• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку функціонування єдиного рахунка та виконання норм статті 35-1 Податкового кодексу України центральними органами виконавчої влади

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Порядок від 29.04.2020 № 321
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Порядок
  • Дата: 29.04.2020
  • Номер: 321
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Порядок
  • Дата: 29.04.2020
  • Номер: 321
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 29 квітня 2020 р. № 321
Київ
Про затвердження Порядку функціонування єдиного рахунка та виконання норм статті 35-1 Податкового кодексу України центральними органами виконавчої влади
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 290 від 31.03.2021 № 1105 від 30.09.2022 № 477 від 12.05.2023 )
Відповідно до пункту 35-1.10 статті 35-1 Податкового кодексу України Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок функціонування єдиного рахунка та виконання норм статті 35- 1Податкового кодексу України центральними органами виконавчої влади, що додається.
2. Державній податковій службі та Державній казначейській службі забезпечити до 31 грудня 2020 р. за рахунок і в межах видатків, передбачених їм у Законі України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", впровадження і функціонування єдиного рахунка.
3. Міністерству фінансів привести у тримісячний строк власні нормативно-правові акти у відповідність з цією постановою.
4. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування, крім пункту 1 цієї постанови, який набирає чинності одночасно із Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування".

Прем'єр-міністр України

Д.ШМИГАЛЬ

Інд. 67


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 29 квітня 2020 р. № 321
ПОРЯДОК
функціонування єдиного рахунка та виконання норм статті 35-1 Податкового кодексу України центральними органами виконавчої влади
( Див. текст )( У тексті Порядку: слова "інформаційно-телекомунікаційна" в усіх відмінках і формах числа замінено словами "інформаційно-комунікаційна" у відповідному відмінку і числі; слово "одержувачу" замінено словом "отримувачу"; слова "розрахунковий документ" в усіх відмінках замінено словами "платіжна інструкція" у відповідному відмінку згідно з Постановою КМ № 477 від 12.05.2023 )
Загальна частина
1. Цей Порядок визначає механізм функціонування єдиного рахунка для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу з податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України (далі - Кодекс), єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, включаючи пеню та штрафи, відповідно до положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" (далі - єдиний внесок) та інших платежів, що визначені відповідним законодавством та контроль за справлянням яких покладено на ДПС, заборгованості з інших платежів (далі - грошові зобов’язання та/або податковий борг (заборгованість) з податків і зборів, єдиного внеску та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС) та виконання норм статті 35-1 Кодексу.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 290 від 31.03.2021 )
2. Терміни, що вживаються у цьому Порядку, мають таке значення:
єдина картка платника - електронний модуль руху коштів платника на єдиному рахунку;
інтегрована картка платника - форма оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу;
інформаційно-комунікаційна система - інтегрований комплекс процесів, компонентів та засобів апаратного і програмного забезпечення для виконання цільової функції;
контрольний ренкінг платників за показниками - упорядкована інформація за платниками, сформована засобами інформаційно-комунікаційної системи ДПС за певними кількісними показниками, якою ДПС та її територіальні органи (далі - органи ДПС) керуються під час визначення сум та черговості сплати платежів з єдиного рахунка на бюджетні рахунки для зарахування надходжень та/або на небюджетні рахунки органів ДПС, відкриті в Казначействі для зарахування єдиного внеску;
онлайн-інформація - сукупність згенерованих в інформаційно-комунікаційній системі ДПС даних у розрізі платників щодо надходжень на єдиний рахунок на підставі інформації про рух коштів на єдиному рахунку, зафіксованих на певну дату та час;
офлайн-інформація - сукупність згенерованих в інформаційно-комунікаційній системі ДПС даних у розрізі платників щодо надходжень на єдиний рахунок на підставі уточненої/визначеної через електронний кабінет інформації про призначення платежу відповідному отримувачу, зафіксованих на певну дату та час;
платники - фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об’єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об’єктом оподаткування згідно з Кодексом, законодавством про збір та облік єдиного внеску та іншого відповідного законодавства, і на яких покладено обов’язок із сплати податків, зборів, єдиного внеску та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС.
Інші терміни в цьому Порядку вживаються у значенні, наведеному в Кодексі, Бюджетному кодексі України, Законі України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" та у бюджетному законодавстві.
