• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Методики розрахунку індексу обсягу сільськогосподарського виробництва

Державний комітет статистики України  | Наказ, Методика від 16.02.2009 № 53 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет статистики України
  • Тип: Наказ, Методика
  • Дата: 16.02.2009
  • Номер: 53
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет статистики України
  • Тип: Наказ, Методика
  • Дата: 16.02.2009
  • Номер: 53
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
16.02.2009 N 53
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державної служби статистики N 311 від 19.09.2019 )
Про затвердження Методики розрахунку індексу обсягу сільськогосподарського виробництва
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету статистики N 288 від 19.07.2010 Наказом Державної служби статистики N 140 від 07.05.2013 )
Відповідно до статей 8, 12, 13, 14 Закону України "Про державну статистику" та з метою забезпечення доступності, гласності та відкритості статистичної інформації, її джерел і методології складання
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити та ввести в дію зі звіту за січень 2009 року для поточних розрахунків та зі звіту за 2009 рік для річних розрахунків схвалену методичною комісією Держкомстату Методику розрахунку індексу обсягу сільськогосподарського виробництва (далі - Методика розрахунку), що додається.
2. Департаменту статистики сільського господарства та навколишнього середовища (Прокопенко О.М.):
2.1. Запровадити у практику роботи Методику розрахунку, затверджену цим наказом.
2.2. Довести Методику розрахунку, затверджену цим наказом, до відома територіальних органів державної статистики.
3. Визнати такими, що втратили чинність з 01.06.2009 року, накази Держкомстату від 25.12.97 N 109 "Про впровадження національних порівнянних цін 1996 року в розрахунках обсягів валової продукції сільського господарства" та від 06.08.2001 N 352 "Про затвердження методичних рекомендацій щодо розрахунку індексу обсягів сільськогосподарського виробництва".
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Остапчука Ю.М.
Голова О.Г.Осауленко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного
комітету України
16.02.2009 N 53
МЕТОДИКА
розрахунку індексу обсягу сільськогосподарського виробництва
( У тексті Методики слова "порівнянні ціни" замінено на "постійні ціни", Держкомстат - на Держстат у відповідних відмінках, окрім абзацу першого в передмові згідно з Наказом Державної служби статистики N 140 від 07.05.2013 )
Передмова
Методика розрахунку індексу обсягу сільськогосподарського виробництва розроблена на базі Методичних положень щодо розрахунку валової продукції сільського господарства у порівнянних цінах, затверджених наказом Держкомстату від 25.12.97 р. N 109, та Методологічних рекомендацій щодо розрахунку індексу обсягів сільськогосподарського виробництва, затверджених наказом Держкомстату від 06.08.2001 р. N 352. Потреба в удосконаленні чинних методик виникла у зв'язку зі змінами в інформаційній базі, на основі якої проводяться дані розрахунки, необхідністю врахування вимог міжнародних, насамперед європейських, стандартів, а також надання додаткових уточнень і роз'яснень щодо окремих проблемних питань, що виникали при проведенні розрахунків.
У Методиці розкриваються теоретичні та практичні аспекти здійснення статистичного спостереження за динамікою виробництва продукції сільського господарства, міститься порядок та особливості формування фізичних обсягів продукції сільського господарства для обчислення як річних, так і поточних (щомісячних) індексів.
В основі розрахунку лежить визначення виробленого за встановлений період часу загального обсягу продукції сільського господарства у постійних цінах (валової продукції) та тенденцій його зміни у часі.
Показник загального обсягу продукції сільського господарства у постійних цінах використовують для визначення динаміки фізичного обсягу продукції, продуктивності праці, обсягу сільськогосподарського виробництва на одиницю земельної площі та в розрахунку на одну особу населення, структури виробництва, оскільки кожен її вид оцінюється впродовж ряду років за однією і тією ж ціною, незалежно від змін вартості продукції в поточних цінах.
Розділ 1. Основні терміни та визначення
У рамках Методики використовується така термінологія:
валова продукція сільського господарства - вартісне вираження продукції рослинництва та тваринництва, виробленої впродовж певного періоду часу. Включає в себе поряд з товарною продукцією, призначеною для реалізації, продукти сільськогосподарського походження, спожиті у процесі виробництва, а саме насіння і корми, а також роботи, пов'язані з вирощуванням урожаю майбутнього року. До складу продукції сільського господарства не включається вирощування лісових насаджень, продукція рибальства, рибництва, промислова продукція (навіть якщо вона виготовлена сільськогосподарськими підприємствами, наприклад, масло тваринне, олія, сири, консерви тощо) та продукція забою худоби (м'ясо, шкури).
