Документ підготовлено в системі iplex
Верховна Рада України | Закон від 18.06.2024 № 3817-IX
13. У заяві про внесення змін до відомостей, що містяться в Електронному реєстрі, зазначаються такі відомості:
1) про суб’єкта господарювання:
для юридичних осіб - найменування, код згідно з ЄДРПОУ, місцезнаходження;
для фізичних осіб - підприємців - прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), місцезнаходження (адреса зареєстрованого/задекларованого місця проживання (перебування), за якою здійснюється зв’язок з фізичною особою - підприємцем), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та/або номер паспорта (для фізичних осіб, які мають право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
для осіб, уповноважених на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи, та осіб, які є відповідальними за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договорів, - найменування та код уповноваженої особи згідно з ЄДРПОУ і податковий номер, наданий такій особі під час взяття на облік договору згідно з пунктом 63.6 статті 63 та пунктом 64.6 статті 64 Податкового кодексу України;
для іноземних суб’єктів господарської діяльності - найменування та податковий номер постійного представництва.
У заяві про внесення змін до відомостей, що містяться в Електронному реєстрі, зазначаються нове найменування юридичної особи (у тому числі у зв’язку із зміною типу акціонерного товариства або у зв’язку з перетворенням державного підприємства/акціонерного товариства в інше господарське товариство, або приватизацією державного чи комунального майна) або прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи - підприємця та нова адреса місцезнаходження суб’єкта господарювання;
2) адреса/адреси місць провадження діяльності, що підлягають включенню до Електронного реєстру (у форматі - область (крім Автономної Республіки Крим, м. Києва та м. Севастополя), район (крім м. Києва та м. Севастополя), населений пункт, вулиця, номер будинку/офісу);
3) адреса/адреси місць провадження діяльності, що підлягають виключенню з Електронного реєстру (у форматі - область (крім Автономної Республіки Крим, м. Києва та м. Севастополя), район (крім м. Києва та м. Севастополя), населений пункт, вулиця, номер будинку/офісу);
4) код адміністративно-територіальної одиниці та території територіальної громади згідно з Кодифікатором адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, у/на якій розташовані місця провадження діяльності, що підлягає включенню до Електронного реєстру, - у разі зміни адреси/адрес місць провадження діяльності;
5) назва, номер (за наявності) і дата документа, що засвідчує право власності або право користування об’єктом нерухомого майна (його частиною)/приміщенням (його частиною), що використовується суб’єктом господарювання для виробництва продукції технічного та хімічного призначення, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини з використанням спирту етилового, - у разі зміни такого документа (зазначаються всі діючі на дату подання заяви про зміну відомостей, що містяться в Електронному реєстрі, документи на право власності або право користування об’єктом нерухомого майна (його частиною)/приміщенням (його частиною);
6) перелік технологічного обладнання, що належить суб’єкту господарювання на праві власності або праві користування та використовується для виробництва товарів (продукції) з використанням спирту етилового, - у разі зміни такого переліку (зазначається повний оновлений перелік технологічного обладнання);
7) про зміну виду/видів діяльності:
1 - виробництво продукції хімічного і технічного призначення;
2 - виробництво парфумерно-косметичної продукції;
3 - виробництво оцту з харчової сировини.
Зазначаються всі види діяльності, передбачені цим пунктом, що провадитимуться суб’єктом господарювання.
У разі зміни адреси/адрес місць провадження діяльності або зміни документа, що засвідчує право власності або право користування об’єктом нерухомого майна (його частиною)/приміщенням (його частиною), що використовується суб’єктом господарювання для виробництва продукції технічного та хімічного призначення, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини з використанням спирту етилового, до заяви про внесення змін до відомостей, що містяться в Електронному реєстрі, додається копія документа, що засвідчує право власності або право користування об’єктом нерухомого майна (його частиною)/приміщенням (його частиною), що використовується суб’єктом господарювання для виробництва продукції технічного та хімічного призначення, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини з використанням спирту етилового.
14. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом п’яти робочих днів з дня отримання заяви про включення до Електронного реєстру або про внесення змін до відомостей, що містяться в Електронному реєстрі:
1) вносить відомості про суб’єкта господарювання до Електронного реєстру або зміни до відомостей, що містяться в Електронному реєстрі, та направляє заявнику витяг із зазначеного реєстру в електронній формі у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України; або
2) приймає рішення про відмову у включенні суб’єкта господарювання до Електронного реєстру, про відмову у внесенні змін до відомостей, що містяться в Електронному реєстрі, та направляє його заявнику в електронній формі у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України, із зазначенням підстави/підстав для такої відмови.
