КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 25 червня 2020 р. № 614 Київ |
Деякі питання Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 124 від 17.02.2021 № 539 від 24.05.2021 № 888 від 18.08.2021 № 1065 від 11.10.2021 № 1417 від 23.12.2021 № 772 від 07.07.2022 № 694 від 07.07.2023 № 738 від 14.07.2023 № 1188 від 11.08.2023 № 505 від 03.05.2024 № 513 від 07.05.2024 № 1071 від 06.09.2024 )
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Положення про Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, що додається.
2. Взяти до відома, що Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів розміщується за адресою: м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, 35.
3. Внести до постанов Кабінету Міністрів України зміни, що додаються.
4. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування, крім підпунктів 75-84 пункту 4 Положення про Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, затвердженого цією постановою, які набирають чинності одночасно з введенням в дію Закону України "Про засади моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів", та підпункту 105 пункту 4 зазначеного Положення, який набирає чинності одночасно з введенням в дію Закону України "Про національну інфраструктуру геопросторових даних".
Прем'єр-міністр України | Д.ШМИГАЛЬ |
Інд. 75 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 25 червня 2020 р. № 614
ПОЛОЖЕННЯ
про Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України
1. Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України (Міндовкілля) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Міндовкілля є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує:
формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, екологічної та в межах повноважень, передбачених законом, біологічної і генетичної безпеки;
формування та реалізує в межах повноважень, передбачених законом, державну політику у сфері лісового та мисливського господарства;
( Абзац четвертий пункту 1 в редакції Постанови КМ № 124 від 17.02.2021 )
формування і реалізує державну політику у сфері забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією;
( Пункт 1 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 505 від 03.05.2024 )
формування державної політики:
- у сфері розвитку водного господарства, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів;
( Абзац пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 539 від 24.05.2021 )
- у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр;
- у сфері управління зоною відчуження і зоною безумовного (обов’язкового) відселення, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об’єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему, а також здійснення державного управління у сфері поводження з радіоактивними відходами на стадії їх довгострокового зберігання і захоронення (далі - поводження з радіоактивними відходами);
- щодо здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
2. Міндовкілля у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
3. Основними завданнями Міндовкілля є:
1) забезпечення формування державної політики у сфері:
охорони навколишнього природного середовища, екологічної та в межах повноважень, передбачених законом, біологічної і генетичної безпеки;
геологічного вивчення та раціонального використання надр;
управління відходами, зокрема радіоактивними, забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією;
( Абзац четвертий підпункту 1 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 738 від 14.07.2023, № 505 від 03.05.2024 )
поводження з пестицидами та агрохімікатами;
подолання наслідків Чорнобильської катастрофи;
радіаційного захисту;
раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів;
охорони та раціонального використання земель;
збереження, відтворення та невиснажливого використання біологічного і ландшафтного різноманіття, охорони, захисту, використання та відтворення лісів, формування, збереження та використання екологічної мережі;
організації охорони та використання природно-заповідного фонду;
охорони атмосферного повітря, моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів з установок, розташованих на території України (далі - моніторинг, звітність та верифікація), а також регулювання озоноруйнівних речовин та фторованих парникових газів, охорони озонового шару та запобігання зростанню рівня глобального потепління, зміни клімату і виконання вимог Рамкової конвенції ООН про зміну клімату, Кіотського протоколу до неї та Паризької угоди;
розвитку водного господарства, управління і контролю за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів;
( Абзац тринадцятий підпункту 1 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 539 від 24.05.2021 )
державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства про раціональне використання, відтворення і охорону природних ресурсів, використання та охорону земель, екологічну та радіаційну безпеку, оцінку впливу на довкілля, охорону і використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду, збереження, відтворення та невиснажливе використання біологічного і ландшафтного різноманіття, формування, збереження та використання екологічної мережі, охорону атмосферного повітря, моніторинг, звітність та верифікацію викидів парникових газів, регулювання озоноруйнівних речовин та фторованих парникових газів, а також з питань управління відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією, пестицидами та агрохімікатами, дотримання вимог біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об’єктів природного середовища під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованих організмів у відкритій системі;
( Абзац чотирнадцятий підпункту 1 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 738 від 14.07.2023, № 505 від 03.05.2024 )
оцінки впливу на довкілля, стратегічної екологічної оцінки;
здійснення державного геологічного контролю;
2) реалізація державної політики у сфері:
охорони навколишнього природного середовища, екологічної та в межах повноважень, передбачених законом, біологічної і генетичної безпеки;
геологічного вивчення та раціонального використання надр;
управління відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією, пестицидами та агрохімікатами;
( Абзац четвертий підпункту 2 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 738 від 14.07.2023, № 505 від 03.05.2024 )
раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів;
охорони та раціонального використання земель;
збереження, відтворення та невиснажливого використання біологічного і ландшафтного різноманіття, охорони, захисту, використання та відтворення лісів, формування, збереження та використання екологічної мережі;
організації охорони та використання природно-заповідного фонду;
охорони атмосферного повітря, моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів, а також у сфері регулювання озоноруйнівних речовин та фторованих парникових газів, охорони озонового шару та запобігання зростанню рівня глобального потепління, зміни клімату і виконання вимог Рамкової конвенції ООН про зміну клімату, Кіотського протоколу до неї та Паризької угоди;
охорони та відтворення вод, раціонального використання водних ресурсів;
оцінки впливу на довкілля, стратегічної екологічної оцінки;
3) забезпечення формування та в межах повноважень, передбачених законом, реалізація державної політики у сфері лісового та мисливського господарства.
( Підпункт 3 пункту 3 в редакції Постанови КМ № 124 від 17.02.2021 )
4. Міндовкілля відповідно до покладених на нього завдань:
1) узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавчих актів, актів Президента України та Кабінету Міністрів України і вносить їх в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України;
2) розробляє проекти законів та інших нормативно-правових актів з питань, що належать до його компетенції, здійснює контроль за виконанням прийнятих актів;
2-1) здійснює підготовку та подання Кабінетові Міністрів України пропозицій щодо застосування, скасування та внесення змін до спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), що вносяться Кабінетом Міністрів України на розгляд Ради національної безпеки і оборони України відповідно до Закону України "Про санкції", та бере участь у формуванні, реалізації та моніторингу ефективності державної санкційної політики з питань, що належать до його компетенції;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 2-1 згідно з Постановою КМ № 772 від 07.07.2022 )
3) здійснює нормативно-правове регулювання питань, що належать до компетенції Міндовкілля;
4) погоджує проекти законів, інших актів законодавства, які надходять на погодження від інших міністерств, центральних та місцевих органів виконавчої влади, готує в межах повноважень, передбачених законом, висновки, зауваження і пропозиції до проектів законів, інших актів законодавства, які подаються на розгляд Кабінету Міністрів України, та проектів законів, внесених на розгляд Верховної Ради України іншими суб’єктами права законодавчої ініціативи;
5) готує в межах повноважень, передбачених законом, зауваження і пропозиції до прийнятих Верховною Радою України законів, що надійшли на підпис Президентові України;
6) визначає пріоритетні напрями розвитку з питань, що належать до компетенції Міндовкілля;
7) забезпечує здійснення соціального діалогу на галузевому рівні;
8) інформує та надає роз’яснення щодо реалізації державної політики з питань, що належать до компетенції Міндовкілля, сприяє розвитку екологічної освіти та екологічному вихованню населення;
9) вивчає стан справ у визначених сферах;
10) планує ресурси та заходи, необхідні для реалізації державної політики з питань, що належать до компетенції Міндовкілля;
11) проводить моніторинг та оцінювання результатів реалізації державної політики з питань, що належать до компетенції Міндовкілля, та розробляє на основі такого оцінювання пропозиції щодо її продовження, коригування чи припинення;
12) координує діяльність центральних та місцевих органів виконавчої влади з питань, що належать до компетенції Міндовкілля;