Валова продукція рослинництва - вартість сирих продуктів, одержаних від урожаю поточного року, вартість вирощування молодих багаторічних насаджень, зміна вартості незавершеного виробництва в рослинництві у звітному році.
Валова продукція тваринництва - вартість вирощування худоби та птиці, вартість сирих продуктів, одержаних у результаті вирощування і господарського використання сільськогосподарських тварин (молока, вовни, яєць, меду і т.д.).
Валовий збір сільськогосподарських культур - загальний розмір продукції у натуральному виразі, зібраної з основних, повторних і міжрядних посівів.
( Абзац п'ятий розділу 1 в редакції Наказу Державної служби статистики N 140 від 07.05.2013 )
Виробництво молока - фактично надоєне коров'яче, овече, козяче, кобиляче молоко, незалежно від того, чи було воно реалізовано, чи частина його використана на випоювання молодняку сільськогосподарської худоби, крім молока, висмоктаного при підсосному утриманні.
( Абзац шостий розділу 1 в редакції Наказу Державної служби статистики N 140 від 07.05.2013 )
Виробництво яєць включає їх збір від усіх видів домашньої птиці, з урахуванням яєць, що використані на відтворення птиці (інкубація).
Виробництво вовни - уся фактично настрижена овеча, козина вовна, незалежно від того, була вона реалізована, чи використана на внутрішньогосподарські потреби. До обсягу виробництва не включається вовна, одержана з овчин при їхній промисловій переробці (так звана "кисла вовна").
( Абзац восьмий розділу 1 в редакції Наказу Державної служби статистики N 140 від 07.05.2013 )
Вирощування худоби та птиці у живій масі складається із ваги одержаного за рік приплоду, приросту ваги молодняку і худоби та птиці дорослої на відгодівлі та нагулі за мінусом падежу молодняку і худоби на відгодівлі.
Приплід включає живу масу (вагу) при народженні молодняку, одержаного від маток, які знаходяться у господарстві.
Приріст живої маси молодняку включає:
- за великою рогатою худобою - приріст телят, телиць неосіменених, осіменених телиць до переведення їх у групу корів, волів та воликів до переведення їх у групу робочих волів або досягнення трирічного віку, бичків до переведення їх у групу бугаїв-плідників або досягнення трирічного віку;
- за свинями - приріст молодняку до переведення у доросле виробниче стадо;
- за вівцями та козами - приріст молодняку до 1 року і переведення у доросле стадо;
- за птицею - приріст птиці дорослої.
СКП - Статистична класифікація продукції.
( Абзац дванадцятий розділу 1 в редакції Наказу Державної служби статистики N 140 від 07.05.2013 )
Категорії виробників продукції сільського господарства (товаровиробників) - основними категоріями товаровиробників у сільському господарстві є сільськогосподарські підприємства та господарства населення.
Сільськогосподарські підприємства - юридичні особи або їхні відокремлені підрозділи, що займаються сільськогосподарським виробництвом, незалежно від підпорядкування, організаційно-правових форм господарювання та основного виду діяльності. Як категорія вони включають в себе державні підприємства, господарські товариства, кооперативи, приватні, фермерські господарства та інші підприємства, що займаються сільськогосподарським виробництвом.
Господарства населення - домогосподарства, що здійснюють сільськогосподарську діяльність як з метою самозабезпечення продуктами харчування, так і з метою виробництва товарної сільськогосподарської продукції, а також фізичні особи - підприємці, які проводять свою діяльність у галузі сільського господарства.
Постійні ціни - середньозважені ціни року, прийнятого за основу для порівняння.
( Розділ 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету статистики N 288 від 19.07.2010 )
Розділ 2. Загальні положення
Для характеристики динаміки загального обсягу продукції, виробленої в сільському господарстві, використовується показник валової продукції сільського господарства у постійних цінах. Він є одним із основних результативних показників діяльності у сфері сільського господарства.
Розрахунок валової продукції сільського господарства здійснюється шляхом вартісної оцінки кожного окремого виду сільськогосподарської продукції, незалежно від місця й умов його виробництва, за однією і тією ж ціною. Це дає можливість запобігти впливу різниці в регіональних цінах на один і той же вид сільськогосподарської продукції та проводити порівняльний аналіз на національному та регіональному рівнях за основними видами діяльності сільського господарства (рослинництво, тваринництво) та категоріями виробників продукції сільського господарства.
