8) здійснює зв’язки з громадськістю та медіа;
9) здійснює інші повноваження відповідно до цього Закону та інших законів України.
2. Голова Рахункової палати у межах своїх повноважень видає накази та розпорядження.
3. У разі відсутності Голови Рахункової палати або неможливості здійснення ним своїх повноважень заступник Голови Рахункової палати тимчасово виконує повноваження Голови Рахункової палати, а за їх одночасної відсутності - старший за віком член Рахункової палати.
( Частина третя статті 21 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
Стаття 22. Повноваження Секретаря Рахункової палати і його заступника
( Назва статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
1. Секретар Рахункової палати за посадою є керівником апарату Рахункової палати.
2. Секретар Рахункової палати:
1) організовує забезпечення діяльності Рахункової палати;
2) здійснює керівництво апаратом Рахункової палати з питань її організаційного, інформаційного, довідкового, матеріально-технічного забезпечення;
3) забезпечує підготовку і проведення засідань Рахункової палати, включаючи ведення їх протоколів;
4) підписує протоколи засідань Рахункової палати;
5) подає Голові Рахункової палати попередні пропозиції щодо загальної концепції роботи Рахункової палати, кадрової політики, проектів кошторису Рахункової палати, структури і штатного розпису апарату Рахункової палати;
6) призначає на посади та звільняє з посад посадових осіб апарату Рахункової палати відповідно до цього Закону, накладає дисциплінарні стягнення, застосовує заохочення до таких посадових осіб;
7) забезпечує взаємодію апарату Рахункової палати з апаратами інших державних органів, органів місцевого самоврядування;
8) забезпечує розгляд звернень юридичних та фізичних осіб, що надходять до Рахункової палати;
9) здійснює інші повноваження, пов’язані із забезпеченням діяльності Рахункової палати.
3. Заступник Секретаря Рахункової палати виконує за дорученням Секретаря Рахункової палати окремі його повноваження.
( Статтю 22 доповнено частиною третьою згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
4. У разі відсутності Секретаря Рахункової палати або неможливості здійснення ним своїх повноважень заступник Секретаря Рахункової палати тимчасово виконує повноваження Секретаря Рахункової палати.
( Статтю 22 доповнено частиною четвертою згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
Стаття 23. Повноваження члена Рахункової палати
1. Член Рахункової палати забезпечує координацію та здійснення заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) відповідно до рішення Рахункової палати. Для виконання своїх повноважень член Рахункової палати надає доручення відповідному департаменту (департаментам) та/або територіальному підрозділу (підрозділам).
( Абзац перший частини першої статті 23 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )( Абзац другий частини першої статті 23 виключено на підставі Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )( Абзац третій частини першої статті 23 виключено на підставі Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
2. Член Рахункової палати:
1) готує пропозиції щодо планування заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) за закріпленими напрямами;
2) координує з іншими членами Рахункової палати роботу щодо здійснення заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту);
3) створює для здійснення заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) контрольні групи, призначає керівників таких груп, залучаючи у разі необхідності працівників різних департаментів;
( Пункт 3 частини другої статті 23 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
4) координує роботу контрольних груп щодо здійснення заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту);
5) підписує звіти за результатами здійснення заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) і представляє звіти на засіданні Рахункової палати;
6) за рішенням Рахункової палати представляє її у відносинах з іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, суб’єктами господарювання в Україні та за кордоном;
7) подає Секретарю Рахункової палати пропозиції щодо призначення на посади та звільнення з посад своїх радників;
8) має право вимагати у межах своїх повноважень невідкладного прийому міністрами, іншими керівниками державних органів, керівниками органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, громадських об’єднань, підприємств, установ, організацій незалежно від підпорядкування, виду діяльності та форми власності, їх посадовими та службовими особами;
9) може бути присутнім у встановленому порядку на засіданнях Верховної Ради України, її органів, Кабінету Міністрів України, інших державних органів та брати участь в обговоренні питань, що стосуються компетенції Рахункової палати.
Член Рахункової палати може бути присутнім на засіданнях Верховної Ради України, її органів та виступати з питань, що стосуються компетенції Рахункової палати, за дорученням Голови Рахункової палати;
( Пункт 9 частини другої статті 23 доповнено абзацом другим згідно із Законом № 1052-IX від 03.12.2020 )
10) має інші повноваження, визначені цим Законом.
( Частину другу статті 23 доповнено абзацом дванадцятим № 4042-IX від 30.10.2024 )
Стаття 24. Умови оплати праці членів Рахункової палати і посадових осіб апарату Рахункової палати та гарантії їх соціального захисту
1. Заробітна плата членів Рахункової палати, Секретаря Рахункової палати, його заступника, державних аудиторів та радників членів Рахункової палати складається з:
1) посадового окладу;
2) доплати за вислугу років;
3) доплати за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці;
4) премії (розмір якої у разі її встановлення не може перевищувати 30 відсотків посадового окладу).
