• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Типової навчальної програми підготовки та перепідготовки водіїв транспортних засобів

Кабінет Міністрів України  | Постанова, План, Програма від 02.03.2010 № 229
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 2 березня 2010 р. № 229
Київ
Про затвердження Типової навчальної програми підготовки та перепідготовки водіїв транспортних засобів
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1138 від 23.12.2015 № 161 від 22.03.2017 № 1045 від 06.10.2021 № 601 від 10.05.2022 )
Відповідно до статті 4 Закону України "Про дорожній рух" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Типову навчальну програму підготовки та перепідготовки водіїв транспортних засобів, що додається.
2. Міністерству внутрішніх справ, Міністерству освіти і науки, Міністерству інфраструктури відповідно до своїх повноважень забезпечити підготовку та перепідготовку водіїв транспортних засобів згідно з Типовою навчальною програмою, затвердженою цією постановою.
( Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1138 від 23.12.2015 )
3. Міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади привести власні акти у відповідність із цією постановою.

Прем'єр-міністр України

Ю.ТИМОШЕНКО

Інд. 31


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 2 березня 2010 р. № 229
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
)
ТИПОВА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА
підготовки та перепідготовки водіїв транспортних засобів
1. Типова навчальна програма підготовки та перепідготовки водіїв транспортних засобів (далі - Програма) складається з типового навчального плану, типової тематичної програми і визначає мінімальну кількість навчальних годин, відведених для підготовки та перепідготовки водіїв транспортних засобів, з урахуванням відповідних категорій транспортних засобів.
Типовий навчальний план містить перелік навчальних розділів теоретичного та практичного модулів із зазначенням мінімальної кількості навчальних годин, відведених на освоєння навчального матеріалу (розділ навчальної програми), на теоретичну і практичну підготовку та перепідготовку водіїв транспортних засобів.
Теоретичний модуль включає такі навчальні розділи:
"Основи законодавства у сфері безпеки дорожнього руху";
"Етика (психологічні основи) водія транспортного засобу";
"Будова і технічне обслуговування транспортного засобу";
"Основи керування транспортним засобом і вимоги до безпеки дорожнього руху";
"Надання домедичної допомоги".
( Абзац восьмий пункту 1 в редакції Постанови КМ № 601 від 10.05.2022 )
Практичний модуль включає такі навчальні розділи:
"Практичне керування транспортним засобом";
"Спеціальні положення стосовно категорій транспортних засобів".
Послідовність вивчення навчальних розділів і тем, навчальних годин теоретичного та практичного модулів визначається акредитованим закладом, що проводить підготовку та перепідготовку водіїв транспортних засобів.
Типові навчальні програми підготовки та перепідготовки водіїв транспортних засобів відповідних категорій наведено в додатках 1-5.
Перепідготовка водіїв транспортних засобів за курсом навчання з практичного керування відповідним транспортним засобом для відкриття нижчих категорій транспортних засобів стосовно наявної категорії здійснюється згідно з типовими навчальними програмами 20-годинного курсу навчання з практичного керування водіїв транспортних засобів відповідних категорій, наведеними в додатках 6 і 7.
( Абзац чотирнадцятий пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 601 від 10.05.2022 )
Типові навчальні програми курсу навчання з практичного керування водіїв транспортних засобів відповідних категорій складаються з типового навчального плану, типової тематичної програми та визначають навчальні години, відведені для перепідготовки водіїв транспортних засобів, з урахуванням відповідних категорій транспортних засобів.
( Абзац п'ятнадцятий пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 601 від 10.05.2022 )
2. На основі Програми заклад, що здійснює або планує здійснювати підготовку та перепідготовку водіїв транспортних засобів, та його філії (інші відокремлені підрозділи) (далі - заклад), розробляє робочі тематичні програми та навчальні плани, зокрема щотижневі, за відповідними категоріями транспортних засобів, які погоджуються територіальним органом з надання сервісних послуг МВС за місцезнаходженням закладу.
( Абзац перший пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 601 від 10.05.2022 )
У разі потреби заклад може збільшувати кількість навчальних годин та зміст тем відповідних навчальних розділів теоретичного або практичного модулів.
( Абзац другий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 601 від 10.05.2022 )
Тривалість навчальної години з теоретичної підготовки та перепідготовки повинна становити одну академічну годину (45 хвилин). Тривалість навчальної години з практичного керування транспортним засобом повинна становити одну годину (60 хвилин) з урахуванням часу, необхідного для підбиття підсумків навчальної години, заповнення навчальної документації та підготовки до проходження практичного навчання з керування транспортним засобом іншої особи.
( Абзац третій пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 601 від 10.05.2022 )
3. До навчання з практичного керування транспортним засобом допускаються особи, які мають медичну довідку встановленого зразка і успішно склали теоретичний іспит у територіальному сервісному центрі МВС.
( Абзац перший пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 601 від 10.05.2022 )
Навчання з практичного керування транспортним засобом проводяться індивідуально на майданчику для навчання з початкового керування та в умовах дорожнього руху на маршрутах відповідно до вимог законодавства атестованим спеціалістом закладу.
