КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 16 серпня 2024 р. № 932
Київ
Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів
З метою оптимізації та ідентифікації відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів в цілях національної безпеки та оборони України Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Погодитися з пропозицією Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Державної міграційної служби, Адміністрації Державної прикордонної служби, Генерального штабу Збройних Сил стосовно реалізації протягом року з дня набрання чинності цією постановою експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів (далі - експериментальний проект).
2. Затвердити Порядок реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів, що додається.
3. Установити, що:
1) координатором експериментального проекту є Міністерство оборони;
2) учасниками експериментального проекту є Міністерство внутрішніх справ, Міністерство оборони, Міністерство юстиції, Державна міграційна служба, Адміністрація Державної прикордонної служби, Генеральний штаб Збройних Сил;
3) реалізація експериментального проекту здійснюється в межах видатків, передбачених у державному бюджеті на відповідний рік Міністерству внутрішніх справ, Міністерству оборони, Міністерству юстиції, Державній міграційній службі, Адміністрації Державної прикордонної служби.
4. Учасникам експериментального проекту забезпечити інформаційну взаємодію між державними електронними інформаційними ресурсами, необхідними для реалізації експериментального проекту.
5. Міністерству юстиції протягом п’яти робочих днів з дня набрання чинності цією постановою забезпечити подання Державній міграційній службі відомостей про державну реєстрацію смерті громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років, що внесені до Державного реєстру актів цивільного стану громадян, за період з 30 липня 2023 р. до дня початку реалізації експериментального проекту.
6. Державній міграційній службі протягом 10 робочих днів з дня набрання чинності цією постановою забезпечити формування переліку громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років, відомості про яких підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів з урахуванням інформації Єдиного державного демографічного реєстру та відомчої інформаційної системи Державної міграційної служби, та передати відомості до Адміністрації Державної прикордонної служби.
7. Міністерству оборони:
протягом 10 робочих днів з дня отримання від Адміністрації Державної прикордонної служби відомостей про громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років забезпечити внесення записів або змін до записів в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів;
протягом одного місяця після завершення експериментального проекту подати до Кабінету Міністрів України звіт про результати його реалізації, а також пропозиції щодо вдосконалення законодавчих актів у відповідній сфері.
8. Міністерству внутрішніх справ, Державній міграційній службі, Адміністрації Державної прикордонної служби протягом 15 робочих днів після завершення реалізації експериментального проекту поінформувати Міністерство оборони про результати його реалізації.
9. Міністерству оборони вживати заходів щодо забезпечення захисту персональних даних, отриманих під час реалізації експериментального проекту, згідно із вимогами Закону України "Про державну таємницю".
Прем'єр-міністр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Інд. 29 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 16 серпня 2024 р. № 932
ПОРЯДОК
реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів
1. Цей Порядок визначає:
механізм реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів (далі - експериментальний проект) шляхом електронної інформаційної взаємодії між національними електронними інформаційними ресурсами у цілях національної безпеки та оборони України;
порядок формування переліку громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років, персональні дані яких підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів;
механізм взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 16 років, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, до 25 років, зокрема тих, які перебувають за межами України, без проходження медичного огляду;
механізм внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів відомостей про громадян України чоловічої статі віком від 17 до 25 років, які не перебувають на військовому обліку (для їх взяття на військовий облік без проходження медичного огляду) та які перебувають в Україні і звернулися за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а також громадян України чоловічої статі віком від 17 до 25 років, які перебувають за межами України і звернулися до відокремленого підрозділу державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, який розміщений за межами України (далі - відокремлений підрозділ), за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном, отриманням паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон;
механізм перевірки дійсності військово-облікових документів громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які перебувають за межами України і звернулися за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном, отриманням паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон до відокремленого підрозділу.
2. У цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному в Податковому кодексі України, Законах України "Про громадянство України", "Про військовий обов’язок і військову службу", "Про інформацію", "Про публічні електронні реєстри", "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах", "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів", "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", Положенні про інформаційно-телекомунікаційну систему прикордонного контролю "Гарт-1" Державної прикордонної служби України, затвердженому наказом Адміністрації Держприкордонслужби від 30 вересня 2008 р. № 810.
3. Метою експериментального проекту є оптимізація та верифікація відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів шляхом обміну інформацією в цілях національної безпеки та оборони України.
4. Внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів і взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 16 років, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, до 25 років, зокрема тих, які перебувають за межами України, здійснюється шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів "Трембіта".
5. Перелік відомостей про громадян України чоловічої статі віком від 16 до 25 років, які підлягають взяттю на військовий облік, формується в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів з такої інформації:
1) відцифрований образ обличчя особи;
2) прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
3) дата народження;
4) місце народження;
5) стать;
6) місце проживання та місце перебування;
7) реквізити паспорта громадянина України або документа, що дає право громадянину України на виїзд за кордон (серія та/або номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії);
8) відомості про громадянство;
9) унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
10) реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);
11) відомості про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання або залишення на постійне проживання за кордоном, або повернення в Україну.
6. Мін’юст подає відомості про громадян, які відбувають покарання в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним реєстром засуджених та осіб, узятих під варту, та Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов’язаних та резервістів засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів "Трембіта".
7. Взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 16 років, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, до 25 років здійснюється відповідальними посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання. Взяття на військовий облік громадян України, у яких відсутнє зареєстроване/задеклароване місце проживання, здійснюється визначеними Генеральним штабом Збройних Сил територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
8. Громадяни, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або які мають тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги, але яким не встановлено інвалідність, подають на розгляд військово-лікарської комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки документ, що підтверджує наявність відповідного стану (захворювання), виданий в установленому порядку за формою первинної облікової документації № 080-3/о, або документи, що підтверджують інвалідність (медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років за формою, затвердженою МОЗ, довідку з акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю"), в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики. Постанова військово-лікарської комісії приймається без проведення медичного огляду на основі поданих документів та даних, наявних в електронній системі охорони здоров’я.
