КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 16 лютого 2022 р. № 121 Київ |
Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо надання послуг особам, які постраждали від торгівлі людьми
Кабінет Міністрів України постановляє:
Внести до постанов Кабінету Міністрів України щодо надання послуг особам, які постраждали від торгівлі людьми, зміни, що додаються.
Прем'єр-міністр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Інд. 73 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 16 лютого 2022 р. № 121
ЗМІНИ,
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України щодо надання послуг особам, які постраждали від торгівлі людьми
1. У Типовому положенні про центр соціально-психологічної допомоги, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 2017 р. № 741 "Про затвердження типових положень про заклади соціальної підтримки сімей, дітей та молоді" (Офіційний вісник України, 2017 р., № 82, ст. 2509; 2019 р., № 12, ст. 413):
1) у пункті 1:
слова ", торгівлі людьми" виключити;
доповнити пункт абзацами такого змісту:
"Центр також надає послуги особам, які опинилися у складних життєвих обставинах внаслідок торгівлі людьми (громадянам України, іноземцям та особам без громадянства) та отримують соціальну допомогу відповідно до законодавства у сфері протидії торгівлі людьми на безоплатній основі та незалежно від місця їх проживання (зареєстрованого місця проживання).
Послуги надаються особі відповідно до індивідуального плану, який, крім заходів, передбачених стандартами надання соціальних послуг особам, які постраждали від торгівлі людьми, затвердженими наказом Мінсоцполітики від 30 липня 2013 р. № 458, містить інші заходи, які потрібно провести, а також відомості про необхідні ресурси, періодичність і строки проведення заходів, відповідальних виконавців.
Центр надає послуги таким категоріям осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах внаслідок торгівлі людьми:
які вважають себе постраждалими від торгівлі людьми, але не бажають звертатися із заявою про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми;
які звернулися за встановленням статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, в установленому законодавством порядку;
яким встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми;
які постраждали від торгівлі людьми на території інших країн та повертаються в Україну, що підтверджено відповідним листом дипломатичного представництва або консульської установи України за кордоном;
які виявлені органами Національної поліції як потерпілі в межах здійснення кримінального провадження за фактом вчинення злочину, передбаченого статтею 149 Кримінального кодексу України "Торгівля людьми або інша незаконна угода щодо людини".";
2) пункт 4 викласти в такій редакції:
"4. Основним завданням центру є надання особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, комплексу соціальних послуг, зокрема із забезпечення місцем безпечного тимчасового цілодобового перебування, кризового та екстреного втручання, консультування, на основі оцінки їх потреб та індивідуального підходу з урахуванням віку, статі, стану здоров’я, соціального становища особи.
У центрі створюються умови для перебування сімей з дітьми (матері/батька з дитиною) з урахуванням вікових потреб дітей, потреб сім’ї, а також потреб жінок і чоловіків.
Інформація отримувачам соціальних послуг з інтелектуальними та сенсорними порушеннями надається в доступний спосіб, зокрема доступною для розуміння мовою, шляхом застосування жестової мови, шрифту Брайля тощо.";
3) у пункті 5:
доповнити пункт підпунктом 11:
"11) надає інші послуги відповідно до Законів України "Про протидію торгівлі людьми", "Про соціальні послуги", а також класифікатора соціальних послуг, затвердженого Мінсоцполітики.";
доповнити пункт абзацами такого змісту:
"Для забезпечення надання медичних послуг центр у встановленому законодавством порядку направляє осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах, зокрема постраждалих від торгівлі людьми, до закладу охорони здоров’я або до фізичної особи - підприємця, які зареєстровані та одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.
Також центр може укласти договір про медичне обслуговування осіб, які перебувають у центрі, із закладом охорони здоров’я або фізичною особою - підприємцем, яка отримала ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.
Для забезпечення надання постраждалим особам, у тому числі іноземцям або особам без громадянства, послуг, які не надаються в центрі, можуть залучатися кошти, які надходять до центру як добровільні внески підприємств, установ та організацій, благодійна допомога (благодійна пожертва або грант), а також кошти з інших джерел, не заборонених законодавством, у встановленому порядку.";
4) пункти 7 і 10 викласти в такій редакції:
"7. Центр провадить діяльність з дотриманням принципів верховенства права, поваги до прав людини, гуманності, законності, соціальної справедливості, доступності послуг, безпеки постраждалих осіб, забезпечення конфіденційності, поваги до особистості, дотримання правил етики спілкування з особами з інвалідністю та представниками інших соціальних груп, нетерпимості до дискримінації (за ознаками віку, статі, інвалідності тощо) з урахуванням міжнародних стандартів діяльності таких центрів без розголошення інформації про своє місцезнаходження, що передбачає, зокрема, відсутність вивіски на приміщенні (будівлі, споруді або частині будівлі), де розташовано центр.
Центр у своїй діяльності взаємодіє з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, закладами соціального захисту населення, охорони здоров’я, громадськими об’єднаннями, благодійними організаціями, благодійними фондами, волонтерами, підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності.
Відомості про особисте життя та інші персональні дані осіб, які отримують послуги в центрі, не підлягають розголошенню. Доступ до центру сторонніх осіб заборонено.
Центр надає соціальні послуги безоплатно в обсягах, визначених державними стандартами, та може надавати платні соціальні послуги в установленому законодавством порядку.";
"10. Прийняття до центру особи, яка перебуває у складних життєвих обставинах, здійснюється за наказом директора центру на підставі:
1) письмової заяви особи (у разі звернення сім’ї такої особи - заяв усіх повнолітніх її членів) за наявності документа, що посвідчує особу, та виписки з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого (облікова форма № 027/о);
2) письмового направлення місцевої держадміністрації або органу місцевого самоврядування за місцем проживання (перебування) особи.
Влаштування до центру осіб, які повертаються в Україну, проводиться на підставі листа Нацсоцслужби, до якого додається копія повідомлення дипломатичного представництва або консульської установи України за кордоном про те, що особа постраждала від торгівлі людьми за кордоном та потребує тимчасового притулку.
У разі відсутності документа, що посвідчує особу, виписки з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого (облікова форма № 027/о) центр надає допомогу в їх оформленні.
Працівник, відповідальний за організацію перебування прийнятих до центру осіб, ознайомлює їх з правилами внутрішнього розпорядку центру, затвердженими директором центру, правами та обов’язками осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах.".
2. Абзац четвертий підпункту 7 пункту 4 Положення про Національну соціальну сервісну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2020 р. № 783 "Деякі питання Національної соціальної сервісної служби України" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 73, ст. 2300), викласти в такій редакції:
"координує та контролює діяльність закладів, що надають допомогу особам, які постраждали від торгівлі людьми, в тому числі направляє до закладу осіб, які постраждали від торгівлі людьми за кордоном та повертаються в Україну, в разі необхідності надання їм тимчасового притулку;".