НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент бухобліку та розрахунків
І Н С Т Р У К Ц І Я
N 22017/940-5855-322 від 04.12.95 м.Київ |
Кримському республіканському,
обласним та по м.Києву і
Київській області управлінням
Національного банку України
ОПЕРУ Національного банку
України
Комерційним банкам
Асоціації українських банків
( Інструкція втратила чинність на підставі Листа Нацбанку N 12-214/722 від 26.07.96 )
Про проведення заліку взаємної заборгованості
1. Національний банк України повідомляє, що Кабінетом Міністрів України і Національним банком України прийнято спільну постанову від 01.12.95 р. N 960 "Про проведення заліку взаємної заборгованості суб'єктів підприємницької діяльності України і оформлення заборгованості векселями".
У цій постанові встановлено наступне:
- провести на беземісійній основі залік взаємної заборгованості суб'єктів підприємницької діяльності України всіх форм власності станом на 5 грудня 1995 року з оформленням в установленому порядку непогашеної за заліком заборгованості векселями на користь кредиторів із терміном платежу не більш як 90 днів від складання кожного векселя з можливістю здійснення дисконту за цими векселями;
- протест у неплатежі векселя, випущеного відповідно до цієї постанови, може бути вчинений протягом 15 днів з дня, що настає за днем, в який такий вексель підлягає оплаті.
2. На виконання вищеназваної постанови Національний банк України зобов'язує усі комерційні банки та підпорядковані регіональні управління:
- взяти постанову до відома і керівництва в роботі;
- провести потрібну роз'яснювальну роботу серед своїх клієнтів з метою оперативного оформлення ними платіжних документів та обов'язкового дотримання строків, встановлених для проведення заліку. Строки проведення заліку у подальшому подовжуватись не будуть.
3. Про результати проведення заліку та оформлення взаємозаборгованості суб'єктів підприємницької діяльності векселями комерційні банки надсилають звітність відповідним регіональним управлінням Національного банку України, а останні - Національному банку України з приведенням даних у додатках NN 5, 6, 7.
Звітність надсилається:
Комерційними Регіональними
банками - управліннями НБУ -
регіональним Національному банку
управлінням НБУ України
За додатком N 5 25.12.95 р. 27.12.95 р.
За додатками NN 6, 7 15.01.96 р. 19.01.96 р.
З прийняттям цієї постанови вважати такими, що втратили чинність:
- лист Національного банку України від 22.09.94 р. N 193 "Про роботу установ банків в Україні, в зв'язку з оформленням заборгованості суб'єктів підприємницької діяльності України векселями" та внесені до нього зміни згідно з листами від 26.09.94 р. N 17217/627; від 30.09.94 р. N 17217/640; від 12.10.94 р. N 17217/676; від 17.10.94 р. N 17217/704; від 24.10.94 р. N 17217/828; від 01.12.94 р. N 17017/839.
- лист Національного банку України від 01.06.95 р. N 5-95 про "Порядок проведення заліку взаємної заборгованості з послідуючим оформленням їх векселями" та внесені до нього зміни згідно з листами від 02.06.95 р. N 22017/405; від 21.06.95 р. N 22017/474.
Додатки: - Порядок проведення заліку взаємної заборгованості з наступним оформленням її векселями;
- форми платіжних документів та звітності (NN 1-12).
Заступник Голови Правління | В.М.Кравець |
Порядок
проведення заліку взаємної заборгованості з наступним оформленням її векселями
Оформлення та облік платіжних документів в установах банків
I. Оформлення платіжних вимог кредитором
1. Підприємства, організації та установи незалежно від форми власності, які є постачальниками товарів (робіт, послуг) і яким відкриті рахунки в установах банків (далі - кредитори) здійснюють оформлення платіжних вимог за прострочену заборгованість за платежами товарного характеру (за фактично відвантажені і відпущені товарно-матеріальні цінності, виконані роботи та надані послуги) до всіх суб'єктів підприємницької діяльності, включаючи бюджетні організації і установи.