Перелік видів сільськогосподарської продукції, на основі якого здійснюється розрахунок індексу сільськогосподарського виробництва, та постійні ціни на них розробляються централізовано та затверджуються наказом Держстату України. Перелік продукції готується на основі КВЕД (коди 01.1-01.5) та відповідних кодів СКП і є єдиним для всіх регіонів країни. За постійні ціни обираються ціни року, прийнятого за основу для порівняння. Зміна постійних цін відбувається, як правило, один раз на п'ять років.
( Абзац третій розділу 2 в редакції Наказу Державної служби статистики N 140 від 07.05.2013 )
Загальнодержавні постійні ціни на продукцію сільського господарства розраховуються як середньозважені ціни товарної та нетоварної частин валової продукції сільського господарства: товарна частина продукції оцінюється за фактичними цінами реалізації, нетоварна в сільськогосподарських підприємствах - за цінами фактичної собівартості, в господарствах населення - умовно за середньотоварними цінами.
Для спостереження за динамікою змін в обсягах виробництва продукції сільського господарства у часі застосовують розрахунки річних та поточних (щомісячних) індексів обсягу сільськогосподарського виробництва.
Річний розрахунок індексу обсягу сільськогосподарського виробництва проводиться за основними видами діяльності сільського господарства (рослинництво і тваринництво), за розширеним переліком сільськогосподарської продукції та категорій товаровиробників за допомогою відповідного програмного забезпечення.
Розрахунок валової продукції сільського господарства в постійних цінах за рік здійснюється в розрізі таких категорій товаровиробників:
усі категорії господарств
у тому числі
сільськогосподарські підприємства
з них
державні сільськогосподарські підприємства
недержавні сільськогосподарські підприємства
з них
фермерські господарства
господарства населення.
Поточні розрахунки здійснюються за спрощеною схемою з використанням системи дорахунків і коригувань за основними видами діяльності сільського господарства (рослинництво та тваринництво) та категоріями виробників сільськогосподарської продукції.
Щомісячні розрахунки валової продукції сільського господарства в постійних цінах здійснюються в розрізі таких категорій товаровиробників:
усі категорії господарств
у тому числі
сільськогосподарські підприємства
господарства населення.
Безпосередньо розрахунки вартості та індексу обсягу сільськогосподарського виробництва здійснюють територіальні (обласні) органи державної статистики. Визначення загального індексу сільськогосподарського виробництва в цілому в Україні здійснюється департаментом статистики сільського господарства та навколишнього середовища Держстату шляхом зведення та ув'язки розрахованих регіональних показників.
Для розрахунку індексу обсягу сільськогосподарського виробництва загальний обсяг валової продукції можна отримати двома взаємопов'язаними та взаємозамінними шляхами агрегації. Перший шлях - спочатку проводиться розрахунок обсягів виробництва продукції за видами діяльності сільського господарства в розрізі категорій господарств - виробників продукції, а потім формуються підсумки в цілому по сільському господарству. Другий шлях - спочатку проводиться розрахунок обсягів виробництва продукції за категоріями господарств у розрізі видів діяльності сільського господарства, а потім формуються підсумки в цілому по сільському господарству. Ці шляхи можуть використовуватися разом для контролю і перевірки один одного.
У разі затвердження переліку нових постійних цін валова продукція сільського господарства за рік, прийнятий за основу для порівняння, розраховується в нових постійних цінах шляхом множення натуральних показників виробленої за цей рік продукції на нові постійні ціни. При ретроспективних перерахунках валової продукції сільського господарства прямий перерахунок не проводиться з метою запобігання можливих структурних змін у динаміці обсягів продукції. При перерахунках індекси обсягу сільськогосподарського виробництва залишаються без змін, а в розрізі категорій господарств та видів діяльності сільського господарства можливі незначні відхилення, що зумовлено як ціновими структурними зрушеннями у сільському господарстві, так і змінами у рівнях товарності продукції.
Перерахунки валової продукції сільського господарства за видами діяльності сільського господарства (рослинництво, тваринництво) та категоріями господарств проводяться централізовано з ув'язкою державного і регіональних рівнів.
