• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про реалізацію експериментального проекту щодо оптимізації та цифровізації соціальних послуг у сфері зайнятості населення

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Перелік, Договір, Форма типового документа, Порядок від 29.10.2025 № 1403
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Перелік, Договір, Форма типового документа, Порядок
  • Дата: 29.10.2025
  • Номер: 1403
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Перелік, Договір, Форма типового документа, Порядок
  • Дата: 29.10.2025
  • Номер: 1403
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 29 жовтня 2025 р. № 1403
Київ
Деякі питання реалізації експериментального проекту щодо оптимізації та цифровізації процесів та послуг у сфері праці та зайнятості населення
( Назва Постанови в редакції Постанови КМ № 41 від 07.01.2026 )
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 40 від 07.01.2026 № 41 від 07.01.2026 )
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Погодитися з пропозицією Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства, Міністерства цифрової трансформації та Державного центру зайнятості стосовно реалізації протягом двох років з дня набрання чинності цією постановою експериментального проекту щодо оптимізації та цифровізації процесів та послуг у сфері праці та зайнятості населення (далі - експериментальний проект).
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 41 від 07.01.2026 )
2. Затвердити такі, що додаються:
Порядок реалізації експериментального проекту щодо оптимізації та цифровізації процесів та послуг у сфері праці та зайнятості населення;
Порядок надання грантів на професійний розвиток під час реалізації експериментального проекту щодо оптимізації та цифровізації процесів та послуг у сфері праці та зайнятості населення;
Порядок ведення реєстрів у сфері праці та зайнятості населення.
( Пункт 2 в редакції Постанови КМ № 41 від 07.01.2026 )
3. Внести до постанов Кабінету Міністрів України зміни, що додаються.
4. Підпункти 2-4, абзаци другий і третій підпункту 6, підпункт 7, абзаци другий і третій підпункту 8, підпункти 9-11 і 16-18, абзаци шостий і сьомий підпункту 19 пункту 3 змін щодо цифровізації процесів у Державній службі зайнятості та удосконалення її діяльності, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 р. № 839 (Офіційний вісник України, 2025 р., № 64, ст. 4381), виключити.
4-1. Міністерству економіки, довкілля та сільського господарства за участю Державного центру зайнятості та Міністерства цифрової трансформації забезпечити протягом 10 місяців з дня набрання чинності цією постановою розроблення та впровадження технічних рішень, необхідних для її реалізації.
( Постанову доповнено пунктом 4-1 згідно з Постановою КМ № 41 від 07.01.2026 )
4-2. Установити, що подання заяв про надання послуг, передбачених пунктом 40 Порядку реалізації експериментального проекту щодо оптимізації та цифровізації процесів та послуг у сфері праці та зайнятості населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2025 р. № 1403, через центри надання адміністративних послуг здійснюється після забезпечення технічної можливості надання відповідних послуг засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.
Міністерству економіки, довкілля та сільського господарства, Міністерству цифрової трансформації, Державному центру зайнятості поінформувати про факт забезпечення технічної можливості, передбаченої абзацом першим цього пункту, протягом трьох робочих днів з дня такого факту, шляхом опублікування відповідної інформації на своїх офіційних веб-сайтах та Єдиному державному вебпорталі електронних послуг.
( Постанову доповнено пунктом 4-2 згідно з Постановою КМ № 41 від 07.01.2026 )
5. Міністерству економіки, довкілля та сільського господарства забезпечити до 31 грудня 2025 р. введення в дослідну експлуатацію Єдиної інформаційно-аналітичної системи "Обрій" згідно з умовами Порядку реалізації експериментального проекту щодо оптимізації та цифровізації процесів та послуг у сфері праці та зайнятості населення, затвердженого цією постановою.
( Пункт 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 41 від 07.01.2026 )
6. Забезпечити електронну інформаційну взаємодію з Єдиною інформаційно-аналітичною системою "Обрій" (за технічної можливості):
1) Міністерству фінансів - щодо інформаційно-аналітичної платформи електронної верифікації та моніторингу;
2) Міністерству освіти і науки - щодо Єдиної державної електронної бази з питань освіти;
3) Міністерству розвитку громад та територій - щодо інформаційної системи переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією;
4) Міністерству соціальної політики, сім’ї та єдності щодо:
Єдиної інформаційної системи соціальної сфери;
централізованого банку даних з проблем інвалідності;
Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб;
5) Міністерству у справах ветеранів - щодо Єдиного державного реєстру ветеранів війни;
6) Міністерству юстиції - щодо Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
7) Адміністрації Державної прикордонної служби - щодо бази даних "Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в’їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території";
8) Державній міграційній службі - щодо Єдиного державного демографічного реєстру;
9) Державній податковій службі - щодо Державного реєстру фізичних осіб - платників податків;
10) Пенсійному фонду України - щодо реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;
11) Національному агентству кваліфікацій - щодо Реєстру кваліфікацій;
12) Державній судовій адміністрації - щодо Єдиного державного реєстру судових рішень (за згодою).
