Офіційно опубліковано 06.10.2025
Правління Національного банку України
П О С Т А Н О В А
Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України
Відповідно до статей
7,
15,
55,
56 Закону України "Про Національний банк України", статей
9,
66,
67,
69,
73 Закону України "Про банки і банківську діяльність", статті
9 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", пункту 23 розділу "Прикінцеві та перехідні положення"
Цивільного кодексу України, з метою сприяння безпеці та стабільності банківської системи, запобігання кризовим явищам у період запровадження воєнного стану, підтримання розвитку кредитування галузей економіки Правління Національного банку України
постановляє:
1) постанову після пункту 2-4 доповнити новим пунктом 2-5 такого змісту:
"2-5 . Банки під час розгляду заяви, поданої позичальником згідно з пунктом 23 розділу "Прикінцеві та перехідні положення"
Цивільного кодексу України, визначають групу пов'язаних контрагентів, учасником якої є позичальник (боржник - юридична особа), відповідно до підпункту 8 пункту 5 розділу І Положення № 351 та в порядку, визначеному у внутрішньобанківському положенні, розробленому згідно з вимогами Положення № 351.";
2) пункти 5, 5-1, 6 виключити.
2. Затвердити Зміни до Правил роботи банків у зв'язку з введенням в Україні воєнного стану, затверджених постановою Правління Національного банку України від 25 лютого 2022 року № 23 (зі змінами), що додаються.
3. Департаменту методології регулювання діяльності банків (Оксана Присяженко) після офіційного опублікування довести до відома банків України інформацію про прийняття цієї постанови.
4. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
03 жовтня 2025 року № 124
Зміни до Правил роботи банків у зв'язку з введенням в Україні воєнного стану
1. Пункт 2-11 доповнити новим підпунктом такого змісту:
"9) для боржника - юридичної особи, що здійснює господарську діяльність переважно на території, щодо якої в Переліку не визначена дата припинення можливості бойових дій/завершення бойових дій, та який внаслідок воєнних дій або стихійного лиха зазнав значного пошкодження/знищення/руйнування/ мінування власних/довгостроково орендованих основних засобів або іншого майна (включаючи виробниче обладнання, складські приміщення, транспортні засоби, торгові або офісні приміщення, земельні ділянки), необхідних для здійснення ним господарської діяльності, що генерує грошові потоки, що спричинило суттєве погіршення показників фінансової звітності такого боржника, банк має право застосовувати прогнозне значення фінансового результату від операційної діяльності до відрахування амортизації, ґрунтуючись на сформованому банком судженні щодо прогнозних значень фінансових показників діяльності боржника.
Судження банку щодо прогнозних значень фінансових показників діяльності боржника повинно містити обґрунтування щодо одночасної наявності на дату оцінки кредитного ризику таких фактів:
боржник здійснює свою діяльність переважно на території, щодо якої в Переліку не визначена дата припинення можливості бойових дій/завершення бойових дій;
власні/довгостроково орендовані основні засоби або інше майно боржника, необхідні для здійснення ним господарської діяльності, зазнали значного пошкодження/ знищення/руйнування/мінування;
наявне документальне підтвердження [включаючи витяг(и) з державних реєстрів для випадків, що підлягають внесенню до таких реєстрів] факту(ів) пошкодження/знищення/руйнування/мінування власних/ довгостроково орендованих основних засобів або іншого майна боржника внаслідок воєнних дій або стихійного лиха;
власні/довгостроково орендовані основні засоби або інше майно боржника, які зазнали значного пошкодження/знищення/руйнування/мінування, забезпечували генерування грошових потоків;
дані фінансової звітності боржника [включаючи зменшення чистого доходу від реалізації продукції (зароблених страхових премій)] свідчать про суттєве погіршення показників його діяльності порівняно з показниками, що були до виникнення значного пошкодження/знищення/руйнування/мінування майна боржника, що генерувало грошові потоки;
наявні підстави/передумови (включаючи фінансові) для відновлення господарської діяльності боржника та строк, протягом якого буде здійснено відновлення, є обґрунтованим та реалістичним для відновлення обслуговування боргу згідно з умовами кредитного(их) договору(ів);
прогнозні показники господарської діяльності боржника протягом наступних 365 календарних днів є реалістичними, містять обґрунтовані припущення щодо строків її відновлення до рівня, необхідного для забезпечення обслуговування боргу згідно з умовами кредитного(их) договору(ів).".
2. Правила після пункту 2-17 доповнити двома новими пунктами 2-18, 2-19 такого змісту:
"2-18. Банки протягом періоду дії воєнного стану та 180 календарних днів після його припинення чи скасування під час застосування вимог підпункту 7 пункту 22 та абзацу першого пункту 27 розділу II, підпункту 25 пункту 165 розділу XVIII Положення № 351 мають право не враховувати факт визнання дефолту банку-боржника/контрагента відповідно до підпункту 1 пункту 164 розділу XVIII, підпунктів 1, 10, 11 пункту 165 розділу XVIII Положення № 351 як фактор коригування (пониження) класу цього боржника/контрагента за іншими активами, якщо визнання дефолту банку-боржника/контрагента є наслідком врахування обмежень на проведення операцій відповідно до
постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18 "Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану" (зі змінами).
2-19. Банки протягом періоду дії воєнного стану та 365 календарних днів після його припинення чи скасування під час застосування вимог підпункту 10 пункту 162 розділу XVII Положення № 351 для боржника - юридичної особи, що здійснює господарську діяльність переважно на території, щодо якої в Переліку не визначена дата припинення можливості бойових дій/завершення бойових дій, та який внаслідок воєнних дій або стихійного лиха зазнав значного пошкодження/знищення/руйнування/мінування власних/ довгостроково орендованих основних засобів або іншого майна (включаючи виробниче обладнання, складські приміщення, транспортні засоби, торгові або офісні приміщення, земельні ділянки), необхідних для здійснення ним господарської діяльності, що генерує грошові потоки, що спричинило суттєве погіршення показників фінансової звітності такого боржника, має право застосовувати прогнозні значення чистого доходу від реалізованої продукції, операційного прибутку (збитку) до відрахування амортизації, фінансового результату, ґрунтуючись на сформованому банком судженні щодо прогнозних значень фінансових показників діяльності боржника відповідно до підпункту 9 пункту 2-11 цих Правил.".
3. Пункт 4 виключити.
4. У пункті 6:
1) у підпункті 5 слова та цифри "підпунктів 1, 2 пункту 8" замінити словами та цифрами "абзацу другого підпункту 1, підпунктів 2, 3 пункту 8-1";
2) у підпункті 6:
в абзаці другому слова та цифри "підпункту 2 пункту 8" замінити словами та цифрами "підпунктів 2, 3 пункту 8-1";
в абзаці третьому слова та цифри "підпункту 1 пункту 8" замінити словами та цифрами "абзацу третього підпункту 1 пункту 8-1".
(Текст взято з сайту НБУ http://www.bank.gov.ua/)