2. Установлюються такі посадові оклади працівників Рахункової палати відповідно до розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року:
1) Голова Рахункової палати - 55;
2) заступник Голови Рахункової палати - 50;
3) інший член Рахункової палати - 48;
4) Секретар Рахункової палати - 40;
5) заступник Секретаря Рахункової палати - 36;
6) директор департаменту аудиту, начальник територіального підрозділу Рахункової палати - 35;
7) заступник директора департаменту аудиту, заступник начальника територіального підрозділу Рахункової палати - 32;
8) начальник управління аудиту, державний аудитор I рангу - 30;
9) державний аудитор II рангу - 28;
10) заступник начальника управління аудиту - 27;
11) начальник відділу аудиту, державний аудитор III рангу, радник члена Рахункової палати - 25;
12) заступник начальника відділу аудиту, державний аудитор IV рангу - 23;
13) завідувач сектору аудиту - 22;
14) заступник завідувача сектору аудиту, державний аудитор V рангу - 21;
15) державний аудитор VI рангу - 20.
3. Посадові оклади відповідних працівників Рахункової палати та її апарату з місцезнаходженням у місті Києві встановлюються з коефіцієнтом 1,2.
( Щодо застосування вимог частини третьої статті 24 див. пункт4- 7 розділу VІІІ )
4. Працівникам Рахункової палати виплачується щомісячна доплата за вислугу років у розмірі: за наявності стажу роботи до п’яти років - 15 відсотків, більше п’яти років - 20 відсотків, більше десяти років - 30 відсотків, більше п’ятнадцяти років - 40 відсотків, більше двадцяти років - 50 відсотків, більше двадцяти п’яти років - 60 відсотків, більше тридцяти років - 70 відсотків, більше тридцяти п’яти років - 80 відсотків посадового окладу.
5. Працівникам Рахункової палати виплачується щомісячна доплата за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, у розмірі залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості" або "цілком таємно", - 10 відсотків посадового окладу; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 5 відсотків посадового окладу.
6. Умови оплати праці інших посадових осіб апарату Рахункової палати визначаються відповідно до Закону України "Про державну службу".
7. Працівники Рахункової палати підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
8. Членам Рахункової палати надається щорічна оплачувана відпустка тривалістю 45 календарних днів з виплатою грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати.
Секретарю Рахункової палати, його заступнику, державним аудиторам та радникам членів Рахункової палати надається щорічна оплачувана відпустка тривалістю 30 календарних днів з виплатою грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати.
9. Питання соціального захисту посадових осіб апарату Рахункової палати регулюються законодавством про працю і державну службу.
( Стаття 24 із змінами, внесеними згідно із Законами № 1774-VIII від 06.12.2016, № 2478-VIII від 03.07.2018, № 2621-VIII від 22.11.2018; в редакції Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
Розділ ІV
ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ РАХУНКОВОЇ ПАЛАТИ
Стаття 25. Засідання Рахункової палати
1. Основною організаційною формою діяльності Рахункової палати є засідання Рахункової палати, що проводяться у формі відкритих слухань, на яких мають право бути присутніми народні депутати України, представники державних органів, громадськості. Якщо оприлюднення інформації, що розглядатиметься на засіданні, може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню кримінальному правопорушенню, з дотриманням вимог, передбачених частиною другою статті 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації", можуть проводитися закриті засідання Рахункової палати.
Інформація щодо проведення засідання Рахункової палати (включаючи дату, час і місце, порядок денний) оприлюднюється на офіційному веб-сайті Рахункової палати не пізніше ніж за один робочий день до такого засідання, крім випадків, передбачених Регламентом Рахункової палати.
( Частину першу статті 25 доповнено абзацом другим згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )( Частина перша статті 25 із змінами, внесеними згідно із Законом № 720-IX від 17.06.2020 )
2. Рахункова палата на своїх засіданнях розглядає та вирішує питання:
1) загальної концепції роботи та розвитку Рахункової палати;
2) затвердження структури апарату Рахункової палати;
2-1) затвердження граничної чисельності апарату Рахункової палати;
( Частину другу статті 25 доповнено пунктом 2-1 згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
3) затвердження штатного розпису апарату Рахункової палати;
4) затвердження кошторису Рахункової палати;
5) затвердження методик та методологій здійснення державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) Рахунковою палатою;
6) затвердження Регламенту Рахункової палати;
7) визначення напрямів діяльності Рахункової палати, закріплення цих напрямів за членами Рахункової палати та порядку взаємозаміщення членів Рахункової палати (у разі їх відсутності);
( Пункт 7 частини другої статті 25 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
8) затвердження планів роботи Рахункової палати;
9) затвердження звітів, прийняття рішень за результатами здійснення заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту);
10) затвердження щорічного звіту Рахункової палати;
10-1) надання обов’язкових до розгляду висновків щодо проектів законодавчих актів, що стосуються питань статусу, незалежності, організації, повноважень і порядку діяльності Рахункової палати та інших питань, пов’язаних з її функціонуванням;
( Частину другу статті 25 доповнено пунктом 10-1 згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
11) організації зв’язків з громадськістю та медіа;
12) розвитку міжнародних відносин у межах компетенції Рахункової палати;
13) внесення на розгляд Верховної Ради України подання про звільнення Голови або іншого члена Рахункової палати до закінчення строку його повноважень;
( Пункт 13 частини другої статті 25 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
14) інші питання, пов’язані з виконанням повноважень Рахункової палати.
