• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про висновки та пропозиції до проекту Закону України про Державний бюджет України на 2025 рік

Верховна Рада України  | Постанова, Висновок від 31.10.2024 № 4055-IX
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Постанова, Висновок
  • Дата: 31.10.2024
  • Номер: 4055-IX
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Постанова, Висновок
  • Дата: 31.10.2024
  • Номер: 4055-IX
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПОСТАНОВА
Верховної Ради України
Про висновки та пропозиції до проекту Закону України про Державний бюджет України на 2025 рік
За результатами розгляду у першому читанні проекту Закону України про Державний бюджет України на 2025 рік (реєстр. № 12000), поданого Кабінетом Міністрів України, Верховна Рада України постановляє:
1. Схвалити висновки та пропозиції до проекту Закону України про Державний бюджет України на 2025 рік як Бюджетні висновки Верховної Ради України (додаються).
2. Кабінету Міністрів України підготувати проект Закону України про Державний бюджет України на 2025 рік до другого читання відповідно до Бюджетних висновків Верховної Ради України та подати його на розгляд Верховної Ради України у двотижневий строк з дня набрання чинності цією Постановою.
3. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття.

Голова Верховної Ради України

Р. СТЕФАНЧУК

м. Київ
31 жовтня 2024 року
№ 4055-IX


Схвалено
Постановою Верховної Ради України
від 31 жовтня 2024 року № 4055-IX
БЮДЖЕТНІ ВИСНОВКИ
ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
1. При підготовці проекту Закону України про Державний бюджет України на 2025 рік до другого читання врахувати такі зміни:
1.1. В абзаці сьомому статті 7 законопроекту цифри "2102" замінити цифрами "1600".
1.2. Пункт 4 частини першої статті 14 законопроекту викласти в такій редакції:
"4) розбудову інфраструктури Єдиного державного демографічного реєстру та функціонування розпорядника зазначеного Реєстру та його територіальних органів (за рахунок джерел, визначених пунктом 4 статті 11 цього Закону)".
1.3. У пункті 10 статті 14 законопроекту слово "різними" виключити.
1.4. У пункті 18 статті 14 законопроекту слова "з реабілітації гідроелектростанцій" замінити словами "в рамках проекту "Реабілітація гідроелектростанцій".
1.5. У статті 16 законопроекту слова "Комітету Верховної Ради України з питань бюджету" замінити словами "Верховної Ради України".
1.6. Абзац перший статті 17 законопроекту доповнити словами "а також інформуванням у тижневий строк Верховної Ради України".
1.7. Статтю 19 законопроекту виключити.
1.8. Статтю 32 законопроекту викласти в такій редакції:
"Стаття 32. Установити, що у 2025 році, як виняток з положень статті 24-2, пункту 1 частини другої статті 24-5, пунктів 1-3, 6, 6-2, 6-3, 6-4, 6-5, 6-8, 6-9 частини третьої статті 29, пунктів 2-1 і 2-4 частини четвертої статті 30 та частини першої статті 103-1 Бюджетного кодексу України, надходження, визначені пунктами 1-3, 6, 6-2, 6-3, 6-4, 6-5, 6-8, 6-9 частини третьої статті 29 Бюджетного кодексу України, зараховуються в повному обсязі до загального фонду Державного бюджету України".
У зв’язку з цим в абзаці другому статті 10 законопроекту слова і цифри "статтею 32 цього Закону" замінити словами і цифрами "надходження, визначені статтею 32 цього Закону".
Водночас уточнити показники проекту державного бюджету на 2025 рік (з внесенням відповідних змін до статей 1 і 5 законопроекту та додатків № 1, № 2, № 3 і № 6 до законопроекту), а саме:
виключити доходи спеціального фонду за кодами 14020800, 14021900, 14030800, 14031900, 22160100, зменшити доходи спеціального фонду за кодами 15010000 і 21080000 в частині джерел формування державного дорожнього фонду та відповідно збільшити доходи загального фонду за цими кодами;
виключити видатки спеціального фонду за бюджетними програмами 3101240, 3111020, 3111030, 3131090, зменшити видатки за бюджетною програмою 3101210, передбачені за рахунок джерел формування державного дорожнього фонду, передбачити відповідні видатки загального фонду за бюджетною програмою 3111030 на виконання боргових зобов’язань за запозиченнями, залученими державою або під державні гарантії на розвиток мережі автомобільних доріг загального користування;
спрямувати решту вивільнених коштів за загальним фондом на зменшення дефіциту державного бюджету (з метою зменшення боргового навантаження) та/або збільшення видатків державного бюджету на першочергові загальносуспільні потреби, насамперед видатків на національну безпеку і оборону.
