ГОЛОВНЕ КОНТРОЛЬНО-РЕВІЗІЙНЕ УПРАВЛІННЯ УКРАЇНИ
Н А К А З
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державної фінансової інспекції
N 394 від 07.12.2012 )
Про затвердження Методичних рекомендацій
З метою забезпечення своєчасного та якісного виконання покладених на органи державної контрольно-ревізійної служби завдань, вжиття ефективних заходів з усунення окремих видів порушень у сфері орендних відносин, а також при використанні бюджетних коштів
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методичні рекомендації щодо реалізації матеріалів ревізій по окремих видах порушень (додаються).
2. Загальному відділу Управління адміністративно-господарського забезпечення (М'якшило Н.Г.) довести цей наказ до відома заступників Голови та керівників структурних підрозділів ГоловКРУ, начальників контрольно-ревізійних управлінь в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ ГоловКРУ
03.03.2008 N 113
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо реалізації матеріалів ревізій по окремих видах порушень
I. Загальні положення
1.1. Методичні рекомендації щодо реалізації матеріалів ревізій по окремих видах порушень (далі - Методичні рекомендації) розроблено відповідно до Закону України
"Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" (далі - Закон), Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006
N 550 (далі - Порядок N 550), Порядку взаємодії органів державної контрольно-ревізійної служби, органів прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки України, затвердженого наказом ГоловКРУ України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України від 19.10.2006
N 346/1025/685/53 (далі - Порядок N 346/1025/685/53), інших законних та підзаконних нормативних актів, з метою оптимізації вжиття дієвих заходів по усуненню окремих видів порушень при використанні бюджетних коштів та у сфері орендних відносин, виявлених органами ДКРС в ході проведення контрольних заходів.
1.2. Терміни, що вживаються в цих Методичних рекомендаціях мають значення, передбачені в пункті 3 Порядку
N 550.
1.3. Скорочення та абревіатури, що вживаються в Методичних рекомендаціях:
II. Нецільове використання бюджетних коштів
2.1. Нецільове використання бюджетних коштів (крім міжбюджетних трансфертів) не у відповідності з КЕКВ, затвердженим кошторисом (20701)
Відповідно до п. 1 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002
N 228, кошторис бюджетних установ має такі складові частини:
загальний фонд, який містить обсяг надходжень із загального фонду бюджету та розподіл видатків за повною економічною класифікацією видатків на виконання бюджетною установою основних функцій або розподіл надання кредитів з бюджету за класифікацією кредитування бюджету;
спеціальний фонд, який містить обсяг надходжень із спеціального фонду бюджету на конкретну мету та їх розподіл за повною економічною класифікацією видатків на здійснення відповідних видатків згідно із законодавством, а також на реалізацію пріоритетних заходів, пов'язаних з виконанням установою основних функцій, або розподіл надання кредитів з бюджету згідно із законодавством за класифікацією кредитування бюджету.
Згідно ст.
119 Бюджетного кодексу України нецільовим використанням бюджетних коштів є витрачання їх на цілі, що не відповідають бюджетним призначенням, встановленим законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет, виділеним бюджетним асигнуванням чи кошторису та має наслідком зменшення асигнувань розпорядникам бюджетних коштів на суму коштів, що витрачені не за цільовим призначенням, і притягнення відповідних посадових осіб до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності у порядку, визначеному законами України.
Заходи з реалізації матеріалів ревізії:
2.1.1. Фінансові санкції.
Орган ДКРС, керуючись статтею
119 Бюджетного кодексу України, Порядком зменшення бюджетних асигнувань та повернення коштів у разі нецільового використання бюджетних коштів у поточному чи минулих роках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2006
N 492 (далі - Постанова N 492), повинен:
- в разі нецільового використання бюджетних коштів розпорядником будь-якого рівня ініціювати вжиття заходів щодо зменшення бюджетних асигнувань. Одночасно, відповідно до абзацу 3 пункту 6 Постанови
N 492 і в порядку, встановленому наказом Державного казначейства України від 18.11.2002
N 213, прийняти рішення про зупинення операцій з бюджетними коштами.