Параметри інформаційного обміну між держателями (адміністраторами) електронних інформаційних ресурсів, зазначених у цьому пункті, і Міністерством економіки, довкілля та сільського господарства визначаються відповідно до Порядку реалізації експериментального проекту щодо оптимізації та цифровізаціїпроцесів та послуг у сфері праці тазайнятості населення, затвердженого цією постановою.
( Абзац сімнадцятий пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 41 від 07.01.2026 )
Обсяг та структура даних, якими обмінюються Пенсійний фонд України та Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства, відповідають переліку відомостей, отримання яких передбачено нормативно-правовими актами у сфері ведення та використання даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
6-1. Міністерству економіки, довкілля та сільського господарства разом з Державним центром зайнятості забезпечити у місячний строк з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 7 січня 2026 р. № 40 "Деякі питання надання послуг у сфері зайнятості населення через центри надання адміністративних послуг":
1) затвердження нових або внесення змін до інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг, включених до підкатегорії "Зайнятість населення" категорії "Соціальний захист та підтримка" переліку адміністративних послуг органів виконавчої влади та адміністративних послуг, що надаються органами місцевого самоврядування у порядку виконання делегованих повноважень, які є обов’язковими для надання через центри надання адміністративних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2025 р. № 1226 "Деякі питання надання адміністративних послуг через центри надання адміністративних послуг" (Офіційний вісник України, 2025 р., № 86, ст. 5935), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 7 січня 2026 р. № 40;
розміщення інформації про початок надання адміністративних послуг через центри надання адміністративних послуг (зокрема про дату, перелік і порядок їх надання) з урахуванням частини другої статті 6 Закону України "Про адміністративні послуги" на власних офіційних веб-сайтах та у місцях прийому суб’єктів звернень;
2) взаємодію з органами, які утворили центри надання адміністративних послуг відповідно до Закону України "Про адміністративні послуги", для належної організації надання послуг через центри надання адміністративних послуг, зокрема здійснення адміністраторами прийняття заяв суб’єктів звернень, видачі їм результатів надання адміністративних послуг або рішень про відмову в їх наданні, надання на підставі запитів адміністраторів інформації, необхідної для виконання покладених на них завдань, надання адміністративних послуг суб’єктам звернень в установлені законом строки на підставі відповідних документів, одержаних від адміністраторів;
3) участь відповідальних посадових осіб у навчальних заходах для адміністраторів з метою належної організації надання адміністративних послуг через центри надання адміністративних послуг.
( Постанову доповнено пунктом 6-1 згідно з Постановою КМ № 40 від 07.01.2026 )
7. Міністерству економіки, довкілля та сільського господарства за участю Державного центру зайнятості не пізніше ніж через два місяці після завершення реалізації експериментального проекту подати Кабінетові Міністрів України звіт про результати його реалізації та пропозиції щодо внесення змін до законодавчих актів.
8. Рекомендувати органам місцевого самоврядування:
1) взяти участь у реалізації експериментального проекту згідно з умовами Порядку реалізації експериментального проекту щодо оптимізації та цифровізаціїпроцесів та послуг у сфері праці тазайнятості населення, затвердженого цією постановою;
( Підпункт 1 пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 41 від 07.01.2026 )
2) забезпечити надання посадовим особам органів місцевого самоврядування доступу до електронних кабінетів Єдиної інформаційно-аналітичної системи "Обрій".

Прем'єр-міністр України

Ю. СВИРИДЕНКО

Інд. 26


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 29 жовтня 2025 р. № 1403
ПОРЯДОК
реалізації експериментального проекту щодо оптимізації та цифровізації процесів та послуг у сфері праці та зайнятості населення
( Назва Порядку в редакції Постанови КМ № 41 від 07.01.2026 )
( У тексті Порядку слова "соціальні послуги" в усіх відмінках замінено словом "послуги" у відповідному відмінку згідно з Постановою КМ № 41 від 07.01.2026 )
Загальні питання
1. Цей Порядок визначає механізм реалізації експериментального проекту щодо оптимізації та цифровізації процесів та послуг у сфері праці та зайнятості населення (далі - експериментальний проект), процедуру та вимоги щодо запровадження Єдиної інформаційно-аналітичної системи "Обрій" (далі - Єдина система).
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 41 від 07.01.2026 )
2. Дія цього Порядку поширюється на діяльність фізичних та юридичних осіб, які засобами Порталу Дія, а у разі технічної реалізації з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) розпочали використання функціоналу Єдиної системи в межах наданих їм прав доступу.
