати додаток до чинного випуску з розширенням номенклатури професій працівників зазначеної сфери за рахунок робіт, пов'язаних з посередницькою діяльністю суб'єктів господарювання на товарному ринку, виконанням працівниками торгівлі функцій з окремих аспектів менеджменту на середньому та низькому рівнях управління, формуванням цінової політики торговельних підприємств тощо.
Планується також врахувати об'єктивні зміни умов виробництва праці та видів діяльності при віднесенні нових професій до класифікаційних угруповань з відповідними вимогами до кваліфікації працівників та необхідного освітнього рівня.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ КЕРІВНИКИ
1. ГЕНЕРАЛЬНИЙ ДИРЕКТОР (ГОЛОВА, ПРЕЗИДЕНТ, ІНШИЙ КЕРІВНИК) ОБ'ЄДНАННЯ ПІДПРИЄМСТВ ТОРГІВЛІ (АСОЦІАЦІЇ, КОРПОРАЦІЇ, КОНЦЕРНУ)
Завдання та обов'язки. Здійснює управління всіма видами діяльності об'єднання підприємств торгівлі. Організує і координує роботу та взаємодію всіх підприємств об'єднання, спрямовану на одержання, збут та реалізацію товарів (продукції), обслуговування покупців, надання допоміжних та післяпродажних послуг, прискорення товаропросування, зниження витрат обігу та підвищення прибутковості підприємства. Аналізує та оцінює проблеми і тенденції розвитку соціально-економічних процесів в Україні та окремих галузей економіки. Моделює ринкові ситуації, вирішує конкретні економічні і фінансові завдання функціонування об'єднання підприємств торгівлі на внутрішньому і зовнішньому ринках. Вирішує питання діагностики та підвищення ефективності фінансово-господарської діяльності об'єднання в цілому, функціональних підрозділів. Розробляє рекомендації щодо вдосконалення прогнозної, аналітичної, планової, фінансової, економічної діяльності. Постійно підвищує професійну кваліфікацію. Планує час проведення робочих нарад та встановлює їх регламент. Вирішує питання в межах наданих йому прав, доручає виконання окремих організаційно-господарських функцій іншим відповідним посадовим особам. Забезпечує впровадження економічних та адміністративних методів управління, матеріальних і моральних стимулів підвищення ефективності господарювання. Забезпечує додержання законності, активне використання правових засобів управління, зміцнення договірної дисципліни та обліку.
Повинен знати: чинне законодавство України, що регламентує підприємницьку діяльність; нормативно-правові акти та документи з державного регулювання функціонування підприємств торгівлі та організації продажу продовольчих та непродовольчих товарів; категорії і види стандартів, нормативно-технічну документацію щодо сертифікації товарів та послуг у торгівлі; порядок здійснення експортно-імпортних операцій із закупівлі, постачання, зберігання, транспортування, реалізації продовольчих та непродовольчих товарів; правові засади забезпечення якості та безпеки харчових продуктів і продовольчої сировини для здоров'я населення; міжнародне торговельне право; норми та документи міжнародних організацій з питань торговельної діяльності; ринкову систему господарювання: кредитно-банківський та фінансовий механізми, податкову політику держави і систему страхування тощо; основи організації роботи бірж та банківських установ; стратегічні цілі і тактику поведінки об'єднань підприємств торгівлі на внутрішньому та зовнішніх ринках; методи комплексної діагностики фінансово-господарської діяльності; методи прогнозування і розроблення стратегії розвитку об'єднання підприємств торгівлі у цілому та його складових частин; сучасні комп'ютерні системи обробки даних, комплексної діагностики фінансово-господарської діяльності; методи прогнозування і розроблення стратегії розвитку об'єднання підприємств торгівлі у цілому та його складових частин; сучасні комп'ютерні системи обробки даних, інформаційні технології та засоби зв'язку; психологічні та етичні аспекти ведення переговорів; соціологію організації та психологічні аспекти діяльності трудових колективів; наукові основи розпорядництва, регулювання і координації діяльності працівників на посадах нижчого рівня; основи трудового законодавства; основи загальної теорії систем кооперації і прогнозування; сучасні теорії та методи стратегічного маркетингу, менеджменту, логістики; основи фінансового менеджменту та бухгалтерського обліку; основи психології та етики в торгівлі; організацію обліку та звітності; державну мову та іноземні мови міжнародного спілкування; правила і норми охорони праці, протипожежного захисту, виробничої санітарії та особистої гігієни.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) за одним з напрямів підготовки "Економіка і підприємництво", "Менеджмент", "Торгівля". Післядипломна освіта в галузі управління (за винятком напряму підготовки "Менеджмент"). Стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня в сфері торгівлі: для магістра - не менше 3 років, для спеціаліста - не менше 5 років.
2. ГОЛОВНИЙ КУЛІНАР (У ЗАКЛАДАХ ХАРЧУВАННЯ)
Завдання та обов'язки. Розробляє пропозиції щодо впровадження прогресивних технологічних процесів виробництва продукції громадського харчування і вдосконалення організації обслуговування споживачів. Розробляє і бере участь у затвердженні нових рецептур страв, кондитерських і кулінарних виробів, норм відходів і витрат у процесі кулінарної обробки нових видів сировини. Готує пропозиції щодо розширення асортименту і поліпшення якості страв, що виробляються, кулінарних, кондитерських виробів, впровадження нових видів продукції. Організує оперативний контроль за раціональним використанням сировини, продуктів, додержанням правил технології виготовляння страв та виробів. Вносить пропозиції щодо вдосконалення організації і технології виробництва на основі вивчення досвіду роботи кращих підприємств регіону, вітчизняного і зарубіжного досвіду. Організує контроль за додержанням виробничої санітарії та гігієни. Бере участь у роботі атестаційних комісій з підвищення професійного рівня працівників, розробленні організаційно-технологічних заходів щодо поліпшення організації праці, підвищення якості продукції та рівня обслуговування споживачів. Керує роботою технологічного персоналу закладу харчування.