Розділ 3. Порядок розрахунку індексу обсягу сільськогосподарського виробництва
Для спостереження за динамікою змін в обсягах виробництва
продукції сільського господарства у часі застосовують розрахунок
індексу обсягу сільськогосподарського виробництва, який відображає
відносний рівень загальних фізичних обсягів сільськогосподарської
продукції, вироблених за будь-які періоди часу, обрані для
порівняння. Для його обчислення обрана формула Ласпейреса, тобто
n (i) (i)
S q х p
заг i=1 t 0
I = ---------------- (1)
t n (i) (i)
S q х p
i=1 0 0
де:
S - знак суми;
(i)
q - обсяг виробництва конкретного i-го виду продукції у
натуральному виразі;
(i)
p - постійна ціна на конкретний i-тий вид продукції;
0
t, 0 - періоди часу (базовий та звітний), обрані для
порівняння.
Алгоритм розрахунку цього індексу складається з трьох етапів:
I етап - за допомогою постійних цін проводиться вартісна
оцінка фізичних обсягів виробництва окремих видів/підвидів
продукції за групами виробників та обрані періоди часу, тобто
здійснюється перемноження за окремими видами продукції її
(i)
кількості (q ) у базовому та звітному періодах на її постійну
t, 0
(i)
ціну (p ):
0
(i) (i) (i)
Q = q х p (2)
t, 0 t, 0 0
де:
(i)
Q - обсяг продукції i-того виду/підвиду у постійних
t, 0
цінах певної групи виробників у базовому (0) та звітному (t)
періодах.
II етап - проводиться сумування (агрегування) отриманих
добутків на більш високі рівні групування: у підгрупи, групи
продукції, групи виробників (P), види діяльності сільського
господарства (b) з наступним отриманням загального обсягу
продукції сільського господарства за обрані періоди часу:
(P, b) n (i)
Q = S Q (3)
t, 0 i=1 t, 0
заг n (b) n (P)
Q = S Q = S Q (4)
t, 0 b=1 t, 0 P=1 t, 0
де:
S - знак суми;
(P, b)
Q - обсяг продукції за окремими групами виробників (P),
t, 0
або окремими видами діяльності сільського господарства (b) у
постійних цінах у базовому (0) та звітному (t) періодах;
заг
Q - загальний обсяг валової продукції сільського
t, 0
господарства у постійних цінах у базовому (0) та звітному (t)
періодах.
У випадку, коли індекс будується через основні види
діяльності сільського господарства - рослинництво й тваринництво,
або основні групи (категорії) виробників - сільськогосподарські
підприємства та господарства населення (наприклад, поточні
розрахунки), n = 2 і
заг 2 (b) рос твар
Q = S Q = Q + Q (5)
t, 0 b=1 t, 0 t, 0 t, 0
де:
S - знак суми;
рос твар
Q і Q - обсяг валової продукції у постійних цінах,
t, 0 t, 0
відповідно по рослинництву і тваринництву у базовому (0) та
звітному (t) періодах;
заг 2 (P) сгп гн
або Q = S Q = Q + Q (6)
t, 0 P=1 t, 0 t, 0 t, 0
сгп гн
Q і Q - обсяг валової продукції у постійних цінах,
t, 0 t, 0
відповідно по сільськогосподарських підприємств і господарств
населення у базовому (0) та звітному (t) періодах.
III етап - визначається індекс обсягу сільськогосподарського
виробництва шляхом ділення розрахованих обсягів продукції
сільського господарства за порівнювані періоди часу:
заг
Q
заг t
I = ------ (7)
t заг
Q
0
Треба зазначити, що на будь-якому етапі побудови індексу
загального обсягу сільськогосподарського виробництва можна
отримати індекси за його складовими: індекси обсягів виробництва
за окремими видами діяльності сільського господарства, групами
виробників, групами продукції тощо. Тобто схема, що наведена вище,
забезпечує отримання індексу будь-якого рівня агрегації.
Індекси обсягу сільськогосподарського виробництва, як річні,
так і поточні, будуються з урахуванням показників виробництва в
усіх сільськогосподарських підприємствах (включаючи малі) та
господарствах населення, які отримують ще на етапі формування
індивідуальних фізичних обсягів окремих видів продукції на
підставі звітів, обстежень та дорахунків.
