• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Деякі питання реалізації положень Митного кодексу України щодо надання авторизацій

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Перелік, План, Критерії, Порядок, Висновок, Звіт, Форма типового документа, Заява від 27.09.2022 № 1092
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Перелік, План, Критерії, Порядок, Висновок, Звіт, Форма типового документа, Заява
  • Дата: 27.09.2022
  • Номер: 1092
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Перелік, План, Критерії, Порядок, Висновок, Звіт, Форма типового документа, Заява
  • Дата: 27.09.2022
  • Номер: 1092
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 27 вересня 2022 р. № 1092
Київ
Деякі питання реалізації положень Митного кодексу України щодо надання авторизацій
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1014 від 22.09.2023 № 137 від 09.02.2024 )
Відповідно до абзацу другого пункту 3 частини третьої статті 14, частини четвертої статті 19-4 Митного кодексу України, Закону України "Про приєднання України до Конвенції про процедуру спільного транзиту" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
1) форму заяви про надання авторизації авторизованого економічного оператора;
2) форму заяви про надання авторизації на застосування спрощення;
3) форму заяви про надання авторизації на застосування процедури кінцевого використання;
4) форму заяви про надання авторизації на застосування транзитного спрощення;
5) форму анкети самооцінки підприємства;
6) форму звіту про результати оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства критерію та/або умові надання авторизації;
7) форму звіту про результати застосування процедури кінцевого використання товарів;
8) форму висновку про відповідність (невідповідність) підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації;
9) форму авторизації авторизованого економічного оператора;
10) форму авторизації на застосування спрощення "загальна гарантія";
11) форму авторизації на застосування спрощення "загальна гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків";
12) форму авторизації на застосування спрощення "загальна гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків";
13) форму авторизації на застосування спрощення "звільнення від гарантії";
14) форму авторизації на застосування спрощення "самостійне накладання пломб спеціального типу";
15) форму авторизації на застосування спрощення "процедура спрощеного декларування";
16) форму авторизації на застосування спрощення "процедура випуску за місцезнаходженням";
17) форму авторизації на застосування процедури кінцевого використання;
18) форму авторизації на застосування транзитного спрощення "використання загальної гарантії";
19) форму авторизації на застосування транзитного спрощення "використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 50 відсотків";
20) форму авторизації на застосування транзитного спрощення "використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 30 відсотків";
21) форму авторизації на застосування транзитного спрощення "використання звільнення від гарантії";
22) форму авторизації на застосування транзитного спрощення "використання пломб спеціального типу";
23) форму авторизації на застосування транзитного спрощення "статус авторизованого вантажовідправника";
24) форму авторизації на застосування транзитного спрощення "статус авторизованого вантажоодержувача";
25) Порядок проведення митними органами оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації;
26) Порядок планування та проведення митними органами моніторингу відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації;
27) форму авторизації на застосування транзитного спрощення "статус авторизованого вантажовідправника МДП";
( Пункт 1 доповнено підпунктом 27 згідно з Постановою КМ № 137 від 09.02.2024 )
28) форму авторизації на застосування транзитного спрощення "статус авторизованого вантажоодержувача МДП".
( Пункт 1 доповнено підпунктом 28 згідно з Постановою КМ № 137 від 09.02.2024 )
2. Внести до постанов Кабінету Міністрів України зміни, що додаються.
3. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається.
4. Державній митній службі забезпечити доопрацювання відповідного програмного забезпечення протягом 60 днів з дня набрання чинності цією постановою.
5. Установити, що оцінка відповідності підприємства критеріям авторизованого економічного оператора чи умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, що розпочата та не завершена до набрання чинності цією постановою, завершується в порядку, визначеному Порядком проведення митними органами оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства критеріям авторизованого економічного оператора, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2020 р. № 665 "Деякі питання функціонування авторизованих економічних операторів" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 63, ст. 2044), та Порядком проведення митними органами оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства умовам для надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2020 р. № 705 "Деякі питання надання дозволу на застосування спеціального транзитного спрощення" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 67, ст. 2161), які для проведення такої оцінки до її завершення застосовуються у редакції, що діяла станом на дату набрання чинності цією постановою. При цьому рішення, прийняті після завершення такої оцінки, оформлюються за формами, затвердженими цією постановою.
