Стаття 30. Соціальний захист працівників Бюро економічної безпеки України
1. Держава забезпечує соціальний захист працівників Бюро економічної безпеки України відповідно до Конституції України, цього Закону та інших актів законодавства.
2. Особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, користуються соціальними гарантіями відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" та інших законів України з урахуванням положень, встановлених цим Законом.
3. Пенсійне забезпечення осіб, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсійне забезпечення державних службовців Бюро економічної безпеки України здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".
Стаття 31. Грошове забезпечення та оплата праці працівників Бюро економічної безпеки України
1. Заробітна плата працівників Бюро економічної безпеки України повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для належного виконання ними службових обов’язків з урахуванням характеру, інтенсивності та небезпечності роботи, забезпечувати добір і закріплення у штаті Бюро економічної безпеки України кваліфікованих кадрів, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
2. Особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби, інтенсивності та умов служби, кваліфікації.
3. Особливі умови та розміри оплати праці і грошового забезпечення працівників Бюро економічної безпеки України визначаються Кабінетом Міністрів України. Посадовий оклад осіб, які мають спеціальні звання, не може становити менше 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року.
Посадовий оклад державних службовців та інших працівників Бюро економічної безпеки України не може становити менше трьох розмірів посадового окладу, встановленого Кабінетом Міністрів України для працівників, які займають відповідні посади в центральних органах виконавчої влади.
4. Заробітна плата (грошове забезпечення) працівників Бюро економічної безпеки України складається з:
1) посадового окладу;
2) надбавки за вислугу років;
3) доплати за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці;
4) доплати за спеціальне звання або ранг державного службовця;
5) доплати за науковий ступінь;
6) премії (розмір якої у разі її встановлення не може перевищувати 30 відсотків посадового окладу).
5. Посадові оклади працівників, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України та проходять стажування, встановлюються з понижувальним коефіцієнтом 0,5.
Стаття 32. Фінансове та матеріально-технічне забезпечення Бюро економічної безпеки України
1. Фінансове та матеріально-технічне забезпечення Бюро економічної безпеки України здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів, передбачених проектами міжнародної технічної допомоги.
2. У кошторисі Бюро економічної безпеки України передбачається створення фонду витрат для здійснення оперативно-технічних та оперативно-розшукових заходів, слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій.
3. Забезпечення Бюро економічної безпеки України необхідними матеріально-технічними засобами, технікою, обладнанням, іншим майном для службової діяльності здійснюється відповідно до законодавства про публічні закупівлі.
Розділ V
КОНТРОЛЬ ЗА ДІЯЛЬНІСТЮ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ БЮРО ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
Стаття 33. Забезпечення прозорості діяльності Бюро економічної безпеки України
1. Бюро економічної безпеки України через медіа, на своєму офіційному веб-сайті та в інший спосіб регулярно інформує суспільство про свою діяльність.
2. Бюро економічної безпеки України:
1) готує та оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті звіт про свою діяльність, передбачений статтею 34 цього Закону;
2) оприлюднює та надає інформацію на запити в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації";
3) оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті звіти за конкретними запитами;
4) оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті інформацію про призначення та звільнення працівників, а також про наявність вакансій у Бюро економічної безпеки України;
5) у виключних випадках може оприлюднювати з урахуванням обмежень, передбачених статтею 222 Кримінального процесуального кодексу України, на своєму офіційному веб-сайті інформацію про хід досудового розслідування кримінальних проваджень.
3. Не може бути обмежений доступ до інформації про загальний кошторис Бюро економічної безпеки України, його компетенцію та основні напрями діяльності, а також про притягнення працівників Бюро економічної безпеки України до відповідальності за вчинення правопорушень.
Стаття 34. Рада громадського контролю при Бюро економічної безпеки України
1. З метою забезпечення прозорості та суспільного контролю за діяльністю Бюро економічної безпеки України утворюється Рада громадського контролю при Бюро економічної безпеки України (далі - Рада) у складі дев’яти осіб, яка формується відповідно до результатів відкритого та прозорого конкурсу.
Склад Ради затверджує Кабінет Міністрів України. Рада є повноважною, якщо до її складу входять не менше семи осіб.
Конкурс із формування персонального складу Ради здійснюється шляхом відкритого рейтингового інтернет-голосування громадян, які проживають на території України.
Положення про Раду, а також порядок формування Ради, у тому числі порядок проведення відкритого рейтингового інтернет-голосування, затверджує Кабінет Міністрів України.