Розділ 4. Розрахунок річного індексу обсягу сільськогосподарського виробництва
Як уже згадувалося, розрахунки річного обсягу валової продукції в постійних цінах здійснюються територіальними (обласними) органами державної статистики за допомогою програмного забезпечення в розрізі таких категорій господарств: усі категорії господарств, сільськогосподарські підприємства, державні сільськогосподарські підприємства, недержавні сільськогосподарські підприємства, фермерські господарства та господарства населення. Для розрахунку річних індексів сільськогосподарського виробництва використовується загальний порядок розрахунку, який описано у Розділі 3 цієї методики.
Інформаційною базою для розрахунку річного обсягу валової продукції сільського господарства у постійних цінах за окремими категоріями аграрних товаровиробників є дані таких державних статистичних спостережень та розрахунків:
6) розрахунки обсягів виробництва в господарствах населення, які здійснюються відповідно до затверджених методик;
7) Інструментарій проведення розрахунків основних показників обсягів виробництва продукції тваринництва у господарствах усіх категорій (таблиці 8, 15-19);
8) адміністративні дані.
( Розділ 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державного комітету статистики N 288 від 19.07.2010, Наказом Державної служби статистики N 140 від 07.05.2013 )
4.1. Формування обсягу валової продукції рослинництва
Зернові культури. валовий збір зерна за окремими видами зернових і зернобобових культур визначається за даними ф. N 29-сг (у вазі після доробки).
Технічні культури. Валовий збір технічних культур приймається за даними ф. N 29-сг. Насіння соняшнику - у вазі після доробки, цукрові буряки (фабричні) - у вазі без землі, гички й домішок.
( Абзац другий підрозділу 4.1 розділу 4 в редакції Наказу Державної служби статистики N 140 від 07.05.2013 )( Абзац третій підрозділу 4.1 розділу 4 виключено на підставі Наказу Державного комітету статистики N 288 від 19.07.2010 )
Посадковий матеріал (саджанці хмелю, саджанці троянди, черенки лаванди, черенки хмелю) визначається за даними ф. N 29-сг або ж за даними підприємств, що займаються вирощуванням зазначеного посадкового матеріалу. Ураховуються саджанці троянди, які будуть використані для одержання ефіроолійної сировини.
Картопля й овоче-баштанні культури. Валовий збір даної групи культур визначається за даними ф. N 29-сг валовий збір зеленого горошку потрібно включати у валовий збір інших овочів.
До обсягу виробництва насіння овочевих культур включаються насінники однорічних овочевих культур (без насінників зеленого горошку) та висадки-насінники дворічних овочевих культур.
Гриби культурні. Валовий збір грибів приймається за даними ф. N 29-сг.
Плодоягідні культури. Валовий збір та посадковий матеріал цієї групи культур визначається за даними ф. N 29-сг. До "Іншого посадкового матеріалу" включаються "вуса суниці".
( Абзац сьомий підрозділу 4.1 розділу 4 в редакції Наказу Державної служби статистики N 140 від 07.05.2013 )
Кормові культури. Обсяги виробництва кормових культур в основному приймаються за даними ф. N 29-сг.
При цьому слід зауважити, що обсяг виробництва сіна сіяних багаторічних трав визначається за сумою сіна багаторічних безпокривних трав посіву поточного року, включаючи посів з осені минулого року, сіна багаторічних трав посіву минулих років та сіна підпокривних багаторічних трав (підсів, уключаючи підсів з осені), а обсяг виробництва трав на зелений корм, сінаж, силос, трав'яне борошно та одержання гранул і брикетів включає однорічні трави, багаторічні безпокривні трави посіву поточного року, враховуючи посів з осені минулого року, багаторічні трави посіву минулих років та підпокривні багаторічні трави (підсів, уключаючи підсів з осені) на зелений корм, сінаж, силос, трав'яне борошно та для одержання гранул і брикетів (вага зеленої маси).
Обсяг зеленої маси, згодованої шляхом випасу, визначається так:
- у сільськогосподарських підприємствах: за даними ф. N 24, розділ 7, рядок 194, графа 1, де витрачені у звітному році пасовищні корми у кормових одиницях потрібно перерахувати у фізичну масу шляхом ділення на коефіцієнт 0,23 "зелена маса штучного пасовища" відповідно до "Довідника поживності кормів";
- у господарствах населення: за даними ф. N 29-сг щодо площ трав (однорічних та багаторічних за сумою) та культурних пасовищ, використаних для цієї мети у звітному році, а також експертної урожайності зеленої маси пасовищ у сільськогосподарських підприємствах, яка розраховується на основі валового збору, визначеного за ф. N 24, та площ трав, визначених за ф. N 29-сг.