- в разі нецільового використання бюджетних коштів їх одержувачем надіслати протягом п'яти робочих після підписання акта вимогу про повернення коштів у сумі, що використана не за цільовим призначенням, у дохід відповідного бюджету. Якщо у встановлений термін вимога не виконана, контролюючий орган звертається в установленому порядку до суду щодо стягнення з одержувача бюджетних коштів в дохід відповідного бюджету коштів у сумі, що використана не за цільовим призначенням.
2.1.2. Притягнення до адміністративної відповідальності.
Посадова особа органу ДКРС, яка проводить ревізію, складає стосовно особи, винної в здійсненні нецільового використання бюджетних коштів протокол про адміністративне правопорушення за статтею
164-12 КУпАП "Порушення законодавства про бюджетну систему України", якщо строки притягнення до адміністративної відповідальності, встановлені статтею
38 КУпАП не минули.
Вказаний протокол направляється до суду відповідно до вимог Порядку застосування статей
164-12 та
164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення органами державної контрольно-ревізійної служби в Україні, затвердженого наказом ГоловКРУ від 20.02.2002
N 54.
Якщо матеріали ревізії були передані до правоохоронного органу для вирішення питання щодо притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності, протокол про адміністративне правопорушення складається посадовою особою служби лише після отримання від правоохоронного органу рішення про відмову в порушенні кримінальної справи або закриття кримінальної справи у зв'язку з відсутністю складу злочину. При цьому також необхідно враховувати вимоги статті
38 КУпАП.
2.1.3. Взаємодія з правоохоронними органами.
В разі виявлення порушення, у якому вбачаються ознаки злочинного діяння, відповідальність за яке передбачена нормами ЮС України, матеріали ревізії направляються до правоохоронного органу в порядку, встановленому п. п. 5.2 - 5.5 Порядку
N 346/1025/685/53, а також враховуючи вимоги наказу ГоловКРУ від 03.03.2007
N 45.
За відсутності підстав, передбачених п. п. 5.2 - 5.5 Порядку
N 346/1025/685/53 для направлення матеріалів до правоохоронного органу, останній інформується про результати ревізії відповідно до вимог п. п. 5.2 - 5.3 цього ж Порядку.
2.1.4. Дисциплінарна відповідальність.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2006
N 1673 "Про стан фінансово-бюджетної дисципліни, заходи щодо посилення боротьби з корупцією та контролю за використанням державного майна і фінансових ресурсів" підставою для розгляду питання про відповідність займаній посаді керівників центральних і місцевих органів виконавчої влади, бюджетних установ або розірвання контракту з керівниками суб'єктів господарювання державного сектору економіки є недотримання ними фінансового та бюджетного законодавства, а також незабезпечення виконання в установлені строки законних вимог органів державної контрольно-ревізійної служби.
2.2. Нецільове використання бюджетних коштів, отриманих у вигляді субвенції
Частиною 2 статті
119 Бюджетного кодексу України встановлено, що у разі нецільового використання бюджетних коштів, отриманих у вигляді субвенції, зазначені кошти підлягають обов'язковому поверненню до відповідного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Якщо під час проведення ревізії керівник бюджетної установи, якою допущено нецільове використання субвенції, не забезпечить усунення бюджетного правопорушення, відповідно до п. 3 Порядку повернення бюджетних коштів, отриманих як субвенція, до відповідного бюджету в разі їх нецільового використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002
N 495 (далі - Порядок N 495), керівник уповноваженого державного органу, що проводив ревізію, оформляє разом з актом ревізії вимогу про повернення використаної не за цільовим призначенням суми субвенції до відповідного бюджету за формою, затвердженою Мінфіном (наказ МФУ від 14.01.2004
N 9) .
Заходи з реалізації матеріалів ревізії:
2.2.1. Фінансові санкції.
У разі невиконання в установлений термін вимоги, згідно п. 7 Порядку
N 495, за рішенням керівника органу державної контрольно-ревізійної служби, відповідно до статті 117 БК України на період до виконання вимоги чи до її скасування такій бюджетній установі призупиняються бюджетні асигнування на суму субвенції, використаної не за цільовим призначенням, за винятком захищених статей бюджету або відповідно до статті
120 БК України зупиняються операції з бюджетними коштами.
2.2.2. Притягнення до адміністративної відповідальності.
Посадова особа органу ДКРС, яка проводить ревізію, складає стосовно особи, винної в здійсненні нецільового використання бюджетних коштів, протокол про адміністративне правопорушення за статтею
164-12 КУпАП "Порушення законодавства про бюджетну систему України", якщо строки притягнення до адміністративної відповідальності, встановлені статтею
38 КУпАП, не минули.