( Абзац другий пункту 3 в редакції Постанови КМ № 601 від 10.05.2022 )
Перші вісім годин навчання з практичного керування транспортним засобом проводяться на транспортному засобі протягом не більше ніж двох годин щодня, а наступні - не більше ніж чотирьох годин.
( Абзац четвертий пункту 3 виключено на підставі Постанови КМ № 601 від 10.05.2022 )
Після завершення підготовки та перепідготовки водіїв транспортних засобів для визначення рівня набутих ними знань, умінь і навичок та якості підготовки в закладі складається практичний іспит, тривалість якого становить не менше ніж 30 хвилин. Практичний іспит складається з вправ на майданчику для навчання з початкового керування (автодромі) та вправ (протягом 20 хвилин) на контрольному маршруті в безпечних умовах дорожнього руху.
Якщо особі з інвалідністю дозволено керувати лише певними типами транспортних засобів або переобладнаними транспортними засобами, практичний іспит складається саме на такому транспортному засобі.
Тренажери та/або симулятори керування транспортним засобом відповідної категорії, що використовуються під час освоєння практичного модуля, повинні використовуватися у разі потреби не більше ніж протягом двох - чотирьох годин часу, передбаченого для практичних занять, з метою відтворення дорожніх та природних умов і забезпечувати початкове навчання водіння, відпрацювання правильної посадки водія у транспортний засіб і пристібання ременем безпеки, ознайомлення з органами керування, контрольно-вимірювальними приладами, відпрацювання прийомів керування транспортним засобом.
4. Особа може призупинити підготовку та перепідготовку в закладі та продовжити їх протягом шести місяців індивідуально або в будь-якій наступній групі цього закладу (без повторної реєстрації).
Навантаження на одну особу під час підготовки та перепідготовки не може перевищувати більше п’яти годин на день та більше 25 годин на тиждень.
5. У результаті теоретичного освоєння Програми особи повинні знати:
вимоги щодо документів, необхідних для використання транспортних засобів;
запобіжні заходи під час висадки пасажирів з транспортного засобу;
механічні аспекти, важливі для безпеки дорожнього руху;
вимоги щодо використання транспортного засобу з урахуванням впливу на довкілля;
вимоги щодо годин керування і періодів відпочинку;
вимоги щодо видів відповідних перевезень вантажів або пасажирів;
фактори безпеки, пов’язані із завантаженням транспортних засобів;
заходи щодо надання домедичної допомоги постраждалим під час дорожньо-транспортної пригоди;
( Абзац десятий пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 601 від 10.05.2022 )
будову і основи технічного обслуговування транспортного засобу.
У результаті практичного освоєння Програми особи повинні вміти:
розпізнавати небезпечні дорожні ситуації та оцінювати ступінь небезпеки;
контролювати (безпечно керувати) транспортний засіб на належному рівні з метою запобігання створенню небезпечної ситуації і належного реагування у разі її виникнення;
( Абзац чотирнадцятий пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 601 від 10.05.2022 )
виконувати вимоги Правил дорожнього руху, зокрема такі, що стосуються запобігання дорожньо-транспортним пригодам і підтримання режиму руху транспортного потоку;
виявляти будь-які основні технічні несправності у транспортних засобах, зокрема такі, що створюють ризики на дорогах, і вживати необхідних заходів для їх усунення;
ураховувати всі чинники, що впливають на поведінку водія під час керування транспортним засобом (наприклад, втома, слабкий зір), щоб повною мірою використовувати навички, необхідні для безпечного керування;
сприяти забезпеченню безпеки всіх учасників дорожнього руху, зокрема найслабших і найуразливіших (дітей, пішоходів, велосипедистів, осіб з інвалідністю, осіб похилого віку), виявляючи належну повагу до інших учасників дорожнього руху.
( Типова навчальна програма в редакції Постанови КМ № 1045 від 06.10.2021 )
Додаток 1
до Типової навчальної програми
ТИПОВА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА
підготовки водіїв транспортних засобів категорій A, А1, В1
I. Типовий навчальний план
Зміст навчального матеріалу Кількість навчальних годин
усього у тому числі
теоретичні заняття практичні заняття
Навчальні розділи теоретичного модуля
Основи законодавства у сфері безпеки дорожнього руху 31 31
Етика (психологічні основи) водія транспортного засобу 7 7
Будова і технічне обслуговування транспортного засобу 4 4
Основи керування транспортними засобами і вимоги до безпеки дорожнього руху 10 10
Надання домедичної допомоги 8 8
( Позицію виключено на підставі Постанови КМ № 601 від 10.05.2022
)
Навчальні розділи практичного модуля
Практичне керування транспортними засобами категорій А, А1, В1 40 40
Спеціальні положення стосовно категорій A, А1 3 3
Практичний іспит 0,5 0,5
Разом 104,5 (101,5 - для категорії В1) 61 43,5 (40,5 - для категорії В1)
II. Типова тематична програма
Теоретичний модуль програми
1. Навчальний розділ "Основи законодавства у сфері безпеки дорожнього руху".