Розглянемо приклад розрахунку обсягів зеленої маси згодованої шляхом випасу:
------------------------------------------------------------------
| | | Інструментарій |Значення показника|
|--------------------+---+--------------------+------------------|
| А | Б | 1 | 2 |
|----------------------------------------------------------------|
| Сільськогосподарські підприємства |
|----------------------------------------------------------------|
|Витрачено пасовищних|01 | ф. N 24 | 5037667 |
|кормів, центнерів | | ( v222d202-09 ), | |
|кормових одиниць | | ряд. 194 гр. 1 | |
|--------------------+---+--------------------+------------------|
|коефіцієнт | | 0,23 | |
|перерахунку зеленої | | | |
|маси штучного | | | |
|пасовища | | | |
|--------------------+---+--------------------+------------------|
|Обсяг зеленої маси, | | | |
|згодованої шляхом | | | |
|випасу | | | |
|--------------------+---+--------------------+------------------|
|тис.ц |02 | 02 = 01/0,23/1000 | 21902,9 |
|--------------------+---+--------------------+------------------|
|Довідково: | | | |
|--------------------+---+--------------------+------------------|
|Загальна площа трав |03 | ф. N 29-сг | 287,2 |
|на випас, тис.га | | ( vc222202-09 ), | |
| | | ряд. 1414 + 1424 | |
|--------------------+---+--------------------+------------------|
|Експертна |04 | 04 = 02/03 | 76,3 |
|урожайність, ц | | | |
|з 1 га | | | |
|----------------------------------------------------------------|
|господарства населення |
|----------------------------------------------------------------|
|Загальна площа трав |05 | ф. N 29-сг | 7,3 |
|на випас, тис.га | | ( vc222202-09 ), | |
| | | ряд. 1414 + 1424 | |
|--------------------+---+--------------------+------------------|
|Пасовищні корми з |06 | 06 = 05 х 04 | 557,0 |
|площ трав на випас, | | | |
|тис.ц | | | |
|--------------------+---+--------------------+------------------|
|Культурні пасовища |07 | ф. N 29-сг | 1681,8 |
|на зелений корм, | | ( vc222202-09 ), | |
|тис.ц | | ряд. 1506 | |
|--------------------+---+--------------------+------------------|
|Обсяг зеленої маси, |08 | 08 = 06 + 07 | 2238,8 |
|згодованої шляхом | | | |
|випасу, тис.ц | | | |
------------------------------------------------------------------
Валовий збір соломи озимої та ярої (без стебел кукурудзи), полови визначається:
- у цілому по сільськогосподарських підприємствах за даними ф. N 50-сг (розділ 5, гр. 2 - гр. 3) з дорахунком до повного кола сільгосппідприємств, використовуючи при цьому коефіцієнт дорахунку, розрахований на основі показників про виробництво зернових та зернобобових культур (без кукурудзи) за ф. N 29-сг та ф. N 50-сг:
Валовий збір зернових та зернобобових культур
(без кукурудзи) ф. N 29-сг
К = -----------------------------------------------------
дор. Виробництво зернових та зернобобових культур
(без кукурудзи) ф. N 50-сг
Розрахований фізичний обсяг соломи озимої та ярої (без стебел кукурудзи), полови, виробленої сільськогосподарськими підприємствами, розподіляють за категоріями господарств (державні сільськогосподарські підприємства, недержавні сільськогосподарські підприємства, з них фермерські господарства) за допомогою їх часток у загальному виробництві зернових та зернобобових культур (без кукурудзи).
( Абзац підрозділу 4.1 розділу 4 в редакції Наказу Державної служби статистики N 140 від 07.05.2013 )
Гичка коренеплодів визначається розрахунково - 30-35% від суми валового збору кормових коренеплодів та цукрових буряків.
В інші кормові культури входить тутовий лист (шовковиця), продукція якого визначається множенням кількості реалізованих коконів на 20 (20 кг тутового листа використовується на вирощування одного кілограма коконів).
Посіви люпину та інших культур на зелене добриво. Площа заорювання зеленої маси люпину й інших культур на зелене добриво визначається за даними ф. N 4-сг.
