МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
07.12.2023 м. Київ № 674 |
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
21 грудня 2023 р. за № 2220/41276
Про затвердження Порядку взаємодії фінансових агентів для виконання вимог статті 39-3 розділу I Податкового кодексу України щодо інститутів спільного інвестування
Відповідно до підпунктів 39-3.11.3, 39-3.11.6 пункту 39-3.11 статті 39-3 розділу I Податкового кодексу України, підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375, з метою забезпечення виконання багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок взаємодії фінансових агентів для виконання вимог статті 39-3 розділу I Податкового кодексу України щодо інститутів спільного інвестування, що додається.
2. Установити, що повідомлення про депонентів, які придбали цінні папери інститутів спільного інвестування, за друге півріччя 2023 року та за перше та друге півріччя 2024 року подаються з урахуванням вимог, визначених розділом II Порядку взаємодії фінансових агентів для виконання вимог статті 39-3 розділу I Податкового кодексу України щодо інститутів спільного інвестування, затвердженого цим наказом.
3. Департаменту міжнародного оподаткування Міністерства фінансів України в установленому порядку забезпечити:
подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього наказу.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра фінансів України Воробей С. І. та Голову Державної податкової служби України.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства фінансів України
07 грудня 2023 року № 674
Порядок
взаємодії фінансових агентів для виконання вимог статті 39-3 розділу I Податкового кодексу України щодо інститутів спільного інвестування
I. Загальні положення
1. Цей Порядок встановлює вимоги до форми та формату повідомлення про депонентів, які придбали цінні папери інститутів спільного інвестування (далі - Повідомлення), та визначає порядок взаємодії фінансових агентів, які є Підзвітними Фінансовими Установами для цілей застосування Багатосторонньої угоди CRS та Загального стандарту звітності CRS.
2. Для цілей цього Порядку термін "депозитарна установа" означає депозитарну установу, яка відповідно до законодавства про депозитарну систему України відкриває (веде) рахунок у цінних паперах депонента - інвестора інституту спільного інвестування.
Інші терміни, що вживаються у цьому Порядку, використовуються у значеннях, наведених у Порядку застосування загального стандарту звітності та належної перевірки інформації про фінансові рахунки (Common Standard on Reporting and Due Diligence for Financial Account Information), затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 26 травня 2023 року № 282, зареєстрованому у Міністерстві юстиції України 29 червня 2023 року за № 1090/40146 (далі - Порядок застосування Загального стандарту звітності CRS), та Податковому кодексі України (далі - Кодекс).
3. Обов'язок щодо складання та подання Повідомлення покладається на кожну депозитарну установу, незалежно від наявності у депозитарної установи статусу Підзвітної Фінансової Установи відповідно до підрозділу 1 розділу II та розділу XI Порядку застосування Загального стандарту звітності CRS.
4. Депозитарна установа зобов'язана не пізніше 30 календарних днів після завершення кожного календарного півріччя надавати компанії з управління активами повідомлення про депонентів, які придбали цінні папери тих інститутів спільного інвестування, які є Підзвітними Фінансовими Установами (далі - ІСІ - ПФУ), та за які компанія з управління активами подає звітність про підзвітні рахунки відповідно до вимог пункту 39-3.11 статті 39-3 розділу I Кодексу (далі - КУА - Одержувач).
Депозитарна установа надає у Повідомленні (у тому числі у Повідомленнях, до яких застосовуються правила розділу II цього Порядку) інформацію щодо кожного рахунку в цінних паперах, який належить:
1) одній або кільком фізичним особам або Організаціям, які є Підзвітними Особами; та/або
2) Організації, яка є Пасивною НФО з однією або кількома Контролюючими Особами, які є Підзвітними Особами.
Для цілей складання Повідомлення термін "Підзвітна Юрисдикція" вживається у значенні, наведеному в абзаці другому пункту 7 підрозділу 5 розділу II Порядку застосування Загального стандарту звітності CRS.