Повинен знати: чинне законодавство України, що регламентує підприємницьку діяльність; нормативно-правові акти та документи з державного регулювання функціонування закладів харчування; права, обов'язки та відповідальність виробників, продавців (постачальників) щодо забезпечення належної якості та безпеки харчових продуктів і продовольчої сировини; вимоги щодо забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення; категорії і види стандартів, іншу нормативно-технічну документацію щодо сертифікації якості сировини, напівфабрикатів та готової продукції; порядок впровадження нових безпечних науково обгрунтованих технологій виготовляння (обробки, переробки) харчових продуктів, продовольчої сировини, розробки та виробництва нових видів спеціальних та екологічно чистих харчових продуктів, продовольчої сировини; порядок вилучення з обороту або знищення харчових продуктів, продовольчої сировини і супутніх матеріалів, що не відповідають установленим нормам; правила та принципи організації виробничого процесу; сучасні технології приготування кулінарної продукції та її асортимент; порядок калькуляції цін; вимоги організації праці для проектування технологічних процесів; положення, інструкції та інші документи щодо розроблення та оформлення технологічної документації; наукові основи розпорядництва, регулювання і координації діяльності працівників на посадах нижчого рівня; порядок проведення атестації працівників; основи трудового законодавства; діловодство; правила і норми охорони праці, протипожежного захисту, виробничої санітарії та особистої гігієни.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) за напрямом підготовки "Харчова технологія та інженерія" (спеціальність "Технологія харчування"). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за спеціальністю в закладах харчування не менше 5 років.
3. ГОЛОВНИЙ ТЕХНОЛОГ (У ЗАКЛАДАХ ХАРЧУВАННЯ)
Завдання та обов'язки. Організує технологічний процес виготовляння та реалізації продукції в закладах харчування. Розробляє пропозиції з впровадження нових технологічних процесів виробництва продукції харчування з використанням нової техніки, технології, передових прийомів і методів праці, раціональних видів обслуговування населення, які дозволяють підвищити рівень обслуговування споживачів, задовольнити попит на високоякісну конкурентоспроможну продукцію. Організує вивчення потреб споживачів в асортименті, якості продукції та видах послуг, перспектив зміни попиту, конкурентоспроможності продукції та послуг. Організує розроблення та затвердження нових рецептур та технологій приготування страв та виробів; норм відходів та витрат у процесі кулінарної обробки нових видів сировини; раціональних норм харчування з урахуванням запитів різних груп населення, фірмових, дієтичних страв та виробів за спеціальними формулами та рецептами; бере участь у складанні меню. Організує оперативний контроль за раціональним використанням і якістю сировини, продуктів, готової продукції. Контролює додержання технології приготування та відпуску страв і виробів, калькуляції цін, виконання санітарно-гігієнічних вимог та правил безпеки харчування. Бере участь у роботі атестаційних комісій з підвищення професійного рівня працівників, розробленні організаційно-технологічних заходів щодо поліпшення організації праці, підвищення якості продукції та культури обслуговування споживачів. Керує роботою технологічного персоналу закладу харчуання.
Повинен знати: чинне законодавство України, що регламентує підприємницьку діяльність; нормативно-правові акти та документи з державного регулювання функціонування закладів харчування; організацію та економіко-фінансові основи функціонування закладів харчування; правила роботи підприємств громадського харчування; порядок впровадження нових безпечних науково обгрунтованих технологій виготовляння (обробки, переробки) харчових продуктів, продовольчої сировини, розробки та виробництва нових видів спеціальних та екологічно чистих харчових продуктів, продовольчої сировини; сучасні технології приготування кулінарної продукції та її асортимент; порядок калькуляції цін на готову продукцію; вимоги щодо забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення; права, обов'язки та відповідальність виробників, продавців (постачальників) щодо забезпечення належної якості та безпеки харчових продуктів і продовольчої сировини; категорії і види стандартів, іншу нормативно-технічну документацію щодо сертифікації сировини, напівфабрикатів та готової продукції; правила та принципи організації виробничого процесу; наукові основи розпорядництва, регулювання і координації діяльності працівників на посадах нижчого рівня; основні положення і порядок перепідготовки і підвищення кваліфікації працівників; порядок проведення атестації працівників; основи трудового законодавства; діловодство; правила і норми охорони праці, протипожежного захисту, виробничої санітарії та особистої гігієни.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта (магістр, спеціаліст) за напрямом підготовки "Харчова технологія та інженерія" (спеціальність "Технологія харчування"). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за спеціальністю в закладах харчування не менше 5 років.
4. ГОЛОВНИЙ ТОВАРОЗНАВЕЦЬ (У ПІДПРИЄМСТВАХ ТОРГІВЛІ)
Завдання та обов'язки. Аналізує стан і тенденції зміни попиту населення на споживчі товари. Розробляє короткострокові та довгострокові прогнози попиту населення на споживчі товари. Вивчає перспективи розвитку виробництва споживчих товарів відповідного асортименту. Забезпечує максимальну збалансованість товарообороту та товарних ресурсів підприємства як за обсягом, так і за товарною структурою. Розробляє заходи щодо прискорення обігу товарів та запобігання товарним втратам, контролює стан товарних запасів. Керує закупівлею товарів, вживає заходів щодо розширення асортименту та поліпшення якості товарів. Бере участь у ярмарках з оптового продажу товарів, в укладанні договорів на поставляння товарів. Здійснює комерційний зв'язок з постачальниками товарів, в тому числі з іноземними фірмами. Формулює умови договірних зобов'язань щодо кількості та якості товарів, термінів їх поставляння та контролює їх виконання. Оформляє та подає до відповідних інстанцій претензії до постачальників у разі порушення ними договірних зобов'язань. Під час погодження нормативно-технічної документації впливає на технічний рівень та якість товарів. Бере участь у роботі арбітражних судів з питань якості товарів. Контролює організацію транспортування та зберігання товарів, стан тари та пакувальних матеріалів. Організує виставки-продажі товарів. Бере участь у розробленні заходів щодо підвищення рівня організації торговельного процесу, впровадження прогресивної технології торгівлі товарами різних асортиментних груп, поліпшення рекламування товарів. Організує облік комерційної діяльності із застосуванням комп'ютерної та обчислювальної техніки. Розробляє пропозиції для виробників товарів та постачальників щодо розширення їх асортименту і покращання якості товарів. Організує регіональні ярмарки за участю виробників, підприємств роздрібної та оптової торгівлі. Керує роботою товарознавців нижчої кваліфікації.
