• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Деякі питання управління активами, стягнутими в дохід держави

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Порядок від 21.11.2023 № 1233
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Порядок
  • Дата: 21.11.2023
  • Номер: 1233
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Порядок
  • Дата: 21.11.2023
  • Номер: 1233
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 21 листопада 2023 р. № 1233
Київ
Деякі питання управління активами, стягнутими в дохід держави
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 809 від 12.07.2024 )
Відповідно до частини третьої статті 5-1 Закону України "Про санкції" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок управління активами, щодо яких ухвалено судове рішення про застосування санкції, передбаченоїпунктом 1- 1частини першої статті 4 Закону України "Про санкції", що додається.
( Пункт 1 в редакції Постанови КМ № 809 від 12.07.2024 )
2. Внести до Положення про порядок передачі об’єктів права державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1998 р. № 1482 "Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності" (Офіційний вісник України, 1998 р., № 38, ст. 1405; 2002 р., № 11, ст. 523; 2014 р., № 74, ст. 2098; 2016 р., № 68, ст. 2290), та Положення про Міжвідомчу робочу групу з питань реалізації державної санкційної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2022 р. № 967 "Про утворення Міжвідомчої робочої групи з питань реалізації державної санкційної політики" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 71, ст. 4311), зміни, що додаються.

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 25


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 21 листопада 2023 р. № 1233
ПОРЯДОК
управління активами, щодо яких ухвалено судове рішення про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону України "Про санкції"
( Назва Порядку в редакції Постанови КМ № 809 від 12.07.2024 )
( У тексті Порядку слова "рішення суду" в усіх відмінках замінено словами "судове рішення" у відповідному відмінку згідно з Постановою КМ № 809 від 12.07.2024 )
1. Цей Порядок визначає процедуру здійснення повноважень у сфері управління (у тому числі шляхом реалізації) активами, щодо яких ухвалено судове рішення про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону України "Про санкції" (далі - активи).
( Пункт 1 в редакції Постанови КМ № 809 від 12.07.2024 )
2. Терміни, що вживаються у цьому Порядку, мають таке значення:
активи - нерухоме майно (земельна ділянка, а також об’єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення, зокрема нежитлові будівлі, споруди, житлові будинки, квартири, об’єкти незавершеного будівництва), транспортний засіб, корпоративні права (акції, частки), інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, цінні папери, єдині майнові комплекси підприємств, грошові кошти, інше окреме індивідуально визначене майно;
управління активами - здійснення повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких активів, пов’язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними (у тому числі реалізація активів), у межах, визначених законодавством.
( Абзац третій пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 809 від 12.07.2024 )
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Цивільному та Господарському кодексах України, Законах України "Про управління об’єктами державної власності", "Про акціонерні товариства", "Про Фонд державного майна України", "Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей", "Про приватизацію державного і комунального майна", інших законах та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актах.
( Абзац четвертий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 809 від 12.07.2024 )
3. Фонд державного майна здійснює управління активами на підставі рішення Фонду державного майна про визначення способу управління.
4. Прийняття Фондом державного майна рішень щодо управління активами (у тому числі реалізації активів шляхом проведення електронних аукціонів), які розміщені на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, здійснюється після повного відновлення конституційного ладу України на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, а також державної реєстрації права власності на активи та інших речових прав на нерухоме майно, їх обтяження у разі неможливості проведення державної реєстрації такого права та інших речових прав на нерухоме майно, їх обтяження до відновлення конституційного ладу України на зазначених територіях.
( Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 809 від 12.07.2024 )
5. З метою визначення ефективного та оптимального способу управління активами Фонд державного майна з дня отримання судового рішення про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону України "Про санкції" (далі - судове рішення):
1) здійснює аналіз інформації про активи;
2) здійснює заходи, зокрема щодо:
проведення у встановленому законом порядку державної реєстрації активів, зокрема права власності;
внесення у відповідні реєстри інформації про реєстрацію прав держави в особі Фонду державного майна на активи, зокрема права власності, та інших відомостей;
прийняття рішень щодо змін у складі органів управління суб’єктів господарювання;
внесення змін до установчих документів суб’єктів господарювання;
визначення балансоутримувача активів у випадках, визначених законодавством;
інформування органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших заінтересованих осіб про набуття Фондом державного майна повноважень з управління активами;
опису активів;
забезпечення збереження активів;
залучення у разі необхідності правоохоронних та інших органів чи суб’єктів з метою правомірного набуття державою в особі Фонду державного майна контролю над активами;
3) визначає спосіб управління активами з урахуванням, зокрема:
наявності матеріально-технічної бази та людських ресурсів;
стану розрахунків з бюджетами, державними цільовими фондами та контрагентами;
наявності попиту на відповідний актив;
порівняння економічного ефекту від управління активами та їх реалізацією.
