МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
27.04.2024 м. Київ № 262 |
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
28 квітня 2024 р. за № 616/41961
Про затвердження Змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України
Відповідно до частини тринадцятої статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", частини першої статті 70 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я", постанови Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1993 року № 708 "Про порядок організації та проведення військово-лікарської експертизи" та з метою вдосконалення військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Зміни до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800, що додаються.
2. Головнокомандувачу Збройних Сил України забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності одночасно із набранням чинності Законом України від 21 березня 2024 року № 3621-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист", крім абзаців третього, сьомого, восьмого підпункту 3 пункту 2 Змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджених цим наказом, які набирають чинності з дня офіційного опублікування цього наказу.
Тимчасово виконуючий обов'язки Міністра оборони України генерал-лейтенант | Іван ГАВРИЛЮК |
ПОГОДЖЕНО: | |
Міністр внутрішніх справ України | Ігор КЛИМЕНКО |
Міністр охорони здоров'я України | Віктор ЛЯШКО |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства оборони України
27 квітня 2024 року № 262
Зміни
до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України
1. У розділі I:
1) у главі 1:
пункти 1.1, 1.2 викласти в такій редакції:
"1.1. Це Положення визначає процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями, визначеними у главі 2 цього розділу.
Це Положення поширюється на військовослужбовців Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, членів їх сімей, призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
1.2. Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;
встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби";
пункт 1.3 доповнити новим абзацом такого змісту:
"формування висновку про необхідність забезпечення особи з обмеженнями повсякденного функціонування допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) за формою, наведеною в додатку до Порядку забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) або з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані такі засоби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2012 року № 321".
2) у главі 2:
пункт 2.1 викласти в такій редакції:
"2.1. Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.
Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.
Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.
Документація, яка створюється (заповнюється) в процесі військово-лікарської експертизи, ведеться в паперовій або в електронній формі. Документування в електронній формі проводиться із застосуванням удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, електронної печатки та електронної позначки часу.
Члени ВЛК діють на принципах верховенства права, законності, поваги та дотримання прав людини і громадянина, доброчесності, колегіальності, рівноправності членів комісії, вільного обговорення і вирішення питань, об'єктивності, неупередженості та обґрунтованості прийнятих рішень, висновків і пропозицій.
Доброчесність є одним з визначальних принципів військовослужбовців, державних службовців, працівників, які є членами ВЛК. Їх діяльність спрямована на забезпечення національних інтересів України під час виконання завдань та функцій держави, сприяння та реалізації прав та законних інтересів людини і громадянина, підтримання позитивного іміджу держави та Збройних Сил України.
До доброчесної поведінки відноситься: пріоритет службових інтересів, компетентність, прозорість, нерозголошення конфіденційної інформації (конфіденційність), коректність та ввічливість.
Пріоритет службових інтересів - передбачає виявлення абсолютної відданості державним інтересам країни, свідоме підпорядкування власних інтересів суспільним вимогам та державним пріоритетам, обов'язок старанно діяти виключно в інтересах служби (роботи).
Неупередженість - члени ВЛК мають діяти неупереджено, незважаючи на приватні інтереси, особисте ставлення до будь-якого громадянина або групи громадян, незалежно від своїх політичних, ідеологічних, релігійних та інших особистих поглядів чи переконань, зокрема: ніколи не вдаватися до несправедливої дискримінації, виявляючи особливу прихильність чи віддаючи перевагу будь-кому; однаково рівно відноситись до усіх громадян, не допускати, щоб особиста упередженість або тиск збоку могли позначитися на об'єктивності зроблених оцінок і прийнятих рішень.
Компетентність - включає сумлінне, своєчасне та результативне виконання службових обов'язків, наказів і розпоряджень керівництва, постійне підвищення професійної кваліфікації, досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Члени ВЛК повинні:
добросовісно, чесно та професійно виконувати свої обов'язки;
постійно підвищувати рівень своєї професійної компетентності;
не ухилятися від прийняття рішень;
не допускати зловживань та неефективного використання державної власності;
знати вимоги нормативно-правових актів з питань військово-лікарської експертизи та застосовувати їх під час виконання обов'язків.
Коректність та ввічливість - у своїй поведінці члени ВЛК повинні дотримуватись правил коректності та ввічливості, прийнятних в українському суспільстві. Поведінка членів ВЛК не повинна провокувати виникнення конфліктних ситуацій.
