• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Деякі питання реалізації експериментального проекту із забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Перелік, Акт, Звіт, Інформація, Договір, Заява, Вимоги, Форма типового документа, Порядок від 01.10.2025 № 1285
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Перелік, Акт, Звіт, Інформація, Договір, Заява, Вимоги, Форма типового документа, Порядок
  • Дата: 01.10.2025
  • Номер: 1285
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Перелік, Акт, Звіт, Інформація, Договір, Заява, Вимоги, Форма типового документа, Порядок
  • Дата: 01.10.2025
  • Номер: 1285
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 1 жовтня 2025 р. № 1285
Київ
Деякі питання реалізації експериментального проекту із забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Погодитися з пропозицією Міністерства соціальної політики, сім’ї та єдності стосовно реалізації протягом двох років з дня набрання чинності цією постановою експериментального проекту із забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів (далі - експериментальний проект).
2. Затвердити такі, що додаються:
Порядок реалізації експериментального проекту із забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів (далі - Порядок);
Порядок організації забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, у межах експериментального проекту із забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів;
перелік територіальних громад, які братимуть участь в експериментальному проекті із забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів.
3. Установити, що:
1) реалізація експериментального проекту здійснюється у Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Київській, Львівській, Полтавській, Сумській, Чернівецькій, Чернігівській, Хмельницькій та Харківській областях;
2) у межах експериментального проекту реалізуються механізми надання соціальної послуги догляду і виховання дітей в умовах, наближених до сімейних (далі - послуга "Сімейна домівка"), та оплати її вартості на умовах співфінансування з державного бюджету за бюджетною програмою КПКВК 2501370 "Розвиток системи соціальних послуг", місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством;
3) координатором експериментального проекту є Міністерство соціальної політики, сім’ї та єдності;
4) учасниками експериментального проекту є:
Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю, що відповідає за організацію та проведення відбору та рейтингового оцінювання учасників експериментального проекту та за укладення договорів про забезпечення надання послуги "Сімейна домівка" з відповідними обласними державними адміністраціями (військовими адміністраціями)/органами місцевого самоврядування та надавачами послуги "Сімейна домівка";
Національна соціальна сервісна служба, що відповідає за здійснення заходів із моніторингу за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальних послуг та за дотриманням прав дітей;
територіальні громади, визначені в переліку територіальних громад, затвердженому цією постановою;
обласні державні адміністрації (військові адміністрації), територіальні громади, території яких розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, зазначених у підпункті 1 цього пункту, визначені для участі в експериментальному проекті за результатами рейтингового оцінювання, що проводиться Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю відповідно до вимог Порядку, надавачі послуги "Сімейна домівка", які надають послугу догляду і виховання дітей в умовах, наближених до сімейних, відповідно до вимог, визначених у порядках, затверджених цією постановою;
5) після завершення експериментального проекту обласна державна адміністрація (військова адміністрація)/виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради забезпечує право дітей, які отримували послугу "Сімейна домівка", на зростання в сімейному оточенні або на догляд та виховання в умовах, наближених до сімейних.
4. Внести до Порядку використання коштів державного бюджету на розвиток системи соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2023 р. № 1352 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 9, ст. 491; 2025 р., № 59, ст. 4057), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 2025 р. № 1169, зміни, що додаються.
5. Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю забезпечити:
1) розміщення протягом 12 робочих днів з дня набрання чинності цією постановою на своєму офіційному веб-сайті оголошення про проведення відбору обласних державних адміністрацій (військових адміністрацій), територіальних громад для участі в реалізації експериментального проекту;
2) організаційний супровід, консультативну та методичну підтримку обласних державних адміністрацій (військових адміністрацій), територіальних громад з питань реалізації експериментального проекту;
3) проведення відбору обласних державних адміністрацій (військових адміністрацій), територіальних громад для участі в реалізації експериментального проекту;
4) подання щокварталу до 25 числа наступного місяця Міністерству соціальної політики, сім’ї та єдності та Державній службі у справах дітей звіту про хід реалізації експериментального проекту згідно з додатком 4 до Порядку;
5) подання протягом 30 календарних днів з дня завершення експериментального проекту Міністерству соціальної політики, сім’ї та єдності звіту про результати його реалізації.
6. Національній соціальній сервісній службі забезпечити:
1) здійснення заходів із моніторингу за дотриманням вимог законодавства під час надання послуги "Сімейна домівка" та за дотриманням прав дітей під час надання послуги "Сімейна домівка" відповідно до Порядку та Порядку здійснення державного контролю/моніторингу за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та за дотриманням прав дітей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 жовтня 2021 р. № 1035 "Деякі питання здійснення державного контролю/моніторингу за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та за дотриманням прав дітей" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 81, ст. 5163);
2) подання щомісяця до 15 числа наступного періоду Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, Державній службі у справах дітей, Міністерству соціальної політики, сім’ї та єдності звіту про результати здійснення зазначеного моніторингу.
7. Державній службі у справах дітей протягом одного місяця з дня завершення експериментального проекту проаналізувати результати його реалізації і вплив на дотримання прав дітей під час надання послуги "Сімейна домівка" і за результатами аналізу подати Міністерству соціальної політики, сім’ї та єдності відповідний звіт.
