19) формує та затверджує перелік наукових спеціальностей за галузями науки, відповідно до яких присуджуються наукові ступені кандидата наук і доктора наук;
( Статтю 42 доповнено пунктом 19 згідно із Законом № 1369-IX від 30.03.2021 )
20) затверджує порядок формування переліку наукових фахових видань України;
( Статтю 42 доповнено пунктом 20 згідно із Законом № 1369-IX від 30.03.2021 )
21) розробляє та затверджує положення про спеціалізовану вчену раду з присудження наукового ступеня доктора наук, утворює відповідні спеціалізовані вчені ради та контролює їхню діяльність;
( Статтю 42 доповнено пунктом 21 згідно із Законом № 1369-IX від 30.03.2021 )
22) затверджує та визнає недійсним рішення спеціалізованих вчених рад про присудження наукового ступеня кандидата наук, доктора наук, розглядає питання про позбавлення наукового ступеня, оформлює та видає дипломи кандидата наук, доктора наук;
( Статтю 42 доповнено пунктом 22 згідно із Законом № 1369-IX від 30.03.2021; із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
23) затверджує форму диплома кандидата наук, доктора наук;
( Статтю 42 доповнено пунктом 23 згідно із Законом № 1369-IX від 30.03.2021 )
24) здійснює інші повноваження, передбачені законом.
( Статтю 42 доповнено пунктом 24 згідно із Законом № 1369-IX від 30.03.2021 )
Стаття 43. Повноваження інших центральних органів виконавчої влади у сфері наукової і науково-технічної діяльності
1. Інші центральні органи виконавчої влади в межах своїх повноважень:
1) здійснюють управління у сфері наукової та науково-технічної діяльності відповідних галузей;
2) визначають спільно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері наукової і науково-технічної діяльності, напрями розвитку наукового і науково-технологічного потенціалу відповідних галузей, спрямовують і контролюють діяльність наукових установ, що належать до сфери їх управління;
3) залучають наукові установи та заклади вищої освіти (за їх згодою) до розв’язання проблем науково-технічного розвитку, беруть участь у визначенні пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки в Україні, державних цільових наукових та науково-технічних програм і державного замовлення у сфері наукової і науково-технічної діяльності;
4) розробляють спільно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері наукової і науково-технічної діяльності, програми науково-технічного розвитку відповідних галузей та заходи з їх виконання, організують їх виконання;
5) сприяють розробленню, освоєнню та виробництву сучасної конкурентоспроможної продукції на основі використання нових високоефективних технологій, устаткування, матеріалів, інформаційного забезпечення;
6) здійснюють інші повноваження, передбачені законом.
2. Державні органи, що здійснюють керівництво військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, до сфери управління яких належать наукові установи, мають право своїми нормативно-правовими актами встановлювати особливі вимоги щодо:
1) управління відповідними науковими установами та організації наукової і науково-технічної діяльності в цих установах;
2) діяльності та повноважень органів управління і громадського самоврядування у відповідних наукових установах;
3) кандидатів на посади начальників (керівників) відповідних наукових установ, їх структурних підрозділів;
4) призначення та звільнення з посад керівників (заступників керівників) відповідних наукових установ;
5) кандидатів на посади наукових працівників та заміщення вакантних посад наукових працівників у відповідних наукових установах;
6) реалізації прав і обов’язків наукових працівників у відповідних наукових установах;
7) підготовки наукових кадрів в ад’юнктурі та докторантурі відповідних наукових установ, вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти.
Нормативно-правові акти, передбачені пунктами 6 і 7 цієї частини, затверджуються за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері наукової і науково-технічної діяльності.
( Статтю 43 доповнено частиною другою згідно із Законом № 1986-IX від 17.12.2021 )
Стаття 44. Повноваження Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органів виконавчої влади у сфері наукової і науково-технічної діяльності
1. Верховна Рада Автономної Республіки Крим, місцеві ради, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади щодо наукової та науково-технічної діяльності відповідно до їх компетенції:
1) забезпечують виконання державних цільових наукових та науково-технічних програм;
2) організовують розроблення та виконання регіональних (територіальних) програм науково-технічного розвитку;
3) сприяють розвитку інфраструктури наукової та науково-технічної діяльності регіону;
4) залучають відповідні наукові установи (за їх згодою) до розв’язання проблем науково-технічного розвитку регіону.
Розділ V
ФОРМИ І МЕТОДИ ДЕРЖАВНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ТА УПРАВЛІННЯ У НАУКОВІЙ І НАУКОВО-ТЕХНІЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ
Стаття 45. Цілі та напрями державної політики у сфері наукової і науково-технічної діяльності
1. Основними цілями державної політики у сфері наукової і науково-технічної діяльності є:
1) забезпечення наукового обґрунтування визначення стратегічних завдань розвитку економіки та суспільства;
2) досягнення високого рівня розвитку науки і техніки;
3) примноження національного багатства на основі використання наукових та науково-технічних досягнень;
4) створення умов для досягнення високого рівня життя кожного громадянина, його фізичного, духовного та інтелектуального розвитку шляхом використання сучасних досягнень науки і техніки;
5) зміцнення національної безпеки на основі використання наукових та науково-технічних досягнень;
6) створення умов для реалізації інтелектуального потенціалу громадян у сфері наукової і науково-технічної діяльності;
7) забезпечення вільного розвитку наукової та науково-технічної творчості;
8) сприяння розвитку наукової і науково-технічної діяльності у підприємницькому секторі;
9) інтеграція вітчизняного сектору наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок у світовий науковий та Європейський дослідницький простір.
