• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про концесію

Верховна Рада України  | Закон від 03.10.2019 № 155-IX
6) тип конкурентної процедури, який використовується для визначення концесіонера;
7) результати оцінювання фінансово-комерційної частини конкурсних пропозицій усіх учасників конкурсу з урахуванням результату електронного аукціону (у разі його проведення) та критерії, які були використані при визначенні переможця конкурсу;
8) дата прийняття рішення конкурсною комісією;
9) кількість учасників, які подали конкурсну пропозицію;
10) найменування, у тому числі скорочене (за наявності), місцезнаходження та інші дані про реєстрацію переможця конкурсу;
11) метод, що використовувався для розрахунку очікуваної вартості проекту концесії, якщо така інформація не зазначена в інших документах;
12) інформація щодо того, чи пов’язаний проект концесії з проектом та/або програмою, що фінансується за рахунок коштів Європейського Союзу;
13) назва та адреса органу, відповідального за перегляд та оскарження. Інформація щодо кінцевого терміну процедур перегляду або назва, адреса, номер телефону, номер факсу та адреса електронної пошти органу, який може надати таку інформацію;
14) дата оприлюднення оголошення про проведення конкурсу;
15) дата оприлюднення повідомлення про укладення договору;
16) іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством, та інформацію, яку конкурсна комісія вважає за необхідне зазначити.
( Стаття 27 в редакції Закону № 4510-IX від 19.06.2025 )
Стаття 28. Відхилення конкурсної пропозиції
1. Конкурсна комісія відхиляє конкурсну пропозицію учасника/переможця конкурсу із зазначенням обґрунтування, якщо:
1) учасник конкурсу/переможець конкурсу:
не відповідає критеріям кваліфікаційного відбору та/або щодо нього існує будь-яка підстава для відмови в участі у конкурсі;
надав у конкурсній пропозиції недостовірні відомості, що є істотними для визначення результатів конкурсу, що виявлено під час розгляду та оцінювання конкурсної пропозиції;
не надав забезпечення конкурсної пропозиції та/або забезпечення конкурсної пропозиції не відповідає вимогам до такого забезпечення, визначеним у конкурсній документації, якщо виявлені конкурсною комісією недоліки не були усунені протягом строку, встановленого в інструкції для учасників конкурсу;
визначив конфіденційною інформацію, що не може бути визначена як конфіденційна відповідно до цього Закону;
не надав на запит конкурсної комісії додаткову інформацію та документи щодо технічної частини конкурсної пропозиції;
2) конкурсна пропозиція учасника конкурсу:
не відповідає вимогам, визначеним інструкцією для учасників конкурсу;
викладена іншою мовою (мовами), ніж мова (мови), що вимагається (вимагаються) конкурсною документацією;
є такою, строк дії якої закінчився;
3) переможець конкурсу після проведення переговорів щодо укладення концесійного договору не забезпечив підписання концесійного договору концесіонером у строк, визначений цим Законом.
2. Конкурсна комісія оприлюднює повідомлення про відхилення конкурсної пропозиції, у тому числі підстави для відхилення (з посиланням на відповідні положення цього Закону та умови конкурсної документації, яким така конкурсна пропозиція та/або учасник конкурсу не відповідають, із зазначенням, у чому полягає невідповідність), у строк, визначений пунктом 7 частини другої статті 10 цього Закону, та надсилає таке повідомлення учаснику/переможцю конкурсу, конкурсна пропозиція якого відхилена, у порядку, визначеному інструкцією для учасників конкурсу.
3. Якщо учасник/переможець конкурсу, конкурсна пропозиція якого відхилена, вважає недостатнім обґрунтування, зазначене в повідомленні про відхилення конкурсної пропозиції та протоколі про результати оцінювання конкурсних пропозицій, він може звернутися до конкурсної комісії з вимогою про надання додаткової інформації про причини невідповідності його конкурсної пропозиції умовам конкурсної документації, а конкурсна комісія зобов’язана надати відповідь на таке звернення протягом п’яти робочих днів з дня його надходження та повідомити учасника/переможця конкурсу про особливості та переваги обраної конкурсної пропозиції.
( Стаття 28 в редакції Закону № 4510-IX від 19.06.2025 )
Стаття 29. Скасування конкурсу або визнання його таким, що не відбувся
( Щодо набрання чинності окремих положень статті 29 див. підпункт 3 пункту 1 розділу XI )
1. Конкурс скасовується у разі:
1) якщо не подано жодної конкурсної пропозиції;
2) якщо у торгах з обмеженою участю кваліфікаційний відбір пройшло менше претендентів, ніж визначено інструкцією для претендентів (якщо інструкція для претендентів містить обмеження щодо максимальної кількості претендентів, які можуть бути допущені до участі в конкурсі пропозицій, та конкурсна комісія не прийняла рішення про продовження проведення конкурсу серед претендентів, які подали заявку на участь у конкурсі, відповідають критеріям кваліфікаційного відбору та щодо яких відсутні підстави для відмови в участі у конкурсі);
3) якщо у конкурентному діалозі кваліфікаційний відбір пройшло менше претендентів, ніж визначено інструкцією для претендентів (якщо інструкція для претендентів містить обмеження щодо максимальної кількості претендентів, які можуть бути допущені до участі у конкурсі пропозицій, та конкурсна комісія не прийняла рішення про продовження проведення конкурсу серед претендентів, які подали заявку на участь у конкурсі, відповідають критеріям кваліфікаційного відбору та щодо яких відсутні підстави для відмови в участі у конкурсі);
4) якщо не подано жодної заявки на участь у конкурсі;
5) відхилення всіх конкурсних пропозицій згідно з цим Законом.