8. Рекомендувати органам місцевого самоврядування, розташованим у межах адміністративно-територіальних одиниць, зазначених у підпункті 1 пункту 3 цієї постанови, взяти участь в експериментальному проекті.
9. Міністерству соціальної політики, сім’ї та єдності подати протягом 60 календарних днів з дня завершення експериментального проекту Кабінетові Міністрів України звіт про результати його реалізації та пропозиції щодо подальшого забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів, а також пропозиції щодо внесення відповідних змін до законодавчих актів.

Прем'єр-міністр України

Ю. СВИРИДЕНКО

Інд. 26


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 1 жовтня 2025 р. № 1285
ПОРЯДОК
реалізації експериментального проекту із забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів
1. Цей Порядок визначає механізм реалізації експериментального проекту із забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів (далі - експериментальний проект).
2. У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:
місцеві замовники - облдержаміністрації (військові адміністрації), територіальні громади, території яких розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, зазначених у підпункті 1 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2025 р. № 1285 "Деякі питання реалізації експериментального проекту із забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів", визначені для участі в експериментальному проекті за результатами рейтингового оцінювання, що проводиться Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю (далі - Фонд) відповідно до вимог цього Порядку, або територіальні громади, визначені в переліку територіальних громад, які братимуть участь в експериментальному проекті із забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2025 р. № 1285 (далі - перелік територіальних громад), інтереси яких представляють сільські, селищні, міські, районні у містах (у разі їх утворення) ради та їх виконавчі органи або військові адміністрації населених пунктів (у разі їх утворення);
надавач послуги "Сімейна домівка" - юридична особа, включена до розділу "Надавачі соціальних послуг" Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, яка відповідає критеріям діяльності надавачів соціальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2020 р. № 185 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 23, ст. 880), вимогам пункту 12 цього Порядку та з якою укладено договір про забезпечення надання послуги "Сімейна домівка";
отримувачі послуги "Сімейна домівка" (далі - отримувачі) - діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 13-річного віку, їх брати/сестри, якщо їм установлено такий самий статус, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли трирічного віку та мають інвалідність, а також діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, без вікових обмежень з інвалідністю підгрупи А або тяжкими захворюваннями, розладами, травмами, станами, визначеними у додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1161 "Про затвердження переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 9, ст. 306), крім дітей, які потребують паліативної медичної допомоги;
послуга "Сімейна домівка" - послуга догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету, місцевих бюджетів, інших джерел фінансування, не заборонених законодавством, з урахуванням окремих особливостей, визначених цим Порядком;
умови, наближені до сімейних, - умови, в яких для дитини забезпечується організація життя та побуту, як у сім’ї, з можливостями брати участь у побутових справах, веденні домашнього господарства, задовольняти індивідуальні потреби, реалізувати свої права та інтереси в атмосфері безпеки, довіри, взаємоповаги, турботи і піклування та які спрямовуються на повернення до виховання в сім’ю/влаштування під опіку, піклування, у прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу (далі - сімейні форми виховання)/усиновлення/підготовку до самостійного життя та соціальну інтеграцію в суспільство.
3. Метою реалізації експериментального проекту є удосконалення механізму організації надання послуги "Сімейна домівка" та апробація механізму співфінансування вартості її надання з державного бюджету та місцевих бюджетів як альтернативи інституційному догляду та вихованню дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яких не було влаштовано в сімейні форми виховання чи не було усиновлено, з подальшим формуванням пропозицій щодо оптимізації мережі закладів та удосконалення системи догляду і виховання дітей на основі результатів експериментального проекту.
4. Реалізація експериментального проекту ґрунтується на системному підході до організації надання послуги "Сімейна домівка" та передбачає скоординовану організацію ефективної комунікації та взаємодії між Мінсоцполітики, Державною службою у справах дітей (далі - Служба), Нацсоцслужбою, Фондом, місцевими замовниками, а також надавачами послуги "Сімейна домівка".
5. Фонд, що є відповідальним за організацію та проведення відбору та рейтингового оцінювання учасників експериментального проекту та за укладення договорів про забезпечення надання послуги "Сімейна домівка", протягом 12 робочих днів з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2025 р. № 1285 "Деякі питання реалізації експериментального проекту із забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів" розміщує на своєму офіційному веб-сайті:
оголошення про проведення відбору місцевих замовників для участі в експериментальному проекті, що повинне містити інформацію про:
строк подання облдержадміністраціями (військовими адміністраціями), територіальними громадами заяв про участь в експериментальному проекті, який не може бути меншим, ніж 30 календарних днів з дня розміщення оголошення про проведення відбору місцевих замовників для участі в експериментальному проекті;
умови участі місцевих замовників в експериментальному проекті;
загальні умови проведення відбору місцевих замовників;
вимоги до документів, що подаються облдержадміністраціями (військовими адміністраціями), територіальними громадами для участі в експериментальному проекті, згідно з додатком 1;
зразки зведеного та деталізованого розрахунків вартості надання послуги "Сімейна домівка";
контактний номер телефону для отримання додаткових консультацій з питань участі в експериментальному проекті та адреса електронної пошти для подання документів.
У разі відсутності (або недостатньої кількості) поданих пропозицій для участі в експериментальному проекті в межах встановленого строку Фонд за погодженням із Мінсоцполітики може прийняти рішення про продовження строку їх подання до 30 робочих днів.