Розподіл навчальних годин за темами
Таблиця 1
Найменування тем Кількість навчальних годин
усього у тому числі
теоретичні заняття практичні заняття
Законодавство, що визначає правові основи забезпечення безпеки дорожнього руху 1 1
Основи відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху 1 1
Загальні положення і терміни, що використовуються у Правилах дорожнього руху
1 1
Обов’язки і права учасників дорожнього руху 3 3
Вимоги до водіїв мопедів, велосипедистів, осіб, які керують гужовим транспортом, і погоничів тварин 2 2
Дорожні знаки 6 6
Дорожня розмітка та обладнання 2 2
Регулювання дорожнього руху за допомогою світлофора і сигналів регулювальника 2 2
Попереджувальні сигнали 2 2
Порядок руху, зупинка і стоянка транспортного засобу 3 3
Проїзд перехресть 3 3
Проїзд пішохідних переходів, зупинок маршрутних транспортних засобів і залізничних переїздів. Переваги маршрутних транспортних засобів 1 1
Перевезення пасажирів (запобіжні заходи під час висадки пасажирів) і вантажів 1 1
Особливі умови руху 1 1
Технічний стан, обладнання, номерні та розпізнавальні знаки, написи і позначення транспортного засобу 1 1
Окремі питання дорожнього руху, що потребують узгодження з Національною поліцією 1 1
Разом 31 31
Законодавство, що визначає правові основи забезпечення безпеки дорожнього руху:
Основи законодавства про дорожній рух, автомобільний транспорт, страхування цивільно-правової відповідальності, охорону праці. Основні вимоги постанов Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. № 1388 "Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів" (Офіційний вісник України, 1998 р., № 36, ст. 1327; 2009 р., № 101, ст. 3521) та від 8 травня 1993 р. № 340 "Про затвердження Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами" (ЗП України, 1993 р., № 10, ст. 211; Офіційний вісник України, 2009 р., № 39, ст. 1311).
Основи відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху:
Порядок і строки проведення державної реєстрації транспортних засобів. Вимоги до експлуатації транспортного засобу. Порядок допуску до керування транспортним засобом та отримання посвідчення водія. Цивільна відповідальність. Відшкодування матеріальних збитків, що завдані під час виникнення дорожньо-транспортної пригоди. Право власності, суб’єкти права власності. Право власності і володіння транспортним засобом. Небезпечні випадки, які виникають під час експлуатації та обслуговування транспортного засобу. Попереджувальні надписи. Знаки безпеки. Законодавство з питань охорони навколишнього природного середовища, відповідальність за його порушення. Основні заходи щодо зниження негативного впливу транспортних засобів на навколишнє природне середовище (належне використання спеціальних звукових сигнальних пристроїв, помірне споживання палива, обмеження викидів забруднюючих речовин тощо). Відповідальність за порушення Правил дорожнього руху і виникнення дорожньо-транспортних пригод. Адміністративна відповідальність у сфері дорожнього руху. Види адміністративних стягнень. Кримінальна відповідальність за порушення Правил дорожнього руху. Види покарань.
Загальні положення і терміни, що використовуються у Правилах дорожнього руху:
Правила дорожнього руху як правова основа дорожнього руху. Терміни, визначені у Правилах дорожнього руху. Порядок введення обмежень у дорожньому русі, відповідність обмежень вимогам Правил дорожнього руху.
Обов’язки і права учасників дорожнього руху:
Обов’язки і права водіїв транспортних засобів. Обставини, за яких водієві забороняється керувати і передавати іншим особам керування транспортним засобом. Обов’язки і права водіїв транспортних засобів, що рухаються з увімкнутими проблисковими маячками та/або спеціальним звуковим сигналом, виконуючи невідкладне службове завдання. Обов’язки водіїв транспортних засобів щодо надання безперешкодного проїзду транспортним засобам оперативних та дорожньо-експлуатаційних служб. Обов’язки і права учасників дорожнього руху, причетних до дорожньо-транспортної пригоди. Обов’язки і права пішоходів та пасажирів.
Вимоги до водіїв мопедів, велосипедистів, осіб, які керують гужовим транспортом, і погоничів тварин:
Вікові обмеження та вимоги до водіїв мопедів, велосипедистів, осіб, які керують гужовим транспортом, і погоничів тварин. Технічний стан і обладнання зазначених транспортних засобів. Розміщення таких транспортних засобів на проїзній частині. Правила користування велосипедною доріжкою. Умови, за яких рух зазначених транспортних засобів і тварин забороняється.
Дорожні знаки:
Дорожні знаки, їх класифікація та значення в системі організації дорожнього руху, вимоги до встановлення. Попереджувальні знаки, їх призначення, вимоги до встановлення. Найменування кожного знака, його значення та зона дії. Знаки, що повторюються, їх установлення. Таблички до попереджувальних знаків. Дії водія транспортного засобу, що наближається до небезпечної ділянки автомобільної дороги з установленим попереджувальним знаком. Наслідки порушення вимог Правил дорожнього руху в частині його регулювання попереджувальним знаком. Знаки пріоритету, їх призначення. Найменування кожного знака, його встановлення та зона дії. Дії водія транспортного засобу, який наближається до ділянки автомобільної дороги з установленим знаком пріоритету. Наслідки порушення вимог Правил дорожнього руху в частині його регулювання знаком пріоритету. Заборонні знаки, їх призначення. Найменування кожного знака, особливості його установлення та зона дії. Таблички до заборонних знаків. Дії водія транспортного засобу, який наближається до ділянки автомобільної дороги з встановленим заборонним знаком. Наслідки порушення вимог Правил дорожнього руху в частині його регулювання заборонним знаком. Наказові знаки, їх призначення. Найменування кожного знака, особливості його встановлення та зона дії. Таблички до наказових знаків. Наслідки порушення вимог Правил дорожнього руху в частині його регулювання наказовим знаком. Інформаційно-вказівні знаки, їх призначення. Найменування кожного знака, його встановлення та зона дії. Таблички до інформаційно-вказівних знаків. Наслідки порушення вимог Правил дорожнього руху в частині його регулювання інформаційно-вказівним знаком. Знаки сервісу, їх призначення. Найменування кожного знака, його встановлення. Таблички до знаків сервісу.