3. Засідання Рахункової палати проводяться не рідше ніж один раз на місяць.
( Абзац перший частини третьої статті 25 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
Засідання Рахункової палати скликаються та їх порядок денний формується Головою Рахункової палати, а в разі його відсутності – заступником Голови Рахункової палати. У разі відсутності Голови Рахункової палати та його заступника члени Рахункової палати для ведення засідання обирають головуючого з числа присутніх на засіданні членів Рахункової палати.
Засідання Рахункової палати з пропозиціями щодо його порядку денного може бути скликане не менш як однією третиною складу Рахункової палати, визначеного частиною першою статті 17 цього Закону, з обов’язковим повідомленням усіх членів Рахункової палати про таке засідання.
4. Засідання Рахункової палати є правомочним у разі присутності на ньому не менш як двох третин від фактично призначеної кількості членів Рахункової палати.
( Частина четверта статті 25 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
5. На засіданнях Рахункової палати ведеться протокол, який підписується головуючим на засіданні та Секретарем Рахункової палати. Протокол доводиться до відома всіх членів Рахункової палати та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Рахункової палати.
( Частина п'ята статті 25 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
Стаття 26. Рішення Рахункової палати
1. Рішення Рахункової палати приймаються на засіданні Рахункової палати.
2. Рішення Рахункової палати приймаються відкритим голосуванням більшістю голосів від кількості присутніх на засіданні членів Рахункової палати (за винятком випадків, передбачених цим Законом) і підписуються Головою Рахункової палати або особою, яка головувала на засіданні Рахункової палати.
( Частина друга статті 26 із змінами, внесеними згідно із Законом № 293-IX від 14.11.2019 )
3. Член Рахункової палати, присутній на засіданні Рахункової палати, який не погоджується з прийнятим рішенням, має право викласти окрему думку, що в письмовій формі додається до протоколу засідання Рахункової палати, та має право інформувати про це Верховну Раду України та її органи, а також інші державні органи, органи місцевого самоврядування, яких стосується таке рішення.
4. Рішення Рахункової палати не підлягають державній реєстрації та набирають чинності у порядку, встановленому Рахунковою палатою.
( Статтю 26 доповнено частиною четвертою згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
5. Рішення Рахункової палати можуть бути оскаржені в судовому порядку до Верховного Суду як суду першої інстанції протягом тридцяти днів з дня їх прийняття. Оскарження рішень Рахункової палати не зупиняє їх виконання.
( Статтю 26 доповнено частиною п'ятою згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
Стаття 27. Планування роботи Рахункової палати
1. Рахункова палата здійснює свою діяльність згідно з планами роботи, які затверджуються на засіданні Рахункової палати. При складанні планів роботи Рахункової палати застосовується ризик-орієнтований підхід щодо вибору об’єктів контролю та заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту).
( Частина перша статті 27 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
2. Звернення Верховної Ради України, її комітетів та інших органів, депутатські запити і звернення, звернення Президента України, Кабінету Міністрів України з пропозиціями про здійснення Рахунковою палатою заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) розглядаються на засіданні Рахункової палати щодо прийняття рішення про їх включення до планів роботи. У разі неврахування таких звернень, запитів у плані роботи Рахункова палата надає аргументовану відповідь у встановленому порядку.
( Частину третю статті 27 виключено на підставі Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
Стаття 28. Регламент Рахункової палати
1. Процедура організації роботи Рахункової палати, територіальних та інших структурних підрозділів її апарату, питання взаємовідносин між структурними підрозділами, членами Рахункової палати та посадовими особами апарату Рахункової палати, інші питання внутрішньої організації діяльності визначаються цим Законом та Регламентом Рахункової палати.
2. Регламент Рахункової палати та зміни до нього затверджуються на засіданні Рахункової палати не менш як двома третинами голосів від фактично призначеної кількості членів Рахункової палати, та оприлюднюються на офіційному веб-сайті Рахункової палати.
