КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 9 травня 2025 р. № 557 Київ |
Про затвердження Порядку здійснення відомчої реєстрації та ведення обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів
Відповідно до
статті 34 Закону України "Про дорожній рух" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок здійснення відомчої реєстрації та ведення обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів, що додається.
2. Внести до постанов Кабінету Міністрів України зміни, що додаються.
3. Міністерству внутрішніх справ забезпечити технічне доопрацювання Єдиного державного реєстру транспортних засобів для ведення обліку зареєстрованих, перереєстрованих, тимчасово зареєстрованих, знятих з обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів.
Установити, що до завершення доопрацювання Єдиного державного реєстру транспортних засобів реєстраційні дії, що передбачені Порядком, затвердженим цією постановою, а також облік зареєстрованих, перереєстрованих, тимчасово зареєстрованих, знятих з обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів здійснюються територіальними органами з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ без використання засобів Єдиного державного реєстру транспортних засобів у паперовій формі.
4. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається.
Прем'єр-міністр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Інд. 29 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 9 травня 2025 р. № 557
ПОРЯДОК
здійснення відомчої реєстрації та ведення обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів
Загальні питання
1. Цей Порядок встановлює процедуру здійснення відомчої реєстрації, перереєстрації, тимчасової реєстрації, ведення обліку і зняття з нього великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів, що не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування, присвоєння буквено-цифрової комбінації номерних знаків з їх видачею або без такої, оформлення і видачі свідоцтва про реєстрацію великотоннажного або іншого технологічного транспортного засобу (далі - свідоцтво про реєстрацію).
2. Цей Порядок є обов’язковим для всіх юридичних, у тому числі іноземних, а також фізичних осіб, які є власниками великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів чи експлуатують їх на законних підставах (далі - власники), та їх уповноважених представників.
Уповноважені представники власників виконують обов’язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.
3. Власники зобов’язані зареєструвати, перереєструвати, тимчасово зареєструвати великотоннажні та інші технологічні транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, одержання або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
4. Експлуатація великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів, не зареєстрованих, у тому числі тимчасово, не перереєстрованих, а також таких, що не пройшли технічні огляди відповідно до
Порядку проведення технічного огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. № 687 (Офіційний вісник України, 2004 р., № 21, ст. 1434; 2021 р., № 31, ст. 1793), забороняється.
Відомості щодо відомчої реєстрації, перереєстрації, тимчасової реєстрації, зняття з обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів надаються за зверненням центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, та його територіальних органів.
5. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
1) великотоннажний та інший технологічний транспортний засіб (далі - технологічний транспортний засіб) - транспортний засіб, що не бере участь у дорожньому русі, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів, транспортування розкривних порід і корисних копалин на відкритих гірничих розробках чи ґрунту на будівництві, а також інший механічний транспортний засіб, у тому числі обладнаний спеціальними пристроями чи механізмами, або транспортний засіб, призначений для руху тільки в поєднанні з іншим транспортним засобом, який керується машиністом (оператором, водієм) з робочого місця на технологічному транспортному засобі і використовується власником для забезпечення виробничих процесів під час провадження ним господарської діяльності (виготовлення продукції, виконання робіт, надання послуг), а також для переміщення сировини (матеріалів), що обробляється, і відходів виробництва;
2) відомча реєстрація технологічного транспортного засобу - здійснення комплексу заходів, пов’язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, експертним дослідженням (за потреби), оформленням і видачею свідоцтва про реєстрацію та присвоєнням буквено-цифрової комбінації номерного знака з його видачею або без такої, які здійснюються щодо технологічного транспортного засобу в Україні вперше;
3) експертне дослідження - дослідження, що проводиться працівниками Експертної служби МВС або інших державних спеціалізованих установ, що провадять судово-експертну діяльність, які мають присвоєну в установленому
Законом України "Про судову експертизу" порядку кваліфікацію судового експерта з правом проведення досліджень за відповідними експертними спеціальностями (далі - фахівці, які проводять експертне дослідження), з метою визначення справжності ідентифікаційних номерів технологічного транспортного засобу і свідоцтва про реєстрацію (виявлення фактів знищення, підробки або зміни номерів складових частин (вузлів та агрегатів) технологічних транспортних засобів, підробки свідоцтва про реєстрацію);
4) перереєстрація технологічного транспортного засобу (далі - перереєстрація) - вчинення реєстраційних дій у разі настання обставин, у зв’язку з якими виникла потреба у внесенні змін до свідоцтва про реєстрацію, у тому числі у зв’язку із зміною власника;
5) тимчасова реєстрація технологічного транспортного засобу (далі - тимчасова реєстрація) - видача свідоцтва про реєстрацію обмеженого строку дії в разі тимчасового ввезення на територію України під зобов’язання про зворотне вивезення або довгострокової передачі технологічного транспортного засобу в оренду (лізинг).
6. Відомча реєстрація, перереєстрація, тимчасова реєстрація, зняття з обліку технологічного транспортного засобу здійснюються територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг, утворені відповідно до
Закону України "Про адміністративні послуги", на основі рішень, узгоджених між сервісними центрами МВС та органами, які прийняли рішення про утворення центрів надання адміністративних послуг.
Центри надання адміністративних послуг підключаються до електронних баз даних (реєстрів), необхідних для здійснення реєстрації, перереєстрації, тимчасової реєстрації та зняття з обліку технологічного транспортного засобу, з метою прийняття, перевірки та передачі документів, видачі оформлених результатів.