Кандидати для участі в конкурсі з формування складу Ради подаються громадськими об’єднаннями, які здійснюють діяльність у сфері реформування системи кримінальної юстиції, запобігання та/або протидії корупції, захисту прав та інтересів бізнесу упродовж не менше двох років та мають підтвердження реалізованих ними проектів (далі - громадські об’єднання).
Громадське об’єднання може подати для участі в конкурсі не більше трьох кандидатів, враховуючи всі кандидатури, подані афілійованими громадськими об’єднаннями. Афілійованими є громадські об’єднання, що мають принаймні одного спільного засновника або серед засновників яких є близькі особи.
До складу Ради не можуть входити:
1) особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про запобігання корупції";
2) особи, які, незалежно від тривалості, були працівниками (проходили службу) в Бюро економічної безпеки України, інших органах правопорядку, митних або податкових органах протягом останніх п’яти років;
3) особи, які не мають вищої освіти;
4) близькі особи Директора, першого заступника Директора, заступників Директора, керівників підрозділів центрального апарату Бюро економічної безпеки України, керівників територіальних органів, їх заступників, інших працівників Бюро економічної безпеки України;
5) особи, у яких у разі включення до складу Ради виникне реальний та/або потенційний конфлікт інтересів.
Строк повноважень члена Ради становить два роки.
( Частина перша статті 34 в редакції Закону № 3840-IX від 20.06.2024 )
2. Рада громадського контролю при Бюро економічної безпеки України:
1) заслуховує інформацію про діяльність, виконання планів і завдань Бюро економічної безпеки України;
2) розглядає звіти Бюро економічної безпеки України і затверджує свій висновок щодо них;
3) організовує публічні заходи для обговорення актуальних питань розвитку і діяльності Бюро економічної безпеки України, заходи з правової освіти населення;
4) обирає із свого складу по одному представнику, що включаються до складу кожної з кадрових комісій Бюро економічної безпеки України (крім кадрових комісій, що проводять конкурси на посади, відомості про які становлять державну таємницю);
( Пункт 4 частини другої статті 34 в редакції Закону № 3840-IX від 20.06.2024 )
5) обирає із свого складу трьох представників, які включаються до складу дисциплінарної комісії Бюро економічної безпеки України;
( Пункт 5 частини другої статті 34 в редакції Закону № 3840-IX від 20.06.2024 )
6) здійснює інші повноваження, передбачені положенням про Раду громадського контролю при Бюро економічної безпеки України.
Стаття 35. Контроль за діяльністю Бюро економічної безпеки України та його підзвітність
1. Директор Бюро економічної безпеки України щороку, не пізніше 1 березня, звітує перед Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України про діяльність Бюро економічної безпеки України за попередній календарний рік.
2. Звіт про діяльність Бюро економічної безпеки України за попередній календарний рік має містити інформацію про:
1) статистичні дані щодо результатів діяльності Бюро економічної безпеки України з обов’язковим зазначенням відомостей про:
а) кількість зареєстрованих заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, віднесені законом до підслідності Бюро економічної безпеки України, з урахуванням навантаження на одного детектива;
б) кількість оперативно-розшукових справ та зареєстрованих за їх матеріалами кримінальних проваджень, що перебувають у провадженні Бюро економічної безпеки України;
в) кількість кримінальних проваджень, що перебували у провадженні Бюро економічної безпеки України за звітний період (з них: кількість кримінальних проваджень, у яких особам повідомлено про підозру, кількість кримінальних проваджень, переданих до суду), в розрізі кожного виду кримінального правопорушення, віднесеного законом до підслідності Бюро економічної безпеки України;
г) кількість осіб, стосовно яких набрав законної сили виправдувальний вирок суду про вчинення ними кримінальних правопорушень, віднесених до підслідності Бюро економічної безпеки України;
ґ) відомості про суму коштів, сплачених на користь держави як відшкодування шкоди, завданої кримінальними правопорушеннями, віднесеними законом до підслідності Бюро економічної безпеки України;
2) результати інформаційно-аналітичної діяльності Бюро економічної безпеки України, у тому числі щодо оцінювання загроз та ризиків вчинення кримінальних правопорушень, віднесених законом до підслідності Бюро економічної безпеки України, прогнозів їх розповсюдження та можливих способів реагування з метою їх нівелювання та попередження;
3) взаємодію з іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями;
4) співпрацю з уповноваженими органами іноземних держав, міжнародними та іноземними організаціями та укладені з ними угоди про співпрацю, представництво інтересів за кордоном;
5) співпрацю з недержавними організаціями і медіа;
6) результати роботи щодо зниження корупційних ризиків у діяльності Бюро економічної безпеки України;
7) кошторис Бюро економічної безпеки України та стан його виконання;
8) інші відомості, що стосуються результатів діяльності Бюро економічної безпеки України та виконання покладених на нього завдань.