1.9. Статтю 38 законопроекту після слів "компенсацію витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення" доповнити словами і цифрами "(в сумі 2.000.000 тис. гривень)".
1.10. У статті 40 законопроекту слова і цифри "з 1 січня 2025 року" замінити словами і цифрами "у 2025 році (починаючи з 1 січня)".
1.11. Статтю 43 законопроекту та видатки загального фонду проекту державного бюджету на 2025 рік за бюджетною програмою "Фінансове забезпечення підготовки та реалізації публічних інвестиційних проектів" (код 3511180) у сумі 25.000.000 тис. грн виключити, здійснивши розподіл таких коштів між відповідними бюджетними програмами головних розпорядників коштів державного бюджету на підставі рішення Стратегічної інвестиційної ради (з внесенням відповідних змін до додатків № 3 і № 6 до законопроекту).
1.12. Законопроект доповнити новою статтею такого змісту:
"Стаття __. Установити, що у 2025 році на період дії воєнного стану в Україні доплата непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов’язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення, встановлюється за умови, що такі особи проживали або працювали у зоні безумовного (обов’язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення, станом на 26 квітня 1986 року чи у період з 26 квітня 1986 року до 1 січня 1993 року, у зв’язку з чим особі надано статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Доплата за проживання на зазначених територіях встановлюється у розмірі 2361 гривня.
Особам, які після аварії на Чорнобильській АЕС (26 квітня 1986 року) самостійно або у встановленому законодавством порядку за направленнями обласних державних адміністрацій змінили місце проживання за межі зон безумовного (обов’язкового) відселення або гарантованого добровільного відселення та в подальшому повернулися на постійне місце проживання до цих зон, а також особам, які зареєстрували своє місце проживання чи переїхали на постійне місце проживання до зазначених зон після аварії на Чорнобильській АЕС, доплата за проживання в таких зонах не встановлюється.
Виплата доплати за проживання у зоні безумовного (обов’язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення непрацюючим пенсіонерам припиняється після залишення особою свого місця постійного проживання на зазначених територіях та декларування/реєстрації місця проживання за межами зон безумовного (обов’язкового) відселення та зон гарантованого добровільного відселення, що підтверджується відомостями Єдиного державного демографічного реєстру та інших державних реєстрів.
Для встановлення виплат, передбачених цією статтею, Пенсійному фонду України до 1 січня 2025 року забезпечити звірення відомостей про постійне місце проживання одержувачів доплати за проживання у зоні безумовного (обов’язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення із відомостями Єдиного державного демографічного реєстру та інших державних реєстрів для продовження чи припинення відповідних виплат, а також приведення розмірів доплати за проживання у зоні безумовного (обов’язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення та пенсійних виплат у відповідність із цією статтею".
1.13. Законопроект доповнити новою статтею такого змісту:
"Стаття __. Установити, що у 2025 році залишки коштів за освітньою субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетам, які утворилися на рахунках місцевих бюджетів на кінець 2024 року (крім залишків коштів, перерахованих у 2023 році відповідно до статті 32 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" до місцевих бюджетів), як виняток з положень частини четвертої статті 103-2 Бюджетного кодексу України, перераховуються Державною казначейською службою України до спеціального фонду Державного бюджету України для Міністерства освіти і науки України з метою подальшого розподілу таких коштів за рішеннями Кабінету Міністрів України у визначеному ним порядку між місцевими бюджетами з урахуванням цільового призначення освітньої субвенції та на реалізацію заходів у сфері освіти (з відкриттям у разі потреби нових бюджетних програм, включаючи трансферти місцевим бюджетам)".
1.14. Абзаци третій і четвертий пункту 3 розділу "Прикінцеві положення" законопроекту (щодо статей 16 і 18 Бюджетного кодексу України) виключити.
1.15. Абзац тридцять третій пункту 3 розділу "Прикінцеві положення" законопроекту (щодо статті 1 Закону України "Про встановлення державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей") виключити.