3. Єдиний рахунок не може використовуватися платником для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу з податку на додану вартість, акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового, а також для сплати частини чистого прибутку (доходу) до бюджету державними та комунальними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями.
4. Кошти, що обліковуються на єдиному рахунку, не належать ДПС.
Механізм зарахування платниками коштів на єдиний рахунок
5. Для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу (заборгованості) з податків і зборів, єдиного внеску та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, в Казначействі на ім’я ДПС в установленому порядку відкривається єдиний рахунок за субрахунком відповідно до плану рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затвердженого Мінфіном.
Інформація про реквізити єдиного рахунка розміщується на офіційному веб-порталі ДПС, Казначейства, Єдиному державному веб-порталі електронних послуг "Портал Дія", а також є доступною платнику в електронному кабінеті у день його включення до реєстру платників, які використовують єдиний рахунок.
( Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 290 від 31.03.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1105 від 30.09.2022 )
6. Повідомлення про використання або про відмову від використання єдиного рахунка подається платником в електронній формі через електронний кабінет у порядку, встановленому статтею 42-1 Кодексу.
Платник має право повідомити про використання або про відмову від використання єдиного рахунка один раз протягом календарного року.
Якщо платник - юридична особа має відокремлені підрозділи, то повідомлення про використання або про відмову від використання єдиного рахунка подається такою юридичною особою за кожним відокремленим підрозділом.
Використання єдиного рахунка платником розпочинається з робочого дня, що настає за днем подання ним повідомлення про використання єдиного рахунка.
У разі відмови платника від використання єдиного рахунка таке використання припиняється починаючи з 1 січня наступного календарного року на підставі повідомлення про відмову від використання єдиного рахунка.
7. На підставі повідомлення про використання єдиного рахунка ДПС не пізніше наступного робочого дня після його подання платником включає такого платника до реєстру платників, які використовують єдиний рахунок.
На підставі повідомлення про відмову від використання єдиного рахунка ДПС не пізніше наступного робочого дня після подання платником зазначеного повідомлення вносить до реєстру платників, які використовують єдиний рахунок, інформацію про виключення такого платника з реєстру з 1 січня календарного року, що настає за роком, в якому було подано повідомлення про відмову від використання єдиного рахунка.
У реєстрі платників, які використовують єдиний рахунок, зазначається:
найменування або прізвище, ім’я та по батькові платника;
податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органові і мають відмітку в паспорті);
дата включення платника до реєстру платників, які використовують єдиний рахунок;
дата виключення платника з реєстру платників, які використовують єдиний рахунок.
Інформація за визначеним платником з реєстру платників, які використовують єдиний рахунок (крім реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії (за наявності) та номера паспорта фізичної особи), є доступною на офіційному веб-порталі ДПС.
8. ДПС засобами інформаційно-комунікаційної системи ДПС веде єдину картку платника, включеного до реєстру платників, які використовують єдиний рахунок.
( Абзац перший пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 290 від 31.03.2021 )
В єдиній картці платника відображаються дані про платника та операції, що проводяться з коштами, які зараховані/перераховані/повернуті (враховані) на єдиний рахунок/з єдиного рахунка.
Інформація про рух коштів на єдиному рахунку доступна платнику в електронному кабінеті в актуальному стані.
9. Під час використання платником єдиного рахунка для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу (заборгованості) з податків і зборів, єдиного внеску та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, відповідно до пункту 35-1.3 статті 35-1 Кодексу платник не має права сплачувати такі кошти на інші рахунки, відкриті Казначейством для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу (заборгованості) з податків і зборів, єдиного внеску та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС.
Кошти, які сплачені на інші рахунки у випадку, передбаченому абзацом першим цього пункту, вважаються помилково сплаченими грошовими зобов’язаннями та підлягають поверненню у порядку, визначеному статтею 43 Кодексу.
10. Для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу (заборгованості) з податків і зборів, єдиного внеску та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, на єдиний рахунок у національній валюті зараховуються:
кошти, перераховані з рахунків платника у банку, небанківському надавачу платіжних послуг;
( Абзац другий пункту 10 в редакції Постанов КМ № 290 від 31.03.2021, № 477 від 12.05.2023 )
кошти, стягнуті з рахунків платника у банку, небанківському надавачу платіжних послуг органами ДПС;
( Абзац третій пункту 10 в редакції Постанов КМ № 290 від 31.03.2021, № 477 від 12.05.2023 )
кошти, стягнуті у межах виконавчого провадження за податками і зборами, єдиним внеском та іншими платежами, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, що надійшли з депозитних рахунків органів державної виконавчої служби;
помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання та пені у порядку, визначеному статтею 43 Кодексу;
помилково та/або надміру сплачені суми єдиного внеску.