Якщо останній день строку подання Повідомлення припадає на вихідний або святковий день, останнім днем строку вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.
5. Повідомлення формується із застосуванням XML-схеми "CRS XML Schema (v2.0)", яка розроблена Організацією економічного співробітництва та розвитку (далі - ОЕСР) та використовується в процесі формування звітів про підзвітні рахунки та автоматичного обміну інформацією між компетентними органами. XML-схема Повідомлення оприлюднюється на офіційному вебпорталі контролюючого органу.
6. Направлення Повідомлення КУА - Одержувачу здійснюється депозитарною установою через депозитарну систему України відповідно до Порядку направлення повідомлень та інформації через депозитарну систему України, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 07 березня 2017 року № 148, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 березня 2017 року за № 408/30276 (у редакції рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15 липня 2021 року № 499) (далі - Порядок направлення повідомлень).
7. Повідомлення заповнюється латиницею (крім контактних даних у полі "застереження") та подається виключно в електронній формі одним файлом, формат якого описано в додатку 1 до цього Порядку. У разі якщо розмір файлу одного Повідомлення перевищує допустимий розмір електронного документа, який може надсилатись через депозитарну систему України, Повідомлення надсилається двома або більше файлами, про що депозитарна установа вказує у полі "застереження" Повідомлення відповідно до вимог, визначених у додатку 1 до цього Порядку.
У Повідомленні депозитарна установа надає відомості, передбачені розділом III Порядку застосування Загального стандарту звітності CRS, щодо депонентів рахунків у цінних паперах, вказаних у пункті 4 цього розділу.
Якщо у депозитарної установи відсутні дані про рахунки в цінних паперах у звітному періоді, Повідомлення не подається.
Довідники, які застосовуються при заповненні Повідомлення, наведено в додатку 2 до цього Порядку.
8. У випадку необхідності виправлення даних у раніше поданому Повідомленні депозитарна установа подає уточнююче Повідомлення через депозитарну систему України відповідно до Порядку направлення повідомлень.
9. В описі елементів Повідомлення наводяться такі відомості щодо елементів файлу:
1) назва елемента: повне найменування елемента;
2) код елемента: скорочена назва, яка відповідає специфікації XML;
3) ознака типу елемента: має такі значення: "С" - складний елемент (містить вкладені елементи); "П" - простий елемент, реалізований у вигляді елемента XML-файлу; "А" - простий елемент, реалізований у вигляді атрибута елемента XML-файлу. Простий елемент не містить вкладених елементів;
4) тип даних: тип, який було призначено елементу.
Елементи, для яких дозволено зазначати обмежений перелік фіксованих кодів, наведених у довідниках, які застосовуються при заповненні елементів Повідомлення, містять відповідний опис у додатковій інформації (поясненнях);
5) ознака обов'язковості включення елемента: обов'язкові, необов'язкові або заповнення яких може бути обов'язковим за певних умов.
Елементи (позначені в описі елементів Повідомлення як "О") підлягають заповненню виключно, якщо у полі "додаткова інформація (пояснення)" не вказано, що елемент не використовується для Повідомлення (наприклад, елемент "Виплати (надходження) на рахунок (Payment)" додатка 1 до цього Порядку використовується для цілей звіту про підзвітні рахунки, але не використовується для Повідомлення). У разі відсутності (незаповнення) обов'язкового поля Повідомлення воно вважається таким, що містить неповні відомості, та КУА - Одержувач має право надіслати депозитарній установі запит з вимогою надати відповідну інформацію, а у разі ненадання депозитарною установою відповіді на запит КУА - Одержувач подає контролюючому органу заяву зі скаргою за формою, встановленою у додатку 3 до цього Порядку.
Необов'язкові елементи (позначені в описі елементів Повідомлення як "Н") та елементи, які не використовуються для Повідомлення, можуть залишатися незаповненими.