Дорожня розмітка та обладнання:
Дорожня розмітка та дорожнє обладнання, їх значення в системі організації дорожнього руху. Класифікація дорожньої розмітки. Призначення горизонтальної дорожньої розмітки, її колір і правила нанесення. Написи та позначки на проїзній частині автомобільної дороги. Дії водія транспортного засобу відповідно до нанесеної розмітки. Призначення вертикальної дорожньої розмітки, її колір і правила нанесення. Дії водія транспортного засобу відповідно до нанесеної розмітки. Дорожнє обладнання як засіб регулювання дорожнього руху на небезпечних ділянках автомобільної дороги (огородження, світлове сигнальне обладнання, попереджувальні світлові круглі тумби тощо).
Регулювання дорожнього руху за допомогою світлофора і сигналів регулювальника:
Засоби регулювання дорожнього руху. Типи світлофорів, їх призначення. Світлофори, що мають сигнали біло-місячного кольору. Реверсивні світлофори. Світлофори, що регулюють рух пішоходів. Регулювання руху трамваїв та інших транспортних засобів, які рухаються виділеною для них смугою руху. Організація дорожнього руху за допомогою світлофорів. Регулювання дорожнього руху за допомогою сигналів регулювальника, їх значення.
Попереджувальні сигнали:
Види і призначення попереджувальних сигналів. Правила подачі звукових і світлових сигналів та сигналів за допомогою рук. Випадки обов’язкового увімкнення ближнього і дальнього світла фар або протитуманних фар, аварійної світлової сигналізації. Наслідки порушення вимог до подачі попереджувальних сигналів.
Порядок руху, зупинка і стоянка транспортного засобу:
Початок і зміна напрямку руху: повороти ліворуч і праворуч. Зміна смуг руху. Обов’язки водія транспортного засобу перед початком руху, здійснення будь-яких маневрів з поворотом і розворотом на перехресті та поза ним. Вимоги до використання смуг гальмування та розгону. Обов’язки водія в разі, коли траєкторії руху транспортних засобів перетинаються, а черговість руху не встановлена. Порядок руху заднім ходом. Місця, в яких забороняється розворот. Наслідки порушення вимог Правил дорожнього руху перед початком руху транспортного засобу і зміни його напрямку. Смуги для руху нерейкових транспортних засобів. Вимоги до розташування транспортного засобу на проїзній частині автомобільної дороги в межах і за межами населених пунктів, що має дві, три, чотири і більше смуг руху. Умови, за яких дозволяється рух транспортного засобу трамвайною колією. Виїзд і рух автомобільною дорогою, що має смугу для реверсивного руху. Наслідки порушення вимог до розташування транспортних засобів на проїзній частині автомобільної дороги. Швидкість руху транспортного засобу в житлових і пішохідних зонах, у межах і за межами населених пунктів, на автомагістралях, під час буксирування зазначеного засобу і причепа. Безпечні дистанція та інтервал. Вимоги до водія тихохідного і великовантажного транспортного засобу в разі виникнення перешкоди або небезпеки для руху. Наслідки порушення вимог до швидкості руху, дотримання безпечних дистанції та інтервалу. Зустрічний роз’їзд та обгін. Випадки, коли обгін забороняється. Особливості виконання обгону в різних дорожніх ситуаціях. Наслідки порушення вимог до виконання зустрічного роз’їзду та обгону. Вимоги до зупинки і стоянки транспортного засобу. Випадки, коли водій може залишити транспортний засіб на зупинці або стоянці. Стоянка біля тротуару і на тротуарах. Місця, в яких заборонені зупинка і стоянка. Вимоги до водія в разі вимушеної зупинки і стоянки. Наслідки порушення правил зупинки і стоянки.
Проїзд перехресть:
Види перехресть. Вимоги до руху праворуч та ліворуч на перехресті. Умови, за яких забороняється виїжджати на перехрестя. Порядок і черговість проїзду регульованих перехресть. Вимоги до проїзду перехресть, на яких увімкнені світлофори з додатковими секціями. Пріоритет сигналів світлофора і регулювальника, дорожні знаки. Вимоги до проїзду перехресть рівнозначних і нерівнозначних автомобільних доріг. Черговість проїзду, якщо головна автомобільна дорога змінює напрямок руху на перехресті. Проїзд перехресть у разі, коли водій транспортного засобу не може визначити головну автомобільну дорогу, а знаки пріоритету відсутні. Наслідки порушення вимог до проїзду перехресть.