До заліку також подаються платіжні вимоги щодо заборгованості за простроченим банківським кредитом та несплаченими відсотками за ним.
2. Платіжні вимоги (за формою додатку N 1) мають бути оформлені з чітким заповненням всіх необхідних реквізитів згідно з розділом II "Положення про безготівкові розрахунки в господарському обороті України", затвердженому рішенням Правління Національного банку України від 24.05.93 р., та подані в період з 5 до 20 грудня 1995 року до установ банків за місцем відкриття розрахункового рахунку кредитора в двох примірниках, завірених підписами уповноважених на це осіб та печаткою.
У платіжних вимогах у розділі "підстава для оплати" має бути вказано: "Залік взаємної заборгованості за станом на 5 грудня 1995 року.
__________________________________________________________________
_________________________________________________________________"
(NN рахунків, товарно-транспортних накладних тощо)
Платіжні вимоги виставляються кредиторами на платників (далі - дебіторів), за кожною позицією дебіторської заборгованості, що відображена в бухгалтерському обліку кредитора.
Заборгованість, оформлена векселями відповідно до постанови Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 31 травня 1995 року N 379 "Про проведення заліку взаємної заборгованості суб'єктів підприємницької діяльності України і оформлення простроченої заборгованості векселями" з пропущеними строками подання до протесту, має подаватись до заліку.
У разі, якщо за такими векселями строк платежу не настав або вони були подані до протесту в неакцепті чи неплатежі протягом 15 днів з дня, що настає за днем, в який такий вексель підлягав акцепту чи оплаті, то така заборгованість до заліку не включається.
Якщо між підприємством і обслуговуючим банком укладена угода на використання програмного забезпечення "клієнт-банк", інформація щодо заборгованості може передаватися за допомогою цієї системи.
II. Облік платіжних вимог у банку кредитора
3. Банк кредитора перевіряє правильність та чіткість оформлення поданих йому кредитором платіжних вимог, їх відповідність "Положенню про безготівкові розрахунки в господарському обороті України" та додатку N 1.
Банк кредитора реєструє виставлені платіжні вимоги в окремому журналі реєстрації платіжних вимог (додаток N 2), який ведеться у розрізі балансових рахунків другого порядку за кожним клієнтом.
Інформація, що містять виставлені платіжні вимоги, за допомогою спеціального програмного забезпечення (далі - АРМ "Заборгованість", додаток N 9) на підставі перших примірників поданих платіжних вимог у день їх надходження або на другий день, якщо документи надійшли після операційного часу, надсилається до банку дебітора у вигляді файлів електронних платіжних повідомлень (електронних платіжних вимог).
Перший примірник платіжної вимоги враховується банком кредитора на позабалансовому рахунку 9701 "Розрахункові документи за заборгованістю відіслані".
Другий примірник платіжної вимоги з відміткою дати отримання і штампом банку повертається кредитору.
III. Облік платіжних вимог у банку дебітора
4. Банком дебітора платіжні вимоги на безакцептне списання коштів за платежами товарного характеру, що були виставлені раніше і враховані установами банків на позабалансовому рахунку 9929 "Розрахункові документи, обов'язкові до сплати" і не сплачені за станом на 05.12.95 р., переміщуються в картотеку на позабалансовий рахунок 9702 "Платіжні вимоги, що підлягають акцепту".
Підставою для цього є електронне повідомлення здійснене через АРМ "Заборгованість" згідно з офіційним письмовим розпорядженням кредитора.
При цьому, прострочена заборгованість, щодо стягнення якої порушені судові справи, до заліку не включається, платіжні вимоги кредиторами не виставляються і не підлягають оформленню векселями.
5. Після отримання від банку кредитора файлу (файлів) електронних платіжних повідомлень (електронних платіжних вимог) банк дебітора, оприбутковує зазначені в них суми на позабалансовому рахунку 9702 та друкує у двох примірниках реєстр електронних платіжних повідомлень для кожного з дебіторів окремо (додаток N 10).