У разі здійснення реєстрації, перереєстрації, тимчасової реєстрації та зняття з обліку технологічного транспортного засобу сервісними центрами МВС через центри надання адміністративних послуг видача оформлених результатів здійснюється виключно центром надання адміністративних послуг, яким здійснювалося прийняття відповідних документів.
7. Відомча реєстрація, перереєстрація, тимчасова реєстрація, зняття з обліку технологічного транспортного засобу здійснюються за місцем звернення власника незалежно від адреси задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) на території України фізичної особи чи місцезнаходження юридичної особи на підставі заяви про здійснення відомчої реєстрації, перереєстрації, тимчасової реєстрації, зняття з обліку технологічного транспортного засобу за формою згідно з додатком (далі - заява). При цьому у свідоцтві про реєстрацію зазначається адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) на території України фізичної особи (для внутрішньо переміщених осіб - місце проживання на підставі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, у якій зазначено фактичне місце проживання, або її відображення в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), чи витягу з реєстру територіальної громади про адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) або його відображення в електронній формі засобами Порталу Дія) або місце реєстрації юридичної особи, за якою реєструється технологічний транспортний засіб.
8. Відомча реєстрація, перереєстрація, тимчасова реєстрація, зняття з обліку технологічних транспортних засобів здійснюються після проведення уповноваженими особами сервісного центру МВС перевірки відповідних документів та/або відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів, державному Реєстрі атестованих судових експертів, Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, базі даних "Розшук" інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України", перевірки відомостей про обмеження відчуження з Державного реєстру обтяжень рухомого майна та відомостей про документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також відомостей про адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) на території України, що містяться в Єдиному державному демографічному реєстрі, відомостей про особу, що містяться в Єдиному реєстрі боржників, Державному реєстрі санкцій, відповідних базах даних та державних реєстрах щодо осіб, які перебувають у розшуку, перевірки дійсності довіреності за Єдиним реєстром довіреностей, документів, що підтверджують правомірність придбання, отримання, відомостей щодо митного оформлення шляхом отримання відповідних відомостей із таких баз даних і реєстрів. За результатами таких перевірок на заяві власника технологічного транспортного засобу робиться відповідний напис про їх проведення, що засвідчується підписом уповноваженої особи сервісного центру МВС із зазначенням прізвища, власного імені, по батькові (за наявності) і дати (крім випадків подання заяви в електронній формі через електронний кабінет водія або засобами Порталу Дія (за технічної можливості).
За наявності технічної можливості щодо електронної інформаційної взаємодії між МВС та суб’єктами електронної взаємодії перевірка відповідних документів та/або відомостей, їх отримання за реєстрами, базами і банками даних проводиться автоматично засобами центральної підсистеми єдиної інформаційної системи МВС або системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів.
У разі звернення до сервісного центру МВС власника або його уповноваженого представника, що перебуває в розшуку, а також у разі перебування технологічного транспортного засобу у розшуку відомча реєстрація (перереєстрація, тимчасова реєстрація), зняття з обліку технологічного транспортного засобу не здійснюються, а працівник сервісного центру МВС невідкладно інформує про виявлення такого факту Національну поліцію.
Відомча реєстрація (перереєстрація, тимчасова реєстрація), зняття з обліку технологічних транспортних засобів через електронний кабінет водія або засобами Порталу Дія (за технічної можливості) здійснюються з урахуванням положень абзаців четвертого - десятого пункту 8 та абзацу п’ятого пункту 9 цього Порядку. У разі надходження до сервісного центру МВС звернення щодо технологічного транспортного засобу, відомості про власника якого містяться в Єдиному реєстрі боржників, перереєстрація такого транспортного засобу не здійснюється, крім випадків, коли:
перереєстрація технологічного транспортного засобу не пов’язана з його відчуженням або передачею в оренду (користування);
технологічний транспортний засіб придбано на електронному аукціоні в порядку, встановленому
статтею 61 Закону України "Про виконавче провадження";
технологічний транспортний засіб отримано в рахунок погашення боргу в порядку, встановленому
статтею 61 Закону України "Про виконавче провадження";
технологічний транспортний засіб придбано в порядку, встановленому
статтею 30 Закону України "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень";
У разі надходження до сервісного центру МВС звернення власника чи його уповноваженого представника для здійснення відомчої реєстрації, перереєстрації, тимчасової реєстрації, зняття з обліку технологічних транспортних засобів (зокрема у зв’язку з вибракуванням (списанням) технологічного транспортного засобу в цілому) уповноважена особа сервісного центру МВС перевіряє факт застосовування санкцій, передбачених пунктами 1, 1-1, 4, 7, 16 частини першої
статті 4 Закону України "Про санкції", щодо такої особи.
У разі встановлення факту застосування санкцій, передбачених пунктами 1, 1-1, 4, 7, 16 частини першої
статті 4 Закону України "Про санкції", до фізичних або юридичних осіб, які звернулися за здійсненням відомчої реєстрації, перереєстрації, тимчасової реєстрації, зняття з обліку технологічних транспортних засобів (зокрема у зв’язку з вибракуванням (списанням) технологічного транспортного засобу в цілому), уповноважена особа сервісного центру МВС відмовляє у вчиненні таких дій, якщо вчинення таких дій призведе до порушення обмежень (заборон), установлених санкцією відповідного виду, та невідкладно інформує про виявлення такого факту уповноважений підрозділ МВС відповідно до типових інформаційних карток адміністративних послуг, які надаються сервісними центрами МВС.