2. Держава забезпечує:
1) соціально-економічні, організаційні, правові умови для формування та ефективного використання наукового та науково-технічного потенціалу, включаючи державну підтримку суб’єктів наукової і науково-технічної діяльності;
2) створення сучасної наукової інфраструктури і системи інформаційного забезпечення наукової і науково-технічної діяльності, інтеграцію освіти, науки і виробництва;
3) підготовку кадрів у сфері наукової і науково-технічної діяльності закладами вищої освіти, закладами післядипломної освіти, науковими установами, а також спеціалізованими загальноосвітніми навчальними закладами, які взаємодіють між собою та з науковими установами;
4) підвищення престижності наукової і науково-технічної діяльності, підтримку та заохочення молодих вчених;
5) фінансування та матеріальне забезпечення фундаментальних та прикладних досліджень;
6) організацію прогнозування тенденцій науково-технічного розвитку на довгостроковий та середньостроковий періоди;
7) підтримку пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки, державних цільових наукових і науково-технічних програм та концентрацію ресурсів для їх реалізації;
8) створення ринку наукової і науково-технічної продукції та впровадження досягнень науки і техніки в усі сфери суспільного життя;
9) правову охорону інтелектуальної власності та створення умов для її ефективного використання;
10) організацію і проведення статистичних спостережень у сфері наукової і науково-технічної діяльності;
11) проведення наукової і науково-технічної експертизи виробництва, нових технологій, техніки, результатів досліджень, наукових (науково-технічних) програм і проектів тощо;
12) стимулювання наукової та науково-технічної творчості, винахідництва;
13) пропагування наукових та науково-технічних досягнень, винаходів, нових сучасних технологій, внеску України у розвиток світової науки і техніки;
14) встановлення взаємовигідних зв’язків з іншими державами для інтеграції вітчизняної та світової науки, входження вітчизняної науки у світовий науковий та Європейський дослідницький простір.
Стаття 46. Основні принципи державного управління та регулювання у сфері наукової і науково-технічної діяльності
1. Під час здійснення державного управління та регулювання у сфері наукової і науково-технічної діяльності держава керується такими принципами:
1) єдності науково-технічного, економічного, соціального та духовного розвитку суспільства;
2) ефективного поєднання централізації та децентралізації управління у науковій та науково-технічній діяльності;
3) додержання вимог екологічної безпеки;
4) визнання свободи наукової творчості;
5) збалансованості розвитку фундаментальних і прикладних наукових досліджень та науково-технічних (експериментальних) розробок;
6) використання досягнень світової науки, можливостей міжнародного наукового співробітництва;
7) свободи поширення відкритої науково-технічної інформації;
8) відкритості для міжнародного науково-технічного співробітництва, забезпечення інтеграції української науки у світовий науковий та Європейський дослідницький простір із забезпеченням захисту інтересів національної безпеки;
9) визнання певного обґрунтованого ризику отримання негативного результату у провадженні наукової і науково-технічної діяльності.
Стаття 47. Фінансово-кредитні та податкові інструменти державного регулювання у сфері наукової і науково-технічної діяльності
1. Держава застосовує фінансово-кредитні та податкові інструменти для створення економічно сприятливих умов для ефективного провадження наукової і науково-технічної діяльності відповідно до законодавства України, забезпечення до 2025 року збільшення обсягу фінансування науки за рахунок усіх джерел до 3 відсотків валового внутрішнього продукту - показника, визначеного Лісабонською стратегією Європейського Союзу.
2. Державні наукові установи та заклади вищої освіти звільняються від сплати ввізного мита та податку на додану вартість з наукових приладів, обладнання, запасних частин і витратних матеріалів до них, реактивів, зразків, наукової літератури в паперовому та електронному вигляді, що ввозяться в Україну для забезпечення власної наукової та науково-технічної діяльності (крім підакцизних товарів).
Стаття 48. Фінансове забезпечення наукової і науково-технічної діяльності
1. Фінансове забезпечення наукової і науково-технічної діяльності в Україні здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів установ, організацій та підприємств, вітчизняних та іноземних замовників робіт, грантів, інших джерел, не заборонених законом.
Одним із основних інструментів реалізації державної політики у сфері наукової і науково-технічної діяльності є бюджетне фінансування. Бюджетне фінансування наукової і науково-технічної діяльності здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Обсяг коштів державного бюджету, що спрямовується на наукову і науково-технічну діяльність, щорічно визначається у законі України про Державний бюджет України окремим рядком як частка валового внутрішнього продукту (у відсотках).