Повинен знати: чинне законодавство України, що регламентує підприємницьку діяльність; нормативно-правові акти та документи з державного регулювання функціонування підприємств торгівлі та організації продажу продовольчих та непродовольчих товарів; порядок здійснення експортно-імпортних операцій із закупівлі, постачання, зберігання, транспортування та реалізації продовольчих та непродовольчих товарів; порядок складання заявок та укладання договорів з постачальниками на реалізацію споживчих товарів та контроль за їх виконанням; порядок обміну товарів; умови постачання товарів та правила їх приймання, зберігання та реалізації; товарні класифікації України та зарубіжних країн; принципи сертифікації систем контролю якості товарів на підприємствах торгівлі; категорії і види стандартів, іншу нормативно-технічну документацію щодо сертифікації товарів та послуг в торгівлі; методи визначення якості товарів; правові засади забезпечення якості та безпеки харчових продуктів і продовольчої сировини для здоров'я споживачів; стандарти та технічні умови щодо якості сировини, напівфабрикатів та готової продукції; порядок вилучення з обороту або знищення харчових продуктів, продовольчої сировини і супутніх матеріалів, що не відповідають встановленим нормам; порядок тимчасового припинення діяльності підприємств сфери торгівлі, які систематично реалізують недоброякісні товари, порушують правила торгівлі, умови зберігання і транспортування товарів; сучасні теорії та методи менеджменту, маркетингу, логістики та основи зовнішньоекономічної діяльності підприємств; наукові основи розпорядництва, регулювання і координації діяльності працівників на посадах нижчого рівня; основні положення і порядок перепідготовки і підвищення кваліфікації працівників; порядок проведення атестації працівників; основи трудового законодавства; основи етики та психології в торгівлі; сучасні комп'ютерні технології для обліку надходження і реалізації товарів; діловодство; правила і норми охорони праці, протипожежного захисту, виробничої санітарії та особистої гігієни.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта (магістр, спеціаліст) за напрямом підготовки "Торгівля". Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за спеціальністю в сфері торгівлі не менше 5 років.
5. ДИРЕКТОР КОМЕРЦІЙНИЙ (У ПІДПРИЄМСТВАХ ТОРГІВЛІ)
Завдання та обов'язки. Організує комерційну діяльність підприємств торгівлі та харчування всіх форм власності в умовах ринку. Вивчає та аналізує попит споживачів на товари та торговельні послуги. Оцінює ринок, його кон'юнктуру, конкурентоспроможність товарів, які надходять у продаж. Організує експертизу споживчих характеристик та якості товарів. Прогнозує попит на товари (послуги). Формує конкурентоспроможний товарний асортимент, що відповідає вимогам споживачів. Обгрунтовує доцільність і необхідність виробництва нових товарів з необхідними споживчими характеристиками; повідомляє виробників (постачальників) про товари, що не користуються попитом. Оцінює якість товарів, відповідність їх товарних знаків і найменувань записам у ліцензіях, сертифікатах або інших документах. Бере участь у проектуванні, оцінюванні споживчих властивостей та створенні дизайну нових товарів, розробленні нормативно-технічної документації щодо якості цих товарів, в їх презентації. Формує портфель замовлень на закупівлю (збут) товарів. Організує оптову закупівлю товарів на ринках, готує кон'юнктурні огляди. Бере участь у розробленні стратегії виходу підприємства на зовнішні ринки, пошуку та вибору вітчизняних та зарубіжних партнерів. Організує атестацію, сертифікацію вироблених товарів та товарів, що пропонуються до виробництва, на відповідність їх якості вимогам стандартів, вітчизняного або світового рівня. Визначає доцільність укладання угод під час здійснення операцій купівлі-продажу товарів. Установлює господарські зв'язки з виробниками (постачальниками) товарів. Бере участь в укладанні договорів (угод, контрактів) на закупівлю, постачання товарів (продукції). Забезпечує облік та контроль виконання постачальниками договірних зобов'язань, своєчасно оформляє та подає претензії постачальникам. Забезпечує контроль якості товарів, стану тари, пакувальних матеріалів. Організує своєчасне та раціональне транспортування, відвантаження та зберігання товарів. Бере участь у роботі арбітражних судів з позовами до постачальників з питань асортименту, цін та якості товарів. Організує показ товарів, виставки-продажі, конференції покупців, бере участь у ярмарках, керує роботою підпорядкованих комерційних структурних підрозділів підприємства. Бере участь у розробленні пропозицій щодо вдосконалення методів збуту та реалізації товарів (продукції), впровадження раціональних форм торгівлі, розширення номенклатури послуг, технічного та післяпродажного сервісного обслуговування споживачів. Організує облік та звітність з комерційної діяльності підприємства.
Повинен знати: чинне законодавство України, що регламентує підприємницьку діяльність; нормативно-правові акти та документи з державного регулювання, функціонування підприємств торгівлі та організації продажу продовольчих та непродовольчих товарів; основи технології виробництва товарів; асортимент, споживчі властивості, показники якості різних видів товарів (продукції); технологію організації торгових процесів; методи вивчення, аналізу та оцінки попиту споживачів, ринку та його кон'юнктури; ознаки конкурентоспроможності товарів; аналіз та оцінювання оптимальності асортименту товарів, що поставляються на ринки збуту; порядок проведення експертиз, атестацій і сертифікацій товарів; методи прогнозування та планування попиту і реалізації товарів; формування конкурентоспроможного асортименту товарів; порядок проведення презентацій та демонстрацій товарів; категорії і види стандартів, іншу нормативно-технічну документацію щодо сертифікації товарів та послуг у торгівлі; методику ціноутворення та методи цінової роботи; порядок здійснення експортно-імпортних операцій із закупівлі, постачання, зберігання, транспортування, реалізації продовольчих та непродовольчих товарів; умови постачання, транспортування та зберігання товарів; порядок узгодження та оформлення договорів (угод, контрактів), облік та контроль їх виконання; форми та методи співпраці фірм; організацію рекламування товарів; основи правового забезпечення комерційних угод і порядку оформлення та подання претензій постачальникам, а також документів до арбітражних судів; основи трудового законодавства; наукові основи розпорядництва, регулювання і координації діяльності працівників на посадах нижчого рівня; етику ділового спілкування та ведення переговорів; основи економіки, стратегічного маркетингу, маркетингової логістики, менеджменту; порядок ведення обліку та звітності з комерційної діяльності; основи етики та психології в торгівлі; правила використання засобів зв'язку і комп'ютерних систем; правила і норми охорони праці, протипожежного захисту, виробничої санітарії та особистої гігієни.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст, бакалавр) за одним з напрямів підготовки "Торгівля", "Економіка і підприємництво". Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня в сфері торгівлі: для магістра - не менше 2 років, для спеціаліста, бакалавра - не менше 3 років.