Якщо передбачено вибір між двома обов'язковими елементами, а необхідно обрати один, то це позначено в описі елементів Повідомлення як "О(В)" (наприклад, вибір між фіксованою і довільною формою адреси). Якщо передбачено вибір між двома необов'язковими елементами, то вони позначені як "Н(В)".
Окремі елементи, які позначені в описі елементів Повідомлення як "Н(О)", є необов'язковими для включення до Повідомлення лише в певних випадках залежно від наявності інформації або юридичних факторів (наприклад, випадки, у яких не вимагається повідомляти інформацію про ідентифікаційний номер платника податків (ІПН), передбачені у пунктах 3 та 4 розділу III Порядку застосування Загального стандарту звітності CRS);
6) розмір: обмеження, які задають максимально допустиму кількість символів для введення;
7) кількість можливих реалізацій елемента (множинність):
[0..1] - елемент можна використовувати від жодного до одного разу;
[1..1] - елемент потрібно використати один раз;
[0..] - елемент можна використовувати від жодного до необмеженої кількості разів;
[1..] - елемент необхідно використовувати від одного до необмеженої кількості разів;
8) додаткова інформація (пояснення): зазначається інформація, яка стосується особливостей заповнення Повідомлення.
10. Депозитарна установа надсилає одне Повідомлення кожній КУА - Одержувачу щодо усіх ІСІ - ПФУ, за які така КУА - Одержувач зобов'язана подавати звіти про підзвітні рахунки станом на останній день звітного періоду (30 червня або 31 грудня календарного року).
Для визначення переліку КУА - Одержувачів та ІСІ - ПФУ, щодо яких подається Повідомлення за кожен звітний період, депозитарна установа покладається на відомості з переліку Підзвітних Фінансових Установ, які оприлюднюються контролюючим органом відповідно до вимог Порядку взяття на облік та зняття з обліку фінансових агентів, які є підзвітними фінансовими установами для цілей багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки та загального стандарту звітності та належної перевірки інформації про фінансові рахунки, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 серпня 2023 року № 468, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 14 вересня 2023 року за № 1618/40674.
11. Депозитарна установа надає Повідомлення кожній відповідній КУА - Одержувачу за кожен звітний період з відомостями про рахунки в цінних паперах, які є актуальними станом на кінець звітного періоду до тих пір, поки усі рахунки в цінних паперах, на яких зберігаються цінні папери відповідних інститутів спільного інвестування, не будуть закриті або не зміниться КУА - Одержувач.
Рахунок у цінних паперах депонента - інвестора ІСІ - ПФУ вважається закритим, якщо усі цінні папери ІСІ - ПФУ, які належать цьому депоненту, було ним відчужено або перераховано депонентом на інший рахунок в цінних паперах, який веде інша депозитарна установа.
12. Строк зберігання Повідомлення та інших електронних документів, що надсилаються згідно з цим Порядком за запитом КУА - Одержувача, резервних копій електронних документів на електронних носіях даних повинен бути не меншим за строк зберігання, визначений пунктом 39-3.5 статті 39-3 розділу I Кодексу.
II. Особливості подання Повідомлень за друге півріччя 2023 року та за перше та друге півріччя 2024 року
1. Перше Повідомлення подається депозитарною установою за період з 01 липня 2023 року по 31 грудня 2023 року (далі - перший звітний період).
Депозитарна установа подає Повідомлення усім відповідним КУА - Одержувачам, які стали на облік у контролюючому органі відповідно до вимог пункту 39-3.3 статті 39-3 розділу I та пункту 53-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу, станом на 31 грудня 2023 року.
2. У Повідомленні за перший звітний період депозитарна установа надає інформацію про такі рахунки в цінних паперах депонентів - інвесторів ІСІ - ПФУ:
1) рахунки, які були відкриті станом на 30 червня 2023 року, є Існуючими Рахунками Фізичних Осіб та визначені депозитарною установою як Рахунки з Високою Вартістю відповідно до розділу V Порядку застосування Загального стандарту звітності CRS;
2) рахунки, які були відкриті депозитарною установою, починаючи з 01 липня 2023 року, або пізніше, є Новими Рахунками та належать депонентам - фізичним особам або Організаціям;
3) рахунки, які були відкриті станом на 30 червня 2023 року, є Існуючими Рахунками Організацій або Рахунками з Низькою Вартістю за умови, що депозитарна установа завершила належну комплексну перевірку цих рахунків до 31 грудня 2023 року відповідно до розділів V (Існуючі Рахунки Фізичних Осіб) та VII (Існуючі Рахунки Організацій) Порядку застосування Загального стандарту звітності CRS.
3. У Повідомленні за перше півріччя 2024 року депозитарна установа надає інформацію про такі рахунки в цінних паперах депонентів - інвесторів інститутів спільного інвестування:
1) рахунки, які є Існуючими Рахунками Організацій або Рахунками з Низькою Вартістю, за умови, що депозитарна установа завершила належну комплексну перевірку цих рахунків до 30 червня 2024 року відповідно до розділів V (Існуючі Рахунки Фізичних Осіб) та VII (Існуючі Рахунки Організацій) Порядку застосування Загального стандарту звітності CRS;
2) Нові Рахунки та Існуючі Рахунки, про які було надано дані у Повідомленні за перший звітний період, з наданням оновленої інформації (якщо відбулась зміна обставин щодо рахунку протягом звітного періоду) або наданням повторних даних (якщо не відбулось змін та надані раніше відомості залишаються точними та актуальними);
3) Рахунки, відкриті, починаючи з 01 січня 2024 року, або пізніше.
4. У Повідомленні за друге півріччя 2024 року депозитарна установа надає інформацію про такі рахунки в цінних паперах депонентів - інвесторів ІСІ - ПФУ:
1) усі рахунки, які є Існуючими Рахунками Організацій або Рахунками з Низькою Вартістю, у тому числі ті, щодо яких не надавались відомості у Повідомленнях за попередні звітні періоди;
2) Нові Рахунки та Існуючі Рахунки, про які було надано дані у Повідомленнях за попередні звітні періоди, з наданням оновленої інформації (якщо відбулась зміна обставин щодо рахунку протягом звітного періоду) або наданням повторних даних (якщо не відбулось змін та надані раніше відомості залишаються точними та актуальними);
3) рахунки, відкриті, починаючи з 01 липня 2024 року, або пізніше.
5. У Повідомленнях за перше півріччя 2025 року та усіх Повідомленнях за наступні звітні періоди депозитарна установа надає інформацію про всі відповідні рахунки в цінних паперах депонентів - інвесторів ІСІ - ПФУ з відомостями, актуальними станом на кінець звітного періоду, в загальному порядку, визначеному розділом I цього Порядку.
III. Порядок подання компанією з управління активами запитів до депозитарної установи та заяв зі скаргою до контролюючого органу
1. На підставі інформації з Повідомлення, отриманої від депозитарної установи, КУА - Одержувач перевіряє правильність визначення підзвітності рахунків та включає інформацію про підзвітні рахунки до звіту про підзвітні рахунки, який подається за кожен ІСІ - ПФУ.
2. Для перевірки відомостей, наданих у Повідомленні, а також для надання відповіді на запит контролюючого органу щодо поданого звіту про підзвітні рахунки КУА - Одержувач має право запитувати, отримувати і використовувати документи, що підтверджують відомості, надані депозитарними установами у Повідомленнях, а депозитарні установи зобов'язані надавати копії підтверджуючих документів, визначених пунктом 39-3.2 статті 39-3 розділу I Кодексу та Порядком застосування Загального стандарту звітності CRS, протягом 10 календарних днів з дня отримання запиту від КУА - Одержувача.
