• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Деякі питання реалізації положень Митного кодексу України щодо надання авторизацій

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Перелік, План, Критерії, Порядок, Висновок, Звіт, Форма типового документа, Заява від 27.09.2022 № 1092
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Перелік, План, Критерії, Порядок, Висновок, Звіт, Форма типового документа, Заява
  • Дата: 27.09.2022
  • Номер: 1092
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Перелік, План, Критерії, Порядок, Висновок, Звіт, Форма типового документа, Заява
  • Дата: 27.09.2022
  • Номер: 1092
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
відповідності підприємства критеріям
та/або умовам надання авторизації
РІШЕННЯ
про проведення оцінки відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації на провадження митної брокерської діяльності
( Див. текст )( Порядок доповнено додатком 7 згідно з Постановою КМ № 454 від 15.04.2025 )
Додаток 8
до Порядку проведення митними
органами оцінки (повторної оцінки)
відповідності підприємства критеріям
та/або умовам надання авторизації
ЗВІТ
про проведення оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства вимогам до облаштування об’єктів підприємства обладнанням для зважування товарів та системами відеоспостереження
( Див. текст )( Порядок доповнено додатком 8 згідно з Постановою КМ № 454 від 15.04.2025 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
)
ПОРЯДОК
планування та проведення митними органами моніторингу відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації
1. Цей Порядок визначає процедуру планування і здійснення митними органами комплексу заходів, що забезпечують систематичний контроль за дотриманням підприємством умов, визначених авторизацією, та відповідністю критеріям та/або умовам надання авторизації (далі - моніторинг відповідності), з урахуванням особливостей планування та проведення моніторингу відповідності щодо авторизацій для поміщення товарів у митний режим імпорту (у частині процедури кінцевого використання), тимчасового ввезення, переробки на митній території України, переробки за межами митної території України, визначених у додатку 1.
( Пункт 1 в редакції Постанови КМ № 454 від 15.04.2025 - набирає чинності з 01.01.2026 )
2. У цьому Порядку:
під заходами з моніторингу відповідності слід розуміти заходи, передбачені частиною п’ятою статті 19-12 Митного кодексу України, що здійснюються митними органами для контролю за дотриманням підприємством умов, визначених авторизацією, та відповідністю критеріям та/або умовам надання авторизації;
терміни вживаються у значенні, наведеному в Митному кодексі України, Конвенції про процедуру спільного транзиту, Порядку проведення митними органами оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. № 1092 "Деякі питання реалізації положень Митного кодексу України щодо надання авторизацій".
( Пункт 2 в редакції Постанови КМ № 454 від 15.04.2025 - набирає чинності з 01.01.2026 )
3. Для здійснення планування заходів з моніторингу відповідності та узагальнення результатів їх здійснення використовують системи, що забезпечують функціонування електронних інформаційних ресурсів митних органів.
( Пункт 3 в редакції Постанови КМ № 454 від 15.04.2025 - набирає чинності з 01.01.2026 )
4. Держмитслужба формує план проведення моніторингу відповідності підприємств критеріям та/або умовам надання авторизацій та умовам, визначеним авторизаціями (далі - план моніторингу), за формою згідно з додатком 2, який затверджується Головою Держмитслужби або уповноваженою ним особою, з урахуванням такого:
1) заходи з моніторингу відповідності визначаються на підставі:
відомостей щодо діяльності підприємства, отриманих відповідно до частини другої та пункту 2 частини п’ятої статті 19-12 Митного кодексу України, або наявних в інших офіційних джерелах (у значенні, наведеному в Законі України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення");
результатів застосування системи управління ризиками. У разі коли підприємство зареєстроване менше трьох років, протягом першого року після надання авторизації під час здійснення заходів з моніторингу відповідності застосовується підвищений рівень ризику;
2) план моніторингу формується та затверджується на календарний рік:
до 1 листопада митні органи, які прийняли рішення про надання авторизації (далі - уповноважені митні органи), подають пропозиції Держмитслужбі щодо критеріїв та/або умов надання авторизації та умов, визначених авторизацією, які мають бути включені до плану моніторингу.