6. Для відбору місцевих замовників та розгляду пропозицій про участь в експериментальному проекті Фонд утворює комісію у складі не менш як сім осіб.
До складу комісії входять голова комісії, заступник голови комісії, секретар комісії та інші члени. Головою комісії призначається представник Фонду.
До складу комісії включаються представники Мінсоцполітики, Фонду, Служби, Нацсоцслужби, Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей, громадських об’єднань та/або благодійних організацій (за згодою), які не менш як протягом одного року провадять діяльність, пов’язану з наданням соціальних послуг дітям і сім’ям, та не планують брати участь в експериментальному проекті.
Для забезпечення організаційної діяльності комісії Фонд за погодженням із Службою може залучати незалежних експертів (за згодою).
Члени комісії здійснюють свої повноваження на громадських засадах.
Склад комісії затверджується наказом Фонду.
Член комісії, у якого наявний конфлікт інтересів, не має права брати участь у засіданнях комісії з питань, яких стосується такий конфлікт інтересів. Про наявність конфлікту інтересів член комісії або інша особа, яка має відповідні відомості, повинні повідомити голові комісії до початку засідання для прийняття рішення про можливість участі відповідного члена комісії в засіданні з відповідних питань.
Незалежні експерти, які додатково залучаються Фондом для забезпечення організаційної діяльності комісії, не можуть бути введені до правоможного складу комісії та не беруть участі в прийнятті рішень про відбір місцевих замовників.
Комісія в межах бюджетних асигнувань, передбачених для реалізації експериментального проекту на відповідний бюджетний період, визначає місцевих замовників для забезпечення надання послуги "Сімейна домівка" на підставі рейтингового оцінювання.
7. Формою роботи комісії є засідання.
Інформацію про дату, адресу, форму проведення засідання комісії Фонд розміщує на своєму офіційному веб-сайті.
Для участі в засіданні комісії можуть бути запрошені представники медіа.
Засідання комісії вважається правоможним, якщо на ньому присутні не менш як дві третини її складу.
Засідання комісії можуть проводитися за особистою участю її членів, дистанційно з використанням послуг міжособистісних електронних комунікацій (зокрема в режимі аудіо- чи відеоконференції).
8. Фонд протягом 10 робочих днів після завершення строку подання облдержадміністраціями (військовими адміністраціями), територіальними громадами пропозицій для участі в експериментальному проекті призначає дату проведення засідання комісії, на якому розглядатимуться подані пропозиції.
Служба до першого засідання комісії проводить перевірку інформації щодо наявності в облдержадміністрації (військовій адміністрації), територіальній громаді дітей, які потребують надання послуги "Сімейна домівка, та достовірність зазначених у ній відомостей про вжиття заходів до влаштування дітей під опіку, піклування, в прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу або їх усиновлення та інформує про результати Фонд.
Фонд не допускає облдержадміністрації (військові адміністрації), територіальні громади до участі у відборі під час засідання комісії в разі, коли:
інформація, зазначена у пропозиції, не відповідає інформації, що міститься у державних реєстрах;
облдержадміністрація (військова адміністрація), територіальна громада відмовилася від участі в експериментальному проекті шляхом подання заяви в довільній формі до Фонду;
пропозицію подано після закінчення встановленого Фондом строку подання пропозицій та/або не в повному обсязі;
пропозиція не відповідає умовам, зазначеним у тексті оголошення про проведення відбору місцевих замовників для участі в експериментальному проекті.
Під час першого засідання комісія визначає регламент своєї роботи та методику відбору місцевих замовників і вичерпний перелік критеріїв формування рейтингу (за потреби).
Під час наступних засідань комісія опрацьовує інформацію, що міститься у пропозиціях для участі в експериментальному проекті, та проводить оцінювання пропозицій для участі в експериментальному проекті, складає на підставі оцінювання рейтинг за формою, затвердженою Фондом.
Розгляд пропозицій здійснюється в порядку черговості їх подання до Фонду за принципом рівномірного охоплення всіх областей, які подали пропозицію.
Пріоритетним є розгляд пропозицій облдержадміністрації (військової адміністрації)/територіальних громад за місцем розташування закладу у разі, коли внаслідок надання послуги "Сімейна домівка" влаштовуються всі вихованці закладу, що призведе до його ліквідації.
Вичерпний перелік критеріїв для проведення рейтингового оцінювання за потреби визначається та затверджується на першому засіданні комісії. Комісія приймає рішення про надсилання звернення до облдержадміністрації (військової адміністрації)/територіальної громади, яка подала пропозицію для участі в експериментальному проекті, щодо усунення недоліків або уточнення інформації. Строк для усунення недоліків або уточнення інформації в такому разі встановлюється комісією і не може перевищувати 10 робочих днів з моменту отримання облдержадміністрацією (військовою адміністрацією), територіальною громадою пропозиції від комісії.
9. Відбір проводиться шляхом рейтингового оцінювання пропозицій для участі в експериментальному проекті, поданих облдержадміністраціями (військовими адміністраціями), територіальними громадами, крім територіальних громад, визначених в переліку територіальних громад.