Можливість скасування конкурсу з підстав, визначених цією частиною, має бути чітко визначена в конкурсній документації.
2. Конкурсна комісія має право визнати конкурс таким, що не відбувся, у разі:
1) відсутності подальшої потреби в реалізації проекту концесії;
2) якщо проведення конкурсу стало неможливим внаслідок дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили);
3) скорочення видатків на реалізацію проекту концесії;
4) визнання результатів конкурсу загалом чи його окремого етапу недійсним у судовому порядку;
5) повторного недосягнення згоди щодо умов концесійного договору протягом строку, встановленого абзацом другим частини другої статті 30 цього Закону.
3. У разі скасування конкурсу або визнання конкурсу таким, що не відбувся, конкурсна комісія протягом одного робочого дня з дня прийняття відповідного рішення оприлюднює таке рішення із зазначенням підстави його прийняття. З моменту початку функціонування ЕТС інформація про скасування конкурсу оприлюднюється автоматично.
4. Концесієдавець та конкурсна комісія не несуть жодної матеріальної відповідальності за шкоду, завдану претендентам та/або учасникам конкурсу, та/або переможцям конкурсу у зв’язку із скасуванням конкурсу або визнанням його таким, що не відбувся.
( Стаття 29 в редакції Закону № 4510-IX від 19.06.2025 )( Назву "Розділ V ПРАВОВИЙ РЕЖИМ ОБ’ЄКТІВ КОНЦЕСІЇ" виключено на підставі Закону № 4510-IX від 19.06.2025 )
Стаття 30. Завершення конкурсу та проведення переговорів щодо укладення концесійного договору
1. Конкурсна комісія надсилає переможцю конкурсу запрошення до укладення концесійного договору у порядку та строк, визначені конкурсною документацією. Концесіонер, який укладає концесійний договір, може бути однією особою з переможцем конкурсу (якщо переможець конкурсу відповідає вимогам до концесіонера для реалізації проекту концесії) або може бути створений переможцем конкурсу відповідно до вимог конкурсної документації.
Під час укладення концесійного договору забороняється змінювати істотні умови договору, у тому числі положення про розподіл ризиків концесії між сторонами та положення, що відображають зміст конкурсної пропозиції переможця конкурсу.
Укладення концесійного договору за результатами переговорів відповідно до цієї статті не допускається до спливу строків оскарження конкурентних процедур відбору концесіонера, встановлених законом.
Дія положень цієї частини поширюється на запрошення до укладення концесійного договору другого за результатом учасника конкурсу у випадку, передбаченому частиною другою цієї статті.
2. Якщо протягом 60 календарних днів з дня отримання переможцем конкурсу запрошення до укладення концесійного договору такий договір не укладено, концесієдавець повідомляє переможця конкурсу про припинення переговорів та запрошує до укладення концесійного договору другого за результатом учасника конкурсу. За рішенням концесієдавця такий строк може бути продовжений у разі реалізації інноваційних проектів, великих комплексних інфраструктурних проектів за письмовою згодою сторін переговорів, але загальний строк переговорів не може перевищувати 90 календарних днів.
Переговори з другим за результатом учасником конкурсу щодо умов концесійного договору тривають не більше 60 календарних днів з дати повідомлення про припинення переговорів з переможцем конкурсу. За рішенням концесієдавця такий строк може бути продовжений у разі реалізації інноваційних проектів, великих комплексних інфраструктурних проектів за письмовою згодою сторін переговорів, але загальний строк переговорів не може перевищувати 90 календарних днів.
3. Якщо за результатами переговорів щодо умов концесійного договору з другим за результатом учасником конкурсу такий договір не укладено, конкурс визнається таким, що не відбувся.
У такому разі концесієдавець може прийняти рішення про проведення повторного конкурсу у порядку, встановленому цим Законом.
Рішення про проведення повторного конкурсу приймається не пізніше 60 календарних днів з дати визнання конкурсу таким, що не відбувся. У разі прийняття такого рішення проект концесії повертається до етапу прийняття рішення про здійснення концесії.
Повторний конкурс проводиться у порядку, визначеному цим Законом.
4. Строки для проведення переговорів щодо умов концесійного договору, визначені частиною другою цієї статті, можуть бути тимчасово зупинені за письмовою вимогою однієї із сторін переговорів, що направляється другій стороні переговорів, у разі оскарження конкурентних процедур відбору концесіонера у випадках та в порядку, встановлених законом. Тимчасове зупинення строків для проведення переговорів щодо умов концесійного договору триває до спливу відповідного строку для звернення до органу оскарження, визначеного законом, якщо сторона переговорів, на вимогу якої відбулося таке тимчасове зупинення строків, не повідомить письмово другу сторону про відновлення переговорів.
Якщо оскарження не призводить до визнання конкурсу таким, що не відбувся, або до припинення переговорів щодо умов концесійного договору, перебіг тимчасово зупинених строків для проведення переговорів щодо умов концесійного договору поновлюється за письмовою вимогою однієї із сторін переговорів, що направляється другій стороні переговорів, у межах строків, визначених частиною другою цієї статті.
Перебіг тимчасово зупинених строків для проведення переговорів щодо умов концесійного договору у будь-якому разі не поновлюється, якщо за результатами оскарження конкурс визнано таким, що не відбувся.
5. Концесієдавець не може поновлювати переговори з учасником конкурсу, переговори з яким були припинені.