6. Міністерству фінансів разом з Державною митною службою до завершення періоду, визначеного абзацом першим пункту 6-4 розділу XXI "Прикінцеві та перехідні положення" Митного кодексу України, внести на розгляд Кабінету Міністрів України проект акта Кабінету Міністрів України щодо визначення коефіцієнтів платоспроможності (фінансової стійкості) та ліквідності підприємства з метою перевірки відповідності підприємства критерію, визначеному пунктом 3 частини третьої статті 12 Митного кодексу України, під час надання авторизації авторизованого економічного оператора.
7. Ця постанова набирає чинності з 1 жовтня 2022 р., але не раніше дня її опублікування.

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 67


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗАЯВА
про надання авторизації авторизованого економічного оператора
( Див. текст )( Форма із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1014 від 22.09.2023 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗАЯВА
про надання авторизації на застосування спрощення
( Див. текст )( Форма із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1014 від 22.09.2023 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗАЯВА
про надання авторизації на застосування процедури кінцевого використання
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗАЯВА
про надання авторизації на застосування транзитного спрощення
( Див. текст )( Форма із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1014 від 22.09.2023, № 137 від 09.02.2024 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
АНКЕТА
самооцінки підприємства
( Див. текст )( Форма із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1014 від 22.09.2023, № 137 від 09.02.2024 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗВІТ
про результати оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства критерію та/або умові надання авторизації
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ЗВІТ
про результати застосування процедури кінцевого використання товарів
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ВИСНОВОК
про відповідність (невідповідність) підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
АВТОРИЗАЦІЯ
авторизованого економічного оператора
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування спрощення "загальна гарантія"
( Див. текст )( Форма із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1014 від 22.09.2023 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування спрощення "загальна гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 50 відсотків"
( Див. текст )( Форма із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1014 від 22.09.2023 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування спрощення "загальна гарантія із зменшенням розміру забезпечення базової суми на 70 відсотків"
( Див. текст )( Форма із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1014 від 22.09.2023 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування спрощення "звільнення від гарантії"
( Див. текст )( Форма із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1014 від 22.09.2023 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування спрощення "самостійне накладання пломб спеціального типу"
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування спрощення "процедура спрощеного декларування"
( Див. текст )( Форма із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1014 від 22.09.2023 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування спрощення "процедура випуску за місцезнаходженням"
( Див. текст )( Форма із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1014 від 22.09.2023 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування процедури кінцевого використання
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування транзитного спрощення "використання загальної гарантії"
( Див. текст )( Форма із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1014 від 22.09.2023 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування транзитного спрощення "використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 50 відсотків"
( Див. текст )( Форма із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1014 від 22.09.2023 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування транзитного спрощення "використання загальної гарантії із зменшенням розміру забезпечення референтної суми до 30 відсотків"
( Див. текст )( Форма із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1014 від 22.09.2023 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування транзитного спрощення "використання звільнення від гарантії"
( Див. текст )( Форма із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1014 від 22.09.2023 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування транзитного спрощення "використання пломб спеціального типу"
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування транзитного спрощення "статус авторизованого вантажовідправника"
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
АВТОРИЗАЦІЯ
на застосування транзитного спрощення "статус авторизованого вантажоодержувача"
( Див. текст )( Форма із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1014 від 22.09.2023 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1092
ПОРЯДОК
проведення митними органами оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації
Загальні питання
1. Цей Порядок розроблений відповідно до частини четвертої статті 19-4 Митного кодексу України та визначає процедури проведення митними органами оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації авторизованого економічного оператора (далі - АЕО), авторизації на застосування спрощення (зокрема авторизації на застосування спрощення, що використовується для процедури спільного транзиту, відповідно до Конвенції про процедуру спільного транзиту, транзиту на умовах Митної конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП (Конвенції МДП) 1975 року (далі - транзитне спрощення) та авторизації на застосування процедури кінцевого використання.
Критерії та/або умови надання авторизації АЕО, авторизації на застосування спрощення та авторизації на застосування процедури кінцевого використання визначаються Митним кодексом України.