Комісія відхиляє пропозицію в разі, коли:
облдержадміністрація (військова адміністрація)/територіальна громада та/ або пропозиція для участі в експериментальному проекті, подана нею, не відповідають умовам, визначеним у пункті 11 цього Порядку;
пропозиції для участі в експериментальному проекті оформлені з порушенням вимог до документів, що подаються облдержадміністраціями (військовими адміністраціями), територіальними громадами для участі в експериментальному проекті, згідно з додатком 1.
Члени комісії індивідуально оцінюють пропозиції для участі в експериментальному проекті із заповненням відомості оцінювання щодо кожної з них за формою, що затверджується під час першого засідання комісії, яка передається секретарю комісії.
На підставі рейтингового оцінювання комісія формує перелік місцевих замовників для участі в експериментальному проекті. Результати рейтингового оцінювання пропозицій для участі в експериментальному проекті додаються до протоколу засідання комісії.
Пропозиції територіальних громад, включених до переліку територіальних громад, не підлягають рейтинговому оцінюванню. Фонд проводить перевірку таких пропозицій щодо їх відповідності вимогам до документів, що подаються облдержадміністраціями (військовими адміністраціями), територіальними громадами для участі в експериментальному проекті, згідно з додатком 1.
Протокол підписують усі присутні на засіданні члени комісії. У разі відмови члена комісії підписати протокол інформація про це вноситься до протоколу із зазначенням причини відмови.
10. Для участі в експериментальному проекті у строк, визначений Фондом в оголошенні про проведення відбору місцевих замовників для участі в експериментальному проекті, територіальні громади, інтереси яких представляють сільські, селищні, міські, районні у містах (у разі їх утворення) ради та їх виконавчі органи або військові адміністрації населених пунктів (у разі їх утворення), або відповідні облдержадміністрації (військові адміністрації) подають до Фонду пропозиції для участі в експериментальному проекті.
У разі самостійного виявлення в поданій пропозиції для участі в експериментальному проекті неповної інформації, помилок або недоліків у строк до закінчення подання заявок може бути подана уточнена пропозиція.
11. Для участі в експериментальному проекті облдержадміністрація (військова адміністрація), територіальна громада повинна відповідати таким умовам участі:
пропозиція для участі в експериментальному проекті складена відповідно до вимог до документів, що подаються облдержадміністраціями (військовими адміністраціями), територіальними громадами для участі в експериментальному проекті, згідно з додатком 1;
наявність договірних відносин, що визначають форму співробітництва, зобов’язання та відповідальність сторін в межах реалізації експериментального проекту між облдержадміністрацією (військовою адміністрацією)/ територіальною громадою та надавачем соціальних послуг, який відповідає вимогам, визначеним у пункті 12 цього Порядку;
наявність коштів для здійснення видатків, передбачених підпунктом 2 пункту 18 цього Порядку, у відповідному місцевому бюджеті, про що зазначається у пропозиції для участі в експериментальному проекті;
наявність дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які цілодобово перебувають у закладах різних типів, форм власності та підпорядкування, зокрема в будинках дитини (у тому числі спеціалізованих), закладах дошкільної та загальної середньої освіти, у тому числі дитячих будинках, центрах соціально-психологічної реабілітації дітей, дитячих будинках-інтернатах системи соціального захисту населення, інших закладах із проживанням або цілодобовим перебуванням дітей (далі - заклади), зокрема дітей, які були тимчасово переміщені (евакуйовані) до таких закладів під час воєнного стану, або дітей, які перебувають у сім’ях патронатних вихователів, та стосовно яких було вжито вичерпних заходів до повернення/влаштування в сім’ю на виховання;
наявність власного або орендованого приміщення для організації надання послуги "Сімейна домівка", що відповідає вимогам, передбаченим пунктом 13 цього Порядку;
наявність за місцем надання послуги "Сімейна домівка" транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з порушеннями розвитку, зокрема порушеннями опорно-рухового апарату, або забезпечення надання отримувачам транспортних послуг іншим суб’єктом господарювання, що підтверджується договором, укладеним між облдержадміністрацією (військовою адміністрацією)/виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або військовою адміністрацією населеного пункту (у разі її утворення) та таким суб’єктом господарювання.
12. Надавач соціальних послуг, який може залучатися на договірних умовах місцевим замовником до участі в експериментальному проекті, повинен відповідати таким вимогам:
відповідність критеріям діяльності надавачів соціальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2020 р. № 185 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 23, ст. 880), та наявність у Реєстрі надавачів та отримувачів соціальних послуг;
кадрова спроможність надавача соціальних послуг, що передбачає:
наявність працівників для забезпечення надання послуги "Сімейна домівка", зокрема трьох сімейних вихователів та чотирьох соціальних робітників (у разі, коли серед отримувачів немає дітей з інвалідністю підгрупи А).
У разі коли серед отримувачів є діти з інвалідністю підгрупи А або тяжкими захворюваннями, розладами, травмами, станами, визначеними в переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1161, чисельність соціальних робітників збільшується на одну особу на кожну таку дитину, але не може становити більше восьми соціальних робітників за одним місцем надання послуги "Сімейна домівка";
відповідність працівників надавача, відповідальних за надання послуги "Сімейна домівка", кваліфікаційним вимогам до професій вихователя, вихователя соціального по роботі з дітьми з інвалідністю, соціального робітника, визначеним у Випуску 80 "Соціальні послуги" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженому наказом Мінсоцполітики від 29 березня 2017 р. № 518; проходження працівниками, які надаватимуть послугу "Сімейна домівка", спеціальної підготовки, зокрема щодо роботи з дітьми з інвалідністю, в тому числі з дітьми з інвалідністю підгрупи А, поведінковими та іншими особливостями їх розвитку, а також попереднього психологічного тестування.
