НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
05.08.2021 м. Київ № 607 |
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
20 вересня 2021 р. за № 1232/36854
Про затвердження Положення про погодження статуту недержавного пенсійного фонду та реєстрацію пенсійних схем недержавного пенсійного фонду
( Із змінами і доповненнями, внесеними рішеннями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 29 вересня 2022 року № 1226 ( враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 27 жовтня 2022 року № 1273 ), від 23 листопада 2023 року № 1321 ( враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15 грудня 2023 року № 1405 ), від 24 жовтня 2024 року № 09/21/1319/К03 )
Відповідно до пункту 37-19 частини другої статті 7 Закону України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків", частини п'ятої статті 9, пункту 4 частини першої статті 11 та абзацу третього частини першої статті 59 Закону України "Про недержавне пенсійне забезпечення" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про погодження статуту недержавного пенсійного фонду та реєстрацію пенсійних схем недержавного пенсійного фонду, що додається.
2. Визнати таким, що втратило чинність, розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 18 липня 2013 року № 2362 "Про затвердження Положення про погодження статуту недержавного пенсійного фонду та реєстрацію пенсійних схем та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 17 серпня 2004 року № 2080", зареєстроване в Міністерстві юстиції України 26 вересня 2013 року за № 1665/24197.
3. Департаменту методології регулювання професійних учасників ринку цінних паперів (Курочкіна І.) забезпечити:
подання цього рішення для здійснення експертизи на відповідність Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод до Секретаріату Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини Міністерства юстиції України;
подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього рішення на офіційному вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
4. Це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Бойка Ю.
Голова Комісії | Руслан МАГОМЕДОВ |
ПОГОДЖЕНО: | |
Перший заступник Міністра цифрової трансформації України | Олексій ВИСКУБ |
Протокол засідання Комісії
від 05 серпня 2021 р. № 38
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
05 серпня 2021 року № 607
Положення про погодження статуту недержавного пенсійного фонду та реєстрацію пенсійних схем недержавного пенсійного фонду
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає порядок:
погодження Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку статуту (змін до статуту) недержавного пенсійного фонду (далі - НПФ, заявник) та скасування рішення про погодження статуту (змін до статуту) НПФ;
реєстрації пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми) НПФ та скасування реєстрації пенсійної схеми НПФ.
( пункт 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405, у редакції рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 24.10.2024 р. № 09/21/1319/К03 )
2. У цьому Положенні терміни вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Про недержавне пенсійне забезпечення" (далі - Закон).
3. Найменування НПФ повинно відповідати вимогам Закону, Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
4. Статут (зміни до статуту) НПФ повинні відповідати вимогам Цивільного та Господарського кодексів України, Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", Закону та враховувати особливості, установлені нормативно-правовими актами НКЦПФР, що регулюють діяльність НПФ.
5. Адміністративні послуги НКЦПФР з погодження статуту (змін до статуту) НПФ та реєстрації пенсійних схем (змін до пенсійних схем) НПФ є платними послугами, розмір плати за надання яких встановлено Розмірами плати за реєстраційні дії щодо учасників ринків капіталу та інших осіб, затвердженими рішенням НКЦПФР від 13 червня 2022 року № 620, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2022 року за № 909/38245.
( розділ I доповнено новим пунктом 5 згідно з рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405 )
6. Адміністративні послуги НКЦПФР з погодження статуту (змін до статуту) НПФ та реєстрації пенсійних схем (змін до пенсійних схем) НПФ надаються з дотриманням вимог, визначених Порядком надання адміністративних послуг Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, затвердженим рішенням НКЦПФР від 17 листопада 2021 року № 1124, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 лютого 2022 року за № 147/37483.
( розділ I доповнено новим пунктом 6 згідно з рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405, у зв'язку з цим пункти 5 - 13 вважати відповідно пунктами 7 - 15 )
7. Статут НПФ подається до НКЦПФР на погодження протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати його затвердження засновником (зборами засновників) НПФ та до проведення державної реєстрації НПФ як юридичної особи.
8. Зміни до статуту НПФ подаються до НКЦПФР на погодження протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати їх затвердження засновником (зборами засновників) НПФ та до проведення державної реєстрації змін до статуту НПФ.
Зміни до статуту НПФ мають бути погоджені радою НПФ перед їх затвердженням засновником (зборами засновників) НПФ.
9. Пенсійні схеми (зміни до пенсійних схем) НПФ розробляються з дотриманням вимог Закону, інших нормативно-правових актів з питань недержавного пенсійного забезпечення та затверджуються засновником (зборами засновників) НПФ.