Продукція квітникарства та декоративних культур:
- у сільськогосподарських підприємствах обсяги виробництва квітково-декоративних культур (квіткова розсада; квіткові цибулини, бульби; саджанці квіткових і декоративних насаджень; рослини в горщиках, ящиках тощо; квіти зрізані (всього та за видами); насіння квітів) приймаються за даними ф. N 29-сг;
- у господарствах населення обсяг продукції квітникарства та декоративних культур приймають на рівні обсягів, які були реалізовані у звітному році у фактичних цінах, з їх уточненням на індекс цін продажу квітів та квіткової розсади на міських ринках за звітний рік до базисного року розрахунку постійних цін (розраховується централізовано та повідомляється територіальним (обласним) органам державної статистики).
( Абзац підрозділу 4.1 розділу 4 в редакції Наказу Державної служби статистики N 140 від 07.05.2013 )
Вирощування молодих багаторічних насаджень визначається за даними ф. N 29-сг за насадженнями:
- плодоягідних культур (окремо по садах, ягідниках, виноградниках);
- технічних культур (окремо по насадженнях хмелю та ефіроолійних культур).
Вирощування молодих багаторічних насаджень складається з площі посаджених нових садів, ягідників, виноградників і ін. та площі молодих садів і насаджень до експлуатаційного віку, яка визначається розрахунково як різниця між загальною площею насаджень на кінець попереднього року та площею насаджень у плодоносному віці на кінець звітного року.
Зміна вартості незавершеного виробництва в рослинництві.
Незавершене виробництво на початок звітного року - це вартість затрат з підготовки посівних площ під озимі та ярі культури, виконаних у попередньому році під урожай цих культур у звітному році.
Незавершене виробництво на кінець звітного року - це вартість затрат з підготовки посівних площ під озимі та ярі культури, виконаних у звітному році під урожай цих культур у наступному (за звітним) році.
Розрахунок зміни вартості незавершеного виробництва в рослинництві з початку до кінця звітного року проводиться шляхом множення приросту (зменшення) площі посіву озимих культур і приросту (зменшення) площі чорних парів під ярі культури та зябу на відповідну ціну 1 га незавершеного виробництва по озимих і ярих культурах. У господарствах населення розрахунок зміни вартості незавершеного виробництва проводиться лише по площі посіву озимих культур.
Площі посіву озимих культур, площі парів під ярі культури та зябу визначаються на підставі даних ф. N 29-сг "Довідково: Посів озимих культур на зерно та зелений корм під урожай наступного року станом на 1 грудня 20__ року".
( Абзац двадцять третій підрозділу 4.1 розділу 4 в редакції Наказу Державного комітету статистики N 288 від 19.07.2010 )
Розглянемо приклад розрахунку зміни вартості незавершеного виробництва:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
| |Усі категорії | У тому числі |
| |господарств |--------------------------------------------------------------------|
| | | сільськогосподарські підприємства |господарства|
| | |-------------------------------------------------------| населення |
| | | усього | з них | |
| | | |----------------------------------------| |
| | | | державні | недержавні | з них | |
| | | | | | фермерські | |
| | | | | |господарства| |
| |--------------+--------------+------------+--------------+------------+------------|
| |тис.га| тис. |тис.га| тис. |тис. | тис. |тис.га| тис. |тис.га|тис. |тис.га|тис. |
| |(3+11)| грн. |(5+7) | грн. | га | грн. | | грн. | |грн. | |грн. |
| | |(4+12) | | (6+8) | | | | | | | | |
|---------------------+------+-------+------+-------+-----+------+------+-------+------+-----+------+-----|
| А | Б | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
|-------------+-------+------+-------+------+-------+-----+------+------+-------+------+-----+------+-----|
|Зміна | | х |-121405| х |-165258| х |-9441 | х |-155817| х |53959| х |43853|
|вартості | | | | | | | | | | | | | |
|незавершеного| | | | | | | | | | | | | |
|виробництва | | | | | | | | | | | | | |
|(п. 1 + п. 2)| | | | | | | | | | | | | |
|-------------+-------+------+-------+------+-------+-----+------+------+-------+------+-----+------+-----|
|1. Озимі |1017,47|-233,5|-237574|-276,6|-281427|-11,6|-11803| -265 |-269624| 3,6 |3663 | 43,1 |43853|