( Стаття 30 в редакції Закону № 4510-IX від 19.06.2025 )
Стаття 31. Оскарження
( Щодо набрання чинності окремих положень статті 31 див. підпункт 2, підпункт 3 пункту 1 розділу XI )
1. Оскарження конкурентних процедур відбору концесіонера здійснюється в порядку, визначеному Законом України "Про публічні закупівлі", з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Антимонопольний комітет України як орган оскарження з метою неупередженого та ефективного захисту прав і законних інтересів осіб, пов’язаних з проведенням конкурентних процедур відбору концесіонера, утворює Комісію з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері проведення конкурентних процедур відбору концесіонера та здійснює інші повноваження, визначені цим Законом та Законом України "Про Антимонопольний комітет України". Рішення Комісії з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері проведення конкурентних процедур відбору концесіонера ухвалюються від імені Антимонопольного комітету України.
2. Суб’єктом оскарження у спорах, пов’язаних з проведенням конкурентних процедур відбору концесіонера, можуть бути виключно особи, зацікавлені в участі у конкурсі, претенденти та/або учасники конкурсу.
Суб’єктом оскарження у спорах щодо складових конкурсної документації для проведення конкурсу пропозицій під час торгів з обмеженою участю можуть бути виключно учасники конкурсу.
Суб’єктом оскарження у спорах щодо складових конкурсної документації для проведення конкурсу пропозицій під час конкурентного діалогу можуть бути виключно претенденти, які брали участь у переговорах щодо характеристик проекту концесії.
Суб’єктом оскарження у спорах щодо оскарження результатів кваліфікаційного відбору можуть бути виключно претенденти.
3. Особи, зацікавлені в участі у конкурсі, претенденти та учасники конкурсу мають право звернутися до конкурсної комісії з вимогою про усунення порушень під час проведення конкурсу на етапі подання заявок на участь у конкурсі та/або конкурсних пропозицій. Конкурсна комісія надає відповідь на такі звернення протягом семи робочих днів з дня їх отримання. ЕТС (з моменту початку її функціонування) відображає усі звернення про усунення порушень під час проведення конкурсу та відповіді конкурсної комісії на такі звернення без ідентифікації ініціатора звернення.
( Стаття 31 в редакції Закону № 4510-IX від 19.06.2025 )
Стаття 32. Особливості участі в конкурсі тимчасових об’єднань юридичних осіб
1. Тимчасові об’єднання юридичних осіб (резидентів та/або нерезидентів) можуть брати участь у конкурсі на підставі договору про партнерство (співпрацю) або іншого договору, укладеного між ними.
2. Для підтвердження відповідності критеріям кваліфікаційного відбору та підстав для відмови в участі у конкурсі тимчасове об’єднання юридичних осіб подає інформацію та документи у складі заявки на участь у конкурсі щодо тимчасового об’єднання юридичних осіб загалом і щодо кожного його учасника зокрема.
Конкурсна документація може встановлювати вимоги до головного учасника у складі тимчасового об’єднання юридичних осіб, у тому числі:
1) вимоги щодо підтвердження відповідності окремим критеріям кваліфікаційного відбору головного учасника та осіб, пов’язаних з ним відносинами контролю (а не іншими учасниками тимчасового об’єднання юридичних осіб або особами, пов’язаними з такими іншими учасниками відносинами контролю);
2) вимоги щодо частки (відсотка) прав голосу або акцій (часток) головного учасника у статутному капіталі концесіонера - у разі визначення такого тимчасового об’єднання юридичних осіб переможцем конкурсу.
3. Конкурсна документація може передбачати умови та порядок реалізації учасниками тимчасового об’єднання юридичних осіб права на зміну складу такого тимчасового об’єднання. Склад тимчасового об’єднання юридичних осіб може бути змінений не пізніш як за 20 календарних днів до закінчення строку для подання конкурсних пропозицій. Можливість зміни складу тимчасового об’єднання юридичних осіб може бути передбачена лише для торгів з обмеженою участю або для конкурентного діалогу.
Конкурсна документація може містити обмеження щодо зміни складу тимчасового об’єднання юридичних осіб після закінчення строку для подання заявок на участь у конкурсі, зокрема щодо зміни головного учасника та інших учасників, інформація про яких надавалася для підтвердження відповідності такого тимчасового об’єднання всім або окремим критеріям кваліфікаційного відбору.
Не допускається зміна складу тимчасового об’єднання юридичних осіб у випадках, якщо кваліфікаційний відбір такого тимчасового об’єднання здійснювався відповідно до інструкції для претендентів, яка містить обмеження щодо максимальної кількості претендентів для участі у конкурсі пропозицій.
4. У разі зміни складу тимчасового об’єднання юридичних осіб таке тимчасове об’єднання може бути допущено до участі у конкурсі пропозицій лише після проведення перевірки підтвердних документів нового (зміненого) складу тимчасового об’єднання юридичних осіб на предмет відповідності критеріям кваліфікаційного відбору та підтвердження відсутності підстав для відмови в участі у конкурсі, що визначені конкурсною документацією, при цьому:
1) перевірка підтвердних документів нового (зміненого) складу тимчасового об’єднання юридичних осіб проводиться протягом 10 робочих днів з дати їх отримання;
2) конкурсна комісія має право розпочати оцінювання конкурсних пропозицій всіх учасників конкурсу лише після завершення перевірки підтвердних документів нового (зміненого) складу тимчасового об’єднання юридичних осіб.
5. Якщо тимчасове об’єднання юридичних осіб визначено переможцем конкурсу, всі учасники такого тимчасового об’єднання зобов’язані створити концесіонера для цілей реалізації проекту концесії.
6. Конкурсною документацією можуть передбачатися обмеження щодо участі (прямої чи опосередкованої) учасників тимчасового об’єднання юридичних осіб в інших тимчасових об’єднаннях, які беруть участь у тому самому конкурсі.