6. ДИРЕКТОР (КЕРІВНИК) МАЛОЇ ТОРГОВЕЛЬНОЇ ФІРМИ
Завдання та обов'язки. Керує діяльністю малої торговельної фірми та її структурних підрозділів. Добирає кваліфікований персонал для підприємства та орієнтує його на задоволення потреб і запитів споживачів, зниження витрат обігу та підвищення прибутковості підприємства. Забезпечує впровадження прогресивних форм торгівлі, нового торгово-технологічного обладнання. Використовує працівників на робочих місцях з урахуванням раціонального розподілу праці, кваліфікації та їх психофізіологічних рис, забезпечує умови для підвищення їх кваліфікації, створює сприятливий мікроклімат у трудовому колективі. Організує комерційну господарську, фінансову, інші види діяльності торговельної фірми. Забезпечує раціональне використання матеріальних, трудових та фінансових ресурсів фірми. Організує розроблення заходів щодо економічного та соціального розвитку фірми, контролює їх виконання. Забезпечує збереження майнової та грошової власності фірми. Аналізує результати фінансово-господарської діяльності фірми, контролює виконання організаційно-технічних заходів щодо поліпшення її діяльності. Забезпечує виконання чинного законодавства, застосування правових норм щодо торговельної діяльності, додержання вимог правил і норм з охорони праці, санітарно-технічного стану фірми.
Повинен знати: чинне законодавство України, що регламентує підприємницьку діяльність; нормативно-правові акти та документи з державного регулювання функціонування підприємств торгівлі та організації продажу продовольчих та непродовольчих товарів; нормативно-правову базу щодо захисту прав споживачів; категорії і види стандартів, іншу нормативно-технічну документацію щодо сертифікації товарів та послуг у торгівлі; системи оплати праці; правила торговельного обслуговування населення; основи менеджменту, маркетингу, маркетингової логістики, основи товарознавства; призначення та види торгово-технологічного обладнання відповідно до типорозмірів торгових підприємств; основи етики та психології в торгівлі; трудове законодавство; форми та методи організації та оплати праці; критерії оцінки ефективності трудової діяльності; бухгалтерський облік та звітність; правила використання засобів зв'язку, комп'ютерної та обчислювальної техніки; правила і норми охорони праці, протипожежного захисту, виробничої санітарії та особистої гігієни.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст, бакалавр, молодший спеціаліст) за одним з напрямів підготовки "Економіка і підприємництво", "Менеджмент", "Торгівля". Післядипломна освіта в галузі управління (за винятком напряму підготовки "Менеджмент"). Стаж роботи в сфері торгівлі: для магістра - не менше 1 року, спеціаліста, бакалавра - не менше 1,5 року, молодшого спеціаліста - не менше 2 років.
7. ДИРЕКТОР (НАЧАЛЬНИК, ІНШИЙ КЕРІВНИК) ПІДПРИЄМСТВА ТОРГІВЛІ
Завдання та обов'язки. Керує діяльністю підприємства торгівлі, забезпечує ефективну взаємодію всіх підрозділів, пов'язаних з одержанням, збутом та реалізацією товарів, обслуговуванням покупців, наданням допоміжних послуг. Добирає кваліфікований персонал для підприємства та орієнтує його на задоволення потреб і запитів споживачів, зниження витрат обігу та підвищення прибутковості підприємства. Забезпечує впровадження прогресивних форм торгівлі, нового торгово-технологічного обладнання. Використовує працівників на робочих місцях з урахуванням раціонального розподілу праці, кваліфікації та їх психофізіологічних рис, забезпечує умови для підвищення їх кваліфікації, створює сприятливий мікроклімат у трудовому колективі. Організує вивчення та прогнозування кон'юнктури ринку на основі результатів маркетингових досліджень. Забезпечує наявність у продажу достатнього асортименту товарів. Спрямовує діяльність підприємства на використання сучасних методів планування, управління, ринкових принципів у відносинах з партнерами. Визначає напрями формування цінової, фінансової, страхової, зовнішньоекономічної політики підприємства торгівлі. Організує розроблення комплексного плану розвитку підприємства на основі даних аналізу господарської діяльності. Контролює виконання угод, забезпечує своєчасність бюджетних платежів. Забезпечує виконання чинного законодавства, застосування правових норм щодо торговельної діяльності, додержання вимог правил і норм з охорони праці, санітарно-технічного стану підприємства. Постійно підвищує професійну кваліфікацію.
Повинен знати: чинне законодавство України, що регламентує підприємницьку діяльність; нормативно-правові акти та документи з державного регулювання функціонування підприємств торгівлі та організації продажу продовольчих та непродовольчих товарів; нормативно-правову базу щодо захисту прав споживачів; категорії і види стандартів, іншу нормативно-технічну документацію щодо сертифікації товарів та послуг у торгівлі; правила торговельного обслуговування населення; правила конкурентних взаємовідносин; основи менеджменту, маркетингу, маркетингової логістики, основи товарознавства; призначення та види торгово-технологічного обладнання відповідно до типорозмірів торгових підприємств; принципи формування асортименту і контролю якості товарів; основи етики та психології в торгівлі; трудове законодавство; форми і методи організації та оплати праці; критерії оцінки ефективності трудової діяльності; принципи обліку та порядок організації бухгалтерської звітності; основи діловодства; правила використання засобів зв'язку, комп'ютерної та обчислювальної техніки; правила і норми охорони праці, протипожежного захисту, виробничої санітарії та особистої гігієни.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст, бакалавр) за одним з напрямів підготовки "Економіка і підприємництво", "Менеджмент", "Торгівля". Післядипломна освіта в галузі управління (за винятком напряму підготовки "Менеджмент"). Стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня в сфері торгівлі:
магістра - не менше 2 років, спеціаліста, бакалавра - не менше 3 років.