1.16. Пункт 6 розділу "Прикінцеві положення" законопроекту викласти в такій редакції:
"6. Установити, що у 2025 році застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України:
частина друга та абзац п’ятий частини четвертої статті 42, третє речення абзацу першого пункту 13 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., №№ 49-51, ст. 376 із наступними змінами);
стаття 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 29, ст. 399 із наступними змінами);
частина друга статті 31 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування" (в редакції Закону України від 21 вересня 2022 року № 2620-IX);
частина четверта статті 54, частина друга статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 13, ст. 178 із наступними змінами);
абзац п’ятий частини п’ятої статті 6 Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років" (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., № 22, ст. 262 із наступними змінами);
абзаци перший і другий пункту п’ятого статті 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 15, ст. 190 із наступними змінами);
пункт 6 частини першої статті 6, стаття 7 (в частині пільг, передбачених пунктом 6 частини першої статті 6) Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" (Відомості Верховної Ради України, 1998 р., № 40-41, ст. 249 із наступними змінами);
частина друга статті 6 Закону України "Про статус гірських населених пунктів" (Відомості Верховної Ради України, 1995 р., № 9, ст. 58 із наступними змінами)".
1.17. У пункті 15 розділу "Прикінцеві положення" законопроекту:
слова "центрального органу виконавчої влади із спеціальним статусом, на який покладається попередження, виявлення, припинення, розслідування та розкриття корупційних та інших кримінальних правопорушень, віднесених до його підслідності, а також запобігання вчиненню нових" замінити словами "Національного антикорупційного бюро України";
слова "державного правоохоронного органу, на який покладаються завдання щодо запобігання, виявлення, припинення, розкриття та розслідування кримінальних правопорушень" замінити словами "Державного бюро розслідувань";
слова "центрального органу виконавчої влади, на який покладаються завдання щодо протидії правопорушенням, що посягають на функціонування економіки держави" замінити словами "Бюро економічної безпеки України";
слова "центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику" замінити словами "Національного агентства з питань запобігання корупції".
1.18. Абзац перший пункту 15 розділу "Прикінцеві положення" законопроекту після слів "не поширюється на працівників" доповнити словами "Національного агентства з питань запобігання корупції".
1.19. У пункті 16 розділу "Прикінцеві положення" законопроекту:
слова "постійно діючого незалежного державного колегіального органу, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб’єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг" замінити словами "Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг";
слова "державного органу, який забезпечує державний захист конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері публічних закупівель" замінити словами "Антимонопольного комітету України".
1.20. У пункті 17 розділу "Прикінцеві положення" законопроекту слова "центрального органу виконавчої влади, фінансування адміністративних витрат якого здійснюється за рахунок надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" замінити словами "Пенсійного фонду України".
1.21. У пункті 18 розділу "Прикінцеві положення" законопроекту:
в абзаці першому слова і цифри "у 2025 році" виключити, а слова і цифри "до 1 березня 2025 року" замінити словами і цифрами "до 1 квітня 2025 року за умови фінансового забезпечення видатків на оплату праці державних службовців таких державних органів у зв’язку з проведенням першої класифікації посад";
доповнити абзацом другим такого змісту:
"Класифікація посад державної служби в апараті органу законодавчої влади проводиться відповідно до каталогу посад державної служби в апараті органу законодавчої влади, затвердженого Головою Верховної Ради України за поданням Керівника Апарату Верховної Ради України".
У зв’язку з цим розділ "Прикінцеві положення" законопроекту після пункту 18 доповнити новим пунктом такого змісту:
"__. Кабінету Міністрів України в місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити з урахуванням пропозицій апарату органу законодавчої влади затвердження нормативно-правових актів або внесення змін до прийнятих раніше нормативно-правових актів з питань класифікації посад державної служби та умов оплати праці, що враховують організаційну структуру, завдання та функції апарату органу законодавчої влади, визначені Регламентом Верховної Ради України та іншими законами України".
1.22. Пункт 22 розділу "Прикінцеві положення" законопроекту викласти в такій редакції:
"22. Установити, що з бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік видатки на виплату ретроспективних судових рішень та перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюється за окремими напрямами у розрізі джерел їх виплати. Кабінету Міністрів України забезпечити визначення порядку виконання цієї норми".
1.23. Пункт 23 розділу "Прикінцеві положення" законопроекту виключити.
1.24. Абзац другий пункту 26 розділу "Прикінцеві положення" законопроекту виключити.