|культури | | | | | | | | | | | | | |
|(п. 1.2 - | | | | | | | | | | | | | |
|п. 1.1) | | | | | | | | | | | | | |
|-------------+-------+------+-------+------+-------+-----+------+------+-------+------+-----+------+-----|
|1.1. Площа | |9434,3| х |7655,6| х |226,4| х |7429,2| х |1544,8| х |1778,7| х |
|посіву озимих| | | | | | | | | | | | | |
|культур | | | | | | | | | | | | | |
|восени | | | | | | | | | | | | | |
|попереднього | | | | | | | | | | | | | |
|року під | | | | | | | | | | | | | |
|урожай | | | | | | | | | | | | | |
|звітного року| | | | | | | | | | | | | |
|-------------+-------+------+-------+------+-------+-----+------+------+-------+------+-----+------+-----|
|1.2. Площа | |9200,8| х |7379,0| х |214,8| х |7164,2| х |1548,4| х |1821,8| х |
|посіву озимих| | | | | | | | | | | | | |
|культур | | | | | | | | | | | | | |
|восени | | | | | | | | | | | | | |
|звітного року| | | | | | | | | | | | | |
|під урожай | | | | | | | | | | | | | |
|наступного | | | | | | | | | | | | | |
|року | | | | | | | | | | | | | |
|-------------+-------+------+-------+------+-------+-----+------+------+-------+------+-----+------+-----|
|2. Ярі |502,46 |231,2 |116169 |231,2 |116169 | 4,7 |2362 |226,5 |113807 |100,1 |50296| х | х |
|культури | | | | | | | | | | | | | |
|(п. 2.2 - | | | | | | | | | | | | | |
|п. 2.1) | | | | | | | | | | | | | |
|-------------+-------+------+-------+------+-------+-----+------+------+-------+------+-----+------+-----|
|2.1. Площа | |9557,0| х |9557,0| х |288,5| х |9268,5| х |1981,3| х | х | х |
|парів під ярі| | | | | | | | | | | | | |
|культури і | | | | | | | | | | | | | |
|зябу під | | | | | | | | | | | | | |
|урожай | | | | | | | | | | | | | |
|звітного року| | | | | | | | | | | | | |
|-------------+-------+------+-------+------+-------+-----+------+------+-------+------+-----+------+-----|
|2.2. Площа | |9788,2| х |9788,2| х |293,2| х |9495,0| х |2081,4| х | х | х |
|парів під ярі| | | | | | | | | | | | | |
|культури і | | | | | | | | | | | | | |
|зябу восени | | | | | | | | | | | | | |
|звітного року| | | | | | | | | | | | | |
|під урожай | | | | | | | | | | | | | |
|наступного | | | | | | | | | | | | | |
|року | | | | | | | | | | | | | |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
( Абзац підрозділу 4.1 розділу 4 в редакції Наказу Державної служби статистики N 140 від 07.05.2013 )
Інша продукція рослинництва. До іншої продукції рослинництва включають продукцію рослинництва (міцелій грибів, овочева розсада, енергетична верба тощо), що реалізована у звітному році і не визначена діючим переліком видів продукції. Обсяг іншої продукції рослинництва у фактичних цінах включається у вартість валової продукції сільського господарства після його уточнення на індекс цін реалізації за звітний рік до базисного року розрахунку постійних цін. Для цього кожен вид іншої продукції рослинництва у фактичних цінах коригують на індекс цін реалізації для продуктової групи, найближчої до відповідного виду продукції за видовими та якісними показниками. Якщо визначити таку групу неможливо, то коригування проводиться на загальний індекс цін реалізації продукції рослинництва. Загальний обсяг іншої продукції рослинництва визначається шляхом додавання скоригованих обсягів.
( Підрозділ 4.1 розділу 4 доповнено абзацом згідно з Наказом Державної служби статистики N 140 від 07.05.2013 )
4.2. Формування обсягу валової продукції тваринництва
Вирощування худоби та птиці розраховується за основними видами продуктивної худоби: велика рогата худоба, свині, вівці та кози, а також у цілому по всіх видах птиці - та заповнюється за даними таблиці 8 Інструментарію проведення розрахунків основних показників обсягів виробництва продукції тваринництва у господарствах усіх категорій (далі - Інструментарій).
( Абзац перший підрозділу 4.2 розділу 4 в редакції Наказу Державного комітету статистики N 288 від 19.07.2010 )
Продукція вирощування коней умовно приймається в обсязі реалізації її на забій у живій вазі та заповнюється за даними таблиці 8 Інструментарію.
Кількість молока, одержаного протягом звітного року заповнюється за даними таблиці 15 Інструментарію та визначається за основними видами: коров'яче, овече і козяче, кобиляче.