• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Концепції безпеки міста Києва

Київська міська рада | Рішення, Концепція від 10.07.2003 № 616/776
Реквізити
  • Видавник: Київська міська рада
  • Тип: Рішення, Концепція
  • Дата: 10.07.2003
  • Номер: 616/776
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Київська міська рада
  • Тип: Рішення, Концепція
  • Дата: 10.07.2003
  • Номер: 616/776
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
Р І Ш Е Н Н Я
N 616/776 від 10.07.2003
Про затвердження Концепції безпеки міста Києва
Відповідно до пункту 22 частини 1 статті 26 Закону України"Про місцеве самоврядування в Україні" ( 280/97-ВР ), ЗаконуУкраїни "Про столицю України - місто-герой Київ" ( 401-14 ),Постанови Верховної Ради України "Про Концепцію (основи державноїполітики) національної безпеки України" ( 3/97-ВР ) Київськаміська рада
В И Р І Ш И Л А:
1. Затвердити Концепцію безпеки міста Києва згідно здодатком.
2. Виконавчому органу Київради (Київській міській державнійадміністрації) розробити та внести на розгляд Київської міськоїради програму заходів щодо забезпечення реалізації Концепціїбезпеки міста Києва.
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти назаступника міського голови - секретаря Київради Ялового В.Б.
Київський міський голова О.Омельченко
"Хрещатик" N 143 (2350) від 30 вересня 2003 року
Додаток до
рішення Київської міської
ради
від 10.07.2003 N 616/776
КОНЦЕПЦІЯ
БЕЗПЕКИ МІСТА КИЄВА
Вступ
Концепція безпеки міста Києва (далі за текстом Концепція)являє собою офіційно прийняту систему поглядів на мету, завдання,основні принципи і напрямки діяльності у сфері забезпеченнябезпеки стійкого розвитку столиці, життя і здоров'я населенняміста Києва, його прав та волі в умовах можливих загрозвнутрішнього і зовнішнього характеру (далі - загрози).
Вона є підставою для:
розробки стратегії забезпечення безпеки міста Києва;
удосконалення та подальшого розвитку нормативно-правової базизабезпечення безпеки особистості, міста;
розробки та реалізації цільових програм щодо забезпеченнябезпеки столиці України від конкретних загроз (розділ 3);
формування та проведення єдиної політики міської влади,економічних і соціальних структур, населення міста у сферізабезпечення безпеки міста Києва.
Правову основу забезпечення безпеки міста Києва становлятьст.ст. 3, 17 Конституції України ( 254к/96-ВР ), Закони України"Про столицю України - місто герой Київ" ( 401-14 ), п.22 ч.1ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"(280/97-ВР ), ст.ст. 1, 2, 5 Закону України "Про Цивільну оборонуУкраїни" ( 2974-12 ), ст.ст. 18, 21, 32 Закону України "Про захистнаселення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного таприродного характеру" ( 1809-14 ), ст.ст. 1, 2 Закону України "Прозахист населення від інфекційних хвороб" ( 1645-14 ), ст.ст. 1, 8Закону України "Про зону надзвичайної екологічної ситуації"( 1908-14 ) та інші закони, укази Президента України, постановиКабінету Міністрів України у сфері безпеки, захисту населення татериторій, екології, економіки, містобудування тощо та рішенняКиївської міської ради від 20.06.02 N 84/84 ( ra0084023-02 ) "Прозатвердження Основних засад екологічної політики міста Києва".
У Концепції відображено проблеми безпеки міста Києва, життєвоважливі інтереси міста, його населення і кожного громадянина,основні види загроз цим інтересам, мета, принципи та основнінапрямки діяльності щодо забезпечення безпеки міста Києва.
Розділ 1. Стан безпеки міста Києва
У місті Києві проводиться активна політика міської влади тацілеспрямована робота щодо підвищення безпеки столиці України.
У першу чергу це відноситься до попередження соціальнихпроблем. Зусилля міської влади спрямовуються на реалізацію завданьщодо поступового подолання бідності, підвищення життєвого рівня тазміцнення системи соціальної підтримки незахищених верствнаселення, забезпечення продуктивної зайнятості киян. В місті,шляхом підвищення пенсій, стипендій, рівня оплати працізабезпечено стабільне зростання грошових доходів населення. Тількиза 1996-2001 роки вони зросли більш, ніж у 3,5 рази. В місті Києвіздійснюється регулювання ринку праці.
Значні зусилля здійснюються щодо збереження промислового танаукового потенціалу столиці за рахунок дотацій з міського бюджетупідприємствам, науковим організаціям, ВУЗам, фінансування розробокта виробництва наукомістких виробів.
