• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про розвиток та удосконалення патологоанатомічної служби в Україні

Міністерство охорони здоровя України  | Наказ, Вимоги, Нормативи, Рекомендації, Інструкція, Положення від 12.05.1992 № 81 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України
  • Тип: Наказ, Вимоги, Нормативи, Рекомендації, Інструкція, Положення
  • Дата: 12.05.1992
  • Номер: 81
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України
  • Тип: Наказ, Вимоги, Нормативи, Рекомендації, Інструкція, Положення
  • Дата: 12.05.1992
  • Номер: 81
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
Н А К А З
12.05.1992 N 81
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я N 628 від 25.09.2015 )
Про розвиток та удосконалення патологоанатомічної служби в Україні
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства охорони здоров'я N 266 від 16.08.96 N 33 від 23.02.2000 N 575 від 09.10.2008 N 25 від 19.01.2009 )
У час перебудови всіх розділів медицини заслуговує великої уваги подальше удосконалення патологоанатомічної служби та підвищення ефективності її діяльності, що сприятиме удосконаленню охорони здоров'я України.
Сучасні діагностичні методи патологоанатомічного дослідження широко застосовуються не тільки в кадрових та науково-дослідних інститутах, але й у великих, добре оснащених патологоанатомічних бюро (Хмельницьке, Чернігівське, Полтавське, Одеське та інші). Створення цих бюро, що обслуговують обласні, міські та сільські лікарні, сприяє подальшому удосконаленню організаційних основ патологоанатомічної служби України.
Переведення галузі на нові умови господарювання вимагає ширшого використання результатів патологоанатомічних досліджень як об'єктивного критерію оцінки кінцевих результатів діяльності лікувально-профілактичних закладів. Разом з тим потребує перегляду система оплати праці медичного персоналу патологоанатомічної служби в залежності від обсягу роботи, складності та відповідальності за проведені дослідження.
З метою подальшого вдосконалення та розвитку патологоанатомічної служби в Україні
ЗАТВЕРДЖУЮ:
1. Штатні нормативи медичного персоналу патологоанатомічних відділень лікувально-профілактичних закладів, патологоанатомічних бюро (додаток 1).
2. Положення про патологоанатомічне бюро (додаток 2).
3. Положення про патологоанатомічне відділення (централізоване патологоанатомічне відділення) лікувально-профілактичного закладу (додаток 3).
4. Положення про посадові обов'язки медичного персоналу патологоанатомічного бюро та централізованого патологоанатомічного відділення лікувально-профілактичного закладу (додаток 4).
( Пункт 5 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я N 25 від 19.01.2009 )
6. Положення про порядок розтину трупів у лікувально-профілактичних закладах (додаток 6).
7. Положення про порядок розтину викиднів масою тіла від 500,0 і більше в строках від 22 тижнів вагітності незалежно від живо- або мертвонародженості, мертвонароджених та новонароджених померлих в перинатальному періоді (додаток 7).
8. Положення про порядок організації та проведення клініко-патологоанатомічних конференцій.
( Пункт 8 в редакції Наказу Міністерства охорони здоров'я N 575 від 09.10.2008 )
9. Тимчасове положення про впровадження нових умов господарювання в патологоанатомічному бюро (додаток 9).
10. Тимчасові методичні рекомендації по розрахунку витрат на патологоанатомічне дослідження на 01.01.92 р. (додаток 10).
11. Положення про проведення анатомічного аналізу смертельних наслідків (додаток 11).
12. Положення про порядок дослідження біопсійного та операційного матеріалів (патогістологічні дослідження) (додаток 12).
13. Положення про патологоанатомічне дослідження померлих (додаток 13).
14. Інструкцію про особливості та порядок розтинів трупів дітей раннього віку, новонароджених, мертвонароджених, викиднів та плацент (додаток 14).
15. Інструкцію про особливості та порядок патологоанатомічного дослідження трупів, що містять радіоактивні речовини (додаток 15).
16. Тимчасову інструкцію про заходи запобігання зараженню персоналу патологоанатомічних бюро (відділень) при патологоанатомічних розтинах та морфологічних дослідженнях органів та тканин інфекційних хворих, заражених вірусом імунодефіциту людини (додаток 16).
17. Інструкцію по взяттю матеріалу від трупа для бактеріологічного та вірусологічного досліджень (додаток 17).
18. Інструкцію по взяттю трупної крові та спинномозкової рідини для біохімічних та біофізичних досліджень (додаток 18).
19. Інструкцію про порядок та строки зберігання патологоанатомічних документів та матеріалів з патологоанатомічного дослідження (додаток 19).
20. Інструкцію про прийом, зберігання та видачу трупів в лікувальних закладах (додаток 20).
21. Основні вимоги до приміщень та по охороні праці, техніці безпеки при роботі в патологоанатомічних відділеннях (додаток 21).
НАКАЗУЮ:
Вважати патологоанатомічну службу важливою частиною практичної охорони здоров'я, що забезпечує діагностику захворювань, підвищення кваліфікації лікарів та науково-практичний контроль лікарняної справи.
1. Керівникам органів охорони здоров'я, закладів охорони здоров'я республіканського підпорядкування, які мають патологоанатомічні служби:
1.1. Розглянути на колегіях та медичних радах стан патологоанатомічної служби, розробити заходи подальшого розвитку та удосконалення патологоанатомічної служби.
1.2. З урахуванням місцевих умов (приміщення, кадри) продовжувати створення патологоанатомічних бюро, в тому числі по дитячій патології.