3. Звіт Директора Бюро економічної безпеки України розглядається Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України протягом 60 календарних днів з дня надходження.
( Частину четверту статті 35 виключено на підставі Закону № 3840-IX від 20.06.2024 )
5. Звіт Директора Бюро економічної безпеки України надається для висновку Раді громадського контролю при Бюро економічної безпеки України, що розглядає його упродовж 45 календарних днів з дня надходження.
6. Через один рік та через три роки після призначення Директора Бюро економічної безпеки України проводиться зовнішнє незалежне оцінювання (аудит) ефективності діяльності Бюро економічної безпеки України.
Оцінювання, зазначене в абзаці першому цієї частини, проводить Комісія з проведення зовнішнього незалежного оцінювання (аудиту) ефективності діяльності Бюро економічної безпеки України (далі - Комісія з проведення оцінювання) у складі трьох осіб, які визначаються Кабінетом Міністрів України на підставі пропозицій міжнародних та іноземних організацій, які відповідно до міжнародних або міждержавних угод протягом останніх трьох років до проведення оцінювання надавали Україні міжнародну технічну допомогу у сфері запобігання або протидії корупції та/або у сфері реформування органів правопорядку.
Кабінет Міністрів України ухвалює рішення про початок формування Комісії з проведення оцінювання не пізніш як за три місяці до спливу, відповідно, одного та трьох років з дня призначення Директора Бюро економічної безпеки України. Міністерство закордонних справ України визначає перелік відповідних міжнародних та іноземних організацій протягом 10 днів з дня ухвалення рішення про початок формування Комісії з проведення оцінювання. Зазначені міжнародні та іноземні організації погоджують пропозицію спільного списку кандидатів до складу Комісії з проведення оцінювання у складі не менше трьох осіб та не менше одного кандидата на заміну у разі дострокового припинення повноважень члена Комісії з проведення оцінювання.
Рішення про визначення членів Комісії з проведення оцінювання приймається на відкритому засіданні Кабінету Міністрів України не пізніш як через 14 днів з дня надходження пропозицій міжнародних та іноземних організацій. Таке рішення повинно містити список визначених членів Комісії з проведення оцінювання, а також список кандидатів на заміну членів Комісії з проведення оцінювання у разі дострокового припинення їх повноважень (у кількості не менше одного кандидата).
Комісія з проведення оцінювання затверджує та оприлюднює критерії та методику проведення оцінювання ефективності діяльності Бюро економічної безпеки України виходячи із завдань, покладених на Бюро відповідно до цього Закону, у тому числі критерії визнання неналежним виконання обов’язків Директором Бюро економічної безпеки України та критерії неефективності діяльності Бюро економічної безпеки України.
Членами Комісії з проведення оцінювання можуть бути особи, які мають вищу освіту, досвід роботи в органах правопорядку та/або здійснення кримінального провадження щодо економічних злочинів, та/або досвід протидії корупції в Україні, за кордоном чи в міжнародних організаціях не менше п’яти років, бездоганну ділову репутацію, високі професійні і моральні якості, а також володіють необхідними знаннями та навичками для проведення оцінювання (аудиту), відповідають критерію доброчесності.
Не можуть бути членами Комісії з проведення оцінювання особи, зазначені в пунктах 1-5 частини четвертої статті 15 цього Закону, та особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про запобігання корупції".
Члени Комісії з проведення оцінювання діють незалежно та не повинні виконувати доручення, вказівки, надані будь-якою особою.
Для проведення оцінювання (аудиту) члени Комісії з проведення оцінювання мають право:
1) доступу до матеріалів кримінального провадження, досудове розслідування в якому здійснювалося Бюро економічної безпеки України та було завершене, до іншої інформації та документів, які є у володінні Бюро економічної безпеки України, з урахуванням обмежень, передбачених Законом України "Про державну таємницю";
2) проводити конфіденційні інтерв’ю з працівниками Бюро економічної безпеки України та органів прокуратури, працівниками інших органів державної влади, а також з іншими особами, які володіють інформацією чи документами, необхідними для проведення оцінювання (аудиту), з дотриманням вимог Закону України "Про державну таємницю";
3) звертатися до органів державної влади, будь-яких фізичних чи юридичних осіб із запитом про надання пояснень, документів чи інформації, необхідних для проведення оцінювання. Орган або особа, які отримали запит Комісії з проведення оцінювання, зобов’язані надати необхідні пояснення та/або документи (їх копії) чи інформацію протягом 10 календарних днів з дня отримання запиту;
4) користуватися допомогою помічників.