6. Активи, прийняті Фондом державного майна в управління, підлягають оцінці відповідно до вимог Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".
7. Активи підлягають інвентаризації, зокрема обстеженню.
Фонд державного майна проводить інвентаризацію, зокрема обстеження, активів за їх місцезнаходженням, а також документів щодо активів.
Під час інвентаризації, зокрема обстеження, активів здійснюється їх фотофіксація.
Порядок проведення інвентаризації активів та оформлення її результатів здійснюється відповідно до Методики проведення інвентаризації об’єктів державної власності, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2005 р. № 1121 (Офіційний вісник України, 2005 р., № 48, ст. 2998), та Порядку проведення інвентаризації земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 р. № 476 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 47, ст. 1613).
Акт інвентаризації активів складається окремо щодо кожного активу.
8. У разі коли активу за місцезнаходженням не виявлено, Фонд державного майна складає акт про його відсутність та звертається до правоохоронних органів з метою його розшуку та встановлення місцезнаходження.
Форма акта про відсутність активу затверджується Фондом державного майна.
9. Фонд державного майна здійснює управління активами у такі способи:
1) управління Фондом державного майна корпоративними правами, стягнутими в дохід держави;
2) передача активів в оренду;
3) закріплення активів на праві господарського відання (праві оперативного управління) за підприємствами, що належать до сфери управління Фонду державного майна, та господарськими товариствами, управління корпоративними правами держави щодо яких здійснює Фонд державного майна;
4) передача активів до статутного капіталу господарського товариства, управління корпоративними правами держави щодо якого здійснює Фонд державного майна;
5) передача активів до сфери управління інших суб’єктів управління;
6) реалізація активів шляхом проведення електронних аукціонів з використанням електронної торгової системи.
( Пункт 9 доповнено підпунктом 6 згідно з Постановою КМ № 809 від 12.07.2024 )
10. Передача активів в оренду здійснюється Фондом державного майна відповідно до Закону України "Про оренду державного та комунального майна".
11. Закріплення активів на праві господарського відання (праві оперативного управління) за підприємством, що належить до сфери управління Фонду державного майна, та господарським товариством, управління корпоративними правами держави щодо якого здійснює Фонд державного майна, здійснюється на підставі відповідного рішення Фонду державного майна.
12. Активи за рішенням Кабінету Міністрів України можуть бути передані Фондом державного майна до статутного капіталу господарського товариства, 100 відсотків акцій (часток) якого належить державі в особі Фонду державного майна.
У разі коли за судовим рішенням в дохід держави стягнуто активи у вигляді пакета акцій (часток) у розмірі 100 відсотків статутного капіталу господарського товариства, а також окремо майно, що належало на праві власності такому господарському товариству до його стягнення в дохід держави, Фонд державного майна може прийняти рішення про передачу такого майна до статутного капіталу зазначеного господарського товариства.
13. Кабінетом Міністрів України може бути визначено суб’єктом управління активом інший орган державної влади, суб’єкт господарювання державного сектору економіки.
В установленому законодавством порядку активи можуть бути передані із сфери управління Фонду державного майна до сфери управління інших суб’єктів управління об’єктами державної власності та можуть бути передані повноваження з управління корпоративними правами, стягнутими в дохід держави, від Фонду державного майна в управління інших суб’єктів управління об’єктами державної власності з метою:
використання активів державними підприємствами, установами і організаціями, державними господарськими об’єднання, державними холдинговими компаніями, іншими державними господарськими організаціями, господарським товариством, 50 і більше відсотків акцій (часток) якого належить державі або іншому господарському товариству, 100 відсотків акцій (часток) якого належать державі, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для задоволення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, утворених відповідно до законів та/або для потреб, зумовлених воєнним станом;
використання активів військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів;
ефективного управління корпоративними правами, стягнутими в дохід держави;
усунення ризиків виникнення надзвичайних ситуацій або збоїв у тепло-, енерго-, електро-, водопостачанні або водовідведенні або постачанні природного газу.
