б) конкретні показники, що відповідають значенням, встановленим документацією електронного реверсивного аукціону, і зазначення товарного знака (його словесне позначення) товару, що пропонується до постачання, за умови відсутності в документації електронного реверсивного аукціону посилання на товарний знак;
5) згоду учасника закупівель на виконання робіт, надання послуг на умовах, передбачених документацією електронного реверсивного аукціону, за умови, якщо предметом закупівлі є виконання робіт, надання послуг;
6) у разі якщо предметом закупівлі є виконання робіт, надання послуг, для виконання та надання яких використовується товар:
а) згоду, передбачену пунктом 5 цієї частини, яка в тому числі означає згоду на використання товару, зазначення товарного знака якого міститься в документації електронного реверсивного аукціону, або згоду, передбачену пунктом 5 цієї частини, зазначення товарного знака (його словесне позначення) товару, що пропонується для використання, і конкретні показники цього товару, що відповідають значенням еквівалентності, встановленим документацією електронного реверсивного аукціону, якщо учасник закупівель пропонує для використання товар, що є еквівалентним товару, зазначеному в документації електронного реверсивного аукціону, за умови, якщо посилання на товарний знак міститься в документації електронного реверсивного аукціону, а також вимоги про необхідність посилання на товарний знак у заявці на участь у процедурі електронного реверсивного аукціону.
Заявка може містити ескіз, малюнок, креслення, фотографію, інше зображення товару, постачання якого є предметом закупівлі.
3. Не пізніш як через одну годину з моменту отримання заявки на участь у закупівлі за процедурою електронного реверсивного аукціону оператор електронного майданчика повинен здійснити блокування коштів на рахунку претендента, який надіслав заявку, відкритому відповідно до частини шостої статті 39-5 цього Закону, у розмірі, що складається із розміру забезпечення заявки, якщо вимога щодо надання забезпечення заявки визначена замовником відповідно до частини першої статті 39-6 цього Закону, та розміру винагороди оператору електронного майданчика, розмір якої визначений відповідно до частини четвертої статті 39-2 цього Закону, присвоїти заявці порядковий номер та надіслати претенденту підтвердження надходження заявки із зазначенням дня, часу надходження заявки та її порядкового номера.
Не пізніш як через одну годину з моменту отримання заявки на участь у закупівлі за процедурою електронного реверсивного аукціону оператор електронного майданчика повертає її претенденту в разі:
1) подання заявки з порушенням вимог частини першої статті 39-3 цього Закону;
2) якщо на рахунку претендента недостатньо коштів для блокування відповідно до абзацу першого цієї частини;
3) подання претендентом двох чи більше заявок на участь у процедурі електронного реверсивного аукціону щодо одного і того самого лота за умови, якщо раніше надіслані заявки цим претендентом не відкликані. У такому разі цьому претенденту повертаються всі заявки на участь у процедурі електронного реверсивного аукціону, надіслані щодо цього лота;
4) отримання заявки після закінчення строку подання заявок;
5) отримання заявки з порушенням вимог частини десятої статті 39-5 цього Закону.
Одночасно з поверненням заявки оператор електронного майданчика надсилає претенденту повідомлення у формі електронного документа про підстави повернення заявки.
Протягом одного робочого дня з дня повернення заявки претенденту оператор електронного майданчика припиняє здійснене під час отримання цієї заявки блокування коштів на рахунку претендента.
У разі якщо заявка не повернена претенденту з підстав, викладених у цій частині, він автоматично набуває статусу учасника.
4. Оператор електронного майданчика веде реєстр отриманих, повернених та відкликаних заявок та протягом робочого дня, наступного за днем, визначеним замовником як кінцевий строк подання заявок, оприлюднює на електронному майданчику та веб-порталі Уповноваженого органу інформацію про кількість отриманих, повернених та відкликаних заявок.
5. У разі якщо після внесення замовником змін до проекту договору про закупівлю, що міститься в документації електронного реверсивного аукціону, до закінчення строку подання заявок учасник не відкликав свою заявку, вважається, що такий учасник погоджується укласти договір про закупівлю на умовах, викладених у новій редакції проекту договору про закупівлю.
6. У межах строку, встановленого в оголошенні про проведення закупівлі за процедурою електронного реверсивного аукціону для подання заявок, замовник може прийняти рішення про продовження такого строку.
Рішення про продовження строку подання заявок оприлюднюється відповідно до статті 39-6 цього Закону.
7. Учасник у будь-який момент до закінчення строку подання заявок має право направити оператору електронного майданчика електронний документ з інформацією про внесення змін до заявки або про її відкликання без втрати забезпечення заявки. Такі зміни чи відкликання заявки враховуються оператором електронного майданчика у разі, якщо вони отримані до закінчення строку подання заявок.
У разі отримання від учасника повідомлення про відкликання заявки до закінчення строку подання заявок оператор електронного майданчика протягом одного робочого дня з дня отримання такого повідомлення повинен припинити здійснене під час отримання цієї заявки блокування коштів на рахунку претендента. Відповідний претендент автоматично втрачає статус учасника.
Стаття 39-9. Торговельна сесія та результати електронного реверсивного аукціону
1. Проведення торговельної сесії електронного реверсивного аукціону відбувається в робочий день, наступний за днем, визначеним замовником як кінцевий строк подання заявок. Точний час початку проведення аукціону встановлюється оператором електронного майданчика відповідно до регламенту електронного майданчика. В аукціоні беруть участь претенденти, які відповідно до частини третьої статті 39-8 цього Закону набули статусу учасників.