13) здійснює розгляд звернень громадян з питань, пов’язаних з діяльністю Міндовкілля, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління;
14) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, дотримання і організацію виконання зобов’язань, взятих Україною за міжнародними договорами, укладає міжнародні договори України, забезпечує здійснення міжнародного співробітництва, вивчення, узагальнення і поширення міжнародного досвіду;
15) бере участь у здійсненні заходів щодо адаптації законодавства України до законодавства ЄС;
16) організовує роботу із залучення міжнародної фінансової та технічної допомоги, грантів та інших міжнародних програм у визначених сферах;
17) розробляє і затверджує відповідно до Закону України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності":
технічні регламенти і процедури оцінки відповідності;
методичні рекомендації із застосування технічних регламентів;
переліки національних стандартів, відповідність яким надає презумпцію відповідності продукції, пов’язаних з нею процесів або методів виробництва чи інших об’єктів вимогам технічних регламентів;
18) здійснює технічне регулювання у сфері охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки;
19) затверджує стратегічні плани розвитку державних підприємств, що належать до сфери управління Міндовкілля, та господарських товариств, щодо яких Міндовкілля здійснює функції з управління корпоративними правами держави, та здійснює контроль за їх виконанням;
20) веде облік об’єктів державної власності, що належать до сфери управління Міндовкілля, здійснює контроль за їх ефективним використанням та збереженням;
21) здійснює в межах повноважень, передбачених законом, управління державними підприємствами, установами та організаціями, а також корпоративними правами держави;
22) затверджує річні фінансові та інвестиційні плани, інвестиційні плани на середньострокову перспективу (три - п’ять років) державних підприємств, що належать до сфери управління Міндовкілля, та господарських товариств, щодо яких Міндовкілля здійснює функції з управління корпоративними правами держави, а також в установленому порядку здійснює контроль за виконанням зазначених планів;
23) здійснює інші функції з управління об’єктами державної власності, що належать до сфери його управління;
24) забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, організацію внутрішнього контролю і внутрішнього аудиту та їх здійснення у Міндовкілля, на підприємствах (зокрема суб’єктах господарювання, державна частка у статутному капіталі яких перевищує 50 відсотків чи становить величину, яка забезпечує право вирішального впливу держави на господарську діяльність таких суб’єктів господарювання), в установах та організаціях, що належать до сфери управління Міндовкілля;
25) забезпечує нормативно-правове регулювання, а саме розробляє проекти нормативно-правових актів, видає нормативно-правові акти в межах повноважень, передбачених законом, у сфері екологічної безпеки, поводження з радіоактивними відходами, пестицидами та агрохімікатами, оцінки впливу на довкілля, стратегічної екологічної оцінки, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи з питань:
( Абзац перший підпункту 25 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 738 від 14.07.2023, № 505 від 03.05.2024 )
визначення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами;
( Абзац другий підпункту 25 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 738 від 14.07.2023, № 505 від 03.05.2024 )( Абзац третій підпункту 25 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 738 від 14.07.2023 )
здійснення контролю за транскордонними перевезеннями небезпечних відходів та їх утилізацією/видаленням;
( Абзац п'ятий підпункту 25 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 738 від 14.07.2023 )
забезпечення екологічної безпеки під час перевезення небезпечних вантажів та ліквідації наслідків аварій, що відбуваються під час їх перевезення;
( Абзац сьомий підпункту 25 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 738 від 14.07.2023 )
визначення переліку пестицидів та агрохімікатів, використання яких дозволяється в Україні;
визначення відповідності пестицидів та агрохімікатів сертифікатам якості, визначення залишкових кількостей пестицидів та агрохімікатів;
проведення еколого-експертної оцінки матеріалів, поданих для реєстрації пестицидів і агрохімікатів;
уповноваження підприємств, установ та організацій на проведення державних випробувань пестицидів і агрохімікатів;
здійснення оцінки впливу на довкілля;
установлення критеріїв визначення планованої діяльності, яка не підлягає оцінці впливу на довкілля, та критеріїв визначення розширень і змін діяльності та об’єктів, які не підлягають оцінці впливу на довкілля;
затвердження положення про експертну комісію з оцінки впливу на довкілля, кваліфікаційних вимог до експертів та ведення реєстру експертів з оцінки впливу на довкілля;
ведення Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля;
передачі документації для надання висновку з оцінки впливу на довкілля та фінансування оцінки впливу на довкілля;
проведення громадських слухань у процесі оцінки впливу на довкілля;