( Абзац третій частини першої статті 48 із змінами, внесеними згідно із Законом № 870-IX від 03.09.2020 - вводиться в дію з 03.01.2021, див. пункт 1 розділу II )
2. Держава забезпечує бюджетне фінансування наукової і науково-технічної діяльності у розмірі не менше 1,7 відсотка валового внутрішнього продукту України. Частина фінансування, що за рішенням Національної ради України з питань розвитку науки і технологій спрямовується на конкурсне фінансування проектів через Національний фонд досліджень України, щорічно збільшується. Збільшення обсягу грантового фінансування не може відбуватися за рахунок зменшення базового фінансування основної діяльності наукових установ, наукових організацій та наукових досліджень у закладах вищої освіти, рівень якого враховує щорічний індекс інфляції. Видатки на наукову і науково-технічну діяльність за рахунок державного бюджету є захищеними статтями видатків бюджету.
Кошти державного бюджету виділяються на підтримку основної діяльності державних наукових установ, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, проведення наукових досліджень та науково-технічних (експериментальних) розробок університетів, академій, інститутів, фінансування окремих наукових і науково-технічних програм, проектів та надання грантів.
3. Бюджетне фінансування наукової та (або) науково-технічної діяльності за рахунок коштів загального фонду державного бюджету спрямовується на забезпечення:
1) основної діяльності державних наукових установ, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, та наукових досліджень університетів, академій, інститутів;
2) виконання окремих наукових і науково-технічних програм, проектів та надання грантів.
Фінансування основної діяльності державних наукових установ, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, наукових досліджень закладів вищої освіти здійснюється у межах видатків, передбачених у кошторисах на зазначені цілі.
Фінансування окремих наукових і науково-технічних програм, проектів та надання грантів здійснюється на договірних засадах, передбачає проведення конкурсного відбору за результатами наукової і науково-технічної експертизи або процедури закупівлі відповідно до законодавства.
Фінансування головним розпорядником бюджетних коштів окремих наукових і науково-технічних програм та проектів, виконавцями яких є установи, що належать до сфери його управління, а також надання їм грантів здійснюються у затвердженому ним порядку.
4. Базове фінансування основної діяльності державних наукових установ, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, наукових досліджень університетів, академій, інститутів здійснюється для:
1) проведення фундаментальних наукових досліджень;
2) підтримки найважливіших для держави напрямів прикладних наукових досліджень і науково-технічних розробок, зокрема в інтересах національної безпеки та оборони;
3) розвитку інфраструктури наукової і науково-технічної діяльності;
4) розвитку матеріально-технічної бази для провадження наукової і науково-технічної діяльності;
5) збереження та розвитку наукових об’єктів, що становлять національне надбання;
6) підготовки наукових кадрів;
7) розроблення наукових засад державної політики у відповідних сферах та наукового забезпечення виконання завдань і функцій, покладених на відповідні органи виконавчої влади;
8) забезпечення доступу до науково-технічної інформації та наукової літератури на всіх видах носіїв.
5. Фінансування окремих наукових і науково-технічних програм, проектів та надання грантів здійснюється на конкурсній основі для:
1) науково-технічних програм і окремих розробок, спрямованих на реалізацію пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки;
2) забезпечення проведення прикладних наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок, які виконуються за державним замовленням та в рамках державних цільових наукових та науково-технічних програм;
3) реалізації проектів у межах міжнародного науково-технічного співробітництва;
4) розроблення наукових засад державної політики у відповідних сферах, проведення наукової експертизи проектів нормативно-правових актів, державних програм;
5) розвитку матеріально-технічної бази для провадження наукової і науково-технічної діяльності.
6. Кошти бюджетних програм сприяння розвитку виробничо-орієнтованих наукових установ спрямовуються на:
1) фінансування виробничо-орієнтованих наукових установ для забезпечення проведення наукових досліджень, здійснення науково-технічних (експериментальних) розробок;
2) розвиток інфраструктури та оновлення матеріально-технічної бази наукової і науково-технічної діяльності;
3) повне або часткове безвідсоткове кредитування інноваційних та інвестиційних проектів виробничо-орієнтованих наукових установ;
4) повну або часткову компенсацію відсотків, сплачених виробничо-орієнтованими науковими установами комерційним банкам та іншим фінансово-кредитним установам за кредитування інноваційних та інвестиційних проектів виробничо-орієнтованих (галузевих) наукових установ.
Порядок використання коштів бюджетних програм сприяння розвитку виробничо-орієнтованих наукових установ для реалізації їх інноваційних та інвестиційних проектів затверджується Кабінетом Міністрів України.
7. Фінансування шляхом надання грантів здійснюється на конкурсній основі для:
1) виконання наукових досліджень і розробок;
2) розвитку матеріально-технічної бази наукових досліджень і розробок високого рівня;
3) підтримки організації та проведення наукових конференцій, симпозіумів, наукових турнірів, конкурсів наукової творчості, інших науково-комунікативних заходів та заходів з популяризації науки;
4) наукового стажування наукових працівників;
5) забезпечення доступу до науково-технічної інформації та наукової літератури на всіх видах носіїв.