1.25. Внести такі зміни до видатків проекту державного бюджету на 2025 рік у додатку № 3 до законопроекту (з уточненням відповідних показників у цьому додатку та внесенням відповідних змін до додатка № 6 до законопроекту) за загальним фондом:
1.25.1. збільшити видатки споживання за бюджетною програмою "Надання медичних послуг медичними закладами" (код 0301170) на 181.250,1 тис. грн та зменшити на таку саму суму видатки споживання за бюджетною програмою "Реалізація програми державних гарантій медичного обслуговування населення" (код 2308060);
1.25.2. збільшити видатки споживання за бюджетною програмою "Заходи з підтримки розвитку лідерства в Україні" (код 0411190) на 5.000 тис. грн та зменшити на таку саму суму видатки споживання за бюджетною програмою "Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення окремих видатків районних рад, спрямованих на виконання їх повноважень" (код 3121040);
1.25.3. скоротити видатки розвитку за бюджетною програмою "Утилізація компонентів рідкого ракетного палива (гептилу)" (код 6381250) у сумі 75.022 тис. грн та передбачити у такій самій сумі видатки споживання за цією бюджетною програмою;
1.25.4. збільшити видатки за бюджетною програмою "Керівництво та управління у сфері контролю за виконанням державного бюджету" (код 6511010) на 517.333,3 тис. грн, у тому числі збільшити видатки споживання на 476.231,2 тис. грн (з них на оплату праці - на 370.380,3 тис. грн, комунальні послуги та енергоносії - на 7.157,4 тис. грн) та передбачити видатки розвитку у сумі 41.102,1 тис. грн, а також збільшити доходи загального фонду проекту державного бюджету на 2025 рік за кодом 24060300 "Інші надходження" на 517.333,3 тис. грн (з внесенням відповідних змін до статті 1 і додатка № 1 до законопроекту);
1.25.5. збільшити видатки розвитку за бюджетною програмою "Наукова і науково-технічна діяльність наукових установ Національної академії наук України" (код 6541030) на 21.000 тис. грн (для Інституту прикладних систем управління Національної академії наук України) та зменшити на таку саму суму видатки споживання за бюджетною програмою "Внески до міжнародних організацій" (код 3511130);
1.25.6. передбачити видатки розвитку за новою бюджетною програмою "Виконання проектних робіт Державною установою "Інститут геронтології ім. Д.Ф. Чеботарьова Національної академії медичних наук України" у сумі 10.000 тис. грн для Національної академії медичних наук України, при цьому зменшити видатки споживання за бюджетною програмою "Загальнодержавні заходи у сфері освіти" (код 2201260) на 3.100 тис. грн та за бюджетною програмою "Внески до міжнародних організацій" (код 3511130) на 6.900 тис. грн.
1.26. У додатку № 8 до законопроекту передбачити залучення у 2025 році кредиту в обсязі 122.265,5 тис. грн від Північної екологічної фінансової корпорації на реалізацію проекту "Вища освіта України" (загальний обсяг кредиту - 12.000 тис. євро) за бюджетною програмою "Вища освіта, енергоефективність та сталий розвиток" (код 2201610), а також зменшити на таку саму суму залучення у 2025 році кредиту від Європейського інвестиційного банку на реалізацію цього проекту за зазначеною бюджетною програмою.
2. Кабінету Міністрів України при підготовці проекту Закону України про Державний бюджет України на 2025 рік до другого читання:
2.1. Уточнити показники доходів проекту державного бюджету на 2025 рік з урахуванням стану розгляду і прийняття Верховною Радою України відповідних законопроектів (насамперед законопроектів щодо внесення змін до Податкового кодексу України за реєстр. № 11416-д і № 11090).
2.2. Розглянути можливість збільшення доходів проекту державного бюджету на 2025 рік, зокрема:
2.2.1. за кодом 13030800 "Рентна плата за користування надрами для видобування природного газу";
2.2.2. за кодом 22012100 "Збір за видачу спеціальних дозволів на користування надрами та кошти від продажу таких дозволів".
2.3. Опрацювати питання щодо включення до доходів загального фонду державного бюджету у 2025 році, як виняток з положень пункту 19 частини першої статті 64 Бюджетного кодексу України, частини єдиного податку з юридичних осіб (код 18050300) і єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків (код 18050500).
2.4. Опрацювати питання щодо встановлення заборони суб’єктам господарювання державного сектору економіки і підприємствам, частка яких прямо або опосередковано належить таким суб’єктам господарювання, включати до розрахунку резерву сумнівних боргів дебіторську заборгованість із строком виникнення до трьох років, а також визначення доходів таких суб’єктів господарювання і підприємств за фактом постачання товарів, робіт, послуг незалежно від отримання їх оплати.
2.5. Уточнити граничний обсяг державного боргу, визначений у статті 5 законопроекту, та/або інформацію щодо цього граничного обсягу, наведену у складі матеріалів, що додані до законопроекту, для забезпечення їх відповідності та обґрунтованості відповідного показника.
2.6. Опрацювати питання щодо визначення джерелом формування спеціального фонду державного бюджету 90 відсотків надходжень від приватизації майна та об’єктів державних закладів вищої освіти та наукових установ, що реорганізуються або реорганізовані шляхом об’єднання або приєднання, із спрямуванням таких коштів на розвиток матеріально-технічної бази державних закладів вищої освіти та інфраструктури наукової і науково-технічної діяльності державних наукових установ, що реорганізуються або реорганізовані шляхом об’єднання або приєднання, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (з внесенням відповідних змін до пункту 11 статті 12 і пункту 20 статті 14 та абзацу тридцять восьмого пункту 3 розділу "Прикінцеві положення" законопроекту).