1.3. Продовжити:
- будівництво нових та реконструкцію діючих патологоанатомічних корпусів, оснащення обладнанням (перш за все холодильними камерами для зберігання трупів, мікроскопами, секційними столами, каталками тощо), а також необхідними реактивами;
- забезпечення патологоанатомічних бюро спеціально закріпленим автотранспортом для доставки біопсійного матеріалу, результатів патологоанатомічних розтинів та даних біопсійних досліджень у прикріплені лікувально-профілактичні заклади, виїздів лікарів-патологоанатомів для дослідження термінових біопсій, а при необхідності для проведення розтинів, клініко-анатомічних конференцій, консультативної роботи.
1.4. Організувати роботу патологоанатомічних бюро, централізованих патологоанатомічних відділень, в тому числі дитячих, в суворій відповідності з Положенням про патологоанатомічне бюро та про патологоанатомічне відділення (централізоване патологоанатомічне відділення) лікувально-профілактичного закладу (додаток 2, 3) та Положенням про посадові обов'язки медичного персоналу патологоанатомічного бюро, патологоанатомічного відділення лікувально-профілактичного закладу (додаток 4), Положення про начальника патологоанатомічного бюро (додаток 5).
1.5. Звернути особливу увагу на широке використання біопсійного дослідження для прижиттєвої діагностики захворювань. Встановити, що гістологічне дослідження всього операційного та біопсійного матеріалу, в тому числі плацент, зіскобів при абортах, є обов'язковими.
1.6. Забезпечити виконання керівниками лікувально-профілактичних закладів, клінік науково-дослідних та медичних інститутів Положення про порядок розтину трупів у лікувально-профілактичних закладах (додаток 6), Положення про порядок розтину викиднів масою тіла від 500,0 і більше в строках від 22 тижнів вагітності незалежно від живо- або мертвонародженості, мертвонароджених та новонароджених померлих в перинатальному періоді (додаток 7). Притягувати до суворої дисциплінарної відповідальності головних лікарів лікувально-профілактичних закладів та клінік при встановленні фактів необгрунтованої видачі трупів померлих без розтину.
1.7. З метою удосконалення лікувально-діагностичного процесу забезпечити систематичне проведення в лікувально-профілактичних закладах клініко-патологоанатомічних конференцій у відповідності з Положенням та Інструкцією про них (додаток 8). За результатами конференцій головним лікарям лікувально-профілактичних закладів, керівникам органів охорони здоров'я вживати необхідні заходи до усунення виявлених недоліків, поліпшення організації та якості надання медичної допомоги хворим.
1.8. Протягом 1992 р. вирішити питання про використання виключно за призначенням приміщень патологоанатомічних корпусів. Категорично заборонити розміщення в патологоанатомічних корпусах відділень бюро судово-медичної експертизи або структурних підрозділів лікарень, що не належать до патологоанатомічної служби.
1.9. До 1993 р. вирішити питання по підготовку лікарів-патологоанатомів шляхом послідовного навчання в субординатурі, інтернатурі, клінічній ординатурі, на кафедрах медичних інститутів та патологоанатомічних відділах клінічних НДІ або патологоанатомічних бюро з подальшим удосконаленням та атестацією в установленому порядку.
1.10. Вжити заходів щодо зміцнення та модернізації матеріально-технічної бази патологоанатомічної служби шляхом будівництва нових патологоанатомічних корпусів за новими типовими проектами для розміщення патологоанатомічних бюро та централізованих відділень.
1.11. Вважати за доцільне створення в обласних центрах учбово-виробничих об'єднань на договірній основі, що об'єднують кафедри патологічної анатомії медичних інститутів, патологоанатомічні лабораторії та відділи НДІ, патологоанатомічні бюро, відділення.
1.12. З метою удосконалення контролю за якістю діагностики та лікування хворих амбулаторної мережі протягом 1992 року організувати підготовчу роботу по проведенню патологоанатомічних розтинів померлих вдома у відповідності з Положенням про розтин померлих (додаток 6) та з урахуванням місцевих умов.
1.13. Переводячи галузь на нові умови господарювання у відповідності з тимчасовим положенням (додаток 9) про впровадження нових умов господарювання в патологоанатомічних бюро та приблизних розрахунків вартості патологоанатомічних досліджень (додаток 10), провести перегляд оплати праці медичного персоналу патологоанатомічної служби в залежності від складності, відповідальності та кількості проведених морфологічних досліджень.
2. Вважати такими, що втратили чинність на території України, накази МОЗ СРСР від 23 жовтня 1981 р. N 1095 "Про штатні нормативи медичного персоналу патологоанатомічних відділень (прозекторських); від 4 квітня 1983 р. N 375 "Про подальше удосконалення патологоанатомічної служби в країні", від 11 березня 1988 р. N 203 "Про організацію патологоанатомічних бюро", "Правила по обладнанню та експлуатації приміщень патологоанатомічних відділень...", затверджених МОЗ СРСР 20 березня 1964 р.
Міністр Ю.П.Спіженко
Додаток 1
до наказу Міністерства
охорони здоров'я України
12.05.1992 N 81
ШТАТНІ НОРМАТИВИ
медичного персоналу патологоанатомічних відділень лікувально-профілактичних закладів, патологоанатомічних бюро
1. Лікарський персонал
1.1. Посади лікарів-патологоанатомів встановлюються з розрахунку 1 посада на:
- 200 розтинів померлих у віці до 15 років і старших;
- 160 розтинів померлих дітей і мертвонароджених;
- 4000 досліджень біопсійного та операційного матеріалу.