8. Фінансування наукових, науково-технічних робіт (цільових проектів) на конкурсній основі (конкурсне фінансування) здійснюється за результатами конкурсного відбору після проведення наукової та науково-технічної експертизи заявок (запитів), що подаються замовникам потенційними виконавцями таких робіт (проектів), без застосування процедур закупівлі.
9. Порядок формування тематики наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, затверджується Кабінетом Міністрів України.
10. Бюджетне фінансування наукової і науково-технічної діяльності здійснюється відповідно до законодавства України.
Стаття 49. Статус та завдання Національного фонду досліджень України
1. Національний фонд досліджень України утворюється з метою стимулювання фундаментальних та прикладних наукових досліджень, реалізації єдиної державної політики у сфері наукової та науково-технічної діяльності в межах його повноважень, розвитку національного дослідницького простору та його інтеграції до світового дослідницького простору, розбудови дослідницької інфраструктури в Україні та її інтеграції до світової дослідницької інфраструктури, сприяння налагодженню науково-технічного співробітництва між науковими установами, закладами вищої освіти та представниками реального сектора економіки і сфери послуг, сприяння міжнародному обміну інформацією та вченими, сприяння діяльності, спрямованій на залучення учнівської та студентської молоді до наукової та науково-технічної діяльності, сприяння виробничо-орієнтованим (галузевим) науковим установам шляхом організації конкурсів за запитом відповідних міністерств, інших центральних органів виконавчої влади або інших замовників, за умови виділення такими центральними органами виконавчої влади або замовниками відповідних коштів, популяризації наукової і науково-технічної діяльності.
Національний фонд досліджень України проводить оцінку якості та результативності виконання підтриманих ним проектів, створює і підтримує базу даних наукових розробок та досліджень, що ним фінансувалися.
2. Національний фонд досліджень України є державною бюджетною установою, основним завданням якої є грантова підтримка:
1) фундаментальних наукових досліджень у галузі природничих, технічних, суспільних та гуманітарних наук;
2) прикладних наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок за пріоритетними напрямами розвитку науки і техніки.
Грантова підтримка прикладних наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок, що проводяться протягом декількох років, надається за напрямами розвитку науки і техніки, визначеними законом пріоритетними на момент проведення конкурсного відбору відповідних проектів.
( Частину другу статті 49 доповнено абзацом четвертим згідно із Законом № 2842-IX від 13.12.2022 )
3. Національний фонд досліджень України є юридичною особою, що утворена Кабінетом Міністрів України.
Національний фонд досліджень України має самостійний баланс, свою печатку і штамп.
4. Положення про Національний фонд досліджень України, а також зміни до нього розробляються наглядовою радою Національного фонду досліджень України та затверджуються Кабінетом Міністрів України.
( Абзац перший частини четвертої статті 49 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2842-IX від 13.12.2022 )
У своїй діяльності Національний фонд досліджень України керується законами України, своїм положенням, міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, та іншими нормативно-правовими актами України.
5. Національний фонд досліджень України є головним розпорядником бюджетних коштів.
Кошти Національного фонду досліджень України формуються за рахунок:
1) коштів державного бюджету;
2) добровільних внесків юридичних і фізичних осіб, у тому числі нерезидентів України;
3) інших джерел, не заборонених законодавством України.
Розмір бюджетного фінансування Національного фонду досліджень України щорічно визначається у законі України про Державний бюджет України окремим рядком.
Держава забезпечує фінансування Національного фонду досліджень України згідно з рекомендаціями Національної ради України з питань розвитку науки і технологій.
6. Кошти, що розподіляються Національним фондом досліджень України для підтримки проектів, є грантами і розподіляються на конкурсній основі з урахуванням вимог, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі".
( Частина шоста статті 49 із змінами, внесеними згідно із Законом № 114-IX від 19.09.2019 )
7. Порядок конкурсного відбору та фінансування проектів Національним фондом досліджень України включає напрями грантової підтримки відповідно до частини другої статті 51 цього Закону, а також визначає порядок проведення спільних з іноземним та/або міжнародним фондом, товариством, установою, організацією, об’єднанням конкурсних відборів проектів, що будуть виконуватися спільно українськими та іноземними юридичними особами, іноземними (міжнародними) науковими товариствами, установами, організаціями, об’єднаннями в рамках міжнародного двостороннього та/або багатостороннього наукового і науково-технічного співробітництва.
( Частина сьома статті 49 із змінами, внесеними згідно із Законом № 870-IX від 03.09.2020 - вводиться в дію з 03.01.2021, див. пункт 1 розділу II; в редакції Закону № 2842-IX від 13.12.2022 )
8. Національний фонд досліджень України є некомерційною організацією і не має на меті отримання прибутку.
Стаття 50. Основні принципи та засади діяльності Національного фонду досліджень України
1. Основними принципами діяльності Національного фонду досліджень України є:
1) максимальна відкритість та прозорість;
2) незалежність та об’єктивність наукової і науково-технічної експертизи проектів;
( Пункт 2 частини першої статті 50 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2842-IX від 13.12.2022 )
3) дотримання засад доброчесної конкуренції.