( Частина друга статті 28 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
Стаття 29. Допоміжні органи Рахункової палати
1. Рахункова палата для забезпечення здійснення своїх повноважень може утворювати тимчасові консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи. Завдання, склад та організація роботи таких допоміжних органів визначаються Рахунковою палатою.
2. Фінансове забезпечення допоміжних органів Рахункової палати здійснюється за рахунок та у межах бюджетних призначень на забезпечення діяльності Рахункової палати.
Стаття 30. Інформація про діяльність Рахункової палати
1. Рахункова палата щороку готує та не пізніше 1 травня року, наступного за звітним, подає Верховній Раді України щорічний звіт про свою діяльність. Одночасно із поданням Верховній Раді України щорічного звіту Рахункова палата розміщує його на своєму офіційному веб-сайті для відкритого доступу у формі відкритих даних відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Щорічний звіт про діяльність Рахункової палати має містити інформацію про:
1) проведені Рахунковою палатою заходи державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) з обов’язковим зазначенням:
виявлених відхилень, недоліків і порушень;
наданих Рахунковою палатою рекомендацій (пропозицій), стану їх виконання та наслідків реагування об’єктів контролю на такі рекомендації (пропозиції);
2) кадрове і фінансове забезпечення діяльності Рахункової палати, включаючи чисельність працівників апарату Рахункової палати та їх склад, виконання кошторису Рахункової палати;
3) оцінку результативності та ефективності діяльності Рахункової палати із зазначенням стану виконання плану роботи та звіту про виконання паспорта бюджетної програми;
4) співробітництво з вищими органами фінансового контролю інших держав, міжнародними організаціями;
5) результати зовнішнього фінансового аудиту Рахункової палати та зовнішнього оцінювання діяльності Рахункової палати у разі здійснення таких заходів;
6) інші питання, визнані Рахунковою палатою необхідними для пояснення звіту.
Рахункова палата разом з таким щорічним звітом може надати Верховній Раді України пропозиції щодо прийняття рішення про звернення до державних органів, органів місцевого самоврядування для вжиття необхідних заходів у разі неналежного виконання або невиконання наданих Рахунковою палатою рекомендацій (пропозицій) за результатами здійснення заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту).
Голова Рахункової палати представляє такий щорічний звіт на пленарному засіданні Верховної Ради України.
2. Рахункова палата регулярно оприлюднює у медіа інформацію про свою діяльність, а також розміщує таку інформацію, плани роботи, рішення Рахункової палати та звіти про здійснені заходи державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) (крім інформації з обмеженим доступом) на своєму офіційному веб-сайті у формі відкритих даних відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
( Стаття 30 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1052-IX від 03.12.2020; в редакції Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
Розділ V
ПОРЯДОК ДІЯЛЬНОСТІ РАХУНКОВОЇ ПАЛАТИ
Стаття 31. Підстава для здійснення заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту)
1. Підставою для здійснення заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) є план роботи Рахункової палати та підписане на виконання такого заходу членом Рахункової палати відповідне доручення. У дорученні зазначаються підстава, мета, предмет, строк здійснення заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту), а також склад контрольної групи.
( Частина перша статті 31 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
2. Порядок, правила та процедура здійснення заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) визначаються цим Законом та відповідно до цього Закону Регламентом Рахункової палати.
3. Рахункова палата може прийняти рішення про забезпечення координації та здійснення заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) двома або більше членами Рахункової палати.
( Статтю 31 доповнено частиною третьою згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
Стаття 32. Права і обов’язки осіб, які входять до складу контрольної групи Рахункової палати
1. Під час здійснення заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) особи, які входять до складу контрольної групи Рахункової палати, мають право:
1) безперешкодно входити до будь-яких приміщень і сховищ об’єкта контролю;
2) запитувати і вивчати оригінали документів та інші матеріали, інформацію та дані (включаючи інформацію з автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів та банків даних, держателем (адміністратором) яких є державні органи або органи місцевого самоврядування), одержувати у визначений керівником контрольної групи термін копії, витяги з документів (у тому числі електронних);
( Пункт 2 частини першої статті 32 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
3) ознайомлюватися в установленому законом порядку з документами та матеріалами, що містять інформацію з обмеженим доступом;
4) вимагати від посадових осіб об’єкта контролю невідкладного усунення виявлених порушень і надання у визначений строк письмової інформації про це;
5) отримувати усні та письмові пояснення від посадових осіб об’єкта контролю;
6) за рішенням суду опечатувати каси та касові приміщення, склади, комори, архіви та інші приміщення об’єкта контролю, вилучати документи із складанням відповідного акта та опису вилучених документів.