Проїзд пішохідних переходів, зупинок маршрутних транспортних засобів і залізничних переїздів. Переваги маршрутних транспортних засобів:
Види пішохідних переходів, зупинок маршрутних транспортних засобів і залізничних переїздів. Вимоги до проїзду пішохідних переходів, зупинок маршрутних транспортних засобів. Випадки, коли забороняється проїзд залізничних переїздів. Дії водія транспортного засобу під час вимушеної зупинки на залізничному переїзді. Наслідки порушення вимог до переїзду пішохідних переходів, зупинок маршрутних транспортних засобів і залізничних переїздів. Переваги маршрутних транспортних засобів, які розпочинають рух від зупинок у межах населених пунктів, та вимоги до їх водіїв. Вимоги до користування смугами на автомобільній дорозі, позначеними дорожніми знаками 5.8 і 5.11 згідно з Правилами дорожнього руху. Переваги трамваїв у разі, коли вони рухаються поза перехрестями. Наслідки порушення вимог Правил дорожнього руху.
Перевезення пасажирів (запобіжні заходи під час висадки пасажирів) і вантажів:
Вимоги до перевезення пасажирів, зокрема дітей, і до транспортних засобів, призначених для їх перевезення, швидкості руху. Випадки, коли перевезення пасажирів забороняється. Вимоги до завантаження, розміщення і перевезення вантажу. Наслідки порушення вимог до перевезення пасажирів і вантажів.
Особливі умови руху:
Особливості руху транспортного засобу в темну пору доби або в умовах недостатньої видимості, зокрема під час руху в тунелях. Вимоги до руху транспортного засобу з увімкненим ближнім і дальнім світлом фар, габаритними і стоянковими вогнями, протитуманними фарами і ліхтарями, фарами-прожекторами і фарами-шукачами, розпізнавальними знаками автопоїзда. Дії водія транспортного засобу в разі засліплення зустрічним світлом фар. Способи буксирування транспортного засобу, зокрема механічного транспортного засобу, на гнучкому і жорсткому зчепленні та методом часткового навантаження на платформу чи спеціальне опорне пристосування. Випадки, коли буксирування забороняється. Перевезення пасажирів під час буксирування транспортного засобу. Порядок і умови проведення занять з практичного керування транспортним засобом. Вимоги до слухача, спеціаліста з питань навчання керуванню транспортним засобом, а також обладнання транспортного засобу, на якому проводяться такі заняття. Організація руху транспортних засобів у колоні. Установлення розпізнавального знака "Колона". Розташування та швидкість руху транспортних засобів у колоні. Вимоги до водіїв транспортних засобів, що рухаються в колоні. Рух пішоходів у житловій зоні. Вимоги до водіїв транспортних засобів під час руху автомобільними дорогами в житловій зоні. Автомагістралі і автомобільні дороги, їх основні ознаки. Транспортні розв’язки на автомагістралях і автомобільних дорогах. Вимоги до водіїв транспортних засобів, що рухаються автомагістралями і автомобільними дорогами. Обмеження руху на автомагістралях і автомобільних дорогах. Основні ознаки гірських доріг і крутих спусків. Вимоги до руху на гірських дорогах і крутих спусках. Вимоги до водія транспортного засобу, що прибуває до України з іншої країни, а також водія - громадянина України, який виїжджає за кордон. Наслідки порушення вимог до користування зовнішніми світловими приладами, буксирування та експлуатації транспортних составів, руху транспортних засобів у колоні, у житловій зоні, на автомагістралях і автомобільних дорогах, гірських дорогах і крутих спусках.
Технічний стан, обладнання, номерні та розпізнавальні знаки, написи і позначення транспортного засобу:
Порядок і умови експлуатації транспортного засобу. Несправності транспортного засобу, в разі виникнення яких: водій повинен вжити заходів для їх усунення; подальший рух заборонено до їх усунення. Наслідки порушення вимог до технічного стану та обладнання транспортного засобу. Номерні та розпізнавальні знаки, написи і позначення транспортного засобу. Номерні знаки і написи, обов’язкові для механічного транспортного засобу. Вимоги до обладнання такого засобу розпізнавальними знаками. Попереджувальні пристрої (прапорці, щитки). Знак аварійної зупинки (ліхтар). Наслідки порушення вимог до стану номерних і розпізнавальних знаків, написів, позначень.
Окремі питання дорожнього руху, що потребують узгодження з Національною поліцією:
Розміщення у смугах відведення автомобільних доріг штучних споруд, умови та порядок руху в колоні у складі більше ніж п’яти механічних транспортних засобів.
2. Навчальний розділ "Етика (психологічні основи) водія транспортного засобу".
