• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про визнання протиправним та скасування Указу виконуючого обовязки Президента України

Вищий адміністративний суд України  | Постанова від 08.07.2014 № 800/183/14
Реквізити
  • Видавник: Вищий адміністративний суд України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 08.07.2014
  • Номер: 800/183/14
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Вищий адміністративний суд України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 08.07.2014
  • Номер: 800/183/14
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 липня 2014 року
м. Київ

справа № 800/183/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Моторного О.А.
Суддів Борисенко І.В., Кошіля В.В.,
Степашка О.І., Федорова М.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до виконуючого обов'язки Президента України - Турчинова Олександра Валентиновича, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_6 про визнання протиправним та скасування Указу виконуючого обов'язки Президента України №275/2014 від 07 березня 2014 року, -
В С Т А Н О В И В:
20 березня 2014 року ОСОБА_4 звернувся до Вищого адміністративного суду України із позовною заявою до виконуючого обов'язки Президента України - Турчинова Олександра Валентиновича, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_6 про визнання протиправним та скасування Указу виконуючого обов'язки Президента України №275/2014 від 07 березня 2014 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення рішення Конституційного Суду України у справі № 21-рп/2003 року від 25 грудня 2003 року, яке обов'язкове для виконання, видав Указ «Про призначення ОСОБА_6 головою Київської міської державної адміністрації» № 275/2014 від 7 березня 2014 року, оскільки, призначена особа не була обрана Київським міським головою.
Вважаючи, що до моменту обрання нового голови Київської міської ради у відповідача не було повноважень призначати голову Київської міської держаної адміністрації, позивач просить визнати зазначений Указ виконуючого обов'язки Президента України протиправним та скасувати його.
Представники сторін в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце судового засідання були повідомлені належним чином.
У зв'язку з цим, касаційний розгляд справи проведено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, колегія суддів встановила наступне.
07 березня 2014 року виконувачем обов'язків Президента України Турчиновим О.В. був виданий Указ № 275/2014 «Про призначення ОСОБА_6 головою Київської міської державної адміністрації»
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини другої статті 5, статті 7, частини 2 статті 19, частин 1, 2, 3 статті 140 Конституції України, носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Спеціальний статус міста Києва як столиці України, особливості здійснення виконавчої влади та місцевого самоврядування у місті відповідно до Конституції України та законів України врегульовано Законом України «Про столицю України - місто-герой Київ».
Відповідно до частини першої статті 6 цього Закону, місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в місті ради (у разі їх утворення) та їх виконавчі органи.
Частиною першою статті 10-1 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ» передбачено, що виконавчим органом Київської міської ради є Київська міська державна адміністрація, яка паралельно виконує функції державної виконавчої влади, що є особливістю здійснення виконавчої влади в місті Києві.
Голова Київської міської державної адміністрації призначається Президентом України в порядку, передбаченому Конституцією та законами України. (частин друга статті 10-1 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ» ).
Так, відповідно до частини першої та четвертої статті 118 Конституції України, виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду і звільняються з посади Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України.
Аналогічне положення закріплене у частині другій статті 8 Закону України «Про місцеві державні адміністрації».
Законодавчі акти не можуть покладати додаткових прав чи обов'язків на Президента України, крім тих, що прямо передбачені нормами Конституції України, про що неодноразово наголошувалось у рішеннях Конституційного суду України (від 10 квітня 2003 року № 7-рп/2003, від 7 квітня 2004 року № 9-рп/2004, від 16 травня 2007 року № 1-рп/2007, від 2 жовтня 2008 року № 19-рп/2008, від 08 жовтня 20008 року № 21-рп/2008).
Таким чином, колегія суддів вважає, що виключно до повноважень Президента України відносяться повноваження призначати голову місцевих державних адміністрацій, в тому числі, голову Київської міської державної адміністрації, а тому оскаржуваний Указ виконувача обов'язків президента України Турчинова О.В. є законним та не підлягає скасуванню.
Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно з частиною 1 статті 12, частинами 1, 2, 3 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Повноваження сільського, селищного, міського голови починаються з моменту оголошення відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин 1 та 2 статті 79 цього Закону.
Повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади. Не пізніш як на п'ятнадцятий день після звільнення з посади або смерті сільського, селищного, міського голови особа, яка на цей час відповідно до закону здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови, звертається до Верховної Ради України з клопотанням щодо призначення позачергових виборів сільського, селищного, міського голови.
На підставі відповідної заяви Київського міського голови від 1 червня 2012 року, Київською міською радою прийнято рішення «Про дострокове припинення повноважень Київського міського голови ОСОБА_7» від 12 липня 2012 року № 649/7986.
Згідно з абзацом 1 частини другої статті 14 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», чергові вибори депутатів, сільських, селищних, міських голів проводяться одночасно на всій території України, крім випадків, встановлених Конституцією та законами України.
Верховною Радою України рішення про проведення виборів Київського міського голови до 25 лютого 2014 року не приймалось. Зазначені вибори призначені Постановою Верховної Ради України №791-VII від 25.02.2014 «Про призначення позачергових виборів Київського міського голови та депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року».
Таким чином, станом на час звернення позивача з даним адміністративним позовом, голова Київської міської ради обраний не був.
З питань, передбачених статтею 150 Конституції України, Конституційний Суд України ухвалює рішення, які є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Конституційний Суд України є єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні.
Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України.
Як на підставу протиправності Указу виконуючого обов'язки Президента України Турчинова О.В. № 275/2014 від 07 березня 2014 року, позивач посилається на порушення рішення Конституційного Суду України у справі № 21-рп/2003 року від 25 грудня 2003 року, яким, зокрема, вирішено (пункт 1.2 резолютивної частини), що Київську міську державну адміністрацію має очолювати лише особа, обрана Київським міським головою, яка Президентом України призначається головою Київської міської державної адміністрації. Як голова Київської міської державної адміністрації, Київський міський голова з питань здійснення виконавчої влади є відповідальним перед Президентом України і Кабінетом Міністрів України, підзвітним і підконтрольним Кабінету Міністрів України.
Як вбачається з вказаного рішення, Конституційний Суд України дійшов до такого висновку лише за умови наявності діючого голови Київського міського голови, а враховуючи, що такого не має, то правовідносини, що виникли не можуть бути врегульовані даним рішенням Конституційного Суду України.
З врахуванням наведеного, позовна заява ОСОБА_4 до виконуючого обов'язки Президента України Турчинова Олександра Валентиновича, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_6 про визнання протиправним та скасування Указу виконуючого обов'язки Президента України № 275/2014 від 07 березня 2014 року не підлягає задоволенню.
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити ОСОБА_4 у задоволенні позовних вимог до виконуючого обов'язки Президента України Турчинова Олександра Валентиновича, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_6 про визнання протиправним та скасування Указу виконуючого обов'язки Президента України № 275/2014 від 07 березня 2014 року.
Постанова підлягає перегляду Верховним Судом України у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, та набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про її перегляд Верховним Судом України, якщо таку скаргу не було подано.
Головуючий (підпис) О.А. Моторний
Судді (підпис) І.В. Борисенко
(підпис) В.В. Кошіль
(підпис) О.І. Степашко
(підпис) М.О. Федоров