Вказаний протокол направляється до суду відповідно до вимог Порядку застосування статей
164-12 та
164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення органами державної контрольно-ревізійної служби в Україні, затвердженого наказом ГоловКРУ від 20.02.2002
N 54.
2.2.3. Взаємодія з правоохоронними органами.
Орган ДКРС, що проводив ревізію, за наявності підстав, надсилає в установленому порядку матеріали ревізії до правоохоронних органів для вирішення питання про притягнення винних посадових осіб до кримінальної відповідальності та відшкодування завданих збитків.
За відсутності підстав, передбачених п. п. 5.2 - 5.5 Порядку
N 346/1025/685/53 для направлення матеріалів до правоохоронного органу, останній інформується про результати ревізії відповідно до вимог п. п. 5.2 - 5.3 цього ж Порядку.
2.2.4. Дисциплінарна відповідальність.
При реалізації матеріалів необхідно враховувати положення п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2006
N 1673 "Про стан фінансово-бюджетної дисципліни, заходи щодо посилення боротьби з корупцією та контролю за використанням державного майна і фінансових ресурсів".
2.3. Здійснення видатків з місцевого бюджету, які повинні були проводитися з іншого бюджету.
Механізм усунення вказаного порушення врегульовано Порядком безспірного вилучення коштів з місцевих бюджетів, витрачених на видатки, які повинні були провадитися з іншого бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2003
N 386.
Заходи з реалізації матеріалів.
2.3.1 Фінансові санкції.
У разі встановлення факту здійснення видатків з місцевих бюджетів, які повинні провадитися з іншого бюджету, один примірник акта ревізії та висновок щодо необхідності застосування безспірного вилучення коштів з місцевого бюджету передаються органом ДКРС через ГоловКРУ Мінфіну, за формою та у порядку, встановленому Міністерством фінансів України.
2.3.2. Притягнення до адміністративної відповідальності.
Посадова особа органу ДКРС, яка проводить ревізію, складає стосовно особи винної в здійсненні нецільового використання бюджетних коштів протокол про адміністративне правопорушення за статтею
164-12 КУпАП "Порушення законодавства про бюджетну систему України", якщо строки притягнення до адміністративної відповідальності, встановлені статтею
38 КУпАП, не минули.
Вказаний протокол направляється до суду відповідно до вимог Порядку застосування статей
164-12 та
164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення органами державної контрольно-ревізійної служби в Україні, затвердженого наказом ГоловКРУ від 20.02.2002
N 54.
2.3.3. Взаємодія з правоохоронними органами.
Орган ДКРС, що проводив ревізію, за наявності підстав, надсилає в установленому порядку матеріали ревізії до правоохоронних органів для вирішення питання про притягнення винних посадових осіб до кримінальної відповідальності та відшкодування завданих збитків.
За відсутності підстав, передбачених п. п. 5.2 - 5.5 Порядку
N 346/1025/685/53 для направлення матеріалів до правоохоронного органу, останній інформується про результати ревізії відповідно до вимог п. п. 5.2 - 5.3 цього ж Порядку.
2.3.4. Дисциплінарна відповідальність.
При реалізації матеріалів необхідно враховувати положення п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2006
N 1673 "Про стан фінансово-бюджетної дисципліни, заходи щодо посилення боротьби з корупцією та контролю за використанням державного майна і фінансових ресурсів".
III. Порушення законодавства при здійсненні орендних відносин
3.1. Неперерахування (неповне перерахування) орендодавцем до відповідного бюджету належної частки фактично одержаної плати (10201)
Вказані дії є порушенням ст.
19 Закону України
"Про оренду державного та комунального майна", п. 13 Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.95
N 786, методик розрахунку і порядку використання плати за оренду комунального майна, затверджених відповідними органами місцевого самоврядування, якщо ними передбачаються відповідні перерахування до місцевого бюджету.
В разі, якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявленого порушення, орган ДКРС, в порядку передбаченому п. 46 Порядку
N 550, направляє об'єкту контролю письмову вимогу щодо усунення порушення.