( Пункт 1.1 в редакції Наказу Міністерства охорони здоров'я N 266 від 16.08.96 - втратив чинність на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я N 33 від 23.02.2000 )
1.2. Посада завідуючого відділенням встановлюється у відділеннях, де передбачається:
до 5 посад лікарів-патологоанатомів - замість 1 посади лікаря;
від 5 до 10 посад лікарів-патологоанатомів - замість 0,5-0,75 посади лікаря;
більше 15 посад лікарів-патологоанатомів - понад посад лікарів.
2. Середній медичний персонал
2.1. Посади лаборантів встановлюються з розрахунку 1,5 посади на кожну посаду лікаря-патологоанатома, що передбачається у відповідності з п. 1.1.
2.2. Посади фельдшерів-лаборантів можуть бути встановлені у межах нормативу посад лаборантів, що передбачено п. 2.1 у співвідношенні з лаборантами 2:1.
3. Молодший медичний персонал
3.1. Посади санітарок встановлюються з розрахунку 0,7 посади на кожну посаду лікаря патологоанатома, але не менше 1 посади на відділення.
3.2. На розгляд органу охорони здоров'я в патологоанатомічних відділеннях (бюро), у разі необхідності прийому померлих протягом доби з інших лікувально-профілактичних закладів, можуть бути додатково встановлені посади санітарок для забезпечення вказаної роботи у вечірній та нічний час, у загальновстановлені вихідні й святкові дні.
Начальник Головного економічного
управління
Начальник Головного управління
лікувально-профілактичної допомоги

Л.М.Кірик

А.П.Картиш
Додаток 2
до наказу Міністерства
охорони здоров'я України
12.05.1992 N 81
(у редакції наказу
МОЗ України
19.01.2009 N 25)
( v0025282-09 )
ПРИМІРНЕ ПОЛОЖЕННЯ
ПРО ПАТОЛОГОАНАТОМІЧНЕ БЮРО
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Бюро є закладом охорони здоров'я, що підпорядковується регіональному органу управління охорони здоров'я, головною науково-практичною установою у регіоні з питань прижиттєвої діагностики та лікування захворювань, встановлення науково обґрунтованих причин та механізмів смерті.
1.2. Бюро здійснює свою діяльність за рахунок коштів, що надходять з бюджету АР Крим, обласного, Київського та Севастопольського міського бюджетів, благодійності, меценатства, спонсорства, доходів від основної діяльності.
1.3. Бюро у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента України, постановами Кабінету Міністрів України, наказами МОЗ України, законодавчими та нормативно-правовими актами місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, наказами МОЗ АР Крим, управління охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням.
1.4. Бюро створюється за поданням регіонального органу управління охорони здоров'я, погодженим з МОЗ України.
1.5. Патологоанатомічне бюро не може бути створене шляхом:
реорганізації, ліквідації патологоанатомічних відділень закладів охорони здоров'я, структурними підрозділами яких вони є,
вилучення, відчуження майна патологоанатомічних відділень,
передачі майна патологоанатомічних відділень в оперативне управління патологоанатомічному бюро.
1.6. У разі відсутності у регіоні патологоанатомічних бюро його функції бере на себе патологоанатомічне відділення обласної (республіканської в АР Крим, міської у мм. Києві та Севастополі) лікарні.
2. ЮРИДИЧНИЙ СТАТУС БЮРО
2.1. Бюро є юридичною особою, має відокремлене, закріплене за ним майно, самостійний баланс, реєстраційні рахунки у Державному казначействі, установах банків, печатку, штампи, бланки із власними реквізитами та іншу атрибутику та символіку.
2.2. Бюро набуває права та обов'язки юридичної особи з дня його державної реєстрації.
2.3. Бюро несе відповідальність за зобов'язання, що виникли при здійсненні ним своїх повноважень, у межах наданих йому коштів відповідно до чинного законодавства. Бюро не несе відповідальності за зобов'язання регіонального органу управління охорони здоров'я.
2.4. Бюро має право від свого імені укладати угоди, набувати майнових, особистих і особистих немайнових прав, нести обов'язки, бути позивачем і відповідачем, третьою особою у судових установах відповідно до чинного законодавства.
2.5. Бюро здійснює оперативний, статистичний і бухгалтерський облік діяльності закладу, подає фінансову та статистичну звітність відповідним органам у встановлені чинним законодавством строки.
Начальник Бюро та головний бухгалтер закладу несуть персональну відповідальність за додержання порядку ведення і достовірності обліку та статистичної звітності.
2.6. Бюро має право здавати в оренду іншим підприємствам, установам та організаціям майно відповідно до чинного законодавства України, якщо це не впливає на виконання покладених на нього функцій.
3. МЕТА І ПРЕДМЕТ ДІЯЛЬНОСТІ БЮРО
3.1. Бюро створено з метою реалізації державної політики у сфері охорони здоров'я, що передбачає проведення в регіоні заходів, спрямованих на:
забезпечення поліпшення прижиттєвої діагностики та лікування захворювань; експертизи якості діагностики та лікування на основі клініко-морфологічних співставлень;
розробку та впровадження сучасних методів прижиттєвої діагностики та лікування захворювань;
забезпечення достовірних даних державної статистики причин смерті;
зниження захворюваності, інвалідності та смертності населення.