Запобігання конфлікту інтересів при виборі членів органів управління фонду та під час організації конкурсних відборів і фінансування проектів;
( Абзац другий пункту 3 частини першої статті 50 в редакції Закону № 2842-IX від 13.12.2022 )
4) повага і дотримання авторських та суміжних прав, а також принципів наукової етики.
2. Національний фонд досліджень України має право:
1) проводити конкурсний відбір проектів, що фінансуватимуться за рахунок грантової підтримки, та визначати умови його проведення;
2) укладати відповідно до законодавства договори про надання грантової підтримки, у тому числі за результатами проведення спільних із іноземним та/або міжнародним фондом, товариством, установою, організацією, об’єднанням конкурсних відборів проектів, що будуть виконуватися спільно українськими та іноземними юридичними особами, іноземними (міжнародними) науковими товариствами, установами, організаціями, об’єднаннями, на підставі угоди між Національним фондом досліджень України та іноземним фондом, товариством, установою, організацією, об’єднанням про проведення спільного конкурсу та фінансування проектів, а також здійснювати контроль за їх виконанням;
( Пункт 2 частини другої статті 50 в редакції Закону № 2842-IX від 13.12.2022 )
3) утворювати постійні або тимчасові консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи з питань своєї діяльності, до яких можуть входити члени наукової та наглядової рад Національного фонду досліджень України та зовнішні експерти;
4) залучати українських та іноземних вчених за їхньою згодою до проведення наукової і науково-технічної експертизи проектів, поданих для участі у конкурсних відборах;
( Пункт 4 частини другої статті 50 в редакції Закону № 2842-IX від 13.12.2022 )
4-1) оплачувати послуги експертів та членів комісій конкурсів, пов’язані з організацією і проведенням конкурсного відбору проектів;
( Частину другу статті 50 доповнено пунктом 4-1 згідно із Законом № 2842-IX від 13.12.2022 )
5) брати участь у міжнародному науково-технічному співробітництві відповідно до законодавства, зокрема у міжнародних двосторонніх та багатосторонніх міждержавних наукових програмах;
6) надавати платні послуги відповідно до законодавства, зокрема, послуги з оцінювання наукової та науково-технічної діяльності, проведення наукової та науково-технічної експертизи;
7) розробляти програми, умови конкурсів та вимоги до проектів, що подаються на конкурси;
( Пункт 7 частини другої статті 50 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2842-IX від 13.12.2022 )
7-1) організовувати та проводити спільно з іноземними юридичними особами, іноземними та/або міжнародними фондами, товариствами, установами, організаціями, об’єднаннями конкурсні відбори проектів, що будуть виконуватися спільно українськими та іноземними юридичними особами, іноземними (міжнародними) науковими товариствами, установами, організаціями, об’єднаннями в рамках міжнародного двостороннього та/або багатостороннього наукового і науково-технічного співробітництва, відповідно до двосторонніх чи багатосторонніх угод (у тому числі у формі меморандумів, протоколів, додатків до протоколів) між Національним фондом досліджень України та іноземною юридичною особою, іноземним (міжнародним) фондом, товариством, установою, організацією, об’єднанням;
( Частину другу статті 50 доповнено пунктом 7-1 згідно із Законом № 2842-IX від 13.12.2022 )
7-2) реалізовувати проекти спільно з іноземними юридичними особами, іноземними (міжнародними) науковими товариствами, установами, організаціями, об’єднаннями відповідно до двосторонніх чи багатосторонніх угод (у тому числі у формі меморандуму, протоколу, додатка до протоколу), забезпечувати реалізацію програм Європейського Союзу з досліджень та інновацій або еквівалентних програм в Україні;
( Частину другу статті 50 доповнено пунктом 7-2 згідно із Законом № 2842-IX від 13.12.2022 )
8) здійснювати інші повноваження відповідно до Положення про Національний фонд досліджень України.
3. Обов’язками Національного фонду досліджень України є:
1) організація та проведення відкритого конкурсного відбору проектів, що фінансуватимуться за рахунок грантової підтримки, з обов’язковим проведенням незалежної та об’єктивної наукової і науково-технічної експертизи, у тому числі із залученням іноземних експертів;
2) забезпечення цільового, ефективного та раціонального використання коштів фонду.
Стаття 51. Види та напрями грантової підтримки Національного фонду досліджень України
1. Національний фонд досліджень України здійснює такі види грантової підтримки:
1) індивідуальний грант;
2) колективний грант;
3) інституційний грант.
2. Напрямами грантової підтримки Національного фонду досліджень України є:
1) виконання наукових досліджень і розробок;
2) розвиток матеріально-технічної бази наукових досліджень і розробок високого рівня;
3) розвиток наукової співпраці, у тому числі наукова мобільність, організація, проведення та участь у конференціях, симпозіумах, спільні дослідження університетів та наукових установ тощо;
4) наукове стажування наукових, науково-педагогічних працівників, аспірантів, ад’юнктів, докторантів, у тому числі за кордоном;
( Пункт 4 частини другої статті 51 в редакції Закону № 870-IX від 03.09.2020 - вводиться в дію з 03.01.2021, див. пункт 1 розділу II )
5) створення, функціонування та розвиток дослідницької інфраструктури;
6) трансфер знань та їх поширення;
7) підтримка проектів молодих вчених;
8) підтримка діяльності, спрямованої на залучення учнівської та студентської молоді до наукової та науково-технічної діяльності;
( Пункт 8 частини другої статті 51 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2842-IX від 13.12.2022 )
9) популяризація науки;
10) інші напрями, погоджені наглядовою радою Національного фонду досліджень України.
Стаття 52. Органи управління Національного фонду досліджень України
1. Національний фонд досліджень України очолює голова, якого обирає зі свого складу наукова рада фонду та який призначається на посаду Кабінетом Міністрів України.
2. Кандидатуру на посаду голови Національного фонду досліджень України погоджує наглядова рада фонду. У разі непогодження наукова рада подає іншу кандидатуру.
3. Забезпечення координації та контролю за діяльністю Національного фонду досліджень України здійснює наглядова рада, функції якої покладаються на Науковий комітет Національної ради України з питань розвитку науки і технологій.
4. Колегіальним органом управління Національного фонду досліджень України є наукова рада, на яку покладається, зокрема, науково-експертне та науково-методичне забезпечення діяльності фонду. Члени наукової ради Національного фонду досліджень України виконують свої обов’язки на громадських засадах.
5. Дирекція Національного фонду досліджень України здійснює технічну та організаційну підтримку проведення та організації конкурсів. Дирекція здійснює свою діяльність відповідно до положення, яке розробляє і затверджує наукова рада, та підпорядковується Раді Національного фонду досліджень України. Виконавчий директор та дирекція Національного фонду досліджень України щорічно проходять процедуру підтвердження довіри з боку наукової ради фонду.
6. Порядок формування та взаємодії органів управління фонду визначається Положенням про Національний фонд досліджень України.
Стаття 53. Наглядова рада Національного фонду досліджень України
1. Наглядова рада Національного фонду досліджень України:
1) розробляє проект Положення Національного фонду досліджень України та вносить до нього зміни, які подає на затвердження Кабінету Міністрів України;
2) затверджує загальну стратегію роботи Національного фонду досліджень України;
3) формує структуру Національного фонду досліджень України, зокрема визначає кількість секцій фонду та напрями їх діяльності;
4) виконує функції Ідентифікаційного комітету Національного фонду досліджень України (далі - Ідентифікаційний комітет фонду), зокрема визначає кількісний та персональний склад наукових рад секцій фонду;
5) погоджує:
щорічний звіт про діяльність Національного фонду досліджень України;
розподіл фінансування між секціями, план роботи та звіт Національного фонду досліджень України;
рішення наукової ради щодо обрання та відкликання голови, заступників голови наукової ради та виконавчого директора Національного фонду досліджень України;
порядок проведення наукової і науково-технічної експертизи проектів та розгляду заявок на одержання грантової підтримки, що подаються до Національного фонду досліджень України;
( Абзац п'ятий пункту 5 частини першої статті 53 в редакції Закону № 2842-IX від 13.12.2022 )
Положення про дотримання принципів наукової етики та запобігання конфлікту інтересів під час проведення конкурсних відборів, наукової і науково-технічної експертизи проектів та розгляду заявок на одержання грантової підтримки, що подаються до Національного фонду досліджень України;
( Абзац шостий пункту 5 частини першої статті 53 в редакції Закону № 2842-IX від 13.12.2022 )
6) має право ініціювати аудиторську перевірку діяльності Національного фонду досліджень України;
7) вирішує питання щодо участі Національного фонду досліджень України в міжнародних організаціях, що фінансують дослідження.
Стаття 54. Наукова рада Національного фонду досліджень України
1. Наукова рада Національного фонду досліджень України складається з усіх членів наукових рад секцій фонду, включно з головою Національного фонду досліджень України та його заступниками.
Членів наукової ради Національного фонду досліджень України затверджує Кабінет Міністрів України за пропозицією Національної ради України з питань розвитку науки і технологій строком на чотири роки. Члени наукової ради фонду не можуть виконувати свої обов’язки більш як два строки. Персональний склад наукової ради фонду та наукових рад секцій фонду кожні два роки оновлюється не менш як на 50 відсотків.
Наукову раду очолює голова Національного фонду досліджень України, якого обирає зі свого складу наукова рада фонду. Наукові ради секцій фонду на своїх засіданнях обирають голів наукових рад секцій, які є заступниками голови Національного фонду досліджень України за посадою. Голова Національного фонду досліджень України та його заступники відповідають за проведення конкурсу з відбору експертів, що входять до експертних комісій.
Кількісний та персональний склад наукових рад секцій фонду формується наглядовою радою фонду, яка виконує функції Ідентифікаційного комітету Національного фонду досліджень України.
Ідентифікаційний комітет фонду за результатами відкритих консультацій із світовими та вітчизняними науковими організаціями визначає вимоги до кандидатів, критерії їх відбору, процедуру конкурсу та проводить його.
Право на висування кандидатур мають Національна академія наук України, національні галузеві академії наук, наукові установи, заклади вищої освіти, громадські наукові організації, групи вчених у кількості не менше п’яти осіб, які мають науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук. Зазначені суб’єкти висувають вчених, які мають вагомі наукові здобутки, бездоганну наукову репутацію та довіру в науковому середовищі. Самовисування кандидатів у члени наукової ради Національного фонду досліджень України не допускається.
( Абзац шостий частини першої статті 54 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2842-IX від 13.12.2022 )
Ідентифікаційний комітет фонду на відкритому засіданні за участю представників громадськості обирає членів наукової ради Національного фонду досліджень України та визначає персональний склад кандидатів на заміщення вакансій у разі дострокового припинення повноважень членів секцій наукової ради Національного фонду досліджень України.
( Абзац сьомий частини першої статті 54 в редакції Закону № 2842-IX від 13.12.2022 )
Звіт Ідентифікаційного комітету фонду щодо процедури та обрання членів наукової ради подається Національній раді України з питань розвитку науки і технологій та оприлюднюється.
2. З метою виконання своїх функцій наукова рада Національного фонду досліджень України утворює секції.
Для проведення конкурсів наукова рада секції фонду обирає комісію конкурсу з числа визнаних вчених у галузі. Члени комісій конкурсів не можуть бути членами наукової ради секції.
Результати конкурсу оприлюднюються на офіційному веб-сайті Національного фонду досліджень України у вигляді рейтингового списку проектів, що брали участь у конкурсі.
Не мають права брати участь у конкурсах Національного фонду досліджень України члени органів управління та члени комісій конкурсів фонду. Члени органів управління фонду не мають права здійснювати експертизу проектів конкурсів.
Експерти, що здійснюють експертизу проектів конкурсів фонду, і члени комісій конкурсу не повинні мати конфлікту інтересів. У разі виникнення конфлікту інтересів вони зобов’язані заявити самовідвід та відсторонюються головою Національного фонду досліджень України або науковою радою відповідної секції фонду.
3. Організаційною формою роботи наукової ради Національного фонду досліджень України є засідання, які проводяться за потреби, але не рідше одного разу на три місяці.
Засідання наукової ради Національного фонду досліджень України є повноважним, якщо на ньому присутні не менше двох третин загального складу наукової ради фонду.
Рішення наукової ради Національного фонду досліджень України вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини членів наукової ради фонду, присутніх на засіданні.
4. Наукова рада Національного фонду досліджень України:
1) розробляє:
проект загальної стратегії роботи Національного фонду досліджень України;
пропозиції щодо переліку напрямів грантової підтримки Національного фонду досліджень України;
порядок проведення наукової і науково-технічної експертизи проектів та розгляду заявок на одержання грантової підтримки, що подаються до Національного фонду досліджень України;
( Абзац четвертий пункту 1 частини четвертої статті 54 в редакції Закону № 2842-IX від 13.12.2022 )
Положення про дотримання принципів наукової етики та запобігання конфлікту інтересів під час проведення конкурсних відборів, наукової і науково-технічної експертизи проектів та розгляду заявок на одержання грантової підтримки, що подаються до Національного фонду досліджень України;
( Абзац п'ятий пункту 1 частини четвертої статті 54 в редакції Закону № 2842-IX від 13.12.2022 )
2) затверджує:
тематичні напрями та умови проведення конкурсних відборів Національним фондом досліджень України;
результати конкурсного відбору Національним фондом досліджень України проектів за напрямами, визначеними частиною другою статті 51 цього Закону.
( Абзац третій пункту 2 частини четвертої статті 54 в редакції Закону № 2842-IX від 13.12.2022 )
Проекти рішень наукової ради фонду, а також інформація про поточну діяльність фонду та персональний склад наукової ради фонду оприлюднюються на офіційному веб-сайті Національного фонду досліджень України.
Стаття 55. Голова Національного фонду досліджень України
1. Голова Національного фонду досліджень України:
1) організовує роботу фонду відповідно до Положення про Національний фонд досліджень України;
2) очолює наукову раду Національного фонду досліджень України;
3) представляє Національний фонд досліджень України у Національній раді України з питань розвитку науки і технологій, органах державної влади, органах місцевого самоврядування, установах, організаціях, підприємствах, а також у міжнародних відносинах;
4) координує роботу секцій фонду;
5) визначає функціональні обов’язки працівників фонду;
6) укладає договори за результатами проведення конкурсів;
7) звітує перед Національною радою України з питань розвитку науки і технологій про діяльність Національного фонду досліджень України;
8) видає накази відповідно до своєї компетенції;
9) відповідає за діяльність фонду згідно із законодавством.
2. Голова Національного фонду досліджень України призначається строком на три роки і може перебувати на посаді не більш як два строки.
Стаття 56. Державні цільові наукові та науково-технічні програми у сфері наукової і науково-технічної діяльності
1. Державні цільові наукові та науково-технічні програми є основним засобом концентрації науково-технічного потенціалу держави для розв’язання найважливіших природничих, технічних і гуманітарних проблем та реалізації пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки.
2. Державні цільові наукові та науково-технічні програми формуються і виконуються відповідно до Закону України "Про державні цільові програми".
Стаття 57. Державне замовлення на найважливіші науково-технічні (експериментальні) розробки та науково-технічну продукцію
1. Державне замовлення на найважливіші науково-технічні (експериментальні) розробки та науково-технічну продукцію формується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері наукової і науково-технічної діяльності, у вигляді переліку , що затверджується Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства.
Стаття 58. Конкурсний відбір наукових і науково-технічних робіт
1. Для визначення наукових і науково-технічних робіт, що плануються до виконання за рахунок коштів державного бюджету, та виконавців таких робіт може застосовуватися механізм конкурсного відбору.
2. Центральні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, Національна академія наук України, національні галузеві академії наук, Національний фонд досліджень України розміщують інформацію про проведення конкурсу наукових і науково-технічних робіт та умови його проведення на своїх офіційних веб-сайтах.
3. Оголошення про проведення конкурсу наукових і науково-технічних робіт повинно містити:
1) тематику наукових і науково-технічних робіт, що подаються на конкурс;
2) умови та місце проведення конкурсу;
3) зразок форми заявки на участь у конкурсі та рекомендації щодо її заповнення;
( Пункт 3 частини третьої статті 58 із змінами, внесеними згідно із Законом № 870-IX від 03.09.2020 - вводиться в дію з 03.01.2021, див. пункт 1 розділу II )
4) вимоги до учасників конкурсу;
5) відомості про строки розгляду заявок на участь у конкурсі і підбиття підсумків конкурсу;
6) інші обов’язкові умови конкурсу.
4. Строк подання заявок на участь у конкурсі не може встановлюватися меншим за 30 календарних днів з дати оголошення конкурсу.
( Частина четверта статті 58 із змінами, внесеними згідно із Законом № 870-IX від 03.09.2020 - вводиться в дію з 03.01.2021, див. пункт 1 розділу II )
5. Результати конкурсного відбору наукових і науково-технічних робіт розміщуються органом, що оголосив конкурс, на його офіційному веб-сайті протягом 10 календарних днів після підбиття підсумків такого конкурсу.
( Частина п;'ята статті 58 із змінами, внесеними згідно із Законом № 870-IX від 03.09.2020 - вводиться в дію з 03.01.2021, див. пункт 1 розділу II )
6. Порядок проведення конкурсного відбору наукових і науково-технічних робіт, а також випадки, для яких проведення конкурсного відбору наукових і науково-технічних робіт є обов’язковим, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Стаття 59. Грантова підтримка наукової і науково-технічної діяльності за рахунок коштів державного бюджету
1. Грантова підтримка наукової і науково-технічної діяльності за рахунок коштів державного бюджету запроваджується з метою підвищення рівня наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок, розвитку науково-технічного потенціалу та підвищення рівня конкурентоспроможності закладів спеціалізованої освіти наукового профілю (наукових ліцеїв, наукових ліцеїв-інтернатів), наукових установ та закладів вищої освіти, збереження та розвитку матеріально-технічної бази для провадження наукової і науково-технічної діяльності, наукового стажування наукових працівників, у тому числі за кордоном, організації та проведення конференцій, симпозіумів, наукових турнірів, конкурсів наукової творчості, інших науково-комунікативних заходів та заходів з популяризації науки.
( Частина перша статті 59 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2145-VIII від 05.09.2017 )
2. Грантова підтримка надається на безоплатній та безповоротній основі центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері наукової і науково-технічної діяльності, іншими центральними органами виконавчої влади, до сфери управління яких належать бюджетні наукові установи, університети, академії, інститути, Національною академією наук України, національними галузевими академіями наук, Національним фондом досліджень України (далі - грантонадавачі).
Грантова підтримка може надаватися кількома грантонадавачами на основі співфінансування.
3. Грантова підтримка надається виключно на конкурсній основі.
У конкурсі на отримання гранту на збереження та розвиток матеріально-технічної бази для провадження наукової і науково-технічної діяльності, організацію та проведення конференцій, симпозіумів, наукових турнірів, конкурсів наукової творчості, інших науково-комунікативних заходів та заходів з популяризації науки можуть брати участь лише наукові установи та заклади вищої освіти, включені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, а також заклади спеціалізованої освіти наукового профілю (наукові ліцеї, наукові ліцеї-інтернати).
( Абзац другий частини третьої статті 59 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2145-VIII від 05.09.2017 )
4. Оголошення про проведення конкурсного відбору, його умови та результати підлягають обов’язковому оприлюдненню на офіційних веб-сайтах грантонадавача та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері наукової і науково-технічної діяльності.
5. Порядок надання грантової підтримки наукової і науково-технічної діяльності за рахунок коштів державного бюджету визначається Кабінетом Міністрів України.