2.7. Опрацювати питання щодо спрямування за спеціальним фондом державного бюджету залишків коштів, джерелом формування яких були доходи державного бюджету, визначені пунктом 1 частини другої статті 24-2 Бюджетного кодексу України, що надійшли у попередні роки та не використані у 2024 році (крім залишків коштів за субвенцією, наданою відповідно до пункту 2 частини третьої статті 24-2 і статті 103-1 Бюджетного кодексу України, що зберігаються на рахунках відповідних місцевих бюджетів і використовуються у 2025 році з урахуванням цільового призначення субвенції, а також залишків коштів, визначених пунктами 7 і 8 статті 12 законопроекту) на розвиток мережі та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення (з внесенням відповідних змін до статті 12 і пункту 19 статті 14 законопроекту).
2.8. Розглянути можливість надання дозволу Міністерству фінансів України за згодою Національного банку України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо здійснення додаткової капіталізації приватного акціонерного товариства "Українська фінансова житлова компанія", здійснювати у 2025 році за рішенням Кабінету Міністрів України понадпланові випуски облігацій внутрішньої державної позики у сумі 30.000.000 тис. гривень з подальшим придбанням у державну власність в обмін на такі облігації акцій додаткової емісії цього товариства.
2.9. Опрацювати питання щодо перегляду визначених статтею 38 законопроекту напрямів спрямовування залишку не використаних у 2024 році коштів, джерелом формування яких були перераховані Фондом загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття кошти відповідно до статті 37 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік".
2.10. Уточнити напрями спрямовування коштів, отриманих до спеціального фонду державного бюджету за рахунок джерел, визначених пунктом 5-1 частини третьої статті 29 Бюджетного кодексу України, в частині здійснення заходів у сфері освіти (з внесенням відповідних змін до статті 25 законопроекту та додатка № 3 до законопроекту).
2.11. Розглянути можливість перегляду пропорцій спрямування частини податку на доходи фізичних осіб, визначеної абзацом першим пункту 60 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, за напрямами, передбаченими підпунктом 2 пункту 60 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України , в частині збільшення відсотків відповідних надходжень головним розпорядникам коштів державного бюджету, що належать до сектору безпеки і оборони, для подальшого автоматичного спрямування військовим частинам Збройних Сил України, інших військових формувань на матеріально-технічне забезпечення.
2.12. Визначитися щодо доцільності статті 29 законопроекту і відповідно видатків проекту державного бюджету на 2025 рік за бюджетною програмою "Забезпечення інституційної спроможності органів державної влади" (код 3511360).
2.13. Опрацювати питання щодо уточнення редакції статті 39 законопроекту в частині фінансового забезпечення у 2025 році із солідарної системи загальнообов’язкового пенсійного страхування частини пенсії (частини щомісячного грошового утримання), визначеної відповідно до статті 27, абзацу другого частини першої та частини другої статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", для осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначено відповідно до законів України "Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про Конституційний Суд України" та які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".
2.14. Визначитися щодо доцільності запровадження у 2025 році преміювання суддів місцевих судів, передбаченого статтею 42 законопроекту, та перегляду відповідних видатків, передбачених Державній судовій адміністрації України у додатках № 3 і № 7 до законопроекту, при цьому у разі запровадження зазначеного преміювання визначити, що виплата премії судді місцевого суду не є підставою для здійснення перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
2.15. Уточнити редакцію абзацу двадцять дев’ятого пункту 3 "Прикінцеві положення" законопроекту в частині визначення державних органів, на яких не поширюється обмеження дії частини першої статті 52 Закону України "Про державну службу".
2.16. Розглянути доцільність зупинення на 2025 рік дії абзацу двадцять третього частини другої статті 4 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" в частині заборони приватизації приміщень наукових установ, включених до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави.
2.17. Розглянути можливість уточнення поділу державних органів за типами юрисдикцій, передбаченого пунктом 11 розділу "Прикінцеві положення" законопроекту з метою встановлення розмірів посадових окладів у 2025 році, в частині перенесення до відповідного вищого типу юрисдикції:
2.17.1. Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України;
2.17.2. Пенсійного фонду України та його територіальних органів;
2.17.3. Державної служби експортного контролю України.