2. Особи, які входять до складу контрольної групи Рахункової палати, під час здійснення заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) зобов’язані:
1) невідкладно доповідати члену Рахункової палати, відповідальному за здійснення заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту), про виявлені факти заподіяння шкоди державі, вживати заходів із запобігання таким фактам у подальшому;
2) дотримуватися принципів незалежності, законності, повноти, об’єктивності, достовірності та обґрунтованості;
3) приймати від посадових осіб об’єкта контролю подані за їх ініціативою усні та письмові заяви, зауваження, пояснення і проводити перевірку порушених у зверненнях питань;
4) не розголошувати інформацію про об’єкт контролю до розгляду матеріалів на засіданні Рахункової палати, крім випадків, передбачених пунктом 1 цієї частини;
5) невідкладно повідомляти керівнику контрольної групи про всі випадки перешкоджання або неправомірного втручання посадових осіб об’єкта контролю або інших осіб у здійснення заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту), фіксувати такі випадки і вживати передбачених законом заходів для притягнення до відповідальності винних у вчиненні таких правопорушень;
6) заявляти про самовідвід від участі у здійсненні заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) за наявності обставин, що вказують на потенційний конфлікт інтересів.
Члени Рахункової палати та посадові особи апарату Рахункової палати самостійно приймають рішення в межах своїх повноважень. Вони зобов’язані відмовитися від виконання будь-яких наказів, розпоряджень або вказівок, що суперечать закону, а також ужити інших заходів, передбачених законом.
3. Члени Рахункової палати та посадові особи апарату Рахункової палати за свої протиправні дії чи бездіяльність несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність.
4. Члени Рахункової палати та посадові особи апарату Рахункової палати притягаються до відповідальності за порушення порядку розкриття інформації з обмеженим доступом, що стала їм відомою у зв’язку з їх службовою діяльністю.
Стаття 33. Права та обов’язки посадових осіб об’єкта контролю
1. Посадові особи об’єкта контролю мають право:
1) вимагати від посадових осіб апарату Рахункової палати доручення, підписане відповідним членом Рахункової палати, на здійснення заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту);
2) бути присутніми під час здійснення заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) та надавати пояснення з питань, що виникають під час його здійснення, ознайомлюватися та отримувати за результатами заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) інформацію Рахункової палати;
( Пункт 2 частини першої статті 33 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
3) порушувати питання про відвід посадових осіб апарату Рахункової палати від участі у здійсненні заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) перед членом Рахункової палати або про відвід члена Рахункової палати - перед Рахунковою палатою (із аргументацією причин відводу). Питання про відвід вирішується у строк не більше трьох робочих днів з дня надходження звернення: щодо члена Рахункової палати - на засіданні Рахункової палати, щодо посадових осіб апарату Рахункової палати - членом Рахункової палати. Розгляд питання про відвід не перешкоджає здійсненню заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту);
( Пункт 3 частини першої статті 33 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
4) оскаржувати в установленому законом порядку рішення, дії або бездіяльність членів Рахункової палати та посадових осіб апарату Рахункової палати.
2. Посадові особи об’єкта контролю зобов’язані:
1) сприяти у здійсненні заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту), у тому числі виділити контрольній групі для проведення такого заходу окреме приміщення, що опечатується, обладнане засобами зв’язку і комп’ютерною технікою;
2) не перешкоджати законній діяльності осіб, які входять до складу контрольної групи Рахункової палати, під час виконання ними заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) та виконувати законні вимоги таких посадових осіб, у тому числі надавати у визначений керівником контрольної групи строк для ознайомлення оригінали документів та інші матеріали, дані на електронних носіях, копії, витяги з документів (у тому числі електронних);
( Пункт 2 частини другої статті 33 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
3) вживати невідкладних заходів щодо усунення виявлених порушень, відшкодування в установленому порядку заподіяної державі шкоди;
4) надавати відповіді на запити членів Рахункової палати протягом чотирнадцяти днів з дня отримання запиту, якщо у ньому не встановлено інший строк.
3. Невиконання законних вимог членів Рахункової палати та посадових осіб апарату Рахункової палати, створення перешкод у їх роботі, надання їм завідомо неправдивої інформації, а так само недодержання визначених ними строків надання інформації тягне за собою встановлену законом відповідальність.
( Статтю 34 виключено на підставі Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
Стаття 35. Звіт за результатами здійснення заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту)
1. За результатами здійснення заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) складається звіт, складовими частинами якого є висновки та рекомендації (пропозиції).
( Абзац перший частини першої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )( Абзац другий частини першої статті 35 виключено на підставі Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
2. Звіт підписує та представляє на засіданні Рахункової палати член Рахункової палати, відповідальний за здійснення відповідного заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту).