10. Пенсійна схема НПФ подається на реєстрацію до НКЦПФР після включення НПФ до реєстру недержавних пенсійних фондів, ведення якого здійснюється НКЦПФР.
( пункт 10 розділу I із змінами, внесеними згідно з рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405 )
11. Зміни до пенсійної схеми мають бути погоджені радою НПФ перед їх затвердженням засновником (зборами засновників) НПФ.
Пенсійна схема корпоративного НПФ та зміни до неї мають бути також погоджені з представниками трудових колективів відповідних юридичних осіб - роботодавців, які є засновниками такого НПФ, до її затвердження засновником (зборами засновників) НПФ.
12. Зміни до пенсійних схем НПФ подаються радою НПФ для реєстрації в НКЦПФР протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати їх затвердження засновником (зборами засновників) НПФ.
13. Документи на погодження статуту (змін до статуту) НПФ подаються до НКЦПФР за описом (переліком) документів із зазначенням кількості аркушів кожного з поданих документів.
В описі (переліку) документів зазначається, який документ, що додається до відповідної заяви, містить конфіденційну інформацію (в разі наявності такого документу).
Документи, що мають більше одного аркуша, мають бути прошиті, усі аркуші повинні бути пронумеровані.
Документи на погодження статуту (змін до статуту) НПФ подаються до НКЦПФР особисто або надсилаються поштовим відправленням представником НПФ.
У випадку подання документів представником НПФ особисто, опис (перелік) документів складається у двох примірниках, один з яких повертається йому з відміткою про дату надходження документів до НКЦПФР.
У випадку надсилання документів поштовим відправленням дата подання визначається за поштовим штемпелем відділення відправника.
14. Подання до НКЦПФР заявником та відправлення НКЦПФР заявнику документів на реєстрацію пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми) НПФ та скасування реєстрації пенсійної схеми, передбачених цим Положенням, здійснюється в електронній формі з урахуванням вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг офіційним каналом зв'язку засобами, визначеними окремим документом нормативно-технічного характеру, інформація про які оприлюднена на офіційному вебсайті НКЦПФР, відповідно до вимог цього документа.
У пакеті документів, подання яких передбачено цим Положенням до НКЦПФР, кожний документ, створений в електронній формі або створений як електронна копія паперового документа (сканкопія), має бути окремим файлом у форматі Portable Document Format / A (формат специфікації PDF 1.4 ISO 19005-1:2005) або Rich Text Format - RTF, або Word (.doc) чи Word (.docx) вид якого обирається заявником самостійно, із застосуванням електронного підпису представника НПФ, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, на кожному окремому електронному документі.
В описі (переліку) документів зазначається кількість аркушів у кожному з поданих документів та який документ, що додається до відповідної заяви, містить конфіденційну інформацію (в разі наявності такого документу).
( пункт 14 розділу I у редакції рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405 )
15. Представником НПФ, що подає документи до НКЦПФР, є:
після утворення ради НПФ та до втрати нею її повноважень представник ради НПФ;
до утворення ради НПФ, а також після втрати радою НПФ повноважень у разі початку процедури припинення НПФ представник засновника (засновників) НПФ.
( абзац третій пункту 15 розділу I із змінами, внесеними згідно з рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405 )
16. Рішення НКЦПФР, що приймається (приймаються) згідно цього Положення при погодженні НКЦПФР статуту (змін до статуту) НПФ та реєстрації пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми) НПФ, а також при скасуванні рішення про погодження статуту (змін до статуту) НПФ та скасуванні реєстрації пенсійної схеми приймаються на засіданні НКЦПФР (колегіального органу) та оформлюється (оформлюються) у вигляді постанови згідно з регламентом проведення засідань НКЦПФР.
( розділ I доповнено пунктом 16 згідно з рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 24.10.2024 р. № 09/21/1319/К03 )
II. Порядок погодження статуту (змін до статуту) НПФ
1. Для погодження статуту (змін до статуту) НПФ представник НПФ подає до НКЦПФР передбачені цим розділом документи з урахуванням вимог, установлених пунктом 13 розділу I та пунктами 2 - 5 цього розділу.
( пункт 1 розділу II із змінами, внесеними згідно з рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405 )
2. Зміни до статуту НПФ оформлюються викладенням статуту в новій редакції.
3. На титульній сторінці статуту НПФ (статуту НПФ у новій редакції із змінами) повинна міститися інформація про дату та номер рішення засновника (зборів засновників) НПФ про його затвердження.
На титульній сторінці статуту НПФ у новій редакції із змінами повинна міститися інформація про дату та номер рішення засновника (зборів засновників) НПФ про його затвердження та містити інформацію про дату і номер відповідного рішення ради НПФ про його погодження.