Досягнуто стабілізацію екологічних умов шляхом зниженнявикидів із ТЕЦ, контролю викидів на автотранспорті, ліквідаціїсмітників, використання сучасних технологій утилізації відходів,очищення території міста від різного роду забруднень.
Приймаються активні заходи щодо підвищення стійкості системжиттєзабезпечення міста шляхом створення запасів продовольства,санації з бюджету міста підприємств, які мають пріоритетнезначення для життєдіяльності столиці, ремонту і профілактикикомунальних мереж, створення страхового фонду документації напідприємствах міста.
Відбувається значне зниження залежності від імпорту прирозвитку виробництв у місті Києві і Київській області, відтвореннястарих і формування нових міжрегіональних зв'язків.
Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від25.05.99 N 793 ( ra0793017-99 ) "Про територіальну підсистемуєдиної державної системи запобігання і реагування на надзвичайніситуації техногенного та природного характеру міста Києва" в містістворена і функціонує міська територіальна підсистема длязапобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного таприродного характеру.
Активізується діяльність щодо удосконалення роботи наглядовихорганів і реалізації запобіжних заходів на діючих потенційнонебезпечних об'єктах та під час розробки проектної документації нанове будівництво. У складі Головного управління з питаньнадзвичайних ситуацій Київської міської державної адміністраціїстворена інспекція цивільної оборони та техногенної безпеки яказдійснює постійний нагляд за дотриманням законодавства у сферізахисту населення і територій з техногенно-небезпечнимипідприємствами.
Більш ефективно діє система оперативного реагування нанадзвичайні ситуації. Рятувальники оперативно-рятувальної службиміста Києва у 2002 році здійснили 2063 виїзди на ліквідацію 2014аварійних та надзвичайних ситуацій, врятовано від смерті 27чоловік.
Активізація форм і методів діяльності у сфері законності іправопорядку столиці сприяла досягненню позитивних результатів.Так, у 2002 році забезпечено скорочення злочинності на 7%, припідвищенні (очікуваного) рівня розкриття злочинів до 80% проти77,5% у 2001 році. Триває робота щодо попередження і викриттяфактів розповсюдження наркотиків, підліткової злочинності,зниження рівня нелегальної міграції.
Разом з тим, через недостатню ефективність правових таекономічних механізмів щодо попередження і ліквідації надзвичайнихситуацій збільшується ризик катастроф техногенного і природногохарактеру.
Зміна умов життя супроводжується розподілом людей за рівнемдоходів і якістю життя.
Останнім часом терористичні акти з області можливих загрозпереходять до реальних. Спостерігається тенденція активізаціїдіяльності екстремістських угруповань у Росії і інших закордоннихкраїнах, що може негативно вплинути на безпеку міста Києва.
Усе це вимагає розробки та вживання стратегічних заходів щодостабілізації економічного і соціального становища, поліпшеннюзабезпечення безпеки міста Києва.
Розділ 2. Життєво важливі інтереси міста Києва
Життєво важливі інтереси міста Києва - це сукупністьінтересів кожного окремого мешканця, суспільних, виробничих таінших визначених законодавством утворень і міста в цілому.
Інтереси киян складаються з реального забезпеченняконституційних прав та волі, особистої безпеки, безпеки їх майна,можливості фізичного, духовного, інтелектуального розвитку,створення та підтримки здорового способу і якості життя на рівнівисокорозвинених міст інших держав.
Інтереси соціальних груп складаються із забезпеченняобумовлених законами умов їх функціонування, саморозвитку,самоврядування, підвищення активності членів цих груп привиконанні встановлених законодавством завдань.