Накладення на технологічний транспортний засіб арешту, встановлення щодо нього будь-яких обтяжень чи заборон (зокрема розпоряджатися або користуватися ним), наявність відомостей про власника технологічного транспортного засобу в Єдиному реєстрі боржників не перешкоджає вчиненню щодо такого транспортного засобу реєстраційних дій (відомчій реєстрації, перереєстрації, зняттю з обліку), якщо такі дії вчиняються на підставі судового рішення про застосування до фізичної або юридичної особи санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої
статті 4 Закону України "Про санкції", яке набрало законної сили та за яким транспортний засіб стягнуто в дохід держави.
Забороняється здійснення відомчої реєстрації (перереєстрації, тимчасової реєстрації), зняття з обліку технологічних транспортних засобів, щодо яких у Єдиному державному реєстрі транспортних засобів є відомості про накладення арешту на підставі судового рішення чи постанови державного або приватного виконавця, крім відомчої реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку технологічних транспортних засобів, стягнутих у дохід держави за судовим рішенням про застосування до фізичної або юридичної особи санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої
статті 4 Закону України "Про санкції", яке набрало законної сили.
9. Відомча реєстрація, перереєстрація, тимчасова реєстрація технологічних транспортних засобів здійснюються за умови внесення їх власниками в установленому порядку оплати вартості послуги з відомчої реєстрації, перереєстрації, тимчасової реєстрації, зняття з обліку великовантажних та інших технологічних транспортних засобів з видачею свідоцтва про реєстрацію та присвоєнням буквено-цифрової комбінації номерних знаків з їх видачею або без такої з урахуванням витрат, пов’язаних з придбанням бланка свідоцтва про реєстрацію та номерних знаків (у разі їх видачі).
За бажанням власника, а також у випадках, визначених цим Порядком, проводиться експертне дослідження, яке передує відомчій реєстрації, перереєстрації, тимчасовій реєстрації, зняттю з обліку технологічного транспортного засобу.
Відомча реєстрація технологічних транспортних засобів, що були в експлуатації за кордоном, здійснюється виключно після проведення експертного дослідження.
За результатами проведеного експертного дослідження фахівці, які проводять експертне дослідження, невідкладно складають відповідний висновок. Відомості, що містяться в такому висновку, формуються в день проведення експертного дослідження до Єдиного державного реєстру транспортних засобів.
Відомча реєстрація, перереєстрація, тимчасова реєстрація, зняття з обліку технологічного транспортного засобу, щодо якого в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна є відомості про обмеження відчуження, здійснюються виключно за умови надання письмової згоди обтяжувача, крім випадку переходу права власності на технологічний транспортний засіб на підставі судового рішення про застосування до фізичної або юридичної особи санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої
статті 4 Закону України "Про санкції", яке набрало законної сили та за яким транспортний засіб стягнуто в дохід держави.
Технологічні транспортні засоби, що належать фізичним особам - підприємцям, реєструються за ними як за фізичними особами.
На зареєстровані, перереєстровані, тимчасово зареєстровані технологічні транспортні засоби видаються свідоцтва про реєстрацію і присвоюються буквено-цифрові комбінації номерних знаків з їх видачею або без такої. Номерні знаки повинні відповідати вимогам, установленим МВС.
Присвоєння буквено-цифрової комбінації номерних знаків без їх видачі здійснюється виключно за бажанням власників.
Облік зареєстрованих, перереєстрованих, тимчасово зареєстрованих, знятих з обліку технологічних транспортних засобів передбачає реєстрацію, накопичення, узагальнення, зберігання і передачу інформації про такі технологічні транспортні засоби та відомостей про їх власників, які вносяться до Єдиного державного реєстру транспортних засобів.
10. Відомча реєстрація, перереєстрація, тимчасова реєстрація, зняття з обліку технологічних транспортних засобів, крім випадків вибракування (списання) їх у цілому, без ідентифікаційних номерів або із знищеними, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один або кілька символів номера) ідентифікаційними номерами складових частин (вузлів та агрегатів) не допускаються (крім випадків повернення технологічного транспортного засобу із знищеними або підробленими ідентифікаційними номерами після незаконного заволодіння таким засобом).
На самостійно сконструйовані технологічні транспортні засоби та на технологічні транспортні засоби, у яких відсутні ідентифікаційні номери складових частин (вузлів та агрегатів), наносяться спеціальні індивідуальні ідентифікаційні номери або здійснюється дублювання первинних ідентифікаційних номерів технологічних транспортних засобів відповідно до висновків Головного сервісного центру МВС щодо можливості здійснення таких процедур з підстав та в порядку, що визначені МВС. У такому разі під час відомчої реєстрації, перереєстрації, тимчасової реєстрації, зняття з обліку технологічного транспортного засобу в реєстраційних документах ставляться в установленому законодавством порядку відповідні відмітки, інформація про які вноситься до Єдиного державного реєстру транспортних засобів.
Порядок видачі висновків щодо можливості нанесення спеціальних індивідуальних ідентифікаційних номерів або здійснення дублювання первинних ідентифікаційних номерів технологічних транспортних засобів визначається МВС.
До нанесення спеціальних індивідуальних ідентифікаційних номерів, дублювання первинних ідентифікаційних номерів технологічних транспортних засобів (спеціального маркування) залучаються юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми. Вимоги, порядок залучення таких осіб до здійснення спеціального маркування, формування їх переліку встановлюються МВС.
11. Відомча реєстрація, перереєстрація, тимчасова реєстрація, зняття з обліку технологічних транспортних засобів здійснюються на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність, для юридичних осіб - організаційно-розпорядчий документ (наказ, рішення, розпорядження) про здійснення відомчої реєстрації, перереєстрації, тимчасової реєстрації, зняття з обліку технологічних транспортних засобів та видана юридичною особою довіреність).