4. Документи, що складаються засновником - юридичною особою, мають бути підписані керівником такої юридичної особи або іншою особою, що має відповідні повноваження.
У разі якщо документи підписані не керівником юридичної особи, а іншою особою, яка має відповідні повноваження, засновник повинен надати представнику НПФ для надання до НКЦПФР засвідчену в установленому законодавством порядку копію документа, який підтверджує повноваження цієї особи.
5. Заява та документи мають бути складені державною мовою, підписані та мати дату підписання.
Усі офіційні документи, що подаються до НКЦПФР, які були видані чи оформлені на території іноземної держави, мають бути легалізовані в установленому порядку, якщо міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, не передбачено інше. Ці документи можуть бути засвідчені згідно із законодавством країни їх видачі, перекладені на українську мову, їх переклад має бути засвідчений у порядку, встановленому законодавством щодо вчинення нотаріальних дій, та легалізовані в консульській установі України, або засвідчені в посольстві відповідної держави в Україні та легалізовані в Міністерстві закордонних справ України, або засвідчені шляхом проставляння апостиля, передбаченого Конвенцією, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, від 05 жовтня 1961 року.
Неофіційні документи, видані чи оформлені на території іноземної держави, не потребують обов'язкової легалізації. Такі документи мають бути перекладені на українську мову, а їх переклад має бути засвідчений нотаріусом, посадовою особою, яка відповідно до закону має право на вчинення таких нотаріальних дій. Якщо такі документи були створені українською мовою та засвідчені на території країни їх видачі згідно із законодавством цієї країни або засвідчені шляхом проставляння апостиля згідно з міжнародними договорами України, вони не потребують додаткового перекладу чи засвідчення.
6. Для погодження статуту НПФ до НКЦПФР подається заява про погодження статуту (змін до статуту) НПФ (додаток 1), до якої додаються такі документи:
1) копія протоколу зборів засновників НПФ або витяг з протоколу зборів засновників НПФ, засвідчена(ий) підписом голови зборів засновників (копія документа уповноваженого органу одноосібного засновника - юридичної особи або витяг з такого документа, засвідчена(ий) підписом його керівника або іншою особи, що має відповідні повноваження (рішення одноосібного засновника - фізичної особи, підписане цією особою)), що містить інформацію стосовно рішення про затвердження статуту НПФ;
2) статут НПФ (у трьох примірниках);
3) документи стосовно одноосібного засновника (кожного із засновників) НПФ згідно з переліком:
інформація про засновника НПФ (додаток 2);
витяг із торговельного, банківського, судового реєстрів або інший офіційний документ, що підтверджує реєстрацію іноземної юридичної особи в державі, в якій зареєстровано її головний офіс, легалізований за місцем видачі (якщо засновником є юридична особа - нерезидент), який повинен містити інформацію щодо дати реєстрації юридичної особи, місцезнаходження, керівників, власників. Правильність перекладу такого документа повинна бути засвідчена у встановленому законодавством порядку;
копії сторінок паспорта або документа, що його замінює у формі книжечки, які посвідчують особу і підтверджують громадянство, та містять інформацію щодо прізвища, власне ім'я, по батькові (у разі наявності), серію (у разі наявності) і номер паспорта (документа, що його замінює), дату видачі та найменування органу, що його видав, або копії лицьового та зворотного боків паспорта у формі картки, засвідчені підписом фізичної особи (для засновника, який є фізичною особою);
( абзац четвертий підпункту 3 пункту 6 розділу II із змінами, внесеними згідно з рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405 )
інформація щодо коду доступу до результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації, за яким розміщений в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань чинний зареєстрований статут засновника (для засновника, який є юридичною особою - резидентом). Якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань не розміщено зареєстрований статут засновника, то подається копія цього статуту, засвідчена підписом керівника засновника - юридичної особи або особи, що має відповідні повноваження;
засвідчена підписом керівника засновника - юридичної особи або іншої особи, що має відповідні повноваження, копія установчих документів засновника (для засновника, який є юридичною особою - нерезидентом);
засвідчена підписом керівника засновника - юридичної особи або іншої особи, що має відповідні повноваження, копія рішення уповноваженого органу засновника про участь у створенні НПФ (для засновника - юридичної особи);
відомості про фінансовий стан засновника - юридичної особи:
фінансова звітність, складена відповідно до застосованої концептуальної основи, консолідована фінансова звітність (у разі її складання відповідно до законодавства) за останній фінансовий рік (з доданням аудиторського звіту або копії аудиторського звіту, завіреного відповідно до законодавства);
проміжна фінансова звітність, складена відповідно до застосованої концептуальної основи, станом на кінець звітного періоду, що передує даті подання документів (якщо складання такої звітності передбачено законодавством), з доданням аудиторського звіту щодо огляду проміжної фінансової звітності (у разі його наявності)
Аудиторський звіт щодо річної фінансової звітності та аудиторський звіт щодо огляду проміжної фінансової звітності (за наявності) іноземної юридичної особи - засновника повинен бути складений іноземним аудитором.