8. ДИРЕКТОР-РОЗПОРЯДНИК (У ПІДПРИЄМСТВАХ ТОРГІВЛІ)
Завдання та обов'язки. Забезпечує організацію технологічно-оперативних процесів на підприємстві торгівлі. Контролює своєчасне оформлення та переоформлення торговельних залів та експозицій товарів, правильність застосування цін, наявність відповідно оформлених цінників. Забезпечує умови для збереження товарно-матеріальних цінностей. Використовує працівників на робочих місцях з урахуванням раціонального розподілу праці, кваліфікації та їх психофізіологічних рис, забезпечує умови для підвищення їх кваліфікації, створює сприятливий мікроклімат у трудовому колективі. Контролює повноту надаваної споживачам інформації про характеристики наявних у продажу товарів, консультує споживачів з питань наявності та розташування товарів у залах, контролює правильність надання споживачам додаткових послуг. Забезпечує своєчасне поповнення запасів товарів. Контролює правильне використання та експлуатацію торгово-технологічного обладнання. Наглядає за торговим процесом, розглядає претензії покупців щодо незадовільного обслуговування, приймає відповідні рішення. Вживає заходів щодо створення для споживачів комфортних умов, запобігання конфліктним ситуаціям. Вивчає попит і оцінює потреби і запити споживачів, готує пропозиції для керівництва підприємства щодо конкурентоспроможних видів і асортименту товарів з бажаними споживчими характеристиками. Бере участь у проведенні організаційно-технічних заходів щодо підвищення рівня обслуговування споживачів. Забезпечує додержання працівниками правил і норм з охорони праці, належний санітарно-технічний стан підприємства. Інформує керівництво про наявність у торговельних залах недоліків, бере участь в їх усуненні, в оцінці праці персоналу підприємства, підготовці і поданні пропозицій щодо заохочення працівників, які відзначилися у роботі. Проводить навчання і консультує працівників торговельних залів з питань організації торговельного обслуговування покупців. Бере участь у роботі кваліфікаційних атестаційних комісій.
Повинен знати: чинне законодавство України, що регламентує підприємницьку діяльність; нормативно-правові акти та документи з державного регулювання функціонування підприємств торгівлі та організації продажу продовольчих та непродовольчих товарів; організаційну структуру управління підприємством, права та обов'язки працівників; режим роботи і правила внутрішнього трудового розпорядку; правила і методи організації торгово-оперативного процесу; види, асортимент, товарознавчу характеристику товарів; правила продажу продовольчих і непродовольчих товарів; правила експлуатації торгово-технологічного обладнання; принципи оформлення торговельного залу і вітрин, розміщення і викладки товарів; методи вивчення попиту покупців, рекламування і реалізації товарів; торговий менеджмент; основи трудового законодавства; основи економіки праці; основні принципи раціонального планування та організації робочих місць; системи і методи оцінки організації та оплати праці; соціально-психологічні особливості управління персоналом; основи етики та психології в торгівлі; порядок ведення облікової та звітної документації; основи діловодства; правила і норми охорони праці, протипожежного захисту, виробничої санітарії та особистої гігієни.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта (магістр, спеціаліст, бакалавр) за одним з напрямів підготовки "Економіка і підприємництво", "Менеджмент", "Торгівля". Післядипломна освіта в галузі управління (за винятком напряму підготовки "Менеджмент"). Стаж роботи за спеціальністю в сфері торгівлі: для магістра - не менше 2 років, для спеціаліста, бакалавра - не менше 3 років.
9. ДИРЕКТОР ТЕХНІЧНИЙ (У ПІДПРИЄМСТВАХ ТОРГІВЛІ)
Завдання та обов'язки. Забезпечує підприємство торгово-технологічним обладнанням, електронними контрольно-касовими апаратами, обчислювальною та комп'ютерною технікою. Організує виконання експлуатаційних та ремонтних робіт. Перевіряє правильність визначення в заявках підрозділів підприємства потреби в устаткуванні та обладнанні. Укладає угоди та затверджує графіки постачання обладнання, готує проекти угод з постачальниками на виготовляння нестандартного обладнання, документацію для погодження з проектними організаціями технічних умов на їх виробництво. Контролює своєчасне виконання виробниками встановлених графіків постачання, додержання якості та комплектності обладнання. Складає акти, веде листування та переговори щодо претензій у разі порушення постачальниками договірних умов, погоджує зміни строків постачання та можливої заміни окремих видів обладнання. Контролює приймання замовленої техніки, її складування, розконсервування та своєчасне передавання підрозділам підприємства. Виявляє факти відхилень від умов угод на постачання торгово-технологічного обладнання та складає відповідні акти. Аналізує ефективність використання торгово-технологічного обладнання та устаткування і подає пропозиції керівництву підприємства щодо підвищення її рівня. Організує участь маркетингових служб та підрозділів у поточному і перспективному плануванні забезпечення основним і допоміжним торгово-технологічним обладнанням. Контролює додержання працівниками підпорядкованих йому служб підприємства правил і норм охорони праці, протипожежного захисту. Забезпечує належний санітарно-технічний стан підприємства.
Повинен знати: чинне законодавство України, що регламентує підприємницьку діяльність; нормативні акти уряду, інші методичні матеріали щодо організації та функціонування підприємств торгівлі; постанови, розпорядження, накази керівництва, методичні та нормативні документи щодо матеріально-технічного забезпечення суб'єкта господарювання; перспективи технічного розвитку підприємства; типи, види та номенклатуру необхідного підприємству обладнання та устаткування, їх технічні характеристики та конструктивні особливості, принципи їх експлуатації; порядок обгрунтування потреби в торгово-технологічному обладнанні; принципи укладання угод на придбання торгово-технологічного обладнання на умовах договорів купівлі-продажу та лізингу; основи економіки, маркетингу та менеджменту; категорії та види стандартів щодо технічних та якісних характеристик торгово-технологічного обладнання та його обслуговування; основи трудового законодавства; форми та методи організації і оплати праці; критерії оцінки ефективності трудової діяльності; правила і норми охорони праці, протипожежного захисту, виробничої санітарії та особистої гігієни.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта (магістр, спеціаліст, бакалавр) за напрямом підготовки "Інженерна механіка" спеціальність "Обладнання переробних і харчових виробництв"). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за спеціальністю в сфері торгівлі: для магістра - не менше 2 років, для спеціаліста, бакалавра - не менше 3 років.