Другий примірник реєстру протягом двох днів надається банком для акцепту дебітору під його розписку на першому примірнику реєстру, що знаходиться в установі банку.
У разі припинення дії підприємства, організації, установи (дебітора) банк складає в односторонньому порядку протокольне рішення та через АРМ "Заборгованість" (з кодом відповіді 3) ставить до відома банк кредитора, який у свою чергу повідомляє кредитора. Сума заборгованості у цьому разі списується банком дебітора з позабалансового рахунку 9702, а банком кредитора - з рахунку 9701.
IV. Розгляд дебітором виставлених платіжних вимог
6. Дебітор, у разі необхідності, протягом трьох робочих днів з дня отримання реєстру електронних платіжних повідомлень, але не пізніше 22.12.95 р., надає до банку заяву про відмову від акцепту платежу (повну чи часткову) у двох примірниках, оформлену відповідно до додатка N 3.
На обох примірниках банк дебітора проставляє дату надходження відмови від акцепту і другий примірник повертає дебітору.
7. Дебітор має право відмовитись від акцепту платіжної вимоги повністю або частково лише за мотивами, передбаченими договором на поставку товарів (робіт, послуг) або кредитним договором (за банківським кредитом), з обов'язковим посиланням на його пункти.
При повній відмові від акцепту сума заборгованості списується в установі банку з позабалансового рахунку 9702 на підставі першого примірника відмови.
При частковій відмові від акцепту в банку дебітора сума заборгованості в реєстрі електронних платіжних повідомлень окреслюється, поряд проставляється сума акцептована дебітором, а сума часткової відмови на підставі першого примірника відмови від акцепту списується з позабалансового рахунку 9702.
8. Банки не розглядають мотивування відмов від акцепту, тому відповідальність за обгрунтованість відмови від акцепту покладається на дебітора, а спори вирішуються в претензійно-позовному порядку.
9. Банк дебітора через АРМ "Заборгованість" (з кодом відповіді 1 або 2) щоденно інформує банк кредитора про всі суми відмови дебітора від акцепту, який у той же день повідомляє про це кредитора.
10. Банк кредитора, отримавши відмови від акцепту, списує відповідні суми з позабалансового рахунку 9701 і роздруковує реєстр електронних платіжних повідомлень про відмову від акцепту у двох примірниках (додаток N 11). Другий примірник реєстру банк передає кредитору під розписку на першому примірнику, що залишається в банку.
11. У разі неотримання у встановлений пунктом 6 термін відмови від акцепту або неявки дебітора в банк заборгованість за платіжними вимогами вважається акцептованою, а платіжні документи списуються з позабалансового рахунку 9702 та зараховуються на позабалансовий рахунок 9703 "Акцептовані платіжні вимоги, що підлягають оплаті, або оформленню векселями".
Проведення заліку взаємної заборгованості
12. На час проведення заліку кожному учаснику відкривається тимчасовий особовий рахунок N 725 "Розрахунки за разовими заліками", на який зараховуються надходження коштів і з якого здійснюватимуться платежі в оплату розрахункових документів за заліком.
Відкритий рахунок має містити 9 позицій за схемою:
БББ725kii, де
БББ - балансовий рахунок
k - ключ
ii - особовий рахунок
13. Установи банків проводять залік взаємної заборгованості протягом періоду з 25.12.95 р. по 29.12.95 р.
Вільні кошти на розрахункових рахунках учасників заліку за станом на 25.12.95 р. перераховуються на балансовий рахунок 725 для подальшого проведення заліку взаємної заборгованості.
Поточні надходження коштів на розрахункові рахунки клієнтів протягом періоду з 25.12.95 р. по 29.12.95 р. в першу чергу використовуються у черговості, встановленій чинним законодавством, у тому числі на погашення платіжних документів, які надійшли в період після 25.12.95 р. і враховані на позабалансовому рахунку 9929, а вільний залишок цих коштів щоденно перераховується на балансовий рахунок 725 за згодою дебітора.