прийняття рішення про здійснення транскордонної оцінки впливу на довкілля;
провадження діяльності Міжвідомчою координаційною радою з питань реалізації в Україні Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті;
здійснення моніторингу наслідків виконання документа державного планування для довкілля, у тому числі для здоров’я населення;
визначення порядку та умов використання, утилізації, знищення конкретних видів неякісної та небезпечної продукції;
управління зоною відчуження та зоною безумовного (обов’язкового) відселення;
відрахування коштів до Державного фонду поводження з радіоактивними відходами та визначення порядку їх використання;
25-1) забезпечує нормативно-правове регулювання у сфері управління відходами:
затверджує:
- порядок розроблення планів управління відходами підприємств, установ та організацій;
- порядок ведення державного обліку відходів та подання звітності;
- правила технічної експлуатації установок із спалювання відходів та установок із сумісного спалювання відходів;
- правила технічної експлуатації полігонів, припинення експлуатації, рекультивації та догляду за полігонами після припинення їх експлуатації;
- форму та порядок ведення обліку відходів;
- порядок розроблення програми здійснення контролю та моніторингу полігону та вимоги до неї;
укладає в передбаченому законом порядку міжнародні договори щодо співробітництва у сфері управління відходами та здійснення контролю за транскордонним перевезенням відходів;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 25-1 згідно з Постановою КМ № 738 від 14.07.2023 )
25-2) забезпечує здійснення заходів з реалізації державної політики у сфері управління відходами щодо:
організації підготовки фахівців у сфері управління відходами;
забезпечення розроблення і реалізації (виконання) стратегій, планів, програм у сфері управління відходами;
забезпечення реалізації Національної стратегії управління відходами, підготовки звітів про її реалізацію;
забезпечення виконання Національного плану управління відходами та проведення оцінки ефективності його виконання;
погодження регіональних планів управління відходами;
забезпечення виконання Національної програми запобігання утворенню відходів та проведення оцінки ефективності її виконання;
здійснення функцій компетентного органу виконавчої влади, який забезпечує виконання положень Базельської конвенції про контроль за транскордонним перевезенням небезпечних відходів та їх видаленням;
видачі (відмови у видачі, анулювання) дозволів на здійснення операцій з оброблення відходів;
ліцензування господарської діяльності з управління небезпечними відходами;
надання письмової згоди (повідомлення) на транскордонне перевезення небезпечних відходів чи висновку про транскордонне перевезення відходів;
реєстрації декларацій про відходи;
реєстрації організацій розширеної відповідальності виробників;
створення та адміністрування інформаційної системи управління відходами;
забезпечення обміну інформацією з центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, міжнародними організаціями у сфері управління відходами;
надання публічного доступу до узагальнених даних у сфері управління відходами та інформування громадськості про управління відходами;
забезпечення участі України в міжнародному співробітництві у сфері управління відходами;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 25-2 згідно з Постановою КМ № 738 від 14.07.2023 )
25-3) забезпечує нормативно-правове регулювання у сфері забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією з питань:
встановлення порядку розроблення та затвердження регіональних планів управління хімічною продукцією;
встановлення порядку класифікації хімічних інцидентів;
встановлення порядку визначення відповідних категорій точкових джерел викидів і скидів ртуті та її сполук;
встановлення порядку формування Реєстру цільових об’єктів та його ведення;
встановлення та затвердження порядку розроблення плану захисту цільових об’єктів суб’єктами господарювання;
затвердження переліку хімічних речовин, які становлять неконтрольований ризик для здоров’я людини та/або довкілля, які неможливо контролювати, виробництво, використання або надання на ринку України яких обмежується;
укладення в установленому законодавством порядку міжвідомчих міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, щодо співробітництва у сфері забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією;
розроблення та затвердження екологічних нормативів;
забезпечення розроблення стратегій, планів, програм у сфері забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 25-3 згідно з Постановою КМ № 505 від 03.05.2024 )
25-4) забезпечує здійснення заходів з реалізації державної політики у сфері забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією щодо:
надання підтримки у здійсненні наукових досліджень та розробок у сфері забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією;