( Стаття 32 в редакції Закону № 4510-IX від 19.06.2025 )
Стаття 33. Залучення радника
1. Концесієдавець або за його дорученням державне, комунальне підприємство, установа, організація, господарське товариство публічного сектору для виконання завдань, визначених частиною третьою цієї статті, може залучати радника, у тому числі міжнародну фінансову організацію.
Залучення радника є обов’язковим, якщо очікувана вартість проекту концесії, розрахована відповідно до вимог цього Закону, перевищує еквівалент 10 мільйонів євро.
2. Залучення радника здійснюється на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Конкурсний відбір радника здійснюється з дотриманням принципів конкурентності, рівноправності, загальної доступності, відкритості, прозорості та незалежності.
Якщо функцію радника виконує міжнародна фінансова організація, договір з нею укладається шляхом проведення переговорів, без застосування процедур, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі".
Уповноважена організація може бути залучена для виконання функцій радника за умови наявності відповідного фінансування, договір з нею укладається шляхом проведення переговорів, без застосування процедур, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі".
Критерії відбору радника, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, мають передбачати, зокрема:
1) наявність документально підтвердженого досвіду радника у виконанні аналогічних за предметом договорів;
2) наявність та відповідний рівень професійної і технічної кваліфікації працівників радника;
3) запропоновані радником підходи до підготовки проекту концесії та стратегії роботи з особами, зацікавленими в участі у конкурсі;
4) запропоновані радником строки підготовки проекту концесії;
5) розмір винагороди радника.
3. До основних завдань радника можуть належати:
1) збирання інформації та здійснення аналізу економічних, технічних і фінансових показників об’єкта концесії;
2) підготовка проекту концесії, включаючи концептуальну записку щодо здійснення ППП та/або техніко-економічне обґрунтування здійснення ППП;
3) підготовка фінансової моделі проекту концесії;
4) систематизація документів та підготовка пропозицій до проекту концесійного договору та проекту конкурсної документації;
5) проведення або забезпечення проведення, зокрема, юридичного, фінансового, податкового, операційного/технічного аналізу;
6) надання послуг з фінансового аудиту, незалежного оцінювання об’єкта концесії, екологічного аудиту або організація надання відповідних послуг третіми особами;
7) визначення інвестиційної привабливості об’єкта концесії та можливих шляхів її підвищення;
8) здійснення заходів з пошуку потенційних інвесторів;
9) консультаційний супровід проведення аналізу ефективності здійснення ППП, аналізу концептуальної записки щодо здійснення ППП;
10) підготовка проекту конкурсної документації, переклад необхідних документів у процесі підготовки та проведення конкурсу;
11) виконання інших завдань, пов’язаних з підготовкою проекту концесії, організацією та проведенням конкурсу.
4. Оплата послуг радника може здійснюватися за рахунок коштів державного, місцевого бюджетів, коштів державного, комунального підприємства, установи, організації, господарського товариства публічного сектору, коштів міжнародних фінансових організацій, донорів, концесіонерів або з інших джерел, не заборонених законодавством.
Договір про надання послуг радника може бути двостороннім або багатостороннім та може містити зобов’язання щодо наявності представництва в Україні або залучення інших радників-резидентів (для нерезидентів).
Під час укладення багатостороннього договору, крім концесієдавця, стороною договору може бути юридична особа, що оплачує послуги радника. У такому разі замовником у розумінні Закону України "Про публічні закупівлі" виступатиме юридична особа, що оплачує послуги радника.
Залучення радника за рахунок коштів донорів здійснюється за правилами і процедурами, визначеними такими донорами.
Оплата послуг радника може здійснюватися шляхом сплати раднику фіксованої частини винагороди, передбаченої договором про надання послуг радника, за результатами надання окремих видів послуг, визначених таким договором, та змінної частини винагороди, що залежить від досягнення певних результатів надання послуг, визначених таким договором.
Змінна частина винагороди передбачається договором про надання послуг радника виключно у випадку, якщо до завдань радника включено здійснення заходів з пошуку осіб, зацікавлених в участі у конкурсі. Виплата раднику змінної частини винагороди здійснюється концесіонером у порядку та строк, передбачені договором про надання послуг радника, але не пізніше 180 календарних днів з дня укладення концесійного договору.
Визначення розмірів фіксованої та змінної частин винагороди, що підлягають виплаті раднику, здійснюється у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
5. Для виконання завдань, визначених частиною третьою цієї статті, концесієдавець або за його дорученням державне, комунальне підприємство, установа, організація, господарське товариство публічного сектору можуть залучати міжнародні фінансові організації, донорів.
Концесієдавець, державне, комунальне підприємство, установа, організація, господарське товариство публічного сектору може укласти з міжнародною фінансовою організацією, донором цивільно-правовий договір, яким регулюються питання взаємодії сторін у процесі підготовки проекту концесії та проведення конкурсу.
Положення такого договору, зокрема, можуть містити:
1) технічне завдання щодо змісту техніко-економічного обґрунтування здійснення ППП;
2) зобов’язання концесієдавця щодо проведення конкурсу відповідно до законодавства України та міжнародних стандартів (у тому числі стандартів та правил міжнародної фінансової організації) у разі прийняття рішення про здійснення концесії у порядку, передбаченому цим Законом;
3) право донора (донорів) укладати з концесієдавцем, концесіонером та/або іншими особами договори для виконання концесійного договору у разі прийняття рішення про здійснення концесії у порядку, передбаченому цим Законом;
4) зобов’язання щодо повної або часткової компенсації витрат міжнародної фінансової організації, донора (донорів), пов’язаних із залученням радника, за рахунок концесіонера та/або коштів державного, місцевого бюджетів, коштів державного, комунального підприємства, установи, організації, господарського товариства публічного сектору у випадках та порядку, встановлених таким договором;
5) зобов’язання щодо компенсації витрат міжнародної фінансової організації, донора (донорів) у разі відмови концесієдавця від проведення конкурсу;
6) зобов’язання міжнародної фінансової організації, донора (донорів) щодо відбору радника.