2. "Крок аукціону" становить від 0,5 до 3 відсотків початкової (максимальної) ціни договору або ціни окремого лота (у разі визначення лота).
3. Під час проведення торговельної сесії електронного реверсивного аукціону учасники аукціону можуть подавати конкурентні заявки, які передбачають зниження поточної мінімальної ціни договору у межах "кроку аукціону". Перша конкурентна заявка, подана під час проведення аукціону, може дорівнювати початковій ціні договору чи початковій ціні окремого лота (у разі визначення лота) або може бути зменшена у межах "кроку аукціону". Учасник аукціону під час проведення аукціону також може подавати конкурентну заявку незалежно від "кроку аукціону" за умови виконання вимог, передбачених частиною четвертою цієї статті.
4. Під час проведення торговельної сесії електронного реверсивного аукціону учасники аукціону подають конкурентні заявки з урахуванням таких вимог:
1) ціна договору (лота), запропонована конкурентною заявкою, не може дорівнювати або бути більшою за ціну, запропоновану поданою раніше конкурентною заявкою того самого учасника, дорівнювати нулю або бути від'ємною;
2) ціна договору (лота), запропонована конкурентною заявкою, не може бути меншою за поточну мінімальну ціну договору, знижену в межах "кроку аукціону";
3) учасник аукціону не може подавати конкурентну заявку, якщо поточна мінімальна ціна договору (лота) встановлена за конкурентною заявкою, поданою тим самим учасником.
5. Від початку проведення торговельної сесії електронного реверсивного аукціону до закінчення строку подання конкурентних заявок на електронний майданчик обов'язково мають бути вказані усі конкурентні заявки і час їх надходження, а також час, що залишився до закінчення строку подання конкурентних заявок, відповідно до частини шостої цієї статті.
6. Під час проведення торговельної сесії електронного реверсивного аукціону встановлюються строки для подання конкурентних заявок, що становлять 10 хвилин від початку проведення сесії до завершення строку подання конкурентних заявок, а також 10 хвилин після надходження останньої конкурентної заявки, за якою встановлено поточну мінімальну ціну договору на аукціоні. Час, що залишився до закінчення поточного строку подання конкурентних заявок, оновлюється автоматично за допомогою програмних і технічних засобів, що забезпечують проведення електронного реверсивного аукціону. Якщо протягом зазначеного строку жодної конкурентної заявки з більш низькою ціною договору не надійшло, торговельна сесія електронного реверсивного аукціону автоматично за допомогою програмних і технічних засобів, що забезпечують її проведення, завершується.
7. Протягом 10 хвилин з моменту завершення торговельної сесії електронного реверсивного аукціону відповідно до частини шостої цієї статті будь-який учасник аукціону, крім учасника, за конкурентною заявкою якого встановлена остаточна мінімальна ціна договору (лота) на аукціоні, має право подати не більше однієї конкурентної заявки за ціною, не нижчою за поточну мінімальну ціну договору, незалежно від "кроку аукціону" з урахуванням умов, передбачених пунктами 1 та 3 частини четвертої цієї статті.
8. Оператор електронного майданчика зобов'язаний забезпечувати під час проведення торговельної сесії електронного реверсивного аукціону конфіденційність даних про учасників.
9. Під час проведення торговельної сесії електронного реверсивного аукціону оператор електронного майданчика зобов'язаний автоматично відхилити конкурентну заявку в момент її надходження, якщо вона не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею.
10. Відхилення оператором електронного майданчика конкурентних заявок з інших підстав, ніж передбачені частиною дев'ятою цієї статті, забороняється.
11. Якщо значення конкурентних заявок двох або більше учасників рівні, кращою визнається конкурентна заявка, що надійшла раніше.
12. Не пізніше ніж через 30 хвилин після завершення торговельної сесії електронного реверсивного аукціону оператор електронного майданчика складає та розміщує на електронному майданчику протокол про результати проведення електронного реверсивного аукціону, в якому зазначає адресу електронного майданчика, дату, час початку та закінчення торговельної сесії електронного реверсивного аукціону, початкову (максимальну) ціну договору (лота), перелік усіх мінімальних пропозицій щодо ціни договору (лота), поданих учасниками і впорядкованих за зростанням ціни з урахуванням правила, визначеного частиною одинадцятою цієї статті, із зазначенням порядкових номерів, присвоєних заявкам для участі в електронному реверсивному аукціоні, що подані учасниками, які надіслали відповідні конкурентні заявки, та часу надходження таких конкурентних заявок.
13. Якщо протягом 10 хвилин від початку торговельної сесії електронного реверсивного аукціону учасники не подали жодної конкурентної заявки, що відповідає вимогам частини третьої цієї статті, аукціон вважається таким, що не відбувся. Протягом 30 хвилин після закінчення зазначеного часу оператор електронного майданчика складає протокол про визнання аукціону таким, що не відбувся, розміщує його на електронному майданчику та надсилає замовнику.
14. Оператор електронного майданчика протягом одного робочого дня, наступного за днем розміщення протоколу з результатами аукціону на електронному майданчику, припиняє здійснене відповідно до частини третьої статті 39-8 цього Закону блокування коштів на рахунку кожного учасника, який не подав жодної конкурентної заявки, та одночасно списує з такого рахунка кошти відповідно до частини четвертої статті 39-2 цього Закону.