виконання функцій національного органу, який уповноважений виступати від імені України під час виконання адміністративних функцій, передбачених Роттердамською конвенцією про процедуру Попередньої обґрунтованої згоди відносно окремих небезпечних хімічних речовин та пестицидів у міжнародній торгівлі;
координації роботи уповноважених органів виконавчої влади у сфері забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією;
забезпечення розроблення і виконання стратегій, планів, програм у сфері забезпечення хімічної безпеки;
забезпечення розроблення і виконання Національного плану управління хімічною безпекою, забезпечення проведення оцінки його ефективності;
погодження проектів регіональних планів забезпечення хімічної безпеки;
видачі (відмови у видачі, переоформлення, анулювання) дозволу на використання особливо небезпечної хімічної речовини, що виводиться з ринку;
видачі (відмови у видачі, переоформлення, анулювання) дозволу на використання отруйної хімічної речовини;
ведення Державного реєстру повідомлень про використання альтернативної назви хімічної речовини;
забезпечення виконання робіт із зниження ризиків, запобігання хімічним інцидентам та хімічним аваріям;
організації та здійснення заходів щодо виявлення джерел загроз хімічній безпеці;
забезпечення проведення моніторингу загроз хімічній безпеці, підготовка та оприлюднення звіту за результатом його проведення;
створення та адміністрування Інформаційної системи управління хімічною безпекою;
здійснення державної реєстрації хімічних речовин;
ведення Державного реєстру хімічних речовин;
формування та ведення Реєстру класифікації небезпечності та елементів інформації про небезпечну хімічну продукцію;
формування і ведення переліку хімічних речовин, які становлять неконтрольований ризик для здоров’я людини та/або довкілля, які неможливо контролювати, виробництво, використання або надання на ринку України яких обмежується;
формування та ведення переліку отруйних хімічних речовин;
формування та ведення переліку особливо небезпечних хімічних речовин;
встановлення лімітів обсягу та проведення ідентифікації хімічних речовин подвійного використання та формування і ведення переліку хімічних речовин подвійного використання;
забезпечення розроблення плану заходів з підготовки до виконання зобов’язань, що випливають із членства України у Мінаматській конвенції про ртуть;
видачі (відмови у видачі, переоформлення, анулювання) письмової згоди (повідомлення) про транскордонне перевезення ртуті та її сполук;
видачі (відмови у видачі, переоформлення, анулювання) висновку щодо можливості здійснення виробництва, імпорту та експорту продукції, що містить ртуть;
формування та ведення реєстрів викидів і скидів ртуті та її сполук;
виконання функцій національного координаційного центру, передбачених Мінаматською конвенцією про ртуть;
забезпечення здійснення підготовки фахівців у сфері забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією;
виконання функцій національного координаційного центру, передбачених Стокгольмською конвенцією про стійкі органічні забруднювачі;
виконання функцій національного координаційного центру, передбачених Стратегічним підходом до міжнародного регулювання хімічних речовин;
надання доступу до узагальнених даних у сфері забезпечення хімічної безпеки та інформування громадськості щодо забезпечення хімічної безпеки;
забезпечення обміну інформацією з відповідними органами влади іноземних держав та міжнародними організаціями у сфері забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією;
забезпечення обміну інформацією з центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування у сфері забезпечення хімічної безпеки;
затвердження Положення про Єдиний центр із забезпечення виконання міжнародних договорів України, що регулюють питання управління відходами та хімічною продукцією;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 25-4 згідно з Постановою КМ № 505 від 03.05.2024 )
26) розробляє і вводить у дію нормативи допустимих рівнів шкідливого впливу фізичних та біологічних факторів на стан навколишнього природного середовища;
27) забезпечує видачу ліцензії (відмову у видачі, переоформлення, анулювання, зупинення дії, відновлення дії, розширення або звуження провадження виду господарської діяльності) на провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами та здійснює контроль за додержанням суб’єктами господарювання ліцензійних умов;
( Підпункт 27 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 738 від 14.07.2023; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 505 від 03.05.2024 )
27-1) у разі застосування санкцій до ліцензіатів відповідно до Закону України "Про санкції" анулює або зупиняє дію ліцензій на провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 27-1 згідно з Постановою КМ № 888 від 18.08.2021; в редакції Постанови КМ № 738 від 14.07.2023; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 505 від 03.05.2024 )
28) видає, анулює, здійснює переоформлення документів дозвільного характеру на:
( Абзац другий підпункту 28 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 738 від 14.07.2023 )