( Абзац шостий пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 290 від 31.03.2021 )
Не допускається прийняття на єдиний рахунок електронних грошей.
( Пункт 10 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 477 від 12.05.2023 )
З єдиного рахунка кошти перераховуються:
на бюджетні рахунки для зарахування надходжень та/або на небюджетні рахунки органів ДПС, відкриті в Казначействі для зарахування єдиного внеску;
на рахунок платника у банку, небанківському надавачу платіжних послуг - помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання та пені у порядку, визначеному статтею 43 Кодексу, та помилково сплачені суми єдиного внеску.
( Абзац пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 290 від 31.03.2021, № 477 від 12.05.2023 )
11. Для зарахування коштів на єдиний рахунок платник заповнює платіжну інструкцію на їх переказ відповідно до вимог Порядку заповнення реквізиту "Призначення платежу" платіжної інструкції під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення, затвердженого Мінфіном.
( Абзац перший пункту 11 в редакції Постанови КМ № 477 від 12.05.2023 )
Для зарахування коштів, стягнутих у межах виконавчого провадження, на єдиний рахунок органи державної виконавчої служби заповнюють платіжну інструкцію на переказ відповідно до вимог зазначеного Порядку.
Для зарахування на єдиний рахунок коштів, стягнутих відповідно до глави 9 розділу II Кодексу, територіальні органи ДПС заповнюють платіжну інструкцію згідно з Інструкцією про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженою постановою Правління Національного банку від 29 липня 2022 р. № 163, з урахуванням вимог зазначеного Порядку.
( Абзац третій пункту 11 в редакції Постанови КМ № 477 від 12.05.2023 )( Пункт 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 290 від 31.03.2021 )
12. Зарахування коштів на єдиний рахунок та перерахування з єдиного рахунка підтверджуються Казначейством шляхом надання ДПС інформації про рух коштів на єдиному рахунку.
13. На підставі інформації про рух коштів на єдиному рахунку ДПС відображає кошти в єдиній картці платника у режимі реального часу, але не пізніше наступного робочого дня після отримання інформації від Казначейства.
14. Якщо на єдиний рахунок надійшли кошти від юридичної чи фізичної особи, яка не є платником, включеним до реєстру платників, які використовують єдиний рахунок, або від платника, якого ДПС не може ідентифікувати з інформації про рух коштів на єдиному рахунку, такі кошти повертаються ДПС або уповноваженим територіальним органом ДПС на рахунок у банку, небанківському надавачу платіжних послуг, через який здійснено таке зарахування. Зазначені кошти не вважаються зарахованими на єдиний рахунок та не підлягають відображенню в єдиній картці платника.
( Пункт 14 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 290 від 31.03.2021, № 477 від 12.05.2023 )
15. За коштами, які відповідно до абзацу четвертого пункту 35-1.7 статті 35-1 Кодексу є помилково сплаченими грошовими зобов’язаннями, ДПС не пізніше наступного робочого дня з дня зарахування таких коштів на єдиний рахунок надсилає платнику через електронний кабінет повідомлення про виявлені помилки чи розбіжності за такою платіжною інструкцією.
( Абзац перший пункту 15 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 477 від 12.05.2023 )
Платник не пізніше наступного робочого дня після отримання від ДПС повідомлення про виявлені помилки чи розбіжності за такою платіжною інструкцією визначає через електронний кабінет належність платежу відповідному отримувачу.
( Абзац другий пункту 15 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 477 від 12.05.2023 )
Якщо платник протягом зазначеного строку не визначив належність платежу відповідному отримувачу, інформація з платіжної інструкції вважається інформацією без визначення належності платежу відповідному отримувачу і суми такого платежу включаються ДПС до реєстру платежів з єдиного рахунка в розрізі окремого платника у складі зведеного реєстру платежів з єдиного рахунка з урахуванням черговості сплати, визначеної пунктом 35-1.6 статті 35-1, пунктом 89.7 статті 89 та пунктом 131.2 статті 131 Кодексу.