Проведення спеціальної підготовки та попереднього психологічного тестування працівників, які надаватимуть послугу "Сімейна домівка", забезпечує Служба. Інформація про проведення спеціальної підготовки та попереднього психологічного тестування працівників, які надаватимуть послугу "Сімейна домівка", зберігається в особовій справі працівників або є додатком до договору, яким врегульовано трудові відносини із працівником.
13. Приміщення для організації надання послуги "Сімейна домівка" повинне відповідати таким вимогам:
1) мати жилу площу не меншу за площу, що визначається за такою формулою:
S = (13,65 x Х + (10 x Nі),
де 13,65 - 13,65 кв. метра жилої площі на кожного отримувача та кожного з працівників надавача послуги "Сімейна домівка", які здійснюють догляд за отримувачами в нічний час. Допускається використання приміщення, у якому жила площа на одну дитину та працівника менша за 13,65 кв. метра на особу, але не менша від середнього показника забезпеченості громадян жилою площею у відповідному населеному пункті;
Х - кількість осіб, які одночасно перебувають за місцем надання послуги "Сімейна домівка" в нічний час (отримувачі та працівники надавача послуги "Сімейна домівка", які здійснюють догляд за отримувачами в нічний час);
(10 x Nі): 10 - додаткові 10 кв. метрів жилої площі на кожного отримувача з інвалідністю, Nі - кількість отримувачів з інвалідністю;
2) не становило частину цілісного майнового комплексу закладу станом на дату набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2025 р. № 1285 "Деякі питання реалізації експериментального проекту із забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів". Надання послуги "Сімейна домівка" може бути організовано на базі приміщення малого групового будинку.
У разі коли малий груповий будинок було збудовано за кошти державного бюджету, використання такого приміщення за іншим цільовим призначенням приймається відповідно до вимог законодавства;
3) не має вивісок, інформаційних табличок чи інших елементів, що прямо або опосередковано ідентифікують його як місце надання соціальних послуг або вказують на статус отримувачів;
4) відповідає вимогам пожежної безпеки, що підтверджується засвідченою в установленому порядку копією декларації відповідності матеріально-технічної бази приміщення вимогам законодавства з питань пожежної безпеки;
5) відповідає ДБН В.2.2-40:2018 "Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення", що документально підтверджується фахівцем з питань технічного обстеження будівель і споруд, який має кваліфікаційний сертифікат. У разі неможливості повністю пристосувати місце надання послуги для потреб отримувачів з інвалідністю, забезпечується його розумне пристосування відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні";
6) містить жиле приміщення (жилу кімнату) для проживання отримувачів (не більш як по дві особи в одній кімнаті, з урахуванням родинних зв’язків, віку, статі, особистих уподобань, особливостей розвитку, стану здоров’я), дві туалетні та ванні кімнати, вітальню (кімнату для спільного проведення часу), окреме приміщення для приготування та споживання їжі, інші приміщення за потреби (з урахуванням вимог для маломобільних груп населення та розумного пристосування);
7) облаштоване необхідними виробами та обладнанням для надання послуги отримувачам, які мають інвалідність підгрупи А або тяжкі захворювання, розлади, травми, стани, визначені в переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1161, - у разі розміщення дітей з інвалідністю підгрупи А;
8) розташоване в межах населеного пункту та в доступності до закладів охорони здоров’я, освіти, культури, дозвілля, торгівлі, громадського харчування на відстані, що не перевищує 2 кілометри в у разі переміщення пішки або 10 кілометрів з використанням транспортних засобів;
9) має доступність до транспортного сполучення та пасажирського транспорту (у містах від зупинки пасажирського транспорту на відстані, що не перевищує 800 метрів, у сільській місцевості - забезпечено функціонування пасажирського транспорту);
10) розміщене в радіусі пішохідної доступності, визначеному Порядком створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, включення об’єктів до складу та виключення таких об’єктів з фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 р. № 138 "Деякі питання використання об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту" (Офіційний вісник України, 2017 р., № 24, ст. 682; 2024 р., № 88, ст. 5681) (далі - Порядок створення фонду), від готової до використання за призначенням захисної споруди цивільного захисту, споруди подвійного призначення або найпростішого укриття, балансоутримувачем якого є учасник експериментального проекту або який використовується ним на договірних засадах;
11) у приміщенні не надаються інші соціальні послуги.
14. Фонд за результатами засідання комісії та проведення рейтингового оцінювання пропозицій для участі в експериментальному проекті відповідно до умов та вимог, визначених у пунктах 11, 12 і 13 цього Порядку:
1) публікує на своєму офіційному веб-сайті інформацію щодо прийнятого комісією рішення за результатами відбору та перелік місцевих замовників, яких відібрано для участі в експериментальному проекті, протягом п’яти робочих днів після його прийняття;
2) надсилає місцевим замовникам електронною поштою протягом п’яти робочих днів після опублікування переліку, передбаченого підпунктом 1 цього пункту, проекти договорів, складених на основі примірного договору про забезпечення догляду і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в умовах, наближених до сімейних, на засадах співфінансування з державного бюджету та місцевих бюджетів за формою згідно з додатком 2 з місцевими замовниками та надавачами соціальних послуг, зазначеними у відповідних пропозиціях для участі в експериментальному проекті (далі - договір про забезпечення надання послуги "Сімейна домівка").