3.2. Предметом діяльності Бюро є:
розробка, координація впровадження та контроль за виконанням нормативних актів з питань прижиттєвої діагностики та лікування захворювань;
визначення проблемних питань патологоанатомічної служби регіону та шляхів їх вирішення;
розробка та впровадження нових форм та методів прижиттєвої діагностики та лікування захворювань;
участь у розробці та опрацюванні проектів загальнодержавних програм та заходів з питань прижиттєвої діагностики та лікування захворювань;
інформаційно-аналітичне забезпечення та консультування закладів охорони здоров'я та органів управління охорони здоров'я регіону з питань прижиттєвої діагностики та лікування захворювань;
інформаційний супровід реалізації загальнодержавних та регіональних програм з питань прижиттєвої діагностики та лікування захворювань з урахуванням засад доказової медицини;
впровадження єдиної сучасної системи збору, обробки, аналізу, зберігання та передачі інформації у закладах охорони здоров'я незалежно від форми власності та рівня підпорядкування з питань прижиттєвої діагностики та лікування захворювань;
підготовка та видання методичних розробок, збірок, довідників та аналітичних оглядів з питань прижиттєвої діагностики та лікування захворювань на відповідній адміністративній території;
опрацьовування відповідей на запити центральних та місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій та громадян, судових органів з питань прижиттєвої діагностики та лікування захворювань;
організаційно-методичне забезпечення підготовки підвищення кваліфікації лікарів-патологоанатомів та лікарів інших спеціальностей, молодших спеціалістів з медичною освітою з питань прижиттєвої діагностики та лікування захворювань;
проведення науково-практичних конференцій, семінарів, оглядів, конкурсів, виставок та інших заходів, спрямованих на удосконалення патологоанатомічної служби регіону;
сприяння участі закладів охорони здоров'я регіону у реалізації міжнародних проектів та міжнародних грантів з питань прижиттєвої діагностики та лікування захворювань;
організація проведення патологоанатомічних конференцій на регіональному рівні у встановленому МОЗ порядку;
загальне керівництво діяльністю лікарів-патологоанатомів регіону;
вивчає потребу патологоанатомічної служби регіону у медичних кадрах, оснащенні та надає пропозиції регіональному органу управлінню охорони здоров'я та МОЗ України щодо кадрового та матеріально-технічного забезпечення служби;
вживає організаційних заходів щодо підвищення рівня якості прижиттєвої діагностики та лікування захворювань;
забезпечує контроль за виконанням чинного законодавства щодо інформування про випадки гостро заразних інфекційних захворювань, у тому числі особливо небезпечних;
організація музею макроскопічних та мікроскопічних препаратів, бібліотеки навчально-методичної медичної літератури та при наявності технічних можливостей відеотеки тощо для підвищення рівня кваліфікації медичного персоналу патологоанатомічної служби регіону;
дотримання вимог антимонопольного законодавства та вимог чинного законодавства у сфері надання послуг у межах компетенції патологоанатомічного бюро.
3.3. У разі відсутності патологоанатомічних відділень у складі закладів охорони здоров'я на відповідній адміністративній території їх функції може взяти на себе патологоанатомічне бюро на підставі договорів про співпрацю із зазначеними закладами, а саме:
прижиттєва діагностика захворювань та патологоанатомічних процесів за допомогою морфологічних досліджень біоптатів, операційного матеріалу та плаценти;
експертиза якості діагностики та лікування на основі клініко-морфологічних співставлень;
аналіз якості лікувальної та діагностичної роботи закладів охорони здоров'я, з якими укладені договірні відносини на проведення патологоанатомічних досліджень, шляхом співставлення клінічних та патологоанатомічних даних і діагнозів;
розгляд випадків розходження клінічних та патологоанатомічних даних і діагнозів на патологоанатомічних конференціях тощо.
3.4. Бюро може бути клінічною базою вищих медичних навчальних закладів та закладів післядипломної освіти.
3.5. Власністю Бюро є біопсійний, операційний гістологічний матеріал, взятий з органів і тканин у хворих, а також аутопсійний матеріал, які зберігаються в архіві Бюро.
Зазначений матеріал може видаватися для консультацій та інших цілей виключно з дозволу начальника Бюро.
Строки зберігання сирого архіву, блоків і готових гістологічних препаратів визначаються у встановленому МОЗ порядку.
3.6. Бюро відносяться до установ з небезпечними для здоров'я та особливо важкими умовами праці.
4. СТРУКТУРА БЮРО
4.1. До складу Бюро входять такі структурні підрозділи:
відділення загальної патології з гістологічною лабораторією;
відділення дитячої патології з гістологічною лабораторією;
відділення інфекційної патології з гістологічною та вірусобактеріологічною лабораторіями;
відділення біопсійних досліджень з лабораторією електронної мікроскопії;
організаційно-консультативне відділення;
адміністративно-господарська частина;
відділення імуноморфологічної діагностики.
У випадку відсутності можливості організації зазначених підрозділів можуть бути організовані відділення загального профілю.
5. МАЙНО БЮРО
5.1. Бюро є бюджетною, неприбутковою установою, яка самостійно здійснює фінансово-господарську діяльність.
5.2. Майно Бюро становлять основні фонди та оборотні кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається у самостійному балансі Бюро.
5.3. Майно Бюро закріплюється за ним на праві оперативного управління. Бюро володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном відповідно до чинного законодавства України.
5.4. Джерелами формування майна Бюро є:
майно, передане засновником;
кошти та майно, набуте внаслідок своєї діяльності;
кошти бюджету АР Крим, обласного та міського (мм. Києва, Севастополя) бюджетів, що надходять відповідно до кошторису Бюро;
кошти та майно, які надходять безоплатно або у вигляді фінансової допомоги;
інші джерела, не заборонені чинним законодавством України.
5.5. Кошти спеціального фонду використовуються виключно на здійснення статутної діяльності Бюро відповідно до затвердженого кошторису.