Такі пропозиції подаються щодо кожного підприємства, якому відповідним митним органом надано авторизацію, з урахуванням періодичності здійснення заходів з моніторингу відповідності підприємства критеріям та/або умовам наданих авторизацій та дотриманням підприємством умов, визначених авторизаціями, визначеної у додатку 3, та із зазначенням митних органів, які необхідно залучити до здійснення таких заходів (далі - залучені митні органи);
до 31 грудня Держмитслужба формує та затверджує план моніторингу;
3) у разі наявності у підприємства авторизацій, наданих різними уповноваженими митними органами, заходи з моніторингу відповідності можуть бути розподілені між такими митними органами;
4) заходи з моніторингу відповідності не порушують нормального режиму роботи підприємства;
5) заходи з моніторингу відповідності повинні бути заплановані таким чином, щоб мінімізувати кількість відвідувань об’єктів підприємства.
5. До 15 числа першого місяця II, III, IV кварталів на підставі отриманих пропозицій від уповноважених митних органів Держмитслужба вносить зміни до плану моніторингу:
1) щодо наданих авторизацій за попередній квартал;
2) у разі отримання від інших митних органів відомостей, що впливають на дотримання підприємством умов, визначених у авторизації, та критеріїв та/або умов надання авторизації, якщо заплановані заходи з проведення моніторингу відповідності або період їх здійснення не дають змоги провести перевірку таких відомостей;
3) у разі виявлення митним органом під час здійснення заходів з проведення моніторингу відповідності відомостей, що впливають на дотримання підприємством умов, визначених у авторизації, та критеріїв та/або умов надання авторизації, якщо заплановані заходи з проведення моніторингу відповідності або період їх здійснення не дають змоги провести перевірку таких відомостей.
Зміни до плану моніторингу можуть вноситися у строки, відмінні від строків, зазначених в абзаці першому цього пункту, у разі отримання уповноваженим митним органом відповідно до частини другої та пункту 2 частини п’ятої статті 19-12 Митного кодексу України результатів застосування системи управління ризиками відомостей, що дають підстави вважати, що підприємство може не дотримуватися умов, визначених авторизацією, або підприємство може не відповідати критеріям та/або умовам надання авторизації і при цьому заплановані заходи з моніторингу відповідності не дають змоги провести перевірку таких відомостей без внесення змін до плану моніторингу.
( Пункт 5 в редакції Постанови КМ № 454 від 15.04.2025 - набирає чинності з 01.01.2026 )
6. Посадові особи митних органів допускаються до здійснення заходів з моніторингу відповідності за результатами успішного проходження спеціального курсу з оцінки відповідності підприємств відповідним критеріям та/або умовам надання авторизації.
Вимоги абзацу першого цього пункту не застосовуються у разі необхідності залучення посадових осіб митного органу до заходів з моніторингу відповідності вимогам до облаштування об’єктів підприємства, визначеним відповідно до частини четвертої статті 404 Митного кодексу України, або умовам належного проведення операцій з товарами, поміщеними в митний режим імпорту (у частині процедури кінцевого використання), тимчасового ввезення, переробки на митній території, визначеним пунктом 2 частини другої статті 76-1, пунктом 2 частини другої статті 104-1, пунктом 2 частини другої статті 149 Митного кодексу України відповідно (далі - умови належного проведення операцій з товарами, поміщеними в митний режим).
( Пункт 6 в редакції Постанови КМ № 454 від 15.04.2025 - набирає чинності з 01.01.2026 )
7. Заходи з моніторингу відповідності підприємства критерію "демонстрація заявником високого рівня контролю своїх операцій і товарних потоків на основі бухгалтерського обліку, системи управління комерційними обліковими записами та у відповідних випадках товарно-транспортною документацією, що дають змогу здійснювати належний митний контроль" або умові зберігання документів та ведення облікових записів, визначеній статтею 73-3 Митного кодексу України, критерію "дотримання стандартів безпеки та надійності", або вимогам до облаштування об’єктів підприємства, визначеним відповідно до частини четвертої статті 404 Митного кодексу України, або умовам належного проведення операцій з товарами, поміщеними в митний режим, які передбачають необхідність відвідування об’єктів підприємства, на яких, зокрема, здійснюється зберігання первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації та/або які використовуються підприємством та мають значення для проведення оцінки відповідності критеріям та/або умовам надання авторизації, здійснюються з обов’язковим відвідуванням відповідних об’єктів підприємства.
