• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про застосування механізму заборони повернення та звільнення від сплати ввізного мита

Державна фіскальна служба України | Лист від 13.04.2018 № 11112/7/99-99-19-04-17
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 13.04.2018
  • Номер: 11112/7/99-99-19-04-17
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 13.04.2018
  • Номер: 11112/7/99-99-19-04-17
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
13.04.2018 № 11112/7/99-99-19-04-17
У зв'язку зі зверненнями митниць ДФС та експортерів щодо застосування механізму заборони повернення та звільнення від сплати ввізного мита під час видачі сертифікатів з перевезення (походження) товару EUR.1 або оформлення декларацій інвойсів (походження) при реекспорті продуктів переробки, передбаченого протоколами про правила визначення походження товарів, які є невід'ємною частиною угод про вільну торгівлю, укладених Україною з країнами ЄС, ЄАВТ (Республіка Ісландія, Князівство Ліхтенштейн, Королівство Норвегія, Швейцарська Конфедерація), Республікою Македонією, Республікою Чорногорією (далі - правила походження), повідомляємо таке.
Механізм заборони повернення та звільнення від сплати ввізного мита у торгівлі з країнами ЄС встановлено статтею 15 Протоколу 1 "Щодо визначення концепції "Походження товарів" і методів адміністративного співробітництва" до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами- членами, з іншої сторони від 27.06.2014.
Цією статтею встановлено такі вимоги:
1. Матеріали іншого походження, використані у виробництві товарів, що походять з Європейського Союзу або України, для яких видається або складається підтвердження походження згідно з положеннями Розділу V цього Протоколу, не можуть бути предметом повернення мита або звільнення від сплати мита будь-якого типу в Європейському Союзі або Україні.
2. Заборона в пункті 1 стосується будь-якої домовленості про повне чи часткове відшкодування, звільнення від сплати чи неплатіж мита й митних зборів, які мають еквівалентну дію, застосовних у Європейському Союзі або Україні до матеріалів, які використовуються у виробництві, якщо таке відшкодування, звільнення від сплати чи неплатіж застосовується, формально чи фактично, коли товари, вироблені з цих матеріалів, експортуються, а не коли вони залишаються для використання в цій країні.
3. Експортер товарів, на які поширюється підтвердження походження, повинен бути готовим у будь-який час на вимогу митних органів надати всі належні документи на підтвердження того, що мито, сплачене за матеріали іншого походження, використані у виробництві цих товарів, не було повернене, і що всі митні платежі та збори, що мають еквівалентний ефект, які мають бути сплачені за такі матеріали, дійсно сплачені.
4. Положення пунктів 1-3 цієї статті також застосовуються до пакування в розумінні статті 8(2) цього Протоколу, аксесуарів, запасних частин і знарядь у розумінні статті 9 і товарів у складі набору в розумінні статті 10 цього Протоколу, коли ці елементи мають інше походження.
5. Положення пунктів 1-4 цієї статті повинні застосовуватися до матеріалів лише того типу, до якого застосовується ця Угода.
Тобто при видачі сертифіката з перевезення (походження) товару EUR.1 на продукти переробки, які набули статусу українського походження, в експортера виникає обов'язок зі сплати ввізного мита на матеріали іншого походження, які були поміщені у митний режим переробки на митній території України та використані для виготовлення продуктів переробки.
Аналогічні вимоги містяться в угодах про вільну торгівлю з країнами ЄАВТ, Республікою Чорногорією та Республікою Македонією, зокрема це:
стаття 16 Додатка IV "Протокол про правила визначення походження" до Угоди про вільну торгівлю між Україною та державами ЄАВТ від 24.06.2010 ;
стаття 15 Додатка II "Правила визначення походження та методи адміністративного співробітництва" до Угоди про вільну торгівлю між Урядом України та Урядом Чорногорії від 18.11.2011 ;
стаття 14 Протоколу C "Про визначення правил країни походження товарів та методи адміністративного співробітництва" до Угоди про вільну торгівлю між Республікою Македонія та Україною від 18.01.2001 .
Відповідно до пункту 1 статті 16 Протоколу 1 товари, що походять з Європейського Союзу, і товари, що походять з України, після ввезення до України чи Європейського Союзу, відповідно, підпадають під дію цієї Угоди за умови подання одного з таких документів:
(a) сертифікат з перевезення товару EUR.1, зразок якого наведений у Додатку III до Протоколу 1; або
(b) у випадках, вказаних у статті 22(1) Протоколу 1 , декларація, що надалі іменуватиметься декларацією інвойс, надана експортером до інвойса, повідомлення про доставку чи будь-якого іншого комерційного документа, який описує розглядувані товари достатньо детально для того, щоб їх можна було ідентифікувати.