Укладення договору, передбаченого цією частиною, з міжнародною фінансовою організацією, донором (донорами) здійснюється шляхом проведення переговорів, без застосування процедур, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі".
6. Радник має право брати участь у засіданнях конкурсної комісії та надавати пояснення і коментарі з питань, що належать до його компетенції. Радник не є членом конкурсної комісії та не має права голосу при прийнятті рішень.
7. Особи, залучені як радники, не можуть залучатися як незалежні експерти у рамках того самого проекту концесії. Особи, залучені до роботи конкурсної комісії як незалежні експерти, не можуть залучатися як радники у рамках одного проекту концесії.
8. Радником не може бути особа, визначена пунктами 4-9 частини другої статті 17 цього Закону. Радник, залучений до підготовки проекту концесії, не може бути концесіонером.
( Стаття 33 в редакції Закону № 4510-IX від 19.06.2025 )
Розділ IV
КОНЦЕСІЙНИЙ ДОГОВІР
( Закон доповнено назвою розділу згідно із Законом № 4510-IX від 19.06.2025 )( Назву "Розділ VI ФІНАНСОВІ УМОВИ КОНЦЕСІЇ" виключено на підставі Закону № 4510-IX від 19.06.2025 )
Стаття 34. Укладення концесійного договору
( Щодо набрання чинності окремих положень статті 34 див. підпункт 3 пункту 1 розділу XI )
1. Концесійний договір укладається в письмовій формі між концесієдавцем та концесіонером, крім випадків, передбачених цим Законом.
Концесійний договір, об’єктом якого є існуючий об’єкт права державної власності, власності Автономної Республіки Крим, комунальної власності, власності господарського товариства публічного сектору, щодо якого укладено договір (договори) оренди, не укладається до припинення дії такого договору (таких договорів) оренди, крім випадків, передбачених цим Законом.
Концесійний договір не може бути укладений до закінчення строку на оскарження результатів оцінювання конкурсних пропозицій.
2. Концесійний договір вважається укладеним з дня досягнення домовленості щодо всіх його істотних умов і підписання сторонами тексту договору. Виникнення, зміна або припинення прав та обов’язків за концесійним договором можуть бути зумовлені дією відкладальної або скасувальної обставини.
3. Концесієдавець протягом трьох робочих днів після укладення концесійного договору надсилає завірену ним копію такого договору з усіма додатками до нього до уповноваженого органу та публікує його неконфіденційну частину в ЕТС (з моменту початку її функціонування).
4. Для виконання концесійного договору можуть укладатися й інші цивільно-правові договори, у тому числі договір про фінансування, прямий договір, договір про надання гранту для проектів концесії.
( Стаття 34 в редакції Закону № 4510-IX від 19.06.2025 )
Стаття 35. Сторони концесійного договору
1. Сторонами концесійного договору є концесієдавець (концесієдавці - у разі спільної участі у проекті концесії відповідно до закону) та концесіонер.
Сторони концесійного договору є рівними у своїх правах.
2. Центральний орган виконавчої влади, державне, комунальне підприємство, установа, організація можуть укладати концесійний договір на стороні концесієдавця для здійснення окремих прав або виконання окремих зобов’язань за концесійним договором. У такому разі юридична особа, яка уклала концесійний договір на стороні концесієдавця, є стороною концесійного договору.
Концесієдавець несе субсидіарну відповідальність за зобов’язаннями юридичної особи, яка уклала концесійний договір на стороні концесієдавця, згідно з концесійним договором.
3. Суб’єкт господарювання державного сектору економіки, що є концесієдавцем або укладає концесійний договір на стороні концесієдавця, у разі незатвердження (непогодження) його річного фінансового плану у встановленому порядку може здійснювати витрати, безпосередньо пов’язані з виконанням його зобов’язань за концесійним договором, у тому числі витрати на капітальні інвестиції.
4. У разі реорганізації концесієдавця або юридичної особи, що уклала концесійний договір на стороні концесієдавця, до нової юридичної особи, створеної в результаті реорганізації, переходять усі права та зобов’язання концесієдавця, необхідні для виконання концесійного договору.
Заміна реорганізованого концесієдавця його правонаступником не є зміною істотних умов концесійного договору та здійснюється шляхом підписання додаткової угоди між концесіонером та новим концесієдавцем.
Одночасно здійснюється заміна реорганізованого концесієдавця його правонаступником в інших договорах, укладених для виконання концесійного договору, у тому числі у прямому договорі. До таких договорів вносяться необхідні зміни шляхом підписання додаткових угод.
У разі реорганізації концесіонера перехід його прав та обов’язків до іншої юридичної особи здійснюється за умови відповідності юридичної особи, створеної в результаті реорганізації, вимогам до претендента та/або учасника конкурсу, що містяться в конкурсній документації.