( Пункт 2 в редакції Постанови КМ № 41 від 07.01.2026 )
3. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
( Абзац другий пункту 3 виключено на підставі Постанови КМ № 41 від 07.01.2026 )
( Абзац третій пункту 3 виключено на підставі Постанови КМ № 41 від 07.01.2026 )
2) Єдина система - інформаційно-комунікаційна система, призначена для цифровізації процесів та процедур у сфері праці та зайнятості населення, зокрема пов’язаних із наданням та отриманням послуг (далі - послуги), взаємодії між суб’єктами ринку праці, іншими фізичними і юридичними особами та Державною службою зайнятості, центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування з питань праці та зайнятості населення (далі - суб’єкти Єдиної системи), а також забезпечення аналітичними даними для прогнозування та оцінки впливу на ринок праці;
( Абзац четвертий пункту 3 в редакції Постанови КМ № 41 від 07.01.2026 )
3) користувачі - фізичні та юридичні особи, яким відповідно до цього Порядку надається доступ до функціоналу Єдиної системи засобами Порталу Дія, а у разі технічної реалізації з використанням мобільного додатка Порталу дія (Дія) та які пройшли процедуру електронної ідентифікації та автентифікації;
( Абзац п'ятий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 41 від 07.01.2026 )
4) методологічна помилка - невідповідність методології та/або алгоритмів роботи Єдиної системи положенням законодавства у сфері зайнятості населення (зокрема невідповідність формам та перелікам відомостей у документах);
5) недолік у роботі Єдиної системи - стан Єдиної системи, за якого видаються результати або виконуються дії, що сприймаються користувачем як неправильні, або коли користувачу недоступні певні надані йому можливості;
6) програмний дефект - стан Єдиної системи, за якого в процесі її функціонування видаються (формуються, виводяться на екран або друкувальний пристрій, передаються до інших комп’ютерних програм) неправильні результати або припиняється її функціонування в штатному режимі;
7) програмно-апаратна помилка - помилка, недолік або дефект у програмному забезпеченні або програмних складових, програмно-апаратному устаткуванні, каналах зв’язку, функціонуванні кваліфікованого електронного підпису чи печатки або удосконаленого електронного підпису чи печатки, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису чи печатки, що призводить до неправильного чи неочікуваного результату або неочікуваної роботи, або унеможливлює роботу Єдиної системи;
8) публічні користувачі - фізичні особи, які використовують функціонал Єдиної системи без проходження електронної ідентифікації та автентифікації;
9) реєстраційний номер документа в Єдиній системі - унікальне буквено-цифрове позначення, що присвоюється автоматично документу під час його реєстрації в Єдиній системі та є незмінним;
10) системний аудит - комплекс засобів захисту Єдиної системи, що забезпечують реєстрацію автоматичних дій та дій користувачів щодо використання її ресурсів, а також інших дій і подій, які можуть вплинути на дотримання реалізованої в Єдиній системі політики безпеки.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України "Про зайнятість населення", "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування", "Про освіту", "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про Національну програму інформатизації", "Про публічні електронні реєстри", "Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг", "Про адміністративні послуги", "Про місцеве самоврядування в Україні", Порядку реєстрації, перереєстрації зареєстрованих безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 2023 р. № 446 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 49, ст. 2718), постанові Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2025 р. № 205 "Деякі питання створення, адміністрування та забезпечення функціонування засобу інформатизації" (Офіційний вісник України, 2025 р., № 25, ст. 1666), Порядку надання грантів на професійний розвиток під час реалізації експериментального проекту щодо оптимізації та цифровізації процесів та послуг у сфері праці та зайнятості населення, Порядку ведення реєстрів у сфері праці та зайнятості населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2025 р. № 1403 "Деякі питання реалізації експериментального проекту щодо оптимізації та цифровізації процесів та послуг у сфері праці та зайнятості населення" (Офіційний вісник України, 2025 р., № 92, ст. 6484), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 7 січня 2026 р. № 41.
( Абзац тринадцятий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 41 від 07.01.2026 )
4. Під час реалізації експериментального проекту фізичні та юридичні особи, які є учасниками експериментального проекту відповідно до цього Порядку, керуються Конституцією та законами України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства з урахуванням особливостей, встановлених експериментальним проектом та Порядком надання грантів на професійний розвиток під час реалізації експериментального проекту щодо оптимізації та цифровізаціїпроцесів та послуг у сфері праці тазайнятості населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2025 р. № 1403.
( Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 41 від 07.01.2026 )
5. Метою реалізації експериментального проекту є:
1) цифровізація процесів та процедур, пов’язаних із наданням та отриманням послуг, шляхом запровадження Єдиної системи;
2) розширення можливостей доступу населення до професійного навчання та присвоєння/підтвердження повної та/або часткової професійної кваліфікації шляхом запровадження надання грантів на професійний розвиток (далі - грант);
3) спрощення процесів реєстрації, перереєстрації зареєстрованих безробітних та надання інших послуг;
4) підвищення ефективності працевлаштування та якості послуг шляхом: впровадження технологій штучного інтелекту для професійної орієнтації та підбору підходящої роботи, добору працівників; розширення кола суб’єктів освітньої діяльності, які залучені до проведення професійного навчання для осіб, які шукають роботу, та запровадження моніторингу якості навчання; забезпечення збору та аналізу даних для прийняття управлінських рішень;
5) створення єдиного цифрового простору для взаємодії між суб’єктами ринку праці, іншими фізичними та юридичними особами та Державною службою зайнятості, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування з питань зайнятості населення, а також забезпечення здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства у сфері зайнятості населення;
6) створення, наповнення, оновлення та використання Реєстру працездатних осіб і Реєстру робочих місць;
( Пункт 5 доповнено підпунктом 6 згідно з Постановою КМ № 41 від 07.01.2026 )
7) гармонізація національної цифрової інфраструктури у сфері праці та зайнятості населення із стандартами Європейського Союзу.