Пунктом 2 статті 22 Протоколу 1 встановлено, що декларація інвойс може бути складена, якщо товари, що розглядаються, можуть бути визнані такими, що походять з Європейського Союзу або України і відповідають іншим вимогам цього Протоколу.
Декларація інвойс, зазначена в статті 16(1)(b) Протоколу 1, може бути складена затвердженим експортером у розумінні статті 23 цього Протоколу або експортером будь-якої партії товару, що складається з одного чи декількох місць товарів, що походять з певної країни, сукупна вартість яких не перевищує 6000 євро.
Обов'язок зі сплати ввізного мита на матеріали іншого походження, які були поміщені у митний режим переробки на митній території України та використані для виготовлення продуктів переробки, виникає на момент подання експортером:
заяви на видачу сертифіката з перевезення (походження) товару EUR.1 у порядку, встановленому наказом Міністерства фінансів України від 20.11.2017 № 950 "Про затвердження Порядку заповнення та видачі митницею сертифіката з перевезення (походження) товару EUR.1", або митної декларації на реекспорт продуктів переробки - у разі складення експортером декларації інвойс (походження).
До графи 44 митної декларації на реекспорт продуктів переробки вносяться коди документів про походження товарів (у справах митниці ДФС залишаються (електронні) копії сертифікатів з перевезення (походження) товару EUR.1 або декларацій інвойсів (походження).
Платником ввізного мита є експортер або його уповноважена особа, яким митницею ДФС видається сертифікат з перевезення (походження) товару EUR.1, або експортер, яким оформлюється декларація інвойс (походження).
Сплата ввізного мита за матеріали іншого походження, які було поміщено у митний режим переробки на митній території України, здійснюється шляхом оформлення:
додаткової митної декларації, передбаченої частиною першою статті 261 Митного кодексу України , до митної декларації, за якою матеріали іншого походження було поміщено у митний режим переробки на митній території України та використано для виготовлення продуктів переробки, або оформлення аркуша коригування до митної декларації, за якою було поміщено в митний режим переробки на митній території України матеріали іншого походження, згідно з Порядком оформлення аркуша коригування, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 06.11.2012 № 1145 "Про затвердження Порядку оформлення аркуша коригування та визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів Державної митної служби України", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28.11.2012 за № 1995/22307.
При цьому зазначаємо, якщо перша сплата здійснювалась із застосуванням додаткової митної декларації ( аркуша коригування), то і наступні сплати здійснюються таким же чином.
При цьому заповнення такої додаткової митної декларації (тип "ІМ51ДМ") здійснюється у порядку, встановленому для митного режиму переробки на митній території України, з урахуванням таких особливостей:
у графі 40 МД зазначаються відомості про МД, за якою товари помішувались у митний режим переробки на митній території України, до якої подається МД типу "ІМ51ДМ";
у графі 45 МД зазначаються відомості про митну вартість товарів, визначену на дату поміщення товарів у митний режим переробки на митній території України;
у графі 47 МД відомості про нарахування ввізного мита зазначаються двома або трьома окремими рядками, а саме:
загальна сума ввізного мита, розрахована при поміщенні товарів у митний режим переробки на митній території України та на яку надавалось звільнення від оподаткування у зв'язку з поміщенням товару в цей митний режим (до внесення змін до Класифікатора способів розрахунку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 1011 "Про затвердження відомчих класифікаторів інформації з питань державної митної справи, які використовуються у процесі оформлення митних декларацій", застосовується код способу розрахунку "73");
сума мита, що сплачується за відповідною МД типу "ІМ51ДМ" за кодом способу розрахунку "01";
сума мита, сплачена за МД типу "ІМ51ДМ" (у випадку подання другої та наступних МД типу "ІМ51ДМ" у зв'язку з виданням сертифіката з перевезення (походження) товару EUR.1 або оформленням декларації інвойс (походження)), за кодом способу розрахунку "70", наприклад:
ВидОснова нарахуванняСтавкаСумаСП
020500006,5 %325073
020200006,5 %130001
ВидОснова нарахуванняСтавкаСумаСП
020500006,5 %325073
020300006,5 %195001
020200006,5 %130070
При цьому звертаємо увагу, що обов'язок зі сплати ввізного мита не поширюється на матеріали походженням з України та з країн ЄС, ЄАВТ, СНД (крім Російської Федерації), Грузії, Македонії, Чорногорії, Канади, з якими Україною укладено угоди про вільну торгівлю, за умови їх документального підтвердження походження у порядку, передбаченому цими угодами.
Митницям ДФС довести вказану інформацію до експортерів та забезпечити дотримання ними вимог заборони повернення або звільнення від сплати ввізного мита, встановленого правилами походження до угод.
В. о. ГоловиМ.В. Продан