Механізм перерахування коштів з єдиного рахунка на бюджетні рахунки для зарахування надходжень та/або на небюджетні рахунки органів ДПС, відкриті в Казначействі для зарахування єдиного внеску
16. ДПС генерує за платниками, що включені до реєстру платників, які використовують єдиний рахунок:
1) онлайн-інформацію в розрізі платників про зарахування коштів на єдиний рахунок на підставі даних єдиної картки платника не пізніше 15 год. 00 хв. щодня, крім вихідних, святкових та неробочих днів. Кошти, які надійшли на єдиний рахунок після 15 год. 00 хв., включаються до такої інформації на наступний робочий день;
2) офлайн-інформацію в розрізі платників про помилково та/або надміру сплачені грошові зобов’язання (зобов’язання з єдиного внеску) і пені, що надійшли на єдиний рахунок, за якими платник уточнив належність платежу відповідному отримувачу та/або визначив напрям використання таких коштів через електронний кабінет, на підставі даних електронного кабінету не пізніше 14 год. 00 хв. щодня, крім вихідних, святкових та неробочих днів. Кошти, за якими надійшли повідомлення щодо визначення/уточнення призначення платежу після 14 год. 00 хв., включаються до такої інформації на наступний робочий день;
3) контрольні ренкінги платників за показниками, які підлягають сплаті на бюджетні рахунки для зарахування надходжень та/або на небюджетні рахунки органів ДПС, відкриті в Казначействі для зарахування єдиного внеску (далі - контрольні ренкінги), не пізніше 15 год. 45 хв. щодня, крім вихідних, святкових та неробочих днів, у режимі реального часу, за показниками:
( Абзац перший підпункту 3 пункту 16 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 290 від 31.03.2021, № 1105 від 30.09.2022 )
сум недоїмки, штрафних санкцій та пені з єдиного внеску в розрізі складових та календарної черговості виникнення таких сум у межах відповідного технологічного коду;
( Абзац другий підпункту 3 пункту 16 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1105 від 30.09.2022 )
сум податкового боргу та заборгованості з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, у розрізі складових та календарної черговості виникнення таких сум у межах відповідного платежу;
( Абзац третій підпункту 3 пункту 16 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1105 від 30.09.2022 )
розстрочених (відстрочених) сум на дату формування такого контрольного ренкінгу;
сум грошових зобов’язань, визначених за результатами контрольно-перевірочної роботи станом на дату формування такого контрольного ренкінгу;
сум податкових зобов’язань платників, не пов’язаних з порушенням податкового законодавства, визначених органом ДПС на дату формування такого контрольного ренкінгу;
сум грошових зобов’язань (зобов’язань з єдиного внеску), самостійно визначених платником на дату формування такого контрольного ренкінгу.
Показники, визначені абзацами четвертим - сьомим підпункту 3 пункту 16, враховують наявні у платника суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань, а також переплати з єдиного внеску під час генерації контрольного ренкінгу.
( Підпункт 3 пункту 16 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 1105 від 30.09.2022 )( Абзац дев'ятий підпункту 3 пункту 16 виключено на підставі Постанови КМ № 1105 від 30.09.2022 )
Контрольні ренкінги підтверджуються не пізніше 16 год. 00 хв. щодня, крім вихідних, святкових та неробочих днів, керівником територіального органу ДПС або особою, що виконує його обов’язки, шляхом проставляння відмітки про підтвердження їх показників;
( Абзац підпункту 3 пункту 16 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 290 від 31.03.2021 )
4) реєстр платежів з єдиного рахунка в розрізі окремого платника у складі зведеного реєстру платежів з єдиного рахунка не пізніше 16 год. 30 хв. щодня, крім вихідних, святкових та неробочих днів, шляхом співставлення онлайн-інформації, офлайн-інформації з контрольними ренкінгами за показниками, які підлягають перерахуванню на бюджетні рахунки для зарахування надходжень та/або на небюджетні рахунки органів ДПС, відкриті в Казначействі для зарахування єдиного внеску.
