НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Р О З ' Я С Н Е Н Н Я
N 17217/640 від 30.09.94 м.Київ |
Республіканському банку
Криму
Обласним та по м.Києву і
Київській області
управлінням
Національного банку України
Промінвестбанку
Банку "Україна" АК
Укрсоцбанку
Ощадбанку
Ексімбанку
Комерційним банкам
Асоціації комерційних банків
( Роз'яснення втратило чинність на підставі Інструкції Нацбанку N 22017/940-5855-322 від 04.12.95 )
Про роботу установ банків в Україні у зв'язку з оформленням заборгованості суб'єктів підприємницької діяльності України векселями
В зв'язку з численними запитами щодо виконання листа Національного банку України від 22.09.94 р. N 193 "Про роботу установ банків в Україні в зв'язку з оформленням заборгованості суб'єктів підприємницької діяльності України векселями", роз'яснюємо.
1. Всі суб'єкти підприємницької діяльності всіх форм власності і яким відкриті розрахункові рахунки, поточні, бюджетні, рахунки на фінансування капітальних вкладень здійснюють оформлення платіжних вимог за прострочену заборгованість за платежами товарного характеру до всіх суб'єктів підприємницької діяльності, яким відкриті аналогічні рахунки.
2. Залік взаємної заборгованості суб'єктів підприємницької діяльності здійснюється тільки при наявності коштів на балансовому рахунку 725 (перераховані вільні кошти з розрахункового рахунку, або кошти, які надійшли за оплоченими платіжними вимогами з рахунку 725).
Слід мати на увазі, що на протязі періоду з 5 по 10 жовтня вільні кошти на розрахунковому рахунку перераховуються за згодою клієнта на балансовий рахунок 725 для проведення заліку щоденно.
3. При здійсненні оплати платіжних вимог з балансового рахунку 725 банк платника перераховує кошти одержувачу також на балансовий рахунок 725 з відповідним виправленням розрахункового рахунку.
4. Для оформлення векселями простроченої заборгованості банків та відсотків за простроченими банківськими позиками враховується заборгованість за балансовими рахунками 620 "Короткострокові кредити, не погашені в строк" та 780 "Прострочена заборгованість по довгострокових кредитах" станом на 14.09.94 р.
5. Для оформлення простроченої заборгованості та відсотків за прострочену заборгованість векселями банк повинен заповнити платіжну вимогу в двох або в трьох примірниках (якщо клієнт обслуговується в іншому банку) завірених підписами уповноважених на це осіб на першому та першому і другому примірниках (якщо клієнт обслуговується в іншому банку).
В платіжній вимозі в розділі підстава для оплати повинно бути вказано: "Оформлення заборгованості згідно Указу Президента України від 14.09.94 р. N 530/94 "Про випуск та обіг векселів для покриття взаємної заборгованості суб'єктів підприємницької діяльності України за прострочену заборгованість згідно кредитного договору N ___ від _____".
Перший примірник вимоги враховується на позабалансовому рахунку 9703, другий - надається дебітору під розписку на першому примірнику.
Якщо клієнт обслуговується в іншому банку, перший та другий примірники вимоги відправляються в банк дебітора.
Перший примірник вимоги банк дебітора оприбутковує на позабалансовому рахунку 9703, а другий - не пізніше наступного дня після отримання платіжної вимоги вручає дебітору під розписку на першому примірнику.
Третій примірник вимоги оприбутковується банком кредитора на позабалансовому рахунку 9701.
Порядок оформлення простроченої заборгованості за банківськими позиками векселями та відмова від її оформлення здійснюється аналогічно оформленню взаємозаборгованості суб'єктів підприємницької діяльності, викладених в пп. 16 -21, 23, 25 порядку проведення заліку взаємної заборгованості та оформлення їх векселями.
Слід прийняти до уваги, що прострочена заборгованість щодо стягнення якої порушені судові справи, не оформлюється векселями і платіжні вимоги банком кредитором не виставляються.
Прострочена заборгованість за банківськими позиками, на яку оформлені платіжні вимоги і яка буде оформлена векселями, продовжує враховуватись на балансових рахунках 620 та 780 до моменту її погашення, а на позабалансових рахунках 9701 та 9703 вона враховується умовно.
До погашення простроченої заборгованості банки продовжують нараховувати на неї відсотки.
Векселі, якими оформлена прострочена заборгованість за банківськими позиками враховується банками-кредиторами в розділі IV "Документи по розрахункових операціях" на позабалансовому рахунку 9704 "Прострочена заборгованість за банківськими позиками, оформлена векселями" .
6. Відносно терміну прийняття платіжних вимог до заліку слід керуватись тим, що залік має бути проведений до 10 жовтня, тобто банки мають можливість приймати платіжні вимоги, з наданням їх для розгляду дебіторам та проведення заліку взаємної заборгованості до 10 жовтня.
7. Для запобігання випадків відмови дебіторів виконувати Указ Президента України банкам необхідно провести з ними ретельну роботу. У випадках відмові дебіторів отримати під розписку примірники платіжних вимог, або їх неявки до банку, банк складає в односторонньому порядку протокольне рішення в 4 примірниках, завірене підписами та печаткою банку, в якому це повинно бути зафіксовано. Перший примірник протокольного рішення залишається в банку дебітора, другий надається дебітору, а третій та четвертий - відправляється до банку кредитора.
Банк дебітора на підставі першого примірника протокольного рішення списує відповідні суми платіжних вимог з позабалансового рахунку 9702.
Банк кредитора, отримавши два примірника протокольного рішення, на підставі третього - списує відповідні суми платіжних вимог з позабалансового рахунку 9701, четвертий - надається кредитору.
8. Просимо також внести такі уточнення в лист Національного банку України від 22.09.94 р. N 193.
В п.23 Порядку проведення заліку взаємної заборгованості та оформлення їх векселями в першому реченні слова "та примірник реєстру." виключається з тексту.
В додатку N 3 "Заява про відмову від акцепту" замість слів "... печатка та підпис одержувача" слід читати" ... печатка та підпис клієнта".
Головний бухгалтер | В.М.Кравець |