Інтереси міста містять встановлення політичної, економічноїта соціальної стабільності, виконання законів і підтримкуправопорядку, створення нормальних умов життєдіяльності для киян.При цьому, інтереси міста у конкретних сферах прояву полягають унаступному:
у сфері громадської безпеки:
недопущення та своєчасне припинення будь-яких проявівтерористичної діяльності;
підтримка та удосконалення системи забезпечення правопорядку; створення умов для розвитку ініціативи киян щодо сприяннясилам забезпечення громадської безпеки;
у сфері попередження та ліквідації надзвичайних ситуаційтехногенного і природного характеру:
створення міської системи моніторингу та прогнозуваннянадзвичайних ситуацій;
створення Київської міської служби порятунку;
удосконалення організаційно-правових основ функціонуванняміської територіальної підсистеми єдиної державної системизапобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного таприродного характеру;
підвищення ефективності діяльності щодо попередженнявиникнення надзвичайних ситуацій, зменшення їх наслідків;
розвиток та підтримка у постійній готовності сил і засобівдія ліквідації надзвичайних ситуацій;
у техногенній сфері:
забезпечення безпеки виробничих структур, послідовна їхмодернізація шляхом впровадження передових та нешкідливихтехнологій;
підвищення надійності роботи об'єктів та системжиттєзабезпечення міста;
раціональне розміщення продуктивних сил міста;
забезпечення стійкого функціонування виробництв таінфраструктури міста Києва в умовах впливу факторів небезпек ізагроз;
у екологічній сфері:
оздоровлення природного середовища, відновлення прийнятногорівня екологічного стану міста;
впровадження передових природоохоронних мір та технологій догенерального плану розвитку міста;
облік факторів захисту природи під час реалізації економічнихта соціальних програм і проектів;
у соціальній сфері:
забезпечення прав кожної людини на особисту безпеку;
підвищення рівня та якості життя киян, викорінення бідності,забезпечення гідного життя ветеранів, інвалідів та людей похилоговіку, подолання кризової демографічної та екологічної ситуації ізабезпечення здоров'я населення;
розвиток житлово-комунального господарства та сфери побутовихпослуг;
доступність для всіх киян медичного обслуговування,транспорту, зв'язку;
підтримка родини як первісного осередку суспільства;
у оборонній сфері:
створення умов для ефективної діяльності підприємствоборонного комплексу;
створення та ведення ефективної системи цивільної оборони;
зміцнення зв'язків міста Києва і військових установ України; проведення активної військово-патріотичної роботи середмолоді;
своєчасне та повне виконання заходів мобілізаційноїпідготовки;
в сфері економіки:
підвищення інноваційної та інвестиційної активності;
захист інтересів вітчизняного виробника, підвищенняконкурентної спроможності товарів та послуг, які вироблені умісті;
боротьба з економічними злочинами, корупцією;
забезпечення переходу економіки на модель стійкого розвитку; забезпечення розвитку та ефективного використаннянауково-технічного потенціалу міста;
у сфері духовного життя культури та науки:
духовне відродження суспільства, утвердження високоїморальності, гуманізму та культури розвиток багатовікових духовнихтрадицій;
створення умов доступності до культурних цінностей усімчленам суспільства;
розвиток науки, підтримка наукового потенціалу міста нависокому міжнародному рівні, створення умов для припиненняміграції вчених - науковців в інші сфери діяльності, від'їзду закордон;
у внутрішньо-політичній сфері:
дотримання основних прав киян на життя та безпеку,забезпечення цивільного захисту, згоди, правопорядку, стабільностідержавної влади та її інститутів, завершення становленнядемократичного суспільства;
у міжнародній сфері:
забезпечення традиційних зв'язків зі столицями держав;
встановлення двосторонніх зв'язків з найбільшими містамисвіту на основі всебічного співробітництва та взаєморозуміння;
розвиток туризму, залучення іноземних громадян дляознайомлення з визначними пам'ятками міста, створення комфортнихумов для їх перебування в місті;
всебічна підтримка української діаспори за кордоном.
Розділ 3. Можливі загрози безпеки міста Києва
Розробка заходів для поліпшення стану безпеки міста,механізму їх реалізації здійснюється з урахуванням загроз, якіпротистоять відповідним інтересам киян, соціальним групам, місту вцілому.
Найбільш характерними є наступні групи загроз соціальні,політичні, комунально-побутові, техногенні, природні, екологічні,інформаційні, психологічні, кримінальні, терорістічни, військові.Ці загрози носять комплексний, взаємозалежний характер і більшістьз них мають транскордонні масштаби.
Рівні небезпеки загроз різного виду залежать від політичногостановища держави та у світі в цілому, стабільностісоціально-економічного розвитку України та міста Києва і в різніперіоди можуть змінюватися.
Значимість загроз підсилюється особливостями міста Києва:
Київ - історичний центр Київської Русі, його вплив на долюУкраїни має визначальне значення;
Київ - столиця України, її політична, соціальна, моральна ікультурна атмосфера - застава здорового суспільного клімату всіхобластей України та її населення;
Київ - великий промисловий центр України, його внесок узагальні економічні показники держави є визначальним;
Київ - найбільший транспортний вузол держави від стану якогозалежить функціонування всієї транспортної системи України;
Київ - найбільше зосередження фінансових і інформаційнихпотоків, що забезпечують розвиток України;
Київ - центр наукового і культурного життя держави,зосередження значної частини національного надбання;
Київ - унікальний історичний і архітектурний світовий центр,об'єкт містобудівної діяльності особливого регулювання.
3.1. Загрози комунально-побутового та житлового характеру
Для нормальної життєдіяльності міста та його населенняжиттєво важливе значення має стійке та надійне комунально-побутовезабезпечення, стійка система життєзабезпечення міста і вирішенняжитлових проблем.