Прозорість - члени ВЛК не повинні обмежувати доступ до інформації, що не є таємною чи конфіденційною. Члени ВЛК не повинні надавати будь-яку завідомо неповну або неправдиву інформацію з метою введення в оману.
Конфіденційність - члени ВЛК, яким у зв'язку з виконанням професійних або службових обов'язків стало відомо про хворобу, медичне обстеження, огляд та їх результати, інтимну і сімейну сторони життя громадянина або будь-яку конфіденційну та іншу інформацію з обмеженим доступом, що стала відомою у зв'язку з виконанням ним своїх повноважень, не мають права розголошувати ці відомості, крім передбачених законом випадків";
у пункті 2.3:
у підпункті 2.3.4:
в абзаці шостому слово "витребовувати" замінити словом "запитувати";
в абзаці восьмому слово "витребовування" замінити словом "запиту";
абзац дванадцятий викласти в такій редакції:
"направляти у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження, медичний огляд, повторний медичний огляд, військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби), військовозобов'язаних, резервістів";
в абзаці чотирнадцятому слова "видів, Сил підтримки", "іншого контингенту" замінити словами "видів, окремих родів військ (сил)", "інших осіб" відповідно, слова "лікувально-оздоровчої роботи, проведеної серед допризовників та призовників," виключити, після слів "членів їх сімей" доповнити словом "призовників";
в абзаці п'ятнадцятому після слова "скасовувати," доповнити словом "відміняти,";
у підпункті 2.3.5 слово "Постанови" замінити словами "Рішення, постанови";
у пункті 2.4:
підпункт 2.4.3 викласти в такій редакції:
"2.4.3. За рішенням ЦВЛК на ВЛК регіону, незалежно від адміністративно-територіальної зони відповідальності ВЛК за проведення військово-лікарської експертизи, покладається розгляд, контроль, затвердження постанов позаштатних постійно діючих ВЛК та прийняття, скасування, перегляд постанов про причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), у тому числі які призвели до загибелі (смерті) військовослужбовців, осіб звільнених з військової служби";
у підпункті 2.4.5:
в абзаці п'ятому після слова "переглядати" доповнити словом ", відміняти";
абзац сьомий викласти в такій редакції:
"направляти у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження, медичний огляд, повторний медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби), військовозобов'язаних, резервістів";
в абзаці восьмому слово "витребовувати" замінити словом "запитувати";
у підпункті 2.4.7:
в абзацах першому, другому слова "ВЛК Центрального регіону (далі ВЛК ЦР)", "ВЛК ЦР" замінити цифрами та словами "11 регіональну ВЛК (далі - 11 РВЛК)", "11 РВЛК" відповідно;
в абзаці четвертому слова "та контроль за роботою ЛЛК" виключити, слова "та операторів управління повітряним рухом" замінити словами ", персоналу з керування безпілотними авіаційними комплексами та управлінням повітряним рухом";
у підпункті 2.4.8 слова "ВЛК Південного регіону" замінити цифрами та словами "18 регіональну ВЛК";
у пункті 2.5:
у підпункті 2.5.1 абзац сьомий викласти в такій редакції:
"ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України";
підпункт 2.5.2 викласти в такій редакції:
"2.5.2. Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (не менше ніж три лікарі) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.
Порядок створення ЛЛК визначається Положенням про лікарсько-льотну експертизу в державній авіації України, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 20 листопада 2017 року № 602, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2017 року за № 1566/31434.";
підпункт 2.5.5 викласти в такій редакції:
"2.5.5. За запитом голови ВЛК (ЛЛК), до роботи позаштатних (постійно та тимчасово діючих) ВЛК (ЛЛК) на правах членів ВЛК (ЛЛК) можуть залучатися головні (провідні) медичні спеціалісти, начальники відділень, інші лікарі-спеціалісти закладів охорони здоров'я (установ), спеціалісти інших (не медичних) спеціальностей, начальник медичної служби та/або представник командування (керівництва) військової частини, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається";
в абзаці першому підпункту 2.5.6 слова "в яких" замінити словами "при яких";
у підпункті 2.5.7:
в абзаці другому слова "трьох років" замінити словами "одного року";
доповнити новим абзацом такого змісту:
"Організація проведення військово-лікарської експертизи у закладі охорони здоров'я (установі) покладається на начальника (керівника) цього закладу";
у підпункті 2.5.11 слово "гербовою" виключити;
у пункті 2.6:
у підпункті 2.6.1:
в абзаці першому слова "створюються у" замінити словами "створюються при";
в абзаці другому слова "створюються в", "також в" замінити словами "створюються при", "також при" відповідно;
в абзаці третьому слова "в закладах" замінити словами "при закладах";
абзац четвертий виключити;
в абзаці другому підпункту 2.6.2 слова "в якому" замінити словами "при якому";
в абзаці п'ятому підпункту 2.6.3 слова "медичної служби" замінити словами "медичних служб", слова "(обмежено придатними)" виключити;
у підпункті 2.7.3 пункту 2.7 після слова "контролюються," доповнити словом "відміняються,";
у пункті 2.8:
в абзацах першому, другому підпункту 2.8.1 слово "у" замінити словом "при";
в абзаці третьому підпункту 2.8.1 слова "головним лікарем районної (міської) лікарні", "Севастопольського міського ТЦК та СА" замінити словами "керівником районного (міського) державного або комунального закладу охорони здоров'я (установи)", "Севастопольського міського ТЦК та СП" відповідно;
абзац п'ятий підпункту 2.8.1 викласти в такій редакції:
"Персональний склад ВЛК при районному (міському), обласному ТЦК та СП визначається наказами відповідних керівників ТЦК та СП на підставі наданої начальником (керівником) закладу охорони здоров'я (установи) інформації про перелік медичних працівників, які залучаються до роботи ВЛК при районному (міському), обласному ТЦК та СП, із зазначенням їх спеціальностей";
підпункт 2.8.5 доповнити новим реченням такого змісту: "У воєнний час перевірка свідоцтв про хворобу з постановами про непридатність до військової служби проводиться за наданими на розгляд з ТЦК та СП медичними документами, а за медичними показаннями - шляхом проведення контрольного медичного огляду перед направленням на затвердження в штатні ВЛК";
доповнити новим підпунктом 2.8.6 такого змісту:
"2.8.6. Строки проведення медичних оглядів, а також лабораторних та інструментальних досліджень, включно з необхідністю направлення на додаткові методи дослідження, лабораторні обстеження, визначаються з урахуванням необхідності отримання повної та об'єктивної інформації про стан здоров'я людини, та не можуть становити більше 14 днів";
у пункті 2.9:
в абзаці третьому підпункту 2.9.1 слова "ВМС Збройних Сил України" замінити словами "Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України)";
у підпункті 2.9.2 слова "в яких" замінити словами "при яких";
у підпункті 2.9.5 слова "та операторів" замінити словами ", персоналу з керування безпілотними авіаційними комплексами та";
доповнити новим пунктом такого змісту:
"2.10. ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України створюються у військових частинах (центрах) Сил спеціальних операцій Збройних Сил України, які мають медичну службу відповідної організаційно-штатної структури.
Організація проведення військово-лікарської експертизи у військовій частині (центрі) покладається на командира (начальника) цієї військової частини (центру).
На ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України покладається:
медичний огляд військовослужбовців Сил спеціальних операцій Збройних Сил України, кандидатів на навчання у ВВНЗ, резервістів військових частин Сил спеціальних операцій Збройних Сил України, поповнення з числа військовозобов'язаних, яке прибуває з ТЦК та СП, військовослужбовців з інших родів військ (сил), ВВНЗ;
аналіз та узагальнення результатів огляду військовослужбовців Сил спеціальних операцій Збройних Сил України.
ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України має право:
приймати постанови відповідно до цього Положення;
залучати до роботи на правах членів комісії медичних та військових фахівців за запитом голови ВЛК.
У разі, коли під час медичного огляду військовослужбовців встановлено діагноз, ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України встановлює причинний зв'язок захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення згідно з главою 21 розділу II цього Положення.
ВЛК приймає постанови, наведені в главі 20 розділу II цього Положення. Постанови ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України розглядаються, переглядаються, контролюються, скасовуються, затверджуються штатною ВЛК регіону в порядку, установленому цим Положенням";
3) у главі 3:
пункт 3.3 після абзацу першого доповнити абзацом другим такого змісту:
"Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій, а також наявних медичних записів та висновків у відповідних реєстрах електронної системи охорони здоров'я.".
У зв'язку з цим абзаци другий - четвертий вважати абзацами третім - п'ятим відповідно;
у пункті 3.4:
слова "(скасування)", "повторний (контрольний) медичний огляд" замінити словами "(відміни, скасування)", "контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК" відповідно;
доповнити трьома новими абзацами такого змісту:
"Таке рішення є обов'язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.
У разі визнання штатною ВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз'ясненнями, у строк, визначений Законом України "Про звернення громадян".
У разі прийняття рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд, військовослужбовці та інші особи, зазначені у пункті 1.2 глави 1 цього розділу, направляються для проходження медичного огляду ВЛК в інший заклад охорони здоров'я, ніж той, в якому проводився медичний огляд ВЛК, постанова якої оскаржується".
2. У розділі II:
1) у главі 1:
у пункті 1.1:
в абзаці першому:
слова "у мирний та воєнний час" замінити словами "у мирний час та під час дії особливого періоду";
доповнити двома новими реченням такого змісту: "При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення";
в абзаці третьому слово "допризовників," виключити;
в абзаці шостому після слова "військовослужбовців" доповнити словами ", призовників, військовозобов'язаних та резервістів", слова "плаваючому складі, морській піхоті" замінити словами "на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті, підрозділах спеціального призначення";
в абзаці десятому слова ", працівників Збройних Сил України" виключити, слова "для роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ" замінити словами "для роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ)";
абзац одинадцятий викласти в такій редакції:
"військовослужбовців до служби у спеціальних спорудах";
у таблиці пункту 1.4:
у графі 4 рядка 1 слово ""А"" виключити;
у графі 4 рядка 2 слова та цифри ""Д" (графи 2 - 5)"" виключити;
у графі 4 рядка 3 слова ""А"", ""Д"" виключити;
у графі 4 рядка 4 слова ""Б"", Є"В"" ""Г"" виключити;
у графі 4 рядка 5 слова ""Б"", ""В"", ""Г"" виключити;
у графі 3 рядка 6 слова "створена у" замінити словами "створена при";
у графі 4 рядка 6 слова та цифру ""Д" (графа 1)"" виключити;
у графі 4 рядка 7 слова "А", "В", "Г" виключити;
у графі 4 рядка 8 слова "Б", "В", "Г" виключити;
у графі 4 рядка 9 слова "Б", "В", "Г" виключити;
у графі 4 рядка 10 слова "Б", "В", "Г" виключити;
у графі 4 рядка 11 слова та цифру ""Д" (графа 6)"" виключити;
у графі 4 рядка 12 слова та цифри ""Д" (графи 2 - 5)"" виключити;
у графі 4 рядка 13 слова та цифру ""Б" (графа 2), "В"" виключити;
у графі 4 рядка 14 слова та цифру ""Б" (графа 2), "В"" виключити;
у графі 4 рядка 16 слова та цифру ""Б" (графа 2), "В"" виключити;
у графі 2 рядка 17 після слова "Військовослужбовці," доповнити словом "військовозобов'язані,", слово "частинах" замінити словом "підрозділах";
у графі 3 рядка 17 після слів "Десантно-штурмових військ," доповнити словами "ВЛК військових частин (центрів) Сил спеціальних операцій Збройних Сил України,"
у графі 4 рядка 17 слова та цифру ""Б" (графа 1)"" виключити;
у графі 2 рядка 18 слова "працівники Збройних Сил України", "(роботи)", "(працюють)" виключити;
у графі 4 рядка 18 слова та цифру ""Б" (графа 6)"" виключити;
у графі 2 рядка 19 після слова "Військовослужбовці," доповнити словом "військовозобов'язані,", слова "у плаваючому складі" замінити словами "на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті";
у графі 4 рядка 19 слова та цифри ""А" (графа 3), "Б" (графа 2), "В"" виключити;
у графі 4 рядка 20 слово "В" виключити;
у графі 2 рядка 21 слова "працівники Збройних Сил України", "(приймаються) на роботу" замінити словами "військовозобов'язані", " на посади" відповідно;
у графі 4 рядка 21 слово "Ґ" виключити;
у графі 4 рядка 22 слова та цифру ""Б" (графа 8)"" виключити;
у графі 2 рядка 23 слова "працівники Збройних Сил України," виключити;
у пункті 1.10:
абзац п'ятий викласти в такій редакції:
"у мирний час та під час дії особливого періоду (за виключенням періоду мобілізації та/або періоду дії воєнного стану) військовослужбовців при призначенні на посади від командира окремої військової частини (керівника обласного (міського) ТЦК та СП) до командувача виду Збройних Сил України включно, а також при призначенні на посади начальників структурних підрозділів Генерального штабу Збройних Сил України та Міністерства оборони України";
пункт 1.12 викласти в такій редакції:
"1.12. Відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи) призовниками, військовозобов'язаними та резервістами вносяться до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у встановленому законодавством порядку";
2) у главі 2:
у пункті 2.6 цифри та слова "1 - 11 ТДВ "А" замінити словом "ТДВ";
в абзаці третьому пункту 2.8 слова "обмежують придатність або", ""А"" виключити;
у пункті 2.12:
в абзаці третьому слова "головним лікарем лікувально-профілактичного закладу", "військовий комісаріат" замінити словами "керівником закладу охорони здоров'я комунальної або державної форм власності", "ТЦК та СП" відповідно;
в абзаці п'ятому слова "У воєнний час" замінити словами "Під час дії воєнного стану";
3) у главі 3:
пункт 3.2 доповнити новим абзацом такого змісту:
"Під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей";
пункт 3.3 викласти в такій редакції:
"3.3. Особи, звільнені з військової служби, визнані непридатними до військової служби, можуть повторно оглядатися ВЛК районних, міських ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку після обов'язкового обстеження у спеціалізованих закладах охорони здоров'я з метою підтвердження або зміни встановленого діагнозу. Направляє на обстеження лікар - член ВЛК районного, міського ТЦК та СП, про що вносить відповідний запис у реєстр ЕСОЗ. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою II додатка 1 до цього Положення, а тих, які мають офіцерські звання, - за графою III додатка 1 до цього Положення";
пункт 3.4 доповнити двома новими абзацами такого змісту:
"Під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний прибуває на медичний огляд ВЛК з результатами рентгенологічного обстеження органів грудної клітки.
ЕКГ виконується після 40-річного віку та за наявності медичних показань. Інші лабораторні та інструментальні дослідження виконуються за показанням";
пункт 3.8 викласти в такій редакції:
"3.8. Постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.
Постанова ВЛК ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби, прийнята в облікових цілях в мирний час, дійсна протягом п'яти років з дня закінчення медичного огляду.
Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.
Якщо в стані здоров'я військовозобов'язаного, за його зверненням або висновками лікарів закладу охорони здоров'я виникли зміни, то за направленням керівника ТЦК та СП проводиться повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби.
Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.
Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення) у трьох примірниках.
Постанови ВЛК ТЦК та СП у формулюванні "Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)" не пізніше п'ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду, направляються з метою контролю до ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП.
Копія довідки ВЛК з підписом про ознайомлення та датою видається особі, яка пройшла медичний огляд";
у пункті 3.10 цифру "2" замінити цифрою "1";
пункт 3.11 після першого речення доповнити двома новими реченнями такого змісту: "Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров'я (додаток 10), який підписується керівником закладу охорони здоров'я (установи). Акт подається до ВЛК ТЦК та СП на розгляд";
у першому реченні абзацу шостого пункту 3.13 після слів "подається особова справа" доповнити словами "(усі медичні документи з особової справи, постанови ВЛК за період служби)", слова "(обмежено придатними)" виключити;
4) у главі 4:
у пункті 4.1:
в другому реченні абзацу першого слова "У воєнний час" замінити словами "Під час дії воєнного стану";
після абзацу першого доповнити новим абзацом другим такого змісту:
"Під час дії воєнного стану медичний огляд ВЛК кандидатів на навчання на курсах професійної військової освіти не проводиться";
У зв'язку з цим абзаци другий - п'ятий вважати абзацами третім - шостим відповідно;
в абзаці четвертому слова "ВЛК ТЦК та СП" замінити словами "ВЛК Р(М)ТЦК та СП за направленням керівника ТЦК та СП";
в абзаці першому пункту 4.2 слово ""Д"" виключити;
пункт 4.3 виключити.
У зв'язку з цим пункти 4.4 - 4.9 вважати пунктами 4.3 - 4.8 відповідно;
в абзаці другому пункту 4.3 слова "створюється у" замінити словами "створюється при";
в абзаці першому пункту 4.8 слова "на підставі графи 1 ТДВ "Д"" виключити;
5) у главі 5:
абзац четвертий пункту 5.1 виключити.
У зв'язку з цим абзаци п'ятий - тринадцятий вважати абзацами четвертим - дванадцятим відповідно;
в абзаці п'ятому пункту 5.2 слова "(обмежену придатність)" виключити;
6) у главі 6:
в абзаці другому пункту 6.1 слова "за рекомендацією лікаря" замінити словами "виключно за рекомендацією лікаря закладу охорони здоров'я (установи)", слова "обмежувати придатність або" виключити;
в абзаці восьмому пункту 6.2 слова "в інших випадках надання службової та медичної характеристик не обов'язкове" замінити словами "та в особливий період - у випадках повторного направлення військовослужбовця на медичний огляд командиром військової частини з метою визначення ступеню придатності до військової служби протягом 12 місяців з дня закінчення попереднього медичного огляду, а також у випадках направлення на медичний огляд військовослужбовців із захворюваннями психіки та поведінки. В інших випадках надання службової та медичної характеристик не обов'язкове";
в абзаці першому пункту 6.4 слова "(пункти "а", "б" статей Розкладу хвороб, без індивідуальної оцінки)" виключити;
у пункті 6.5 слова "може направлятися" замінити словом "направляється";
у пункті 6.8:
абзац четвертий викласти в такій редакції:
"Голова та члени ВЛК вносять до реєстру ЕСОЗ відповідні записи, що характеризують стан здоров'я військовослужбовця, та, за потреби, ознайомлюються з медичними записами у відповідному реєстрі ЕСОЗ";
доповнити новим абзацом такого змісту:
"Військовослужбовці, звільнені з місць несвободи особи, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України згідно із Законом України "Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей", а також особи, які звільнені відповідно до Порядку здійснення передачі військовополонених ворогів державі-агресору та звільнення оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2022 року № 441, в обов'язковому порядку проходять огляд лікаря-психіатра з метою врахування при прийнятті постанови ВЛК";
пункт 6.9 виключити.
У зв'язку з цим пункти 6.10 - 6.35 вважати пунктами 6.9 - 6.34 відповідно;
пункт 6.12 доповнити новим абзацом такого змісту:
"Якщо після продовження відпустки для лікування у зв'язку з хворобою або відпустки для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) військовослужбовець не може приступити до виконання службових обов'язків, то він оглядається ВЛК для визначення ступеня придатності до військової служби";
пункт 6.13 викласти в такій редакції:
"6.13. Загальний час безперервного перебування військовослужбовців у закладах охорони здоров'я (установах), у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою та/або відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) із збереженням грошового та матеріального забезпечення не може перевищувати дванадцять місяців поспіль. Не пізніше закінчення строку безперервного перебування на лікуванні у закладах охорони здоров'я (установах), у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою та/або відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) військовослужбовці підлягають медичному огляду ВЛК з метою визначення придатності до військової служби.
У разі визнання військовослужбовця ВЛК непридатним до військової служби, документи про його звільнення з військової служби можуть бути надіслані посадовій особі, яка видає наказ про звільнення, до виписки військовослужбовця із закладу охорони здоров'я (установи).
Медичний огляд ВЛК з метою визначення потреби у тривалому лікуванні проводиться не пізніше ніж через чотири місяці від початку лікування.
У разі направлення військовослужбовців на лікування за кордон у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, безперервним перебуванням на лікуванні за кордоном вважається період надання медичних послуг в закладах охорони здоров'я іноземних держав, включаючи час переміщення з одного закладу охорони здоров'я до іншого та час очікування між плановими етапами лікування, реабілітації, протезування.
Після повернення із лікування з-за кордону військовослужбовці підлягають медичному огляду ВЛК закладів охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України для визначення придатності до військової служби або потреби у тривалому лікуванні, за направленням керівника закладу охорони здоров'я (установи) або інших осіб, визначених абзацом першим пункту 6.1 глави 6 цього розділу.
З метою визначення потреби (відсутності потреби) у продовженні тривалого лікування військовослужбовців за кордоном, медичний огляд може проводитися дистанційно, гарнізонними ВЛК НВМКЦ "ГВКГ", ВМКЦ регіонів за направленням командирів військових частин за місцем їх служби або посадових осіб, у розпорядженні яких перебувають військовослужбовці. У таких випадках до ВЛК разом з направленням на медичний огляд подаються медичні документи військовослужбовця (документи, що підтверджують направлення на лікування за кордон, виписки із медичних карт стаціонарного хворого, консультативні висновки лікарів-спеціалістів, результати додаткових методів досліджень, довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), медичні документи іноземних закладів охорони здоров'я (завірені в установленому законодавством порядку копії, перекладені українською мовою) та військово-облікові документи (довідки про проходження військової служби, у тому числі за кордоном, про безпосередню участь у бойових діях тощо).
Постанова ВЛК про продовження тривалого лікування оформляється довідкою ВЛК, затвердженню штатною ВЛК не підлягає та направляється посадовій особі, яка видала направлення на медичний огляд";
в абзаці першому пункту 6.15 слова "У зв'язку" замінити словами "В мирний час у зв'язку";
пункт 6.16 доповнити трьома новими абзацами такого змісту:
"Щодо військовослужбовців, які згідно із зазначеними в абзаці другому цього пункту Критеріями потребують лікування за кордоном та направляються для лікування за кордон з метою отримання медичної допомоги, ВЛК приймає постанову: "Потребує тривалого лікування". Примірник довідки ВЛК із зазначеною постановою підлягає направленню до військової частини за місцем проходження служби військовослужбовцем, відповідно до пункту 22.3 глави 22 цього розділу.
Механізм направлення військовослужбовців на лікування за кордон визначається Порядком направлення осіб із складових сил оборони та сил безпеки, постраждалих у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на лікування за кордон, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2022 року № 411 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 жовтня 2022 року № 1169).
Порядок надання військовослужбовцям медичної допомоги в іноземних закладах охорони здоров'я визначається законодавством держав, в яких вони перебувають на лікуванні";
пункт 6.17 викласти в такій редакції:
"6.17. У разі звільнення військовослужбовців з військової служби постанова про потребу їх у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою або у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) ВЛК не приймається.
Під час дії особливого періоду військовослужбовцям, які амбулаторно чи стаціонарно пройшли медичний огляд ВЛК, за результатами медичного огляду визнані непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатними до військової служби з переоглядом через 6 - 12 місяців, та виписуються із закладу охорони здоров'я (установи) до оформлення ВЛК свідоцтва про хворобу, яке є підставою для оформлення документів про звільнення військовослужбовця з військової служби, у день виписки (закінчення медичного огляду ВЛК) видається довідка ВЛК з постановою "Потребує звільнення від виконання службових обов'язків на _____ календарних днів". У постанові ВЛК зазначається строк, необхідний для оформлення та затвердження свідоцтва про хворобу, але не більше 30 календарних днів з дня закінчення медичного огляду.
У мирний час та під час дії особливого періоду, у разі коли військовослужбовці визнані непридатними до військової служби або непридатними до військової служби з переоглядом через 6 - 12 місяців і в період оформлення звільнення з військової служби не можуть за станом здоров'я виконувати службові обов'язки, ВЛК одночасно з постановою про непридатність приймає постанову "Потребує звільнення від виконання службових обов'язків за станом здоров'я на строк, необхідний для оформлення звільнення, але не більше 30 календарних днів з дня закінчення медичного огляду";
у пункті 6.25 після слів "Десантно-штурмових військах," доповнити словами "на підводних човнах, надводних кораблях, в морській піхоті ВМС Збройних Сил України,";
у пункті 6.30 слова "у плаваючому складі" замінити словами "на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті";
пункт 6.33 виключити.
У зв'язку з цим пункт 6.34 вважати пунктом 6.33;
7) главу 8 викласти в такій редакції:
"8. Медичний огляд військовослужбовців, які призначаються на посади та несуть службу у спеціальних спорудах
8.1. Медичний огляд військовослужбовців, які призначаються на посади та несуть службу у спеціальних спорудах (командні пункти, на яких військовослужбовці несуть тривале бойове чергування і знаходяться у штучно створених умовах перебування), проводиться за графами Розкладу хвороб залежно від військового звання та ТДВ (залежно від військового звання), із обов'язковою участю психіатра, представника командування та лікаря військової частини.
Призначення військовослужбовців для несення служби у спеціальних спорудах без попереднього медичного огляду забороняється.
8.2. Медичний огляд військовослужбовців, які несуть службу у спеціальних спорудах, проводиться один раз на 3 роки, а також при змінах у стані здоров'я або за направленням командування.
Відповідальним за своєчасне направлення вказаних осіб на медичний огляд є командир військової частини.
8.3. Командування військової частини не пізніше як у семиденний строк перед початком медичного огляду подає до ВЛК списки осіб, які підлягають огляду.
Перед початком медичного огляду представник командування або лікар військової частини знайомить членів ВЛК з умовами служби осіб, які підлягають огляду.
8.4. При виявленні під час амбулаторного обстеження та медичного огляду у військовослужбовця, який несе службу у спеціальних спорудах, захворювань, що перешкоджають подальшому проходженню служби, питання про придатність або непридатність його до служби у спеціальних спорудах та про придатність до військової служби вирішується госпітальною ВЛК після стаціонарного обстеження та лікування.
8.5. Постанова ВЛК про придатність військовослужбовців до служби у спеціальних спорудах оформлюється довідкою ВЛК, яка затвердженню штатною ВЛК не підлягає.
У разі коли військовослужбовець визнається непридатним до служби у спеціальних спорудах, ВЛК одночасно приймає постанову про придатність його до військової служби, яка підлягає затвердженню штатною ВЛК".
8) у главі 9:
заголовок глави викласти в такій редакції:
"9. Медичний огляд військовослужбовців, які проходять службу на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті ВМС Збройних Сил України, водолазів, лікарів-фізіологів";
у пункті 9.3:
в абзаці першому слова "Медичний огляд" замінити словами "У мирний час медичний огляд", після слів та цифр "на 12 місяців" доповнити словами "за графами Розкладу хвороб та ТДВ";
абзац другий викласти в такій редакції:
"В особливий період медичний огляд осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту, проводиться раз на 24 місяці за графами Розкладу хвороб та ТДВ залежно від військового звання";
абзац третій викласти в такій редакції:
"У мирний час медичний огляд військовослужбовців морської піхоти проводиться один раз на 12 місяців за графами Розкладу хвороб та ТДВ залежно від військового звання";
в абзаці четвертому слова та цифри "графою 4 ТДВ "А" або графою 10 ТДВ "Б"", замінити словом "ТДВ";
пункт 9.5 виключити.
У зв'язку з цим пункти 9.6 - 9.8 вважати пунктами 9.5 - 9.7 відповідно;
у пункті 9.6 слова "у плаваючому складі", "у плавскладі" замінити словами "на надводних кораблях, морській піхоті", "на підводних човнах, надводних кораблях, морській піхоті" відповідно;
9) у главі 10:
абзац другий примітки 1 до таблиці 3 викласти в такій редакції:
"Офіцери, старшини, лікарі-фізіологи високої кваліфікації із гостротою зору нижче 0,6 без корекції визнаються придатними за умови застосування спеціальних масок з оптичними лінзами";
10) у главі 13:
в абзаці другому пункту 13.6 слова та цифри "граф 1, 2 ТДВ "В"" замінити словом "ТДВ";
11) у главі 15:
у пункті 15.1:
в абзаці першому слова та цифри "графою 4 ТДВ "А" або графою 1 ТДВ "Б"" замінити словом "ТДВ";
в абзаці третьому слова та цифри "графою 4 ТДВ "А" або графою 10 ТДВ "Б"" замінити словом "ТДВ";
пункти 15.2, 15.3 виключити.
У зв'язку з цим пункт 15.4 вважати пунктом 15.2;
12) у главі 16:
у заголовку глави слова "(працівників Збройних Сил України)" виключити, слова "(приймаються) на роботу," замінити словами "на посади";
в абзаці першому пункту 16.1 слова "графами ТДВ "Ґ"" замінити словами "графою ТДВ";
у пункті 16.2 слова "(прийняття працівників) на" замінити словами "на посади, що передбачають";
у пунктах 16.3, 16.6, 16.9 слова "(працівників)" виключити;
у пункті 16.8 слова "(працівника)", "(працює)", "(працівник)" виключити;
пункт 16.10 виключити.
У зв'язку з цим пункти 16.11 - 16.14 вважати пунктами 16.10 - 16.13 відповідно;
у пункті 16.11 слова "(приймають) на", "(приймаються) на" замінити словами "на посади, що передбачають";
в абзаці другому пункту 16.12 слова "(працівників) та про непридатність працівників" виключити;
13) у главі 17:
у заголовку глави слова "працівників Збройних Сил України," виключити;
у пункті 17.1 слова "(працівників)", "(роботи)", "(працівники - за графою III)", "та працівників Збройних Сил України" виключити;
у пункті 17.2 слова "роботи, ", "(роботи)" виключити;
в абзаці другому пункту 17.3 слова та цифри "дітям з 12 років" замінити словами та цифрами "з 15 років";
пункт 17.4 викласти в такій редакції:
"17.4. Члени сімей, крім документів, вказаних у пункті 17.1 цього розділу, надають у ВЛК форму № 100-2/о, на дітей надається картка профілактичних щеплень (облікова форма № 063/о, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 10 січня 2006 року № 1 "Про затвердження форм первинної облікової документації з інфекційної, дерматовенерологічної, онкологічної захворюваності та інструкцій щодо їх заповнення", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 08 червня 2006 року за № 686/12560). Без указаних документів медичний огляд їм не проводиться";
пункт 17.5 виключити.
У зв'язку з цим пункти 17.6 - 17.15 вважати пунктами 17.5 - 17.14 відповідно;
у пункті 17.5 слово "(працівників)" виключити;