5.6. Відносини Бюро з юридичними та фізичними особами в усіх сферах наукової та господарської діяльності здійснюються на основі господарських договорів відповідно до чинного законодавства України.
6. УПРАВЛІННЯ БЮРО
6.1. Бюро очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади засновником за поданням регіонального органу управління охорони здоров'я, погодженим з МОЗ.
6.2. Начальником Бюро призначається лікар-патологоанатом з I або вищою кваліфікаційною категорією та стажем роботи за фахом не менше 7 років.
6.3. Структура та штатний розпис Бюро визначається начальником Бюро та затверджується регіональним органом управління охорони здоров'я.
6.4. Начальник Бюро здійснює керівництво діяльністю Бюро і несе відповідальність за виконання покладених на заклад завдань.
6.5. Начальник Бюро самостійно вирішує питання діяльності Бюро відповідно до Положення.
6.6. Начальник Бюро:
несе відповідальність за формування і виконання фінансового плану і плану розвитку Бюро, результати діяльності Бюро;
призначає та звільняє заступників, головного бухгалтера, керівників структурних підрозділів;
діє без довіреності від імені Бюро, представляє його в усіх підприємствах, установах та організаціях;
укладає договори, у тому числі трудові, з окремими категоріями робітників, може застосовувати контрактну систему найму;
видає довіреності, відкриває у банківських установах розрахункові та інші рахунки;
у межах своєї компетенції видає накази та інші акти, дає вказівки, обов'язкові для всіх підрозділів та працівників Бюро;
відповідно до чинного трудового законодавства приймає та звільняє працівників, застосовує заходи заохочення та накладає стягнення;
застосовує державні тарифні ставки, посадові оклади відповідно з чинним законодавством;
затверджує Положення про структурні підрозділи та посадові інструкції працівників Бюро;
одержує від державних органів статистики інформацію, що може бути використана при виконанні покладених на Бюро завдань;
розробляє та забезпечує виконання поточних і перспективних планів Бюро;
забезпечує підбір, розстановку, підвищення кваліфікації і виховання кадрів, поліпшення умов праці і відпочинку працівників Бюро;
забезпечує матеріально-технічне постачання, оснащення сучасною апаратурою, вчасне проведення поточного і капітального ремонту основних фондів у встановлені терміни;
забезпечує планово-фінансову діяльність, у тому числі планування поточної діяльності, формування і використання згідно з затвердженим кошторисом фондів економічного і соціального розвитку матеріального стимулювання;
забезпечує ведення та надання затвердженої медичної документації і оперативної інформації;
видає доручення від імені Бюро;
користується майном Бюро;
розпоряджається коштами Бюро у межах, передбачених чинним законодавством України;
здійснює перевірку діяльності структурних підрозділів Бюро і вживає заходів у разі виявлення недоліків;
вирішує інші питання у межах компетенції.
6.7. Оплата праці начальника Бюро визначається відповідно до нормативних актів про умови праці працівників закладів охорони здоров'я.
7. ТРУДОВИЙ КОЛЕКТИВ БЮРО
7.1. До трудового колективу Бюро відносять громадян, які прийняті на роботу відповідно до чинного законодавства та беруть участь у діяльності Бюро на основі колективного договору, укладеного для регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин працівників Бюро.
7.2. Повноваження трудового колективу Бюро реалізуються загальними зборами через їх виборні органи.
Для представництва інтересів трудового колективу на загальних зборах трудовий колектив може обирати органи колективного самоврядування, до складу яких не може обиратися начальник Бюро.
Вибори здійснюються таємним голосуванням строком на 2-3 роки не менш як 2/3 голосів.
Члени виборного органу не можуть звільнятися з роботи або переводитися на інші посади з ініціативи адміністрації Центру без згоди відповідного виборного органу колективу.
7.3. Право укладення колективного договору від імені засновника надається начальнику Бюро, а від імені трудового колективу - уповноваженому ним органу.
7.4. Працівники Бюро підлягають соціальному страхуванню у порядку, встановленому чинним законодавством України.
7.5. Кожний працівник Бюро зобов'язаний дотримуватися Положення Бюро, трудової та виробничої дисципліни, виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку, нормативні акти України, місцеві нормативні акти, чесно та сумлінно ставитися до виконання своїх функціональних обов'язків.
8. ПРИПИНЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ БЮРО
8.1. Діяльність Бюро припиняється на підставі:
рішення засновника або уповноваженого органу за поданням регіонального органу управління охорони здоров'я, погодженим з МОЗ України;
рішення суду, господарського суду.
8.2. Припинення діяльності Бюро відбувається шляхом його реорганізації або ліквідації.
Реорганізація Бюро тягне перехід прав та обов'язків, що належать Бюро, до його правонаступників.
8.3. Для ліквідації Бюро орган, що прийняв таке рішення, створює ліквідаційну комісію, яка складає ліквідаційний баланс.
При цьому повноваження начальника Бюро призупиняються.
8.4. Ліквідаційна комісія розмішує в офіційній пресі, за місцем знаходження Бюро, публікацію про його ліквідацію, про порядок і строки заяви кредиторами претензій.
Поряд з публікацією ліквідаційна комісія проводить роботу із стягнення дебіторської заборгованості і виявлення претензій кредиторів з письмовим повідомленням кожного з них про ліквідацію Бюро.
Ліквідаційна комісія оцінює майно закладу, розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс і надає його органу, що призначив ліквідаційну комісію.
8.5. Претензії, не задоволені через відсутність майна, не визнані ліквідаційною комісією, якщо їх заявники у місячний строк після одержання повідомлення про повне або часткове відхилення претензії не звернуться до суду з відповідним позовом, а також претензії, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, вважаються погашеними.