Аудиторський звіт щодо фінансової звітності засновника (крім іноземної юридичної особи) за останній звітний період повинен містити інформацію про оцінку фінансового стану юридичної особи.
Аудиторський звіт щодо фінансової звітності засновника (у тому числі іноземної юридичної особи) повинен відповідати Міжнародним стандартам аудиту (у разі застосування іноземним аудитором Міжнародних стандартів аудиту);
у разі якщо засновником є неприбуткова організація, подається звіт про використання коштів неприбуткових організацій та установ, а також аудиторський звіт стосовно звіту, що подається, складений відповідно до Закону України "Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність";
відомості про майновий стан засновника - фізичної особи:
довідка про подану декларацію про майновий стан і доходи (про сплату або про відсутність податкових зобов'язань) видана контролюючим органом, до якого було подано податкову декларацію (у разі подання такої декларації) за формою, установленою наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 568 "Про затвердження форми довідки про подану декларацію про майновий стан і доходи (про сплату або відсутність податкових зобов'язань) та Порядку її оформлення і видачі", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 10 липня 2017 року за № 839/30707. Фізична особа подає зазначену довідку за останній звітний податковий період (календарний рік);
4) платіжний документ, що підтверджує внесення засновником(ами) плати за погодження статуту НПФ.
( пункт 6 розділу ІІ доповнено підпунктом 4 згідно з рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 29.09.2022 р. № 1226, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 27.10.2022 р. № 1273 )
7. Для погодження змін до статуту НПФ до НКЦПФР подається заява про погодження статуту (змін до статуту) НПФ (додаток 1), до якої додаються такі документи:
1) копія протоколу зборів засновників НПФ або витяг з протоколу зборів засновників НПФ, засвідчена(ий) підписом голови зборів засновників (копія документа уповноваженого органу одноосібного засновника - юридичної особи або витяг з такого документа, засвідчена(ий) підписом його керівника або іншої особи, що має відповідні повноваження (рішення одноосібного засновника - фізичної особи підписане цією особою)), що містить інформацію стосовно рішення про затвердження змін до статуту НПФ із зазначенням причин внесення таких змін;
2) зміни до статуту НПФ у вигляді статуту НПФ, викладеного у новій редакції (у трьох примірниках);
3) у разі внесення змін до статуту НПФ у зв'язку зі змінами у складі засновників НПФ стосовно кожного з нових засновників подаються документи, визначені підпунктом 3 пункту 6 цього розділу;
4) засвідчена підписом голови ради НПФ копія протоколу ради НПФ про погодження змін до статуту НПФ (якщо зміни до статуту внесені після набуття повноважень радою НПФ);
5) платіжний документ, що підтверджує внесення засновником(ами) плати за погодження змін до статуту НПФ.
( пункт 7 розділу ІІ доповнено підпунктом 5 згідно з рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 29.09.2022 р. № 1226, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 27.10.2022 р. № 1273 )
8. За письмовим зверненням представника НПФ, поданим до НКЦПФР офіційним каналом зв'язку протягом строку розгляду його заяви про погодження статуту (змін до статуту) НПФ та документів, що додаються до неї, про відмову від розгляду НКЦПФР цієї заяви у зв'язку з відмовою від погодження статуту (змін до статуту) НПФ або з метою доопрацювання поданих документів, НКЦПФР з дати отримання такого звернення припиняє розгляд поданих відповідно до цього Положення документів та повертає їх представнику НПФ. Після доопрацювання представник НПФ подає документи у загальному порядку.
( пункт 8 розділу ІІ у редакції рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405 )
9. НКЦПФР залишає без руху заяву про погодження статуту (змін до статуту) НПФ та подані документи у разі:
подання документів, визначених пунктами 6 та 7 цього розділу, не в повному обсязі;
документи підписані (засвідчені) особою (особами), яка (які) не має (не мають) на це повноважень.