12. Документами, що підтверджують правомірність придбання, отримання, користування і розпорядження технологічним транспортним засобом, складовими частинами (вузлами та агрегатами), які мають ідентифікаційні номери, є:
договір купівлі-продажу, міни, дарування, лізингу, позички, застави, біржова угода, договір про спільне володіння, користування і розпорядження майном, що перебуває у спільній частковій власності;
документи, що підтверджують реалізацію технологічного транспортного засобу або складових частин (вузлів та агрегатів) на аукціоні;
договір оренди майна із зазначенням у ньому домовленості між сторонами щодо реєстрації технологічного транспортного засобу за орендарем та доручення на право керування і використання цього транспортного засобу;
виконавчий напис нотаріуса про витребування від боржника майна;
рішення суду про визнання права власності на технологічний транспортний засіб;
договір про спільне володіння, користування в разі отримання технологічних транспортних засобів кількома громадянами в рахунок майнових паїв у зв’язку з виходом або виключенням їх із кооперативу, рішенням органу управління господарського товариства, засвідченим в установленому порядку, про повернення засновникові (учасникові) товариства у зв’язку з його виходом або виключенням з товариства технологічного транспортного засобу, переданого ним у власність або для користування;
інші документи, що підтверджують правомірність придбання, отримання, користування і розпорядження технологічним транспортним засобом або складовими частинами (вузлами та агрегатами).
13. У разі здійснення відомчої реєстрації, перереєстрації, тимчасової реєстрації, зняття з обліку технологічних транспортних засобів через центри надання адміністративних послуг документи, необхідні для отримання адміністративної послуги, приймаються з урахуванням положень інформаційної картки на таку послугу, яка надається сервісними центрами МВС.
14. Функціональні спроможності електронного кабінету водія та Порталу Дія (за технічної можливості) дають можливість власникам замовити послуги з відомчої реєстрації, перереєстрації, тимчасової реєстрації, зняття з обліку технологічних транспортних засобів.
Заява в електронній формі, подана через електронний кабінет водія або засобами Порталу Дія (за технічної можливості), розглядається у строк до п’яти робочих днів із моменту її надходження.
Під час опрацювання заяви в електронній формі уповноважені особи сервісного центру МВС перевіряють відомості про особу власника та технологічний транспортний засіб за відповідними реєстрами та базами даних, доступ до яких має МВС, у порядку, визначеному пунктом 8 цього Порядку. Відомча реєстрація (перереєстрація, тимчасова реєстрація), зняття з обліку технологічних транспортних засобів через електронний кабінет водія або засобами Порталу Дія (за технічної можливості) здійснюються з урахуванням положень абзаців четвертого - десятого пункту 8 та абзацу п’ятого пункту 9 цього Порядку.
Відомча реєстрація, перереєстрація, тимчасова реєстрація, зняття з обліку технологічних транспортних засобів через електронний кабінет водія або засобами Порталу Дія (за технічної можливості) не здійснюються в разі, коли:
у відомостях, що містяться в заяві або в Єдиному державному демографічному реєстрі, відсутня інформація щодо адреси задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи на території України;
власник та/або технологічний транспортний засіб перебувають у розшуку (про виявлення такого факту працівник сервісного центру МВС негайно інформує Національну поліцію);
відсутня інформація, що підтверджує сплату вартості послуги з урахуванням витрат, пов’язаних з придбанням бланка свідоцтва про реєстрацію та номерного знака (в разі його видачі);
під час проведення перевірки відповідних відомостей, внесених в електронній формі, виявлено недостовірну інформацію або розбіжності.
Отримання замовлених через електронний кабінет водія або засобами Порталу Дія свідоцтва про реєстрацію та номерного знака (в разі його видачі) здійснюється позачергово власником або уповноваженим представником (за наявності документів, що підтверджують повноваження представника) під підпис після пред’явлення паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон, або тимчасового посвідчення громадянина України, або посвідки на постійне проживання, або посвідки на тимчасове проживання, або посвідчення біженця, або посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, або посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист.
Видача замовлених через електронний кабінет водія або засобами Порталу Дія (за технічної можливості) свідоцтва про реєстрацію та номерного знака (в разі його видачі) у зв’язку з перереєстрацією, зняттям з обліку технологічного транспортного засобу здійснюється за умови повернення свідоцтва про реєстрацію та номерного знака з перереєстрованого або знятого з обліку технологічного транспортного засобу (крім перереєстрації у зв’язку із втратою, викраденням свідоцтва про реєстрацію та/або номерного знака).
Після опрацювання поданої через електронний кабінет водія або засобами Порталу Дія (за технічної можливості) заяви про перереєстрацію у зв’язку із втратою, викраденням свідоцтва про реєстрацію та/або номерного знака до Єдиного державного реєстру транспортних засобів вноситься інформація про втрату чи викрадення такого свідоцтва про реєстрацію та/або номерного знака, які вважаються недійсними.
Порядок формування та подання документів засобами електронного кабінету водія та Порталу Дія (за технічної можливості), а також порядок їх розгляду сервісними центрами МВС встановлюються МВС.
Забороняється здійснення відомчої реєстрації (перереєстрації, тимчасової реєстрації), зняття з обліку технологічних транспортних засобів через електронний кабінет водія або засобами Порталу Дія (за технічної можливості), щодо яких у Єдиному державному реєстрі транспортних засобів є відомості про накладення арешту на підставі судового рішення чи постанови державного або приватного виконавця.