Критерії та/або умови надання авторизації на застосування спрощення, що використовуються для процедури спільного транзиту, визначаються додатком 1.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 137 від 09.02.2024 )
2. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
міжнародний ланцюг постачання товарів - сукупність підприємств, які виконують відповідну роль (ролі) (виробник, експортер, імпортер, митний представник, перевізник, експедитор, утримувач складу) в процесі транскордонного руху товарів від місця їх виробництва до місця кінцевого призначення;
об’єкт - будівля, споруда, відкритий або закритий майданчик, які використовуються підприємством для здійснення операцій з товарами і засобами транспортування, що є складовими міжнародного ланцюга постачання товарів;
працівник - будь-яка фізична особа, яка бере участь у діяльності підприємства на основі трудового договору (контракту, угоди), а також інших форм, що регулюють трудові відносини особи з підприємством. До працівників відносяться, зокрема, штатні, позаштатні, тимчасові, сезонні працівники, а також особи, які проходять стажування на підприємстві;
приміщення - кімната, офіс та інші місця, в яких здійснюються операції з введення, обробки та збереження облікових записів, документів та інформації щодо господарської діяльності підприємства;
транспортна одиниця - транспортний засіб комерційного призначення та/або контейнер.
Інші терміни вживаються в значенні, наведеному в Митному кодексі України та Конвенції про процедуру спільного транзиту.
Попередній розгляд документів про надання авторизації
3. Підприємство подає заяву про надання авторизації до митного органу, уповноваженого приймати рішення, відповідно до статті 19-3 Митного кодексу України (далі - уповноважений митний орган).
4. До заяви про надання авторизації додаються:
1) анкета самооцінки, яка заповнюється відповідно до типу авторизації та ролі підприємства в міжнародному ланцюзі постачання згідно з поясненнями щодо заповнення анкети самооцінки підприємства, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. № 1092 "Деякі питання реалізації положень Митного кодексу України щодо надання авторизації". Анкета самооцінки заповнюється частково у випадку, передбаченому абзацом другим частини першої статті 19-4 Митного кодексу України.
У разі коли підприємство має діючу авторизацію (декілька авторизацій), для надання якої (яких) підтверджено відповідність підприємства всім критеріям та/або умовам, дотримання яких необхідно для надання авторизації, щодо якої подано заяву, анкета самооцінки не подається;
2) інші документи (їх копії), необхідні для прийняття рішення уповноваженим митним органом у таких випадках:
розрахунок базової суми загальної гарантії або звільнення від гарантії - у разі подання заяви про надання авторизації на застосування одного із спрощень, передбачених пунктами 1-4 частини першої статті 13 Митного кодексу України, або аналогічних транзитних спрощень;
копія документа, що підтверджує відповідність пломб спеціального типу, що використовуються підприємством, характеристикам та технічним специфікаціям, затвердженим Мінфіном, - у разі подання підприємством заяви про надання спрощення "самостійне накладення пломб спеціального типу" або аналогічного транзитного спрощення.
Подання в електронній формі до уповноваженого митного органу заяви про надання авторизації, анкети самооцінки та інших документів (їх копій), необхідних для прийняття рішення, здійснюється підприємством з використанням єдиного державного інформаційного веб-порталу "Єдине вікно для міжнародної торгівлі".
5. У разі коли умовою надання авторизації, щодо якої подається заява, є наявність іншого виду авторизації (авторизацій), в заяві підприємство:
зазначає реквізити діючої авторизації (авторизацій), яка (які) є умовою надання авторизації, щодо якої подається заява; та/або
одночасно зазначає необхідність надання авторизації (авторизацій), яка (які) є умовою надання цієї авторизації.
6. Попередній розгляд заяви про надання авторизації АЕО здійснюється уповноваженим митним органом протягом 30 днів з дня, наступного за днем реєстрації такої заяви.
Попередній розгляд заяви про надання авторизації на застосування спрощення (зокрема транзитного спрощення) або заяви про надання авторизації на застосування процедури кінцевого використання здійснюється уповноваженим митним органом протягом 15 днів з дня, наступного за днем реєстрації такої заяви.
У разі коли підприємство має діючу авторизацію (авторизації), для надання якої (яких) було підтверджено відповідність підприємства всім критеріям та/або умовам, дотримання яких вимагається для надання авторизації, щодо якої подано заяву, уповноважений митний орган здійснює попередній розгляд заяви та документів у строк, що не перевищує п’яти робочих днів з дня, наступного за днем реєстрації такої заяви.