14. За умови наявності коштів на балансовому рахунку 725 дебітор, на підставі примірника електронної платіжної вимоги, здійснює перерахування коштів одержувачу також на балансовий рахунок 725.
У разі недостатності коштів на оплату простроченої заборгованості за банківським кредитом та відсотками за цим кредитом, у першу чергу передбачається сплата нарахованих відсотків.
Погашена шляхом заліку сума списується з позабалансового рахунку 9703.
15. Установи банків, у разі відсутності претензій до рахунку 725, щоденно перераховують за письмовою згодою клієнта кредитовий залишок на розрахунковий рахунок.
16. Установи банків 29.12.95 р. у кінці операційного дня перераховують вільні від проведення заліку кошти (кредитове сальдо рахунку 725) на розрахункові рахунки клієнтів для задоволення їх потреб у загальновстановленому порядку.
Оформлення простроченої заборгованості векселями
17. Заборгованість, що не погасилась під час заліку, установи банків пропонують клієнтам оформити векселями (простими або переказними), згідно з "Положенням про переказний і простий вексель", прийнятим відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 10.09.92 р. N 528 (далі - "Положення про переказний і простий вексель").
Оформлення векселями простроченої заборгованості здійснюється в період з 25.12.95 р. до 10.01.96 р.
18. Наказом керівника установи банку з числа працівників банку призначаються відповідальні особи, у присутності яких складаються векселі.
За кожним клієнтом складається протокольне рішення у двох примірниках із зазначенням платежів, що мають бути оформлені векселями. В протоколі передбачається укладення договору між обслуговуючим банком і векселедавцем на інкасування векселів до векселедержателя. Протокольні рішення підписуються особами, уповноваженими керівником установи банку та керівниками підприємств, зразки підписів яких внесені до картки зразків підписів. Перший примірник протокольного рішення залишається в установі банку, другий - видається клієнту (векселедавцю) на руки під розписку на першому примірнику.
19. Установи банків перевіряють правильність заповнення векселедавцем всіх необхідних реквізитів (розділ I "Положення про переказний і простий вексель"), звернувши увагу на те, що сума платежу за векселем обов'язково заповнюється цифрами та літерами, вексельний бланк може заповнюватися друкованим та недрукованим (читабельним) способами.
Векселі видаються із строком платежу не більше 90 днів від дня складання векселя.
20. При заповненні у векселі графи "місце платежу" повинен бути врахований спосіб пред'явлення векселя до оплати та опротестування. Назва установи банку вказується тоді, коли вексель підлягає інкасації через установу банку.
Векселі повинні бути підписані уповноваженими особами підприємства, зразки підписів яких внесені до картки зразків підписів та завірені печаткою.
21. Прості векселі складаються у банку дебітора за заборгованістю, що не погасилась під час заліку і врахована на позабалансовому рахунку 9703.
В банку дебітора сума заборгованості, яка оформлена векселями, звіряється за кожним векселедавцем (дебітором) з сумами, врахованими на позабалансовому рахунку 9703.
На підставі пред'явлених векселів банк закриває рахунок 9703.
22. Після оформлення заборгованості векселями банк дебітора формує векселі за банками кредиторів, включаючи їх до відповідних реєстрів (додаток N 8). Реєстри складаються у двох примірниках, завірених підписами уповноважених на те осіб та печаткою банку. Другий примірник, з відміткою дати отримання реєстру підприємством зв'язку - кур'єрської пошти (далі - спецзв'язку), залишається у банку дебітора. Перший примірник з доданими векселями надсилається до банку кредитора спецзв'язком.
23. Банк кредитора, отримавши від підприємства спецзв'язку векселі з реєстрами, звіряє суми отриманих векселів за кожним векселедержателем з сумами його платіжних вимог, врахованих за позабалансовим рахунком 9701, після чого закриває цей рахунок у повній сумі і вручає векселедержателю векселі під розписку на реєстрі.
Сума отриманих векселів не повинна перевищувати залишок рахунку 9701.