3. Не пізніш як за двадцять днів до розгляду на засіданні Рахункової палати проект звіту надсилається об’єкту контролю, а також обговорюється відповідним членом Рахункової палати та керівником об’єкта контролю (а в разі його відсутності - посадовою особою об’єкта контролю, яка виконує його повноваження). У десятиденний строк об’єкт контролю може надати письмові зауваження щодо змісту проекту звіту відповідному члену Рахункової палати, який їх розглядає та складає довідку про результати розгляду зауважень. Такі зауваження і довідка додаються до звіту, є його невід’ємними частинами та оприлюднюються на офіційному веб-сайті Рахункової палати.
( Частина третя статті 35 в редакції Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
4. Після затвердження на засіданні Рахункової палати звіт надсилається об’єкту контролю.
5. Вимоги щодо змісту звіту, порядок його складання, обговорення та розгляду визначаються цим Законом та Регламентом Рахункової палати.
Стаття 36. Рішення Рахункової палати за результатами здійснення заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту), реагування на такі рішення, здійснення контролю за виконанням таких рішень
1. За результатами обговорення на засіданні Рахункової палати звіту, складеного за результатами здійснення заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту), Рахункова палата приймає рішення, яке разом з відповідним звітом у п’ятнадцятиденний строк надсилає об’єкту контролю, Верховній Раді України та за необхідності іншим органам влади.
Вимоги до складання та оформлення рішень Рахункової палати, прийнятих за результатами обговорення звітів, визначаються цим Законом та Регламентом Рахункової палати.
2. Рішення, прийняте за результатами обговорення звіту, підлягає розгляду об’єктом контролю.
Об’єкт контролю інформує Рахункову палату у місячний строк про результати розгляду рішення Рахункової палати, заплановані у зв’язку з цим заходи, включаючи порядок і строки виконання наданих Рахунковою палатою рекомендацій (пропозицій), а також щокварталу (якщо інше не визначено Рахунковою палатою) - про вжиті заходи щодо виконання відповідних рекомендацій (пропозицій).
Якщо об’єкт контролю не поінформував Рахункову палату про результати розгляду її рішення або якщо Рахункова палата визнала неналежними заходи, заплановані та вжиті об’єктом контролю у зв’язку з її рішенням, Рахункова палата інформує про це Верховну Раду України, інші відповідні органи влади, а також громадськість через медіа.
3. Рахункова палата здійснює постійний моніторинг і аналіз стану виконання своїх рішень, включаючи стан виконання наданих рекомендацій (пропозицій), у порядку, визначеному Рахунковою палатою.
4. Рахункова палата розміщує на своєму офіційному веб-сайті інформацію об’єктів контролю про заплановані заходи щодо виконання рішень Рахункової палати, а також щокварталу - інформацію Рахункової палати щодо моніторингу і аналізу стану виконання таких рішень.
( Стаття 36 в редакції Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
Розділ VІ
ВІДНОСИНИ РАХУНКОВОЇ ПАЛАТИ З ІНШИМИ ДЕРЖАВНИМИ ОРГАНАМИ
Стаття 37. Відносини Рахункової палати з Верховною Радою України та її органами
1. Рахункова палата взаємодіє з Верховною Радою України та її органами в порядку, визначеному цим Законом, Регламентом Верховної Ради України та іншими законами, що передбачає, зокрема:
призначення і звільнення Верховною Радою України Голови та інших членів Рахункової палати;
інформування Верховної Ради України та її органів про результати здійснення Рахунковою палатою заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту);
подання і представлення Верховній Раді України щорічного звіту про результати діяльності Рахункової палати;
заслуховування Верховною Радою України та/або її органами інформації про результати здійснення Рахунковою палатою заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту);
( Абзац п'ятий частини першої статті 37 в редакції Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
надання Рахунковою палатою в межах компетенції консультацій Верховній Раді України;
участь народних депутатів України у засіданнях Рахункової палати;
участь членів Рахункової палати у засіданнях Верховної Ради України та її органів.
2. Рішення Рахункової палати за результатами здійснення заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) розглядаються у комітетах Верховної Ради України, до предметів відання яких належать питання, викладені у відповідних рішеннях Рахункової палати.
При цьому комітети Верховної Ради України обов’язково розглядають на своїх засіданнях за участю представників Рахункової палати та об’єктів контролю:
рішення Рахункової палати за результатами здійснення заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту), якщо Рахунковою палатою рекомендовано розгляд таких рішень на засіданнях відповідних комітетів;
інформацію Рахункової палати про неналежне виконання або невиконання наданих нею рекомендацій (пропозицій) за результатами здійснення заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту).
( Статтю 37 доповнено частиною другою згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
Стаття 38. Відносини Рахункової палати з Президентом України
1. Рахункова палата може бути залучена до підготовки проектів актів Президента України з питань, що належать до компетенції Рахункової палати.
2. Члени Рахункової палати та посадові особи апарату Рахункової палати можуть за їхньою згодою включатися до складу консультативних і дорадчих органів, що утворюються Президентом України, та брати участь у роботі таких органів на громадських засадах.