8.6. Ліквідація Бюро вважається завершеною, а діяльність Бюро припиненою з моменту внесення запису про зазначене до єдиного державного реєстру підприємств, установ, організацій.
( Положення в редакції Наказу Міністерства охорони здоров'я N 25 від 19.01.2009 )
Начальник Головного управління
лікувально-профілактичної допомоги

А.П.Картиш
Додаток 3
до наказу Міністерства
охорони здоров'я України
12.05.1992 N 81
(у редакції наказу
МОЗ України
19.01.2009 N 25)
( v0025282-09 )
ПРИМІРНЕ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПАТОЛОГОАНАТОМІЧНЕ
ВІДДІЛЕННЯ ЗАКЛАДУ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Патологоанатомічне відділення (далі - Відділення) є структурним підрозділом закладу охорони здоров'я.
1.2. Відділення у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, Указами Президента України, постановами Кабінету Міністрів України, наказами МОЗ України, законодавчими та нормативними актами місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням.
1.3. Відділення є підзвітним та підконтрольним заступнику головного лікаря закладу охорони здоров'я, у складі якого воно функціонує, відповідно до розподілу обов'язків.
1.4. Відділення взаємодіє із структурними підрозділами закладу охорони здоров'я, у складі якого воно функціонує, а також з іншими закладами охорони здоров'я та науковими установами.
1.5. Патологоанатомічне відділення не може бути реорганізовано або ліквідовано з метою створення патологоанатомічного бюро.
1.6. Майно патологоанатомічних відділень не може бути вилучено або відчужено із закладів охорони здоров'я, у складі яких вони функціонують, а також передано в оперативне управління патологоанатомічному бюро.
1.7. У разі відсутності патологоанатомічного відділення у складі закладу охорони здоров'я з метою проведення патологоанатомічних досліджень, контролю якості лікувальної та діагностичної роботи закладу укладаються договори про співпрацю з іншими закладами охорони здоров'я, які мають у своєму складі патологоанатомічні відділення, або з патологоанатомічним бюро.
1.8. Приміщення патологоанатомічного відділення можуть надаватися в орендне користування установам та організаціям згідно з чинним законодавством України, якщо це не впливає на виконання покладених на відділення функцій.
1.9. Час роботи патологоанатомічного відділення, виконання розтинів трупів померлих та термінових біопсійних досліджень, порядок видачі лікарських свідоцтв про смерть та трупів, повідомлення результатів дослідження визначається керівництвом закладу охорони здоров'я, у складі якого функціонує відділення.
2. СТРУКТУРА ВІДДІЛЕННЯ
2.1. Структура та штати Відділення визначаються штатним розписом закладу охорони здоров'я, у складі якого воно функціонує.
3. ЗАВДАННЯ ВІДДІЛЕННЯ
Основними завданнями Відділення є:
3.1. Прижиттєва діагностика захворювань та патологоанатомічних процесів за допомогою морфологічних досліджень біоптатів, операційного матеріалу та плаценти.
3.2. Динамічний контроль за ефективністю лікування шляхом проведення повторних прижиттєвих морфологічних досліджень.
3.3. Облік результатів остаточної (посмертній) діагностики захворювань та патологічних процесів за матеріалами патологоанатомічних розтинів з урахуванням причин та механізмів смерті.
3.4. Експертиза якості діагностики та лікування на основі клініко-морфологічних співставлень.
3.5. Аналіз структури захворюваності та причин смерті населення за результатами аналізу патологоанатомічних досліджень.
3.6. Забезпечення достовірною інформацією територіальних органів управління охорони здоров'я про структуру захворюваності та причини смерті населення за результатами патологоанатомічних досліджень.
3.7. Надання матеріалів патологоанатомічних досліджень для навчання лікарів та молодших спеціалістів з медичною освітою.
3.8. Сприяння розвитку клінічного мислення лікарів різних спеціальностей на основі клініко-анатомічних співставлень (у тому числі на клініко-анатомічних конференціях, комісіях по вивченню летальних випадків тощо).
3.9. Аналіз якості лікувальної та діагностичної роботи закладу охорони здоров'я, у складі якого воно функціонує або з яким укладено договірні відносини на проведення патологоанатомічних досліджень, шляхом співставлення клінічних та патологоанатомічних даних і діагнозів.
3.10. Розгляд випадків розходження клінічних та патологоанатомічних даних і діагнозів на патологоанатомічних конференціях.
3.11. Надання консультативної допомоги лікарям інших спеціальностей з питань прижиттєвої діагностики та лікування захворювань.
3.12. Впровадження нових форм та методів прижиттєвої діагностики та лікування захворювань.
3.13. Участь у проведенні наукових досліджень з питань діагностики та лікування захворювань.
3.14. Визначення потреби закладу охорони здоров'я, у складі якого функціонує Відділення, у виробах медичного призначення, медичному обладнанні та витратних матеріалах для прижиттєвої діагностики та лікування захворювань.
3.15. Організаційно-методичне забезпечення підготовки підвищення кваліфікації лікарів інших спеціальностей, молодших спеціалістів з медичною освітою з питань прижиттєвої діагностики та лікування захворювань.
3.16. Дотримання вимог антимонопольного законодавства та вимог чинного законодавства у сфері надання послуг у межах компетенції патологоанатомічного відділення.
4. ФУНКЦІЇ ВІДДІЛЕННЯ
Відділення відповідно до покладених на нього завдань:
4.1. Забезпечує у межах своєї компетенції додержання права громадян на охорону здоров'я.