( Пункт 5 доповнено підпунктом 7 згідно з Постановою КМ № 41 від 07.01.2026 )
6. Координатором експериментального проекту є Мінекономіки, а відповідальним за організацію та забезпечення його реалізації - Державний центр зайнятості.
Учасниками експериментального проекту є суб’єкти ринку праці, суб’єкти освітньої діяльності, кваліфікаційні центри, суб’єкти господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні, суб’єкти господарювання, які здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні у інших роботодавців, Державна служба зайнятості, органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, які:
створили особистий електронний кабінет користувача на Порталі Дія або встановили мобільний додаток Порталу Дія (Дія) (у разі наявності технічної можливості) на електронному носії, критерії якого підтримують його використання;
( Абзац третій пункту 6 в редакції Постанови КМ № 41 від 07.01.2026 )
пройшли електронну ідентифікацію та автентифікацію з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, кваліфікованих електронних підписів чи печаток або удосконалених електронних підписів чи печаток, що базуються на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису чи печатки, інших засобів електронної ідентифікації, зокрема з використанням паролів, отриманих у смс-повідомленнях, які є дійсними для одного сеансу автентифікації;
( Абзац четвертий пункту 6 в редакції Постанови КМ № 41 від 07.01.2026 )
приєдналися до експериментального проекту шляхом подання засобами Порталу Дія, а у разі технічної реалізації з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) заяви про приєднання.
7. Джерелами фінансування експериментального проекту є кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, надходження в рамках програм допомоги і грантів Європейського Союзу, урядів іноземних держав, міжнародних організацій, донорських установ, а також інші джерела, не заборонені законодавством.
8. Обмін інформацією в рамках експериментального проекту здійснюється в електронній формі з дотриманням вимог Законів України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", "Про захист персональних даних", "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах".
9. Державний центр зайнятості надає щомісяця до 10 числа Мінекономіки інформацію про стан реалізації експериментального проекту, в тому числі за показниками роботи та ефективності діяльності Державної служби зайнятості під час реалізації експериментального проекту.
10. Власником Єдиної системи, її програмного забезпечення та майнових прав на нього є держава в особі Мінекономіки.
Володільцем інформації, що обробляється в Єдиній системі, є Мінекономіки, яке визначає її розпорядника відповідно до законодавства.
11. Гіперпосилання на Єдину систему розміщується на офіційних веб-сайтах власника і технічного адміністратора Єдиної системи.
12. Інформація про стан функціонування Єдиної системи розміщується на офіційному веб-сайті технічного адміністратора Єдиної системи.
13. Доступ до Єдиної системи є безоплатним, відкритим (крім даних, які не підлягають оприлюдненню) та цілодобовим (сім днів на тиждень), крім випадків проведення планових і позапланових профілактичних та/або аварійно-відновлювальних технічних робіт, пов’язаних з усуненням технічних та/або методологічних недоліків (технічного збою) в її роботі.
14. Ведення Єдиної системи здійснюється державною мовою.
Завдання, функціональні можливості та складові Єдиної системи
15. Завданнями Єдиної системи є:
1) цифровізація процесів та процедур у сфері праці та зайнятості населення, зокрема пов’язаних із наданням та отриманням послуг;
2) удосконалення наявних та створення нових сервісів у сфері праці та зайнятості населення;
3) уніфікація та цифровізація процесів взаємодії між суб’єктами Єдиної системи;
4) здійснення моніторингу та контролю за станом надання послуг, дотриманням вимог законодавства про працю та зайнятість населення;
5) надання Державній службі зайнятості, органам державної влади, органам місцевого самоврядування аналітичних даних у сфері зайнятості населення для підготовки управлінських рішень.