2.18. Опрацювати питання щодо здійснення у 2025 році оплати праці державних службовців судів, органів та установ системи правосуддя на основі класифікації посад за окремою схемою посадових окладів, затвердженою Кабінетом Міністрів України за поданням Державної судової адміністрації України.
2.19. Розглянути можливість передбачення доручення Кабінету Міністрів України щодо скорочення граничної чисельності працівників органів виконавчої влади у 2025 році.
2.20. Проаналізувати доцільність визначення на 2025 рік граничної чисельності працівників центрального апарату і територіальних управлінь Бюро економічної безпеки України на рівні 2024 року (не більше 1400 осіб) та за необхідності внести зміни до пункту 19 розділу "Прикінцеві положення" законопроекту.
2.21. Опрацювати питання щодо застосування у 2025 році норм абзацу восьмого пункту 14 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" до державних органів, визначених у пункті 15 розділу "Прикінцеві положення" законопроекту.
2.22. Розглянути можливість передбачення у загальному фонді проекту державного бюджету на 2025 рік видатків на облаштування безпечних умов у закладах охорони здоров’я при розподілі видатків за бюджетною програмою "Фінансове забезпечення підготовки та реалізації публічних інвестиційних проектів" (код 3511180).
2.23. Передбачити відповідно до пункту 13-11 частини третьої статті 29 і пункту 27 частини четвертої статті 30 Бюджетного кодексу України у спеціальному фонді проекту державного бюджету на 2025 рік доходи за новим видом "Кошти, одержані від зростання стартової ціни на аукціоні з продажу права на укладення договорів на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) шляхом електронних торгів" та видатки за новою бюджетною програмою "Заходи із вселення водних біоресурсів у рибогосподарські водні об’єкти (їх частини)" для Міністерства аграрної політики та продовольства України (для Державного агентства України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм), які здійснюються за рахунок таких доходів (з внесенням відповідних змін до статті 1 законопроекту та додатків № 1 і № 3 до законопроекту).
2.24. Визначитися щодо можливості та доцільності збільшення/передбачення видатків проекту державного бюджету на 2025 рік за врахованими частково пропозиціями народних депутатів України та комітетів Верховної Ради України у таблиці пропозицій суб’єктів права законодавчої ініціативи до законопроекту (виходячи з наявних фінансових ресурсів державного бюджету та за результатами оцінювання обґрунтованості додаткової потреби у бюджетних коштах), а саме:
2.24.1. за бюджетними програмами "Керівництво та управління у сфері етнополітики та свободи совісті" (код 0413010) та "Реалізація прав і свобод національних меншин (спільнот) та корінних народів України" (код 0413020) для забезпечення належної реалізації Закону України "Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій" від 20 серпня 2024 року № 3894-IX;
2.24.2. за бюджетною програмою "Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя" (код 0501020);
2.24.3. за бюджетною програмою "Керівництво та управління у сфері експортного контролю" (код 1208010);
2.24.4. за новою бюджетною програмою "Розбудова мережі ветеранських просторів" для Міністерства у справах ветеранів України;
2.24.5. за новою бюджетною програмою "Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей осіб, визначених пунктами 2-5 частини першої статті 10-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю I-II групи, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов" для Міністерства у справах ветеранів України (загальнодержавні видатки та кредитування);
2.24.6. за новою бюджетною програмою "Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов" для Міністерства у справах ветеранів України (загальнодержавні видатки та кредитування);
2.24.7. за бюджетною програмою "Розвиток, закупівля, модернізація та ремонт озброєння, військової техніки, засобів та обладнання" (код 2101150);
2.24.8. за новою бюджетною програмою "Заходи з відновлення здоров’я та розміщення Захисників та Захисниць України, учасників бойових дій, учасників АТО/ООС, військовослужбовців, які беруть безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, та мобілізованих на військову службу на період дії воєнного стану, членів їх сімей та сімей, члени яких зникли безвісти чи які перебувають у полоні, дітей та внутрішньо переміщених осіб в закладах оздоровлення та відпочинку вищої категорії, які розташовані в карпатському регіоні" для Міністерства оборони України;
2.24.9. за бюджетною програмою "Надання освіти закладами загальної середньої освіти державної форми власності та освітніх послуг державною установою для осіб, які перебувають у закладах охорони здоров’я" (код 2201100);
2.24.10. за бюджетною програмою "Фонд розвитку закладів фахової передвищої та вищої освіти" (код 2201140);
2.24.11. за бюджетною програмою "Забезпечення діяльності Національного фонду досліджень, грантова підтримка наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок" (код 2201300);
2.24.12. за бюджетною програмою "Фізична і спортивна підготовка учнівської та студентської молоді" (код 2201310);
2.24.13. за новою бюджетною програмою "Забезпечення лікування аутоімунних захворювань нервової системи та нейро-м’язових захворювань" для Міністерства охорони здоров’я України;
2.24.14. за новою бюджетною програмою "Медична допомога та соціальна реабілітація військовослужбовців у Клінічній лікарні "Феофанія" для Міністерства охорони здоров’я України;