У вимозі об'єкту контролю необхідно зазначити конкретні дії, які потрібно вчинити для усунення виявлених порушень, а саме:
- нарахувати заборгованість перед відповідним бюджетом в частині належних платежів за оренду державного (комунального) майна;
- перерахувати до відповідного бюджету кошти в розмірі, що становить встановлений відсоток від не отриманої підприємством суми орендної плати, належний для перерахування до бюджету.
Одночасно, в порядку, встановленому пунктом 47 Порядку
N 550, необхідно поінформувати про результати ревізії орган управління об'єкта контролю.
Заходи з реалізації матеріалів ревізії:
3.1.1. Звернення до суду в інтересах держави.
В разі невиконання об'єктом контролю вимоги орган ДКРС, відповідно до п. 10 ст.
10 Закону України
"Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" звертається до суду в інтересах держави з позовною заявою про стягнення з підконтрольної установи в дохід державного бюджету належної до перерахування суми орендної плати.
3.1.2. Взаємодія з правоохоронними органами
З метою усунення даного порушення, орган ДКРС вправі, також, звернутися до органу прокуратури із листом щодо вжиття заходів прокурорського реагування.
Відповідно до частини 2 статті
20 Закону України
"Про прокуратуру", прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право:
- давати приписи про усунення очевидних порушень закону;
- вносити подання до державних органів, громадських організацій і посадовим особам про усунення порушень закону та умов, що їм сприяли;
- звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
При цьому слід враховувати, що орган ДКРС, який проводив ревізію, за наявності підстав надсилає в установленому порядку матеріали ревізії до правоохоронних органів для вирішення питання про притягнення винних посадових осіб до кримінальної відповідальності та відшкодування завданих збитків.
За відсутності підстав, передбачених п. п. 5.2 - 5.5 Порядку
N 346/1025/685/53 для направлення матеріалів до правоохоронного органу, останній інформується про результати ревізії відповідно до вимог п. п. 5.2 - 5.3 цього ж порядку.
3.1.3. Дисциплінарна відповідальність.
При реалізації матеріалів необхідно враховувати положення п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2006
N 1673 "Про стан фінансово-бюджетної дисципліни, заходи щодо посилення боротьби з корупцією та контролю за використанням державного майна і фінансових ресурсів".
3.2. Надання за заниженою вартістю в оренду майна за оформленими договірними відносинами (10307)
Надання за заниженою вартістю майна в оренду має місце, наприклад:
- при наданні в оренду нерухомого майна, площа якого фактично є більшою ніж передбачено умовами договору,
- при укладенні об'єктом контролю договору оренди, в умовах якого, в частині розрахунку розміру орендної плати, не передбачено застосування індексу інфляції,
при цьому, має місце порушення ст.
19 Закону України
"Про оренду державного та комунального майна", п. 13 Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.95
N 786, або відповідної Методики, затвердженої органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.
Якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявленого порушення, орган ДКРС, в порядку передбаченому п. 46 Порядку
N 550, направляє об'єкту контролю письмову вимогу щодо усунення порушення.
У вимозі об'єкту контролю необхідно вказати дії, які потрібно вчинити для усунення виявлених порушень, а саме:
- перерахувати до державного бюджету кошти в розмірі, що становить відповідний відсоток від не отриманої об'єктом контролю суми орендної плати, належний для перерахування до бюджету;
- внести у встановленому порядку зміни до договору оренду в частині розмірів орендованої площі та розрахунку розміру орендної плати, з урахуванням вимог чинного законодавства або розірвати договірні відносини у встановленому порядку.
Заходи з реалізації матеріалів ревізії:
3.2.1. Звернення до суду в інтересах держави.
В разі невиконання об'єктом контролю вимоги щодо внесення змін до договору оренди та перерахування до державного бюджету не сплачених відсотків орендної плати, такі дії слід кваліфікувати як "не забезпечення, виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів (зокрема, нерухомого майна)".
В цьому випадку орган ДКРС має право відповідно до п. 10 ст.
10 Закону України
"Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" звернутися до суду в інтересах держави з позовною заявою про зобов'язання вчинити дії, а саме, внести відповідні зміни до договору оренди нерухомого майна, та стягнення з підконтрольної установи в дохід державного бюджету належної до перерахування суми орендної плати.
3.2.2. Взаємодія з правоохоронними органами.