Основними загрозами комунально-побутового та життєвогохарактеру є:
підвищення аварійності на інженерних комунікаціях та джерелахенергопостачання;
можливість впливу зовнішніх факторів на якість води;
дефіцит джерел теплопостачання в окремих районах міста;
перевантаженість магістральних інженерних мереж каналізації; повільне впровадження нових технологій очищення питної води,утилізації виробничих та побутових відходів, енергозберігаючих,маловідходних технологій (у тому числі у будівництві) застосуванняматеріалів, сировини, продуктів, що містять речовини, які руйнуютьозоновий шар надзвичайно стабільних речовин, що вимагаютьспеціальних технологій утилізації;
недостатній обсяг заміни застарілих інженерних мереж іосновного енергетичного устаткування і, як наслідок, зниженнянадійності та стійкості енергопостачання;
зниження рівня надання комунально-побутових послуг длянаселення (лазні, пральні тощо);
витоки у мережах тепло- та водопостачання, що приводить довимивання грунту і утворення провалів;
старіння житлового фонду та інженерної інфраструктури міста.
Основними передумовами, що збільшують виникнення загрозкомунально-побутового та житлового характеру є:
послаблення матеріально-технічної бази житлового такомунально-побутового забезпечення через низьку платоспроможністьнаселення;
старіння та зношеність газових, водопровідних, теплових таінших інженерних мереж і споруджень;
неповна закольцованість мереж теплопостачання;
недостатня наявність чи повна відсутність резервних тааварійних джерел водо- і теплопостачання;
неможливість використання альтернативних енергоресурсів(вітрової, сонячної, геотермальної енергії тощо).
Реалізація зазначених загроз може призвести:
до різкого підвищення аварійності на комунально-енергетичнихмережах міста;
до погіршення функціонування економіки міста;
до дестабілізації санітарно-епідеміологічного станупідвищення рівня інфекційних захворювань;
до зниження рівня життєзабезпечення населення столиці принадзвичайних ситуаціях, викликаних сильними морозами, засухою;
до створення нестабільної соціальної обстановки.
3.2. Техногенні загрози
У Києві офіційно зареєстровано 39 підприємств, яківикористовують в своєму виробництві хімічно небезпечні речовини(хлор - 200т, аміак - 382т, інші - 160т), 2 радіаційно небезпечнихоб'єкта, 292 вибухо- та пожежно-небезпечних підприємства (згідно зПереліком потенційно небезпечних об'єктів та об'єктів підвищеноїнебезпеки міста Києва). У місті сформувався великий будівельнийкомплекс, функціонує складна мережа міського транспорту, місто -могутній залізничний вузол. По його території проходить двамагістральних газопроводи. Однією з найактуальніших проблем длявсіх галузей економіки є високий ступінь зносу основних фондів. Всередньому по місту він оцінюється у 37,7%, а в окремих галузях ісферах економіки ця цифра значно вища. Все це обумовлює високийрівень ризику техногенних аварій та катастроф.
До найбільш вірогідних загроз техногенного походження слідвіднести можливість виникнення:
аварій з викидом (загрозою викиду) хімічно небезпечнихречовин у районах проживання киян і утворенням зон хімічногозабруднення;
радіаційних аварій на ядерній установці НАН України та напідприємстві "Радон" з утворенням (загрозою створення) зонрадіоактивного забруднення;
аварій на залізничному, річковому та автомобільномутранспорті з викидом небезпечних речовин і виникненням великихплощ зараження, забруднення та загорання;
великомасштабних пожеж, вибухів у місцях сконцентрованогопроживання та перебування населення;
зон затоплення внаслідок руйнування греблі Київської ГЕС;
транспортних аварій на метрополітені;
аварій на комунальних системах життєзабезпечення міста;
аварій на енергетичних мережах;
аварій на очисних спорудах;
аварій на магістральних газопроводах;
аварій на об'єктах з джерелами іонізуючого випромінювання;
аварій систем зв'язку та телекомунікацій;
авіаційні катастрофи в аеропорту "Жуляни" та на територіїміста Києва тощо.
Основними передумовами, що збільшують виникнення техногеннихзагроз є:
підвищена концентрація потенційно небезпечних об'єктів;
старіння основних виробничих фондів;
скорочення внаслідок забудови, санітарно-захисних зон навколопотенційно небезпечних об'єктів;
падіння виробничої дисципліни та збільшення у зв'язку з цимчисла відхилень від установлених технологічних режимів роботи;
поява великої кількості дрібних виробників поза коломнагляду;
відсутність належних мір захисту та профілактики назалізничному і автомобільному транспорті, який перевозитьнебезпечні речовини;
недостатня ефективність системи захисту населення тареагування на надзвичайні ситуації на міському рівні (не на всіххімічно небезпечних об'єктах встановлено автоматизовану системувиявлення та оповіщення, локалізації і ліквідації наслідківаварій).