10. ДИРЕКТОР ТОРГОВЕЛЬНОГО ПРЕДСТАВНИЦТВА
Завдання та обов'язки. Представляє в регіоні інтереси об'єднання (підприємства, фірми) з питань торговельної діяльності, діє від його імені. Організує роботу представництва. Розпоряджається майном та коштами на правах повного господарського відання. Організує роботу з укладання торговельних угод від імені об'єднання (підприємства, фірми) або виконує представницькі функції у разі посередництва в торговельній діяльності. Формує в регіоні або в країні перебування посередницьку мережу агентів, які вирішують питання щодо просування продукції, товарів чи послуг об'єднання (підприємства, фірми) на місцеві ринки, аналізує та контролює їх роботу. Розробляє маркетингові стратегії, обгрунтування асортиментної та цінової політики. Планує та вирішує правові, організаційні та фінансові аспекти забезпечення рекламних компаній. Визначає раціональні канали товаропросування. Сприяє налагодженню та розвитку форм співробітництва, встановленню контактів, проведенню відповідних переговорів, експертиз, укладанню контрактів. Веде переговори з державними установами, організаціями, суб'єктами підприємницької діяльності регіону (держави) перебування. Бере участь у роботі міжнародних торговельних представництв та їх органів з питань торговельно-економічного і науково-технічного співробітництва. Виконує в повному обсязі управлінські функції щодо організації діяльності представництва згідно із статутом об'єднання (підприємства, фірми) та чинним законодавством України.
Повинен знати: чинне законодавство України та країни перебування, що регламентує підприємницьку діяльність; нормативно-правові акти та документи з державного регулювання функціонування підприємств торгівлі та організації продажу продовольчих та непродовольчих товарів; цінову, податкову, фінансово-кредитну політику країни перебування; порядок проведення переговорів, експертиз, укладання контрактів; основи міжнародного торговельного права, мікро- та макроекономіки, міжнародного стратегічного маркетингу; методи комплексної діагностики фінансово-господарської діяльності об'єднання (підприємства, фірми); правила та порядок організації або участі у міжнародних виставках та ярмарках; категорії і види стандартів, іншу нормативно-технічну документацію щодо сертифікації товарів та послуг в торгівлі; особливості обмеження монополізму та недопущення недобросовісної конкуренції у підприємницькій діяльності в країні перебування; менеджмент персоналу; психологічні та етичні аспекти ведення переговорів; соціологію організації та психологічні аспекти діяльності колективу; основи трудового законодавства; історію, культуру, економіку України та країни перебування; державну мову країни перебування та офіційні мови міжнародних організацій торгівлі.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта (магістр, спеціаліст) за одним з напрямів підготовки "Економіка і підприємництво", "Менеджмент", "Торгівля". Післядипломна освіта в галузі управління (за винятком напряму підготовки "Менеджмент"). Стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня: для магістра - не менше 2 років, для спеціаліста - не менше 3 років.
11. ЗАВІДУВАЧ ВИРОБНИЦТВА (В ЗАКЛАДАХ ХАРЧУВАННЯ)
Завдання та обов'язки. Керує діяльністю виробничого підрозділу ресторану, кафе, їдальні або іншого типу закладу харчування. Спрямовує діяльність колективу на ритмічний випуск продукції власного виробництва в необхідному асортименті та високої якості. Проводить роботу з удосконалення організації виробництва, впровадження прогресивної технології, підвищення якості продукції, ефективного використання техніки, підвищення професійної майстерності працівників. Організує своєчасне постачання виробничого підрозділу закладу харчування продовольчими товарами та матеріальними ресурсами. Складає заявки на необхідні продовольчі товари, напівфабрикати та сировину, забезпечує їх своєчасне одержання із складів, контролює їх асортимент, кількість та якість, терміни надходження та реалізації. На основі вивчення попиту споживачів забезпечує різноманітність асортименту страв та кулінарних виробів. Здійснює постійний контроль за додержанням технології приготування страв, нормами використання сировини та напівфабрикатів. Забезпечує вхідний, оперативний та вихідний контроль якості продукції. Організує облік, складання і своєчасне надання звітності виробничої діяльності. Контролює правильну та безпечну експлуатацію технологічного устаткування. Забезпечує належну організацію праці робітників на робочих місцях. Складає графіки виходу на роботу працівників виробничого підрозділу. Веде облік робочого часу. Контролює виконання працівниками правил і норм охорони праці, проходження ними в установленому порядку медичного огляду.
Повинен знати: чинне законодавство України, що регламентує підприємницьку діяльність; нормативно-правові акти та документи з державного регулювання функціонування закладів харчування; нормативні, методичні матеріали з питань забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя споживачів; технологію приготування їжі; асортимент та вимоги до якості страв та кулінарних виробів; технологію приготування дієтичних страв; правила користування збірниками рецептур, технологічними картами; порядок складання меню, обліку та видавання споживачам продуктів, страв та кулінарних виробів; норми витрат сировини на виготовлення продукції та порядок їх розрахунку; порядок розрахунку відпускних цін на продукцію та товари; категорії і види стандартів, іншу нормативно-технічну документацію щодо сертифікації продовольчої сировини, напівфабрикатів та готової продукції; принципи роботи технологічного устаткування, вимоги до інвентарю та посуду; менеджмент персоналу, форми та методи організації праці; системи нормування та оплати праці; вимоги до організації робочих місць: критерії оцінки ефективності трудової діяльності; основи економічної інформації та комп'ютерні технології; психологію та етику відносин в колективі; діловодство; правила і норми охорони праці, протипожежного захисту, виробничої санітарії та особистої гігієни.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта (магістр, спеціаліст, бакалавр, молодший спеціаліст) за напрямом підготовки "Харчова технологія та інженерія" (спеціальність "Технологія харчування"). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за спеціальністю в закладах харчування: для магістра - не менше 1 року, для спеціаліста - не менше 2 років, для бакалавра та молодшого спеціаліста - не менше 3 років.