ввезення на митну територію України незареєстрованних пестицидів та агрохімікатів, що використовуються для державних випробувань і наукових досліджень, а також обробленого ними насіннєвого (посадкового) матеріалу;
( Підпункт 29 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 738 від 14.07.2023 )( Підпункт 30 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 738 від 14.07.2023 )
31) здійснює державну реєстрацію пестицидів та агрохімікатів, проводить еколого-експертну оцінку матеріалів, поданих для їх реєстрації;
32) веде перелік пестицидів та агрохімікатів, дозволених для використання, і вносить щороку доповнення до нього, затверджує регламенти їх застосування;
33) здійснює уповноваження підприємств, установ та організацій, які проводять державні випробування пестицидів та агрохімікатів;
34) організовує державні випробування пестицидів та агрохімікатів, формує і затверджує план їх проведення;
35) здійснює відповідно до законодавства оцінку впливу на довкілля та стратегічну екологічну оцінку;
36) приймає рішення про здійснення оцінки транскордонного впливу на довкілля;
37) організовує, координує та контролює здійснення оцінки впливу на довкілля, у тому числі оцінки транскордонного впливу на довкілля;
38) здійснює нормативно-методичне забезпечення та стандартизацію підготовки звіту з оцінки впливу на довкілля;
39) веде Єдиний реєстр з оцінки впливу на довкілля та реєстр експертів, з числа яких можуть призначатися члени експертної комісії з оцінки впливу на довкілля;
40) затверджує в межах повноважень, передбачених законом, нормативно-методичні документи та здійснює методичне керівництво і методологічно-консультативне забезпечення з питань стратегічної екологічної оцінки;
41) затверджує відомчі норми і правила з фізичного захисту ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери управління ДАЗВ;
42) здійснює формування та ведення Державного реєстру суб’єктів господарювання, які здійснюють приймання та/або розбирання транспортних засобів, що утилізуються;
43) забезпечує впровадження системи управління у сфері утилізації відходів, що утворилися у процесі утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів;
44) організовує в межах повноважень, передбачених законом, проведення моніторингу транспортування, розбирання транспортних засобів, утворення, збирання та утилізації відходів, які утворилися у процесі утилізації транспортних засобів;
45) розробляє програму повторного використання та утилізації транспортних засобів та програми з утилізації окремих компонентів (акумуляторів, шин тощо);
46) контролює діяльність осіб, які взяли на себе зобов’язання забезпечити утилізацію транспортних засобів;
47) забезпечує нормативно-правове регулювання, а саме розробляє проекти нормативно-правових актів, видає нормативно-правові акти в межах повноважень, передбачених законом, у сфері охорони атмосферного повітря з питань:
затвердження правил, нормативів, норм, методик;
проведення інвентаризації стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря;
визначення вимог щодо оформлення документів, в яких обґрунтовуються обсяги викидів, встановлення форми дозволів, порядку проведення та оплати робіт, пов’язаних з видачею дозволів, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - суб’єктів підприємницької діяльності, які отримали такі дозволи;
установлення порядку та критеріїв взяття на державний облік об’єктів, які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров’я людей і стан атмосферного повітря, визначення видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря;
визначення переліку установ, організацій та закладів, яким надається право розробляти документи, що обґрунтовують обсяги викидів для підприємств, установ, організацій та громадян - суб’єктів підприємницької діяльності;
визначення величин фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі;
визначення переліків фізичних та біологічних факторів, а також критеріїв визначення стаціонарних джерел забруднення, для яких розробляються нормативи гранично допустимого рівня впливу фізичних та біологічних факторів на стан атмосферного повітря;
визначення переліків типів устаткування, для яких розробляються нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря із стаціонарних джерел;
визначення показників емісії (питомі викиди) забруднюючих речовин;
проведення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря;
розроблення та затвердження планів поліпшення якості атмосферного повітря, короткострокових планів дій;
проведення оцінювання за кожним режимом оцінювання для кожної забруднюючої речовини;
( Абзац тринадцятий підпункту 47 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 513 від 07.05.2024 )
створення інформаційно-аналітичної системи даних про якість атмосферного повітря;
затвердження програми державного моніторингу у галузі охорони атмосферного повітря;
48) забезпечує створення та функціонування інформаційно-аналітичної системи даних про якість атмосферного повітря на загальнодержавному рівні;
49) здійснює загальну координацію та організацію проведення моніторингу атмосферного повітря;
50) погоджує програми державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря;