У разі ненадання центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом строку, передбаченого цією частиною, заявнику витягу з Електронного реєстру про включення до Електронного реєстру або про внесення змін до відомостей, що містяться в Електронному реєстрі, або рішення про відмову у включенні суб’єкта господарювання до Електронного реєстру, або рішення про відмову у внесенні змін до відомостей, що містяться в Електронному реєстрі, на наступний робочий день після спливу зазначеного строку у центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, виникає безумовний обов’язок внести такого суб’єкта господарювання/зміни до відомостей, що містяться в Електронному реєстрі, до Електронного реєстру та направити заявнику витяг із зазначеного реєстру в електронній формі у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.
15. Підставами для прийняття рішення про відмову у включенні суб’єкта господарювання до Електронного реєстру або у внесенні змін до відомостей, що містяться в Електронному реєстрі, є:
1) відсутність у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про заявника (крім іноземних суб’єктів господарської діяльності, які діють через свої зареєстровані постійні представництва, та осіб, які ведуть облік результатів діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи) або наявність відомостей про державну реєстрацію його припинення;
2) відсутність відомостей про державну реєстрацію (легалізацію, акредитацію чи засвідчення факту створення в інший спосіб) постійного представництва іноземного суб’єкта господарської діяльності та/або про взяття його на облік у контролюючому органі;
3) подання заяви про включення до Електронного реєстру або про внесення змін до відомостей, що містяться в Електронному реєстрі, не за встановленою формою або з порушенням порядку її подання;
4) неподання разом із заявою документів, подання яких передбачено цією статтею;
5) невідповідність заявника хоча б одній з умов, визначених частиною одинадцятою цієї статті;
6) наявність інформації про здійснення контролю над заявником у значенні, наведеному у статті 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції", резидентами держави, що здійснює збройну агресію проти України, у значенні, наведеному у статті 1 Закону України "Про оборону України";
7) наявність інформації про рішення суду щодо заборони заявнику провадити окремі види господарської діяльності, що набрало законної сили, рішення Ради національної безпеки і оборони України, введеного в дію указом Президента України, про застосування до суб’єкта господарювання санкції, передбаченої пунктом 6 частини першої статті 4 Закону України "Про санкції".
16. Рішення про відмову у включенні суб’єкта господарювання до Електронного реєстру, про відмову у внесенні змін до відомостей, що містяться в Електронному реєстрі, про виключення суб’єкта господарювання з Електронного реєстру обов’язково має містити такі відомості:
1) найменування та код податкового органу, що прийняв рішення (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику);
2) реквізити (номер і дата) рішення;
3) назва рішення (про відмову у включенні суб’єкта господарювання до Електронного реєстру, про відмову у внесенні змін до відомостей, що містяться в Електронному реєстрі, про виключення суб’єкта господарювання з Електронного реєстру);
4) підстава/підстави та опис підстав (обґрунтування) для прийняття відповідного рішення;
5) строк набрання рішенням чинності;
6) строки і порядок оскарження прийнятого рішення (у тому числі вид суду, до якого суб’єкт господарювання може подати позов);
7) кваліфікована електронна печатка податкового органу.
17. Рішення про відмову у включенні суб’єкта господарювання до Електронного реєстру, про відмову у внесенні змін до відомостей, що містяться в Електронному реєстрі, про виключення суб’єкта господарювання з Електронного реєстру набирає чинності на наступний робочий день за днем прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, відповідного рішення.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в день набрання чинності рішенням про виключення суб’єкта господарювання з Електронного реєстру вносить відповідний запис до Електронного реєстру та направляє суб’єкту господарювання витяг із зазначеного реєстру в електронній формі у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.
18. У разі прийняття рішення про відмову у включенні суб’єкта господарювання до Електронного реєстру, про відмову у внесенні змін до відомостей, що містяться в Електронному реєстрі, про виключення суб’єкта господарювання з Електронного реєстру суб’єкт господарювання може подати нову заяву про включення до Електронного реєстру або про зміну відомостей, що містяться в Електронному реєстрі, за умови усунення підстави/підстав для відмови/виключення, зазначених у відповідному рішенні.
19. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, приймає рішення про виключення суб’єкта господарювання з Електронного реєстру на підставі:
1) заяви суб’єкта господарювання про виключення з Електронного реєстру;
2) відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію припинення суб’єкта господарювання (крім іноземних суб’єктів господарської діяльності, які діють через свої зареєстровані постійні представництва, та осіб, які ведуть облік результатів діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи);
3) відомостей про зняття з обліку у контролюючому органі постійного представництва іноземного суб’єкта господарської діяльності;
4) відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про зміну виду господарської діяльності на інший вид/інші види господарської діяльності, що не вимагають включення суб’єкта господарювання до Електронного реєстру;
5) акта, що засвідчує факт невідповідності заявника хоча б одній з умов, визначених частиною одинадцятою цієї статті;
6) акта, що засвідчує факт передачі заявником іншій особі у власність або користування об’єкта нерухомого майна/приміщень, відомості про які включені до Електронного реєстру як такі, що використовуються для виробництва продукції технічного та хімічного призначення, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини з використанням спирту етилового;
7) акта, що засвідчує факт невідповідності відомостей Електронного реєстру щодо переліку технологічного обладнання, що належить суб’єкту господарювання на праві власності або праві користування та використовується для виробництва товарів (продукції) з використанням спирту етилового, фактичним даним, виявленим у ході перевірки контролюючим органом;
8) акта, що засвідчує факт відмови без законних підстав суб’єкта господарювання та/або його посадової (службової) особи (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску уповноважених представників контролюючого органу до проведення перевірки, складеного відповідно до пункту 81.2 статті 81 Податкового кодексу України. До такого акта обов’язково долучається мультимедійна інформація щодо фіксації зазначеного факту технічними приладами та/або технічними засобами, що здійснюють або мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, та/або засобами фото- і кінозйомки, відеозапису;
9) акта, що засвідчує факт неподання до п’яти календарних днів поспіль та більше чотирьох разів протягом календарного року даних про добовий фактичний обсяг отриманого та відпущеного у виробництво спирту етилового;
10) рішення Ради національної безпеки і оборони України, введеного в дію указом Президента України, про застосування до суб’єкта господарювання санкції, передбаченої пунктом 6 частини першої статті 4 Закону України "Про санкції";
11) інформації про здійснення контролю над заявником у значенні, наведеному у статті 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції", резидентами держави, що здійснює збройну агресію проти України, у значенні, наведеному у статті 1 Закону України "Про оборону України".
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом п’яти робочих днів з дня отримання заяви суб’єкта господарювання про виключення з Електронного реєстру або з дня виявлення підстав, визначених цією частиною, приймає рішення про виключення суб’єкта господарювання з Електронного реєстру та направляє його суб’єкту господарювання у порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу України, із зазначенням дати та підстави/підстав для прийняття такого рішення.
20. Рішення про відмову у включенні суб’єкта господарювання до Електронного реєстру, про відмову у внесенні змін до відомостей, що містяться в Електронному реєстрі, про виключення суб’єкта господарювання з Електронного реєстру може бути оскаржено в судовому порядку.
У разі судового оскарження рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, про відмову у включенні суб’єкта господарювання до Електронного реєстру, про відмову у внесенні змін до відомостей, що містяться в Електронному реєстрі, про виключення суб’єкта господарювання з Електронного реєстру суб’єкт господарювання/зміни до відомостей, що містяться в Електронному реєстрі, включається/вносяться посадовою особою центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до Електронного реєстру не пізніше наступного робочого дня за днем отримання центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, рішення суду, що набрало законної сили та прийняте на користь суб’єкта господарювання.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в день включення/виключення суб’єкта господарювання/внесення змін до відомостей, що містяться в Електронному реєстрі, за результатами судового оскарження направляє суб’єкту господарювання витяг із зазначеного реєстру в електронній формі у порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу України.
21. Суб’єкт господарювання вважається включеним до/виключеним з Електронного реєстру з дня внесення відповідного запису до Електронного реєстру.
За порушення строку, визначеного цією статтею для прийняття рішення про включення до Електронного реєстру, про внесення змін до відомостей, що містяться в Електронному реєстрі, посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, несуть відповідальність, встановлену законом за порушення вимог законодавства у сфері надання адміністративних послуг.
Шкода, заподіяна фізичним особам, фізичним особам - підприємцям або юридичним особам рішеннями, діями або бездіяльністю органу ліцензування, його посадовими (службовими) особами, відшкодовується у встановленому законом порядку.
22. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, забезпечує вільний та безоплатний доступ до відомостей, що містяться в Електронному реєстрі.
23. За потреби суб’єкт господарювання має право звернутися до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, із заявою про надання витягу з Електронного реєстру, що подається у паперовій або електронній формі у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.
Витяг з Електронного реєстру надається суб’єкту господарювання в електронній формі у порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу України, протягом одного робочого дня з дня отримання відповідної заяви.
Витяг з Електронного реєстру має містити відомості, внесені до зазначеного реєстру станом на дату отримання заяви про надання витягу.
24. Форма витягу з Електронного реєстру затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
25. Витяги та рішення, передбачені цією статтею, формуються та надаються суб’єктам господарювання безоплатно та безумовно.
26. Відомості, що містяться в Електронному реєстрі, надаються правоохоронним чи іншим державним органам, органам місцевого самоврядування у вигляді витягу із зазначеного реєстру на їхній запит протягом п’яти робочих днів з дня отримання запиту.
Розділ VII. ЛІЦЕНЗУВАННЯ
Стаття 41. Органи ліцензування та види ліцензій
1. Органами ліцензування є:
1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику;
2) територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
2. Види ліцензій:
1) на право виробництва спирту етилового;
2) на право виробництва спиртових дистилятів;
3) на право виробництва біоетанолу;
4) на право виробництва алкогольних напоїв;
5) на право виробництва тютюнових виробів;
6) на право вирощування тютюну;
7) на право ферментації тютюнової сировини;
8) на право виробництва рідин, що використовуються в електронних сигаретах;
9) на право виробництва пального;
10) на право оптової торгівлі спиртом етиловим;
11) на право оптової торгівлі спиртовими дистилятами;
12) на право оптової торгівлі алкогольними напоями;
13) на право оптової торгівлі сидром та перрі (без додавання спирту);
14) на право оптової торгівлі тютюновими виробами;
15) на право оптової торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах;
16) на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним;
17) на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі пальним;
18) на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями;
19) на право роздрібної торгівлі сидром та перрі (без додавання спирту);
20) на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами;
21) на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах;
22) на право роздрібної торгівлі пальним;
23) на право зберігання пального;
24) на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки.
3. На кожний вид господарської діяльності надається окрема ліцензія, крім випадків, передбачених цим Законом.
4. Ліцензії на право виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, на право вирощування тютюну, на право ферментації тютюнової сировини надаються та їхня дія припиняється органом ліцензування - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
5. Ліцензії на право оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним надаються та їхня дія припиняється органами ліцензування - територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
6. Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним надаються та їхня дія припиняється органами ліцензування - територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Надання ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, в автоматичному режимі здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, а дія таких ліцензій припиняється територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
7. Ліцензії на право зберігання пального надаються та їхня дія припиняється органами ліцензування - територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Надання ліцензій на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки в автоматичному режимі здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, а дія таких ліцензій припиняється територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
8. Ліцензії на право виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, на право вирощування тютюну, на право ферментації тютюнової сировини, на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, на право роздрібної торгівлі сидром та перрі (без додавання спирту), на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, на право роздрібної торгівлі пальним, на право зберігання пального, на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки надаються окремо на кожне місце провадження відповідного виду господарської діяльності, а ліцензії на право оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі - одна ліцензія (окремо на кожний вид господарської діяльності) за місцезнаходженням заявника.
У разі якщо виробництво спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, ферментація тютюнової сировини здійснюються на території єдиного (цілісного) майнового комплексу, розташованого більше ніж за однією адресою, місцем провадження діяльності є такий єдиний (цілісний) майновий комплекс.
Стаття 42. Право на отримання ліцензії
1. Ліцензія на право провадження відповідного виду господарської діяльності надається, за умови реєстрації або взяття на облік суб’єкта господарювання у податкових органах та повідомлення таким суб’єктом господарювання про об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, через які здійснюватиметься відповідний вид ліцензійної діяльності, відповідно до вимог пункту 63.3 статті 63 Податкового кодексу України, та проходження електронної ідентифікації онлайн в електронному кабінеті з дотриманням вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" і здійснення листування з контролюючим органом через електронний кабінет відповідно до прийнятої контролюючим органом заяви про бажання отримувати документи через електронний кабінет.