Розподіл навчальних годин за темами
Таблиця 2
Найменування тем Кількість навчальних годин
усього у тому числі
теоретичні заняття практичні заняття
Психофізіологічні основи поведінки водія (особливі фактори ризику, пов’язані з недосвідченістю інших учасників дорожнього руху і найбільш уразливими категоріями учасників дорожнього руху) 3 3
Етика водія транспортного засобу (важливість пильності та поваги до інших учасників дорожнього руху) 4 4
Разом 7 7
Психофізіологічні основи поведінки водія (особливі фактори ризику, пов’язані з недосвідченістю інших учасників дорожнього руху і найбільш уразливими категоріями учасників дорожнього руху):
Індивідуальні якості водія транспортного засобу та його вміння оцінювати і прогнозувати дорожньо-транспортну ситуацію, а також час, необхідний для реагування на зміни, що відбуваються в дорожньому русі. Вплив алкоголю та наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів на організм людини. Особливості впливу алкоголю та наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів на організм людини та їх вплив на процес управління транспортними засобами. Зміни в поведінці під час керування через психічний стан, втому. Прогнозування розвитку дорожньої ситуації. Підготовленість водія до керування транспортним засобом, вплив майстерності, стажу керування транспортним засобом і віку на безпеку керування. Дисциплінованість, емоційна стійкість, витривалість, самовладання. Стресовий стан, запобігання його виникненню та його усунення, прийоми самоконтролю. Вплив психофізіологічного стану водія транспортного засобу на його поведінку. Незадовільний стан здоров’я водія і його вплив на керування транспортним засобом.
Етика водія транспортного засобу (важливість пильності та поваги до інших учасників дорожнього руху):
Етика водія транспортного засобу. Основні норми і правила поведінки водія транспортного засобу (сприйняття, оцінка та прийняття рішення, швидкість реакції, особливі фактори ризику, пов’язані з недосвідченістю інших учасників дорожнього руху і найбільш уразливими категоріями учасників дорожнього руху - дітьми, особами з інвалідністю, велосипедистами і людьми похилого віку). Культура обслуговування пасажирів, зокрема дітей, осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. Дотримання Правил дорожнього руху як головний елемент етики водія транспортного засобу. Відносини між водіями та пішоходами. Охорона навколишнього природного середовища. Прояви культури водія транспортного засобу у використанні звукових сигналів, методів гальмування та обгону, утриманні транспортного засобу в належному стані. Етика пішоходів, велосипедистів та водіїв мопедів. Культура керування транспортним засобом у складних погодних умовах. Культура перевезення вантажів. Взаємодопомога водіїв транспортних засобів.
3. Навчальний розділ "Будова і технічне обслуговування транспортного засобу".
Розподіл навчальних годин за темами
Таблиця 3
Найменування тем Кількість навчальних годин
усього у тому числі
теоретичні заняття практичні заняття
Загальна будова 0,5 0,5
Двигун. Пальне та паливні суміші 1 1
Електрообладнання 0,5 0,5
Трансмісія, підвіска та механізми керування 1 1
Технічне обслуговування та експлуатація мопеда, моторолера, мотоцикла, квадро- і трицикла 1 1
Разом 4 4
Загальна будова:
Різновиди транспортних засобів: мопеди, моторолери, мотоцикли, квадро- і трицикли, мотоколяски. Класифікація транспортних засобів категорій A, A1, B1. Загальна будова мопеда, моторолера, мотоцикла, квадро- і трицикла, їх участь у дорожньому русі. Методи виявлення причин поломок.
Двигун. Пальне та паливні суміші:
Загальна будова, основні системи та механізми двигуна. Принцип роботи одноциліндрового двотактного та чотиритактного двигунів. Призначення, загальна будова та принцип роботи кривошипно-шатунного та газорозподільного механізмів. Фази газорозподілу. Призначення, загальна будова та принцип роботи системи живлення. Робота карбюратора (інжектора). Марки пального. Октанове число. Паливні суміші. Двигуни, що працюють на бензині з різним октановим числом та паливних сумішах. Призначення, загальна будова та принцип роботи систем змащення та охолодження двигуна. Несправності основних систем та механізмів двигуна, їх виявлення та усунення.
Електрообладнання:
Джерела електричної енергії. Призначення та загальна будова акумуляторних батарей, генераторів змінного струму. Батареї, які функціонують як "паливний бак" і забезпечують електричний двигун енергією, необхідною для переміщення транспортного засобу. Контролер, блок управління двигуном, який регулює струм в мережі між батарейками і двигуном. Зарядний пристрій для зарядки батарей. Призначення, загальна будова та принцип роботи системи запалювання та її приладів. Системи запуску двигуна. Призначення та загальна будова електричного двигуна, опалювання кузова, системи вентиляції, склоочисників, вітрового скла. Правила користування стартером. Призначення та загальна будова фар, габаритних ліхтарів, покажчика повороту, звукового сигналу. Несправності приладів та систем електрообладнання, їх виявлення та усунення.
Трансмісія, підвіска та механізми керування:
Призначення та загальна будова трансмісії. Механізм зчеплення, його типи, коробка передач, карданна і ланцюгова передачі, редуктор, їх загальна будова та принцип роботи. Призначення та загальна будова підвіски. Пневматичні шини, їх маркування та експлуатація. Призначення, загальна будова та принцип роботи механізмів керування. Рульова колонка, важелі управління механізмом зчеплення, гальмами, коробкою передач, дроселем карбюратора. Несправності трансмісії, підвіски та механізмів керування, їх виявлення та усунення.
Технічне обслуговування та експлуатація мотоцикла, моторолера, мопеда, квадро- і трицикла:
Підготовка нового мотоцикла, моторолера, мопеда, квадро- і трицикла до експлуатації. Періодичність технічного обслуговування, щоденне технічне обслуговування, експлуатація мотоцикла, моторолера, мопеда, квадро- і трицикла в зимовий та літній період.