Місцевий замовник, якого відібрано для надання послуги "Сімейна домівка" у строк, що не перевищує 30 робочих днів з дня прийняття відповідного рішення Фондом, подає до Фонду копію рішення про внесення змін до відповідних місцевих бюджетів (затвердження відповідних бюджетів) щодо встановлення бюджетних призначень для здійснення видатків, передбачених підпунктом 2 пункту 18 цього Порядку, для подальшого підписання договору про забезпечення надання послуги "Сімейна домівка". У разі неподання такого рішення в установлений строк місцевим замовником до Фонду договір про забезпечення надання послуги "Сімейна домівка" із місцевим замовником не підписується.
15. Договір про забезпечення надання послуги "Сімейна домівка" укладається в письмовій формі у трьох примірниках між Фондом, місцевим замовником і надавачем соціальних послуг, зазначеним у відповідній пропозиції для участі в експериментальному проекті.
Договір про забезпечення надання послуги "Сімейна домівка" укладається на поточний бюджетний період в межах відповідних бюджетних асигнувань. За умови відповідності надавача соціальних послуг та місцевого замовника вимогам до надання послуги "Сімейна домівка", визначеним цим Порядком, у попередній період (за результатами моніторингу, іншого оцінювання діяльності, визначеної цим Порядком) Фонд може укласти з ними договір про забезпечення надання послуги "Сімейна домівка" на наступний бюджетний період без проведення повторного рейтингового оцінювання за умови наявності їх письмової згоди. Строк дії такого договору не може перевищувати загального строку реалізації експериментального проекту.
16. Голова (начальник) облдержадміністрації (військової адміністрації), сільський, селищний, міський голова або начальник військової адміністрації населеного пункту, голова районної в місті ради, інша визначена уповноважена особа, яка представляє місцевого замовника (далі - керівник або уповноважена особа місцевого замовника), протягом трьох робочих днів з дати отримання підписаного уповноваженою особою Фонду проекту договору про забезпечення надання послуги "Сімейна домівка" накладає кваліфікований електронний підпис або удосконалений електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, на такий договір. Накладенням такого підпису на договір про забезпечення надання послуги "Сімейна домівка" керівник або уповноважена особа місцевого замовника підтверджує готовність до виконання його умов та надання послуги "Сімейна домівка" згідно з цим Порядком.
Керівник або уповноважена особа місцевого замовника протягом одного робочого дня після підписання договору про забезпечення надання послуги "Сімейна домівка" надсилає його надавачу соціальних послуг.
Керівник надавача соціальних послуг протягом трьох робочих днів з дати отримання підписаного уповноваженою особою Фонду та керівником або уповноваженою особою місцевого замовника договору про забезпечення надання послуги "Сімейна домівка" накладає кваліфікований електронний підпис або удосконалений електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, на такий договір. Накладенням такого підпису на договір про забезпечення надання послуги "Сімейна домівка" керівник надавача соціальних послуг підтверджує готовність до виконання його умов та надання послуги "Сімейна домівка" згідно з цим Порядком.
Керівник надавача соціальних послуг протягом одного робочого дня після підписання примірників договору надсилає їх на електронну пошту місцевому замовнику. Місцевий замовник протягом одного робочого дня надсилає договір про забезпечення надання послуги "Сімейна домівка" на електронну пошту Фонду.
Фонд реєструє отримані примірники договору про забезпечення надання послуги "Сімейна домівка" та протягом трьох робочих днів забезпечує отримання підписаних примірників договору про забезпечення надання послуги "Сімейна домівка" місцевим замовником та надавачем послуги "Сімейна домівка".
Договір про забезпечення надання послуги "Сімейна домівка" вважається укладеним та набирає чинності з дати його підписання всіма сторонами договору або з дати, визначеної в ньому.
Договір про забезпечення надання послуги "Сімейна домівка" з усіма додатками до нього (крім інформації про отримувачів, яка підлягає знеособленню) підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Фонду протягом п’яти робочих днів з дати його укладення.
У разі відмови або безпідставного ухилення керівника або уповноваженої особи місцевого замовника чи надавача соціальної послуги від підписання договору про забезпечення надання послуги "Сімейна домівка" протягом трьох робочих днів після отримання ними його проекту, підписаного уповноваженою особою Фонду, Фонд приймає рішення про намір укласти договір про забезпечення надання послуги "Сімейна домівка" з місцевим замовником, пропозиція для участі в експериментальному проекті якого є наступною в рейтингу, та надавачем соціальної послуги, зазначеним у ній, про що інформує членів комісії.
Дія договору про забезпечення надання послуги "Сімейна домівка" припиняється відповідно до умов, визначених у договорі, або в разі настання інших підстав, передбачених законодавством.
17. Запланована вартість послуги "Сімейна домівка" розраховується відповідно до пункту 18 цього Порядку з розрахунку на одночасне надання послуги "Сімейна домівка" для восьми отримувачів віком від шести до 18 років, з яких чотири дитини з інвалідністю.
