КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 30 вересня 2020 р. № 907 Київ |
Про затвердження Порядку ведення Реєстру розгляду скарг здобувачів ліцензій, ліцензіатів на рішення, дії (бездіяльність) органів ліцензування щодо порушення законодавства у сфері ліцензування
Відповідно до пункту 13 частини першої
статті 4 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок ведення Реєстру розгляду скарг здобувачів ліцензій,ліцензіатів на рішення, дії(бездіяльність) органів ліцензування щодо порушення законодавства у сфері ліцензування, що додається.
1-1. Установити, що:
функціонування Реєстру розгляду скарг здобувачів ліцензії, ліцензіатів на рішення, дії (бездіяльність) органів ліцензування щодо порушення законодавства у сфері ліцензування як інформаційно-комунікаційної системи здійснюється після введення такого Реєстру в експлуатацію, інформація про що оприлюднюється на офіційному веб-сайті Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства;
до введення зазначеного Реєстру в експлуатацію він ведеться як електронна база даних, що розміщується на офіційному веб-сайті Державної регуляторної служби та містить відомості про здобувача ліцензії, ліцензіата, який подає скаргу на рішення, дії (бездіяльність) органу ліцензування щодо порушення законодавства у сфері ліцензування до Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування, про зміст та стан розгляду такої скарги.
2. Ця постанова набирає чинності з 1 січня 2021 року.
Прем'єр-міністр України | Д.ШМИГАЛЬ |
Інд. 67 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 30 вересня 2020 р. № 907
ПОРЯДОК
ведення Реєстру розгляду скарг здобувачів ліцензій, ліцензіатів на рішення, дії (бездіяльність) органів ліцензування щодо порушення законодавства у сфері ліцензування
1. Цей Порядок визначає механізм ведення Реєстру розгляду скарг здобувачів ліцензій, ліцензіатів на рішення, дії (бездіяльність) органів ліцензування щодо порушення законодавства у сфері ліцензування та перелік відомостей, що містяться в ньому.
2. У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:
Реєстр розгляду скарг здобувачів ліцензій, ліцензіатів на рішення, дії (бездіяльність) органів ліцензування щодо порушення законодавства у сфері ліцензування (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, яка забезпечує збирання, накопичення, захист, облік, відображення, оброблення відомостей та надання реєстрової інформації про здобувача ліцензії, ліцензіата, що подає скаргу на рішення, дії (бездіяльність) органу ліцензування щодо порушення законодавства у сфері ліцензування (далі - скарга) до Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування; зміст скарги; розгляд скарги;
технічна помилка - друкарська, граматична, арифметична помилка, допущена під час внесення відомостей до Реєстру.
3. Держателем Реєстру є ДРС.
Держатель Реєстру:
веде Реєстр в електронній формі, зокрема забезпечує своєчасне внесення до Реєстру відомостей про подані скарги та результати їх розгляду Експертно-апеляційною радою з питань ліцензування;
визначає перелік посадових осіб, що мають право вносити відомості до Реєстру.
4. Адміністратором Реєстру є ДРС.
Об’єктами Реєстру є скарги.
Ведення Реєстру здійснюється з використанням Єдиної державної електронної системи дозвільних документів шляхом:
внесення відомостей про об’єкти Реєстру;
ведення обліку, оброблення та систематизації відомостей про об’єкти Реєстру;
внесення змін до відомостей про об’єкти Реєстру;
відображення відповідних актуальних відомостей у Реєстрі в порядку його електронної інформаційної взаємодії з іншими державними реєстрами та державними електронними інформаційними ресурсами;
виключення з Реєстру відомостей про об’єкти Реєстру.
Публічним реєстратором є посадова особа ДРС, до повноважень якої належить внесення до Реєстру відомостей про об’єкти Реєстру та інші дії, пов’язані з веденням Реєстру.
Створювачем реєстрової інформації Реєстру є здобувач ліцензії, ліцензіат, який подає скаргу до Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування.
5. Передача інформації до Реєстру з інших державних електронних інформаційних ресурсів або систем органів державної влади здійснюється відповідно до
Порядку електронної (технічної та інформаційної) взаємодії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606 "Деякі питання електронної взаємодії електронних інформаційних ресурсів" (Офіційний вісник України, 2016 р., № 73, ст. 2455; 2023 р., № 11, ст. 721). Процедура ідентифікації користувача здійснюється шляхом використання інтегрованої системи електронної ідентифікації відповідно до
Положення про інтегровану систему електронної ідентифікації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2023 р. № 1150 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 101, ст. 6026).
6. Інформаційна взаємодія Реєстру з іншими державними електронними інформаційними ресурсами здійснюється через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів відповідно до
Порядку електронної (технічної та інформаційної) взаємодії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606.