15. Після закінчення процедури електронного реверсивного аукціону будь-який учасник має право надіслати оператору електронного майданчика електронний документ, який містить запит щодо відповідності проведеної процедури вимогам цього Закону та регламенту електронного майданчика. Оператор електронного майданчика протягом двох робочих днів з дня надходження такого запиту зобов'язаний надіслати учаснику електронний документ з текстом відповідного роз'яснення.
Будь-який учасник може оскаржити проведення та результати електронного реверсивного аукціону у порядку, визначеному статтею 18 цього Закону.
16. Оператор електронного майданчика зобов'язаний забезпечити безперервність проведення торговельної сесії електронного реверсивного аукціону, надійність функціонування програмних і технічних засобів, що використовуються для проведення аукціону, рівний доступ учасників до участі в аукціоні, а також виконання дій, передбачених цією статтею, незалежно від часу закінчення торговельної сесії.
Стаття 39-10. Укладення договору про закупівлю
1. Протягом однієї години після розміщення на електронному майданчику протоколу про результати проведення торговельної сесії електронного реверсивного аукціону, відповідно до частини дванадцятої статті 39-9 цього Закону, оператор електронного майданчика зобов'язаний надіслати замовнику зазначений протокол та заявку на участь в аукціоні, що подана учасником, за конкурентною заявкою якого встановлена остаточна мінімальна ціна договору (лота) на аукціоні, а також реєстраційні дані цього учасника, що були надані ним відповідно до вимог статті 39-5 цього Закону. У той самий строк оператор електронного майданчика зобов'язаний надіслати відповідне повідомлення такому учаснику.
2. Після отримання заявки і реєстраційних даних, відповідно до частини першої, четвертої або тринадцятої цієї статті, комітет з конкурсних торгів має розглянути їх на відповідність умовам, викладеним в оголошенні про проведення закупівлі за процедурою електронного реверсивного аукціону та в документації електронного реверсивного аукціону. Загальний строк розгляду повинен становити не більше п'яти робочих днів.
У разі необхідності проведення перевірки достовірності даних, наданих учасником, замовник має право звернутися з відповідним запитом до державних органів, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції.
3. Заявка на участь в електронному реверсивному аукціоні визнається такою, що не відповідає вимогам документації електронного реверсивного аукціону, у разі ненадання даних, визначених документацією електронного реверсивного аукціону, відсутності реєстраційних даних, визначених вимогами статті 39-5 цього Закону, їх невідповідності вимогам документації електронного реверсивного аукціону, а також у разі надання недостовірних даних про учасника. Визнання заявки такою, що не відповідає вимогам документації електронного реверсивного аукціону, з причин, не передбачених цією частиною, неприйнятне.
4. Якщо за результатами розгляду, передбаченого частиною другою цієї статті, прийнято рішення про визнання заявки такою, що не відповідає вимогам документації електронного реверсивного аукціону, замовник надсилає оператору електронного майданчика відповідне повідомлення у вигляді електронного документа з обґрунтуванням такого рішення, із зазначенням положень документації електронного реверсивного аукціону, яким не відповідає заявка учасника, та положень заявки учасника, які не відповідають вимогам документації електронного реверсивного аукціону.
Протягом одного робочого дня, наступного за днем отримання від замовника повідомлення щодо рішення про визнання заявки такою, що не відповідає вимогам документації електронного реверсивного аукціону, оператор електронного майданчика:
надсилає повідомлення, отримане від замовника, учаснику, якому відмовлено в укладенні договору внаслідок визнання його заявки такою, що не відповідає вимогам документації електронного реверсивного аукціону;
припиняє здійснене відповідно до частини третьої статті 39-9 цього Закону блокування коштів на рахунку цього учасника та одночасно списує з цього рахунка кошти відповідно до частини четвертої статті 39-2 цього Закону;
у разі якщо в переліку мінімальних пропозицій щодо ціни договору (лота), наведених у протоколі про результати проведення торговельної сесії електронного реверсивного аукціону, розміщеному на електронному майданчику відповідно до частини дванадцятої статті 39-9 цього Закону, залишилися пропозиції учасників, заявки яких ще не розглядалися відповідно до частини другої цієї статті, надсилає замовнику заявку на участь в електронному реверсивному аукціоні та реєстраційні дані учасника, пропозиція якого в переліку мінімальних пропозицій щодо ціни договору (лота) є наступною за пропозицією учасника, якому відмовлено в укладенні договору, та надсилає такому учаснику відповідне повідомлення.
5. Якщо за результатами розгляду, передбаченого частиною другою цієї статті, прийнято рішення про визнання заявки такою, що відповідає вимогам документації електронного реверсивного аукціону, замовник у день прийняття такого рішення надсилає оператору електронного майданчика відповідне повідомлення.
Оператор електронного майданчика протягом однієї години після отримання рішення про визнання заявки такою, що відповідає вимогам документації електронного реверсивного аукціону, надсилає його учаснику, який подавав цю заявку.