( Пункт 15 в редакції Постанови КМ № 41 від 07.01.2026 )
16. Функціональними можливостями Єдиної системи забезпечуються:
1) процедура електронної ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації користувачів, виключно на основі та за результатами яких користувач отримує належні йому права доступу;
2) авторизація користувачів, зокрема двофакторна та за допомогою кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису;
3) взаємодія із засобами кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису чи печатки або удосконаленого електронного підпису чи печатки, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису чи печатки користувачів з метою накладення ними власного кваліфікованого електронного підпису чи печатки або удосконаленого електронного підпису чи печатки, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису чи печатки, зокрема для створення електронного документа;
4) доступ осіб, які звертаються за отриманням послуг, зокрема осіб, які шукають роботу, зареєстрованих безробітних та отримувачів гранту, працівників, з якими укладаються трудові договори в електронній формі, та роботодавців, через особистий електронний кабінет користувача на Порталі Дія, а у разі технічної реалізації з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) до електронних документів, відомостей про їх реєстрацію в Державній службі зайнятості та отримання послуг, рішень Державної служби зайнятості, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, що стосуються послуг, які вони отримують;
( Підпункт 4 пункту 16 в редакції Постанови КМ № 41 від 07.01.2026 )
5) доступ Державної служби зайнятості до електронних документів, на основі яких надаються послуги, даних про осіб, які звертаються за отриманням послуг, осіб, які отримують послуги, інформації про стан надання послуг, інших даних про їх надання;
6) доступ суб’єктів освітньої діяльності, зокрема надавачів освітніх послуг, до електронних документів та відомостей, на основі яких вони надають освітні послуги та взаємодіють з Державною службою зайнятості;
7) доступ інших суб’єктів Єдиної системи до електронних документів та відомостей, на основі яких вони надають освітні послуги та взаємодіють з Державною службою зайнятості;
8) оформлення та подання електронних документів засобами Порталу Дія, а у разі технічної реалізації з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), гарантування їх цілісності та автентичності;
( Підпункт 8 пункту 16 в редакції Постанови КМ № 41 від 07.01.2026 )
9) отримання, розгляд відповідальними особами електронних документів, поданих користувачами засобами Порталу Дія, а у разі технічної реалізації з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (крім тих, що опрацьовуються автоматично), з автоматичною фіксацією часу надсилання та часу отримання, цілісність та автентичність електронних документів;
( Підпункт 9 пункту 16 в редакції Постанови КМ № 41 від 07.01.2026 )
10) ведення обліку осіб, які шукають роботу, зареєстрованих безробітних, інших суб’єктів Єдиної системи шляхом автоматичної реєстрації та внесення відповідних відомостей (даних) до створених в Єдиній системі наборів даних, зокрема в автоматизованому режимі;
( Підпункт 10 пункту 16 в редакції Постанови КМ № 41 від 07.01.2026 )
11) автоматичне надсилання програмними засобами повідомлення про стан розгляду документів та прийняте за результатами їх розгляду рішення суб’єкту звернення на адресу його електронної пошти та засобами Порталу Дія, а у разі технічної реалізації з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія);
( Підпункт 11 пункту 16 в редакції Постанови КМ № 41 від 07.01.2026 )
12) укладення та автоматична реєстрація електронних договорів, зокрема трудових договорів, а також формування, підписання та реєстрація електронних наказів (розпоряджень) з кадрових питань;
( Підпункт 12 пункту 16 в редакції Постанови КМ № 41 від 07.01.2026 )
13) автоматична перевірка програмними засобами повноти даних у поданих електронних документах;
14) автоматичний контроль за наповненістю та підтвердженням цілісності електронних документів;
15) проведення процедур і заходів щодо здійснення контролю та верифікації відомостей (даних), моніторингу змін індивідуальних відомостей, захисту інформації, програмного забезпечення, в тому числі від несанкціонованого доступу;
16) використання технологій шифрування для передачі даних;
17) управління правами доступу до інформації (відомостей та/або даних);
18) захист інформації, що обробляється Єдиною системою, відповідно до вимог законодавства у сфері захисту інформації;
19) електронна інформаційна взаємодія з іншими електронними інформаційними ресурсами;
20) інтеграція з програмними продуктами Державної служби зайнятості, Порталом Дія та іншими електронними інформаційними ресурсами, Єдиним реєстром кваліфікацій - Класифікатором професій, який включає класифікатор ESCO, а також системами, що забезпечують взаємодію з європейською мережею служб зайнятості (EURES);
( Підпункт 20 пункту 16 в редакції Постанови КМ № 41 від 07.01.2026 )
21) інтерактивне консультування з найпоширеніших питань щодо надання послуг, зокрема можливість обміну повідомленнями між користувачами (чат, ІР-телефонія);
22) автоматичне інформування користувачів на адресу електронної пошти та/або засобами Порталу Дія, а у разі технічної реалізації з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) про події, пов’язані із наданням послуг, стан розгляду поданих документів, необхідність або результати опрацювання документів;
23) автоматичне інформування технічного адміністратора на адресу електронної пошти про спроби несанкціонованого доступу до Єдиної системи, а також про позаштатні/аварійні ситуації, що виникають у її роботі;
24) застосування автоматизованих форм засобами Порталу Дія, а у разі технічної реалізації з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) з автоматичною перевіркою їх заповнення (обрання допустимих значень);
( Підпункт 24 пункту 16 в редакції Постанови КМ № 41 від 07.01.2026 )
25) автоматизоване використання відомостей електронних інформаційних ресурсів, з якими здійснюється електронна інформаційна взаємодія;
26) доступність інформації для користувачів з порушеннями зору, слуху, опорно-рухового апарату, мовлення та інтелектуального розвитку, а також з різними комбінаціями порушень відповідно до вимог ДСТУ EN 301 549:2022 (EN 301 549 V3.2.1 (2021-03), IDT) "Інформаційні технології. Вимоги щодо доступності продуктів та послуг ІКТ";
27) автоматичне формування пропозицій щодо роботи та підбору працівників, зокрема з використанням технологій штучного інтелекту;
( Пункт 16 доповнено підпунктом 27 згідно з Постановою КМ № 41 від 07.01.2026 )
28) ведення та актуалізація Реєстру працездатних осіб і Реєстру робочих місць, включаючи автоматизовану верифікацію внесених відомостей;
( Пункт 16 доповнено підпунктом 28 згідно з Постановою КМ № 41 від 07.01.2026 )
29) автоматична передача суб’єктам Єдиної системи відомостей у сфері праці та зайнятості населення у випадках, передбачених відповідним законодавством.