( Стаття 35 в редакції Закону № 4510-IX від 19.06.2025 )( Назву "Розділ VII ГАРАНТІЇ ПРАВ СУБ’ЄКТІВ КОНЦЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ" виключено на підставі Закону № 4510-IX від 19.06.2025 )
Стаття 36. Умови концесійного договору
1. Істотними умовами концесійного договору є:
1) предмет договору, зокрема вид та опис зобов’язань, що становлять основну економічну суть проекту концесії (створення та/або будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт, технічне переоснащення), та/або технічне обслуговування об’єкта концесії, з передачею концесіонеру як винагороди права на управління та/або експлуатацію об’єкта та на надання суспільно значущих послуг, крім проектів концесії з будівництва житла та проектів концесії з будівництва житла з допороговим значенням);
2) об’єкт концесії (у тому числі склад майна та/або технічні і фінансові умови створення та/або будівництва і технічного обслуговування об’єкта концесії, крім проектів концесії з будівництва житла та проектів концесії з будівництва житла з допороговим значенням);
3) правовий режим об’єкта концесії, у тому числі права сторін концесійного договору щодо об’єкта концесії;
4) порядок, строки та умови передачі концесіонеру об’єкта концесії або окремих його частин (якщо договором концесії передбачено поетапну передачу майна у складі об’єкта концесії);
5) показники ефективності (результативності);
6) розподіл ризиків концесії між концесієдавцем та концесіонером з урахуванням положень концептуальної записки щодо здійснення ППП або техніко-економічного обґрунтування здійснення ППП та висновку за результатами аналізу ефективності здійснення ППП;
7) перелік земельних ділянок, необхідних для реалізації проекту концесії (із зазначенням площі та кадастрового номера (за наявності), а в разі відсутності сформованих земельних ділянок, необхідних для реалізації проекту концесії, - графічні матеріали, на яких зазначається бажане місце розташування земельних ділянок), та порядок забезпечення концесіонера такими земельними ділянками або правом на забудову;
8) правовий режим земельних ділянок, необхідних для реалізації проекту концесії, у тому числі права сторін концесійного договору щодо таких земельних ділянок;
9) порядок та умови набрання чинності договором чи окремими його положеннями;
10) строк концесії;
11) дата, місце підписання концесійного договору;
12) порядок внесення змін до концесійного договору;
13) порядок та строки повернення об’єкта концесії або окремих його частин (якщо концесійним договором передбачено поетапне повернення майна у складі об’єкта концесії);
14) порядок та строки повернення земельних ділянок, наданих концесіонеру у користування (оренду) для реалізації проекту концесії;
15) умови зміни вартості проекту концесії, в тому числі у зв’язку із зміною індексу споживчих цін, зміною курсу іноземних валют тощо;
16) форми, максимальний обсяг та інші умови надання підтримки концесії (у разі її надання) відповідно до статті 47 цього Закону;
17) порядок надання гранту/грантів, у тому числі шляхом укладення окремого договору (договорів) для виконання концесійного договору (у разі надання);
18) порядок списання майна, що належить до складу об’єкта концесії;
19) порядок, розмір та умови внесення платежів сторонами концесійного договору, у тому числі концесійних платежів (у разі наявності), а також порядок визначення грошового еквівалента таких платежів в іноземній валюті;
20) підстави, порядок і наслідки припинення (розірвання) концесійного договору, зокрема положення про платежі, пов’язані з розірванням концесійного договору;
21) відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання зобов’язань за концесійним договором;
22) гарантійні строки якості закінчених робіт (експлуатації закінченого будівництвом об’єкта) та порядок усунення виявлених недоліків (дефектів) протягом строку, встановленого концесійним договором, - для проектів концесії з будівництва житла та проектів концесії з будівництва житла з допороговим значенням;
23) вимоги до обслуговування автомобільної дороги, її ділянки (ділянок) - для проектів концесії щодо будівництва та експлуатації автомобільних доріг;
24) порядок здійснення концесієдавцем моніторингу та контролю за виконанням концесійного договору;
25) порядок та умови відшкодування витрат концесієдавця на підготовку концептуальної записки щодо здійснення ППП та/або техніко-економічного обґрунтування здійснення ППП (у тому числі із залученням радників), на підготовку проекту конкурсної документації (у тому числі із залученням радників) та на розроблення (виготовлення) землевпорядної документації для проекту концесії (за наявності відповідних витрат концесієдавця і якщо вимога щодо їх відшкодування встановлена конкурсною документацією);
26) порядок вирішення спорів між сторонами концесійного договору.
2. Концесійний договір може включати також інші умови щодо:
1) заміни концесіонера;
2) надання пільг для користувачів (споживачів);
3) порядку, строків та умов надання забезпечення виконання концесійного договору;
4) порядку та умов надання в оренду концесіонером частини майна, що належить до складу об’єкта концесії;
5) зобов’язання концесіонера щодо врахування прав та інтересів соціально вразливих груп населення, дотримання принципів ґендерної рівності, недискримінації, виконання плану управління соціальною відповідальністю та інклюзивністю протягом всього строку проекту концесії та після його закінчення;
6) забезпечення концесієдавцем списання та/або проведення робіт з демонтажу майна, яке не є об’єктом концесії, необхідних для реалізації проекту концесії;
7) залучення інновацій та впровадження енергозберігаючих технологій під час виконання концесійного договору;
8) використання прав інтелектуальної власності;
9) здійснення фінансування концесіонером будівництва (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт, технічне переоснащення) об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури (автомобільних доріг, ліній зв’язку, засобів тепло-, газо-, водо- та електропостачання, інженерних комунікацій тощо) та об’єктів інфраструктури залізничного транспорту, які не є об’єктами концесії, але необхідні для реалізації проекту концесії, та повернення інвестицій, внесених в об’єкти інженерно-транспортної інфраструктури;
10) страхування об’єкта концесії;
11) забезпечення здійснення концесіонером оцінки впливу на довкілля у випадках та порядку, визначених Законом України "Про оцінку впливу на довкілля";
12) порядку та умов тимчасового зупинення перебігу строку концесії;
13) отримання, використання, зміни документів дозвільного характеру, необхідних для виконання концесійного договору;
14) порядку та умов залучення концесіонером третіх осіб для виконання концесійного договору;
15) встановлення і зміни цін (тарифів) на товари (роботи, послуги), що створюються (виконуються, надаються) концесіонером третім особам;
16) гарантійних строків якості закінчених робіт (експлуатації закінченого будівництвом об’єкта) та порядку усунення виявлених недоліків (дефектів) протягом строку, встановленого концесійним договором;
17) порядку та умов зміни структури власності концесіонера;
18) порядку визначення фізичних осіб - вигодонабувачів - для проектів концесії з будівництва житла та проектів концесії з будівництва житла з допороговим значенням;
19) інші умови, важливі для реалізації проекту концесії.