( Абзац перший підпункту 4 пункту 16 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 290 від 31.03.2021 )
Реєстр платежів з єдиного рахунка в розрізі окремого платника у складі зведеного реєстру платежів з єдиного рахунка підтверджується щодня не пізніше 16 год. 30 хв., крім вихідних, святкових та неробочих днів, керівником відповідального структурного підрозділу територіального органу ДПС або особою, що виконує його обов’язки, та керівником територіального органу ДПС або особою, що виконує його обов’язки, шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів та кваліфікованої електронної печатки відповідного територіального органу ДПС на кожний запис такого реєстру в порядку, визначеному пунктами 24, 26-28 цього Порядку.
( Абзац другий підпункту 4 пункту 16 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 290 від 31.03.2021 )
Для формування реєстру платежів з єдиного рахунка в розрізі окремого платника ДПС керується нормами пунктів 35-1.5, 35-1.7 статті 35-1 Кодексу з урахуванням черговості сплати, визначеної пунктом 35-1.6 статті 35-1, пунктом 89.7 статті 89 та пунктом 131.2 статті 131 Кодексу.
17. Реєстр платежів з єдиного рахунка в розрізі окремого платника у складі зведеного реєстру платежів з єдиного рахунка є підставою для перерахування Казначейством платежів зазначеним у ньому отримувачам.
Після підтвердження Казначейством факту виконання записів реєстру платежів з єдиного рахунка в розрізі окремого платника у складі зведеного реєстру платежів з єдиного рахунка в порядку, визначеному пунктами 24, 26-28 цього Порядку, дані такого реєстру стають доступними для перегляду платником через електронний кабінет у порядку, передбаченому статтею 42-1 Кодексу, та є підставою для відображення органами ДПС в інтегрованій картці платника сум надходжень на бюджетні рахунки для зарахування надходжень та/або на небюджетні рахунки органів ДПС, відкриті в Казначействі для зарахування єдиного внеску.
( Абзац другий пункту 17 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 290 від 31.03.2021 )
18. Відповідальними за повноту показників та своєчасність підтвердження контрольних ренкінгів, які є підставою для формування реєстру платежів з єдиного рахунка в розрізі окремого платника у складі зведеного реєстру платежів з єдиного рахунка, є керівники структурних підрозділів ДПС за напрямами роботи та керівник територіального органу ДПС.
( Пункт 18 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 290 від 31.03.2021 )
Повернення (врахування) помилково та/або надміру зарахованих коштів
19. Платник має право через електронний кабінет визначити напрям використання суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань і пені, наявних на дату формування реєстру платежів з єдиного рахунка в розрізі окремого платника, які повинні враховуватися під час формування такого реєстру.
20. Суми помилково та/або надміру сплачених платником грошових зобов’язань і пені, зобов’язань з єдиного внеску, за даними ДПС, вважаються коштами, що надійшли на єдиний рахунок, та враховуються ДПС під час формування реєстру платежів з єдиного рахунка в розрізі окремого платника на дату формування такого реєстру в такий спосіб:
визнаються зарахованими за одним і тим самим видом доходів до державного та/або місцевих бюджетів, а у частині зобов’язань з єдиного внеску - до бюджетів Пенсійного фонду України та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, за якими такі кошти обліковуються;
перераховуються Казначейством між різними видами доходів державного та/або місцевих бюджетів за висновком органів ДПС, поданим в установленому законодавством порядку Казначейству, на підставі визначеного напряму використання суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань і пені таким платником.
( Абзац третій пункту 20 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 290 від 31.03.2021 )
Положення цього пункту не позбавляють платника права на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань і пені у порядку, визначеному статтею 43 Кодексу.
21. Повернення (врахування) помилково та/або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів коштів (грошові зобов’язання і пеня, передбачені Кодексом, та інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на ДПС), які сплачені через єдиний рахунок, проводиться відповідно до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого Мінфіном.
( Пункт 21 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1105 від 30.09.2022 )
22. Повернення (врахування) помилково та/або надміру зарахованих до Пенсійного фонду України та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування коштів (зобов’язань з єдиного внеску), які сплачені через єдиний рахунок, проводиться відповідно до Порядку зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженого Мінфіном.
23. Для цілей застосування пунктів 19-22 цього Порядку враховуються суми помилково та/або надміру сплачених платником грошових зобов’язань і пені, що виникли, за даними органів ДПС, починаючи з 1 січня 2021 р. та не повернуті платнику.