6. Протягом п'яти робочих днів з дня отримання рішення про визнання заявки учасника такою, що відповідає вимогам документації електронного реверсивного аукціону, учасник зобов'язаний надіслати оператору електронного майданчика проект договору, підписаний електронним цифровим підписом особи, яка має право підпису договору від імені цього учасника, що складається шляхом додавання мінімальної ціни договору (лота), запропонованої цим учасником під час аукціону, та відомостей про товар (товарний знак та/або конкретні показники товару), що зазначені в заявці цього учасника, в проект договору, що міститься в документації електронного реверсивного аукціону. Разом з проектом договору учасник надсилає підписаний електронним цифровим підписом тієї самої особи документ про забезпечення виконання договору, якщо замовником була встановлена вимога щодо забезпечення виконання договору.
Оператор електронного майданчика протягом однієї години після отримання від учасника проекту договору та документа про забезпечення виконання договору повинен надіслати їх замовнику.
7. Замовник протягом трьох робочих днів з дня отримання проекту договору, підписаного учасником, надсилає оператору електронного майданчика проект договору, підписаний електронним цифровим підписом особи, яка має право підпису договору від імені замовника, або за наявності розбіжностей щодо отриманого проекту договору - виправлений проект договору без підпису особи, яка має право підпису договору від імені замовника, та протокол розбіжностей. Протокол має містити положення проекту договору, складеного учасником, що не відповідають, з точки зору замовника, оголошенню про проведення закупівлі за процедурою електронного реверсивного аукціону, документації електронного реверсивного аукціону та/або заявці на участь у процедурі електронного реверсивного аукціону, поданої таким учасником.
Оператор електронного майданчика у разі отримання виправленого проекту договору та протоколу розбіжностей протягом однієї години надсилає їх учаснику, з яким укладається договір.
8. Протягом трьох робочих днів з дня отримання від оператора електронного майданчика виправленого проекту договору та протоколу розбіжностей, у випадку, передбаченому частиною сьомою цієї статті, учасник повинен надіслати оператору електронного майданчика цей проект договору, підписаний електронним цифровим підписом особи, яка має право підпису договору від імені цього учасника. Разом з проектом договору учасник надсилає підписаний електронним цифровим підписом тієї самої особи документ про забезпечення виконання договору, якщо замовником була встановлена вимога щодо забезпечення виконання договору.
Оператор електронного майданчика протягом однієї години після отримання від учасника проекту договору та документа про забезпечення виконання договору повинен надіслати їх замовнику.
9. Замовник протягом одного робочого дня з дня отримання проекту договору, відповідно до частини восьмої цієї статті, надсилає оператору електронного майданчика проект договору, підписаний електронним цифровим підписом особи, яка має право підпису договору від імені замовника.
10. Протягом одного робочого дня з дня отримання від замовника підписаного договору відповідно до частини сьомої або дев'ятої цієї статті, але не раніше дня, наступного за днем закінчення строку оскарження, визначеного частиною четвертою статті 18 цього Закону, протоколу про результати електронного реверсивного аукціону або рішень комітету з конкурсних торгів щодо заявок учасників оператор електронного майданчика надсилає підписаний замовником договір учаснику, з яким укладено договір.
11. Договір вважається укладеним з моменту його надіслання оператором електронного майданчика учаснику, з яким укладається договір, відповідно до частини десятої цієї статті. Протягом дня, наступного за днем укладення договору, оператор електронного майданчика:
припиняє здійснене відповідно до частини третьої статті 39-8 цього Закону блокування коштів на рахунках учасників, які залишалися заблокованими на момент укладення договору, та одночасно списує з цих рахунків кошти відповідно до частини четвертої статті 39-2 цього Закону;
оприлюднює на електронному майданчику та веб-порталі Уповноваженого органу звіт про результати закупівлі за процедурою електронного реверсивного аукціону.
12. Учасник, з яким укладається договір, визнається таким, що ухилився від укладення договору, у разі, якщо такий учасник у строк та при дотриманні умов, визначених частинами шостою та восьмою цієї статті, не надіслав оператору електронного майданчика підписаний електронним цифровим підписом особи, яка має право підпису договору від імені цього учасника, проект договору та/або документ про забезпечення виконання договору, якщо замовником була встановлена вимога щодо забезпечення виконання договору.
13. У разі якщо учасник, з яким укладається договір, відповідно до частини дванадцятої цієї статті визнаний таким, що ухилився від укладення договору, оператор протягом однієї доби після такого визнання списує з рахунка цього учасника кошти, щодо яких було здійснене блокування відповідно до частини третьої статті 39-8 цього Закону, та перераховує замовнику кошти в розмірі забезпечення заявки, якщо вимога щодо надання забезпечення заявки визначена замовником відповідно до частини першої статті 39-6 цього Закону.
Оператор електронного майданчика протягом дня, наступного за днем визнання учасника таким, що ухилився від укладення договору, та у разі, якщо в переліку мінімальних пропозицій щодо ціни договору (лота), наведених у протоколі про результати проведення торговельної сесії електронного реверсивного аукціону, розміщеному на електронному майданчику відповідно до частини дванадцятої статті 39-9 цього Закону, залишилися пропозиції учасників, заявки яких ще не розглядалися відповідно до частини другої цієї статті, повинен надіслати замовнику заявку на участь в електронному реверсивному аукціоні та реєстраційні дані учасника, пропозиція якого в переліку мінімальних пропозицій щодо ціни договору (лота) є наступною за пропозицією учасника, якого визнано таким, що ухилився від укладення договору, а також надіслати такому учаснику відповідне повідомлення. Подальші дії такого учасника, замовника і оператора електронного майданчика визначаються частинами другою - тринадцятою цієї статті.