Відомча реєстрація технологічних транспортних засобів
15. Для відомчої реєстрації технологічного транспортного засобу власник подає:
документи, що підтверджують правомірність придбання, отримання технологічного транспортного засобу;
документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус власника або уповноваженого представника (в разі подання документів уповноваженим представником);
декларацію про відповідність - документ, оформлений виробником або його уповноваженим представником для технологічних транспортних засобів, на які поширюється дія
Технічного регламенту безпеки машин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. № 62 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 9, ст. 344; 2023 р., № 81, ст. 4630), а також документ про відповідність технологічного транспортного засобу вимогам
Технічного регламенту шумового випромінювання у навколишнє середовище від обладнання, що використовується ззовні приміщень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 р. № 1186 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 23, ст. 839) (у разі поширення його дії на такий засіб);
висновок експертного дослідження (в разі реєстрації технологічного транспортного засобу, що був в експлуатації за кордоном).
На підставі поданих документів уповноважена особа сервісного центру МВС або центру надання адміністративних послуг (у разі подання документів через центри надання адміністративних послуг) формує засобами Єдиного державного реєстру транспортних засобів заяву в електронній формі, яку друкує та надає для перевірки та підпису власнику чи уповноваженому представнику.
Відчуження (крім технологічних транспортних засобів, які перейшли у власність спадкоємця на підставі свідоцтва про право на спадщину), передача права користування та/або розпорядження придбаних технологічних транспортних засобів, не зареєстрованих у сервісних центрах МВС, не допускається.
16. Відповідальність за достовірність поданих для відомчої реєстрації документів несе власник згідно із законодавством.
17. Відомча реєстрація технологічного транспортного засобу, на який відсутні документи, що підтверджують правомірність придбання чи отримання, здійснюється на підставі рішення суду про встановлення права власності на технологічний транспортний засіб.
18. Технологічний транспортний засіб, який належить кільком юридичним або фізичним особам на праві спільної власності, що підтверджується одним із документів, зазначених у пункті 12 цього Порядку, за письмовою згодою співвласників реєструється за одним із них. У графі "Особливі відмітки" свідоцтва про реєстрацію щодо іншого співвласника робиться запис із зазначенням найменування юридичної особи або прізвища, власного імені та по батькові (за наявності) фізичної особи, яка є співвласником.
19. Технологічні транспортні засоби, які належать неповнолітнім, реєструються за ними за умови досягнення 14-річного віку (крім випадків успадкування за законом) за нотаріально засвідченою згодою батьків (усиновлювачів), прийомних батьків, батьків-вихователів або піклувальника. У Єдиному державному реєстрі транспортних засобів щодо таких технологічних транспортних засобів також зазначаються прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності) батьків (усиновлювачів), прийомних батьків, батьків-вихователів неповнолітнього або його піклувальника і ставиться відмітка про заборону перереєстрації з метою відчуження та зняття з обліку технологічних транспортних засобів без їх дозволу та дозволу органу опіки та піклування.
Після досягнення повноліття всі обмеження щодо перереєстрації з метою відчуження та зняття з обліку технологічних транспортних засобів, які встановлювалися для неповнолітніх, знімаються.
20. Реєстрація самостійно сконструйованих або переобладнаних технологічних транспортних засобів здійснюється за умови наявності ідентифікаційних номерів складових частин (вузлів і агрегатів) та надання власником документів, що підтверджують факт придбання таких складових частин, висновку експертного дослідження, документів, які підтверджують проходження технічного огляду.
21. Після реєстрації технологічного транспортного засобу заява (з відмітками про видане свідоцтво про реєстрацію, присвоєння буквено-цифрової комбінації номерного знака з його видачею чи без такої) і додані до неї документи (їх копії) зберігаються в сервісному центрі МВС протягом трьох років.
22. Відомості про зареєстрований технологічний транспортний засіб вносяться до Єдиного державного реєстру транспортних засобів.
23. Експлуатація технологічних транспортних засобів у разі втрати свідоцтва про реєстрацію та/або номерного знака забороняється.
Перереєстрація технологічних транспортних засобів
24. Перереєстрація технологічного транспортного засобу здійснюється в разі зміни його власника, втрати (викрадення) свідоцтва про реєстрацію та/або номерного знака, зміни місцезнаходження або найменування власників - юридичних осіб (крім зміни найменування юридичної особи у зв’язку із зміною типу акціонерного товариства або у зв’язку з перетворенням акціонерного товариства в інше господарське товариство), адреси зареєстрованого / задекларованого місця проживання (перебування) або прізвища, власного імені, по батькові (за наявності) власника - фізичної особи, переобладнання транспортного засобу чи заміни складових частин (вузлів та агрегатів), що мають ідентифікаційні номери.
Технологічні транспортні засоби, отримані власником у разі злиття, приєднання, поділу, перетворення юридичної особи, реєструються за новим власником (юридичною особою) на підставі передавального акта (у разі злиття, приєднання або перетворення)/розподільного балансу (у разі поділу).
25. Для перереєстрації технологічного транспортного засобу власник подає:
документи, що підтверджують право власності на технологічний транспортний засіб (у разі перереєстрації у зв’язку із зміною власника), або документи, які підтверджують обставини, за яких виникла потреба у внесенні змін до свідоцтва про реєстрацію;
документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус власника або уповноваженого представника (в разі подання документів уповноваженим представником);
документи, що підтверджують повноваження представника (в разі подання документів уповноваженим представником);
свідоцтво про реєстрацію технологічного транспортного засобу (для технологічних транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих) до набрання чинності цим Порядком, свідоцтво про реєстрацію технологічного транспортного засобу подається з відміткою про його зняття з обліку у попередньому органі реєстрації, засвідченою підписом уповноваженої особи та скріпленою печаткою (за наявності) цього органу);
висновок експертного дослідження (в разі проведення експертного дослідження).