7. Послідовність прийняття для попереднього розгляду поданих заяв про надання авторизацій визначається відповідно до послідовності їх реєстрації в уповноваженому митному органі.
8. Попередній розгляд заяв здійснюється структурним підрозділом уповноваженого митного органу, на який покладено функції з проведення оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємства критеріям та/або умовам відповідної авторизації (далі - структурний підрозділ).
9. Під час попереднього розгляду проводиться перевірка наявності підстав для прийняття рішення про відмову в розгляді заяви, визначених частинами сьомою та восьмою статті 19-5 Митного кодексу України.
( Пункт 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1014 від 22.09.2023 )
10. За результатами попереднього розгляду з дотриманням строків, установлених Митним кодексом України, уповноваженим митним органом приймається одне з таких рішень:
про розгляд заяви у формі наказу про проведення оцінки відповідності, в якому визначаються з урахуванням виду авторизації, щодо якої подано заяву, перелік критеріїв та/або умов для надання авторизації, щодо яких проводитиметься оцінка відповідності, та персональний склад комісії з оцінки відповідності;
про розгляд заяви у формі листа - у разі коли підприємство має діючу авторизацію або діючі авторизації, критерії та/або умови надання яких відповідають усім критеріям та/або умовам авторизації, щодо надання якої підприємством подано заяву. У такому випадку оцінка відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації (далі - оцінка відповідності) не проводиться;
про відмову в розгляді заяви у формі листа, в якому зазначаються з посиланням на відповідний пункт (пункти) частини сьомої статті 19-5 Митного кодексу України підстави такої відмови, строк і порядок оскарження такого рішення.
( Пункт 10 в редакції Постанови КМ № 1014 від 22.09.2023 )
11. Копія наказу про проведення оцінки відповідності, лист про розгляд заяви або про відмову в розгляді заяви надсилається підприємству невідкладно, але не пізніше ніж на наступний робочий день після дня його реєстрації.
( Абзац перший пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1014 від 22.09.2023 )
У разі коли заява про надання авторизації подавалася підприємством до уповноваженого митного органу з використанням єдиного державного інформаційного веб-порталу "Єдине вікно для міжнародної торгівлі", копія наказу про проведення оцінки відповідності або лист про розгляд заяви або про відмову в розгляді заяви надсилається підприємству з використанням такого веб-порталу.
( Абзац другий пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1014 від 22.09.2023 )
Організація проведення оцінки відповідності
12. До складу комісії з оцінки відповідності включаються посадові особи митних органів, які успішно пройшли спеціальний курс з оцінки відповідності підприємств відповідним критеріям та/або умовам надання авторизації.
13. Головою комісії з оцінки відповідності призначається посадова особа структурного підрозділу уповноваженого митного органу, на який покладено функції з проведення оцінки (повторної оцінки) відповідності підприємств критеріям та/або умовам надання відповідної авторизації.
14. Для проведення оцінки відповідності підприємства кожному окремому критерію або сукупності окремих умов надання авторизації до складу комісії з оцінки відповідності, як правило, включаються по одній посадовій особі митного органу.
З огляду на категорію, до якої належить підприємство, та/або специфіку його діяльності, обсяг операцій з товарами, що здійснюється підприємством, місцезнаходження об’єктів, документів бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації з урахуванням виду авторизації, щодо якої подано заяву, до складу комісії з оцінки відповідності:
може включатися одна посадова особа уповноваженого митного органу для проведення оцінки відповідності підприємства декільком критеріям "дотримання вимог митного та податкового законодавства України, а також фактів притягнення до кримінальної відповідальності", "стійкий фінансовий стан", "забезпечення практичних стандартів компетенції або професійної кваліфікації відповідальної особи підприємства", сукупності окремих умов відповідності таким критеріям;
можуть включатися більше ніж по одній посадовій особі митного органу для проведення оцінки відповідності підприємства критеріям або сукупності умов критеріїв "належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації", "дотримання стандартів безпеки та надійності", сукупності окремих умов відповідності таким критеріям;
можуть включатися посадові особи митниць, якщо здійснення окремих заходів з оцінки відповідності вимагає обов’язкове відвідування приміщень і об’єктів підприємства, які розташовані в зоні діяльності таких митниць, а уповноваженим митним органом є Держмитслужба.