Фактична вартість послуги "Сімейна домівка" визначається Фондом та місцевим замовником на підставі отриманих звітів від місцевого замовника та надавача послуги "Сімейна домівка" та з урахуванням пункту 18 цього Порядку.
У разі коли фактична вартість послуги "Сімейна домівка" протягом бюджетного періоду, на який укладений договір, перевищує заплановану вартість послуги "Сімейна домівка", що підтверджується звітами місцевого замовника та копіями рішень органу опіки та піклування про влаштування/припинення надання послуги "Сімейна домівка" отримувачам, договір про забезпечення надання послуги "Сімейна домівка" переглядається в частині запланованої вартості послуги "Сімейна домівка" шляхом укладення додаткової угоди до договору.
18. У межах реалізації експериментального проекту фактичну вартість послуги "Сімейна домівка" сплачують надавачу послуги "Сімейна домівка" місцевий замовник та Фонд з урахуванням такого розподілу:
1) Фонд перераховує частину вартості послуги "Сімейна домівка" надавачу послуги "Сімейна домівка" в межах передбачених у державному бюджеті видатків на оплату частини вартості послуги "Сімейна домівка", яка розраховується за такою формулою:
Вф = БСз + ЗПЄВ,
де Вф - вартість послуги "Сімейна домівка", яку Фонд сплачує надавачу послуги "Сімейна домівка";
БСз - базова ставка для задоволення потреб отримувачів у харчуванні, одязі, взутті, засобах гігієни, миючих засобах, допоміжних засобах для навчання, іграшках, дидактичних та навчальних матеріалах, книжках, канцелярському приладді, особистих витрат отримувачів (кишенькових коштах) (далі - базова ставка для задоволення потреб отримувачів);
ЗПЄВ - заробітна плата та єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування працівників надавача послуги "Сімейна домівка", відповідальних за надання послуги "Сімейна домівка".
Базова ставка для задоволення потреб отримувачів розраховується за такою формулою:
БСз = БСо1 x КДо1 + БСо2 x КДо2 +... + БСо8 x КДо8,
де БСо1-БСо8 - базова ставка для задоволення потреб одного отримувача за один день отримання послуги "Сімейна домівка";
КДо1-КДо8 - кількість календарних днів, протягом яких у звітному місяці одному отримувачу надавалася послуга "Сімейна домівка".
Базова ставка для задоволення потреб одного отримувача за один день отримання послуги "Сімейна домівка" розраховується за такою формулою:
де К - коефіцієнт, який для отримувачів з інвалідністю становить 3,5, для інших отримувачів - 2,5;
ПМ - розмір прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку;
ККД - кількість календарних днів у звітному місяці.
У разі коли фактичні витрати надавача послуги "Сімейна домівка" для задоволення потреб отримувачів перевищують розмір базової ставки, такі витрати повинні здійснюватися відповідно до підпункту 2 цього пункту.
Витрати на оплату праці працівників надавача послуги "Сімейна домівка", відповідальних за надання послуги "Сімейна домівка", розраховуються за такою формулою:
ЗПЄВ = ЗП + ЄВ,
де ЗПЄВ - заробітна плата та єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування працівників надавача послуги "Сімейна домівка", відповідальних за надання послуги "Сімейна домівка";
ЗП - заробітна плата працівників надавача послуги "Сімейна домівка", відповідальних за надання послуги "Сімейна домівка", та з урахуванням кількості працівників надавача послуги "Сімейна домівка", визначеної пунктом 12 цього Порядку.
Розмір заробітної плати працівникам за надання послуги "Сімейна домівка" становить:
для сімейного вихователя - три мінімальні заробітні плати на місяць;
для соціального робітника - дві мінімальні заробітні плати на місяць;
ЄВ - єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування із заробітної плати працівників надавача послуги "Сімейна домівка", відповідальних за надання послуги "Сімейна домівка";
2) частина вартості послуги "Сімейна домівка", що перевищує суму коштів, яку Фонд перераховує надавачу послуги "Сімейна домівка" відповідно до підпункту 1 цього пункту (зокрема витрат надавача послуги "Сімейна домівка" на харчування працівників надавача, відповідальних за надання послуги "Сімейна домівка", на оплату комунальних послуг, енергоносіїв, необхідних для впровадження та організації надання послуги "Сімейна домівка", на утримання, експлуатацію, страхування, оренду приміщення для надання послуги "Сімейна домівка" (за наявності), інших адміністративних витрат та фактичних витрат надавача послуги "Сімейна домівка" для задоволення потреб отримувача, що перевищують розмір базової ставки для задоволення потреб отримувачів, визначеної відповідно до підпункту 1 цього пункту), сплачується місцевим замовником надавачу послуги "Сімейна домівка".
Після отримання коштів від Фонду надавачем послуги "Сімейна домівка" місцевий замовник протягом п’яти робочих днів сплачує частину вартості послуги "Сімейна домівка", яка складається з витрат, визначених абзацом першим цього підпункту, надавачу послуги "Сімейна домівка".
У разі надходження звернення про потребу в співфінансуванні послуги "Сімейна домівка" від територіальної громади, яка є місцевим замовником, облдержадміністрація (військова адміністрація) може прийняти рішення про здійснення видатків з обласного бюджету на умовах співфінансування для покриття вартості ремонтних робіт приміщення, що використовуватиметься з метою надання послуги "Сімейна домівка", та інших витрат, передбачених абзацом першим цього підпункту.