Про залишення заяви про погодження статуту (змін до статуту) НПФ та поданих документів без руху представник НПФ протягом трьох робочих днів з дня їх подання до НКЦПФР повідомляється шляхом направлення представнику НПФ офіційним каналом зв'язку відповідного повідомлення в електронній формі із застосуванням кваліфікованого електронного підпису уповноваженої особи НКЦПФР, що містить виявлені недоліки з посиланням на порушені вимоги цього Положення, спосіб та строк усунення недоліків, а також способи, порядок та строки оскарження дії НКЦПФР щодо залишення заяви про погодження статуту (змін до статуту) НПФ без руху.
( абзац четвертий пункту 9 розділу II із змінами, внесеними згідно з рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 24.10.2024 р. № 09/21/1319/К03 )
За клопотанням представника НПФ НКЦПФР може продовжити строк усунення виявлених недоліків.
У разі усунення виявлених недоліків у строк, встановлений НКЦПФР, заява про погодження статуту (змін до статуту) НПФ вважається поданою в день її первинного подання. При цьому строк розгляду документів продовжується на строк залишення заяви про погодження статуту (змін до статуту) НПФ без руху.
( пункт 9 розділу ІІ у редакції рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405 )
10. За наслідками розгляду заяви про погодження статуту (змін до статуту) НПФ та поданих документів НКЦПФР протягом тридцяти календарних днів з дати їх одержання приймає одне з таких рішень:
про погодження статуту (змін до статуту) НПФ;
про відмову в погодженні статуту (змін до статуту) НПФ.
11. Підставою для відмови в погодженні статуту (змін до статуту) НПФ може бути:
невідповідність поданих документів вимогам законодавства та/або цього Положення;
неусунення виявлених недоліків, що стали підставою для залишення заяви про погодження статуту (змін до статуту) НПФ без руху, у тому числі у строк, встановлений у повідомленні НКЦПФР про залишення заяви про погодження статуту (змін до статуту) НПФ без руху відповідно до абзацу четвертого пункту 9 цього розділу;
( пункт 11 розділу ІІ доповнено новим абзацом третім згідно з рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405, у зв'язку з цим абзаци третій та четвертий вважати відповідно абзацами четвертим та п'ятим )
невідповідність особи (осіб), яка (які) виступає (виступають) засновником (засновниками) НПФ, вимогам, передбаченим частиною одинадцятою статті 6 та статтею 8 Закону;
виявлення в поданих документах недостовірних даних.
12. У разі наявності будь-якої з підстав, визначених в пункті 11 цього розділу, НКЦПФР приймає рішення про відмову в погодженні статуту (змін до статуту) НПФ із зазначенням підстав відмови.
13. Після усунення причин, що були підставою для прийняття НКЦПФР рішення про відмову в погодженні статуту (змін до статуту) НПФ, представник НПФ може повторно подати заяву про погодження статуту (змін до статуту) НПФ з доданням відповідних документів, які розглядаються відповідно до цього Положення.
14. Датою погодження статуту (змін до статуту) НПФ є дата прийняття відповідного рішення НКЦПФР.
15. У разі прийняття рішення про погодження статуту (змін до статуту) НПФ на примірниках статуту (змін до статуту) робиться напис (штамп) "Погоджено" із зазначенням реквізитів рішення НКЦПФР про погодження. Напис (штамп) скріплюється підписом особи, уповноваженої наказом Голови НКЦПФР на погодження статуту НПФ, та печаткою.
16. Повідомлення про прийняте НКЦПФР рішення направляється представнику НПФ офіційним каналом зв'язку не пізніше трьох робочих днів після прийняття НКЦПФР відповідного рішення про погодження статуту (змін до статуту) НПФ в електронній формі із застосуванням кваліфікованого електронного підпису уповноваженої особи НКЦПФР.
( пункт 16 розділу ІІ у редакції рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405 )
17. Два примірники погодженого статуту (змін до статуту) НПФ повертаються особисто представнику НПФ. Для отримання документів представник НПФ пред'являє паспорт або інший документ, що посвідчує особу, та документ, що засвідчує його повноваження.
18. У разі якщо до проведення державної реєстрації НПФ як юридичної особи виникають обставини, що потребують внесення змін до погодженого НКЦПФР статуту НПФ, засновник (засновники) НПФ можуть звернутися до НКЦПФР із заявою про скасування рішення про погодження статуту НПФ, до якого додаються отримані представником НПФ примірники погодженого статуту, та повторно подати на погодження статут НПФ в порядку, визначеному цим Положенням.
19. У разі якщо представник НПФ протягом тридцяти календарних днів з дня направлення повідомлення про погодження статуту (змін до статуту) НПФ не звернувся до НКЦПФР для отримання примірників відповідних документів в порядку, встановленому пунктом 17 цього розділу, НКЦПФР має право скасувати рішення про погодження статуту (змін до статуту) НПФ.