2. Ліцензії на право виробництва спирту етилового, біоетанолу, пального надаються суб’єктам господарювання - юридичним особам, інші види ліцензій, визначені цим Законом, - усім суб’єктам господарювання.
3. Ліцензії на право виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв надаються суб’єкту господарювання, який на дату подання заяви про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності є власником або на інших підставах, не заборонених законодавством, володіє та/або користується об’єктами нерухомого майна/приміщеннями та обладнанням, що забезпечують повний технологічний цикл виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, за умови використання таких об’єктів нерухомого майна/приміщення та обладнання лише одним суб’єктом господарювання.
4. Ліцензія на право виробництва тютюнових виробів надається лише суб’єкту господарювання, який на дату подання заяви про отримання ліцензії є власником або на інших підставах, не заборонених законодавством, володіє та/або користується об’єктами нерухомого майна/приміщеннями та обладнанням, що забезпечують повний технологічний цикл виробництва тютюнових виробів, включаючи виробництво тютюнової суміші, за умови використання для виробництва таких об’єктів нерухомого майна/приміщень та обладнання лише одним суб’єктом господарювання.
5. Ліцензія на право вирощування тютюну надається суб’єкту господарювання, що здійснює вирощування тютюну, за умови що він є власником земельних ділянок сільськогосподарського призначення або на іншому праві користується такими земельними ділянками (для суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність з вирощування тютюну з або без подальшої ферментації тютюнової сировини).
6. Ліцензія на право вирощування тютюну надається суб’єкту господарювання, що здійснює діяльність з вирощування тютюну з подальшою ферментацією тютюнової сировини і без подальшої ферментації тютюнової сировини.
7. Ліцензія на право ферментації тютюнової сировини надається суб’єкту господарювання, що здійснює ферментацію власно вирощеної або придбаної тютюнової сировини, за умови наявності у нього на праві власності або іншому праві користування об’єкта нерухомого майна/приміщення та обладнання, що забезпечують повний технологічний цикл ферментації тютюнової сировини.
8. Ліцензія на право ферментації тютюнової сировини надається суб’єкту господарювання, що здійснює ферментацію тютюнової сировини, незалежно від наявності у нього ліцензії на право вирощування тютюну або на право виробництва тютюнових виробів.
9. На право виробництва алкогольних напоїв надається єдина ліцензія із зазначенням кодів згідно з УКТЗЕД залежно від виду товарів (продукції), що вироблятиметься.
10. Суб’єкт господарювання, що здійснює виробництво біоетанолу, має право зберігати бензин, призначений для денатурації спирту етилового зневодженого, без отримання ліцензії на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки.
11. Суб’єкт господарювання, подаючи заяву про отримання ліцензії на право виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, на право ферментації тютюнової сировини, підтверджує наявність у нього на дату подання такої заяви відповідної матеріально-технічної бази, що забезпечує повний цикл виробництва зазначених у заяві товарів (продукції).
12. У разі приватизації державного або комунального майна діюча ліцензія на право провадження відповідного виду господарської діяльності переоформлюється на суб’єкта господарювання, який приватизував об’єкти права державної або комунальної власності, на строк дії такої ліцензії, за умови відповідності такого суб’єкта господарювання вимогам Податкового кодексу України та цього Закону до здійснення відповідного виду господарської діяльності та подання таким суб’єктом господарювання до органу ліцензування заяви про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, або в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального.
13. Розмір середньої щомісячної заробітної плати, нарахованої суб’єктом господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями або на право роздрібної торгівлі сидром та перрі (без додавання спирту), або на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, або на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або на право роздрібної торгівлі пальним, має становити не менше 2 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Розмір середньої щомісячної заробітної плати, нарахованої суб’єктом господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями або на право роздрібної торгівлі сидром та перрі (без додавання спирту), або на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, або на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або на право роздрібної торгівлі пальним та всі місця роздрібної торгівлі (місця роздрібної торгівлі пальним) якого розташовані за межами населених пунктів - адміністративних центрів областей і м. Києва та м. Севастополя на відстані від 50 кілометрів та які мають торговельні зали площею до 500 метрів квадратних, має становити не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Розрахунок розміру середньої щомісячної заробітної плати, нарахованої суб’єктом господарювання, здійснюється відповідно до даних податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, шляхом ділення сумарно нарахованої заробітної плати, оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів платника податків, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, яка виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України, на кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату (крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення).
( Статтю 42 доповнено частиною тринадцятою згідно із Законом № 4536-IX від 16.07.2025 )
14. Розмір загального місячного оподатковуваного доходу суб’єкта господарювання, зареєстрованого як фізична особа - підприємець, що не має найманих працівників, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями або на право роздрібної торгівлі сидром та перрі (без додавання спирту), або на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, або на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або на право роздрібної торгівлі пальним, має становити не менше 2 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Розмір загального місячного оподатковуваного доходу суб’єкта господарювання, зареєстрованого як фізична особа - підприємець, що не має найманих працівників, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями або на право роздрібної торгівлі сидром та перрі (без додавання спирту), або на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, або на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або на право роздрібної торгівлі пальним та всі місця роздрібної торгівлі (місця роздрібної торгівлі пальним) якого розташовані за межами населених пунктів - адміністративних центрів областей і м. Києва та м. Севастополя на відстані від 50 кілометрів та які мають торговельні зали площею до 500 метрів квадратних, має становити не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
( Статтю 42 доповнено частиною чотирнадцятою згідно із Законом № 4536-IX від 16.07.2025 )
Стаття 43. Порядок отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, крім ліцензій, надання яких здійснюється в автоматичному режимі
1. Ліцензія на право провадження відповідного виду господарської діяльності надається органом ліцензування шляхом прийняття рішення про надання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності.
2. Для отримання ліцензії суб’єкт господарювання подає до органу ліцензування заяву про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності у паперовій або електронній формі у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.
3. У заяві про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності зазначаються такі відомості:
1) реквізити заявника:
для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ;
для фізичних осіб - підприємців - прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), місцезнаходження (адреса зареєстрованого/задекларованого місця проживання (перебування), за якою здійснюється зв’язок з фізичною особою - підприємцем), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та/або номер паспорта (для фізичних осіб, які мають право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
для осіб, уповноважених на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи, та осіб, які є відповідальними за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договорів, - найменування та код уповноваженої особи згідно з ЄДРПОУ і податковий номер, наданий такій особі під час взяття на облік договору згідно з пунктом 63.6 статті 63 та пунктом 64.6 статті 64 Податкового кодексу України;
для іноземних суб’єктів господарської діяльності - найменування та податковий номер постійного представництва;
2) вид ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, для отримання якої подається заява;
3) найменування та код органу ліцензування, до якого подається заява;
4) адреси місць провадження господарської діяльності/зберігання спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу/зберігання пального у стаціонарних резервуарах:
адреса/адреси місця виробництва та ідентифікатор/ідентифікатори об’єкта/об’єктів оподаткування - для ліцензій на право виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах;
адреса та ідентифікатор об’єкта оподаткування місця ферментації тютюнової сировини - для ліцензії на право ферментації тютюнової сировини;
адреса місця виробництва пального та ідентифікатор об’єкта оподаткування - для ліцензії на право виробництва пального;
місце вирощування тютюну та ідентифікатор об’єкта оподаткування - для ліцензії на право вирощування тютюну;
адреса/адреси місць зберігання тютюнової сировини та ідентифікатор/ідентифікатори об’єкта/об’єктів оподаткування - для ліцензій на право вирощування тютюну, на право ферментації тютюнової сировини, на право виробництва тютюнових виробів, якщо місця зберігання тютюнової сировини розташовані за іншою адресою, ніж місцезнаходження виробництва тютюнових виробів;
адреса місця оптової торгівлі пальним та ідентифікатор об’єкта оподаткування - для ліцензії на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним;
адреса місця роздрібної торгівлі та ідентифікатор об’єкта оподаткування - для ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним;
адреса/адреси місць зберігання спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу та ідентифікатор/ідентифікатори об’єкта/об’єктів оподаткування - для ліцензій на право виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв;
адреса місць зберігання пального у стаціонарних резервуарах та ідентифікатор об’єкта оподаткування - для ліцензій на право зберігання пального, на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки.
У разі роздрібної торгівлі скрапленим вуглеводневим газом у балонах для побутових потреб населення та інших споживачів із спеціалізованих транспортних засобів для перевезення балонів із скрапленим вуглеводневим газом у заяві про отримання ліцензії зазначається адреса місця роздрібної торгівлі пальним, в якому розташовані газонаповнювальні станції/газонаповнювальні пункти/проміжні склади балонів із скрапленим вуглеводневим газом/спеціалізовані магазини з продажу газу.
У разі якщо виробництво спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, зберігання спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, тютюнової сировини, пального здійснюється на території єдиного (цілісного) майнового комплексу, розташованого більше ніж за однією адресою, у заяві про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності зазначаються всі адреси, за якими розташований такий єдиний (цілісний) майновий комплекс.
Адреса зазначається у форматі - область (крім Автономної Республіки Крим, м. Києва та м. Севастополя), район (крім м. Києва та м. Севастополя), населений пункт, вулиця, номер будинку/офісу; кадастровий номер земельної ділянки, на якій вирощується тютюн, - для ліцензій на право вирощування тютюну; поштова адреса місця зберігання тютюнової сировини (у разі відсутності поштової адреси місця зберігання тютюнової сировини - кадастровий номер земельної ділянки, на якій зберігається тютюнова сировина) - для ліцензій на право вирощування тютюну, на право ферментації тютюнової сировини; кадастровий номер земельної ділянки, на якій зберігається пальне (у разі відсутності поштової адреси місця зберігання пального), - для ліцензій на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки;
( Абзац тринадцятий пункту 4 частини третьої статті 43 і з змінами, внесеними згідно із Законом № 4536-IX від 16.07.2025 )
5) код/коди адміністративно-територіальної одиниці та території територіальної громади згідно з Кодифікатором адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, у/на якій розміщені:
місце виробництва - для ліцензій на право виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального;
місце вирощування тютюну - для ліцензії на право вирощування тютюну;
місце/місця зберігання тютюнової сировини - для ліцензій на право вирощування тютюну, на право ферментації тютюнової сировини, на право виробництва тютюнових виробів, якщо місця зберігання тютюнової сировини розташовані за іншою адресою, ніж місцезнаходження виробництва тютюнових виробів;
місце оптової торгівлі пальним - для ліцензії на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним;
місця роздрібної торгівлі - для ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним;
місця зберігання спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу - для ліцензій на право виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв;
місця зберігання пального у стаціонарних резервуарах - для ліцензій на право зберігання пального, на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки;
6) відомості про те, що місця роздрібної торгівлі розташовані за межами населених пунктів - адміністративних центрів областей, м. Києва та м. Севастополя на відстані до 50 кілометрів та мають торговельну залу площею понад 500 метрів квадратних, - для ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (крім сидру та перрі (без додавання спирту), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах;
7) перелік державних номерних знаків спеціалізованих транспортних засобів для перевезення балонів із скрапленим вуглеводневим газом, з яких здійснюється роздрібна торгівля скрапленим вуглеводневим газом у балонах для побутових потреб населення та інших споживачів, - для ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним (скрапленим вуглеводневим газом у балонах для побутових потреб населення та інших споживачів) із спеціалізованих транспортних засобів для перевезення балонів із скрапленим вуглеводневим газом;
8) перелік кодів товарів (продукції), що вироблятимуться, згідно з УКТЗЕД - для ліцензій на право виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, на право вирощування тютюну, на право ферментації тютюнової сировини;
9) про ознаку малого виробництва:
1 - мале виробництво дистилятів;
2 - мале виробництво виноробної продукції;
3 - мале виробництво пива;
10) код класифікації доходів бюджету, сума внесеного платежу, номер і дата платіжної інструкції, що підтверджує внесення чергового (щорічного/щоквартального) платежу за надану ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності;
11) перелік фіскальних номерів реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій, книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок, наявних у місці роздрібної торгівлі, - для ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах;
12) перелік фіскальних номерів реєстраторів розрахункових операцій, книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок, наявних у місці роздрібної торгівлі, - для ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним;
13) місткість кожного окремого стаціонарного резервуара, що використовується для зберігання пального, - для ліцензій на право виробництва пального, на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, на право роздрібної торгівлі пальним, на право зберігання пального;
14) загальна місткість стаціонарних резервуарів, що використовуються для зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки, - для ліцензії на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки;
15) загальна місткість ємностей (для ємностей місткістю понад 250 літрів кожна), що використовуються для зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки, - для ліцензії на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки;
16) про наявність ємностей та/або споживчої тари (крім споживчої тари, тари споживача та поворотної тари (газові балони) кожна об’ємом до 60 літрів включно) (для ємностей місткістю до 250 літрів кожна та загальною місткістю ємностей та/або споживчої тари до 500 літрів включно), що використовуються для зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки, - для ліцензії на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки;
17) про наявність ємностей та/або споживчої тари (крім споживчої тари, тари споживача та поворотної тари (газові балони) кожна об’ємом до 60 літрів включно) (для ємностей місткістю до 250 літрів кожна та загальною місткістю ємностей та/або споживчої тари понад 500 літрів включно), що використовуються для зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки, - для ліцензії на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки.