12. ЗАВІДУВАЧ ВІДДІЛУ (В ПІДПРИЄМСТВАХ ТОРГІВЛІ)
Завдання та обов'язки. Керує діяльністю відділу. Спрямовує роботу колективу на забезпечення високого рівня обслуговування покупців, організує ефективну взаємодію всіх працівників відділу, пов'язану з одержанням, реалізацією товарів, обслуговуванням, наданням супровідних послуг. Орієнтує персонал відділу на зниження витрат обігу та підвищення прибутковості підприємства. Бере участь у вивченні попиту та кон'юнктури ринку, підготовці проектів заявок та угод на закупівлю та постачання товарів. Організує приймання і реалізацію товарів. Забезпечує виконання вимог технології торгово-оперативних процесів, впровадження нових форм обслуговування споживачів. Вносить пропозиції щодо доцільності використання нових видів та типів торгово-технологічного обладнання. Забезпечує необхідною інформацією покупців щодо наявності в продажу товарів та їх споживчих характеристик, організує показ зразків товарів, що є у відділі. Бере участь у виставках-продажах, ярмарках. Здійснює підбір персоналу, розміщення працівників згідно з їх кваліфікацією та оперативно переміщує їх з урахуванням інтенсивності продажу товарів. Забезпечує створення сприятливого мікроклімату у колективі, належні і безпечні умови праці. Планує заходи щодо підвищення кваліфікації працівників з виробничо-економічних питань, їх навчання з психологічних та етичних аспектів спілкування з покупцями. Вносить пропозиції щодо заохочення окремих працівників за сумлінну працю. Здійснює аналіз комерційної діяльності відділу, контролює виконання персоналом відділу поточних робочих завдань, додержання правил торгівлі та обслуговування покупців, наявність у продажу планового асортименту товарів. Контролює санітарно-технічний стан приміщень відділу, додержання працівниками відділу вимог виробничої санітарії, особистої гігієни і зовнішнього вигляду, своєчасне проходження ними в установленому порядку медичного огляду.
Повинен знати: чинне законодавство України, що регламентує підприємницьку діяльність; нормативно-правові акти та документи з державного регулювання функціонування підприємств торгівлі та організації продажу продовольчих та непродовольчих товарів; методи вивчення, аналізу і оцінки попиту споживачів, конкурентоспроможності товарів; асортимент, характеристики товарів, показники якості різних видів товарів (продукції); призначення і види торгово-технологічного обладнання, умови його ефективного використання; порядок формування цін на товари; організацію обліку продажу товарів та звітності; правила застосування штрих-кодів та сучасних комп'ютерних систем в торговому процесі підприємства; категорії і види стандартів, іншу нормативно-технічну документацію щодо сертифікації товарів та послуг в торгівлі; основи менеджменту персоналу; порядок підбору і розміщення працівників на робочих місцях; форми і методи організації, і оплати праці; основи трудового законодавства; психологічні аспекти діяльності трудових колективів; норми службового етикету; правила і норми з охорони праці, виробничої санітарії та особистої гігієни.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта (спеціаліст, бакалавр, молодший спеціаліст) за одним з напрямів підготовки "Економіка і підприємництво", "Менеджмент", "Торгівля". Стаж роботи за спеціальністю в сфері торгівлі: для спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра та молодшого спеціаліста - не менше 3 років.
13. ЗАВІДУВАЧ ПІДПРИЄМСТВА ГРОМАДСЬКОГО ХАРЧУВАННЯ
Завдання та обов'язки. Керує виробничо-господарською діяльністю підприємства харчування. Координує роботу цехів, дільниць та інших виробничих підрозділів, спрямовує їх діяльність на забезпечення високої якості виготовляння страв та високого рівня обслуговування споживачів. Організує своєчасне постачання підприємства продовольчими товарами та матеріальними ресурсами. Забезпечує високий рівень ефективності виробництва, впровадження нової техніки та технології, прогресивних форм обслуговування, організації праці, систематичне розроблення та впровадження заходів щодо раціонального використання трудових, матеріальних та фінансових ресурсів. Створює умови для прибуткової діяльності підприємства в конкурентному середовищі. Організує роботу з атестації та раціоналізації робочих місць. Аналізує та реалізує пропозиції щодо впровадження передового вітчизняного та зарубіжного досвіду роботи підприємств харчування. Відповідає за використання персоналу з урахуванням кваліфікації, досвіду роботи працівників, раціонального розподілу праці. Організує планування, облік, складання та своєчасне подання звітності про фінансово-господарську діяльність підприємства. Організує систематичний контроль за якістю виготовляння страв, вивченням попиту споживачів на продукцію підприємства харчування, організацією обслуговування споживачів, станом трудової та виробничої дисципліни, додержанням правил і норм охорони праці, санітарно-технічним станом підприємства, своєчасним проходженням працівниками в установленому порядку медичного огляду.
Повинен знати: чинне законодавство України, що регламентує підприємницьку діяльність; нормативно-правові акти та документи з державного регулювання функціонування закладів харчування; правові засади забезпечення належної якості та безпеки харчових продуктів, продовольчої сировини і супутніх матеріалів та порядок вилучення з обігу таких, що не відповідають установленим вимогам; категорії і види стандартів, іншу нормативно-технічну документацію щодо сертифікації якості сировини, напівфабрикатів та готової продукції; види та типи технологічного обладнання; технологію приготування їжі; основи маркетингу та менеджменту в організації виробництва та реалізації продукції закладів харчування; встановлені в законодавчому порядку форми розрахунків із споживачами; порядок організації бухгалтерського обліку та звітності; основи трудового законодавства, форми та методи організації та оплати праці; основи етики, естетики і психології в роботі із споживачами в закладах харчування; основи конфліктології; правила і норми охорони праці, протипожежного захисту, виробничої санітарії і гігієни.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта (спеціаліст, бакалавр, молодший спеціаліст) за одним з напрямів підготовки "Економіка і підприємництво", "Торгівля", "Харчова технологія та інженерія" (спеціальність "Технологія харчування"). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за спеціальністю в закладах харчування: для спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра та молодшого спеціаліста - не менше 3 років.
14. ЗАВІДУВАЧ ПІДПРИЄМСТВА РОЗДРІБНОЇ ТОРГІВЛІ
Завдання та обов'язки. Керує діяльністю підприємства роздрібної торгівлі. Спрямовує роботу підприємства на забезпечення високого рівня торговельного обслуговування покупців. Налагоджує ефективну взаємодію всіх підрозділів підприємства. Організує своєчасне постачання підприємства товарами в повному асортименті. Забезпечує високий рівень ефективності торговельного процесу, впровадження на підприємстві прогресивних форм торгівлі, вдосконалення технології оперативних процесів торгівлі, впровадження нового торгово-технологічного обладнання. Сприяє прискоренню обороту товарів та скороченню товарних втрат. Організує комерційну та іншу торговельно-господарську діяльність підприємства. Забезпечує прибутковість діяльності підприємства, контролює збереження товарно-матеріальних цінностей. Комплектує персонал підприємства кваліфікованими кадрами. Розміщує працівників підприємства за видами робіт з урахуванням раціонального розподілу праці, їх професійною кваліфікацією. Контролює додержання на підприємстві безпечних умов праці. Організує розроблення заходів щодо економічного та соціального розвитку підприємства, їх виконання. Систематично аналізує результати фінансово-господарської діяльності підприємства. Планує організаційно-технічні заходи щодо підвищення ефективності роботи підприємства, оптимізації товарних запасів, удосконалення форм торговельного обслуговування покупців. Контролює виконання правил і додержання норм охорони праці на підприємстві, санітарно-технічний стан підприємства, додержання працівниками вимог виробничої санітарії, особистої гігієни і зовнішнього вигляду, своєчасне проходження ними в установленому порядку медичного огляду.