9. Під час подання громадянами України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які перебувають за межами України, документів до відокремленого підрозділу для оформлення паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон працівником відокремленого підрозділу проводиться перевірка дійсності військово-облікового документа.
10. Перевірка дійсності військово-облікових документів осіб проводиться шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів "Трембіта".
11. У разі отримання з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів відомостей про недійсність військово-облікового документа під час електронної інформаційної взаємодії працівник відокремленого підрозділу інформує громадянина України про відмову в оформленні паспорта громадянина України та/або паспорта громадянина України для виїзду за кордон, зокрема наявними засобами електронних комунікацій (телефонний зв’язок, електронна пошта) або поштового зв’язку.
12. Громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які звернулися до відокремленого підрозділу для оформлення паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон з 25 квітня 2024 р. до набрання чинності Законом України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", можуть отримати у такому відокремленому підрозділі оформлені документи у разі пред’явлення військово-облікового документа.
У разі отримання з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів відомостей про недійсність пред’явленого військово-облікового документа отримання такими особами паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюється у територіальному органі/територіальному підрозділі ДМС. У такому разі пересилання таких паспортів до відокремленого підрозділу або закордонної дипломатичної установи України для організації їх видачі не здійснюється.
13. У разі коли стосовно громадянина України чоловічої статі віком від 18 до 25 років, який звернувся до відокремленого підрозділу для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, відсутній запис в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, прийом документів здійснюється без подання такою особою військово-облікового документа.
14. У разі звернення на території України громадянина України чоловічої статі віком від 18 до 25 років, стосовно якого відсутній запис в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон таке оформлення здійснюється відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 40, ст. 1188; 2016 р., № 87, ст. 2829), Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2014 р. № 152 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 45, ст. 1188; 2017 р., № 2, ст. 38).
15. За результатами внесення до Єдиного державного демографічного реєстру відомостей про осіб, зазначених у пунктах 13 і 14 цього Порядку, під час оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон ДМС формує щодо таких громадян України перелік відомостей, зазначених у пункті 5 цього Порядку, та передає їх Міноборони для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
16. Отримання паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон особами, зазначеними у пункті 13 цього Порядку, здійснюється за умови пред’явлення військово-облікового документа, дійсність якого перевіряється працівником відокремленого підрозділу відповідно до пункту 10 цього Порядку.
У разі отримання відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів про недійсність пред’явленого військово-облікового документа отримання паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон такими особами здійснюється у територіальному органі/територіальному підрозділі ДМС. Пересилання таких паспортів до відокремленого підрозділу або закордонної дипломатичної установи України для організації їх видачі не здійснюється.
17. Взяття на військовий облік громадян України, зазначених у пунктах 13 і 14 цього Порядку, здійснюється територіальним центром комплектування та соціальної підтримки за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання. Взяття на військовий облік громадян України, у яких відсутнє зареєстроване/задеклароване місце проживання, здійснюється визначеними Генеральним штабом Збройних Сил територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
18. Взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 18 до 25 років, відомості про яких передано в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів з урахуванням вимог пунктів 9-17 цього Порядку, проводиться без проходження медичного огляду, крім випадків, передбачених пунктом 8 цього Порядку.
19. У переліку відомостей про громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, зазначаються:
1) прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
2) дата народження;
3) стать;
4) місце проживання та місце перебування;
5) реквізити паспорта громадянина України або документа, що дає право громадянину України на виїзд за кордон (серія та/або номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії);
6) унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
7) реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);
8) відомості про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання або залишення на постійне проживання за кордоном, або повернення в Україну;
9) відомості про дату останнього виїзду за межі України;
10) відомості про смерть або оголошення особи померлою особою.
20. ДМС протягом трьох днів з дати формування переліку відомостей про громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років включає з урахуванням інформації Єдиного державного демографічного реєстру та відомчої інформаційної системи ДМС до зазначеного переліку такі відомості:
реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Державного реєстру фізичних осіб - платників податків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1493 "Про проведення верифікації деяких реєстрових даних" (Офіційний вісник України, 2023 р., № 4, ст. 330);
відомості про державну реєстрацію смерті;
подані Мін’юстом відомості про державну реєстрацію смерті за період з 30 липня 2023 р. до дня початку реалізації експериментального проекту.
Зазначений перелік відомостей про громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років передається ДМС до Адміністрації Держприкордонслужби на електронних носіях (формат.XLS або.CSV).
21. Адміністрація Держприкордонслужби протягом 10 днів з дня отримання переліку громадян України від ДМС разово організовує його обробку за допомогою інформаційно-комунікаційної системи прикордонного контролю "Гарт-1" та доповнює зазначений перелік відомостями про дату виїзду за межі України стосовно громадян України, які перетнули державний кордон та не повернулися на територію України.
Адміністрація Держприкордонслужби передає перелік відомостей про громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років до Міноборони на електронних носіях (формат.XLS або.CSV).
22. Міноборони протягом семи днів з дня отримання переліку відомостей про громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років від Адміністрації Держприкордонслужби вносить записи або зміни до записів у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
23. Міноборони за результатами здійснення заходів, передбачених пунктом 22 цього Порядку, забезпечує знищення в установленому законодавством порядку переліку відомостей про громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років, отриманого від Адміністрації Держприкордонслужби.
24. Обробка персональних даних призовників, військовозобов’язаних та резервістів здійснюється відповідно до законодавства про захист персональних даних.