( Пункт 13 в редакції Постанови КМ № 809 від 12.07.2024 )
14. Стягнуті в дохід держави активи у вигляді державних облігацій України та державних деривативів підлягають переказу/зарахуванню на рахунок у цінних паперах держави в особі Фонду державного майна для подальшого їх переказу Національним банком на рахунок у цінних паперах Мінфіну для їх погашення та анулювання. Кошти від погашених та анульованих державних облігацій України та державних деривативів, а також нараховані як дохід за державними облігаціями України та державними деривативами до моменту їх погашення та анулювання, зараховуються до державного бюджету та спрямовуються до фонду ліквідації наслідків збройної агресії.
15. Стягнуті в дохід держави активи у вигляді грошових коштів, що розміщені на рахунках в банках та інших фінансових установах, перераховуються до державного бюджету та спрямовуються до фонду ліквідації наслідків збройної агресії.
16. Стягнуті в дохід держави активи у вигляді культурних цінностей підлягають віднесенню Фондом державного майна в державну частину музейного, бібліотечного та архівного фондів для постійного зберігання в установленому законодавством порядку.
17. Стягнуті в дохід держави активи у вигляді дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння підлягають передачі Фондом державного майна до Державного фонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України відповідно до Порядку обліку, зберігання і розпорядження дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням, дорогоцінним камінням органогенного утворення та напівдорогоцінним камінням, що переходять у власність держави, затвердженого наказом Мінфіну від 4 листопада 2004 р. № 692.
18. Управління і реалізація земельних ділянок здійснюється Фондом державного майна з урахуванням вимог Земельного кодексу України.
19. Фонд державного майна формує та затверджує перелік стягнутих в дохід держави активів, щодо яких ухвалено судове рішення про застосування санкції, що підлягають реалізації.
( Абзац перший пункту 19 в редакції Постанови КМ № 809 від 12.07.2024 )
Такі активи реалізуються Фондом державного майна відповідно до Порядку відчуження об’єктів державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 червня 2007 р. № 803 (Офіційний вісник України, 2007 р., № 43, ст. 1714), Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об’єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 р. № 432 (Офіційний вісник України, 2018 р., № 47, ст. 1641), Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об’єктів великої приватизації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2023 р. № 183 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 27, ст. 1513), вимог щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2021 р. № 1013 (Офіційний вісник України, 2021 р., № 79, ст. 4998), з урахуванням особливостей, встановлених частиною третьою статті 5-1 Закону України "Про санкції", щодо зарахування грошових коштів, отриманих в результаті реалізації таких активів, до державного бюджету та спрямування до фонду ліквідації наслідків збройної агресії.
20. Фонд державного майна за встановленою ним формою веде облік:
судових рішень;
активів, щодо яких Фонд державного майна здійснює повноваження з управління;
активів, що підлягають реалізації.
21. Інформація щодо активів, переданих Фонду державного майна в управління, а також інформація щодо визначених способів управління ними є відкритою та щомісяця публікується на офіційному веб-сайті Фонду державного майна.
22. Фонд державного майна щокварталу подає Кабінету Міністрів України та Мінекономіки звіт про виконання судових рішень за формою, встановленою Фондом державного майна.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 21 листопада 2023 р. № 1233
ЗМІНИ,
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1998 р. № 1482 і від 30 серпня 2022 р. № 967
1. У Положенні про порядок передачі об’єктів права державної власності, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1998 р. № 1482:
1) абзац перший пункту 1 після слів "об’єктів права державної власності" доповнити словами ", активів, стягнутих в дохід держави за рішенням суду відповідно до Закону України "Про санкції";
2) пункт 2 доповнити підпунктом "ж" такого змісту:
"ж) активи, стягнуті у дохід держави за рішенням суду відповідно до Закону України "Про санкції".";
3) у підпункті "а" пункту 4 слова "підпунктами "а" і "ґ" замінити словами "підпунктами "а", "ґ" і "ж".
2. У Положенні про Міжвідомчу робочу групу з питань реалізації державної санкційної політики, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2022 р. № 967:
1) пункт 3 доповнити підпунктом 3 такого змісту:
"3) моніторингу ефективності управління Фондом державного майна активами, стягнутими у дохід держави за рішенням суду відповідно до Закону України "Про санкції".";
2) пункт 4 доповнити підпунктом 4 такого змісту:
"4) проводить моніторинг ефективності управління Фондом державного майна активами, стягнутими у дохід держави за рішенням суду відповідно до Закону України "Про санкції", та аналізує стан управління такими активами, за результатами якого надає Кабінету Міністрів України та Фонду державного майна відповідні рекомендації.".