У разі надходження звернення про потребу в співфінансуванні послуги "Сімейна домівка" від облдержадміністрації (військової адміністрації), яка є місцевим замовником, виконавчий орган міської, селищної, сільської ради за місцем походження отримувача може прийняти рішення про здійснення видатків з відповідного місцевого бюджету на умовах співфінансування для покриття витрат, передбачених цим підпунктом.
У разі влаштування для отримання послуги "Сімейна домівка" дитини не за місцем її походження відшкодування витрат місцевого замовника, пов’язаних з наданням такій дитині послуги "Сімейна домівка", здійснюється шляхом надання міжбюджетного трансферту з відповідного місцевого бюджету на умовах, визначених договором про співробітництво територіальних громад.
19. Після укладення договору про забезпечення надання послуги "Сімейна домівка" за результатами роботи:
надавач послуги "Сімейна домівка" подає щомісяця не пізніше ніж до 5 числа наступного періоду місцевому замовнику звіт за результатами надання послуги "Сімейна домівка" та акти надання послуги "Сімейна домівка" відповідно до додатків 5 і 6. У разі необхідності внесення змін до поданого звіту/актів надавач послуги "Сімейна домівка" має право подати до місцевого замовника уточнений звіт/акт не пізніше ніж до 7 числа місяця, що настає за звітним;
на підставі отриманого від надавача послуги "Сімейна домівка" звіту за результатами надання послуги "Сімейна домівка" та актів надання послуги "Сімейна домівка" місцевий замовник подає щомісяця не пізніше ніж до 10 числа наступного періоду Фонду звіт про результати надання послуги "Сімейна домівка" за формою згідно з додатком 3 та акт надання послуги "Сімейна домівка" за формою згідно з додатком 5;
у разі необхідності внесення змін до поданого звіту/акта місцевий замовник має право подати до Фонду уточнений звіт/акт не пізніше ніж до 12 числа місяця, що настає за звітним.
Звіт за результатами надання послуги "Сімейна домівка" та акти надання послуги "Сімейна домівка" за звітний період у грудні надавач послуги "Сімейна домівка" подає до місцевого замовника не пізніше ніж до 18 грудня поточного місяця (а уточнений - до 5 числа місяця, що настає за звітним), місцевий замовник до Фонду - не пізніше ніж до 20 грудня поточного місяця (а уточнений - до 10 числа місяця, що настає за звітним).
Фонд протягом п’яти робочих днів перевіряє одержані від місцевого замовника звіт про результати надання послуги "Сімейна домівка" та акт надання послуги "Сімейна домівка" та протягом наступних п’яти робочих днів здійснює оплату послуги "Сімейна домівка" надавачу послуги "Сімейна домівка" відповідно до вимог, визначених у підпункті 1 пункту 18 цього Порядку, та умов договору про забезпечення надання послуги "Сімейна домівка", укладеного між Фондом, місцевим замовником та надавачем послуги "Сімейна домівка".
У разі виявлення Фондом невідповідностей у звіті про результати надання послуги "Сімейна домівка" або акті надання послуги "Сімейна домівка", одержаних від місцевого замовника, або відсутності підтвердних документів оплата послуги "Сімейна домівка" не здійснюється. Фонд інформує місцевого замовника про причини відмови в оплаті послуги "Сімейна домівка" протягом п’яти робочих днів з дня отримання від нього звіту про результати надання послуги "Сімейна домівка" та акта надання послуги "Сімейна домівка" для усунення виявлених невідповідностей.
Механізм перерахування бюджетних коштів для реалізації експериментального проекту визначається відповідно до Порядку використання коштів державного бюджету на розвиток системи соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2023 р. № 1352 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 9, ст. 491).
20. З метою забезпечення належного цільового використання коштів, передбачених для надання послуги "Сімейна домівка", надавач послуги "Сімейна домівка" відкриває окремі рахунки в установі банку та призначає своїм наказом уповноважених працівників з числа сімейних вихователів та/або соціальних робітників, які матимуть доступ до здійснення платіжних операцій з таких рахунків (далі - уповноважені працівники з правом доступу до рахунків):
рахунок для зарахування коштів базової ставки для задоволення потреб отримувачів - рахунок, призначений для здійснення витрат на базові потреби отримувачів, що перераховуються Фондом відповідно до підпункту 1 пункту 18 цього Порядку;
рахунок для зарахування коштів на потреби працівників - рахунок, призначений для зарахування коштів на покриття витрат, пов’язаних із забезпеченням створення умов праці працівників, які безпосередньо надають послугу "Сімейна домівка" (зокрема на харчування, придбання витратних матеріалів, засобів для приготування їжі та побутових потреб), які перераховуються від місцевого замовника за рахунок коштів місцевих бюджетів або інших джерел, не заборонених законодавством, або надавача соціальних послуг, крім перерахування коштів на заробітну плату працівників надавача послуги "Сімейна домівка", відповідальних за надання послуги "Сімейна домівка", які перераховуються працівникам на їх особисті рахунки в порядку, встановленому законодавством.
Кошти, передбачені у підпункті 1 пункту 18 цього Порядку та перераховані Фондом надавачу послуги "Сімейна домівка" для оплати праці працівників, спрямовуються на особисті рахунки працівників у порядку, встановленому законодавством.