14. У разі якщо електронний реверсивний аукціон визнаний таким, що не відбувся з підстави, визначеної частиною тринадцятою статті 39-9 цього Закону, або процедура електронного реверсивного аукціону відмінена замовником з підстави, визначеної пунктом 5 частини шостої статті 39-6 цього Закону, замовник має право повторно оголосити про проведення закупівлі за процедурою електронного реверсивного аукціону в порядку, визначеному частиною першою статті 39-6 цього Закону.
Якщо випадок, визначений абзацом першим цієї частини, має місце повторно стосовно одного і того самого предмета закупівлі, замовник має право застосувати процедуру закупівлі в одного учасника. При цьому договір має бути укладений на умовах, визначених документацією електронного реверсивного аукціону, а ціна не може перевищувати початкову (максимальну) ціну договору, визначену документацією електронного реверсивного аукціону.
Стаття 39-11. Державний нагляд (контроль) за діяльністю операторів електронних майданчиків
1. Діяльність операторів електронних майданчиків з організації та проведення електронних реверсивних аукціонів підлягає державному нагляду (контролю).
2. Уповноважений орган здійснює державний нагляд (контроль) за діяльністю операторів електронних майданчиків з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері державних закупівель та забезпечення інтересів замовників і учасників закупівель за процедурою електронного реверсивного аукціону.
Державний нагляд (контроль) здійснюється щодо:
додержання операторами електронних майданчиків вимог регламенту електронного майданчика;
дотримання операторами електронних майданчиків вимог, встановлених рішеннями Уповноваженого органу, з питань складання та подання обов'язкової звітності за результатами діяльності з організації та проведення електронних реверсивних аукціонів.
3. Для цілей цього Закону заходами державного нагляду (контролю) є перевірки, що проводяться за письмовим рішенням керівника Уповноваженого органу чи його заступника.
Підготовка до перевірки, її проведення та оформлення результатів мають відповідати законодавству, що регулює питання здійснення державного нагляду (контролю).
Підставами для здійснення Уповноваженим органом заходів державного нагляду (контролю) є:
звернення фізичних та юридичних осіб щодо необґрунтованої відмови операторів електронних майданчиків від організації та проведення електронного реверсивного аукціону;
виявлення та підтвердження недостовірності даних, наведених у документах обов'язкової звітності, поданих операторами електронних майданчиків;
неподання в установлений строк операторами електронних майданчиків обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, що перешкоджали поданню таких документів;
перевірка виконання операторами електронних майданчиків приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих Уповноваженим органом за результатами попередніх перевірок.
4. Уповноважений орган за рішенням керівника або його заступника застосовує до операторів електронних майданчиків фінансові та адміністративні санкції, а саме:
у разі одноразової необґрунтованої відмови від проведення реєстрації осіб, які бажають стати замовниками або учасниками процедури електронного реверсивного аукціону, оператори електронних майданчиків сплачують штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
у разі порушення регламенту електронного майданчика оператори електронних майданчиків сплачують штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Санкція, передбачена в цьому пункті, застосовується окремо щодо кожного випадку порушення;
у разі одноразової необґрунтованої відмови від організації та проведення електронного реверсивного аукціону оператори електронних майданчиків сплачують штраф у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
у разі повторної необґрунтованої відмови від організації та проведення електронного реверсивного аукціону оператори електронних майданчиків сплачують штраф у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та підлягають виключенню з реєстру операторів електронних майданчиків.
5. Санкції, передбачені частиною четвертою цієї статті, застосовуються у безспірному порядку.
6. Рішення Уповноваженого органу щодо застосування санкцій, передбачених частиною четвертою цієї статті, може бути оскаржене до суду.
7. У разі виключення оператора електронного майданчика з реєстру операторів електронних майданчиків він зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення Уповноваженого органу повернути учасникам кошти, отримані як забезпечення заявки.
Проведення електронних аукціонів на електронному майданчику оператора, якого виключено з реєстру, результати яких на дату прийняття рішення Уповноваженого органу не встановлені, підлягають відміні замовниками.
У разі виключення оператора електронного майданчика з реєстру операторів електронних майданчиків усі документи, відомості, інформація, пов'язані з проведенням державних закупівель за процедурою електронного реверсивного аукціону, підлягають передачі Уповноваженому органу в порядку, передбаченому регламентом електронного майданчика.
( Закон доповнено Розділом VIII-1 згідно із Законом N 4917-VI від 07.06.2012 )
Розділ IX
ДОГОВІР ПРО ЗАКУПІВЛЮ
Стаття 40. Основні вимоги до договору про закупівлю
1. Договір про закупівлю укладається в письмовій формі, а у разі здійснення закупівель за процедурою електронного реверсивного аукціону - у формі електронного документа, відповідно до положень Цивільного та Господарського кодексів України, законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
( Абзац перший частини першої статті 40 в редакції Закону N 4917-VI від 07.06.2012 )( Абзац другий частини першої статті 40 виключено на підставі Закону N 5044-VI від 04.07.2012 )
2. У разі здійснення закупівлі за рахунок коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим і місцевих бюджетів замовник має право передбачати у договорах про закупівлю здійснення попередньої оплати відповідно до вимог бюджетного законодавства.