III. Порядок реєстрації пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми) та скасування реєстрації пенсійної схеми
1. Для реєстрації пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми) представник НПФ подає до НКЦПФР передбачені цим розділом документи з урахуванням вимог, установлених пунктом 14 розділу I та пунктами 4 - 5 розділу II цього Положення.
( пункт 1 розділу III із змінами, внесеними згідно з рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405 )
2. Представник НПФ подає на реєстрацію пенсійну схему (зміни до пенсійної схеми), складену(і) в електронній формі із застосуванням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, уповноваженої особи засновника(ів) НПФ - юридичної(их) особи (осіб) (електронного(их) підпису(ів), що базується(ються) на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, засновника(ів) НПФ - фізичної(их) особи (осіб)).
( абзац перший пункту 2 розділу III у редакції рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405 )
Абзац другий пункту 2 розділу III виключено
( згідно з рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405 )
3. Пенсійна схем (зміни до пенсійної схеми) має містити на титульній сторінці інформацію про дату і номер рішення засновника (зборів засновників) НПФ про затвердження пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми) та, у передбачених Законом випадках, її погодження представниками трудових колективів відповідних юридичних осіб - роботодавців, які є засновниками такого НПФ.
Зміни до пенсійної схеми на титульній сторінці мають також містити інформацію про дату і номер відповідного рішення ради НПФ про їх погодження.
( пункт 3 розділу III у редакції рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405 )
4. У пенсійній схемі обов'язково зазначаються повне найменування НПФ, його ідентифікаційний код за Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
( пункт 4 розділу III у редакції рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405 )
5. Зміни до пенсійної схеми оформлюються окремим додатком до пенсійної схеми або шляхом викладення пенсійної схеми в новій редакції. У разі внесення змін до пенсійної схеми у вигляді окремого додатка на титульній сторінці додатка робиться відмітка (напис) про те, що зазначений документ є невід'ємною частиною відповідної пенсійної схеми.
6. Для реєстрації пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми) представник НПФ подає до НКЦПФР заяву про реєстрацію пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми) НПФ (додаток 3), складену в електронній формі із застосуванням електронного підпису представника НПФ, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, до якої додаються такі документи:
( абзац перший пункту 6 розділу III із змінами, внесеними згідно з рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405 )
1) копія протоколу зборів засновників НПФ або витяг з протоколу зборів засновників НПФ, засвідчена(ий) підписом голови зборів засновників (копія документа уповноваженого органу одноосібного засновника - юридичної особи або витяг з такого документа, засвідчена(ий) підписом його керівника або іншої особи, що має відповідні повноваження (рішення одноосібного засновника - фізичної особи підписане цією особою)), що містить інформацію стосовно рішення про затвердження пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми);
2) пенсійна схема (зміни до пенсійної схеми) НПФ, оформлена(і) відповідно до пунктів 1 - 5 цього розділу;
3) протокол погодження пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми) з представниками трудового(их) колектива(ів) відповідної(их) юридичної(их) особи (осіб) - роботодавця(ів), який (які) є засновником(ами) такого НПФ (для корпоративного НПФ).
4) у випадку реєстрації змін до пенсійної схеми додатково додається:
засвідчена підписом голови ради НПФ копія протоколу ради НПФ про погодження змін до пенсійної схеми;
засвідчена підписом голови зборів засновників (керівника або іншої особи, що має відповідні повноваження одноосібного засновника - юридичної особи або одноосібного засновника - фізичної особи) НПФ довідка, складена в довільній формі, стосовно відсутності в НПФ пенсійних контрактів, укладених за пенсійною схемою, що змінюється, або про отримання письмової згоди всіх вкладників НПФ, з якими укладені пенсійні контракти за пенсійною схемою, яка змінюється (у випадку наявності таких пенсійних контрактів);
5) платіжний документ, що підтверджує внесення засновником(ами) плати за реєстрацію пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми) НПФ.
( пункт 6 розділу ІІІ доповнено підпунктом 5 згідно з рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 29.09.2022 р. № 1226, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 27.10.2022 р. № 1273 )
7. За письмовим зверненням представника НПФ, поданим до НКЦПФР офіційним каналом зв'язку протягом строку розгляду його заяви про реєстрацію пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми) НПФ та документів, що додаються до неї, про відмову від розгляду НКЦПФР цієї заяви у зв'язку з відмовою від реєстрації пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми) НПФ або з метою доопрацювання поданих документів, НКЦПФР з дати отримання такого звернення припиняє розгляд поданих відповідно до цього Положення документів. Подані документи вважаються такими, що повернуті представнику НПФ з дати подання відповідного звернення. Після доопрацювання представник НПФ подає документи у загальному порядку.