51) видає, анулює, здійснює переоформлення документів дозвільного характеру на:
провадження діяльності, пов’язаної із штучними змінами стану атмосфери та атмосферних явищ у господарських цілях;
викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для об’єктів, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування (об’єкти першої групи), та об’єктів, що знаходяться на території зони відчуження, зони безумовного (обов’язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
52) веде державний кадастр викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря;
53) веде перелік установ, організацій та закладів, яким надано право розробляти документи, що обґрунтовують обсяги викидів для підприємств, установ, організацій та громадян - суб’єктів підприємницької діяльності;
54) реєструє звіти з інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря для об’єктів, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування (об’єкти першої групи), та об’єктів, що знаходяться на території зони відчуження, зони безумовного (обов’язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
55) здійснює взяття на державний облік об’єктів, які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров’я людей і стан атмосферного повітря, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря;
56) забезпечує нормативно-правове регулювання, а саме розробляє проекти нормативно-правових актів, видає нормативно-правові акти в межах повноважень, передбачених законом, у сфері зміни клімату і виконання вимог Рамкової конвенції ООН про зміну клімату, Кіотського протоколу до неї та Паризької угоди з питань:
впровадження ринкових та неринкових інструментів скорочення викидів парникових газів, зокрема системи торгівлі квотами на викиди парникових газів;
адаптації та підвищення опірності до зміни клімату;
визначення методик оцінки антропогенних викидів джерелами та абсорбції (поглинання) поглиначами парникових газів;
визначення критеріїв відбору проектів цільових екологічних (зелених) інвестицій та заходів, пов’язаних із реалізацією таких проектів;
57) забезпечує виконання вимог Рамкової конвенції ООН про зміну клімату, Кіотського протоколу до неї, Паризької угоди та вносить на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції щодо забезпечення їх виконання;
58) здійснює функції уповноваженого органу виконавчої влади, який від імені держави бере участь в роботі Конференції Сторін Рамкової конвенції ООН про зміну клімату та конференцій Сторін, які є нарадами Сторін Кіотського протоколу та Паризької угоди, а також їх органів і робочих сесій;
59) готує, затверджує і подає до Секретаріату Рамкової конвенції ООН про зміну клімату інформацію на виконання рішень Конференції Сторін Рамкової конвенції ООН про зміну клімату та конференцій Сторін, які є нарадами Сторін Кіотського протоколу та Паризької угоди;
60) здійснює сплату внесків до бюджету Рамкової конвенції ООН про зміну клімату та Кіотського протоколу до неї, Паризької угоди, а також до Міжнародного журналу транзакцій;
61) забезпечує:
розгляд та прийняття в установленому порядку рішення про схвалення, реалізацію і фінансування або про відмову у схваленні, реалізації і фінансуванні проектів цільових екологічних (зелених) інвестицій та заходів, пов’язаних з реалізацією таких проектів, і затверджує плани заходів щодо реалізації проектів цільових екологічних (зелених) інвестицій;
підготовку, затвердження та подання національних звітів згідно із зобов’язаннями за Рамковою конвенцією ООН про зміну клімату, Кіотським протоколом до неї та Паризькою угодою;
інвентаризацію антропогенних викидів джерелами та абсорбції поглиначами парникових газів на національному рівні з метою підготовки національного кадастру антропогенних викидів та абсорбції парникових газів, а також затвердження і подання до Секретаріату Рамкової конвенції ООН про зміну клімату Національного звіту (кадастру) антропогенних викидів джерелами та абсорбції поглиначами парникових газів;
62) формує, веде та забезпечує функціонування Національного електронного реєстру антропогенних викидів та абсорбції парникових газів;
63) укладає угоди з продажу частин установленої кількості викидів парникових газів на підставі рішення Кабінету Міністрів України;
64) здійснює функції уповноваженого органу виконавчої влади, який від імені держави бере участь у конференціях Сторін Віденської конвенції про охорону озонового шару та нарадах Сторін Монреальського протоколу про речовини, що руйнують озоновий шар, здійснює відповідне міжнародне співробітництво;
65) забезпечує нормативно-правове регулювання, а саме розробляє проекти нормативно-правових актів, видає нормативно-правові акти в межах повноважень, передбачених законом, у сфері охорони озонового шару та запобігання зростанню рівня глобального потепління, регулювання озоноруйнівних речовин та фторованих парникових газів з питань:
визначення графіків скорочення обсягів споживання контрольованих речовин;
затвердження форми звіту про операції з контрольованими речовинами;