Члени Комісії з проведення оцінювання, їхні помічники мають право збирати, зберігати та аналізувати інформацію, необхідну для проведення оцінювання, у тому числі персональні дані, інформацію з обмеженим доступом. Порядок доступу та обробки інформації з обмеженим доступом (крім інформації, віднесеної до державної таємниці відповідно до закону) визначає Комісія з проведення оцінювання.
Члени Комісії з проведення оцінювання та їхні помічники зобов’язані забезпечувати захист і нерозголошення персональних даних, інформації з обмеженим доступом, що стали їм відомі у зв’язку з виконанням відповідних обов’язків. Членам Комісії з проведення оцінювання та їхнім помічникам забороняється розголошувати відомості досудового розслідування та втручатися у здійснення досудового розслідування.
У висновку Комісії з проведення оцінювання повинен міститися обґрунтований висновок щодо ефективності діяльності Бюро економічної безпеки України, а також рекомендації щодо усунення виявлених недоліків у роботі та посилення ефективності діяльності органу.
Висновок Комісії з проведення оцінювання про неефективність діяльності Бюро економічної безпеки України та неналежне виконання обов’язків його Директором є підставою для припинення повноважень Директора Бюро економічної безпеки України.
Висновок зовнішнього незалежного оцінювання (аудиту) ефективності діяльності Бюро економічної безпеки України вважається ухваленим, якщо за нього проголосували всі члени Комісії з проведення оцінювання.
Висновок зовнішнього незалежного оцінювання (аудиту) ефективності діяльності Бюро економічної безпеки України оприлюднюється на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України протягом п’яти днів з дня його затвердження.
Організаційно-технічне забезпечення діяльності Комісії з проведення оцінювання здійснює Секретаріат Кабінету Міністрів України. Фінансування, організаційно-технічне та експертне забезпечення діяльності Комісії з проведення оцінювання, її членів та їхніх помічників можуть здійснюватися за рахунок залучення міжнародної технічної допомоги.
( Частина шоста статті 35 в редакції Закону № 3840-IX від 20.06.2024 )
7. Комітет Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання системи оподаткування, не менше одного разу на рік проводить відкриті для громадськості слухання на тему діяльності Бюро економічної безпеки України, виконання покладених на Бюро економічної безпеки України завдань, додержання ним законодавства, прав і свобод осіб.
( Статтю 35 доповнено частиною сьомою згідно із Законом № 3840-IX від 20.06.2024 )
Стаття 35-1. Підрозділи внутрішнього контролю, підрозділ з питань запобігання корупції Бюро економічної безпеки України
1. З метою забезпечення доброчесності працівників Бюро економічної безпеки України, забезпечення дотримання цього Закону та інших нормативно-правових актів у структурі центрального апарату Бюро економічної безпеки України діє підрозділ внутрішнього контролю. Рішенням Директора Бюро економічної безпеки України підрозділи внутрішнього контролю можуть створюватися у складі територіальних управлінь Бюро економічної безпеки України. Підрозділи внутрішнього контролю підпорядковуються безпосередньо Директору Бюро економічної безпеки України.
Порядок діяльності та повноваження підрозділів внутрішнього контролю визначаються положенням, яке затверджує Директор Бюро економічної безпеки України.
Керівники та працівники підрозділів внутрішнього контролю центрального та територіальних управлінь Бюро економічної безпеки України призначаються на посаду та звільняються з посади Директором Бюро економічної безпеки України.
2. Підрозділ внутрішнього контролю Бюро економічної безпеки України має такі обов’язки:
1) запобігання та виявлення вчинених працівниками Бюро економічної безпеки України порушень вимог законів України "Про запобігання корупції" та "Про державну службу", інших правопорушень;
2) здійснення контролю за виконанням працівниками Бюро економічної безпеки України актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, інших вимог, обмежень та заборон, передбачених цим Законом та Законом України "Про запобігання корупції";
3) проведення перевірок працівників Бюро економічної безпеки України на доброчесність та моніторингу способу їх життя в порядку, визначеному Директором Бюро економічної безпеки України;
4) перевірка інформації, що міститься у зверненнях фізичних та юридичних осіб (у тому числі анонімних), медіа, інших джерелах, у тому числі отриманої через спеціальну телефонну лінію, сторінку в мережі Інтернет, засоби електронного зв’язку Бюро економічної безпеки України, щодо причетності працівників Бюро економічної безпеки України до вчинення правопорушень. Анонімні звернення розглядаються за умови, що відповідна інформація стосується конкретної особи, містить фактичні дані та може бути перевірена;
5) проведення службового розслідування стосовно працівників Бюро економічної безпеки України;
6) здійснення оперативно-розшукових заходів з метою виявлення кримінальних правопорушень у діяльності працівників Бюро економічної безпеки України;
7) проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на призначення на посади в Бюро економічної безпеки України;
8) вжиття заходів щодо захисту працівників Бюро економічної безпеки України, які повідомляють про вчинення протиправних дій чи бездіяльність інших працівників Бюро економічної безпеки України;
9) здійснення інших повноважень, передбачених положенням про підрозділ.
3. У центральному апараті Бюро економічної безпеки України діє підрозділ з питань запобігання корупції, положення про який затверджує Директор Бюро економічної безпеки України.
Підрозділ з питань запобігання корупції Бюро економічної безпеки України:
1) консультує працівників Бюро економічної безпеки України з питань дотримання вимог актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, інших вимог, обмежень та заборон, передбачених Законом України "Про запобігання корупції";
2) організовує роботу з оцінки корупційних ризиків у діяльності Бюро економічної безпеки України, підготовки заходів щодо їх усунення та вживає інші заходи, спрямовані на запобігання вчиненню працівниками Бюро економічної безпеки України корупційних та пов’язаних з корупцією правопорушень;
3) розробляє та забезпечує реалізацію антикорупційної програми Бюро економічної безпеки України;
4) виконує інші повноваження, визначені положенням про підрозділ.
( Закон доповнено статтею 35-1 згідно із Законом № 3840-IX від 20.06.2024 )
Стаття 36. Дисциплінарна комісія Бюро економічної безпеки України
1. Для розгляду питань застосування дисциплінарних стягнень до працівників Бюро економічної безпеки України утворюється дисциплінарна комісія у складі семи осіб. До складу дисциплінарної комісії входять:
1) три працівники Бюро економічної безпеки України;
2) три особи, визначені Радою громадського контролю при Бюро економічної безпеки України;
3) одна особа, визначена Радою бізнес-омбудсмена України.
Положення про дисциплінарну комісію Бюро економічної безпеки України та її персональний склад затверджуються Директором Бюро економічної безпеки України.
( Частина перша статті 36 в редакції Закону № 3840-IX від 20.06.2024 )
2. Дисциплінарна комісія на підставі службового розслідування, яке проводиться підрозділом внутрішнього контролю Бюро економічної безпеки України (у разі його проведення), складає висновок про наявність чи відсутність у діях працівника Бюро економічної безпеки України дисциплінарного проступку та підстав для його притягнення до дисциплінарної відповідальності з визначенням рекомендованого виду дисциплінарного стягнення.
( Частина друга статті 36 в редакції Закону № 3840-IX від 20.06.2024 )
3. На підставі рішення дисциплінарної комісії стягнення до працівника центрального апарату Бюро економічної безпеки України, керівника територіального управління Бюро економічної безпеки України та його заступників застосовує Директор Бюро економічної безпеки України, до працівників територіального управління - керівник відповідного територіального управління Бюро економічної безпеки України.
Рішення керівника територіального управління Бюро економічної безпеки України про застосування дисциплінарного стягнення може бути оскаржено до Директора Бюро економічної безпеки України або безпосередньо до суду. Рішення Директора Бюро економічної безпеки України про застосування дисциплінарного стягнення може бути оскаржено безпосередньо до суду.
( Частина третя статті 36 в редакції Закону № 3840-IX від 20.06.2024 )
4. Підставами для притягнення осіб, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, до дисциплінарної відповідальності є:
1) невиконання чи неналежне виконання обов’язків;
2) незаконне розголошення інформації з обмеженим доступом, що стала їм відома у зв’язку з виконанням ними своїх повноважень;
3) перевищення повноважень, якщо таке перевищення не містить складу кримінального або адміністративного правопорушення;
4) публічне висловлювання, що є порушенням презумпції невинуватості;
5) негативні результати перевірки на доброчесність або моніторингу способу життя працівника;
6) порушення правил професійної етики;
7) використання повноважень в особистих (приватних) інтересах або неправомірних особистих інтересах інших осіб;
8) інші підстави, передбачені Законом України "Про державну службу" для працівників Бюро економічної безпеки України, які є державними службовцями, або Дисциплінарним статутом Національної поліції України для працівників, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, або Кодексом законів про працю України для інших працівників Бюро економічної безпеки України.
( Пункт 8 частини четвертої статті 36 в редакції Закону № 3840-IX від 20.06.2024 )
Стаття 37. Відповідальність за розголошення, нецільове використання, порушення правил роботи з інформацією, інше протиправне використання інформаційних систем Бюро економічної безпеки України
1. Працівники Бюро економічної безпеки України несуть відповідальність за розголошення, нецільове використання, порушення правил роботи з інформацією, інше протиправне використання інформаційних ресурсів Бюро економічної безпеки України, доступ до яких надається в межах службових повноважень, відповідно до Конституції України, законів України "Про захист персональних даних", "Про інформацію" та інших нормативно-правових актів.
2. Бюро економічної безпеки України вживає всіх заходів для недопущення порушень прав та інтересів будь-яких осіб, пов’язаних з обробкою інформації.
3. Працівники Бюро економічної безпеки України несуть персональну дисциплінарну, адміністративну та кримінальну відповідальність за вчинені ними діяння, що призвели до порушення прав та інтересів будь-яких осіб, пов’язаних з обробкою інформації.
Стаття 38. Відповідальність працівників Бюро економічної безпеки України
1. За невиконання або неналежне виконання своїх обов’язків працівники Бюро економічної безпеки України несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову, матеріальну та дисциплінарну відповідальність згідно із законом.
2. У разі порушення працівником Бюро економічної безпеки України під час виконання ним своїх службових обов’язків прав і свобод людини і громадянина Бюро економічної безпеки України у межах своєї компетенції вживає заходів для поновлення таких прав і свобод, відшкодування завданої матеріальної і моральної шкоди та притягнення винних до відповідальності.
3. Держава відповідно до закону відшкодовує шкоду, завдану фізичній або юридичній особі рішеннями, дією чи бездіяльністю органу або підрозділу Бюро економічної безпеки України, службовою особою, працівником Бюро економічної безпеки України під час здійснення ними своїх повноважень.
Розділ VI
ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім пункту 5 цього розділу, який набирає чинності з дня оголошення Кабінетом Міністрів України про початок діяльності Бюро економічної безпеки України, але не пізніше ніж через вісім місяців з дня набрання чинності цим Законом.
( Пункт 1 розділу VI із змінами, внесеними згідно із Законом № 1774-IX від 22.09.2021 - застосовується з 25 вересня 2021 року )
2. Матеріали кримінального провадження, які на день початку діяльності Бюро економічної безпеки України перебувають в іншому органі досудового розслідування на стадії досудового розслідування, але відповідно до закону підслідні Бюро економічної безпеки України, протягом двох місяців з дня прийняття рішення про початок діяльності Бюро економічної безпеки України передаються органом досудового розслідування відповідному прокурору у кримінальному провадженні для подальшого прийняття рішення у порядку, визначеному Кримінальним процесуальним кодексом України.
Матеріали кримінального провадження, які перебувають в органах досудового розслідування, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, на стадії досудового розслідування, передаються відповідному прокурору у кримінальному провадженні для подальшої передачі до Бюро економічної безпеки України у порядку, визначеному Кримінальним процесуальним кодексом України.
3. Оперативно-розшукові справи, які перебувають в оперативних підрозділах податкової міліції, мають бути реалізовані шляхом початку досудового розслідування або їх закриття відповідно до Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом. Забороняється заведення оперативно-розшукових справ оперативними підрозділами податкової міліції з дня набрання чинності цим Законом.
4. За колишніми працівниками податкової міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб, встановлені Законом України "Про Національну поліцію".
Особам рядового і начальницького складу податкової міліції, звільненим із служби за віком, через хворобу, гарантується безоплатне медичне обслуговування у закладах охорони здоров’я Міністерства внутрішніх справ України.
5. Внести зміни до таких законодавчих актів України:
1) у Кодексі законів про працю України (Відомості Верховної Ради УРСР, 1971 р., додаток до № 50, ст. 375):
у частині першій статті 43 слова "чи органу, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства" замінити словами "Бюро економічної безпеки України чи органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового та митного законодавства";
частину дев’яту статті 252 після слів "Національного антикорупційного бюро України" доповнити словами "Бюро економічної безпеки України", а після слова "податкового" - словами "та митного";
2) у Законі України "Про оперативно-розшукову діяльність" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 22, ст. 303 із наступними змінами):
статтю 3 після слів "Державне бюро розслідувань" доповнити словами "Бюро економічної безпеки України";
у частині першій статті 5:
в абзаці четвертому слова "спеціальними підрозділами по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю" замінити словами "підрозділом контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки";
абзац восьмий виключити;
доповнити абзацом тринадцятим такого змісту:
"Бюро економічної безпеки України - підрозділами детективів, оперативно-технічними підрозділами";
участині четвертій статті 7 слова "органів доходів і зборів" замінити словами "Бюро економічної безпеки України";
у статті 8:
у частині першій:
у пункті 2 слова "центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику" замінити словами "Бюро економічної безпеки України";
доповнити пунктом 21 такого змісту:
"21) безпосередньо проводити або ініціювати проведення кримінального аналізу";
частину шосту викласти в такій редакції:
"Під час виконання завдань оперативно-розшукової діяльності, пов’язаних із припиненням кримінальних правопорушень, віднесених законом до підслідності Бюро економічної безпеки України, відповідно до Кримінального процесуального кодексу України, права, передбачені цією статтею, надаються виключно підрозділам детективів, оперативно-технічним підрозділам Бюро економічної безпеки України у межах їх компетенції";
у статті 9:
у частині першій слова "оперативного підрозділу органів доходів і зборів" замінити словами "Директором Бюро економічної безпеки України або керівником територіального управління Бюро економічної безпеки України";
у частині другій слова "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику" замінити словами "Бюро економічної безпеки України";
у частині третій слова "оперативного підрозділу органів доходів і зборів" замінити словами "Директором Бюро економічної безпеки України або його уповноваженим заступником, керівником територіального органу або його уповноваженим заступником";
у частині восьмій слова "центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику" замінити словами "Бюро економічної безпеки України";
у статті 9-1:
у частині другій слова "уповноваженим керівником центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику" замінити словами "Директором Бюро економічної безпеки України або його уповноваженими заступниками, керівником територіального управління Бюро економічної безпеки України або його уповноваженими заступниками", а слова "уповноваженим керівником регіонального органу доходів і зборів" виключити;
у частині третій слова "керівником центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику" замінити словами "Директором Бюро економічної безпеки України";
3) у Законі України "Про Службу безпеки України" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 27, ст. 382 із наступними змінами):
у статті 2:
у частині першій слово "економічного" виключити;
у частині другій слова "тероризму, корупції та організованої злочинної діяльності у сфері управління і економіки" замінити словом "тероризму";
у частині першій статті 10 та частині першій статті 15 слова "захисту національної державності, боротьби з корупцією і організованою злочинною діяльністю" замінити словами "захисту національної державності";
у пункті 11 частини першої статті 25 слова "в інтересах контррозвідки, боротьби з корупцією та організованою злочинною діяльністю" замінити словами "в інтересах контррозвідки";
4) у Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 29, ст. 399 із наступними змінами):
абзац перший преамбули після слів "податковій міліції" доповнити словами "Бюро економічної безпеки України";
частину першу статті 1 після слів "податкової міліції" доповнити словами "Бюро економічної безпеки України";
пункт "б" статті 1-2 після слів "податкової міліції" доповнити словами "особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України";
у частині другій статті 2 після слів "Національної поліції" доповнити словами "Бюро економічної безпеки України", а слова "податкової міліції" виключити;
абзац перший пункту "б" частини першої статті 12 та пункт "б" частини першої статті 13 після слів "податковій міліції" доповнити словами "Бюро економічної безпеки України";
у статті 17:
у частині першій:
пункти "б", "в", "г", "ж" після слів "податковій міліції" доповнити словами "Бюро економічної безпеки України";
пункт "и" після слів "податкову міліцію" доповнити словами "Бюро економічної безпеки України";
частину другу викласти в такій редакції:
"До вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, особам, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п’яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби";
частину другу статті 17-2 після слів "податковій міліції" доповнити словами "Бюро економічної безпеки України";
абзац четвертий частини першої статті 22 після слів "(крім молодшого) органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби України і державної пожежної охорони" доповнити словами "осіб, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України";
у частині третій статті 63 слова "(міліції), які" замінити словами "(міліції та податкової міліції), які";
5) у Законі України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 13, ст. 110 із наступними змінами):
статтю 7 викласти в такій редакції:
"Стаття 7. Координація діяльності органу державного фінансового контролю з іншими контролюючими органами
Орган державного фінансового контролю координує свою діяльність з органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади, фінансовими органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, іншими контролюючими органами, органами прокуратури, Національної поліції України, Служби безпеки України, Бюро економічної безпеки України.