24. Від дебіторів, що відмовились оформити непогашену під час заліку заборгованість простим векселем, установа банку отримує офіційне повідомлення. Про це банк дебітора повідомляє банк кредитора за допомогою АРМ "Заборгованість". Такі повідомлення банк дебітора зобов'язаний направляти до банку кредитора у день отримання офіційної відмови від дебітора, якщо вона надана в операційний час, і наступного дня - якщо надана після операційного часу.
25. Не погашену під час заліку заборгованість, яку дебітори відмовились оформити простими векселями, банки кредиторів пропонують оформити переказними векселями.
У цьому разі векселедавцем буде кредитор-клієнт цього банку, платником - дебітор, що відмовився від оформлення заборгованості простим векселем, векселедержателем - третій суб'єкт підприємницької діяльності, до якого векселедавець є боржником за непогашеною під час заліку заборгованістю.
Порядок складання та інкасація до банку векселедержателя переказних векселів здійснюється відповідно до пунктів 17-22.
26. Банки векселедержателів при передачі векселів векселедержателям укладають з ними договори на інкасування векселів. Це стосується банків, що мають кореспондентські угоди з банками векселедавців (простих векселів) чи банками платників (за переказними векселями), а також установ банків, які є філіями одного банку.
Якщо векселедержатель не уклав договір з обслуговуючим банком на інкасування векселів, пред'явлення до оплати та опротестування векселедержатель здійснює самостійно.
27. Інкасування векселів банки векселедержателів здійснюють згідно з "Порядком проведення банками операцій з векселями", затвердженим Правлінням Національного банку України 25.02.93 р. та листом Національного банку України від 22.02.95 р. N 15010/48.
Слід врахувати, що банк векселедержателя після отримання векселя з написом про передоручення на ім'я банку ("сплатіть за наказом ... банку. Валюта на інкасо" з підписом векселедержателя) інкасує його до банку платника за векселем з таким же написом про передоручення на ім'я банку платника, засвідченим підписами і печаткою банку векселедержателя.
28. Векселедержатель або індосат можуть вимагати від векселедавця, індосанта або аваліста включення у вексель підписаного відповідною особою застереження "оборот без витрат", "без протесту" або будь-якого рівнозначного застереження.
Відповідно до пункту 46 "Положення про переказний і простий вексель" включення цього застереження не звільняє векселедержателя від пред'явлення векселя до сплати чи акцепту у встановлені строки, але у цьому разі здійснення протесту в неакцепті або в неплатежі не вимагається.
Закінчення заліку та його наслідки
Залишки сум за станом на 10.01.96 р., враховані протягом заліку взаємної заборгованості на позабалансових рахунках NN 9701, 9702, 9703, списуються у видаток до 15.01.96 р. і платіжні вимоги повертаються у загальновстановленому порядку банку кредитора для їх подальшої передачі безпосередньо кредитору.
Платіжні вимоги на безакцептне списання коштів за платежами товарного характеру, що були на початку заліку переміщені банком дебітора в картотеку до позабалансового рахунку 9702 з позабалансового рахунку 9929, банк дебітора після отримання їх з банку кредитора повертає до картотеки 9929.
Додаток N 1
Платіжна вимога N _______ Одержано банком
______ __________ 19__ р. _______ 19__ р.
Платник Дебет Сума
код------------- ----------------------
------------- код | | |
-------| | |
Банк платника в м. | |рах. N | |
---------------------------------------------| |
Одержувач Кредит | |
код------------- ----------| |
------------- код |рах.N | |
-------+---------| |
Банк одержувача в м. | |рах.N | |
---------------------------------------------------------
Сума літерами Проведено
______________________________________________ банком
Підстава для оплати: Залік взаємної заборгова- _____ 19__ р.
ності станом на "_____" _____________ 19___ р.
за ___________________________________________
(NN рахунків, товарно-транспортних
____________________
накладних і т.ін.)
Підписи
Печатка та підпис одержувача банку
накладних і т.ін.)