3. Учасник-переможець процедури закупівлі при укладенні договору повинен надати дозвіл або ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, якщо отримання такого дозволу або ліцензії на провадження такого виду діяльності передбачено законодавством.
4. Забороняється укладання договорів, які передбачають витрачання державних коштів до/без проведення процедур закупівель, крім випадків, передбачених цим Законом.
5. Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту пропозиції конкурсних торгів або цінової пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадків:
1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;
2) зміни ціни за одиницю товару не більш як на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі;
( Пункт 2 частини п'ятої статті 40 із змінами, внесеними згідно із Законом N 5044-VI від 04.07.2012 )
3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі;
4) продовження строку дії договору та виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі форс-мажорних обставин, затримки фінансування витрат замовника за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної у договорі;
5) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої цієї статті;
6) узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг);
( Частину п'яту статті 40 доповнено пунктом 6 згідно із Законом N 5044-VI від 04.07.2012 )
7) зміни ціни у зв’язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок;
( Частину п'яту статті 40 доповнено пунктом 7 згідно із Законом N 5044-VI від 04.07.2012 )
8) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу інфляції, зміни курсу іноземної валюти у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни залежно від зміни такого курсу, зміни біржових котирувань, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю.
( Частину п'яту статті 40 доповнено пунктом 8 згідно із Законом N 5044-VI від 04.07.2012 )( Частина п'ята статті 40 в редакції Закону N 3681-VI від 08.07.2011 )
6. Дія договору про закупівлю може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної у договорі, укладеному в попередньому році, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку.
( Частина статті 40 в редакції Закону N 3681-VI від08.07.2011 )
7. Бюджетні зобов'язання, що випливають з договору про закупівлю, укладеного у формі електронного документа, підлягають реєстрації та обліку центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, на загальних підставах.
Для реєстрації таких договорів про закупівлю службові (посадові) особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, використовують власний електронний цифровий підпис.
( Статтю 40 доповнено частиною сьомою згідно із Законом N 4917-VI від 07.06.2012 )( Статтю 41 виключено на підставі Закону N 5044-VI від 04.07.2012 )
Стаття 42. Недійсність договору про закупівлю
1. Договір про закупівлю є нікчемним у разі його укладення в період оскарження процедури закупівлі відповідно до статті 18 цього Закону, а також у разі його укладення з порушенням строків, передбачених абзацами третім, четвертим частини другої статті 31, абзацом четвертим частини п'ятої статті 36 абзацом першим частини третьої статті 39 та статтею 39-10 цього Закону, крім випадку порушення зазначених строків у зв’язку з оскарженням процедури закупівлі.
( Частина перша статті 42 із змінами, внесеними згідно із Законами N 4917-VI від 07.06.2012, N 5044-VI від 04.07.2012 )
Розділ X
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ У СФЕРІ ДЕРЖАВНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ
Стаття 43. Відповідальність за порушення вимог цього Закону
1. За порушення вимог, установлених цим Законом та нормативно-правовими актами, розробленими відповідно до цього Закону, члени комітету з конкурсних торгів замовника (генерального замовника), члени органу оскарження, службові (посадові) особи Уповноваженого органу, службові (посадові) особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів (обслуговуючого банку) несуть відповідальність згідно із законами України.
2. За порушення законодавства про електронний документообіг та про електронний цифровий підпис, у разі застосування процедур закупівель, передбачених розділом VIII-1 цього Закону, особи, винні у такому порушенні, несуть відповідальність згідно із законом.
( Статтю 43 доповнено частиною другою згідно із Законом N 4917-VI від 07.06.2012 )
Розділ XI
ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування та вводиться в дію через 30 днів з дня його опублікування.
2. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони та інші нормативно-правові акти застосовуються у частині, що не суперечить цьому Закону.