23-1. У разі сплати грошових зобов’язань (зобов’язань з єдиного внеску) до закінчення граничного строку подання відповідної податкової декларації (розрахунку з єдиного внеску) за податковий (звітний) період (календарні: місяць, квартал, півріччя, три квартали, рік), що передує даті включення платника до реєстру платників, які використовують єдиний рахунок, суми таких коштів зараховуються в рахунок погашення грошових зобов’язань і пені, зобов’язань з єдиного внеску, самостійно визначених платником та/або визначених за результатами контрольно-перевірочної роботи за одним і тим самим видом доходів державного та/або місцевих бюджетів, у частині зобов’язань з єдиного внеску - до бюджетів Пенсійного фонду України та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, за якими такі кошти обліковуються.
( Порядок доповнено пунктом 23-1 згідно з Постановою КМ № 290 від 31.03.2021 )
Інформаційна взаємодія між ДПС та Казначейством про рух коштів на єдиному рахунку
24. Обмін інформацією між ДПС та Казначейством щодо сум грошових зобов’язань та/або податкового боргу (заборгованості) з податків і зборів, єдиного внеску та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, зарахованих на єдиний рахунок та перерахованих на бюджетні рахунки за надходженнями та/або на небюджетні рахунки ДПС, відкриті в Казначействі для зарахування єдиного внеску, здійснюється з дотриманням вимог Законів України "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах", " Про електронні документи та електронний документообіг" та " Про електронні довірчі послуги".
( Абзац перший пункту 24 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 477 від 12.05.2023 )
Інформаційна взаємодія ДПС та Казначейства здійснюється з використанням каналів зв’язку спеціальної інформаційно-комунікаційної системи органів виконавчої влади, яка входить до складу Національної системи конфіденційного зв’язку.
У разі відсутності технічної можливості передачі даних з використанням каналів конфіденційного зв’язку (спеціальної інформаційно-комунікаційної системи органів виконавчої влади, яка входить до складу Національної системи конфіденційного зв’язку) така передача здійснюється інформаційно-комунікаційними засобами з використанням засобів технічного та криптографічного захисту інформації відповідно до вимог законодавства з питань захисту інформації.
( Абзац третій пункту 24 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 477 від 12.05.2023 )
У разі виникнення обставин, які унеможливлюють виконання положень цього Порядку, суб’єкти інформаційного обміну зобов’язані невідкладно поінформувати про це один одного.
ДПС та Казначейство для здійснення інформаційного обміну використовують виключно захищені носії особистих ключів.
Інформація з обмеженим доступом, вимога щодо захисту якої встановлена законом, повинна оброблятися в інформаційно-комунікаційних системах ДПС та Казначейства із застосуванням комплексної системи захисту інформації з підтвердженою відповідністю.
25. Структура і формат даних, що передаються та приймаються в порядку інформаційної взаємодії ДПС та Казначейства, визначаються відповідним протоколом.
Інформація про рух коштів на єдиному рахунку формується Казначейством та подається ДПС в електронному вигляді щодня, крім вихідних, святкових та неробочих днів, в актуальному стані.
Якщо в інформації про рух коштів на єдиному рахунку відображені кошти юридичної чи фізичної особи, яка не є платником, включеним до реєстру платників, які використовують єдиний рахунок, або кошти платника, якого ДПС не може ідентифікувати, такі кошти підлягають поверненню. Для виконання такої операції ДПС або уповноважений територіальний орган ДПС формує та надсилає Казначейству платіжну інструкцію в електронній формі, оформлену згідно з вимогами Національного банку.
( Абзац третій пункту 25 в редакції Постанови КМ № 290 від 31.03.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 477 від 12.05.2023 )
26. Для перерахування сум грошових зобов’язань та/або податкового боргу (заборгованості) з податків і зборів, єдиного внеску та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, на бюджетні рахунки для зарахування надходжень та/або на небюджетні рахунки органів ДПС, відкриті в Казначействі для зарахування єдиного внеску, ДПС до 16 год. 30 хв. щодня, крім вихідних, святкових та неробочих днів, надсилає Казначейству реєстр платежів з єдиного рахунка в розрізі окремого платника у складі зведеного реєстру платежів з єдиного рахунка.
Кожний запис реєстру платежів з єдиного рахунка в розрізі окремого платника у складі зведеного реєстру платежів з єдиного рахунка містить кваліфіковані електронні підписи керівника відповідального структурного підрозділу територіального органу ДПС або особи, що виконує його обов’язки, керівника територіального органу ДПС або особи, що виконує його обов’язки, та кваліфіковану електронну печатку відповідного територіального органу ДПС.