Додаток N 2
Журнал
реєстрації платіжних вимог
_______________________________________________
(назва установи банку)
---------------------------------------------------------------
| N |N балансового ра-|Назва кредито-|Дата, N |Сума платіжної|
|п/п|хунку кредитора |ра |платіжної|вимоги |
| |другого порядку | |вимоги |(млн.крб.) |
|---+-----------------+--------------+---------+--------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
---------------------------------------------------------------
Додаток N 3
Заява про відмову від акцепту N _______ Одержано банком
________________ 19__ р. _________ 19__ р.
Платник Дебет Сума
----------------------
код | | |
-------| | |
Банк платника в м. | |рах. N | |
---------------------------------------------| |
Одержувач Кредит | |
----------| |
код |рах.N | |
-------+---------| |
Банк одержувача в м. | |рах.N | |
---------------------------------------------------------
Сума літерами Проведено
_____________________________________________ банком
Договір|N. Платіжна вимога N від _____ 19__ р.
-------+------- на суму
Замова |від Оплачена банком
Мотиви відмови від акцепта Підписи
банку
Печатка та підпис клієнта
Додаток N 4
Типографський бланк простого векселя встановленої форми, раніше направлений до регіональних управлінь Національного банку України.
Додаток N 5
Надається установами комерційних банків
регіональним управлінням Національного
банку України - до 25.12.95 р.
Регіональні управління до Національного
банку України - до 27.12.95 р.
Звітність
про виставлені платіжні вимоги
____________________________________________
(назва установи банку)
------------------------------------------------------------------
| N |Номер балансово-|Кількість під-|Платіжні вимоги |Контрольний|
|п/п|го рахунку кре- |приємств, які |----------------|підсумок |
| |дитора другого |виставили пла-|кількість|сума | |
| |порядку |тіжні вимоги | | | |
|---+----------------+--------------+---------+------+-----------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
------------------------------------------------------------------
Додаток N 6
Надається установами комерційних банків
регіональним управлінням Національного
банку України - до 15.01.96 р.
Регіональні управління до Національного
банку України - до 19.01.96 р.
Звітність
про оформлення заборгованості векселями
_______________________________________
(назва установи банку)
------------------------------------------------------------------
| N |Номер |Отримані |Акцептовані |Платіжні ви-|Вимоги, що |
|п/п|балансо-|платіжні ви-|платіжні ви-|моги, погаше|підлягають |
| |вого ра-|моги |моги |ні за залі- |оформленню |
| |хунку | | |ком |векселями |
| |другого |------------+------------+------------+------------|
| |порядку |кіль-|сума |кіль-|сума |кіль-|сума |кіль-|сума |
| | |кість| |кість| |кість| |кість| |
|---+--------+-----+------+-----+------+-----+------+-----+------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
------------------------------------------------------------------
Продовження таблиці
----------------------------------------------------
|Вимоги оформлені векселя-|Платіжні ви-|Контрольний|
|ми в т.ч. |моги не офо-|підсумок |
|-------------------------|рмлені век- | |
|простими |переказними |селями | |
|------------+------------+------------| |
|кіль-|сума |кіль-|сума |кіль-|сума | |
|кість| |кість| |кість| | |
|-----+------+-----+------+-----+------+-----------|
| 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
----------------------------------------------------
Додаток N 7
Надається установами комерційних банків
регіональним управлінням Національного
банку України - до 15.01.96 р.
Регіональні управління до Національного
банку України - до 19.01.96 р.
Звітність
про неоформлену векселями заборгованість
________________________________________
(назва установи банку)
------------------------------------------------------------------
| N |Номер балансового|Назва дебі-|Банк дебі-|Сума заборгованості|
|п/п|рахунку дебітора |тора |тора |не оформлена вексе-|
| |другого порядку | | |лями |
|---+-----------------+-----------+----------+-------------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
------------------------------------------------------------------
_____________
* Подається банком кредитора, за інформацією отриманою від банку дебітора з вирахуванням суми заборгованості оформленої переказними векселями.