4.2. Вивчає, аналізує і прогнозує показники стану здоров'я населення та бере участь у розробці заходів, спрямованих на покращення прижиттєвої діагностики та лікування захворювань.
4.3. Надає інформацію на запити центральних та місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій та громадян з питань, що знаходяться у межах компетенції Відділення.
4.4. Веде ділове листування із головними позаштатними спеціалістами МОЗ АР Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, підприємствами, установами та організаціями, закладами охорони здоров'я незалежно від форми власності та рівня підпорядкування з питань, що знаходяться у межах повноважень Відділення.
4.5. Сприяє організації підвищення кваліфікації спеціалістів закладу охорони здоров'я, у складі якого воно функціонує, з питань прижиттєвої діагностики та лікування захворювань.
4.6. Виконує інші функції, що випливають з покладених на Відділення завдань.
5. ПРАВА ВІДДІЛЕННЯ
Відділення відповідно до покладених на нього завдань має право:
5.1. Одержувати у встановленому чинним законодавством порядку інформацію від закладів охорони здоров'я, установ, підприємств, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, необхідні статистичні та оперативні дані, звіти з питань, що знаходяться у межах компетенції Відділення та необхідні для реалізації покладених на нього завдань.
5.2. Вносити на розгляд керівництву закладу охорони здоров'я, у складі якого воно функціонує, пропозиції щодо:
5.2.1. Відзнаки спеціалістів Відділення.
5.2.2. Вдосконалення роботи Відділення та закладу, у складі якого воно функціонує.
5.3. Користуватися відповідними матеріально-технічними засобами, необхідними для виконання завдань, що знаходяться у компетенції Відділення.
5.4. Скликати в установленому порядку наради з питань, що належать до компетенції Відділення.
6. КЕРІВНИЦТВО ВІДДІЛЕННЯМ
6.1. Відділення очолює завідувач, який призначається та звільняється з посади згідно з чинним законодавством наказом закладу охорони здоров'я, у складі якого функціонує відділення.
6.2. Завідувачем Відділення призначається лікар-патологоанатом з I або вищою кваліфікаційною категорією та стажем практичної роботи за фахом не менше 7 років.
6.3. Завідувач Відділення підпорядковується заступнику головного лікаря закладу охорони здоров'я, у складі якого функціонує відділення, відповідно до розподілу обов'язків.
6.4. Завідувач Відділення:
керує Відділенням, несе персональну відповідальність за якість патологоанатомічних досліджень, прижиттєвої діагностики захворювань;
здійснює свою діяльність у межах наданих повноважень відповідно до Положення про Відділення, координує свою діяльність із відповідними структурними підрозділами закладу охорони здоров'я, у складі якого функціонує Відділення;
планує та організовує діяльність Відділення, розподіляє обов'язки між працівниками, аналізує результати роботи;
подає відповідно до чинного законодавства пропозиції керівництву закладу охорони здоров'я, у складі якого функціонує Відділення, щодо призначення на посади, звільнення з посад та переміщення працівників Відділення, заохочення, накладання стягнень та інших питань службової діяльності;
вживає необхідних заходів щодо вдосконалення організації роботи Відділення;
забезпечує дотримання працівниками Відділення правил внутрішнього трудового розпорядку;
вживає необхідних заходів щодо підвищення кваліфікації працівників Відділення.
( Положення в редакції Наказу Міністерства охорони здоров'я N 25 від 19.01.2009 )
Начальник Головного управління
лікувально-профілактичної допомоги

А.П.Картиш
Додаток 4
до наказу Міністерства
охорони здоров'я України
12.05.1992 N 81
ПОЛОЖЕННЯ
про посадові обов'язки медичного персоналу патологоанатомічного бюро та централізованого патологоанатомічного відділення лікувально-профілактичного закладу
1. Завідуючий відділенням патологоанатомічного бюро (централізованим патологоанатомічним відділенням)
Завідуючий відділенням патологоанатомічного бюро (централізованим патологоанатомічним відділенням):
Організує та забезпечує роботу відділення, складає план роботи відділення з розподілом обов'язків між співробітниками.
Організує та контролює доставку у відділення біопсійного матеріалу та висновки за результатами їх дослідження в прикріплені лікувально-профілактичні заклади.
Організує та контролює виїзди медичного персоналу в лікувально-профілактичні заклади адміністративної території для проведення патологоанатомічних розтинів, термінових біопсій, консультації складних випадків та проведення клініко-патологоанатомічних конференцій.
Доповідає керівнику лікувально-профілактичного закладу, начальнику патологоанатомічного бюро про кожний випадок виявлення під час розтину грубих лікарських помилок та недоліків у роботі.
Забезпечує проведення бактеріологічних, вірусологічних, серологічних досліджень в усіх випадках підозри на інфекційне захворювання. У разі виявлення інфекційних захворювань у померлих дітей, що можуть стати причиною розвитку внутрішньолікарняної інфекції, доповідає про це керівнику відповідного лікувально-профілактичного закладу.
У випадку виявлення інфекційного захворювання у новонароджених, мертвонароджених доповідає головному лікареві відповідного пологового будинку.
Складає та направляє повідомлення (ф. N 058у) в територіальну СЕС при виявленні нерозпізнаних та карантинних інфекційних захворювань, гострих дитячих інфекційних захворювань, внутрішньолікарняних та внутрішньоутробних інфекцій, випадках харчових та гострих професійних отруєнь.
Забезпечує своєчасне та правильне складання лікарських свідоцтв про смерть та видачу їх родичам (передачу у встановленому порядку в окремих випадках свідоцтв ЗАГСу), направлення повторних свідоцтв у статистичні органи.