3. Внести зміни до таких законодавчих актів України:
1) у статті 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради УРСР, 1984 р., додаток до N 51, ст. 1122):
у частині першій:
в абзаці першому:
слова "тендерної документації" і "тендерній документації" замінити відповідно словами "документації конкурсних торгів (кваліфікаційної документації)" і "документації конкурсних торгів (кваліфікаційній документації)";
слова "тендерних пропозицій" і "тендерної пропозиції" замінити відповідно словами "пропозицій конкурсних торгів (кваліфікаційних пропозицій)" і "пропозиції конкурсних торгів (кваліфікаційної пропозиції)";
після слова "неоприлюднення" доповнити словами "або порушення порядку оприлюднення";
слова "недотримання умов захисту вітчизняного ринку" виключити;
в абзаці другому слова "від ста п'ятдесяти до трьохсот п'ятдесяти" замінити словами "від трьохсот до семисот";
в абзаці другому частини другої слова "від трьохсот п'ятдесяти до п'ятисот" замінити словами "від семисот до тисячі";
2) у частині п'ятій статті 4 Господарського процесуального кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 6, ст. 56) слова "Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" замінити словами "Законом України "Про здійснення державних закупівель";
3) у Господарському кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., NN 18-22, ст. 144):
частину третю статті 13 доповнити абзацом другим такого змісту:
"Придбання продукції для пріоритетних державних потреб за рахунок державних коштів здійснюється відповідно до вимог Закону України "Про здійснення державних закупівель";
в абзаці другому частини першої статті 75, абзаці другому частини другої статті 77, абзаці другому частини дев'ятої статті 78 та абзаці другому частини п'ятої статті 79 слова "Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" замінити словами "Законом України "Про здійснення державних закупівель";
4) у частині першій статті 209 та частині четвертій статті 639 Цивільного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., NN 40-44, ст. 356) слова "Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" замінити словами "Закону України "Про здійснення державних закупівель";
5) у частині сьомій статті 8 Цивільного процесуального кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., NN 40-42, ст. 492) слова "Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" замінити словами "Законом України "Про здійснення державних закупівель";
6) в абзаці другому частини другої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., NN 35-37, ст. 446) слова "Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" замінити словами "Законом України "Про здійснення державних закупівель";
7) в абзаці тринадцятому статті 12 Закону України "Про державну статистику" (Відомості Верховної Ради України, 2000 р., N 43, ст. 362; 2006 р., N 14, ст. 118) слова "функції, передбачені Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" замінити словами "облік державних закупівель шляхом збирання інформації про заплановані закупівлі та результати процедур закупівель, у тому числі торги (конкурсні торги), що не відбулися, та затверджує форми статистичної звітності у сфері закупівель";
8) у Законі України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 13, ст. 110; 2006 р., N 14, ст. 117; 2007 р., N 9, ст. 67):
у частині восьмій статті 2 слова "відповідно до Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" замінити словами "Головним контрольно-ревізійним управлінням України";
у пункті 8 частини першої статті 8 слова "інші функції відповідно до Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" замінити словами "співробітництво з державними органами щодо запобігання проявам корупції у сфері закупівель";
9) у Законі України "Про Антимонопольний комітет України" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 50, ст. 472; 2000 р., N 41, ст. 343; 2004 р., N 13, ст. 181; 2006 р., N 14, ст. 118; 2007 р., N 9, ст. 67):
у пункті 17-1 частини першої статті 7 слова "Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" замінити словами "Законом України "Про здійснення державних закупівель";
у пункті 18 частини першої і пункті 19 частини третьої статті 7, пункті 20 частини першої статті 16, пункті 20 частини першої статті 17 слова "Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" замінити словами "Законом України "Про здійснення державних закупівель";
10) у Законі України "Про державне замовлення для задоволення пріоритетних державних потреб" (Відомості Верховної Ради України, 1996 р., N 3, ст. 9; 2000 р., N 4, ст. 28; 2003 р., N 30, ст. 247; 2006 р., N 14, ст. 118):
в абзаці другому частини третьої статті 2 та статті 6 слова "Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" замінити словами "Законом України "Про здійснення державних закупівель";
статтю 3 виключити;
11) абзац другий частини другої статті 15 Закону України "Про освіту" (Відомості Верховної Ради України, 1996 р., N 21, ст. 84; 2007 р., N 9, ст. 67) виключити;
12) у пункті 13 статті 6 Закону України "Про Рахункову палату" (Відомості Верховної Ради України, 1996 р., N 43, ст. 212; 1998 р., N 24, ст. 137; 2006 р., N 14, ст. 118) слова "функції, передбачені Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" замінити словами "контроль у сфері державних закупівель";
13) у частині першій статті 8 та частині другій статті 9 Закону України "Про державний матеріальний резерв" (Відомості Верховної Ради України, 1997 р., N 13, ст. 112; 1999 р., N 40, ст. 362; 2007 р., N 9, ст. 67) слова "Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" замінити словами "Законом України "Про здійснення державних закупівель";
14) у статті 22-1 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (Відомості Верховної Ради України, 1998 р., N 23, ст. 121; 2005 р., N 31, ст. 420) слова "Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" замінити словами "Законом України "Про здійснення державних закупівель";
15) у частинах другій та третій статті 15 Закону України "Про Національну програму інформатизації" (Відомості Верховної Ради України, 1998 р., N 27-28, ст. 181; 2002 р., N 1, ст. 3) слова "Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" замінити словами "Законом України "Про здійснення державних закупівель";
16) у частині першій статті 3 та абзаці другому частини другої статті 6 Закону України "Про державне оборонне замовлення" (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., N 17, ст. 111; 2007 р., N 9, ст. 67) слова "Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" замінити словами "Законом України "Про здійснення державних закупівель";
17) у статті 46-1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., N 46-47, ст. 403; 2005 р., N 31, ст. 420) слова "Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" замінити словами "Законом України "Про здійснення державних закупівель";
18) у частині шостій статті 16 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (Відомості Верховної Ради України, 2000 р., N 22, ст. 171; 2005 р., N 31, ст. 420) слова "Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" замінити словами "Законом України "Про здійснення державних закупівель";