( Пункт 16 доповнено підпунктом 29 згідно з Постановою КМ № 41 від 07.01.2026 )
17. Для цифровізації процесу надання грантів Єдина система повинна забезпечувати:
1) реєстрацію надавачів освітніх послуг/кваліфікаційних центрів та облік пропонованих ними послуг;
2) подання запитів на отримання гранту;
3) автоматичну перевірку на відповідність вимогам щодо отримання гранту;
4) автоматичне прийняття рішення щодо надання гранту;
5) реєстрацію отримувачів гранту;
6) укладення тристоронніх договорів про надання освітніх послуг, послуг з присвоєння/підтвердження професійної кваліфікації;
7) автоматичне блокування подання нових запитів на грант у разі відсутності доступного ліміту коштів на відповідному напрямі з одночасним автоматичним інформуванням заявників про припинення приймання запитів та про дату/умови його відновлення;
8) формування статистичних даних.
18. Для цифровізації процесу обліку осіб, які шукають роботу, реєстрації/перереєстрації, припинення реєстрації безробітного, оформлення призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю Єдина система повинна забезпечувати:
1) облік осіб, які шукають роботу, та його припинення;
2) надання (поновлення) статусу зареєстрованого безробітного, припинення реєстрації безробітного;
3) призначення (поновлення), відкладення, скорочення тривалості, припинення виплати допомоги по безробіттю;
4) автоматичне формування резюме.
19. Для цифровізації процесу отримання послуг з професійного навчання, присвоєння/підтвердження професійної кваліфікації Єдина система повинна забезпечувати:
1) реєстрацію суб’єктів освітньої діяльності/кваліфікаційних центрів та облік пропонованих ними послуг;
2) укладення договорів про надання освітніх послуг відповідно до типових форм, передбачених законодавством у сфері освіти;
3) у разі виявлення особою, яка є користувачем, бажання оплатити вартість відповідних послуг за рахунок власних коштів укладення договорів про надання послуг з присвоєння/підтвердження професійної кваліфікації відповідно до примірної форми згідно з додатком;
4) реалізацію інших функцій, необхідних для виконання завдань Єдиної системи.
20. Для цифровізації інших процесів у сфері зайнятості населення Єдина система повинна забезпечувати:
1) проведення професійної орієнтації з використанням технологій штучного інтелекту;
2) підбір підходящої роботи, зокрема з використанням технологій штучного інтелекту, з можливістю створення "Обрій" ID із дотриманням стандартів Європейського Союзу;
3) реєстрацію вакансій і добір працівників роботодавцями та/або суб’єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні, зокрема з використанням технологій штучного інтелекту, з можливістю автоматизованого формування цифрових профілів вакансій із дотриманням стандартів Європейського Союзу;
4) процес працевлаштування та оформлення трудових відносин в електронній формі;
5) створення, формування та автоматичне оновлення наборів даних про попит та пропонування робочої сили на ринку праці;
6) проведення аналізу та моніторингу: ринку праці, попиту та пропонування робочої сили; результатів роботи кар’єрних радників, консультантів по роботі з роботодавцями; працевлаштування осіб, які отримали послуги, зокрема отримувачів грантів;
7) технічну сумісність з Єдиним реєстром кваліфікацій -Класифікатором професій, який включає класифікатор ESCO та можливість обміну даними у форматах, сумісних з мережею EURES, включно з можливістю експорту/імпорту вакансій і профілів вакансій;
8) застосування засобів автоматичного формування повідомлень у стандартизованих форматах для обміну з державними реєстрами і третіми сторонами через захищені API з підтримкою механізмів повторної відправки, підтверджень доставки і обробки помилок;
9) інші цифрові рішення, не передбачені цим пунктом.