Реалізація техногенних загроз може призвести:
до загибелі та втрати здоров'я промислово-виробничогоперсоналу і населення, яке мешкає поблизу небезпечних об'єктів;
до зростання травматизму на виробництві;
до знищення значних матеріальних цінностей, великогоекономічного збитку;
до руйнування середовища побуту людини з посиленнямсоціально-політичних та економічних загроз.
3.3. Природні загрози
Місто Київ розташоване на обох берегах р.Дніпро, в йогосередній течії, на межі фізико-географічних зон - лісостепової тамішаних лісів. Правобережна частина міста розміщена на складномурельєфі з перепадом висот до 100 м, що сприяє виникненню зсувнихпроцесів, які загрожують як інженерним спорудам, так і життюнаселення. Ускладнюють ситуацію особливості геологічної будовисхилів, для яких характерним є чергування глинистихводонепроникних грунтів з водонасиченими грунтами, а такожметеорологічні умови - атмосферні опади зволожують грунти, щопризводить до ерозії схилів.
До основних природних загроз відносяться:
можливість затоплення території міста внаслідок сильнихзатяжних дощів та інтенсивного таяння снігу в басейні річок Дніпрота Десна;
можливість підтоплення лівобережної частини міста ґрунтовимиводами;
виникнення карстово-суффозіонних процесів, провалів наповерхні земної кори;
виникнення зсувів, селів, обвалів правобережної частинитериторії міста;
у зимовий період можливі снігові замети, сильна ожеледь, щоможе призвести до зупинення руху міського транспорту порушенняенергопостачання промислових та житлових об'єктів;
задимлення житлових масивів внаслідок масових торф'яних,лісових пожеж у лісопарковій та у приміській зоні міста.
Основними передумовами, що збільшують виникнення природнихпогроз, є:
недостатня розвиненість системи моніторингу навколишньогосередовища;
господарська діяльність людини, що призводить до підрізаннята додаткового навантаження схилів, зволоження грунтів тапошкодження водонесучих комунікацій;
тривалі періоди з високими температурами у літній період тавідсутністю дощів;
зношеність зливової каналізації, особливо в центрі міста;
наявність значної кількості підземних вироблень і споруджень.
Реалізація зазначених загроз може призвести до:
загибелі та втрати здоров'я великої кількості киян;
нанесення значного збитку виробничому та житловому фондам,культурним цінностям;
порушення нормальної життєдіяльності міста.
3.4. Екологічні загрози
Охорона навколишнього середовища від негативного впливудіяльності людей є першочерговою проблемою для міста Києва.
Метою Основних засад екологічної політики міста Києва єсталий розвиток, який передбачає узгодженість економічногосоціального та екологічного аспектів розвитку столиці.
Основними екологічними загрозами є:
критичний стан атмосфери, зростання до небезпечних межконцентрації ряду хімічних речовин (оксидів азоту, сірки, діоксидувуглеводу тощо) у повітряному просторі міста, неприпустимий рівеньзабруднення повітря;
забруднення до критичних рівнів стічними водами та шкідливимивикидами гідросфери, небезпечні забруднення не тільки поверхневих,але і підземних вод;
техногенне забруднення літосфери внаслідок відсутностіефективних технологій утилізації радіоактивних, хімічних,промислових та побутових відходів;
перевищення у продуктах харчування допустимих концентраційнебезпечних для здоров'я речовин (ядохімікати, нітрати, важкіметали, консерванти тощо);
загроза впливу на киян та на територію міста аварій істихійних лих, які відбуваються у Київській та інших областях.
Основними передумовами, що збільшують виникнення екологічноїзагрози, є:
невиконання природоохоронного законодавства, відсутністьконтролю за газоочисним устаткуванням та системою йогоексплуатації;
проникнення технологій, що не забезпечують безпеку природи талюдини;
застосування міськими службами речовин, які приносять шкодунавколішньому середовищу;
збільшення кількості автотранспорту з високим рівнемвихлопних газів, що забруднюють навколишнє середовище.
Реалізація екологічних загроз може призвести:
до збільшення числа захворювань серед киян;
до скорочення тривалості життя киян;
до загострення протиріч між виробництвом та природоохоронноюдіяльністю.
3.5. Загрози епідеміологічного характеру
Створення сприятливого санітарно-епідеміологічного стану єнеодмінною умовою життєдіяльності міста.
До основних епідеміологічних загроз належать:
спалах інфекційних захворювань з повітряно-краплинниммеханізмом передачі;
ріст шкірно-венерологічних захворювань і захворювань на СНІД; ріст гострих кишкових захворювань, захворювань на туберкульозі вірусний гепатит;
можливість спалахів особливо небезпечних інфекційнихзахворювань.