Додаток N 8
Одержано банком кредитора
_____________ 199_ р.
Реєстр N
від __________ 199_ р.
_____________________________________________ МФО N _____________
(назва банку дебітора-векселедавця)
направляє ____________________________________________________ для
(назва банку кредитора-одержувача коштів)
передачі кредиторам векселів згідно з цим реєстром:
-------------------------------------------------------------
| N | N |Сума ве-|Дата скла-|Строк по- |Назва одержу-|
| п/п |векселя |кселя |дання век-|гашення |вача коштів |
| | | |селя |векселя |за векселем |
|-----+--------+--------+----------+----------+-------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
-------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------
Підпис керівника Місце печатки Одержано підприємством
банку-дебітора банку дебітора кур'єрської пошти
______________________
Підпис головного (дата, підпис)
бухгалтера
Додаток N 9
Функціональні і технологічні принципи роботи банку з АРМ "Заборгованість"
АРМ "Заборгованість" - це спеціальне програмне забезпечення, розроблене в управлінні комп'ютерних технологій департаменту інформатизації НБУ, яке призначено для автоматизації процесу обміну інформацією між банківськими установами у ході проведення взаємозаліку заборгованості.
АРМ "Заборгованість" поставляється в усі банківські установи України, які мають МФО і електронну адресу в мережі електронної пошти НБУ.
Слід звернути увагу, що на відміну від системи електронних платежів (СЕП), АРМ поставляється в банки, що є філіями 2 і 3 моделі консолідованого коррахунку в СЕП.
АРМ "Заборгованість" виконує наступні функції:
1) Підготовка електронних платіжних повідомлень клієнтів про заборгованість від банку кредитора до банку дебітора, контроль їх та відправка до банків дебіторів.
2) Прийом в банках дебіторів платіжних повідомлень про заборгованість.
3) Підготовка в банках дебітора електронних платіжних повідомлень про часткову або повну відмову від акцепту платіжної вимоги, та відправка їх до банку кредитора.
4) Прийом банком кредитора електронних платіжних повідомлень про часткову або повну відмову від акцепту платіжної вимоги.
5) Друк реєстрів:
- електронних платіжних повідомлень про заборгованість,
- електронних платіжних повідомлень про часткову або повну відмову від акцепту платіжної вимоги.
6) Квитовка (контроль за нормальною відправкою та прийомом) файлів повідомлень та інші сервісні функції.
Підготовка електронних платіжних повідомлень клієнтів про заборгованість може виконуватись:
- за допомогою діалогових засобів вводу АРМ "Заборгованість",
- засобами ОДБ комерційного банку, з формування файлу платіжних повідомлень типа ^A і наступним проведенням його через АРМ "Заборгованість".
АРМ "Заборгованість" подтримує коди відповідей на платіжні вимоги в банку дебітора:
1 - клієнт повністю не згоден;
2 - клієнт згоден на часткову оплату;
3 - клієнт відсутній або припинив діяльність;
4 - клієнт відмовляється оформлювати заборгованість векселем.
Слід звернути особливу увагу на те, що АРМ "Заборгованість" працює незалежно від системи електронних платежів. Файли, що підготовлені ОДБ для АРМ "Заборгованість", мають бути оформлені за стандартами дебетових інформаційних документів СЕП, але не повинні проводитись через АРМ-3 СЕП.