Повинен знати: чинне законодавство України, що регламентує підприємницьку діяльність; нормативно-правові акти та документи з державного регулювання функціонування підприємств торгівлі та організації продажу продовольчих та непродовольчих товарів; правові засади захисту прав споживачів; законодавчі акти щодо забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя споживачів; категорії і види стандартів, іншу нормативно-технічну документацію щодо сертифікації якості товарів та послуг у торгівлі; призначення та види торгово-технологічного обладнання; організацію бухгалтерського обліку та звітності; правила застосування штрих-кодів та сучасних комп'ютерних систем в торговому процесі підприємства; основи менеджменту персоналу; форми та методи організації та оплати праці; основи трудового законодавства; психологічні аспекти діяльності трудових колективів; норми службового етикету; правила і норми охорони праці, протипожежного захисту, виробничої санітарії і гігієни.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта (спеціаліст, бакалавр, молодший спеціаліст) за одним з напрямів підготовки "Економіка і підприємництво", "Менеджмент", "Торгівля". Післядипломна освіта в галузі управління (за винятком напряму підготовки "Менеджмент"). Стаж роботи за спеціальністю в сфері торгівлі: для спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра та молодшого спеціаліста - не менше 3 років.
15. ЗАВІДУВАЧ РИНКУ
Завдання та обов'язки. Керує діяльністю ринку як підприємства торгівлі. Згідно з правилами торгівлі на ринках створює умови продавцям для ведення торгівлі та обслуговування покупців на належному рівні, відповідає за санітарний, технічний та протипожежний стан території ринку. Забезпечує регулярне проведення спеціальних санітарних заходів. Узгоджує свою роботу з установами санітарно-епідеміологічної служби, лабораторією ветеринарно-санітарної експертизи на ринку, карантинною інспекцією та іншими органами щодо запобігання та недопущення порушень санітарних норм. Створює на ринку необхідні умови для діяльності правоохоронних і контролюючих органів. Вирішує питання щодо функціонального планування території ринку, розміщення торгових місць, приміщень та об'єктів торгівлі, оснащення їх торговельним і технологічним обладнанням та інвентарем. Організує спеціалізовані торговельні зони, ряди, майданчики для продажу окремих груп товарів. Вживає заходів до збільшення привозу на ринок продукції, залучення до торгівлі на ринку виробників та власників товарів. Сприяє організації на території ринку зустрічної торгівлі продовольчими та непродовольчими товарами. Організує сезонні ярмарки продажу продовольчих товарів з широким залученням до їх проведення сільськогосподарських виробників, підприємств торгівлі і харчування всіх форм власності. Забезпечує повноту і правильність справляння ринкових зборів. Організує надання продавцям необхідних послуг. Затверджує калькуляцію на тарифну плату за ці послуги. Здійснює контроль за додержанням вимог правил паркування транспортних засобів. Організує добір персоналу, розміщення працівників з урахуванням їх кваліфікації та досвіду роботи. Забезпечує умови для прибуткової діяльності ринку. Координує роботу підрозділів та служб ринку. Забезпечує на території ринку додержання санітарних, протипожежних правил, контроль за додержанням порядку торгівлі продовольчими та непродовольчими товарами.
Повинен знати: чинне законодавство України, що регламентує підприємницьку діяльність; нормативно-правові акти та документи з державного регулювання функціонування підприємств торгівлі та організації продажу продовольчих та непродовольчих товарів; правила торгівлі на ринках; правові засади захисту прав споживачів; законодавчі акти щодо забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя споживачів; правила сертифікації споживчих товарів; порядок вилучення з обороту або знищення харчових продуктів, продовольчої сировини і супутніх матеріалів, які не відповідають установленим вимогам щодо їх якості; принципи роботи та правила експлуатації ваговимірювальних приладів, строки та порядок їх перевірки; правила і норми охорони праці; ветеринарно-санітарні правила для ринків; правила протипожежної безпеки.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта (спеціаліст, бакалавр, молодший спеціаліст) за одним з напрямів підготовки "Економіка і підприємництво", "Менеджмент", "Торгівля". Післядипломна освіта в галузі управління (за винятком напряму підготовки "Менеджмент"). Стаж роботи за спеціальністю в сфері торгівлі: для спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра та молодшого спеціаліста - не менше 3 років.
16. ЗАВІДУВАЧ СЕКЦІЇ (В ПІДПРИЄМСТВАХ ТОРГІВЛІ)
Завдання та обов'язки. Спрямовує роботу секції на забезпечення відповідного рівня торговельного обслуговування покупців. Забезпечує додержання правил продажу продовольчих і непродовольчих товарів, вимог з охорони праці, трудової дисципліни, санітарного стану приміщення та торгово-технологічного обладнання секції. Організує проведення ситуаційного аналізу стану торгівлі у секції, вивчення купівельного попиту населення. Готує проект заявки на постачання товарів. Організує приймання товарів за кількістю та якістю. Раціонально розміщує та викладає товари, формує запаси товарів в обсягах, необхідних для безперебійної торгівлі. Контролює додержання графіків виходу працівників секції на роботу. Інструктує працівників секції з питань асортименту та якості, організації продажу товарів. Контролює додержання правил внутрішнього трудового розпорядку, хід оперативного торговельного процесу, стан та раціональне використання торгово-технологічного устаткування, обладнання та інвентарю. Бере участь у розгляді скарг покупців та прийнятті відповідних рішень. У разі необхідності обслуговує покупців, бере участь в інвентаризації товарів та обладнання. Забезпечує облік і зберігання товарно-матеріальних цінностей у секції. Складає товарні звіти. Здійснює контроль за додержанням працівниками підприємства вимог виробничої санітарії, особистої гігієни і зовнішнього вигляду; за своєчасним проходженням установленого медичного огляду.