Перереєстрація технологічних транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих) до набрання чинності цим Порядком, здійснюється виключно після проведення експертного дослідження ідентифікаційних номерів складових частин (вузлів та агрегатів) технологічного транспортного засобу і свідоцтва про реєстрацію.
На підставі отриманих документів формується заява відповідно до пункту 15 цього Порядку.
26. За результатами перереєстрації видається нове свідоцтво про реєстрацію та присвоюється буквено-цифрова комбінація номерного знака з його видачею або без такої. У розділі "Особливі відмітки" нового свідоцтва про реєстрацію зазначаються серія, номер попереднього свідоцтва про реєстрацію та найменування органу реєстрації, який його видавав.
27. Відомості про перереєстрацію технологічного транспортного засобу вносяться до Єдиного державного реєстру транспортних засобів.
28. Заява (з відмітками про видане свідоцтво про реєстрацію, присвоєну буквено-цифрову комбінацію номерного знака з його видачею чи без такої) і додані до неї документи (їх копії) зберігаються в сервісному центрі МВС протягом трьох років із дня її оформлення.
Тимчасова реєстрація технологічних транспортних засобів
29. Для тимчасової реєстрації технологічного транспортного засобу власник подає:
документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус власника або уповноваженого представника (в разі подання документів уповноваженим представником);
документи, що підтверджують повноваження представника (в разі подання документів уповноваженим представником);
документи, що підтверджують право користування, розпорядження технологічним транспортним засобом;
свідоцтво про реєстрацію технологічного транспортного засобу (для зареєстрованих технологічних транспортних засобів);
висновок експертного дослідження (в разі проведення експертного дослідження).
У разі тимчасової реєстрації технологічних транспортних засобів, тимчасово ввезених на митну територію України під зобов’язання про зворотне вивезення, додатково подається засвідчена належним чином копія зобов’язання про зворотне вивезення.
Тимчасова реєстрація технологічних транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих) до набрання чинності цим Порядком, а також тимчасово ввезених на митну територію України під зобов’язання про зворотне вивезення, здійснюється виключно після проведення експертного дослідження ідентифікаційних номерів складових частин (вузлів та агрегатів) технологічного транспортного засобу і свідоцтва про реєстрацію.
На підставі отриманих документів формується заява відповідно до пункту 15 цього Порядку.
30. На тимчасово зареєстровані технологічні транспортні засоби видається свідоцтво про реєстрацію на строк, зазначений у заяві, але не більш як на строк, зазначений у документах, які підтверджують право користування або розпорядження технологічним транспортним засобом, або зобов’язанні про зворотне вивезення, та присвоюється буквено-цифрова комбінація номерного знака з його видачею або без такої.
31. Відомості про тимчасову реєстрацію технологічного транспортного засобу вносяться до Єдиного державного реєстру транспортних засобів.
32. Заява (з відмітками про видане свідоцтво про реєстрацію, присвоєну буквено-цифрову комбінацію номерного знака з його видачею чи без такої) і додані до неї документи (їх копії) зберігаються в сервісному центрі МВС протягом трьох років із дня її оформлення.
33. Після закінчення строку тимчасової реєстрації технологічних транспортних засобів такі транспортні засоби вважаються незареєстрованими та підлягають перереєстрації або зняттю з обліку їх власниками у визначений цим Порядком строк.
Зняття технологічних транспортних засобів з обліку
34. Технологічні транспортні засоби знімаються з обліку у зв’язку із:
непридатністю до подальшого використання та його вибракуванням (списанням) у цілому;
вивезенням технологічного транспортного засобу за кордон.
Вибракування (списання) технологічного транспортного засобу, що належить юридичній особі, підтверджується актом на списання (ліквідацію) основних засобів, а фізичній особі - її заявою. При цьому свідоцтво про реєстрацію та номерний знак таких технологічних транспортних засобів здаються до сервісного центру МВС.
35. Для зняття технологічного транспортного засобу з обліку власник подає:
документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус власника або уповноваженого представника (в разі подання документів уповноваженим представником);
документи, що підтверджують повноваження представника (в разі подання документів уповноваженим представником);
свідоцтво про реєстрацію;
номерний знак;
акт на списання (ліквідацію) основних засобів (для юридичних осіб);
висновок експертного дослідження (в разі проведення експертного дослідження).
У разі втрати свідоцтва про реєстрацію та/або номерного знака технологічного транспортного засобу, який непридатний до подальшого використання та вибраковується (списується) в цілому, власник подає до сервісного центру МВС засвідчені належним чином копії документів, що підтверджують факт його втрати.
На підставі отриманих документів формується заява відповідно до пункту 15 цього Порядку.
36. Зняття з обліку технологічного транспортного засобу, що належить кільком юридичним або фізичним особам на праві спільної власності, здійснюється лише за умови наявності їх спільного рішення (заяви).
37. Технологічні транспортні засоби, що вивозяться за кордон, знімаються з обліку виключно після проведення експертного дослідження ідентифікаційних номерів складових частин (вузлів та агрегатів) технологічного транспортного засобу.
У свідоцтві про реєстрацію або на копії реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію технологічних транспортних засобів, знятих з обліку у зв’язку із вивезенням за кордон, робиться запис: "Знято з обліку для вивезення за кордон".