3. Рахункова палата може звернутися до Президента України з пропозицією щодо зупинення дії акта Кабінету Міністрів України з мотивів невідповідності його Конституції України, скасування рішень голів місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції та законам України, іншим актам законодавства України.
Стаття 39. Відносини Рахункової палати з Кабінетом Міністрів України
1. Кабінет Міністрів України на запит Рахункової палати надає статистичну, фінансову та іншу інформацію, необхідну для виконання нею повноважень, установлених Конституцією та законами України.
2. Рахункова палата може звернутися до Кабінету Міністрів України з обґрунтованою пропозицією призупинити дію або скасувати акт Кабінету Міністрів України з питань фінансів і бюджету з мотивів його невідповідності законам України.
3. Рахункова палата надає Кабінету Міністрів України відомості про результати здійснених Рахунковою палатою стосовно органів виконавчої влади, об’єктів державної власності заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту), а також пропозиції щодо притягнення до передбаченої законом відповідальності осіб, винних у порушенні вимог законодавства, нецільовому та неефективному використанні коштів, заподіянні матеріальної шкоди державі. Кабінет Міністрів України інформує Рахункову палату про вжиті за результатами розгляду таких відомостей заходи.
Стаття 40. Відносини Рахункової палати з органом державного фінансового контролю
1. Рахункова палата взаємодіє з органом державного фінансового контролю відповідно до законів України та прийнятих на їх виконання інших нормативно-правових актів.
2. Рахункова палата може надавати методичну, методологічну та консультативну допомогу органу державного фінансового контролю.
Стаття 41. Відносини Рахункової палати з правоохоронними органами
1. Рахункова палата у разі виявлення при здійсненні заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) ознак кримінального або адміністративного правопорушення протягом семи днів повідомляє про них відповідні правоохоронні органи.
( Частина перша статті 41 в редакції Закону № 1150-IX від 28.01.2021; із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
2. Відповідні правоохоронні органи за наслідками розгляду матеріалів Рахункової палати інформують її про вжиті заходи реагування.
Розділ VІІ
АУДИТ РАХУНКОВОЇ ПАЛАТИ
Стаття 42. Внутрішній аудит Рахункової палати
1. Рахункова палата перевіряє діяльність своїх структурних підрозділів шляхом проведення внутрішнього аудиту.
2. Регламентом Рахункової палати визначається порядок та періодичність проведення внутрішнього аудиту в Рахунковій палаті.
3. Звіт за результатами внутрішнього аудиту розглядається на засіданні Рахункової палати.
Стаття 43. Зовнішній фінансовий аудит Рахункової палати та зовнішнє оцінювання її діяльності
( Назва статті 43 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
1. За результатами представлення щорічного звіту про діяльність Рахункової палати Верховна Рада України може прийняти рішення про здійснення зовнішнього фінансового аудиту Рахункової палати.
Зовнішній фінансовий аудит Рахункової палати може здійснюватися щонайменше один раз на три роки (але не частіше ніж один раз на рік) аудиторською фірмою, що має досвід у проведенні аудиту за міжнародними стандартами аудиту. Одна і та сама аудиторська фірма не має права здійснювати такий аудит більш як три рази підряд.
( Абзац другий частини першої статті 43 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
Верховна Рада України за поданням комітету Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання бюджету, визначає аудиторську фірму, строки та фінансове забезпечення здійснення зовнішнього фінансового аудиту Рахункової палати.
( Частина перша статті 43 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
2. Рахункова палата один раз на п’ять років звертається до Міжнародної організації вищих органів аудиту (INTOSAI) щодо здійснення зовнішнього оцінювання діяльності Рахункової палати одним із провідних членів цієї організації.
( Частина друга статті 43 в редакції Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
3. Звіти про результати зовнішнього фінансового аудиту Рахункової палати та зовнішнього оцінювання діяльності Рахункової палати у разі здійснення таких заходів розміщуються на офіційному веб-сайті Рахункової палати.
( Частина третя статті 43 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
Розділ VІІІ
ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
2. Визнати такими, що втратили чинність:
Закон України "Про Рахункову палату" (Відомості Верховної Ради України, 1996 р., № 43, ст. 212 із наступними змінами);
Постанову Верховної Ради України "Про порядок введення в дію Закону України "Про Рахункову палату" (Відомості Верховної Ради України, 1996 р., № 43, ст. 213);
Постанову Верховної Ради України "Про чинність Закону України "Про Рахункову палату" (Відомості Верховної Ради України, 1998 р., № 24, ст. 136);
Постанову Верховної Ради України "Про створення територіальних представництв Рахункової палати" (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., № 38, ст. 481).