Додаток N 10
------------------------------------------------------------------
| Реєстр електронних платіжних повідомлень про заборгованість |
|Дата XX/XX відправлених від клієнта: 999999999.... клієнт банку |
|кредитора .... банку 999999.... Назва банку кредитора ..........|
|----------------------------------------------------------------|
|Банк дебітора: МФО 99999999 ........ Назва банку дебітора ......|
|----------------------------------------------------------------|
|001 |N документа Вид: ... Сума: ....................|
|Кредитор |клієнт 999999999 ..... клієнт банку кредитора ......|
|Дебітор |клієнт 999999999 ..... клієнт банку дебітора .......|
|Дати |Документа XX/XX Надходження в банк кредитора: XX/XX |
|Призначення|............. призначення платежу ..................|
|платежу |....................................................|
| |....................................................|
|-----------+----------------------------------------------------|
|Усього |документів: 999999 Сума: .......................|
|-----------+----------------------------------------------------|
|Усього |відправлено документів| 999999 |
| |загальною сумою | 9999999999999999 |
|----------------------------------------------------------------|
| М.П. Підпис |
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
| Реєстр електронних платіжних повідомлень про заборгованість |
|Дата XX/XX отриманих клієнтом: 999999999... Клієнт банку |
|дебітора .... банку 999999.... Назва банку дебітора ............|
|----------------------------------------------------------------|
|Банк кредитора: МФО 99999999..... Назва банку кредитора ........|
|----------------------------------------------------------------|
|001 |N документа Вид: ... Сума: ....................|
|Кредитор |клієнт 999999999....... клієнт банку кредитора......|
|Дебітор |клієнт 999999999....... клієнт банку дебітора ......|
|Дати |Документа XX/XX Надходження в банк кредитора: XX/XX |
|Призначення|............. призначення платежу ..................|
|платежу |....................................................|
| |....................................................|
|-----------+----------------------------------------------------|
|Усього |документів: 999999 Сума: ......................|
|-----------+----------------------------------------------------|
|Усього |прийнято документів| 999999 |
| |загальною сумою | 9999999999999999 |
|----------------------------------------------------------------|
| М.П. Підпис |
------------------------------------------------------------------
Додаток N 11
------------------------------------------------------------------
| Реєстр електронних платіжних повідомлень Дата XX/XX |
|про часткову або повну відмову від акцепту платіжної вимоги |
|відправлених від клієнта: 999999999... клієнт банку дебітора ...|
|банку 999999........... Назва банку дебітора ...................|
|----------------------------------------------------------------|
|Банк кредитора: МФО 99999999... Назва банку кредитора ..........|
|----------------------------------------------------------------|
|001 |N документа Вид: ... Сума згоди:..................|
|Кредитор|клієнт 999999999 ....... клієнт банку кредитора........|
|Дебітор |клієнт 999999999 ....... клієнт банку дебітора ........|
|Дати |Документа XX/XX Надходження в банк кредитора : XX/XX |
|Причина |............. причина відмови .........................|
|відмови |.......................................................|
| |.......................................................|
|--------+-------------------------------------------------------|
|Усього |документів: 999999 Сума згоди:..................|
|--------+-------------------------------------------------------|
|Усього |відправлено документів| 999999 |
| |загальною сумою згоди | 9999999999999999 |
|----------------------------------------------------------------|
| М.П. Підпис |
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
| Реєстр електронних платіжних повідомлень Дата XX/XX |
|про часткову або повну відмову від акцепту платіжної вимоги |
|отриманих клієнтом: 999999999... Клієнт банку кредитора ........|
|банку 999999......... Назва банку кредитора ....................|
|----------------------------------------------------------------|
|Банк дебітора: МФО 99999999.... Назва банку дебітора ...........|
|----------------------------------------------------------------|
|001 |N документа Вид: ... Сума згоди:..................|
|Кредитор|клієнт 999999999 ....... клієнт банку кредитора........|
|Дебітор |клієнт 999999999 ....... клієнт банку дебітора ........|
|Дати |Документа XX/XX Надходження в банк кредитора: XX/XX |
|Причина |............. причина відмови .........................|
|відмови |.......................................................|
| |.......................................................|
|--------+-------------------------------------------------------|
|Усього |документів: 999999 Сума згоди:..................|
|--------+-------------------------------------------------------|
|Усього |прийнято документів | 999999 |
| |загальною сумою згоди| 9999999999999999 |
|----------------------------------------------------------------|
| М.П. Підпис |
------------------------------------------------------------------
Додаток N 12
Типографський бланк переказного векселя встановленої форми, раніше направлений до регіональних управлінь Національного банку України.
Управління платіжних систем
Департамент бухгалтерського
обліку та розрахунків