38. Відомості про зняті з обліку технологічні транспортні засоби вносяться до Єдиного державного реєстру транспортних засобів.
39. Заява і додані до неї документи (їх копії), які стали підставою для зняття з обліку, зберігаються в сервісному центрі МВС протягом трьох років із дня її оформлення.
Скасування відомчої реєстрації, перереєстрації, тимчасової реєстрації, зняття з обліку технологічних транспортних засобів
40. Відомча реєстрація, перереєстрація, тимчасова реєстрація, зняття з обліку технологічного транспортного засобу скасовуються:
у разі встановлення факту підробки документів, які посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус власника чи підтверджують право володіння, користування чи розпорядження технологічним транспортним засобом, а також у разі встановлення факту підробки декларації про відповідність, документів про проходження технічного огляду, висновку експертного дослідження (про виявлення такого факту працівник сервісного центру МВС негайно інформує Національну поліцію);
у разі здійснення відомчої реєстрації (перереєстрації, тимчасової реєстрації) або зняття з обліку технологічного транспортного засобу, не зважаючи на наявність відомостей про його власника в Єдиному реєстрі боржників та/або наявності обтяження щодо такого технологічного транспортного засобу відповідно до Державного реєстру обтяжень рухомого майна, Єдиного державного реєстру транспортних засобів, або в разі подання документів, інформація в яких не відповідає відомостям відповідних державних реєстрів;
у разі визнання недійсним правочину, на підставі якого здійснювалися відомча реєстрація, перереєстрація, тимчасова реєстрація, зняття з обліку технологічного транспортного засобу;
на підставі рішення суду;
у разі встановлення факту підроблення митних документів або нездійснення митного оформлення технологічного транспортного засобу.
41. У разі виявлення технологічних транспортних засобів, зареєстрованих, перереєстрованих, тимчасово зареєстрованих, знятих з обліку в сервісних центрах МВС за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв’язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС передають наявні документи до відповідного органу досудового розслідування. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх копії з необхідним поясненням надсилаються митному органу, зазначеному в таких документах.
42. Відносини щодо прийняття, набрання чинності, оскарження в адміністративному порядку, припинення дії, виконання адміністративних актів, передбачені цим Порядком, регулюються
Законом України "Про адміністративну процедуру".
Додаток
до Порядку
ЗАЯВА
про здійснення відомчої реєстрації, перереєстрації, тимчасової реєстрації, зняття з обліку великотоннажного та іншого технологічного транспортного засобу
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 9 травня 2025 р. № 557
ЗМІНИ,
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України
1. У постанові Кабінету Міністрів України від 31 січня 1992 р.
№ 47 "Про затвердження зразків свідоцтва про реєстрацію машини, талона тимчасового обліку машини, свідоцтва про реєстрацію великотоннажного транспортного засобу або іншого технологічного транспортного засобу, технічного талона транспортного засобу Збройних Сил, бланків та технічного опису бланків технічного талона транспортного засобу Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, Національної поліції, Служби безпеки, Управління державної охорони" (ЗП України, 1992 р., № 3, ст. 57; Офіційний вісник України, 2021 р., № 54, ст. 3346; 2023 р., № 78, ст. 4425, № 94, ст. 5560; 2024 р., № 2, ст. 42):
1) у назві постанови слова ", свідоцтва про реєстрацію великотоннажного транспортного засобу або іншого технологічного транспортного засобу" виключити;
2) у пункті 1:
в абзаці другому слова ", свідоцтва про реєстрацію великотоннажного транспортного засобу або іншого технологічного транспортного засобу" виключити;
в абзаці четвертому слово "державних" замінити словом "національних", а слова "Міністерством економічного розвитку і торгівлі та" виключити;
3) у додатку 2 до постанови зразок свідоцтва про реєстрацію великотоннажного транспортного засобу або іншого технологічного транспортного засобу виключити.
2. У
переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції та Державної міграційної служби, і розмірі плати за їх надання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2007 р. № 795 (Офіційний вісник України, 2007 р., № 42, ст. 1671; 2011 р., № 84, ст. 3068; 2015 р., № 90, ст. 3044):
1) доповнити перелік пунктом 14-1 такого змісту:
"14-1. Відомча реєстрація, перереєстрація, тимчасова реєстрація, зняття з обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів з видачею свідоцтва про реєстрацію та присвоєнням буквено-цифрової комбінації номерних знаків з їх видачею або без такої | 350"; |
2) у пункті 38 слова "вимогам безпеки дорожнього руху, нормам і стандартам" замінити словами "вимогам безпеки дорожнього руху і нормам";
3) у пункті 43 слова "технічним умовам та" виключити;
4) у пункті 44 слова "і стандартів" виключити.
1) доповнити пункт підпунктом 21-9 такого змісту:
"21-9) здійснює у випадках, передбачених законом, відомчу реєстрацію, перереєстрацію, тимчасову реєстрацію, ведення обліку і зняття з нього великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів і видає відповідні документи;";
2) у підпункті 40 слова "державних стандартів, технічних умов та інших нормативно-правових актів" замінити словами "інших нормативно-правових актів та національних стандартів".
4. У постанові Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2020 р.