3. Голова та інші члени Рахункової палати, призначені на посади до набрання чинності цим Законом, перебувають на посадах та виконують свої повноваження до призначення Верховною Радою України нового складу Рахункової палати.
У двомісячний строк з дня набрання чинності цим Законом Верховна Рада України призначає новий склад Рахункової палати у порядку, встановленому цим Законом.
4. Вимоги до члена Рахункової палати щодо володіння однією з офіційних мов Ради Європи, передбачені частиною першою статті 19 цього Закону, застосовуються з 1 січня 2017 року.
( Пункт 4-1 розділу VІІІ виключено на підставі Закону № 4042-IX від 30.10.2024 )
4-2. Комітету Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання бюджету, разом з Апаратом Верховної Ради України не пізніше трьох місяців з дня набрання чинності Законом України від 14 листопада 2019 року № 293-IX "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України" забезпечити проведення конкурсу для допризначення чотирьох членів Рахункової палати і внести на розгляд Верховної Ради України відповідні матеріали.
( Розділ VІІІ доповнено пунктом 4-2 згідно із Законом № 293-IX від 14.11.2019 )
4-3. Установити, що з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Рахункову палату" та деяких інших законодавчих актів України" від 30 жовтня 2024 року № 4042-IX:
1) усі процедури конкурсів на зайняття посад членів Рахункової палати, розпочаті у Верховній Раді України та не завершені станом на день набрання чинності зазначеним Законом, вважаються припиненими без окремого рішення Верховної Ради України;
2) розпочинається конкурс на посади членів Рахункової палати, вакантні станом на день набрання чинності зазначеним Законом.
( Розділ VІІІ доповнено пунктом 4-3 згідно із Законом № 4042-IX від 30.10.2024 )
4-4. Установити, що впродовж восьми років з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Рахункову палату" та деяких інших законодавчих актів України" від 30 жовтня 2024 року № 4042-IX, як виняток з положень статті 20- 1 цього Закону та статті 208-2 Регламенту Верховної Ради України:
1) дорадча група експертів утворюється Верховною Радою України у складі шести осіб, у тому числі:
трьох осіб, визначених на підставі пропозицій міжнародних та іноземних організацій, які відповідно до міжнародних або міждержавних угод протягом останніх п’яти років надають Україні міжнародну технічну допомогу у сфері фінансового контролю (аудиту) та/або запобігання і протидії корупції, та/або реформування Рахункової палати;
трьох осіб, визначених на підставі пропозицій депутатських фракцій (депутатських груп) за підсумками рейтингового голосування у порядку, встановленому частиною третьою статті 208-2 Регламенту Верховної Ради України;
2) Кабінет Міністрів України у тижневий строк з дня початку конкурсу (про що повідомляє комітет Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання бюджету) звертається до відповідних міжнародних та іноземних організацій для надання пропозицій стосовно кандидатур до складу дорадчої групи експертів. Кабінет Міністрів України у тижневий строк після отримання таких пропозицій затверджує кандидатури до складу дорадчої групи експертів, надані відповідними міжнародними та іноземними організаціями, та подає інформацію щодо них до Верховної Ради України (комітету Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання бюджету). Таке рішення приймається на відкритому засіданні Кабінету Міністрів України;
3) комітет Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання бюджету, у тижневий строк з дня отримання від Кабінету Міністрів України інформації щодо відповідних кандидатур подає на розгляд Верховної Ради України кандидатури до складу дорадчої групи експертів (кандидатури, визначені Кабінетом Міністрів України, та кандидатури, запропоновані депутатськими фракціями (депутатськими групами);
4) дорадча група експертів у строк не більше дев’яти місяців з дня отримання від комітету Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання бюджету, документів, поданих кандидатами для участі в конкурсі, здійснює заходи, визначені частиною п’ятою статті 20-1 цього Закону;
5) рішення дорадчої групи експертів вважається прийнятим, якщо за нього проголосували не менше чотирьох членів дорадчої групи експертів, у тому числі не менше двох її членів, визначених на підставі пропозицій міжнародних та іноземних організацій згідно з абзацом другим підпункту 1 цього пункту.
У разі однакової кількості членів дорадчої групи експертів, які підтримали рішення, та кількості членів дорадчої групи експертів, які його не підтримали або утрималися під час голосування чи не брали участі у голосуванні незалежно від причин, голосування з відповідного питання проводиться повторно до прийняття рішення відповідно до абзацу першого цього підпункту.
Якщо при проведенні повторних голосувань з відповідного питання рішення відповідно до абзацу першого цього підпункту не прийнято протягом 24 годин з моменту першого голосування, вважається прийнятим рішення, за яке проголосувало не менше трьох членів дорадчої групи експертів, у тому числі не менше двох її членів, визначених на підставі пропозицій міжнародних та іноземних організацій згідно з абзацом другим підпункту 1 цього пункту.