Орган державного фінансового контролю зобов’язаний надавати Бюро економічної безпеки України відомості про обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення";
пункт 5 частини п’ятої статті 11 викласти в такій редакції:
"5) у разі надходження доручення щодо проведення ревізії у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, Офісу Генерального прокурора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, Національної поліції України, Служби безпеки України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю";
6) у статті 34-1 Закону України "Про дорожній рух" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 31, ст. 338; 2018 р., № 15, ст. 120):
частину третю після слів "органів Служби безпеки України" доповнити словами "органів Бюро економічної безпеки України";
після частини третьої доповнити новою частиною такого змісту:
"Бюро економічної безпеки України безоплатно отримує відомості з Єдиного державного реєстру транспортних засобів в електронній формі у форматі бази даних, витягу та/або в іншій формі на підставі міжвідомчих угод (договорів, меморандумів) або спільних наказів (розпоряджень) та протоколів".
У зв’язку з цим частини четверту та п’яту вважати відповідно частинами п’ятою та шостою;
7) у Законі України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 35, ст. 358 із наступними змінами):
пункт 1 статті 4 після слів "Про прокуратуру" доповнити словами "Про Бюро економічної безпеки України";
у статті 5:
підпункт "в" пункту 2 виключити;
у пункті 3:
у підпункті "а" слова і цифру "крім зазначених у пункті 2 цієї статті" виключити;
доповнити підпунктом "з" такого змісту:
"з) Бюро економічної безпеки України";
в абзаці першому пункту 2 статті 8 слова "заступника Голови Служби безпеки України - керівника Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України" виключити;
пункт 1 статті 13 викласти в такій редакції:
"1. При здійсненні боротьби з організованою злочинністю, якщо інших заходів для розкриття організованої злочинності та притягнення винних до відповідальності недостатньо, можуть залучатися штатні та нештатні негласні співробітники, які вводяться під легендою прикриття в організовані злочинні угруповання в порядку, визначеному Законом України "Про оперативно-розшукову діяльність" та Кримінальним процесуальним кодексом України";
у статті 15 слова "спеціальним підрозділам Служби безпеки України" замінити словами "відповідним підрозділам";
назву розділу V викласти в такій редакції:
"Розділ V
ВЗАЄМОДІЯ ДЕРЖАВНИХ ОРГАНІВ, ЯКІ БЕРУТЬ УЧАСТЬ У БОРОТЬБІ З ОРГАНІЗОВАНОЮ ЗЛОЧИННІСТЮ ";
у статті 16:
у пункті 2 слова "прокурорів, які здійснюють нагляд за виконанням законів спеціальними підрозділами Служби безпеки України по боротьбі з організованою злочинністю, на керівників спеціальних підрозділів та відповідальних працівників" замінити словом "керівників";
у пункті 3 слова "спеціальними" та "по боротьбі з організованою злочинністю" виключити;
у пункті 4 слово "спеціальними" виключити;
статтю 17 виключити;
у статті 18:
у пункті 2:
абзац перший та підпункт "а" викласти в такій редакції:
"2. Контролюючі органи та митні органи зобов’язані:
а) забезпечувати виявлення порушень законодавства про податки, збори та негайно повідомляти про це органи Бюро економічної безпеки України та відповідні спеціальні підрозділи по боротьбі з організованою злочинністю";
підпункт "г" доповнити словами "не порушуючи права та інтереси юридичних і фізичних осіб";
підпункт "ґ" після слів "організованою злочинністю" доповнити словами "а також Бюро економічної безпеки України";
в абзаці першому пункту 5 слова "спеціальним", "спеціальних" та "по боротьбі з організованою злочинністю" виключити;
у пункті 1 статті 19:
в абзаці першому слово "спеціальні" виключити;
в абзаці другому слова "Головному управлінні по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю Служби безпеки України" замінити словами "Службі безпеки України";
у другому реченні абзацу третього слова "Спеціальні підрозділи" замінити словом "Підрозділи", а слова "центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику" - словами "центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, Бюро економічної безпеки України";
в абзаці четвертому слова "спеціальних", "по боротьбі з організованою злочинністю" та "на місцях" виключити;