Основними передумовами, що збільшують виникнення загрозепідеміологічного характеру, є:
зростання соціально-неблагополучного контингенту мешканцівміста Києва (біженці, переселенці, безпритульні, жебраки тощо);
погіршення соціально-екологічних, житлово-побутових умовжиття значної частини киян;
посилення міграційних процесів, що сприяє зниженню рівняімунізації населення, у першу чергу дітей;
слабка профілактика інфекційних захворювань;
наявність у столиці установ та організацій, які працюють зізбудниками особливо небезпечних інфекційних захворювань,можливість розповсюдження таких інфекцій внаслідок зниженнятрудової та виробничої дисципліни чи терористичного акту;
децентралізоване постачання великої кількості продуктівхарчування, що мають обмежений термін вживання, імпортнихпродуктів із завершеними термінами реалізації та продуктів низькоїякості;
різке розширення вуличної торгівлі, у тому числінесанкціонованої, при якій відсутні необхідні санітарно-гігієнічніумови реалізації та збереження продукції;
соціальне розшарування населення, занепад моральності,зростання проституції і наркоманії;
різке збільшення кількості киян, які виїжджають за кордон, утому числі в країни Азії та Африки.
Реалізація зазначених загроз може призвести:
до збільшення смертності серед киян;
до виникнення епідемій небезпечних та особливо небезпечнихінфекційних захворювань;
до зниження рівня здоров'я киян, скорочення середньоїтривалості життя.
3.6. Економічні загрози
Проблеми економічних умов життя суспільства в сучасних умовахнабрали особливої гостроти. Економічна захищеність киян -найважливіша характеристика стійкого та стабільного розвиткуміста.
До основних економічних загроз відносяться:
одночасний різкий спад промислового виробництва та не повневикористання основною масою населення товарів і послуг;
невиправдане зростання цін на енергоресурси;
зростання вартості послуг міського транспорту;
розрив сформованих господарських зв'язків;
зростання економічних злочинів та корупції;
послаблення творчої та трудової активності киян;
залежність міста від постачань інших країн, недостатнякооперація з підприємствами Київщини, найближчих областей таближнього зарубіжжя;
зниження рівня якості продукції та її конкурентноздатності;
недостатня платоспроможність відповідальних споживачів танедостатні запаси палива і наявність резервних джереленергопостачання;
перевантаженість транспортних магістралей;
низька живучість системи зв'язку в умовах порушеньенергопостачання;
перехід частини торгових центрів під контроль окремихугрупувань та кримінальних структур.
Основними передумовами, що збільшують виникнення загрозекономічного характеру, є:
диктат інфляційного та спекулятивного капіталу;
перевага приватних та корпоративних інтересів над міськими;
криміналізація економіки;
тінізація економіки;
недостатня ефективність діючих методів державного регулюванняу сфері економіки;
високий рівень монополізації економіки і виробництва;
диктат іноземної валюти над національною;
перехід від нормальних товарно-грошових відносин до методіввзаємозаліків боргів і інших подібних форм економічних відносин;
виїзд за рубіж кваліфікованих інженерно-технічних та науковихкадрів;
стагнація наукомістких виробництв та виробництв із передовимитехнологіями;
різка відмінність рівня оплати праці працівників у різнихсферах економіки та організаціях різних форм власності;
неврегульованість виробничо-господарських зв'язків суб'єктіввласності;
відмова Кабінету Міністрів від фінансування витрат Києва якстолиці України.
Реалізація зазначених загроз може призвести:
до ланцюгового процесу реалізації загроз соціального,політичного, екологічного та техногенного характеру;
до масового безробіття, різкого зниження життєвого рівнякиян;
до економічної кризи у місті.
3.7. Терористичні загрози
Тероризм став одним з найбільш небезпечних проявівзлочинності для суспільства. Особливо небезпечним він є длявеликих міст, політичних, економічних і культурних центрів.Терористичні акти стають усе більш масштабними, багатоликими щодомети та видам прояву. Тероризм одержав можливість використовуватиу своїх злочинних цілях досягнення науки та техніки.
До основних загроз терористичного характеру належать:
напад на політичні та економічні об'єкти (захоплення, підрив,обстріл тощо);
вибухи та інші терористичні акти у місцях масовогоперебування людей (метро, вокзали, транспорт, житлові квартали);
викрадення людей та захоплення заручників;
захоплення повітряних судів та інших транспортнихпасажирських засобів;
напад на потенційно небезпечні для життя населення об'єкти;
вивід з ладу систем керування авіаційним і залізничним рухом,силових ліній електропостачання, засобів зв'язку, комп'ютерноїтехніки та інших електронних приладів (електромагнітний тероризм);
порушення психофізичного стану людей шляхом програмованогоповодження та діяльності цілих груп населення;
кібернетичні атаки на найважливіші комп'ютерні мережі;
впровадження через пресу, радіо і телебачення інформації, якаможе викликати перекручену суспільну думку, безладдя всуспільстві;
проникнення в інформаційні мережі з метою порушення їхроботи;
застосування хімічних і радіоактивних речовин у місцяхмасового перебування людей;
отруєння (забруднення) систем водопостачання, продуктівхарчування;
штучне поширення збудників інфекційних хвороб.