( пункт 7 розділу III у редакції рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405, із змінами, внесеними згідно з рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 24.10.2024 р. № 09/21/1319/К03 )
8. НКЦПФР залишає без руху заяву про реєстрацію пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми) НПФ та подані документи у разі:
подання документів, визначених пунктом 6 цього розділу, не в повному обсязі;
подання заяви та документів з порушенням вимог пункту 14 розділу I цього Положення.
Про залишення заяви про реєстрацію пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми) та поданих документів без руху представник НПФ протягом трьох робочих днів з дня їх подання до НКЦПФР повідомляється шляхом направлення представнику НПФ офіційним каналом зв'язку відповідного повідомлення в електронній формі із застосуванням кваліфікованого електронного підпису уповноваженої особи НКЦПФР, що містить виявлені недоліки з посиланням на порушені вимоги цього Положення, спосіб та строк усунення недоліків, а також способи, порядок та строки оскарження дії НКЦПФР щодо залишення заяви про реєстрацію пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми) без руху.
( абзац четвертий пункту 8 розділу III із змінами, внесеними згідно з рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 24.10.2024 р. № 09/21/1319/К03 )
За клопотанням представника НПФ НКЦПФР може продовжити строк усунення виявлених недоліків.
У разі усунення виявлених недоліків у строк, встановлений НКЦПФР, заява про реєстрацію пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми) вважається поданою в день її первинного подання. При цьому строк розгляду документів продовжується на строк залишення заяви про реєстрацію пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми) без руху.
( пункт 8 розділу III у редакції рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405 )
9. За наслідками розгляду заяви про реєстрацію пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми) НПФ та поданих документів НКЦПФР протягом тридцяти календарних днів з дати одержання заяви про реєстрацію пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми) НПФ та відповідних документів приймає одне з таких рішень:
про реєстрацію пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми);
про відмову в реєстрації пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми).
10. Підставою для відмови в реєстрації пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми) може бути:
невідповідність поданих документів вимогам Закону та/або цього Положення;
( абзац другий пункту 10 розділу III у редакції рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405 )
неусунення виявлених недоліків, що стали підставою для залишення заяви про реєстрацію пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми) без руху, у тому числі у строк, встановлений у повідомленні НКЦПФР про залишення заяви про реєстрацію пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми) без руху відповідно до абзацу четвертого пункту 8 цього розділу.
( абзац третій пункту 10 розділу III у редакції рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405 )
11. У рішенні НКЦПФР про відмову у реєстрації пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми) зазначаються підстави для такої відмови.
12. Після усунення причин, що були підставою для прийняття НКЦПФР рішення про відмову в реєстрації пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми), представник НПФ може повторно подати до НКЦПФР заяву про реєстрацію пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми) НПФ з доданням відповідних документів, які розглядаються відповідно до цього Положення.
13. Датою реєстрації пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми) є дата прийняття відповідного рішення НКЦПФР.
14. У разі прийняття рішення про реєстрацію пенсійної схеми або про реєстрацію змін до пенсійної схеми на пенсійну схему або на зміни до пенсійної схеми накладається кваліфікований електронний підпис особи, уповноваженої наказом Голови НКЦПФР на підписання зареєстрованої пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми), відповідно до вимог законодавства про електронний документообіг та електронні довірчі послуги.
( пункт 14 розділу III у редакції рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405 )
15. Зареєстрована пенсійна схема або зареєстровані зміни до пенсійної схеми направляються заявнику офіційним каналом зв'язку не пізніше трьох робочих днів після прийняття НКЦПФР відповідного рішення про реєстрацію пенсійної схеми (змін до пенсійної схеми) разом із супровідним листом в електронній формі із застосуванням кваліфікованого електронного підпису уповноваженої особи НКЦПФР.
( пункт 15 розділу III у редакції рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405 )
16. Анулювання зареєстрованої пенсійної схеми здійснюється за рішенням засновника (зборів засновників) НПФ за наявності підстав, визначених частиною четвертою статті 59 Закону.
17. Представник НПФ протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати прийняття рішення про анулювання зареєстрованої пенсійної схеми подає до НКЦПФР заяву про скасування реєстрації пенсійної схеми НПФ (додаток 4), складену в електронній формі із застосуванням електронного підпису представника НПФ, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, до якої додаються такі документи:
1) копія протоколу зборів засновників НПФ або витяг з протоколу зборів засновників НПФ, засвідчена(ий) підписом голови зборів засновників (копія документа уповноваженого органу одноосібного засновника - юридичної особи або витяг з такого документа, засвідчена(ий) підписом його керівника або іншої особи, що має відповідні повноваження (рішення одноосібного засновника - фізичної особи, підписане цією особою)) із застосуванням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, яка містить дату підписання, що містить інформацію стосовно рішення про анулювання зареєстрованої пенсійної схеми;
2) пенсійна схема та зміни до неї (у разі внесення змін);
3) засвідчена підписом голови зборів засновників (керівника або іншої особи, що має відповідні повноваження одноосібного засновника - юридичної особи; одноосібного засновника - фізичної особи) НПФ, довідка, складена в довільній формі, стосовно відсутності в НПФ пенсійних контрактів, укладених за пенсійною схемою, що скасовується.
( пункт 17 розділу III у редакції рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405 )
18. Документи для скасування реєстрації пенсійної схеми подаються до НКЦПФР з урахуванням вимог, установлених пунктом 14 розділу I та пунктами 4 - 5 розділу II цього Положення.
( пункт 18 розділу III із змінами, внесеними згідно з рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405 )
19. За письмовим зверненням представника НПФ поданим до НКЦПФР офіційним каналом зв'язку протягом строку розгляду НКЦПФР його заяви про скасування реєстрації пенсійної схеми НПФ та відповідних документів, що додаються до неї, про відмову від розгляду НКЦПФР цієї заяви у зв'язку з відмовою від скасування реєстрації пенсійної схеми НПФ або з метою доопрацювання поданих документів, НКЦПФР з дати отримання такого звернення припиняє розгляд поданих відповідно до цього Положення документів. Подані документи вважаються такими, що повернуті представнику НПФ з дати подання відповідного звернення. Після доопрацювання, представник НПФ подає документи у загальному порядку.
( пункт 19 розділу III у редакції рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405, із змінами, внесеними згідно з рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 24.10.2024 р. № 09/21/1319/К03 )
20. НКЦПФР залишає без руху заяву про скасування реєстрації пенсійної схеми НПФ та подані документи у разі:
( абзац перший пункту 20 розділу III із змінами, внесеними згідно з рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405 )
подання документів, визначених пунктом 17 цього розділу, не в повному обсязі;
подання заяви та документів з порушенням вимог пункту 14 розділу I цього Положення.
( абзац третій пункту 20 розділу III у редакції рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405 )
21. Про залишення заяви про скасування реєстрації пенсійної схеми НПФ та поданих документів без руху представник НПФ протягом трьох робочих днів з дня їх подання до НКЦПФР повідомляється шляхом направлення представнику НПФ відповідного повідомлення в електронній формі із застосуванням кваліфікованого електронного підпису уповноваженої особи НКЦПФР, що містить виявлені недоліки з посиланням на порушені вимоги цього Положення, спосіб та строк усунення недоліків, а також способи, порядок та строки оскарження дії НКЦПФР щодо залишення заяви про скасування реєстрації пенсійної схеми НПФ без руху.
( абзац перший пункту 21 розділу III із змінами, внесеними згідно з рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 24.10.2024 р. № 09/21/1319/К03 )
За клопотанням представника НПФ НКЦПФР може продовжити строк усунення виявлених недоліків.
У разі усунення виявлених недоліків у строк, встановлений НКЦПФР, заява про скасування реєстрації пенсійної схеми НПФ вважається поданою в день її первинного подання. При цьому строк розгляду документів продовжується на строк залишення заяви про скасування реєстрації пенсійної схеми НПФ без руху.
( пункт 21 розділу III у редакції рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405 )
22. За наслідками розгляду заяви про скасування реєстрації пенсійної схеми НПФ та поданих документів НКЦПФР протягом тридцяти днів з дня одержання відповідних документів приймає одне з таких рішень:
про відмову у скасуванні реєстрації пенсійної схеми НПФ;
про скасування реєстрації пенсійної схеми НПФ.
23. Підставою для прийняття НКЦПФР рішення про відмову у скасуванні реєстрації пенсійної схеми НПФ може бути:
невідповідність поданих документів вимогам законодавства та/або цього Положення;
( абзац другий пункту 23 розділу III із змінами, внесеними згідно з рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.11.2023 р. № 1321, враховуючи зміни, внесені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15.12.2023 р. № 1405 )
неусунення виявлених недоліків, що стали підставою для залишення заяви про скасування реєстрації пенсійної схеми НПФ без руху, у тому числі у строк, встановлений у повідомленні НКЦПФР про залишення заяви про скасування реєстрації пенсійної схеми НПФ без руху відповідно до абзацу першого пункту 21 цього розділу;