15. Обов’язки з проведення оцінки відповідності розподіляються між членами комісії з оцінки відповідності згідно з кваліфікацією, отриманою за результатами проходження спеціального курсу з оцінки відповідності підприємств відповідному критерію та/або умовам надання авторизації.
16. З огляду на категорію, до якої належить підприємство, та/або специфіку його діяльності, обсяг операцій з товарами, що здійснюється підприємством, місцезнаходження об’єктів, документів бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації з урахуванням виду авторизації, щодо якої подано заяву, головою комісії з оцінки відповідності розробляється та затверджується графік роботи комісії, яким у межах строків, визначених Митним кодексом України для проведення оцінки відповідності, передбачаються:
строки здійснення необхідних заходів комісією з оцінки відповідності на робочих місцях без відвідування приміщень і об’єктів, що використовуються підприємством;
строки здійснення необхідних заходів комісією з оцінки відповідності з відвідуванням приміщень і об’єктів, що використовуються підприємством;
строки подання членами комісії з оцінки відповідності звітів про результати оцінки відповідності підприємства критерію та/або умові надання авторизації (далі - звіт про результати оцінки);
строки подання керівнику уповноваженого митного органу або уповноваженій ним особі відповідних документів про відповідність чи невідповідність підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації, визначений у межах строків проведення оцінки відповідності згідно з частиною першою статті 19-6 Митного кодексу України.
17. Оцінка відповідності підприємства умовам критеріїв "належна система ведення бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації" та "дотримання стандартів безпеки та надійності" проводиться з обов’язковим відвідуванням відповідними членами комісії з оцінки відповідності приміщень і об’єктів, що використовуються підприємством, на яких, зокрема, здійснюється зберігання первинних документів і регістрів бухгалтерського та складського обліку та/або які використовуються підприємством та мають значення для проведення оцінки відповідності.
18. Заходи, що передбачають відвідування комісією з оцінки відповідності приміщень і об’єктів, що використовуються підприємством, здійснюються з урахуванням таких вимог:
строк здійснення таких заходів не повинен перевищувати 30 днів;
графік здійснення таких заходів повинен бути узгоджений з керівником підприємства або уповноваженою ним особою;
до початку здійснення таких заходів керівнику підприємства або уповноваженій ним особі має бути повідомлений перелік посадових осіб, що здійснюватимуть таке відвідування;
члени комісії з оцінки відповідності повинні пред’явити керівнику підприємства або уповноваженій ним особі свої службові посвідчення.
19. Оцінка відповідності проводиться відповідно до алгоритму оцінки відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації (далі - алгоритм оцінки), наведеного в додатку 2.
У разі коли підприємство має діючу авторизацію або діючі авторизації, критерії та/або умови надання яких відповідають усім критеріям та/або умовам авторизації, щодо надання якої підприємством подано заяву, оцінка відповідності підприємства не проводиться.
( Пункт 19 в редакції Постанови КМ № 1014 від 22.09.2023 )
20. Під час проведення оцінки відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації комісією з оцінки відповідності може проводитися опитування працівників підприємства, зокрема за погодженням сторін у режимі реального часу (он-лайн) з використанням відповідних технічних засобів, зокрема через Інтернет.
Опитування проводиться членом комісії з оцінки відповідності, відповідальним за проведення оцінки відповідності відповідного критерію та/або умові надання авторизації. Під час опитування повинна бути присутня визначена підприємством особа, відповідальна за взаємодію з митними органами, а також можуть бути присутні голова та/або інші члени комісії.
На початку опитування член комісії з оцінки відповідності, який проводить опитування, повинен перевірити документи особи опитуваного, коротко роз’яснити мету опитування, вимоги цього пункту та сформулювати питання до опитуваної особи.
Опитувана особа повинна у формі вільної розповіді повідомити про те, чи належить поставлене питання до її компетенції, та надати відому їй інформацію з поставленого питання.
Якщо опитувана особа надала відповідь на поставлене питання недостатньо повно і конкретно, член комісії з оцінки відповідності може поставити уточнюючі питання.
Для фіксації інформації, отриманої під час опитування, використовується аркуш опитування за формою згідно з додатком 3.