Якщо після отримання Повідомлень від двох або більше депозитарних установ КУА - Одержувач виявляє розбіжності в інформації щодо однієї і тієї ж особи - депонента - інвестора ІСІ - ПФУ, або у разі неотримання Повідомлення від депозитарної установи щодо рахунку інвестора, який може бути підзвітним, КУА - Одержувач звертається до усіх відповідних депозитарних установ за підтвердженням наданих відомостей та для усунення виявлених розбіжностей. Якщо розбіжності виявлено в ідентифікаційному номері платника податків (ІПН/TIN) особи, КУА - Одержувач зобов'язана зробити запит до депозитарних установ, які надали відповідні дані.
Якщо після отримання запиту від КУА - Одержувача депозитарна установа виявляє, що розбіжності в інформації щодо депонента виникли в результаті допущення нею помилки (що не потребує отримання додаткової інформації від депонента), депозитарна установа надсилає КУА - Одержувачу уточнююче Повідомлення з виправленими даними про депонента.
3. КУА - Одержувач надсилає запит до депозитарної установи, а депозитарна установа надає відповіді на запити та копії підтверджуючих документів шляхом направлення відповідного повідомлення через депозитарну систему України відповідно до Порядку направлення повідомлень.
У запиті до депозитарної установи вказується така інформація:
номер (MessageRefID) та дата Повідомлення, якого стосується запит (якщо Повідомлення було надіслано);
ідентифікаційний номер платника податку (ІПН/TIN) депонента, якого стосується запит, або унікальний ідентифікатор блоку даних (DocRefId) звіту про рахунок у Повідомленні, у якому надано дані про депонента;
інформація та/або документи, визначені підпунктом 39-3.2.2 пункту 39-3.2 статті 39-3 розділу I Кодексу, які запитуються.
4. У разі ненадання депозитарною установою у встановлений строк Повідомлення про депонентів КУА - Одержувачу або надання у Повідомленні неповних відомостей щодо депонентів, або ненадання КУА - Одержувачу відповіді на її запит, надісланий за правилами цього розділу, КУА - Одержувач має право подати до контролюючого органу заяву зі скаргою на таку депозитарну установу за формою, встановленою в додатку 3 до цього Порядку.
До заяви додається довідка Центрального депозитарію цінних паперів (далі - Центральний депозитарій), що засвідчує факт ненадання депозитарною установою Повідомлення або ненадання нею відповіді на запит КУА - Одержувача, або копія Повідомлення, що підтверджує надання у ньому неповних відомостей. Для отримання довідки КУА - Одержувач надсилає до Центрального депозитарію запит, у якому вказуються передбачені Кодексом та цим Порядком підстави для звернення за довідкою, повне найменування та код за Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України (далі - ЄДРПОУ) депозитарної установи, яка не надала Повідомлення або відповіді на запит, період, за який надається довідка.
На підставі отриманої заяви зі скаргою контролюючий орган надсилає депозитарній установі запит для встановлення причини ненадання інформації компанії з управління активами. Депозитарна установа зобов'язана надати КУА - Одержувачу повну інформацію, надання якої передбачене цим Порядком, та повідомити про це контролюючий орган або надати відповідь на запит контролюючого органу з обґрунтуванням причини неможливості надання такої інформації не пізніше п'яти календарних днів з дня отримання запиту контролюючого органу.
5. Заява зі скаргою на депозитарну установу надсилається засобами електронного зв'язку в електронній формі відповідно до пункту 42.6 статті 42 розділу II Кодексу та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).
6. Контролюючий орган надсилає повідомлення, рішення та запити Підзвітним Фінансовим Установам, а Підзвітні Фінансові Установи надають на них відповіді засобами електронного зв'язку в електронній формі. Запити та рішення підписуються уповноваженою посадовою особою контролюючого органу з накладенням кваліфікованого електронного підпису.
Директор Департаменту міжнародного оподаткування | Людмила ПАЛАМАР |
Додатки
до Порядку взаємодії фінансових агентів для виконання вимог статті 39-3 розділу I Податкового кодексу України щодо інститутів спільного інвестування
( див. текст )