4. До заяви про отримання ліцензії на право виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв (крім малих виробництв дистилятів, малих виробництв виноробної продукції, малих виробництв пива), тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, на право вирощування тютюну, на право ферментації тютюнової сировини додаються:
1) копія документа, що засвідчує право власності або право користування об’єктами/об’єктом нерухомого майна (його частиною)/приміщеннями/приміщенням (його частиною), що використовуються для виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, для ферментації тютюнової сировини;
2) перелік технологічного обладнання, що перебуває у власності суб’єкта господарювання, або копії документів, що підтверджують право користування суб’єкта господарювання технологічним обладнанням, що забезпечує повний технологічний цикл виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, ферментації тютюнової сировини;
3) копія договору з лабораторією (у разі відсутності власної лабораторії) - для ліцензій на право виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах;
4) копія документа, що підтверджує право користування земельною ділянкою, на якій вирощується тютюн/здійснюється ферментація тютюнової сировини, із зазначенням кадастрового номера такої земельної ділянки - для ліцензій на право вирощування тютюну, на право ферментації тютюнової сировини;
5) атестат виробництва - для ліцензій на право виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв (крім малих виробництв дистилятів, малих виробництв виноробної продукції, малих виробництв пива), тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, на право ферментації тютюнової сировини.
5. До заяви про отримання ліцензії на право виробництва, оптової торгівлі, роздрібної торгівлі пальним, на право зберігання пального додатково додаються копії:
1) документів, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою із зазначенням кадастрового номера земельної ділянки (у разі відсутності кадастрового номера земельної ділянки у зазначених документах надається витяг з Державного земельного кадастру про таку земельну ділянку), на якій розташовано об’єкт виробництва пального, оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального (крім зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки), чинних на дату подання заяви та/або на дату введення такого об’єкта в експлуатацію (зазначені документи не подаються у разі розміщення об’єкта нерухомого майна на території порту, за умови подання документів, що підтверджують право користування портовою інфраструктурою).
Для бункерувальника подаються копії документів, що засвідчують право його власника або користувача на розміщення такого бункерувальника в акваторії водойми згідно із законодавством України (договір оренди/суборенди причальної стінки чи стоянки в порту або інші документи, що засвідчують право власника або користувача бункерувальника на розміщення бункерувальника в акваторії водойми);
2) сертифіката про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта нерухомого майна, що підтверджує прийняття закінченого будівництвом об’єкта нерухомого майна в експлуатацію, щодо всіх об’єктів нерухомого майна, розташованих у місці виробництва пального, оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального, необхідних для здійснення такої діяльності, - для об’єктів нерухомого майна, введених в експлуатацію у встановленому законодавством порядку з 1 травня 2011 року;
технічного паспорта та/або інвентаризаційної справи, та/або довідки про технічні характеристики об’єкта нерухомого майна, що підтверджують функціональне призначення об’єкта нерухомого майна, що видані бюро технічної інвентаризації або фізичною особою - підприємцем, або юридичною особою, у складі якої працюють один або більше виконавців окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури, що пройшли професійну атестацію та отримали кваліфікаційний сертифікат на право виконання робіт з технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна відповідно до Закону України "Про архітектурну діяльність", - для об’єктів нерухомого майна, введених в експлуатацію у встановленому законодавством порядку до 30 квітня 2011 року включно, розташованих у місці виробництва пального, оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального, необхідних для здійснення такої діяльності.
Підтвердженням введення в експлуатацію об’єктів нерухомого майна, призначених для приймання, зберігання та роздрібної торгівлі пальним, право приватної власності на які виникло у порядку, визначеному законами України "Про приватизацію державного майна" та "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", є реєстрація права власності у порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
У разі якщо документи, зазначені у пунктах 1 і 2 цієї частини, видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об’єкта нерухомого майна;
3) свідоцтва про право власності та/або користування на судно, свідоцтва про придатність судна до плавання або класифікаційного свідоцтва на судно, або акта огляду судна, що видані у встановленому законом порядку, - для бункерувальника;