( Пункт 20 в редакції Постанови КМ № 41 від 07.01.2026 )
21. Єдина система складається з:
1) порталу Єдиної системи;
2) інтерактивного модуля Єдиної системи;
3) Реєстру працездатних осіб;
4) Реєстру робочих місць;
5) підсистеми, яка забезпечує формування, реєстрацію, обробку, зберігання трудових договорів, наказів (розпоряджень) та інших документів з кадрових питань;
6) аналітичних систем:
супроводу процесів та процедур у сфері праці та зайнятості населення, зокрема пов’язаних із наданням та отриманням послуг, працевлаштуванням та оформленням трудових відносин в електронній формі;
аналізу та моніторингу (стану надання послуг, ринку праці, попиту та пропонування робочої сили; результатів роботи кар’єрних радників, консультантів по роботі з роботодавцями; працевлаштування осіб, які отримали послуги, зокрема отримувачів грантів, тощо) - забезпечує можливість оперативного отримання інформації (станом на будь-який момент в розрізі послуг, територій, категорій користувачів тощо);
7) інтерактивної аналітичної панелі сфери зайнятості населення - забезпечує можливість отримання визначеної для кожного суб’єкта (груп суб’єктів) Єдиної системи аналітичної інформації та створеної на її основі інфографіки, зокрема в динаміці.
( Пункт 21 в редакції Постанови КМ № 41 від 07.01.2026 )
Функціональні можливості порталу Єдиної системи
22. Користування порталом Єдиної системи та доступ до інформації, що міститься в Єдиній системі, здійснюються на безоплатній основі. Портал Єдиної системи має офіційну адресу в Інтернеті у домені gov.ua, яку визначає власник.
23. Портал електронної системи є компонентом Єдиної системи, який забезпечує:
( Підпункт 1 пункту 23 виключено на підставі Постанови КМ № 41 від 07.01.2026 )
2) доступ публічних користувачів до публічних інформаційних ресурсів (сервісів) Єдиної системи;
3) пошук інформації (крім тієї, доступ до якої обмежується) в Єдиній системі;
4) подання повідомлення про помилки, виявлені в роботі Єдиної системи.
( Пункт 24 виключено на підставі Постанови КМ № 41 від 07.01.2026 )
25. Публічна інформація з Єдиної системи у формі відкритих даних підлягає оприлюдненню відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Функціональні можливості інтерактивного модуля Єдиної системи
26. Консультування з питань надання послуг здійснюється безоплатно за допомогою онлайн-сервісу - інтерактивного модуля Єдиної системи (далі - чат-бот).
27. Програмними засобами чат-бота автоматично забезпечується надання відповідей на найпоширеніші запитання щодо надання послуг.
28. Для отримання консультації публічний користувач у чат-боті самостійно обирає найменування послуги, заповнює відповідне поле шляхом формулювання запитання із запропонованих варіантів програмними засобами.
29. Програмними засобами чат-бота автоматично забезпечується пошук/підбір максимально наближеної відповіді на запитання та в режимі реального часу надається відповідь, яка має інформаційний характер.
29-1. Функціональні можливості Єдиної системи забезпечуються залежно від типу користувачів, які мають різні права доступу.
Перелік функціональних можливостей для різних типів користувачів не є вичерпним і може бути розширений з урахуванням вимог законодавства у сфері праці та зайнятості населення, запиту їх користувачів та розвитку інформаційно-комунікаційних технологій.
( Порядок доповнено пунктом 29-1 згідно з Постановою КМ № 41 від 07.01.2026 )
Функціональні можливості Єдиної системи для користувачів
30. До користувачів, які мають відповідні права доступу, належать:
1) працездатні особи;
2) Державний центр зайнятості, регіональні центри зайнятості - Центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський та Севастопольський міські центри зайнятості та їх філії (далі - центр зайнятості);
3) суб’єкти освітньої діяльності/кваліфікаційні центри;
4) роботодавці;
5) суб’єкти господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні/суб’єкти господарювання, які здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні у інших роботодавців;
6) центральні органи виконавчої влади, зокрема які мають повноваження у сфері праці та зайнятості населення;
7) місцеві органи виконавчої влади;
8) органи місцевого самоврядування;
9) центри надання адміністративних послуг.
31. Доступ працездатних осіб до функціоналу Єдиної системи в межах наданих прав доступу забезпечується для:
1) керування власним "Обрій ID";
2) ініціювання та проходження процедур працевлаштування та оформлення трудових відносин, передбачених Порядком реалізації експериментального проекту щодо працевлаштування та оформлення трудових відносин в електронній формі з використанням Єдиної інформаційно-аналітичної системи "Обрій", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 7 січня 2026 р. № 41 "Про реалізацію експериментального проекту щодо працевлаштування та оформлення трудових відносин в електронній формі з використанням Єдиної інформаційно-аналітичної системи "Обрій";
3) отримання рекомендацій щодо працевлаштування, автоматизованих пропозицій вакансій та можливостей професійного розвитку, сформованих на підставі відомостей Реєстру працездатних осіб та Реєстру робочих місць;
4) отримання послуг з професійного навчання, присвоєння чи підтвердження професійної кваліфікації, участі у програмах сприяння зайнятості населення;
5) обліку та припинення обліку осіб, які шукають роботу, реєстрації, перереєстрації та припинення реєстрації безробітного, оформлення призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю;
6) отримання довідок (витягів) та інших електронних документів у межах наданих повноважень;
7) отримання інших послуг, передбачених законодавством у сфері праці та зайнятості населення та реалізованих у Єдиній системі.