( Стаття 36 в редакції Закону № 4510-IX від 19.06.2025 )
Стаття 37. Дія концесійного договору
1. Строк дії концесійного договору, у тому числі умови щодо початку та закінчення такого строку, визначається концесійним договором. Строк дії концесійного договору в будь-якому разі охоплює строк концесії.
2. Концесійний договір діє до спливу строку концесії, якщо він не припинений достроково згідно з його положеннями. Окремі положення концесійного договору можуть діяти після спливу строку концесії відповідно до умов, визначених концесійним договором.
( Стаття 37 в редакції Закону № 4510-IX від 19.06.2025 )( Назву "Розділ VIII ОСОБЛИВОСТІ КОНЦЕСІЇ НА РИНКАХ, ЩО ПЕРЕБУВАЮТЬ У СТАНІ ПРИРОДНОЇ МОНОПОЛІЇ" виключено на підставі Закону № 4510-IX від 19.06.2025 )
Стаття 38. Внесення змін до концесійного договору
( Щодо набрання чинності окремих положень статті 38 див. підпункт 3 пункту 1 розділу XI )
1. Зміни до укладеного концесійного договору можуть бути внесені за взаємною згодою сторін такого договору без проведення нового конкурсу у таких випадках:
1) якщо можливість та умови внесення таких змін, їх обсяг та характер (незалежно від їхнього впливу на вартість проекту концесії) були прямо передбачені конкурсною документацією та укладеним концесійним договором і такі зміни не впливають на природу концесійного договору.
При цьому концесійний договір повинен містити чіткі, точні та недвозначні положення про процедуру внесення змін до концесійного договору, які можуть включати положення про перегляд цін, тарифів, розміру підтримки концесії (у разі її надання) або інших умов концесійного договору. У таких положеннях має бути визначено підстави для внесення змін до концесійного договору, а також обсяг та характер таких змін;
2) у разі виникнення необхідності виконання (надання, постачання) концесіонером додаткового обсягу робіт та/або виробництва товарів, та/або надання суспільно значущих послуг, що початково не були включені до предмета концесійного договору, за умови що:
конкурс не може бути проведений у зв’язку з неможливістю заміни існуючого концесіонера з економічних або технічних причин, зокрема у зв’язку з вимогою щодо взаємозамінності або сумісності існуючого обладнання та/або послуг з необхідним новим обладнанням та/або послугами для реалізації проекту концесії; та
проведення конкурсу для заміни існуючого концесіонера призведе до значного дублювання витрат концесієдавця.
При цьому зміни до концесійного договору не можуть призводити до підвищення вартості проекту концесії більш як на 50 відсотків. У разі внесення кількох послідовних змін до концесійного договору таке обмеження поширюється на вартість кожної зміни до концесійного договору. Такі послідовні зміни не повинні бути спрямовані на уникнення застосування цього Закону.
У разі внесення до концесійного договору змін на підставі пункту 2 цієї частини концесієдавець готує обґрунтування змін до договору, що включає відповідні розрахунки. Таке обґрунтування публікується на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель;
3) якщо необхідність внесення змін зумовлена обставинами, які добросовісний концесієдавець не міг передбачити, такі зміни не змінюють природу концесійного договору та не призводять до збільшення вартості проекту концесії більш як на 50 відсотків. У разі внесення кількох послідовних змін до концесійного договору таке обмеження поширюється на вартість кожної зміни до концесійного договору. Такі послідовні зміни не повинні бути спрямовані на уникнення застосування вимог цього Закону;
4) якщо відбувається заміна концесіонера у будь-якому з таких випадків:
якщо можливість та умови такої заміни концесіонера прямо передбачені концесійним договором з дотриманням вимог пункту 1 цієї частини, в тому числі у разі істотного порушення концесіонером умов концесійного договору або істотного порушення концесіонером своїх зобов’язань фінансового характеру, передбачених договором про фінансування;
у разі повного або часткового правонаступництва в результаті корпоративної реструктуризації, реорганізації концесіонера (злиття, приєднання, поділ, перетворення, придбання іншим суб’єктом господарювання), за умови що новий (замінений) концесіонер відповідає критеріям кваліфікаційного відбору та підтверджує відсутність підстав для відмови в участі у конкурсі, визначених конкурсною документацією, з урахуванням інших положень цього Закону, і така заміна не призводить до зміни інших істотних умов концесійного договору та не має на меті уникнення застосування вимог цього Закону;
у разі якщо концесієдавець бере на себе виконання зобов’язань концесіонера, в тому числі перед його підрядниками, у випадках, передбачених цим Законом;
5) якщо зміни до концесійного договору (незалежно від впливу на вартість проекту концесії) не є істотними відповідно до частини другої цієї статті.
2. Зміна концесійного договору є істотною для цілей пункту 5 частини першої цієї статті, якщо в результаті її внесення концесійний договір значно відрізнятиметься від чинного концесійного договору. У будь-якому разі зміна концесійного договору вважатиметься істотною, якщо виконується хоча б одна з таких умов:
1) змінюються умови, наявність яких під час проведення конкурсу дала б змогу залучити інших або додаткових претендентів та/або учасників конкурсу, ніж були відібрані, або змінюються умови, на підставі яких пропозиція переможця конкурсу була визнана найбільш економічно вигідною;
2) змінюється співвідношення економічних інтересів сторін та/або розподіл ризиків між сторонами концесійного договору на користь концесіонера у спосіб, не передбачений концесійним договором на дату його укладення;
3) зміна значно розширює предмет концесійного договору;
4) заміна концесіонера здійснюється в інших випадках, ніж передбачено пунктом 4 частини першої цієї статті.