Аркуш опитування заповнюється членом комісії з оцінки відповідності, який проводить опитування.
Член комісії з оцінки відповідності, який проводить опитування, вносить поставлені питання та відповіді опитуваної особи до аркуша опитування. Після закінчення опитування заповнений аркуш опитування підписується членом комісії з оцінки відповідності, який його проводив, та надається опитуваній особі для ознайомлення і підписання.
Опитувана особа має право підписати аркуш опитування із зауваженнями або запереченнями щодо викладених відповідей, зазначивши правильні відповіді на питання, а також надати додаткові пояснення щодо поставлених питань.
Якщо опитувана особа відмовляється надавати відповіді на поставлені питання та/або підписувати аркуш опитування, членом комісії з оцінки відповідності вноситься відповідний запис до аркуша опитування, який підписується всіма присутніми членами комісії з оцінки відповідності та особою, визначеною підприємством відповідальною за взаємодію з митними органами.
Якщо особа, визначена підприємством відповідальною за взаємодію з митними органами, відмовляється підписувати аркуш опитування, копія такого аркуша опитування надсилається керівнику підприємства, вважається підписаним особою, визначеною підприємством відповідальною за взаємодію з митними органами, з моменту його надсилання.
Аркуш опитування додається до звіту про результати оцінки та використовується для надання відповіді на питання, визначені алгоритмом оцінки відповідності, щодо яких проводилося опитування.
21. Для оцінювання відповідності підприємства певному критерію та/або умові надання авторизації використовується оцінка "відповідає", "не відповідає".
22. Оцінювання відповідності підприємства певному критерію та/або умові надання авторизації проводиться на основі сукупності відповідей на контрольні питання, що включені до відповідного розділу алгоритму оцінки відповідності.
Оцінка "відповідає" за певним критерієм виставляється у разі, коли на всі контрольні питання, визначені відповідним розділом алгоритму оцінки відповідності, надано відповідь "так" та/або "не застосовується" (з огляду на роль підприємства в міжнародному ланцюзі постачання товарів та специфіку діяльності підприємства).
Оцінка "відповідає" за умовами надання авторизації виставляється в тому разі, коли на сукупність контрольних питань, визначених алгоритмом оцінки відповідності підприємства, надано відповідь "так" та/або "не застосовується" (з огляду на тип авторизації, роль підприємства в міжнародному ланцюзі постачання товарів та/або специфіку діяльності підприємства).
У всіх інших випадках за таким критерієм та/або умовою надання авторизації виставляється оцінка "не відповідає".
( Пункт 23 виключено на підставі Постанови КМ № 1014 від 22.09.2023 )
24. Не пізніше ніж за 10 календарних днів до завершення строку проведення оцінки відповідності кожний член комісії з оцінки відповідності завершує оцінювання відповідності підприємства відповідному критерію та/або умові надання авторизації з виставленням оцінки "відповідає", "не відповідає" та особисто складає звіт про результати оцінки і передає його голові комісії з оцінки відповідності.
У разі коли згідно із звітом про результати оцінки підприємство не відповідає критерію та/або умові надання авторизації, голова комісії з оцінки відповідності надсилає підприємству копію такого звіту у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дня його отримання від члена комісії з оцінки відповідності.
Підприємство має право у строк, що не перевищує 30 днів з дня отримання звіту про результати оцінки, подати письмові заперечення та додаткові документи чи відомості щодо їх обґрунтування голові комісії з оцінки відповідності. Участь голови комісії з оцінки відповідності та члена такої комісії, яким складено відповідний звіт про результати оцінки, у розгляді наданих підприємством письмових заперечень є обов’язковою.
Посадові особи митного органу зобов’язані розглянути подані підприємством письмові заперечення у строк, що не перевищує 30 днів з дня їх отримання.
За результатами розгляду письмових заперечень членом комісії з оцінки відповідності, яким складено відповідний звіт про результати оцінки:
вносяться зміни до звіту про результати оцінки - якщо заперечення підприємства є обґрунтованим; або
письмово повідомляється голові комісії з оцінки відповідності причини, чому письмові заперечення визнаються необґрунтованими. Такі причини повідомляються підприємству під час надсилання копії наказу про відмову в наданні авторизації.