4. Навчальний розділ "Основи керування транспортними засобами і вимоги до безпеки дорожнього руху".
Розподіл навчальних годин за темами
Таблиця 4
Найменування тем Кількість навчальних годин
усього у тому числі
теоретичні заняття практичні заняття
Основи керування транспортним засобом 5 5
Безпека дорожнього руху 5 5
Разом 10 10
Основи керування транспортним засобом:
Робоче місце водія транспортного засобу. Основні механізми та устаткування, що забезпечують керування транспортним засобом, їх розміщення. Призначення системи керування, її приладів та індикаторів. Дії водія транспортного засобу під час використання світлових і звукових сигналів. Техніка керування транспортним засобом. Зовнішні умови, що впливають на керування транспортним засобом. Ступінь прилягання коліс до автомобільної дороги. Початок руху і розгін з послідовним перемиканням передач. Вибір оптимальної швидкості руху. Вибір швидкості і траєкторії руху на поворотах і в умовах обмеженого проїзду залежно від особливостей конструкції транспортного засобу. Вибір швидкості руху в межах і за межами населених пунктів. Повільне, екстрене, переривчасте гальмування. Правила керування гальмовою системою, зокрема на слизькій ділянці автомобільної дороги. Гострота зору. Поле зору. Адаптація (відновлення зору) під час раптового переходу від світла до темряви і навпаки. Засліплення. Зміна поля зору залежно від швидкості руху і щільності транспортного потоку. Помилки в оцінці дорожньої обстановки. Дії водія транспортного засобу в разі пошкодження елементів гальмової системи. Керування транспортним засобом в умовах обмеженого проїзду та недостатньої видимості, на перехрестях, пішохідному переході, крутих поворотах, підйомах і спусках, у транспортному потоці. Послідовність огляду автомобільної дороги під час наближення до перехресть і пішохідних переходів. Керування транспортним засобом під час руху через регульовані і нерегульовані перехрестя, пішохідні переходи, біля місць великого скупчення пішоходів. Габарити транспортного засобу.
Безпека дорожнього руху:
Кліматичні умови, що впливають на керування транспортним засобом під час прямолінійного руху, розгону і гальмування, на поворотах. Центр ваги та його вплив на стійкість транспортного засобу. Опір повітря, сила інерції. Швидкість і прискорення. Сила тяги. Ступінь прилягання коліс до автомобільної дороги, його зміна залежно від кліматичних умов, стану шин, автомобільної дороги, швидкості руху. Вплив поперечного нахилу автомобільної дороги і бокового вітру на транспортний засіб. Керованість транспортного засобу. Вплив конструкції та стану шин на керованість транспортного засобу. Стабілізація і коливання передніх коліс та їх вплив на прямолінійність руху транспортного засобу. Зміна напрямку руху. Плавність руху. Відрив коліс від автомобільної дороги. Гальмування, гальмовий шлях, його залежність від швидкості руху, ступеня прилягання коліс до автомобільної дороги та інших факторів. Час, необхідний для реагування водія транспортного засобу на зміни, що відбуваються в дорожньому русі, та спрацьовування гальмового приводу. Безпечні дистанція та інтервал, способи їх дотримання. Час і відстань, які потрібні для гальмування і зупинки транспортного засобу за різних умов руху і швидкості. Дотримання безпечних дистанції та інтервалу за різних умов руху (інтенсивність і швидкість транспортного потоку, стан автомобільної дороги та кліматичні умови) і під час зупинки транспортного засобу. Прийняття компромісних рішень у разі виникнення складної дорожньої обстановки. Керування транспортним засобом у місцях зупинок маршрутних транспортних засобів, під час зустрічного роз’їзду, випередження та обгону. Способи паркування і стоянки транспортного засобу. Обгін і зустрічний роз’їзд. Проїзд залізничного переїзду. Початок руху на крутих спусках і підйомах, слизькій та важкопрохідній ділянках автомобільної дороги, зокрема без буксування коліс. Проїзд небезпечною ділянкою автомобільної дороги (звуження проїзної частини, смоляне і гравійне покриття, затяжний підйом і спуск, під’їзд до мосту, залізничного переїзду) та ділянкою, на якій проводяться ремонтні роботи. Особливості дорожньої обстановки в межах і за межами населених пунктів. Оцінка дорожньої обстановки під час руху вперед, заднім ходом, гальмування, перед поворотом, маневруванням і обгоном. Використання дзеркала заднього виду. Огляд контрольно-вимірювальних приладів та прилеглих доріг під час проїзду перехресть. Вплив дорожніх умов на безпеку руху. Вимоги до руху по гірській дорозі. Керування транспортним засобом під час руху в межах і за межами населених пунктів у темну пору доби та в умовах недостатньої видимості, дощу, туману, снігопаду. Користування світловими приладами. Зрушення з місця: після стоянки, після зупинки дорожнього руху, виїзд з прилеглої території. Рух прямими дорогами, зустрічний роз’їзд транспортних засобів, зокрема в обмеженому просторі. Рух на вигинах дороги. Дії водія транспортного засобу під час засліплення зустрічним світлом фар та запобігання такому засліпленню. Керування транспортним засобом у весняний та осінньо-зимовий період, на льодових переправах. Перевезення пасажирів і вантажів. Забезпечення стійкості транспортного засобу під час розгону, гальмування, повороту. Резерви стійкості транспортного засобу. Дії водія транспортного засобу, зокрема під час заносу, виникнення загрози зіткнення, пожежі, пошкодження елементів гальмової системи. Розподіл дорожньо-транспортних пригод за порами року, днями тижня, часом доби, категоріями автомобільних доріг, видами транспортних засобів та іншими факторами. Особливості створення аварійної ситуації в межах і за межами населених пунктів. Основні причини виникнення дорожньо-транспортних пригод та запобігання їм. Види експертизи дорожньо-транспортних пригод. Механічний аспект, що є суттєвим для безпеки дорожнього руху, а саме - використання ременів безпеки, підголівників та обладнання для дитячої безпеки. Ризики, пов’язані з рухом і керуванням різними видами транспортних засобів і з різними зонами видимості їх водіїв.