№ 844 "Про затвердження зразків бланків і технічних описів бланків національного та міжнародного посвідчень водія, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, тимчасового реєстраційного талона транспортного засобу та зразка розпізнавального автомобільного знака України та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 77, ст. 2469; 2022 р., № 94, ст. 5863):
1) назву постанови після слів "тимчасового реєстраційного талона транспортного засобу" доповнити словами ", свідоцтва про реєстрацію великотоннажного або іншого технологічного транспортного засобу";
2) пункт 1 доповнити абзацом такого змісту:
"зразок та технічний опис бланка свідоцтва про реєстрацію великотоннажного або іншого технологічного транспортного засобу згідно з додатками 10 і 11.";
3) пункт 3 після слів "тимчасового реєстраційного талона транспортного засобу" доповнити словами ", свідоцтва про реєстрацію великотоннажного або іншого технологічного транспортного засобу";
4) абзац другий пункту 4 після слів "тимчасовий реєстраційний талон транспортного засобу" доповнити словами ", свідоцтво про реєстрацію великотоннажного або іншого технологічного транспортного засобу";
5) у додатках до постанови:
у пунктах 1 і 2 додатка 2 слова і цифри "ДСТУ ISO/IEC 7810:2008" замінити словами і цифрами "ДСТУ ISO/IEC 7810:2024 (ISO/IEC 7810:2019, SDT)";
у додатку 6:
у пунктах 1 та 3 слова і цифри "ДСТУ ISO/IEC 7810:2008" замінити словами і цифрами "ДСТУ ISO/IEC 7810:2024 (ISO/IEC 7810:2019, SDT)";
у пункті 2 слова і цифри "ISO/IEC 14443" замінити словами і цифрами "ДСТУ ISO/IEC 14443";
6) доповнити
постанову додатками 10 і 11 такого змісту:
"Додаток 10
до постанови Кабінету Міністрів України
від 16 вересня 2020 р. № 844
ЗРАЗОК
бланка свідоцтва про реєстрацію великотоннажного або іншого технологічного транспортного засобу
Лицьовий бік
Зворотний бік
Додаток 11
до постанови Кабінету Міністрів України
від 16 вересня 2020 р. № 844
ТЕХНІЧНИЙ ОПИС
бланка свідоцтва про реєстрацію великотоннажного або іншого технологічного транспортного засобу
1. Бланк свідоцтва про реєстрацію великотоннажного та іншого технологічного транспортного засобу (далі - бланк свідоцтва) є аркушем паперу розміром 75 х 105 (± 0,5) міліметрів.
2. Бланк свідоцтва виготовлено на папері щільністю 235 (± 5) грамів на кв. метр без власної флуоресценції із захисними волокнами.
3. На лицьовому та зворотному боці бланка свідоцтва способом офсетного друку надруковано графічні зображення та текстову інформацію.
4. На лицьовому боці бланка свідоцтва:
нанесена захисна фонова сітка блакитного кольору у вигляді геометричних фігур;
нанесена захисна фонова сітка сірого кольору у вигляді горизонтальних хвилястих ліній позитивного мікротексту "УКРАЇНА", що повторюються;
серія бланка свідоцтва, яка складається з трьох літер, та текстова інформація виконані фарбою чорного кольору;
графічні зображення знаків дорожнього руху та слова "УКРАЇНА" (сім разів) виконані по всій площині свідоцтва фарбою, невидимою за денного світла, що набуває жовто-зеленого свічення під дією джерела ультрафіолетового опромінювання;
нумерація, що складається із знака "№" та шести цифр, виконана способом високого друку захисною фарбою чорного кольору, що набуває зеленого свічення під дією джерела ультрафіолетового опромінювання;
у верхньому лівому куті свідоцтва оптико-перемінною фарбою способом трафаретного друку виконане стилізоване зображення емблеми МВС;
у верхній частині надрукована назва держави "УКРАЇНА UA UKRAINE" та назва документа "СВІДОЦТВО ПРО РЕЄСТРАЦІЮ ВЕЛИКОТОННАЖНОГО АБО ІНШОГО ТЕХНОЛОГІЧНОГО ТРАНСПОРТНОГО ЗАСОБУ" українською мовою;
нижче послідовно згори донизу українською мовою надруковані назви полів для внесення таких реквізитів:
Реєстраційний номер |
Дата першої реєстрації в Україні | Дата реєстрації |
Тип |
Марка, модель |
Рік випуску |
Двигун № |
Ідентифікаційний номер |
Особливі Відмітки | |
5. На зворотному боці бланка свідоцтва:
нанесена захисна фонова сітка блакитного кольору у вигляді геометричних фігур;
нанесена захисна фонова сітка сірого кольору у вигляді горизонтальних хвилястих ліній позитивного мікротексту "УКРАЇНА", що повторюється;
прямокутник у вигляді тонких ліній виконаний у верхній частині свідоцтва фарбою, невидимою за денного світла, що набуває жовто-зеленого свічення під дією джерела ультрафіолетового опромінення;
у верхній частині надруковане слово "ВЛАСНИК";
нижче послідовно згори донизу українською мовою надруковані назви полів для внесення таких реквізитів:
Прізвище або найменування юридичної особи |
Ім’я та по батькові (за наявності) |
Адреса |
Область |
Район |
Нас. пункт |
Вул., буд., кв. |
Виданий (найменування територіального органу з надання сервісних послуг МВС) |
Дійсне до: |
Уповноважена особа територіального органу з надання сервісних послуг МВС (підпис) МП |
текстова інформація, реквізити підприємства-виробника та дві горизонтальні лінії позитивного мікротексту "УКРАЇНА", що повторюються, виконані фарбою чорного кольору.".
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 9 травня 2025 р. № 557
ПЕРЕЛІК
постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність
10. Пункт 27 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України щодо використання печаток, затверджених
постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2024 р. № 344 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України щодо використання печаток та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Ради Міністрів Української РСР та Кабінету Міністрів України" (Офіційний вісник України, 2024 р., № 33, ст. 2096).