Основними передумовами, що збільшують виникненнятерористичної загрози, є:
об'єднання організованих терористичних організацій з великоюкількістю самостійних автономних осередків та індивідуумів;
поява нових видів тероризму (інформаційного, техногенного,кібернетичного тощо);
розширення спектру способів терористичної діяльності(біологічних, хімічних, радіаційних тощо);
невмотивованість та непередбаченість так названого "нерозбірливого" тероризму, коли насильство спрямоване не протиконкретних осіб і об'єктів, а на безладне вбивство випадковихлюдей;
зростання "інтелектуального" рівня тероризму пропорційнотемпам розвитку техніки та науки.
Реалізація зазначених загроз може призвести:
до порушення на тривалий період нормального життя міста;
до створення атмосфери страху;
до великої кількості жертв.
3.8. Кримінальні загрози
Посилення криміналізації суспільства завдає серйозної шкодиумовам життя.
До основних кримінальних загроз належать:
посилення кримінального тиску на життєдіяльність міста;
можливість зрощення злочинних сил із представниками силовихструктур;
перехід банків, економічних, торгових та посередницькихцентрів під контроль кримінальних груп;
можливість проникнення злочинних авторитетів у виборні организаконодавчої влади держави та міста, а також у правоохоронніоргани;
вплив кримінальних структур на ринкові ціни на продуктиповсякденного вжитку.
Основними передумовами, що збільшують виникнення кримінальноїзагрози, є:
відсутність достатньо діючого законодавства у цій сфері як надержавному, так і на місцевому рівнях;
недосконалість вітчизняного законодавства та існуючихмеханізмів протидії корупції та організованій злочинності;
розподіл сфер впливу серед різних кримінальних структур;
значна кількість у місті вихідців з країн ближнього тадалекого зарубіжжя, у тому числі незареєстрованних у встановленомупорядком громадян;
слабке розкривання замовлених вбивств, у тому числі зполітичних мотивів.
Реалізація зазначених загроз може призвести:
до появи атмосфери страху та невпевненості у суспільстві;
до можливості переходу реальної влади в місті до злочиннихавторитетів;
до паралізації економічних перетворень;
до знецінювання демократичних завоювань.
3.9. Загрози соціального характеру
Загрози соціального характеру міста є пріоритетними прирозгляді всього спектру можливих загроз. Загрози у цій сферіможуть привести до зростання соціальної напруги в суспільстві,виникнення протиріч серед різних верств міського населення.
До основних соціальних загроз належать:
розшарування суспільства на вузьке коло багатих і широку масумалозабезпечених громадян;
виникнення та збільшення тенденцій зростання конфліктів наміжнаціональній основі, особливо на основі етносоціальноїстратифікації (закріплення престижних та соціально значимих видівдіяльності за визначеними національностями);
зростання рівня безробіття працездатних громадян, особливосеред молоді, науково-технічного та наукового персоналу,військовослужбовців, звільнених з дійсної військової служби;
зниження рівня освіти та писемності, інтелектуальногопотенціалу і культури населення;
поява неузгодженості серед частини населення з питаньрелігії;
зниження рівня духовної сфери життя міста, обумовленогодуховною експансією ззовні, необхідністю зміни одних духовнихорієнтирів на інші;
зниження рівня задоволення харчуванням, житлом, комунальними,транспортними та іншими видами послуг;
зниження рівня здоров'я населення міста внаслідокнедосконалості системи охорони здоров'я зростання споживанняалкоголю, тютюну та наркотичних речовин, різкого погіршення умовохорони праці, інтенсифікації трудового процесу;
зростання можливостей виникнення епідемій.
Основними передумовами, що збільшують виникнення соціальнихзагроз, є:
велика чисельність населення міста та висока щільність йогопроживання;
висока частка жителів похилого та пенсійного віку;
постійний приплив населення ззовні з іншим менталітетом іспособом життя, велика міграція населення (робоча сила тощо);
стрімке збільшення релігійних конфесій, які суперечать ладу,укладу та способу життя киян;
перехід від лікувально-профілактичної медичної допомоги доекстреної медицини;
комерціалізація мережі охорони здоров'я та аптечної мережі;
відсутність рівних економічних можливостей киян в отриманніосвіти та реалізації своїх можливостей;
недостатність верстви середнього класу, якій є гарантомстабільності суспільства;
відносно високі ціни на продукти харчування та товариповсякденного попиту, житло в порівнянні з іншими містами України;
велика частка закордонних постачань товарів повсякденногопопиту.