7. ДРС забезпечує вільний, цілодобовий і безоплатний доступ до відомостей із знеособленням персональних даних, що містяться у Реєстрі, на своєму офіційному веб-сайті з урахуванням вимог
Закону України "Про захист персональних даних".
8. У разі виявлення технічних помилок у Реєстрі ДРС протягом одного робочого дня виправляє їх, про що інформує особу, якої стосується виправлена інформація.
9. Реєстр ведеться державною мовою.
10. Реєстр містить такі відомості:
1) про здобувача ліцензії, ліцензіата, що подає скаргу:
для юридичної особи - повне найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
для фізичної особи - підприємця - прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичної особи - підприємця, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відмітку у паспорті громадянина України);
( Абзац третій підпункту 1 пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
№ 1098 від 08.09.2025 )
2) про скаргу:
найменування органу ліцензування, який прийняв рішення, здійснив дію (бездіяльність), що оскаржується;
( Абзац другий підпункту 2 пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
№ 1098 від 08.09.2025 )
зміст рішення, дії (бездіяльності) органу ліцензування, що оскаржується, дата, номер рішення органу ліцензування, дата набрання ним чинності (за наявності);
( Абзац третій підпункту 2 пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
№ 1098 від 08.09.2025 )
3) про розгляд скарги:
дата і номер повідомлення ДРС про прийняття скарги до розгляду Експертно-апеляційною радою з питань ліцензування, надісланого органу ліцензування, із зазначенням інформації про зупинення рішення органу ліцензування, що оскаржується;
дата і номер повідомлення ДРС про прийняття скарги до розгляду Експертно-апеляційною радою з питань ліцензування, надісланого здобувачу ліцензії, ліцензіату, що подає скаргу, із зазначенням інформації про зупинення рішення органу ліцензування, що оскаржується;
дата і номер рішення Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування про відкладення розгляду скарги на наступне засідання (у разі прийняття такого рішення);
дата і номер рішення Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування про закриття провадження за скаргою (у разі прийняття такого рішення);
дата і номер розпорядження ДРС про розгляд скарги із зазначенням результату її розгляду;
4) прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) посадової особи, що внесла запис до Реєстру.
11. До Реєстру вносяться відомості, визначені пунктом 10 цього Порядку, подані здобувачем ліцензії, ліцензіатом, внесені публічними реєстраторами або отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами.
У разі подання здобувачем ліцензії, ліцензіатом в електронній формі за допомогою засобів Реєстру скарги відомості про здобувача ліцензії, ліцензіата, що подає скаргу, та відомості про скаргу вносяться до Реєстру автоматично засобами Реєстру з моменту її подання.
Відомості Реєстру, визначені пунктом 10 цього Порядку, вносяться до Реєстру публічним реєстратором наступного робочого дня з дня:
надіслання ДРС органу ліцензування та здобувачу ліцензії, ліцензіату, що подає скаргу, повідомлення про прийняття скарги до розгляду Експертно-апеляційною радою з питань ліцензування;
прийняття Експертно-апеляційною радою з питань ліцензування рішення про відкладення розгляду скарги на наступне засідання;
прийняття ДРС розпорядження про розгляд скарги;
прийняття Експертно-апеляційною радою з питань ліцензування рішення про закриття провадження за скаргою.
Після внесення відомостей до Реєстру створювач реєстрової інформації Реєстру накладає кваліфікований електронний підпис з дотриманням вимог законодавства у сфері електронних довірчих послуг.
12. Відомості, які внесені до Реєстру, зберігаються у структурованому вигляді, а дані документів - у зручній для візуального сприйняття формі.
Формування переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню (оновленню) у формі відкритих даних з Реєстру, здійснюється з урахуванням обмежень, визначених законодавством у сфері доступу до публічної інформації в частині оприлюднення персональних даних.
Публічна інформація з Реєстру у формі відкритих даних підлягає оприлюдненню відповідно до
Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Інформація з Реєстру надається на безоплатній основі з дотриманням вимог
Закону України "Про захист персональних даних".
Інформація з Реєстру може формуватися у формі витягу за допомогою засобів його ведення з обов’язковим присвоєнням йому реєстрового номера, фіксацією дати та часу його формування.
Програмне забезпечення Реєстру повинно забезпечувати зберігання відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців протягом 75 років з дати внесення запису про припинення дії, відкликання ліцензії. Після закінчення 75-річного строку інформація підлягає знищенню.
13. Фінансовими джерелами створення програмно-технічних засобів Реєстру та забезпечення його функціонування є державний бюджет та інші джерела, не заборонені законодавством.
Майнові права інтелектуальної власності на комп’ютерну програму, що забезпечує діяльність Реєстру, та компіляцію даних Реєстру належать державі.
14. Інформування ліцензіата або здобувача ліцензії про порушення цілісності реєстрової інформації, її несанкціонованої обробки здійснюється відповідно до вимог
Закону України "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах".