• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Деякі питання Національної соціальної сервісної служби України

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Положення, Перелік від 26.08.2020 № 783
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 26 серпня 2020 р. № 783
Київ
Деякі питання Національної соціальної сервісної служби України
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Утворити Національну соціальну сервісну службу України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики і який реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, захисту прав дітей, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та за дотриманням прав дітей.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1049 від 04.11.2020 )
1-1. Ліквідувати Державну соціальну службу.
( Постанову доповнено пунктом 1-1 згідно з Постановою КМ № 1049 від 04.11.2020 )
2. Утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної соціальної сервісної служби за переліком згідно з додатком.
3. Затвердити Положення про Національну соціальну сервісну службу України, що додається.
4. Установити, що Національна соціальна сервісна служба є правонаступником майна, прав та обов’язків Державної соціальної служби, що ліквідується.
( Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1049 від 04.11.2020 )
5. Розмістити Національну соціальну сервісну службу на умовах оренди за адресою: м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10.
6. Внести до постанов Кабінету Міністрів України зміни, що додаються.
7. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається.
8. Фонду державного майна забезпечити укладення з Національною соціальною сервісною службою договору оренди на умовах, передбачених для бюджетних організацій, з відшкодуванням балансоутримувачу фактичних витрат, пов’язаних з утриманням.
9. Міністерству соціальної політики, іншим центральним органам виконавчої влади у шестимісячний строк привести акти Кабінету Міністрів України та власні нормативно-правові акти у відповідність з цією постановою.
10. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування, крім пункту 2 постанови, який набирає чинності з 1 січня 2021 р., та пункту 7 постанови, пункту 5 змін, затверджених цією постановою, які набирають чинності одночасно з актом Кабінету Міністрів України про можливість забезпечення виконання Національною соціальною сервісною службою своїх повноважень і функцій.
( Пункт 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1158 від 25.11.2020 )

Прем'єр-міністр України

Д.ШМИГАЛЬ

Інд. 73


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 26 серпня 2020 р. № 783
ПЕРЕЛІК
територіальних органів Національної соціальної сервісної служби
Головне управління Національної соціальної сервісної служби у Вінницькій області
Головне управління Національної соціальної сервісної служби у Волинській області
Головне управління Національної соціальної сервісної служби у Донецькій області
Головне управління Національної соціальної сервісної служби у Дніпропетровській області
Головне управління Національної соціальної сервісної служби у Житомирській області
Головне управління Національної соціальної сервісної служби у Закарпатській області
Головне управління Національної соціальної сервісної служби у Запорізькій області
Головне управління Національної соціальної сервісної служби в Івано-Франківській області
( Абзац дев’ятий виключено на підставі Постанови КМ № 697 від 07.07.2021 )
Головне управління Національної соціальної сервісної служби у Кіровоградській області
Головне управління Національної соціальної сервісної служби у Луганській області
Головне управління Національної соціальної сервісної служби у Львівській області
Головне управління Національної соціальної сервісної служби у Миколаївській області
Головне управління Національної соціальної сервісної служби в Одеській області
Головне управління Національної соціальної сервісної служби у Полтавській області
Головне управління Національної соціальної сервісної служби у Рівненській області
Головне управління Національної соціальної сервісної служби у Сумській області
Головне управління Національної соціальної сервісної служби у Тернопільській області
Головне управління Національної соціальної сервісної служби у Харківській області
Головне управління Національної соціальної сервісної служби у Херсонській області
Головне управління Національної соціальної сервісної служби у Хмельницькій області
Головне управління Національної соціальної сервісної служби у Черкаській області
Головне управління Національної соціальної сервісної служби у Чернівецькій області
Головне управління Національної соціальної сервісної служби у Чернігівській області
Головне управління Національної соціальної сервісної служби у м. Києві та Київській області
( Перелік із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 697 від 07.07.2021 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 26 серпня 2020 р. № 783
ПОЛОЖЕННЯ
про Національну соціальну сервісну службу України
( У тексті Положення слова "міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад" замінено словами "сільських, селищних, міських рад" згідно з Постановою КМ № 1035 від 06.10.2021 )
1. Національна соціальна сервісна служба України (Нацсоцслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики і який реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, захисту прав дітей, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та за дотриманням прав дітей.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1048 від 29.09.2023, № 136 від 09.02.2024 - застосовується з 1 січня 2024 р. )
2. Нацсоцслужба у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
3. Основними завданнями Нацсоцслужби є:
1) реалізація державної політики у сфері соціального захисту населення з питань:
надання соціальних послуг та провадження соціальної роботи;
соціальної підтримки сім’ї, соціального захисту бездомних осіб;
соціальної адаптації осіб, які відбули покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, а також звільнених від подальшого відбування зазначених видів покарання;
запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, торгівлі людьми;
забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків;
( Абзац сьомий підпункту 1 пункту 3 виключено на підставі Постанови КМ № 740 від 28.06.2022 )
соціального захисту осіб з інвалідністю, осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, внутрішньо переміщених осіб, ветеранів праці, ветеранів військової служби, жертв нацистських переслідувань, дітей війни, жертв політичних репресій;
соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби;
( Абзац дев’ятий підпункту 1 пункту 3 в редакції Постанови КМ № 945 від 05.09.2023 )
волонтерської діяльності;
активного та здорового довголіття, подолання негативних наслідків старіння;
моніторингу даних щодо гуманітарної допомоги;
( Підпункт 1 пункту 3 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1216 від 20.11.2023 )( Підпункт 2 пункту 3 виключено на підставі Постанови КМ № 1048 від 29.09.2023 )
2) реалізація державної політики у сфері оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей;
( Пункт 3 доповнено підпунктом 2 згідно з Постановою КМ № 136 від 09.02.2024 - застосовується з 1 січня 2024 р. )
3) реалізація державної політики у сфері здійснення державного контролю:
за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки (державна допомога, пільги, житлові субсидії та інші виплати, що здійснюються за рахунок коштів державного бюджету, соціальні послуги);
за використанням коштів державного бюджету, виділених для надання соціальної підтримки, зокрема під час проведення перерахунку її розмірів у разі встановлення фактів надмірної виплати коштів або надання її з порушенням законодавства;
за дотриманням прав дітей;
4) в межах повноважень, визначених законом, методичне забезпечення та координація діяльності органів місцевого самоврядування, центрів надання адміністративних послуг у частині надання адміністративних послуг соціального характеру, організації соціальної роботи та надання базових соціальних послуг з урахуванням потреб жителів територіальної громади.
4. Нацсоцслужба для виконання визначених для неї завдань:
1) розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавчих актів, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, нормативно-правових актів міністерств з урахуванням практики застосування законодавства з питань, що належать до її компетенції, та в установленому порядку подає їх Міністру соціальної політики;
2) забезпечує:
координацію діяльності структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських рад з питань соціального захисту населення щодо організації роботи з надання соціальних послуг сім’ям (особам), які перебувають у складних життєвих обставинах, особам похилого віку, особам з інвалідністю, бездомним особам, безпритульним дітям, дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, особам з їх числа, іншим соціально вразливим верствам населення;
( Абзац другий підпункту 2 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1048 від 29.09.2023, № 136 від 09.02.2024 - застосовується з 1 січня 2024 р. )
методичний супровід структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських рад з питань соціального захисту населення у частині виплати державних допомог, пільг, житлових субсидій та інших виплат, що проводяться за рахунок державного бюджету;
( Абзац третій підпункту 2 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1035 від 06.10.2021 )( Підпункт 2 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1158 від 25.11.2020 )
3) з питань сім’ї:
( Абзац другий підпункту 3 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1048 від 29.09.2023 )( Абзац третій підпункту 3 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1048 від 29.09.2023 )
організовує і проводить інформаційно-роз’яснювальну роботу з питань реалізації державної політики щодо сім’ї, популяризації інституту сім’ї, посилення мотивації до реєстрації шлюбу та відповідального батьківства, здорового способу життя, поширення інформації про права та послуги для сімей;
проводить аналіз стану дотриманням вимог законодавства щодо соціального захисту сімей;
забезпечує управління системою соціальної роботи, зокрема:
- здійснює контроль та організаційно-методичне забезпечення щодо надання соціальної підтримки та соціальних послуг, зокрема через центри надання адміністративних послуг, молодим сім’ям, сім’ям (особам), які перебувають у складних життєвих обставинах, багатодітним сім’ям, сім’ям опікунів, піклувальників, прийомним сім’ям, дитячим будинкам сімейного типу, сім’ям патронатних вихователів, особам з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
( Абзац восьмий підпункту 3 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1048 від 29.09.2023 )( Абзац дев'ятий підпункту 3 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1048 від 29.09.2023 )( Абзац десятий підпункту 3 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1158 від 25.11.2020 )
- забезпечує надання послуг з використанням електронних сервісів;
- забезпечує здійснення заходів щодо надання консультативної допомоги та соціально-психологічної підтримки батькам у виконанні батьківських обов’язків, популяризації сімейних традицій, формування ненасильницької моделі виховання дітей та спілкування, взаємної відповідальності родинних поколінь;
( Підпункт 3 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 136 від 09.02.2024 - застосовується з 1 січня 2024 р. )
- сприяє забезпеченню здійснення заходів щодо виявлення сімей (осіб), які перебувають у складних життєвих обставинах, надання їм соціальних послуг; забезпечує соціальний супровід прийомних сімей, сімей патронатних вихователів, дитячих будинків сімейного типу;
( Підпункт 3 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 136 від 09.02.2024 - застосовується з 1 січня 2024 р. )
проводить аналіз матеріального становища сімей, оцінює ефективність їх соціальної підтримки;
( Підпункт 3 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 136 від 09.02.2024 - застосовується з 1 січня 2024 р. )
організовує і проводить роботу з формування відповідального батьківства, підтримки сімей з дітьми (шляхом виконання програм "пакунок малюка", "муніципальна няня");
( Підпункт 3 пункту 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 136 від 09.02.2024 - застосовується з 1 січня 2024 р. )( Підпункт 4 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1048 від 29.09.2023 )
4) з питань захисту прав дітей:
забезпечує збір, узагальнення статистичної звітності щодо дотримання прав дітей, у тому числі дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, дітей з інвалідністю;
проводить аналіз стану дотримання прав дітей, у тому числі дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа;
узагальнює відомості щодо проблемних питань в системі охорони дитинства з подальшою передачею інформаційно-аналітичних матеріалів до Мінсоцполітики;
забезпечує координацію реалізації положень Конвенції ООН про права дитини, інших міжнародних документів, ратифікованих Україною;
проводить інформаційно-роз’яснювальну роботу та консультації з питань застосування законодавства у сфері захисту прав дітей;
забезпечує здійснення контролю за дотриманням прав дітей у закладах, які здійснюють інституційний догляд і виховання дітей, у спеціальних установах для дітей відповідно до Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей", інших закладах соціального захисту дітей; у сім’ях опікунів, піклувальників, прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу, сім’ях патронатних вихователів;
надає в установленому порядку громадянам України, іноземцям та громадянам України, які проживають за межами України, - кандидатам в усиновлювачі інформацію про дітей, які можуть бути усиновлені, а також направлення для знайомства з дитиною за місцем її проживання;
вносить до системи централізованого обліку дані про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які можуть бути усиновлені, а також про іноземців та громадян України, які проживають за межами України, - кандидатів в усиновлювачі та про дітей, усиновлених ними;
видає іноземцям та громадянам України, які проживають за межами України, - кандидатам в усиновлювачі згоду на усиновлення дитини для подання до суду або відмову в усиновленні дитини;
веде облік дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, усиновлених дітей, а також дітей, влаштованих до прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, сімей патронатних вихователів, закладів, які здійснюють інституційний догляд і виховання дітей;
проводить роботу із захисту прав дітей, запобігання дитячій безпритульності та бездоглядності, організації соціально-психологічної реабілітації найбільш уразливих категорій дітей;
проводить координаційно-аналітичну роботу, пов’язану з діяльністю центрів соціальних служб, соціальних гуртожитків для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, центрів соціально-психологічної реабілітації дітей, центрів соціальної підтримки дітей та сімей, притулків для дітей, центрів соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями; дитячих будинків-інтернатів, малих групових будинків, дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, сімей патронатних вихователів, інших закладів для дітей;
сприяє розвитку сімейних форм виховання, влаштуванню дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім’ї, передачі таких дітей під опіку, піклування, на усиновлення, влаштуванню дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у сім’ї патронатних вихователів;
організовує в межах повноважень, передбачених законом, оздоровлення та відпочинок дітей;
здійснює в межах повноважень, передбачених законом, координацію діяльності організацій/установ, що проводять роботу з виїзду груп дітей за кордон на оздоровлення та відпочинок; надає згоду на виїзд груп, до складу яких входять діти з різних регіонів України, в тому числі з районів проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях;
організовує в межах повноважень, передбачених законом, проведення державної атестації дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, надає їм відповідну методичну допомогу;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 4 згідно з Постановою КМ № 136 від 09.02.2024 - застосовується з 1 січня 2024 р. )
5) з питань соціальної роботи і надання соціальних послуг:
здійснює управління системою соціальної роботи та надання соціальних послуг, зокрема:
- аналізує та узагальнює питання щодо потреби населення в соціальних послугах, готує пропозиції щодо розвитку системи надання соціальних послуг;
( Абзац четвертий підпункту 5 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1048 від 29.09.2023 )
координує заходи з виявлення сімей/осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах, надання їм соціальних послуг, забезпечення соціального супроводу таких сімей/осіб;
( Підпункт 5 пункту 4 доповнено абзацом четвертим згідно з Постановою КМ № 136 від 09.02.2024 - застосовується з 1 січня 2024 р. )
- координує заходи щодо соціальної профілактики складних життєвих обставин;
( Абзац шостий підпункту 5 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1048 від 29.09.2023 )( Абзац сьомий підпункту 5 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1048 від 29.09.2023 )
сприяє здійсненню заходів щодо пошуку кандидатів у прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, їх первинного відбору, організації навчання для таких кандидатів;
( Підпункт 5 пункту 4 доповнено абзацом шостим згідно з Постановою КМ № 136 від 09.02.2024 - застосовується з 1 січня 2024 р. )
аналізує регіональні та місцеві програми в частині задоволення потреб сімей/осіб у соціальних послугах;
( Підпункт 5 пункту 4 доповнено абзацом сьомим згідно з Постановою КМ № 136 від 09.02.2024 - застосовується з 1 січня 2024 р. )
- проводить моніторинг та оцінювання якості надання соціальних послуг, оприлюднює їх результати;
- готує для місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування пропозиції щодо покращення соціальної роботи та надання соціальних послуг за результатами, зокрема, аналізу звітності виконання регіональних і місцевих програм, оцінювання якості надання соціальних послуг;
- забезпечує координацію діяльності місцевих держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, надавачів соціальних послуг з питань організації надання соціальних послуг сім’ям/особам, які перебувають у складних життєвих обставинах (сім’ям з дітьми, особам похилого віку, особам з інвалідністю, бездомним особам і безпритульним дітям, а також особам, які відбули покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, звільнені від подальшого відбування зазначених видів покарання (далі - звільнені особи), дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, особам з їх числа, іншим соціально вразливим верствам населення);
( Абзац десятий підпункту 5 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1158 від 25.11.2020, № 1048 від 29.09.2023; в редакції Постанови КМ № 136 від 09.02.2024 - застосовується з 1 січня 2024 р. )
координує діяльність регіональних центрів соціальних служб;
організовує та координує підвищення професійної компетентності/кваліфікації працівників, які надають соціальні послуги;
проводить збір, аналіз та поширення відповідно до законодавства інформації про надання соціальних послуг, успішний національний та міжнародний досвід надання соціальних послуг, організовує його впровадження;
проводить аналіз діяльності суб’єктів, що надають соціальні послуги;
забезпечує інформування населення про соціальні послуги, їх зміст, порядок надання;
здійснює контроль за дотриманням державних стандартів надання соціальних послуг;
6) з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі:
реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії домашньому насильству;
забезпечує створення та функціонування Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі, здійснює повноваження держателя такого Реєстру;
забезпечує функціонування служб підтримки постраждалих осіб та здійснює контроль за їх діяльністю;
координує підготовку фахівців, які представляють суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству;
організовує та проводить загальнонаціональні соціологічні, правові, психолого-педагогічні та інші дослідження щодо домашнього насильства, його причин і наслідків;
збирає, аналізує і поширює відповідно до законодавства інформацію про домашнє насильство, удосконалює систему показників у формах державної статистичної звітності щодо запобігання та протидії домашньому насильству;
забезпечує проведення моніторингу ефективності законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству, практики його застосування, заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, надає методичну та практичну допомогу суб’єктам, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству;
готує та оприлюднює щорічний звіт про стан реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству;
веде облік даних про діяльність загальних та спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб на загальнодержавному рівні;
7) з питань запобігання та протидії торгівлі людьми:
забезпечує виконання Державної соціальної програми протидії торгівлі людьми;
проводить аналіз діяльності суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми;
координує та контролює діяльність закладів, що надають допомогу особам, які постраждали від торгівлі людьми, в тому числі направляє до закладу осіб, які постраждали від торгівлі людьми за кордоном та повертаються в Україну, в разі необхідності надання їм тимчасового притулку;
( Абзац четвертий підпункту 7 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 121 від 16.02.2022 )
приймає рішення про встановлення/відмову у встановленні, продовження/відмову у продовженні, позбавлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми;
готує та оприлюднює щорічну доповідь про стан здійснення заходів у сфері протидії торгівлі людьми;
проводить заходи, спрямовані на усунення передумов торгівлі людьми;
8) з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків:
бере участь у розробленні заходів, спрямованих на забезпечення рівності прав та можливостей жінок і чоловіків у всіх сферах життя суспільства;
готує пропозиції щодо формування Національного плану дій стосовно впровадження гендерної рівності;
узагальнює виконання державних програм з питань гендерної рівності;
здійснює в межах повноважень, передбачених законом, контроль за дотриманням гендерної рівності під час вирішення кадрових питань у центральних і місцевих органах виконавчої влади;
організовує навчання державних службовців з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків;
готує разом з іншими центральними органами виконавчої влади науково обґрунтовані пропозиції щодо забезпечення гендерної рівності;
організовує в установленому порядку проведення наукових та експертних досліджень з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків;
проводить моніторинг та узагальнює результати забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у різних сферах життя суспільства;
веде облік випадків дискримінації за ознакою статі, узагальнює інформацію про такі випадки, вносить пропозиції щодо їх усунення;
разом з іншими центральними органами виконавчої влади вживає заходів для скасування дискримінаційних норм, виявлених за результатами гендерно-правової експертизи законодавства;
( Підпункт 9 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 740 від 28.06.2022 )
10) з питань соціального захисту осіб з інвалідністю, осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, ветеранів праці, ветеранів військової служби, жертв нацистських переслідувань, дітей війни та жертв політичних репресій, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби:
( Абзац перший підпункту 10 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 945 від 05.09.2023 )
аналізує та узагальнює питання щодо потреби в забезпеченні осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю санаторно-курортним лікуванням, автомобілями, технічними та іншими засобами реабілітації, надання реабілітаційних послуг, виплати матеріальної допомоги, грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування, за самостійне придбання технічних та інших засобів реабілітації, замість санаторно-курортної путівки і вартості самостійного санаторно-курортного лікування, а також аналізує відповідність розмірів таких компенсацій фактичним витратам;
аналізує стан наповнення Централізованого банку даних з проблем інвалідності в частині забезпечення осіб з інвалідністю санаторно-курортними путівками, автомобілями, технічними та іншими засобами реабілітації, виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування, за самостійне придбання технічних та інших засобів реабілітації, замість санаторно-курортної путівки та вартості самостійного санаторно-курортного лікування;
встановлює відповідність підприємств, що забезпечують осіб з інвалідністю технічними та іншими засобами реабілітації, а також надають послуги з післягарантійного ремонту таких засобів, кваліфікаційним вимогам, визначеним Мінсоцполітики;
( Абзац п'ятий підпункту 10 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 945 від 05.09.2023 )
готує аналітичні матеріали з питань соціального захисту ветеранів праці, дітей війни, жертв нацистських переслідувань, жертв політичних репресій, осіб з інвалідністю та соціальної і професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби;
співпрацює з громадськими організаціями осіб з інвалідністю і ветеранів, проводить моніторинг заходів, здійснених такими організаціями, аналізує ефективність таких заходів;
аналізує разом з громадськими організаціями осіб з інвалідністю рівень доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних категорій населення об’єктів соціальної інфраструктури, а також вносить центральним і місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування пропозиції щодо створення безперешкодного середовища;
забезпечує проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи та консультацій з питань застосування законодавства щодо соціального захисту осіб з інвалідністю;
забезпечує реалізацію положень Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю;
забезпечує збір, узагальнення статистичної та відомчої звітності щодо соціального захисту осіб з інвалідністю;
узагальнює відомості щодо проблемних питань соціального захисту осіб з інвалідністю та подає відповідні інформаційно-аналітичні матеріали до Мінсоцполітики;
проводить координаційно-аналітичну роботу, пов’язану з діяльністю реабілітаційних установ для осіб з інвалідністю;
організовує забезпечення осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю санаторно-курортним лікуванням, автомобілями, технічними та іншими засобами реабілітації, надання реабілітаційних послуг, виплату матеріальної допомоги, грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування, за самостійне придбання технічних та інших засобів реабілітації, замість санаторно-курортної путівки і вартості самостійного санаторно-курортного лікування;
( Абзац чотирнадцятий підпункту 10 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1048 від 29.09.2023, № 136 від 09.02.2024 - застосовується з 1 січня 2024 р. )
організовує та координує роботу з визначення статусу громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
організовує роботу з виплати передбаченої законодавством компенсації та допомоги громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
забезпечує надання послуг із санаторно-курортного лікування особам з інвалідністю, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
організовує в межах повноважень, передбачених законом, безоплатне харчування дітей на радіоактивно забруднених територіях та виплату компенсації сім’ям на дітей, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
проводить аналіз стану дотримання вимог законодавства щодо соціального захисту осіб з інвалідністю, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ветеранів праці, дітей війни, ветеранів військової служби, жертв нацистських переслідувань та політичних репресій;
11) з питань волонтерської діяльності:
вживає заходів для розвитку та популяризації волонтерської діяльності;
сприяє поширенню інформації про волонтерську діяльність;
поширює інформацію про стан виконання галузевих і регіональних програм сприяння волонтерській діяльності та її підтримки;
оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті наявну інформацію про організації та установи, що залучають для провадження своєї діяльності волонтерів, зокрема тих, які залучають іноземців та осіб без громадянства для провадження волонтерської діяльності на території України;
сприяє громадським об’єднанням та благодійним організаціям у забезпеченні волонтерської діяльності;
сприяє підтримці та розвитку міжнародного співробітництва з питань волонтерської діяльності, узагальнює і поширює практику роботи у відповідній сфері;
12) з питань активного та здорового довголіття, подолання негативних наслідків старіння:
координує організацію та проводить моніторинг здійснення заходів з питань активного та здорового довголіття, подолання негативних наслідків старіння;
забезпечує організаційно-методичний супровід діяльності місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо створення умов для підтримання здоров’я та активного довголіття, організації соціального обслуговування громадян похилого віку;
проводить інформаційно-роз’яснювальну роботу через засоби масової інформації, організовує проведення просвітницьких заходів з питань активного та здорового довголіття, подолання негативних наслідків старіння;
проводить аналіз стану виконання міжнародних зобов’язань з питань старіння населення;
13) з питань соціального захисту внутрішньо переміщених осіб:
узагальнює в межах повноважень статистичні дані щодо внутрішньо переміщених осіб;
забезпечує в межах повноважень проведення моніторингу виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг внутрішньо переміщеним особам;
( Абзац четвертий підпункту 13 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1048 від 29.09.2023 )
забезпечує координацію та методологічний супровід діяльності місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо соціального захисту внутрішньо переміщених дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, дотримання вимог законодавства під час встановлення опіки чи піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, їх усиновлення, застосування інших передбачених законодавством форм влаштування дітей, проводить роботу із соціальної підтримки внутрішньо переміщених сімей з дітьми, над якими встановлено опіку чи піклування, прийомних сімей, сімей патронатних вихователів, дитячих будинків сімейного типу;
( Підпункт 13 пункту 4 доповнено абзацом четвертим згідно з Постановою КМ № 136 від 09.02.2024 - застосовується з 1 січня 2024 р. )
14) з питань соціального захисту бездомних осіб, соціальної адаптації звільнених осіб:
організовує в межах повноважень роботу з профілактики бездомності, соціального захисту бездомних осіб та їх реінтеграції, здійснює координацію та моніторинг діяльності суб’єктів, що надають послуги бездомним особам;
забезпечує реалізацію державної політики щодо соціальної адаптації звільнених осіб;
забезпечує розроблення відповідних планів заходів з метою реалізації державної політики щодо соціальної адаптації звільнених осіб;
здійснює загальну координацію соціального патронажу звільнених осіб;
проводить моніторинг стану адаптації звільнених осіб;
вживає заходів для підтримки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що здійснюють соціальний патронаж;
15) з питань здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та за дотриманням прав дітей (в межах повноважень, визначених законом):
забезпечує методичний супровід діяльності місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування з питань державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та за дотриманням прав дітей;
затверджує щорічні плани проведення перевірок територіальними органами Нацсоцслужби структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, суб’єктів, що надають соціальні послуги, з питань:
- дотримання законодавства щодо соціального захисту населення, дотримання прав дітей;
- дотримання вимог Закону України "Про соціальні послуги";
- достовірності відомостей, які вплинули на визначення права на соціальну допомогу/послугу та її розміру/обсягу;
- повноти особових справ отримувачів соціальної допомоги/послуг та достовірності наявних у них документів;
- використання коштів державного бюджету, спрямованих на виконання програм соціального захисту населення;
- ведення обліку надміру виплачених коштів державного бюджету соціальної підтримки внаслідок неправомірного надання та/або неправильного розрахунку розміру/обсягу соціальної допомоги;
- повернення сум коштів державного бюджету надміру виплаченої та/або наданої з порушенням законодавства соціальної допомоги;
- усунення порушень, виявлених під час перевірок;
- дотримання вимог щодо однакового застосування законодавства під час надання адміністративних послуг соціального характеру;
- дотримання строків та порядку надання адміністративних послуг соціального характеру;
забезпечує проведення планових і позапланових перевірок з питань, передбачених абзацамичетвертим - тринадцятим підпункту 15 цього пункту, територіальними органами Нацсоцслужби структурних підрозділів районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, суб’єктів, що надають соціальні послуги, щодо правильності надання соціальної підтримки шляхом проведення соціального інспектування;
проводить позапланові перевірки у разі надходження інформації про можливі порушення порядку та строків надання адміністративних послуг соціального характеру;
використовує результати верифікації достовірності інформації, поданої фізичними особами для призначення соціальної підтримки, перевіряє достовірність інформації про отримувачів соціальної підтримки та правильність нарахування допомоги з урахуванням ступеня ризику наявності порушень;
проводить моніторинг та аналіз порушень законодавства щодо надання соціальної допомоги та дотримання державних стандартів соціальних послуг;
готує аналітичні звіти за результатами проведених перевірок та оприлюднює їх на офіційному веб-сайті Нацсоцслужби;
16) приймає (скасовує) рішення про надання державної допомоги підприємствам та організаціям громадських об’єднань осіб з інвалідністю у вигляді визначених законодавством пільг з оподаткування, доцільність надання поворотної/безповоротної фінансової допомоги, позик, сприяє працевлаштуванню осіб з інвалідністю, веде облік надання такої допомоги та здійснює контроль за її використанням;
17) здійснює методичне забезпечення діяльності та в межах повноважень, визначених законом, координацію взаємодії центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрів надання адміністративних послуг з питань:
( Абзац другий підпункту 17 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1048 від 29.09.2023 )( Абзац третій підпункту 17 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1048 від 29.09.2023 )( Абзац четвертий підпункту 17 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1048 від 29.09.2023 )
захисту прав дітей та організації роботи із запобігання дитячій бездоглядності;
( Підпункт 17 пункту 4 доповнено абзацом другим згідно з Постановою КМ № 136 від 09.02.2024 - застосовується з 1 січня 2024 р. )
опіки і піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, їх усиновлення, застосування інших передбачених законодавством форм влаштування дітей;
( Підпункт 17 пункту 4 доповнено абзацом третім згідно з Постановою КМ № 136 від 09.02.2024 - застосовується з 1 січня 2024 р. )
організації оздоровлення та відпочинку дітей;
( Підпункт 17 пункту 4 доповнено абзацом четвертим згідно з Постановою КМ № 136 від 09.02.2024 - застосовується з 1 січня 2024 р. )
соціального захисту бездомних осіб та їх соціально-психологічної реабілітації;
опіки і піклування над повнолітніми недієздатними особами та особами, дієздатність яких обмежена, їх соціального захисту;
запобігання та протидії домашньому насильству;
( Абзац восьмий підпункту 17 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 740 від 28.06.2022 )( Абзац дев'ятий підпункту 17 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 740 від 28.06.2022 )
організації надання соціальної підтримки;
проведення соціальної роботи та надання соціальних послуг;
18) використовує інформаційні системи єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб; єдиної інформаційно-аналітичної системи соціального захисту та соціального обслуговування населення, а також на її базі єдиної інформаційно-аналітичної системи обліку та управління коштами соціальної сфери і пенсійного забезпечення з використанням електронної соціальної картки; централізованого банку даних з проблем інвалідності; єдиного електронного банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім’ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів; державного реєстру майнових об’єктів оздоровлення та відпочинку дітей, а також інші програмні ресурси;
19) проводить аналіз забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа; осіб з інвалідністю по зору та слуху; громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; військовослужбовців, звільнених у запас або відставку, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, в органах місцевого самоврядування; військовослужбовців, звільнених у запас або відставку, для відселення їх із закритих та віддалених від населених пунктів військових гарнізонів;
20) організовує в установленому порядку проведення наукових та експертних досліджень з питань, що належать до компетенції Нацсоцслужби;
21) виконує функції з управління об’єктами державної власності, що належать до сфери управління Нацсоцслужби;
22) розглядає звернення громадян з питань, пов’язаних з діяльністю Нацсоцслужби, її територіальних органів, підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління Нацсоцслужби;
23) проводить інформаційно-роз’яснювальну роботу через засоби масової інформації з питань, що належать до компетенції Нацсоцслужби;
24) сприяє розвитку міжнародного співробітництва з питань, що належать до компетенції Нацсоцслужби, вивчає, узагальнює та поширює досвід іноземних держав, бере участь у підготовці та укладенні міжнародних договорів, залученні та координації міжнародної технічної допомоги, представляє в установленому законодавством порядку інтереси України в міжнародних організаціях;
25) подає Мінсоцполітики узагальнені звіти, аналітичні матеріали, матеріали перевірок з питань, що належать до компетенції Нацсоцслужби, результати оцінювання якості наданих соціальних послуг;
25-1) в межах повноважень бере участь у реалізації державної політики у сфері протимінної діяльності;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 25-1 згідно з Постановою КМ № 1188 від 11.08.2023 )
25-2) проводить у порядку, встановленому Мінсоцполітики, моніторинг відомостей щодо отримання гуманітарної допомоги та її розподілу, перевіряє відповідність звітів про наявність і розподіл гуманітарної допомоги, поданих до автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги, вимогам законодавства, зокрема щодо своєчасності їх подання, повноти відображеної у звітах інформації, наявності або відсутності порушень законодавства щодо розподілу гуманітарної допомоги, а також аналізує звіти у частині відповідності інформації про категорії розподілених товарів та їх кількість інформації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, зазначеній в автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 25-2 згідно з Постановою КМ № 1216 від 20.11.2023 )
26) здійснює інші повноваження, визначені законом.
5. Нацсоцслужба з метою організації своєї діяльності:
1) забезпечує в межах повноважень, визначених законом, здійснення заходів щодо запобігання та виявлення корупції, а також контроль за дотриманням антикорупційного законодавства в апараті Нацсоцслужби та її територіальних органах, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери її управління; здійснює контроль за дотриманням правил етичної поведінки державних службовців Нацсоцслужби;
2) проводить добір кадрів в апарат Нацсоцслужби, на посади керівників та заступників керівників її територіальних органів, підприємств, установ, організацій, що належать до сфери її управління, організовує роботу з підготовки, спеціалізації та підвищення кваліфікації посадових осіб Нацсоцслужби та її територіальних органів;
3) забезпечує в межах повноважень, визначених законом, виконання завдань з мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності держави;
4) організовує планово-фінансову роботу в апараті Нацсоцслужби, її територіальних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, що належать до сфери її управління, проводить внутрішній аудит використання фінансових і матеріальних ресурсів та здійснює відповідний контроль, забезпечує організацію та вдосконалення бухгалтерського обліку, ефективне і цільове використання коштів в установленому законодавством порядку;
5) організовує ведення діловодства та архівне зберігання документів в апараті Нацсоцслужби відповідно до встановлених правил;
6) організовує, координує та контролює діяльність територіальних органів Нацсоцслужби, підприємств, установ, організацій, що належать до сфери її управління, організовує їх взаємодію з державними органами та органами місцевого самоврядування;
7) надає територіальним органам Нацсоцслужби методичну і практичну допомогу щодо організації роботи, проводить перевірку виконання такої роботи;
8) забезпечує здійснення комплексу заходів, спрямованих на забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, досягнення результатів відповідно до встановлених завдань, планів і вимог щодо діяльності Нацсоцслужби та її територіальних органів, підприємств, установ, організацій, що належать до сфери її управління;