У реєстрі платежів з єдиного рахунка в розрізі окремого платника у складі зведеного реєстру платежів з єдиного рахунка зазначаються:
( Абзац четвертий пункту 26 виключено на підставі Постанови КМ № 290 від 31.03.2021 )
податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
найменування або прізвище, ім’я та по батькові платника;
дата зарахування коштів на єдиний рахунок;
код класифікації доходів бюджету/технологічний код єдиного внеску;
сума коштів, що підлягає зарахуванню до бюджетів або на рахунок органу ДПС, відкритого в Казначействі для зарахування єдиного внеску;
рахунок, на який перераховуються кошти;
реквізити отримувача коштів;
призначення платежу.
Казначейство у день отримання такого реєстру забезпечує до 17 год. 30 хв. автоматичну обробку записів після їх перевірки.
27. Під час автоматичної обробки Казначейство проводить перевірку кваліфікованих електронних підписів, кваліфікованої електронної печатки відповідного територіального органу ДПС та повноти платіжних реквізитів отримувачів коштів.
На кожний запис реєстру платежів з єдиного рахунка за окремим платником у складі зведеного реєстру платежів з єдиного рахунка Казначейство формує та надсилає ДПС квитанцію про отримання та результати обробки таких записів з накладенням кваліфікованого електронного підпису посадової (уповноваженої) особи.
Записи, які не пройшли перевірку кваліфікованих електронних підписів, кваліфікованої електронної печатки відповідного територіального органу ДПС та/або повноти платіжних реквізитів отримувачів коштів, до виконання Казначейством не приймаються. Казначейство інформує ДПС про відмову у прийнятті таких записів та причини відмови шляхом надсилання відповідної квитанції. Записи, за якими отримано відмову в їх прийнятті, стають доступними територіальним органам ДПС для опрацювання з використанням засобів інформаційно-комунікаційних систем ДПС.
Територіальний орган ДПС за результатами опрацювання записів, які не пройшли проведеної Казначейством перевірки, на наступний робочий день після отримання квитанції з відмовою виправляє помилки та повторно надсилає записи Казначейству.
28. ( Абзац перший пункту 28 виключено на підставі Постанови КМ № 290 від 31.03.2021 )
У разі виявлення технічної та/або методологічної помилки за сумами, які були включені органом ДПС до реєстру платежів з єдиного рахунка в розрізі окремого платника у складі зведеного реєстру платежів з єдиного рахунка та відповідно перераховані Казначейством з єдиного рахунка на бюджетні рахунки для зарахування надходжень та/або на небюджетні рахунки органів ДПС, відкриті в Казначействі для зарахування єдиного внеску, не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня виявлення помилки:
( Абзац другий пункту 28 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 290 від 31.03.2021 )
для повернення коштів з бюджетного рахунка за надходженнями ДПС надсилає Казначейству повідомлення із зазначенням:
( Абзац третій пункту 28 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 290 від 31.03.2021 )( Абзац четвертий пункту 28 виключено на підставі Постанови КМ № 290 від 31.03.2021 )
- податкового номера або серії (за наявності) та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органові і мають відмітку в паспорті);
- дати зарахування коштів на бюджетний рахунок за надходженнями;
- коду класифікації доходів бюджету;
- суми коштів, що підлягають поверненню на єдиний рахунок;
- реквізитів бюджетного рахунка за надходженнями, з якого перераховуються кошти;
- реквізитів рахунка, на який перераховуються кошти;
- призначення платежу;
для повернення коштів з небюджетного рахунка органу ДПС, відкритого в Казначействі для зарахування єдиного внеску, відповідний орган ДПС надсилає органу Казначейства платіжну інструкцію, оформлену згідно з вимогами законодавства.
( Абзац дванадцятий пункту 28 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 477 від 12.05.2023 )
На кожне повідомлення, яке ДПС надсилає Казначейству, накладається кваліфікований електронний підпис керівника відповідального структурного підрозділу територіального органу ДПС або особи, що виконує його обов’язки, керівника територіального органу ДПС або особи, що виконує його обов’язки, та кваліфікована електронна печатка відповідного територіального органу ДПС.
( Абзац тринадцятий пункту 28 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 290 від 31.03.2021 )