Реалізація зазначених загроз може призвести:
до зниження рівня здоров'я киян, скорочення середньоїтривалості життя, зменшення народжуваності, погіршення іншихдемографічних показників;
до глибокого розшарування киян на групи (за економічною,національною, релігійною ознаками тощо) та виникненню на цьомугрунті конфліктів, що важко розв'язати, і масових безпорядків;
до створення передумов для поглиблення небезпечних негативнихтенденцій (п'янство, наркоманія, проституція, злочинність, у томучислі дитяча);
до зниження загального середнього рівня моральних устоївкиян.
3.10. Загрози політичного характеру
Місто Київ - столиця України. Тому потребують особливої увагизагрози політичного характеру.
До основних загроз політичного характеру належать:
виникнення екстремістських політичних кланів і угруповань;
протиправна діяльність деяких політичних і суспільнихоб'єднань, що використовують насильство як засіб політичноїборотьби;
тенденція до відхилення основної частини населення відполітичного життя міста, "політична байдужість", поряд зпідвищеною політизацією деяких груп населення.
Основними передумовами, що збільшують виникнення загрозполітичного характеру, є:
зміна ідеологічних орієнтирів, напрацювання новихідеологічних цінностей, незрозумілих та недоступних широким масам;
відносна легкість реєстрації та оформлення різних суспільнихі політичних організацій (партій союзів фондів тощо) не враховуючисуспільної думки;
діяльність суспільних та політичних організацій поза всякимконтролем суспільства;
перехід засобів масової інформації під контроль окремих осібта угрупувань,послаблення контролю з боку громадськості задіяльністю цих засобів;
низька політична культура мас.
Реалізація зазначених загроз може призвести:
до перетворення політики в засіб небезпечний для існування ірозвитку суспільства;
до руйнування механізму вироблення та впровадження у життяполітики, яка б відповідала інтересам стабільного і стійкогорозвитку міста
3.11. Інформаційні загрози
У сучасних умовах створення розвиненого та захищеногоінформаційного середовища є одним з найважливіших напрямківзабезпечення загальної безпеки міста.
Наявність у місті Києві могутньої інформаційно-ресурсноїбази, перетинання багаточисленних інформаційних потоків, які маютьне тільки міське, загальнодержавне, але і міжнародне значення,обумовлюють особливу актуальність проблем інформаційної безпеки.
До основних інформаційних загроз належать:
неповна реалізація прав громадян у сфері одержання та обмінудостовірної інформації;
створення та провокування соціальної, міжнаціональної,релігійної напруги;
маніпулювання масовою свідомістю з використаннямінформаційно-психологічного впливу;
втрата зведень з інформаційних ресурсів у найважливішихсферах політичної, економічної, науково-технічної та військовоїінформації;
поширення зловживань у кредитно-фінансовій сфері, пов'язанихіз проникненням кримінальних елементів у комп'ютерні системи тамережі;
перекручення історичного досвіду, економічного укладу танаціональних традицій народу;
можливість порушення інформаційних систем та структур,руйнування їх чи перекручення у роботі через спеціальні засобивпливу.
Основними передумовами, що збільшують виникненняінформаційної загрози, є:
монополізація інформаційного середовища визначеними групами ікланами;
інформаційна експансія ряду розвинених держав, які здійснюютьглобальний моніторинг світових політичних, економічних,військових, екологічних та інших процесів, що поширюють інформаціюз метою одержання однобічних переваг;
низька правова та інформаційна культура мешканців міста;
кооперація, що розширюється, із закордонними фірмами врозвитку інформаційної інфраструктури;
недостатня нормативна правова база в сфері інформаційнихвідносин;
широке використання у сфері керування та кредитно-фінансовійсфері незахищених від витоку інформації імпортних технічних іпрограмних засобів.
Реалізація зазначених загроз може призвести:
до підриву на міжнародному рівні авторитету міста якполітичного, економічного та культурно-духовного центру;
до створення атмосфери напруженості та політичноїнестабільності;
до дискредитування органів управління та провокуванняконфліктів;
до зниження темпів науково-технічного розвитку;
до нанесення значного економічного збитку.
3.12. Загрози психологічного характеру
Значні навантаження на психіку та свідомість людей, яківикликані соціальними, політичними, економічними, кримінальниминебезпеками, також особливості життя та побуту в умовах мегаполісуміста виділяють загрози психологічного характеру у самостійнийфактор небезпеки для особистості, соціальних груп та міста.