2.24.15. за бюджетною програмою "Реалізація програми державних гарантій медичного обслуговування населення" (код 2308060);
2.24.16. за бюджетною програмою "Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення підтримки окремих закладів та заходів у системі охорони здоров’я" (код 2311500);
2.24.17. за бюджетною програмою "Створення і програмно-технічне забезпечення системи інформаційно-аналітичної підтримки, інформаційно-методичне забезпечення та виготовлення бланків посвідчень і нагрудних знаків для системи соціального захисту" (код 2501090);
2.24.18. за бюджетною програмою "Розвиток системи соціальних послуг" (код 2501370);
2.24.19. за бюджетною програмою "Соціальний захист громадян, які потрапили у складні життєві обставини" (код 2501530);
2.24.20. за бюджетною програмою "Керівництво та управління у сфері реалізації політики щодо соціального захисту населення" (код 2509010);
2.24.21. за новою бюджетною програмою "Відшкодування відсотків за кредитами, які надаються підприємствам оборонно-промислового комплексу, які беруть участь у виконанні заходів державних цільових програм, пов’язаних із розвитком оборонно-промислового комплексу" для Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України;
2.24.22. за бюджетною програмою "Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників" (код 2801580);
2.24.23. за новою бюджетною програмою "Реконструкція, модернізація та відновлення меліоративних систем" для Міністерства аграрної політики та продовольства України;
2.24.24. за новою бюджетною програмою "Оновлення рухомого складу для перевезення пасажирів" для Міністерства розвитку громад та територій України;
2.24.25. за бюджетною програмою "Субвенція з державного бюджету бюджету Дніпровської міської територіальної громади на завершення будівництва метрополітену у м. Дніпрі" (код 3121670) для співфінансування спільного з Європейським банком реконструкції та розвитку і Європейським інвестиційним банком проекту "Завершення будівництва метрополітену у м. Дніпропетровську" в частині сплати податку на додану вартість, що включається до вартості товарів, робіт, послуг, закупівля яких здійснюється в рамках цього проекту;
2.24.26. за новою бюджетною програмою "Державний фонд регіонального розвитку" для Міністерства розвитку громад та територій України (загальнодержавні видатки та кредитування);
2.24.27. за новою бюджетною програмою "Додаткова дотація з державного бюджету бюджету Харківської міської територіальної громади на аварійно-відновлювальні роботи житлово-комунальної сфери" для Міністерства розвитку громад та територій України (загальнодержавні видатки та кредитування);
2.24.28. за бюджетною програмою "Розвиток фізичної культури, спорту вищих досягнень та резервного спорту" (код 3401220);
2.24.29. за бюджетною програмою "Внески до міжнародних організацій" (код 3511130);
2.24.30. за бюджетною програмою "Керівництво та управління у сфері культури та стратегічних комунікацій" (код 3801010);
2.24.31. за бюджетною програмою "Фінансова підтримка національних художніх колективів, концертних організацій та їх дирекції, національних і державних циркових організацій" (код 3801120);
2.24.32. за бюджетною програмою "Забезпечення функціонування Українського культурного фонду, у тому числі здійснення Фондом заходів з підтримки проектів" (код 3801140);
2.24.33. за бюджетною програмою "Збереження історико-культурної та архітектурної спадщини в національних і державних заповідниках" (код 3801490);
2.24.34. за бюджетною програмою "Забезпечення діяльності Українського інституту книги, підтримка книговидавничої справи та популяризація української літератури у світі" (код 3801560), виклавши її найменування в такій редакції: "Забезпечення діяльності Українського інституту книги, підтримка книговидавничої справи, надання субсидій розповсюджувачам видавничої продукції (книжкової продукції), державної допомоги на придбання книг та популяризація української літератури у світі";
2.24.35. за новою бюджетною програмою "Інформаційно-аналітичне забезпечення координаційної діяльності у сфері стратегічних комунікацій" для Міністерства культури та стратегічних комунікацій України;
2.24.36. за бюджетною програмою "Парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини" (код 5991010);
2.24.37. за бюджетною програмою "Забезпечення діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції" (код 6331010), при цьому опрацювавши питання щодо збільшення розмірів посадових окладів працівників Національного агентства з питань запобігання корупції (з внесенням відповідних змін до абзацу третього пункту 15 розділу "Прикінцеві положення" законопроекту);
2.24.38. за бюджетною програмою "Інформаційно-аналітичне забезпечення координаційної діяльності у сфері національної безпеки і оборони" (код 6501010), при цьому опрацювавши питання щодо збільшення для Апарату Ради національної безпеки і оборони України відсоткового співвідношення посад державної служби, які за функціональним розподілом віднесено до сім’ї посад, що здійснює аналіз державної політики та нормотворчу діяльність;
2.24.39. за бюджетною програмою "Наукова і науково-технічна діяльність наукових установ Національної академії наук України" (код 6541030);
2.24.40. за бюджетною програмою "Медичне обслуговування працівників Національної академії наук України" (код 6541100);
2.24.41. за новою бюджетною програмою "Підготовка до державної атестації наукових кадрів Національної академії наук України" для Національної академії наук України.