Орган ДКРС вправі звернутися з урахуванням вимог п. п. 5.2 - 5.5 Порядку
N 346/1025/685/53 до органу прокуратури із листом щодо вжиття заходів прокурорського реагування, передбачених Законом України
"Про прокуратуру".
При вжитті заходів щодо усунення порушень у сфері орендних відносин, допущених посадовими особами комунальних підприємств необхідно враховувати, що відповідно до ч. 2 статті
19 Закону України
"Про оренду державного та комунального майна" Методика розрахунку пропорції розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем та порядок використання орендної плати визначаються: Кабінетом Міністрів України - для об'єктів, що перебувають у державній власності; органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.
3.2.3. Дисциплінарна відповідальність.
При реалізації матеріалів необхідно враховувати положення п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2006
N 1673 "Про стан фінансово-бюджетної дисципліни, заходи щодо посилення боротьби з корупцією та контролю за використанням державного майна і фінансових ресурсів".
3.3. Надання безоплатно в оренду майна за оформленими договірними відносинами (10307)
Надання безоплатно в оренду майна за оформленими договірними відносинами, тобто не встановлення орендної плати за користування майном, є недотриманням вимог чинного законодавства щодо умов договору оренди при його укладенні.
Безоплатна передача майна в оренду суперечить вимогам чинного законодавства, зокрема, статті
2 Закону України
"Про оренду державного та комунального майна", відповідно до якої, орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності, статті
759 ЦК України, згідно з якою, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до ст. ст.
203,
215 ЦК України, підставою для визнання недійсності правочину є невідповідність його змісту вимогам ЦК України, інших актів цивільного законодавства.
В разі виявлення подібних порушень, у вимозі до об'єкта контролю орган ДКРС зазначає про необхідність приведення договірних відносин з орендарем у відповідність до чинного законодавства, а саме, переукласти договір оренди з врахуванням умови платності або розірвати у встановленому порядку договірні відносини.
Одночасно в порядку, встановленому пунктом 47 Порядку
N 550, про результати ревізії інформується орган управління об'єкта контролю.
Заходи з реалізації матеріалів:
3.3.1. Звернення до суду в інтересах держави
У випадку не виконання об'єктом контролю вимоги органу ДКРС, такі дії слід кваліфікувати як "не виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів (а саме, безоплатна, всупереч чинному законодавству, передача майна в оренду)".
3.3.2. Взаємодія з правоохоронними органами
Орган ДКРС має право звернутися з урахуванням вимог п. п. 5.2 - 5.5 Порядку
N 346/1025/685/53 до органу прокуратури із листом щодо вжиття заходів прокурорського реагування, передбачених Законом України
"Про прокуратуру".
3.3.3. Дисциплінарна відповідальність.
При реалізації матеріалів необхідно враховувати положення п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2006
N 1673 "Про стан фінансово-бюджетної дисципліни, заходи щодо посилення боротьби з корупцією та контролю за використанням державного майна і фінансових ресурсів".
3.4. Надання в оренду майна без оформлення договірних відносин.
Надання в оренду майна без оформлення договірних відносин суперечить вимогам чинного законодавства, зокрема, статті
2 Закону України
"Про оренду державного та комунального майна", відповідно до якої, орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявленого порушення, орган ДКРС, враховуючи вимоги п. 46 Порядку
N 550, направляє об'єкту контролю письмову вимогу щодо усунення порушення.
У вимозі об'єкту контролю необхідно вказати дії, які потрібно вчинити для усунення виявлених порушень, а саме привести орендні відносини у відповідність до форми встановленої законом.
Одночасно в порядку встановленому пунктом 47 Порядку
N 550, про результати ревізії інформується орган управління об'єкта контролю.
Заходи з реалізації матеріалів:
3.4.1. Взаємодія з правоохоронними органами
Орган ДКРС має право звернутися з урахуванням вимог п. п. 5.2 - 5.5 Порядку
N 346/1025/685/53 до органу прокуратури із листом щодо вжиття заходів прокурорського реагування, передбачених Законом України
"Про прокуратуру".
3.4.2. Дисциплінарна відповідальність.
При реалізації матеріалів необхідно враховувати положення п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2006
N 1673 "Про стан фінансово-бюджетної дисципліни, заходи щодо посилення боротьби з корупцією та контролю за використанням державного майна і фінансових ресурсів".
Директор Департаменту правової роботи | О.А.Манешкін |