5. Навчальний розділ "Надання домедичної допомоги".
Розподіл навчальних годин за темами
Таблиця 5
Найменування тем Кількість навчальних годин
усього у тому числі
теоретичні заняття практичні заняття
Механізм травми у потерпілих внаслідок виникнення дорожньо-транспортної пригоди 3 3
Види травм. Принципи надання домедичної допомоги 5 5
Разом 8 8
Механізм травми у потерпілих внаслідок виникнення дорожньо-транспортної пригоди:
Поняття про механізм травми. Особливості травм у водіїв, пасажирів, пішоходів. Мотоциклетна та велосипедна травма. Огляд місця події. Первинний та вторинний огляд потерпілого. Правила огляду місця події. Алгоритм дій, первинний та вторинний огляд потерпілих. Серцево-легенева реанімація.
Види травм. Принципи надання домедичної допомоги: Зупинка кровотечі. Переломи, вивихи. Травми інших анатомічних ділянок. Універсальний алгоритм проведення серцево-легеневої реанімації у потерпілих. Допомога потерпілим у разі виникнення травми.
Практичний модуль програми
1. Навчальний розділ "Практичне керування транспортними засобами категорій А, А1, В1".
Розподіл навчальних годин за темами
Таблиця 6
Найменування тем Кількість навчальних годин практичного навчання з підготовки
Системи керування транспортним засобом і сигналізації 2
Підготовка до виїзду. Рух з невеликою швидкістю 2
Рух з різною швидкістю 6
Рух із зміною напрямку 4
Маневрування в умовах обмеженого проїзду 8
Керування транспортним засобом за межами населеного пункту 8
Керування транспортним засобом у межах населеного пункту 10
Разом 40
Системи керування транспортним засобом і сигналізації:
Посадка водія у транспортний засіб, положення водія транспортного засобу за кермом, вихід з транспортного засобу. Розташування системи керування, сигналізації та контрольно-вимірювальних приладів. Початок руху, переключення передач і гальмування (у разі, коли двигун не працює). Регулювання дзеркал. Підготовка двигуна до запуску, запуск та зупинка двигуна. Прогрівання двигуна, спостереження за показаннями контрольно-вимірювальних приладів. Рушання з місця, переключення передач у висхідному і низхідному порядку (з працюючим двигуном і піднятим ведучим колесом), поставлення важеля переключення передач у висхідну позицію. Запобіжні заходи під час виходу з транспортного засобу.
Підготовка до виїзду. Рух з невеликою швидкістю:
Контрольний огляд транспортного засобу перед виїздом, запуск та прогрівання двигуна. Повільне рушання з місця, рух по прямій на першій передачі. Підтримання заданої частоти обертів колінчастого валу двигуна. Збереження рівноваги, гальмування та зупинка транспортного засобу. Демонстрування здатності до безпечної їзди з дотриманням таких вимог: регулювання захисного спорядження, такого як рукавиці, спеціальне взуття, захисний одяг і шолом безпеки. Вибіркова перевірка стану шин, гальм, рульового керування, перемикача аварійної зупинки двигуна (за наявності), ланцюга, рівня масла, фар, світловідбивачів, покажчиків повороту та звукового попереджувального сигналу.
Рух з різною швидкістю:
Рух по прямій. Регулювання швидкості руху шляхом зміни режиму роботи двигуна. Вибір місця зупинки транспортного засобу. Зупинка двигуна. Поставлення важеля перемикання передач у висхідну позицію. Рушання з місця, розгін. Перемикання передач у висхідному і низхідному порядку. Рушання з місця, послідовне перемикання передач, увімкнення сигналів повороту, зупинка транспортного засобу у визначеному місці. Постановка мотоцикла, моторолера, мопеда, квадро- і трицикла на підставку і зняття з неї та переміщення його без допомоги двигуна, йдучи поряд. Постановка моторолера, мопеда, квадро- і трицикла на стоянку, мотоцикла на підставці на стоянку. Виконання щонайменше двох маневрів на підвищеній швидкості, з яких один маневр - на другій або третій передачі із швидкістю 30 км/год і один - уникнення перешкоди - із швидкістю щонайменше 50 км/год. Гальмування: необхідно виконати щонайменше дві вправи з гальмування, зокрема аварійне гальмування на мінімальній швидкості 50 км/год.