Відомості, внесені до звіту про результати оцінки, також вносяться членом комісії з оцінки відповідності, яким складено такий звіт, до систем, що забезпечують функціонування електронних інформаційних ресурсів митних органів, а такий звіт передається голові комісії з оцінки відповідності для складення висновку про відповідність (невідповідність) підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації.
25. Голова комісії з оцінки відповідності після отримання від членів такої комісії усіх звітів про результати оцінки складає на їх основі висновок про відповідність (невідповідність) підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації.
Під час складання висновку про відповідність (невідповідність) підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації голова комісії з оцінки відповідності здійснює звірку інформації, зазначеної у відповідних розділах звіту про результати оцінки, з відомостями, внесеними до систем, що забезпечують функціонування електронних інформаційних ресурсів митних органів, згідно з таким звітом, та у разі виявлення розбіжностей надає члену комісії з оцінки відповідності доручення усунути такі розбіжності.
Висновок про відповідність (невідповідність) підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації складається до завершення строку проведення оцінки відповідності.
Після підписання висновку про відповідність (невідповідність) підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації такий висновок та проект наказу про надання або відмову в наданні авторизації подається на розгляд керівнику уповноваженого митного органу або уповноваженій ним особі.
26. Наказ про надання авторизації або про відмову в наданні авторизації видається уповноваженим митним органом до завершення строку проведення оцінки відповідності.
У разі коли підприємство має діючу авторизацію або діючі авторизації, критерії та/або умови надання яких відповідають усім критеріям та/або умовам авторизації, щодо надання якої підприємством подано заяву, наказ про надання авторизації видається уповноваженим митним органом у строк, визначений абзацом десятим частини першої статті 19-6 Митного кодексу України.
( Пункт 26 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 1014 від 22.09.2023 )
До наказу про надання авторизації обов’язково додається заповнена авторизація з внесеними відомостями відповідно до виду такої авторизації. Реєстраційний номер авторизації формується згідно з додатком 4.
У наказі про відмову в наданні авторизації обов’язково зазначаються підстави для відмови з посиланням на норми законодавства, а також строк і порядок оскарження такого рішення.
Копія наказу уповноваженого митного органу про відмову в наданні авторизації або про надання авторизації разом з авторизацією надсилаються підприємству невідкладно, але не пізніше ніж на наступний робочий день після дня прийняття такого наказу у той же спосіб, в який підприємство подало заяву про надання авторизації відповідно до частини другої статті 19-4 Митного кодексу України.
Разом з наказом уповноваженого митного органу про відмову в наданні авторизації підприємству надсилаються копії висновку про відповідність (невідповідність) підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації та звіту про результати оцінки, згідно з яким підприємство не відповідає критерію та/або умові надання авторизації.
27. Відомості про надання підприємству авторизації вносяться до систем, що забезпечують функціонування електронних інформаційних ресурсів митних органів, невідкладно, але не пізніше ніж на наступний робочий день з дня видання відповідного наказу уповноваженого митного органу.
Організація проведення перегляду рішення шляхом проведення повторної оцінки відповідності
28. Повторна оцінка відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації (далі - повторна оцінка відповідності) проводиться у випадках та у строки, визначені статтею 19-14 Митного кодексу України.
29. Повторна оцінка відповідності проводиться уповноваженим митним органом, який прийняв рішення про надання відповідної авторизації.
30. У строк, що не перевищує п’яти робочих днів з дати настання одного з випадків, визначених частиною першою статті 19-14 Митного кодексу України, видається наказ уповноваженого митного органу про проведення повторної оцінки.
У наказі зазначаються:
підстави для проведення повторної оцінки;
критерії та/або умови надання авторизації, щодо яких буде проводитися повторна оцінки відповідності, та/або умови, визначені у такій авторизації;
персональний склад комісії з повторної оцінки відповідності;
дата початку проведення повторної оцінки відповідності.
31. Персональний склад комісії з оцінки відповідності формується з урахуванням критеріїв та/або умов надання авторизації, та/або умов, визначених у авторизації, щодо яких проводитиметься повторна оцінка відповідності.
32. Під час проведення повторної оцінки відповідності посадові особи митних органів керуються пунктами 12-15, 17-20, 22 та 23 цього Порядку з урахуванням особливостей, встановлених пунктами 32-35 цього Порядку.