3. Зміни до укладеного концесійного договору вносяться за взаємною згодою сторін такого договору, без проведення нового конкурсу та без необхідності дотримання умов, передбачених пунктами 1-4 частини першої цієї статті, якщо:
1) такі зміни зумовлюють збільшення вартості проекту концесії не більш як на 10 відсотків; та
2) такі зміни не змінюють природу концесійного договору; та
3) вартість таких змін не перевищує суму, еквівалентну:
5538000 євро (без податку на додану вартість) - для проектів концесії, предметом яких є виконання робіт;
140000 євро (без податку на додану вартість) - для проектів концесії, предметом яких є надання послуг чи постачання товарів.
Курс євро визначається згідно з офіційним курсом, встановленим Національним банком України станом на дату внесення змін до концесійного договору. У разі внесення кількох послідовних змін їхня вартість оцінюється з урахуванням чистої кумулятивної вартості таких змін.
Якщо предмет концесійного договору включає кілька складових (у тому числі роботи, послуги, товари), для цілей застосування цієї частини предметом концесійного договору вважається основний предмет концесійного договору, вартість якого є найвищою.
4. Під час розрахунку впливу на вартість проекту концесії змін до концесійного договору, передбачених пунктами 2 і 3 частини першої, частиною третьою цієї статті, базою для здійснення розрахунків є вартість проекту концесії, визначена з урахуванням положень концесійного договору про умови зміни вартості проекту концесії, в тому числі у зв’язку із зміною індексу споживчих цін, курсу іноземних валют тощо.
5. Після внесення змін до концесійного договору концесієдавець публікує повідомлення про внесення змін та зміни до концесійного договору в ЕТС (з моменту початку її функціонування).
Повідомлення про внесення змін до концесійного договору повинно містити таку інформацію:
1) найменування, місцезнаходження, контактні дані (номер телефону, адреса електронної пошти та офіційний веб-сайт) та ідентифікаційний код концесієдавця в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України, його категорія;
2) назва предмета концесійного договору із зазначенням коду (кодів) за Єдиним закупівельним словником та місцезнаходження об’єкта концесії;
3) унікальний номер оголошення про проведення конкурсу, присвоєний ЕТС (з моменту початку її функціонування);
4) дата укладення та номер концесійного договору;
5) найменування, місцезнаходження, контактні дані та ідентифікаційний код концесіонера в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України;
6) опис змін (вартість концесії, характер і обсяг робіт (послуг) тощо), внесених до концесійного договору, із зазначенням підстав відповідно до цієї статті;
7) дата внесення змін до концесійного договору;
8) дата оприлюднення повідомлення про внесення змін до концесійного договору;
9) назва та адреса органу, відповідального за перегляд та оскарження. Інформація щодо кінцевого терміну процедур перегляду або назва, адреса, номер телефону, номер факсу та адреса електронної пошти органу, який може надати таку інформацію;
10) інформація щодо того, чи пов’язаний проект концесії з проектом та/або програмою, що фінансується за рахунок коштів Європейського Союзу.
Повідомлення про внесення змін до концесійного договору може містити й іншу інформацію.
6. Внесення до концесійного договору будь-яких інших змін, ніж передбачені цією статтею, не допускається та вимагає проведення нового концесійного конкурсу.
( Стаття 38 в редакції Закону № 4510-IX від 19.06.2025 )( Назву "Розділ IX ОСОБЛИВОСТІ КОНЦЕСІЇ ЩОДО БУДІВНИЦТВА ТА ЕКСПЛУАТАЦІЇ АВТОМОБІЛЬНИХ ДОРІГ" виключено на підставі Закону № 4510-IX від 19.06.2025 )
Стаття 39. Відповідальність сторін концесійного договору
1. Сторони концесійного договору несуть відповідальність, встановлену законом і таким договором, за невиконання чи неналежне виконання своїх зобов’язань (включаючи виконання вимог, гарантій та інших обов’язків), визначених концесійним договором. Концесійний договір може передбачати застосування штрафних санкцій, не заборонених законодавством України.
2. Концесіонер має право залучати третіх осіб (підрядників, постачальників та інших) до виконання концесійного договору. У такому разі концесіонер несе повну відповідальність за дії залучених ним третіх осіб.
Концесіонер під час залучення підрядників до виконання робіт та/або надання послуг повинен перевіряти їх на наявність підстав, передбачених пунктами 5-9, 16, 17, 19, 21 частини другої статті 17 цього Закону.
Концесієдавець має право звернутися до концесіонера щодо надання інформації стосовно залучених ним підрядників до виконання робіт та/або надання послуг у рамках концесійного договору для здійснення їх перевірки на предмет відсутності підстав, передбачених пунктами 5-9, 16, 17, 19, 21 частини другої статті 17 цього Закону.
У разі якщо концесієдавцю під час перевірки стало достовірно відомо про наявність будь-якої з підстав, передбачених пунктами 5-9, 16, 17, 19, 21 частини другої статті 17 цього Закону, він має право звернутися до концесіонера з документально обґрунтованою письмовою вимогою про заміну підрядника на такого, щодо якого відсутні підстави, передбачені пунктами 5-9, 16, 17, 19, 21 частини другої статті 17 цього Закону.
( Стаття 39 в редакції Закону № 4510-IX від 19.06.2025 )
Стаття 40. Припинення концесійного договору