Відбирає випадки, які підлягають розбору на клініко-патологоанатомічних конференціях; разом з заступником головного лікаря по медичній частині бере участь в організації та проведенні клініко-патологоанатомічних конференцій (консультація доповідачів, попередній перегляд всіх анатомічних та гістологічних препаратів, що підлягають демонстрації, діапозитивів тощо).
Проводить щорічний аналіз роботи відділення та подає його керівництву лікувально-профілактичного закладу.
Контролює правильність ведення медичної документації, затвердженої МОЗ України.
Керує роботою по складанню та постійному поповненню колекції мікропрепаратів, фототеки та відеотеки.
Організує та проводить конференції патологоанатомів відділення з обговоренням доповідей та демонстрацією поточних матеріалів.
Консультує лікарів з питань доцільності взяття біопсій, особливо термінових під час операції.
Бере участь у наукових конференціях лікувально-профілактичного закладу, а також у засіданнях міського (обласного) товариства патологоанатомів та інших науково-практичних конференціях.
Організує підвищення кваліфікації лікарів та лаборантів відділення, для чого:
організує та проводить тематичні заняття, в тому числі з дослідження біопсійного матеріалу, з патологоанатомічної діагностики та причин смерті;
керує оволодінням лікарями та лаборантами нових гістологічних та гістохімічних методик та інших методів дослідження, а також освоєння нової апаратури;
організує демонстраційні розтини з клініко-патологоанатомічним розбором їх результатів.
Забезпечує готовність роботи для проведення розтинів померлих від особливо небезпечних інфекційних захворювань.
Відповідає за своєчасне подання заявок на матеріали, реактиви, інструменти, обладнання, контролює їх витрати та використання.
Несе відповідальність за додержання співробітниками відділення правил техніки безпеки, протипожежної безпеки, збереження отруйних, легкозаймистих та дорогоцінних матеріалів, санітарно-гігієнічного стану відділення.
Повідомляє головного лікаря у випадку необхідності передачі трупа на судово-медичну експертизу та контролює цю передачу.
2. Лікар відділення патологоанатомічного бюро (централізованого патологоанатомічного відділення)
Проводить розтин трупів та гістологічне дослідження секційного матеріалу (для відділень педіатричного профілю - розтин трупів дітей, новонароджених, мертвонароджених та дослідження послідів):
при показаннях проводить забір матеріалу для спеціальних досліджень: мікробіологічних, вірусологічних, серологічних, цитологічних, біохімічних;
у разі необхідності проводить термінове мікроскопічне дослідження секційного матеріалу та інші допоміжні дослідження;
забезпечує мікроскопічне дослідження секційного, операційного та біопсійного матеріалів у відповідності з затвердженими МОЗ України інструктивно-методичними вказівками для лікарів педіатричних централізованих патологоанатомічних відділень - відповідно до інструкції для патологоанатомів педіатричного профілю;
залишає макропрепарати для фотографування, демонстрації на клініко-анатомічних конференціях чи виготовлення музейних препаратів, роблячи при цьому відповідний запис в протоколі (карті) патологоанатомічного дослідження (ф. N 013у);
у ході розтину та після нього дає необхідні пояснення присутнім лікарям та формулює патологоанатомічний діагноз, клініко-патологоанатомічний епікриз та висновок про причини смерті;
забезпечує оформлення протоколу патологоанатомічного дослідження та медичної карти стаціонарного хворого одразу після закінчення розтину і записує в них патологоанатомічний діагноз, висновок про причину смерті хворого та діагноз, вказаний в лікарському свідоцтві про смерть;
складає розширений клініко-патологоанатомічний епікриз, де обгрунтовує патологоанатомічний діагноз, відмічає збіг чи розходження його з клінічним діагнозом, в останньому випадку вказує причину розходження; для перинатальних розтинів обгрунтовує зв'язок хвороби плоду (новонародженого) з патологією родів, вагітності матері;
відзначає виявлені недоліки в діагностиці, лікуванні, обстеженні померлого хворого та веденні медичної карти стаціонарного хворого чи іншої медичної документації, своїм підписом підтверджує правильність заповнення протоколу розтину;
заповнює лікарське свідоцтво про смерть (ф. N 106у) та перинатальну смерть; при зверненні веде розмову з родичами померлого, роз'яснює їм характер захворювання, що призвело хворого до смерті;
доповідає начальнику бюро, завідуючому патологоанатомічним відділенням про результати розтину та про виявлення недоліків організаційних, діагностичних та лікувальних заходів;
проводить разом з лаборантом вирізку секційного матеріалу, дає вказівки лаборантові про способи його обробки, методики фарбування, про кількість гістологічних препаратів;
контролює якість та строки виконання лаборантом заданої роботи, надає йому методичну допомогу;
проводить мікроскопічне дослідження гістологічних препаратів, проводить аналіз результатів допоміжних досліджень (бактеріологічних, вірусологічних тощо) та вносить відповідні записи в протокол (карту) патологоанатомічного дослідження (ф. N 103у);
у випадку зміни патологоанатомічного діагнозу після гістологічного чи іншого виду досліджень проводить додатковий запис в протоколі патологоанатомічного дослідження та медичній карті стаціонарного хворого, вказуючи кінцевий патологоанатомічний діагноз та одночасно направляє в статистичні органи нове свідоцтво про смерть з відміткою "замість попереднього" (не пізніше ніж через два тижні після видачі попереднього свідоцтва про смерть); коли ж кінцеве свідоцтво про смерть було видане, заповнюється нове свідоцтво про смерть з написом, зробленим від руки, "замість кінцевого";