2.25. Опрацювати питання щодо можливості зменшення видатків загального фонду проекту державного бюджету на 2025 рік за врахованими частково пропозиціями народних депутатів України в таблиці пропозицій суб’єктів права законодавчої ініціативи до законопроекту (за результатами оцінювання доцільності та обґрунтованості передбачених обсягів бюджетних коштів), а саме:
2.25.1. за бюджетною програмою "Наукова і науково-технічна діяльність у сфері державного управління, стратегічних проблем внутрішньої та зовнішньої політики і охорони здоров’я" (код 0301080);
2.25.2. за бюджетною програмою "Експлуатація державного водогосподарського комплексу та управління водними ресурсами" (код 2707050);
2.25.3. за бюджетною програмою "Ліквідація та екологічна реабілітація території впливу гірничих робіт державного підприємства "Солотвинський солерудник" Тячівського району Закарпатської області" (код 6611070).
2.26. Розглянути можливість уточнення найменування бюджетної програми "Створення та впровадження електронних реєстрів і систем у сфері організації та проведення азартних ігор та лотерей" (код 0418020), виклавши її в такій редакції: "Створення та введення в експлуатацію Державної системи онлайн-моніторингу".
2.27. Вжити заходів щодо врахування при розробці програми державних гарантій медичного обслуговування населення на 2025 рік окремого пакета послуг щодо додаткового фінансового забезпечення на перехідний період 2025 року державних закладів охорони здоров’я, які будуть долучені до програми медичних гарантій з 2025 року.
2.28. Опрацювати питання щодо здійснення Кабінетом Міністрів України організаційних заходів щодо фінансового забезпечення запровадження з 1 липня 2025 року механізму нарахування балів для обліку пенсійних прав та визначення розміру пенсійних виплат.
2.29. Опрацювати питання щодо доповнення законопроекту новим положенням, передбачивши, що у 2025 році на період дії воєнного стану в Україні пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України" (з урахуванням доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує частину пенсії, забезпеченої страховими внесками до солідарної системи і визначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", та які є більшими від 4 середніх розмірів пенсії за віком, призначених відповідно до зазначеного Закону, яка визначена на 1 жовтня року, що передує року виплати пенсії, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
2.30. Визначитися щодо доцільності нездійснення у 2025 році передачі реверсної дотації з бюджетів місцевого самоврядування до державного бюджету (як виняток з положень статті 99 Бюджетного кодексу України).
2.31. Розглянути можливість зарахування у 2025 році, як виняток з положень пункту 1 частини другої статті 29 та пункту 1 частини першої статті 64 Бюджетного кодексу України, податку на доходи фізичних осіб (крім податку, визначеного пунктом 1-1 частини другої статті 29 Бюджетного кодексу України, та податку від оподаткування доходів у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу), що сплачується (перераховується) згідно з Податковим кодексом України на відповідній території України (крім території міст Києва та Севастополя), до загального фонду державного бюджету у розмірі 21 відсоток, до загального фонду бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад - у розмірі 64 відсотки.
У зв’язку з цим для збалансування показників державного бюджету розглянути можливість виключення видатків проекту державного бюджету на 2025 рік за бюджетною програмою "Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію різниці в тарифах на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, послуг з централізованого водопостачання та водовідведення та підтримку підприємств, які надають такі послуги" (код 3511170) та пункту 28 розділу "Прикінцеві положення" законопроекту.
2.32. Розглянути можливість здійснення розподілу між місцевими бюджетами освітньої субвенції у додатку № 5 до законопроекту.
2.33. Додатково опрацювати відхилені пропозиції народних депутатів України та комітетів Верховної Ради України у таблиці пропозицій суб’єктів права законодавчої ініціативи до законопроекту.