19) у частині третій статті 10 Закону України "Про природні монополії" (Відомості Верховної Ради України, 2000 р., N 30, ст. 238; 2007 р., N 9, ст. 67) слова "Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" замінити словами "Законом України "Про здійснення державних закупівель";
20) частину четверту статті 2 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" (Відомості Верховної Ради України, 2000 р., N 36, ст. 299; 2001 р., N 11, ст. 45; 2002 р., N 1, ст. 1, N 20, ст. 134; 2004 р., N 12, ст. 155; 2005 р., N 42, ст. 465; 2006 р., N 18, ст. 155; 2007 р., N 9, ст. 67, N 10, ст. 89, N 34, ст. 444) виключити;
21) У Законі України "Про банки і банківську діяльність" (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., N 5-6, ст. 30; 2005 р., N 26, ст. 358; 2006 р., N 14, ст. 118, N 35, ст. 296):
у частині сьомій статті 51:
слова "державними, казенними, комунальними підприємствами та господарськими товариствами, в яких державна частка акцій перевищує 50 відсотків" замінити словами "підприємствами, утвореними у встановленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування та уповноважені на отримання державних коштів, взяття за ними зобов'язань і здійснення платежів, у тому числі державними, казенними, комунальними підприємствами, а також господарськими товариствами, у статутному капіталі яких державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків, їх дочірніми підприємствами, а також підприємствами, господарськими товариствами, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків належить державним, у тому числі казенним, комунальним підприємствам та господарським товариствам, у статутному капіталі яких державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків, об'єднаннями таких підприємств (господарських товариств)";
слова "Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" замінити словами "Закону України "Про здійснення державних закупівель";
22) у частині другій статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., N 14, ст. 71) слова "Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" замінити словами "Законом України "Про здійснення державних закупівель";
23) у першому реченні частини четвертої статті 5 Закону України "Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні" (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., N 24, ст. 162; 2004 р., N 14, ст. 195) слова "із застосуванням процедури закупівлі в одного учасника такої процедури" виключити, а слова "законів України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" замінити словами "законів України "Про здійснення державних закупівель";
24) пункт 30 частини першої статті 16 Закону України "Про Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України" (Відомості Верховної Ради України, 2006 р., N 30, ст. 258; 2009 р., N 32-33, ст. 485) виключити;
25) абзац другий частини першої статті 11 Закону України "Про хімічні джерела струму" (Відомості Верховної Ради України, 2006 р., N 33, ст. 279) виключити;
26) в абзаці першому частини першої статті 12 Закону України "Про державне регулювання діяльності у сфері трансферу технологій" (Відомості Верховної Ради України, 2006 р., N 45, ст. 434) слова "Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" замінити словами "Законом України "Про здійснення державних закупівель";
27) у частині шостій статті 18 Закону України "Про стандартизацію" (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., N 31, ст. 145) слова "без проведення торгів (конкурсів, тендерів)" замінити словами "відповідно до Закону України "Про здійснення державних закупівель";
28) в абзаці дев'ятому частини другої статті 45 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., N 37, ст. 449) слова "без проведення торгів (конкурсів, тендерів)" замінити словами "відповідно до Закону України "Про здійснення державних закупівель";
29) у частині п'ятнадцятій статті 2 Закону України "Про страхування" (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., N 7, ст. 50) слова "відкритого тендеру з оприлюдненням у засобах масової інформації його умов і результатів" замінити словами "відкритих торгів відповідно до Закону України "Про здійснення державних закупівель";
30) в абзаці другому частини другої статті 25 Закону України "Про оздоровлення та відпочинок дітей" (Відомості Верховної Ради України, 2008 р., N 45, ст. 313) слова "у встановленому порядку" замінити словами "на конкурентних засадах відповідно до Закону України "Про здійснення державних закупівель";
31) статтю 11 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., N 21, ст. 252; Відомості Верховної Ради України, 2006 р., N 2-3, ст. 35, N 32, ст. 271) після частини першої доповнити новою частиною такого змісту:
"Закупівля товарів, робіт і послуг за кошти Фонду соціального захисту інвалідів здійснюється відповідно до вимог Закону України "Про здійснення державних закупівель".
У зв'язку з цим частину другу вважати частиною третьою.
4. Дозволити у 2011 році:
1) замовникам для безперервного забезпечення харчування особового складу Збройних Сил України, а також учнів (студентів) навчальних закладів та дітей, харчування яких здійснюється за рахунок державних коштів, укладати договори про закупівлю послуг з харчування із суб'єктами господарювання - переможцями процедури закупівлі у 2009-2010 роках в межах відповідних бюджетних призначень, із строком їх дії до 31 березня 2011 року;
2) Міністерству оборони України передавати зазначеним суб'єктам господарювання на безоплатній основі та на умовах повернення у стані не гіршому, ніж на момент передачі, закріплене за ними рухоме та нерухоме майно, необхідне для організації харчування в стаціонарних та польових умовах, згідно з визначеним Міністерством оборони України переліком;
3) Міністерству оборони України з метою погашення заборгованості за надані у 2010 році послуги з харчування особового складу Збройних Сил України проводити розрахунки за фактично надані послуги згідно з укладеними договорами в межах відповідних бюджетних призначень.
( Розділ XI доповнено новим пунктом згідно із Законом N 2899-VI від 11.01.2011 )
5. Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня набрання чинності цим Законом:
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити приведення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом;
забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації положень цього Закону.
6. Кабінету Міністрів України у місячний термін з дня набрання чинності цим Законом розробити та внести на розгляд Верховної Ради України проекти законів, які визначають особливості здійснення закупівель за державні кошти товарів, робіт і послуг, зазначених в абзаці другому частини другої та частині четвертій статті 2 цього Закону.
До прийняття Верховною Радою України відповідних законів закупівля зазначених товарів, робіт і послуг здійснюється відповідно до цього Закону.
Президент України | В.ЯНУКОВИЧ |
м. Київ, 1 червня 2010 року N 2289-VI |