( Пункт 7 в редакції Постанови КМ № 454 від 15.04.2025 - набирає чинності з 01.01.2026 )
8. Заходи з моніторингу відповідності, що передбачають відвідування об’єктів підприємства, здійснюються з урахуванням таких вимог:
графік здійснення таких заходів повинен бути узгоджений уповноваженим або залученим митним органом, в зоні діяльності якого перебуває такий об’єкт, з керівником підприємства або уповноваженою ним особою. Такий графік узгоджується в межах календарного кварталу, на який заплановані заходи з моніторингу відповідності, що передбачають відвідування об’єктів підприємства;
перелік посадових осіб митних органів, які здійснюватимуть такі заходи, повинен бути повідомлений підприємству не пізніше ніж за один робочий день до дати здійснення таких заходів;
посадові особи митних органів, які здійснюють заходи з моніторингу відповідності, повинні пред’явити керівнику підприємства або уповноваженій ним особі свої службові посвідчення.
( Пункт 8 в редакції Постанови КМ № 454 від 15.04.2025 - набирає чинності з 01.01.2026 )
9. У разі відмови підприємством в допуску посадової особи митного органу, яка здійснює заходи з моніторингу відповідності, до об’єктів підприємства, на яких, зокрема, здійснюється зберігання первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації та/або які використовуються підприємством та мають значення для проведення оцінки відповідності критеріям та/або умовам надання авторизації, такою посадовою особою невідкладно складається акт про відмову керівника підприємства або уповноваженої ним особи у допуску посадових осіб митного органу до об’єкта підприємства за формою наведеною у додатку 4 (далі - акт).
Не пізніше ніж на наступний робочий день з дня складення акта митний орган надсилає такий акт підприємству та копію акта уповноваженому митному органу (у разі здійснення заходів з моніторингу відповідності залученим митним органом).
( Пункт 9 в редакції Постанови КМ № 454 від 15.04.2025 - набирає чинності з 01.01.2026 )
10. Якщо під час здійснення заходів з моніторингу відповідності виникає необхідність у проведенні опитування працівників підприємства, таке опитування проводиться відповідно до пункту 20 Порядку проведення митними органами оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. № 1092 "Деякі питання реалізації положень Митного кодексу України щодо надання авторизацій".
( Пункт 10 в редакції Постанови КМ № 454 від 15.04.2025 - набирає чинності з 01.01.2026 )
11. Для встановлення відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації за результатами здійснення заходів з моніторингу відповідності залежно від виду наданої підприємству авторизації використовуються:
контрольні питання алгоритму оцінки відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації згідно з додатком 2 до Порядку проведення митними органами оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. № 1092 "Деякі питання реалізації положень Митного кодексу України щодо надання авторизацій" (далі - алгоритм оцінки відповідності);
питання звіту про проведення оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства вимогам до облаштування об’єктів підприємства обладнанням для зважування товарів та системами відеоспостереження.
( Пункт 11 в редакції Постанови КМ № 454 від 15.04.2025 - набирає чинності з 01.01.2026 )
12. У разі коли під час оцінки відповідності здійснено корегування інтегрального показника фінансового стану підприємства відповідно до пункту 8 або 9 контрольного питання 4.3.1 алгоритму оцінки відповідності, уповноважений митний орган:
1) щокварталу здійснює заходи з моніторингу відповідності критерію, визначеному пунктом 3 частини третьої статті 12 Митного кодексу України, в частині перебування підприємства у фінансовому стані, який є достатнім для виконання зобов’язань підприємства з урахуванням виду та обсягу комерційної діяльності;
2) щороку протягом двох календарних років після надання відповідної авторизації запитує оновлений план фінансового оздоровлення (далі - ПФО), а у разі визначення класу Е (поганий) - додатково консолідовану фінансову звітність групи компаній за останній повний фінансовий рік, за який така консолідована звітність складена, але не раніше, ніж два повні календарні роки, що передують року, в якому проводиться оцінка відповідності.
Підприємство має надати запитані відповідно до цього пункту документи протягом 30 днів з дня отримання запиту уповноваженого митного органу. У разі коли підприємство не надасть таких документів протягом встановленого строку, заходи з моніторингу відповідності здійснюються без урахування корегування інтегрального показника фінансового стану підприємства відповідно до пункту 8 або 9 контрольного питання 4.3.1, в тому числі за період, щодо якого було надано аналогічні документи на момент оцінки відповідності.
( Пункт 12 в редакції Постанови КМ № 454 від 15.04.2025 - набирає чинності з 01.01.2026 )
13. Уповноважений митний орган має запропонувати підприємству здійснити корегування інтегрального показника фінансового стану підприємства відповідно до пункту 8 або 9 контрольного питання 4.3.1 шляхом надання Пенсійному фонду України та за необхідності додатково консолідовану фінансову звітність групи компаній за останній повний фінансовий рік, за який така консолідована звітність складена, але не раніше ніж два повні календарні роки, що передують року, в якому проводиться моніторинг відповідності, разом із гарантійним листом материнської компанії або кінцевого бенефіціарного власника (контролера) підприємства у разі, коли під час моніторингу відповідності:
1) аналіз інтегральних показників з початку періоду, який підлягав оцінці відповідності для надання авторизації, до поточного періоду включно демонструє тенденцію до погіршення фінансового стану підприємства, але підприємство перебуває в тому класі, до якого відноситься нижня межа відповідної авторизації;
2) клас фінансового стану підприємства, якому надано авторизацію АЕО, у поточному періоді відповідає класу фінансового стану підприємства D (слабкий) або Е (поганий).
Підприємство має надати запитані відповідно до цього пункту документи протягом 30 днів з дня отримання запиту уповноваженого митного органу. У разі коли підприємство не надасть такі документи протягом встановленого строку, заходи з моніторингу відповідності здійснюються без урахування корегування інтегрального показника фінансового стану підприємства відповідно до пункту 8 або 9 контрольного питання 4.3.1.
У разі здійснення корегування інтегрального показника фінансового стану підприємство протягом двох календарних років після проходження моніторингу відповідності має забезпечити такий фінансовий стан, за якого інтегральний показник не буде меншим за нижню межу класу фінансового стану підприємства для відповідної авторизації.
( Пункт 13 в редакції Постанови КМ № 454 від 15.04.2025 - набирає чинності з 01.01.2026 )
14. У разі здійснення корегування інтегрального показника фінансового стану підприємства відповідно до пунктів 8 або 9 контрольного питання 4.3.1 на підставі пункту 13 цього Порядку моніторинг відповідності протягом наступних двох років проводиться відповідно до пункту 12 цього Порядку.
( Пункт 14 в редакції Постанови КМ № 454 від 15.04.2025 - набирає чинності з 01.01.2026 )
15. Підприємство не відповідає критеріям та/або умовам надання авторизації в разі, коли за результатами здійснення заходів з моніторингу відповідності на будь-яке із контрольних питань алгоритму оцінки відповідності надано відповідь "ні" та/або на питання звіту про проведення оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства вимогам до облаштування об’єктів підприємства обладнанням для зважування товарів та системами відеоспостереження надано відповідь "не відповідає".
У разі коли підприємством на запит уповноваженого митного органу не надано у строк, встановлений частиною п’ятою статті 19-7 Митного кодексу України, документи або інформацію, необхідні для здійснення заходів з моніторингу відповідності, або якщо посадовій особі, яка здійснює заходи з моніторингу відповідності, відмовлено в допуску до об’єктів підприємства, на яких, зокрема, здійснюється зберігання первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, комерційних облікових записів і товарно-транспортної документації та/або які використовуються підприємством та мають значення для проведення оцінки відповідності критеріям та/або умовам надання авторизації, критерії та/або умови відповідності, щодо яких здійснювалися відповідні заходи з моніторингу, вважаються такими, що не виконуються підприємством, і на контрольне питання алгоритму оцінки відповідності надається відповідь "ні".
( Пункт 15 в редакції Постанови КМ № 454 від 15.04.2025 - набирає чинності з 01.01.2026 )
16. Результати заходів з проведення моніторингу відповідності, здійснених посадовою особою залученого та/або уповноваженою особою митного органу, вносяться до звіту про проведення моніторингу відповідності дотримання підприємством критеріїв та/або умов надання авторизацій та умов, визначених авторизаціями, за формою згідно з додатком 5 протягом 15 днів з дня завершення всіх заходів з моніторингу, визначених планом моніторингу для відповідного кварталу.
( Пункт 16 в редакції Постанови КМ № 454 від 15.04.2025 - набирає чинності з 01.01.2026 )
17. Звіт за формою згідно з додатком 5, який підтверджує невідповідність підприємства хоча б одному із критеріїв та/або умові надання авторизації, або недотримання підприємством умов, визначних авторизацією, є підставою для прийняття рішення, визначеного пунктами 7-9, 12 або 13 частини третьої статті 19-2 Митного кодексу України.
( Пункт 17 в редакції Постанови КМ № 454 від 15.04.2025 - набирає чинності з 01.01.2026 )( Порядок в редакції Постанови КМ № 454 від 15.04.2025 )
Додаток 1
до Порядку планування та проведення
митними органами моніторингу
відповідності підприємства критеріям
та/або умовам надання авторизації
ОСОБЛИВОСТІ
планування та проведення моніторингу відповідності щодо авторизацій для поміщення товарів у митний режим імпорту (у частині процедури кінцевого використання), тимчасового ввезення, переробки на митній території, переробки за межами митної території)
( Див. текст )( Додаток 1 в редакції Постанови КМ № 454 від 15.04.2025 - набирає чинності з 01.01.2026 )
Додаток 2
до Порядку планування та проведення
митними органами моніторингу
відповідності підприємства критеріям
та/або умовам надання авторизації
ПЛАН
проведення моніторингу відповідності підприємств критеріям та/або умовам надання авторизацій та умовам, визначеним авторизаціями
( Див. текст )( Додаток 2 в редакції Постанови КМ № 454 від 15.04.2025 )
Додаток 3
до Порядку планування та проведення
митними органами моніторингу
відповідності підприємства критеріям
та/або умовам надання авторизації
ПЕРІОДИЧНІСТЬ
здійснення заходів з моніторингу відповідності підприємства критеріям та/або умовам наданих авторизацій і дотриманням підприємством умов, визначених авторизаціями
( Див. текст )( Додаток 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1014 від 22.09.2023; в редакції Постанови КМ № 454 від 15.04.2025 )
Додаток 4
до Порядку планування та проведення
митними органами моніторингу
відповідності підприємства критеріям
та/або умовам надання авторизації
АКТ
про відмову керівника підприємства або уповноваженої ним особи в допуску посадових осіб митного органу до об’єкта підприємства
( Див. текст )( Додаток 4 в редакції Постанови КМ № 454 від 15.04.2025 - набирає чинності з 01.01.2026 )
Додаток 5
до Порядку планування та проведення
митними органами моніторингу
відповідності підприємства критеріям
та/або умовам надання авторизації
ЗВІТ
про проведення моніторингу відповідності дотримання підприємством критеріїв та/або умов надання авторизацій та умов, визначених авторизаціями
( Див. текст )( Додаток 5 в редакції Постанови КМ № 454 від 15.04.2025 - набирає чинності з 01.01.2026 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
)
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування транзитного спрощення "статус авторизованого вантажовідправника МДП"
( Див. текст )( Постанову доповнено формою згідно з Постановою КМ № 137 від 09.02.2024; в редакції Постанови КМ № 454 від 15.04.2025 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
)
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування транзитного спрощення "статус авторизованого вантажоодержувача МДП"
( Див. текст )( Постанову доповнено формою згідно з Постановою КМ № 137 від 09.02.2024; в редакції Постанови КМ № 454 від 15.04.2025 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗВІТ
про рух товарів на митному складі
( Див. текст )( Постанову доповнено формою згідно з Постановою КМ № 454 від 15.04.2025 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗВІТ
про рух товарів на складі тимчасового зберігання
( Див. текст )( Постанову доповнено формою згідно з Постановою КМ № 454 від 15.04.2025 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗАЯВА
про передачу прав та обов’язків, визначених в авторизації для поміщення товарів у митний режим
( Див. текст )( Постанову доповнено формою згідно з Постановою КМ № 454 від 15.04.2025 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ПОРЯДОК
подання заяви про передачу прав та обов’язків, визначених в авторизації для поміщення товарів у митний режим, та її розгляду митним органом
1. Цей Порядок розроблений відповідно до пункту 9 частини п’ятої статті 19-4 Митного кодексу України та визначає порядок подання до митного органу заяви про передачу прав та обов’язків, визначених в авторизації для поміщення товарів у митний режим, та її розгляду митним органом.
2. Підприємство, яке має намір повністю або частково передати іншому підприємству або підприємствам права та обов’язки, визначені в авторизації для поміщення товарів у митний режим, подає до митного органу, визначеного в пункті 4 цього Порядку, заяву про передачу прав та обов’язків, визначених в авторизації для поміщення товарів у митний режим (далі - заява про передачу прав та обов’язків).
3. Заява про передачу прав та обов’язків подається разом із заявою про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим (далі - заява про надання авторизації) або окремо після надання такої авторизації:
у паперовій формі - особисто або поштовим відправленням з описом вкладення; або
в електронній формі - із використанням єдиного державного інформаційного веб-порталу "Єдине вікно для міжнародної торгівлі".
4. Заява про передачу прав та обов’язків подається:
до митного органу, уповноваженого приймати рішення щодо авторизації для поміщення товарів у митний режим, визначеного у підпунктах "а" і "б" пункту 6 частини першої статті 19-3 Кодексу, - у разі, коли заява про передачу прав та обов’язків подається разом із заявою про надання авторизації;
до митного органу, який прийняв рішення про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим, - у разі, коли заява про передачу прав та обов’язків подається окремо після надання такої авторизації.
5. До заяви про передачу прав та обов’язків обов’язково додаються документи, визначені пунктом 4 Порядку проведення митними органами оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. № 1092 "Деякі питання реалізації положень Митного кодексу України щодо надання авторизацій", для перевірки відповідності підприємства, якому передаються права та обов’язки, умовам, визначеним пунктами 7 і 9 Порядку подання заяви про передачу прав та обов’язків, визначених в авторизації для поміщення товарів у митний режим, та її розгляду митним органом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. № 1092 "Деякі питання реалізації положень Митного кодексу України щодо надання авторизацій".
Підприємство може за бажанням додати до заяви про передачу прав та обов’язків інші документи, які можуть бути використані митним органом під час її розгляду.
6. Розгляд заяви про передачу прав та обов’язків здійснюється митним органом відповідно до строків, визначених частиною сьомою статті 73-4 Митного кодексу України.
7. Під час розгляду заяви про передачу прав та обов’язків митний орган проводить перевірку:
1) дотримання форми заяви про передачу прав та обов’язків та порядку заповнення її граф;
2) відповідності підприємства, якому передаються права та обов’язки, умовам, визначеним в авторизації для поміщення товарів у митний режим, необхідним для реалізації відповідних прав або виконання відповідних обов’язків, відповідно до пунктів 8-11 цього Порядку.
8. У разі повної або часткової передачі права, передбаченого пунктом 1 частини другої статті 73-4 Митного кодексу України, та обов’язку, передбаченого пунктом 1 частини третьої статті 73-4 Митного кодексу України, митним органом проводиться перевірка відповідності підприємства, якому передаються права та обов’язки:
1) умові, передбаченій пунктом 2 частини другої статті 76-1 Митного кодексу України, - у разі, коли така передача здійснюється в рамках авторизації для поміщення товарів у митний режим імпорту (у частині процедури кінцевого використання);
2) умові, передбаченій пунктом 2 частини другої статті 104-1 Митного кодексу України, - у разі, коли така передача здійснюється в рамках авторизації для поміщення товарів у митний режим тимчасового ввезення;
3) умові, передбаченій пунктом 2 частини другої статті 149 Митного кодексу України, - у разі, коли така передача здійснюється в рамках авторизації для поміщення товарів у митний режим переробки на митній території.
9. У разі повної або часткової передачі прав, передбачених пунктами 2 і 3 частини другої статті 73-4 Митного кодексу України, та обов’язків, передбачених пунктами 2 і 3 частини третьої статті 73-4 Митного кодексу України, митним органом проводиться перевірка відповідності підприємства, якому передаються права та обов’язки, умові зберігання документів та ведення облікових записів, визначеній статтею 73-3 Митного кодексу України, або критерію, визначеному пунктом 2 частини третьої статті 12 Митного кодексу України.
10. У разі повної передачі всіх прав та обов’язків, передбачених частинами другою та третьою статті 73-4 Митного кодексу України, митний орган проводить оцінку відповідності підприємства, якому передаються права та обов’язки, умовам надання авторизації для поміщення товарів у митний режим, визначеним:
частиною другою статті 76-1 Митного кодексу України - у разі, коли така передача здійснюється в рамках авторизації для поміщення товарів у митний режим імпорту (у частині процедури кінцевого використання);
частиною другою статті 104-1 Митного кодексу України - у разі, коли така передача здійснюється в рамках авторизації для поміщення товарів у митний режим тимчасового ввезення;
частиною другою статті 149 Митного кодексу України - у разі, коли така передача здійснюється в рамках авторизації для поміщення товарів у митний режим переробки на митній території;
4) частиною другою статті 165 Митного кодексу України - у разі, коли така передача здійснюється в рамках авторизації для поміщення товарів у митний режим переробки за межами митної території.
11. Перевірка відповідності підприємства, якому передаються права та обов’язки, умовам, визначеним в авторизації для поміщення товарів у митний режим, необхідним для реалізації відповідних прав або виконання відповідних обов’язків, здійснюється відповідно до Порядку проведення митними органами оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. № 1092 "Деякі питання реалізації положень Митного кодексу України щодо надання авторизацій".
12. За результатами розгляду заяви про передачу прав та обов’язків митний орган приймає рішення про надання згоди на передачу прав та обов’язків або про відмову в наданні згоди на передачу прав та обов’язків.
13. У разі прийняття рішення про надання згоди на передачу прав та обов’язків митним органом проставляється відмітка "так" у графі "Передача прав та обов’язків" відповідної авторизації для поміщення товарів у митний режим та відповідно до інформації, яка міститься в заяві про передачу прав та обов’язків, у такій графі зазначається перелік підприємств, яким передаються права та обов’язки, із зазначенням відповідних прав та обов’язків, які передаються, а також інші умови передачі таких прав та обов’язків.
14. У разі прийняття рішення про відмову в наданні згоди на передачу прав та обов’язків митним органом проставляється відмітка "ні" у графі "Передача прав та обов’язків" відповідної авторизації для поміщення товарів у митний режим.
15. У разі коли заява про передачу прав та обов’язків подавалася окремо після надання відповідної авторизації для поміщення товарів у митний режим, то в разі:
1) прийняття рішення про надання згоди на передачу прав та обов’язків - митний орган забезпечує внесення змін до наданої авторизації для поміщення товарів у митний режим (митним органом проставляється відмітка "так" у графі "Передача прав та обов’язків" відповідної авторизації для поміщення товарів у митний режим та відповідно до інформації, яка міститься в заяві про передачу прав та обов’язків, у такій графі зазначається перелік підприємств, яким передаються права та обов’язки, із зазначенням відповідних прав та обов’язків, які передаються, а також інші умови передачі таких прав та обов’язків), і повідомляє про це підприємству шляхом направлення відповіді у формі листа;
2) прийняття рішення про відмову в наданні згоди на передачу прав та обов’язків - митний орган повідомляє про це підприємству шляхом направлення відповіді у формі листа, в якому зазначаються підстави такої відмови, строк і порядок оскарження такого рішення.
16. У разі коли заява про передачу прав та обов’язків подавалася підприємством до митного органу із використанням єдиного державного інформаційного веб-порталу "Єдине вікно для міжнародної торгівлі", повідомлення про рішення про надання згоди на передачу прав та обов’язків або про відмову в наданні згоди на передачу прав та обов’язків надсилається підприємству із використанням зазначеного веб-порталу.
17. Митний орган, який прийняв рішення про надання згоди на передачу прав та обов’язків, проводить моніторинг відповідності підприємства, якому передано права та обов’язки, з дати передачі прав та обов’язків, визначеної митним органом.
( Постанову доповнено Порядком згідно з Постановою КМ № 454 від 15.04.2025 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗМІНИ,
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України
1. Пункт 5 загальних вимог до облаштування пунктів пропуску через державний кордон, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2002 р. № 1142 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 34, ст. 1580), викласти в такій редакції:
"5. На території пунктів пропуску для кожного виду автотранспортних засобів (автобусів, легкових і вантажних автомобілів, а також автомобілів, що перевозять небезпечні вантажі, вантажі за книжкою МДП, і автомобілів перевізників, що мають діючу авторизацію авторизованого економічного оператора типу "про підтвердження безпеки та надійності") в місцях їх оформлення передбачаються окремі смуги руху, які обладнуються відповідними знаками.".
2. У постанові Кабінету Міністрів України від 27 січня 2021 р. № 50 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру авторизованих економічних операторів" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 11, ст. 455):
1) у вступній частині цифри "11" замінити цифрою "3";
в абзаці третьому пункту 2 слово "анулювання" замінити словами "скасування або анулювання";
у пункті 3 цифри "15" замінити цифрами "19-4", а після слів "про надання авторизації авторизованого економічного оператора" доповнити словом ", скасування";
доповнити Порядок пунктом 5-1 такого змісту:
"5-1. Відомості про надання, скасування або анулювання підприємству авторизації авторизованого економічного оператора вносяться до Реєстру невідкладно, але не пізніше ніж на наступний робочий день з дня видання відповідного наказу Держмитслужби.".
3. У вступній частині постанови Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. № 70 "Про затвердження форми, опису та правил використання національного логотипа авторизованого економічного оператора та форми сертифіката авторизованого економічного оператора" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 13, ст. 536) цифри "7" і "8" змінити відповідно цифрами "1" і "2".
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ПЕРЕЛІК
постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність
1. Постанова Кабінету Міністрів України від 8 липня 2020 р. № 619 "Деякі питання провадження діяльності незалежних фінансових посередників" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 59, ст. 1861).
2. Постанова Кабінету Міністрів України від 29 липня 2020 р. № 665 "Деякі питання функціонування авторизованих економічних операторів" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 63, ст. 2044).
3. Постанова Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2020 р. № 705 "Деякі питання надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 67, ст. 2161).
4. Постанова Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2021 р. № 139 "Про затвердження форм заяви підприємства про надання дозволу на застосування спеціального спрощення та дозволу на застосування спеціального спрощення" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 19, ст. 798).
5. Постанова Кабінету Міністрів України від 7 липня 2021 р. № 689 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 29 липня 2020 р. № 665" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 56, ст. 3455).
6. Постанова Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2021 р. № 1120 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2020 р. № 705" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 87, ст. 5582).