33. Для проведення повторної оцінки відповідності щодо виконання підприємством умов, визначених у авторизації, склад комісії з проведення оцінки відповідності формується з урахуванням:
категорії, до якої належить підприємство, та/або специфіки його діяльності, місцезнаходження об’єктів, документів бухгалтерського обліку, комерційної та транспортної документації, виду авторизації;
характеру виявлених обставин, що дають підстави вважати, що підприємство може не дотримуватися умов, визначених у авторизації;
кількості операцій, здійснених підприємством із застосуванням авторизації.
34. Оцінювання відповідності підприємства певному критерію та/або умові надання авторизації проводиться виключно на основі сукупності відповідей на контрольні питання, що визначені відповідним розділом алгоритму оцінки відповідності та є необхідними для підтвердження виконання підприємством критерію та/або умови надання авторизації, щодо яких проводиться повторна оцінка відповідності.
35. Не пізніше ніж за три робочих дні до завершення строку проведення повторної оцінки відповідності кожний член комісії з повторної оцінки відповідності завершує оцінювання відповідності підприємства відповідному критерію та/або умові надання авторизації або виконання умов, визначених авторизацією, та складає звіт про результати оцінки відповідності і передає його голові комісії з повторної оцінки відповідності.
Оцінка "відповідає" за певним критерієм виставляється у разі, коли на всі контрольні питання, визначені відповідним розділом алгоритму оцінки відповідності, надано відповідь "так" та/або "не застосовується" (з огляду на роль підприємства в міжнародному ланцюзі постачання товарів та специфіку діяльності підприємства).
Оцінка "відповідає" за умовами надання авторизації виставляється в тому разі, коли на сукупність контрольних питань, визначених алгоритмом оцінки відповідності підприємства, надано відповідь "так" та/або "не застосовується" (з огляду на тип авторизації, роль підприємства в міжнародному ланцюзі постачання товарів та/або специфіку діяльності підприємства).
У всіх інших випадках за відповідним критерієм та/або умовою надання авторизації виставляється оцінка "не відповідає".
Стосовно виконання умов, визначених авторизацією, у звіті про результати повторної оцінки відповідності підприємства критерію та/або умові надання авторизації (далі - звіт про результати повторної оцінки) перераховуються заходи, які здійснювалися членом комісії, з повторної оцінки під час виконання підприємством таких умов та зазначається, чи виконуються такі умови.
Відомості, внесені до звіту про результати повторної оцінки, також вносяться членом комісії з повторної оцінки відповідності, яким складено такий звіт, до систем, що забезпечують функціонування електронних інформаційних ресурсів митних органів, а такий звіт передається голові комісії з повторної оцінки відповідності для складення висновку про відповідність (невідповідність) підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації.
36. Під час складання висновку про відповідність (невідповідність) підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації голова комісії з оцінки відповідності здійснює звірку інформації, зазначеної у відповідних розділах звіту про результати повторної оцінки відповідності, з відомостями, внесеними до систем, що забезпечують функціонування електронних інформаційних ресурсів митних органів, згідно з таким звітом та у разі виявлення розбіжностей надає члену комісії з оцінки відповідності доручення їх усунути.
У разі коли згідно з висновком про відповідність (невідповідність) підприємства таке підприємство відповідає критеріям та/або умовам надання авторизації або виконує умови, визначені у авторизації, уповноважений митний орган надсилає підприємству копію такого висновку у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дня підписання такого висновку.
У разі коли згідно з висновком про відповідність (невідповідність) підприємства воно не відповідає хоча б одному критерію та/або умові надання авторизації, не виконує умови, визначені у авторизації, уповноважений митний орган у строк, що не перевищує семи робочих днів з дня підписання такого висновку, видає наказ про прийняття одного з рішень, передбачених пунктами 2-5 частини сьомої статті 19-14 Митного кодексу України.
Разом з наказом уповноваженого митного органу про прийняття одного з рішень, передбачених пунктами 2-5 частини сьомої статті 19-14 Митного кодексу України, підприємству надсилаються копії висновку про відповідність (невідповідність) підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації та звіту про результати повторної оцінки, згідно з яким підприємство не відповідає хоча б одному критерію та/або умові надання авторизації або не виконує умови, визначені у авторизації.