32. Доступ центру зайнятості до функціоналу Єдиної системи в межах наданих прав доступу забезпечується для:
1) надання грантів;
2) забезпечення ведення обліку та припинення обліку осіб, які шукають роботу, реєстрації/перереєстрації, припинення реєстрації безробітного, оформлення призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю;
3) надання послуг з професійної орієнтації;
4) надання послуг з працевлаштування (пошук підходящої роботи/добір працівників для роботодавців);
5) організації професійного навчання;
6) надання послуг для роботодавців;
7) виконання програм сприяння зайнятості населення;
8) доступу до інформації, надання інформації/довідок, комунікацій та цифрових інструментів.
33. Доступ суб’єкта освітньої діяльності/кваліфікаційного центру до функціоналу Єдиної системи в межах наданих прав доступу забезпечується для:
1) реалізації процедур, пов’язаних з наданням освітніх послуг за рахунок гранту та інших джерел;
2) реалізації процедур, пов’язаних з наданням послуг з присвоєння/підтвердження професійної кваліфікації за рахунок гранту та інших джерел;
3) участі у виконанні державних програм професійного навчання;
4) надання довідок (витягів).
34. Доступ роботодавця до функціоналу Єдиної системи в межах наданих прав доступу забезпечується для:
1) реєстрації вакансій, добору працівників та взаємодії з центром зайнятості;
2) участі в державних програмах сприяння зайнятості;
3) оформлення дозволів на застосування праці іноземців та осіб без громадянства;
4) формування, подання та оновлення інформації, передбаченої законодавством у сфері зайнятості населення;
5) оформлення документації з питань управління персоналом;
6) функціонування системи управління охороною праці;
7) отримання довідок (витягів).
35. Доступ суб’єкта господарювання, який надає послуги з посередництва у працевлаштуванні/суб’єкта господарювання, який здійснює наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців, до функціоналу Єдиної системи в межах наданих прав доступу забезпечується для:
1) надання послуг з посередництва у працевлаштуванні/наймання працівників;
2) взаємодії з центром зайнятості;
3) отримання довідок (витягів).
36. Доступ Мінекономіки до функціоналу Єдиної системи в межах наданих прав доступу забезпечується для:
1) координації державної політики у сфері зайнятості населення;
2) координації діяльності Державної служби зайнятості;
3) цифрового аналізу та інтеграції даних;
4) взаємодії з іншими суб’єктами Єдиної системи.
37. Доступ Держпраці до функціоналу Єдиної системи в межах наданих прав доступу забезпечується для:
1) здійснення нагляду та контролю:
2) цифрового аналізу та інтеграції даних;
3) взаємодії з іншими суб’єктами Єдиної системи;
4) отримання довідок (витягів).
38. Доступ місцевої держадміністрації (військової адміністрації) до функціоналу Єдиної системи в межах наданих прав доступу забезпечується для:
1) моніторингу ринку праці в регіоні;
2) здійснення нагляду та контролю;
3) взаємодії з іншими суб’єктами Єдиної системи;
4) отримання довідок (витягів).
39. Доступ органу місцевого самоврядування до функціоналу Єдиної системи в межах наданих прав доступу забезпечується для:
1) моніторингу ситуації на місцевому ринку праці;
2) сприяння працевлаштуванню жителів;
3) організації підтримки роботодавців, які провадять діяльність на території відповідної територіальної громади;
4) взаємодії з іншими суб’єктами Єдиної системи;
5) отримання довідок (витягів).
40. Доступ центрів надання адміністративних послуг до функціоналу Єдиної системи в межах наданих прав доступу забезпечується для подання заяв щодо:
1) взяття на облік осіб, які шукають роботу, та припинення обліку осіб, які шукають роботу;
2) подання заяви про надання (поновлення) статусу зареєстрованого безробітного та призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю;
3) подання заяви про припинення реєстрації як безробітного;
4) надання грантів;
5) надання довідки про перебування особи на обліку осіб, які шукають роботу/реєстрації безробітного;
6) надання довідки центру зайнятості про проведені виплати та суми нарахованого доходу;
7) надання відомостей (витягу) про заявника з Єдиної системи;
8) видачі дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства;
9) видачі дубліката дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства;
10) внесення змін до дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства;
11) продовження дії дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства;
12) відкликання дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства;
13) подання заяви про надання допомоги на поховання у разі смерті безробітного;
14) взаємодії з іншими суб’єктами Єдиної системи.