встановлення порядку розподілу часток щорічної національної квоти на імпорт контрольованих речовин та строків подання документів для їх отримання;
визначення переліків:
заходів із скорочення споживання контрольованих речовин;
- технологій знешкодження контрольованих речовин;
- спеціальностей та напрямів, підготовка за якими дає право претендувати на отримання кваліфікаційного документа (сертифіката);
встановлення порядків:
- видачі кваліфікаційного документа (сертифіката) та форми заяви для отримання кваліфікаційного документа (сертифіката);
- ведення та подання звітності операторами контрольованих речовин, що переміщують через митну територію України, розміщують на ринку, використовують та здійснюють поводження з контрольованими речовинами та товарами;
- використання технологій знешкодження контрольованих речовин;
- встановлення мінімальних вимог до навчальних освітніх програм для навчання фізичних осіб, які претендують на отримання кваліфікаційного документа (сертифіката);
66) забезпечує розподіл часток щорічної національної квоти на імпорт контрольованих речовин;
67) забезпечує надання погодження на імпорт/експорт контрольованих речовин, товарів та обладнання;
68) забезпечує формування та ведення Єдиного державного реєстру операторів контрольованих речовин, внесення до нього інформації про осіб, які отримали кваліфікаційні документи (сертифікати) для виконання робіт з обслуговування товарів та обладнання;
69) забезпечує розгляд документів та прийняття рішення про реєстрацію або про відмову в реєстрації у Єдиному державному реєстрі операторів контрольованих речовин;
70) видає, припиняє достроково чи зупиняє на строк до одного року дію кваліфікаційних документів (сертифікатів) для виконання робіт з обслуговування товарів та обладнання;
71) у разі потреби пред’являє вимогу оператору контрольованих речовин щодо надання інформації, що обліковується відповідно до Закону України "Про регулювання господарської діяльності з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами";
72) здійснює обмін інформацією відповідно до Закону України "Про регулювання господарської діяльності з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами";
73) подає щороку інформацію про споживання контрольованих речовин до Озонового Секретаріату відповідно до вимог статті 7 Монреальського протоколу про речовини, що руйнують озоновий шар;
74) забезпечує нормативно-правове регулювання, а саме розробляє проекти нормативно-правових актів, видає нормативно-правові акти в межах повноважень, передбачених законом, у сфері моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів з питань:
визначення видів діяльності, викиди парникових газів від провадження якої підлягають моніторингу, звітності та верифікації;
здійснення моніторингу та звітності щодо викидів парникових газів;
верифікації звіту оператора;
державної реєстрації установок у Єдиному реєстрі з моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів та ведення Єдиного реєстру з моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів;
встановлення типових форм стандартного та спрощеного плану моніторингу, звіту про вдосконалення та звіту оператора, а також вимог щодо їх заповнення;
75) здійснює організаційно-методичне керівництво та координацію роботи, пов’язаної з моніторингом, звітністю та верифікацією;
76) затверджує план моніторингу та план моніторингу із змінами;
77) визначає обсяги викидів парникових газів у випадках, передбачених законодавством, та має право звернутися до оператора установки з письмовим запитом про надання інформації, необхідної для визначення обсягів викидів парникових газів;
78) затверджує звіт про вдосконалення відповідно до Закону України "Про засади моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів";
79) погоджує рішення верифікатора про проведення невиїзної верифікації;
80) приймає звіт оператора;
81) здійснює реєстрацію установок та забезпечує ведення Єдиного реєстру з моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів, а також відповідає за технічне, технологічне та програмне забезпечення цього Реєстру, збереження та захист даних, що в ньому містяться;
82) здійснює обмін інформацією та координацію дій з національним органом з акредитації та Держекоінспекцією;
83) бере участь у міжнародному співробітництві з питань моніторингу, звітності та верифікації, вивчення, узагальнення та поширення міжнародного досвіду;
84) уповноважує підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління Міндовкілля, на здійснення окремих функцій у сфері моніторингу, звітності та верифікації;
85) забезпечує нормативно-правове регулювання, а саме розробляє проекти нормативно-правових актів, видає нормативно-правові акти в межах повноважень, передбачених законом, у сфері раціонального використання, відтворення і охорони об’єктів тваринного і рослинного світу, біологічного і ландшафтного різноманіття, охорони, захисту, використання та відтворення лісів, формування, збереження та використання екологічної мережі, біологічної та генетичної безпеки, охорони та раціонального використання земель з питань: