• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 23. Загальні професії хімічних виробництв

Міністерство промислової політики України | Наказ, Покажчик, Перелік, Довідник від 15.04.2008 № 229
Реквізити
  • Видавник: Міністерство промислової політики України
  • Тип: Наказ, Покажчик, Перелік, Довідник
  • Дата: 15.04.2008
  • Номер: 229
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство промислової політики України
  • Тип: Наказ, Покажчик, Перелік, Довідник
  • Дата: 15.04.2008
  • Номер: 229
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ПРОМИСЛОВОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
промислової політики
України
15.04.2008 N 229
( v0229581-08 )
ПОГОДЖЕНО
Міністерством праці
та соціальної політики
України
ДОВІДНИК
кваліфікаційних характеристик професій працівників
ВИПУСК 23
Загальні професії хімічних виробництв
( Додатково див. Наказ Міністерства промислової політики N 884 від 17.12.2009 )
ВСТУП
Випуск 23 "Загальні професії хімічних.виробництв" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (ДКХП) опрацьовано відповідно до Методичних рекомендацій щодо розроблення ДКХП з уточненням кваліфікаційних характеристик професій робітників з урахуванням змін і доповнень до змісту робіт, які виникли під впливом упровадження досягнень науки, техніки, технології, організації виробництва та праці, нових вимог до якості продукції. У Випуску враховано нові вимоги щодо розроблення кваліфікаційних характеристик і одночасно збережено наступність, традиції застосування і особливості будови Випуску 24 ЕТКС видання 1986 р.
У цей Випуск включено кваліфікаційні характеристики професій окремих керівників, професіоналів та фахівців, які є специфічними для даної галузі.
Проведена уніфікація однорідних та близьких за складом робіт професій. Професія "Апаратник подрібнювання та переддозрівання", яка виключена із Випуску 24 ДКХП (раніше - Випуск 28 ЕТКС), перенесена до цього Випуску і уніфікована у професію "Апаратник мерсеризації (хімічне виробництво)".
Передбачена спеціалізація для професій: "Апаратник абсорбції" (Виробництво карбаміду) 5 розряд; "Апаратник випарювання" (Виробництво аміачної селітри) 5 розряд; "Апаратник гранулювання" (Виробництво карбаміду) 5 розряд; "Апаратник кристалізації" (Виробництво карбаміду) 4 розряд; "Апаратник перегонки" (Виробництво карбаміду) 5 розряд; "Апаратник підготовки сировини та відпускання напівфабрикатів і продукції" (Виробництво аміачної селітри) для 4-5 розрядів; "Апаратник розчинення" (Виробництво карбаміду) 4 розряд; "Апаратник синтезу" (Виробництво аміаку) для 4-6 розрядів, (Виробництво карбаміду) 5 розряд.
У зв'язку із збільшенням обсягів робіт та підвищенням їх складності введено: 5-ий розряд професії "Апаратник приготування хімічних розчинів" (ведення технологічного процесу приготування багатокомпонентних розчинів хімічних сполук в агресивних середовищах для виробництва каталізаторів, які вміщують сульфат натрію, сульфат міді, сульфат заліза тощо з обслуговуванням до 20 різнорідних апаратів); 7-ий розряд професії "Апаратник синтезу" (ведення всіх стадій 2-х і більше принципово різних технологічних процесів синтезу); 6-ий розряд професії "Апаратник спалювання" (ведення технологічного процесу усунення розчину адипатів натрію під час спалювання з сумішшю природного газу і повітря з одержанням розчину та кристалічної соди; обслуговування системи опалення; керування роботою апаратників нижчої кваліфікації); 4-ий розряд професії "Завантажувач-вивантажувач" (завантаження за допомогою системи пневмотранспорту, а також дистанційного пульту керування системою пневмотранспорту ґрануляту полімеру в бункери машин; налагодження, чистка і регулювання устаткування, яке обслуговується); 4-ий розряд професії "Приймальник сировини, напівфабрикатів та готової продукції" (приймання вибухо- та пожежонебезпечної сировини, зворотної тари, напівфабрикатів, продукції з матеріальною відповідальністю за них; оформлення документів та ведення обліку під час приймання більше 20 найменувань сировини, тари, напівфабрикатів, продукції та відвантаження готової продукції у виробництві полівінілацетатної дисперсії).
Професійні назви робіт "Ткач" 3-5 розрядів та "Оператор чесальных машин" 3-4 розрядів постановами Держкомпраці СРСР та Секретаріату ВЦРПС відповідно від 09.07.90 р. N 272/11-28 та 20.09.90 р. N 378/17-24 вилучено з Випуску 24 ЕТКС та уніфіковано в професії "Ткач" 2-6 розрядів та "Оператор чесального оборудования" 2-4 розрядів, які вміщено у Випуску 47 ЕТКС (Випуск 12 ДКХП "Текстильна промисловість").
До Випуску внесено відповідні доповнення та зміни до змісту окремих кваліфікаційних характеристик.
За відсутністю на підприємствах хімічної та нафтохімічної галузей промисловості Міністерства промислової політики України видів робіт та відповідних професій до Випуску не включено такі професії: за Класифікатором професій ДК 003:2005: "Складальник продукції в аерозольному пакуванні (виробництво фармацевтичних продуктів та косметичних засобів)"; які раніше входили до Випуску 24 ЕТКС видання 1986 року: "Апаратник амінування", "Апаратник виробництва світлосполук", "Апаратник виробництва спектрально-чистих газів", "Апаратник газогенерації", "Апаратник гідратації", "Апаратник дегідратації", "Апаратник деполімеризації", "Апаратник карбоксилування", "Апаратник метоксилування", "Апаратник нітрування", "Аппаратник сплавлення", "Дублювальник листового матеріалу", "Індикаторних", "Пропарювач", "Розбирач пакетів", "Розмелювач", "Склеювач".
Кваліфікаційні характеристики професій робітників розроблено відповідно до шестирозрядної сітки кваліфікаційних розрядів (за виключенням професії "Апаратник синтезу", для якої передбачено 7-ий розряд). Розряди робіт встановлено відповідно до їх складності без урахування небезпечних і шкідливих виробничих факторів, важких умов праці.
Робітники, крім завдань, обов'язків та знань, які передбачено відповідними кваліфікаційними характеристиками, повинні знати, виконувати та додержуватись правил і норм охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту, виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку, відповідні підготовчі та завершальні роботи на початку і в кінці робочого дня (зміни).
Порядок застосування кваліфікаційних характеристик, присвоєння і підвищення розрядів, внесення змін і доповнень викладено у "Загальних положеннях Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників", які подано у Випуску 1 ДКХП "Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності", затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29 грудня 2004 року N 336.
Кваліфікаційні вимоги кваліфікаційних характеристик професій працівників розроблено відповідно до Закону України "Про освіту" та Класифікатора професій ДК 003:2005.
У випадку, коли на підприємстві задіяні професії тільки вищого розряду (за наявності у ДКХП діапазону розрядів), то перепідготовка та стаж роботи передбачається за технологічно суміжною професією розряду, що передує.
КВАЛІФІКАЦІЙНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ
КЕРІВНИКИ
1. НАЧАЛЬНИК ВИРОБНИЦТВА
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво виробничо-господарською діяльністю основних та допоміжних цехів і служб, які входять до складу виробництва. Розглядає та подає на затвердження плани виробництва в номенклатурному розрізі для цехів відповідно до затверджених обсягів виробництва продукції. Керує розробленням та впровадженням організаційно-технічних заходів, що спрямовані на поліпшення технічної підготовки виробництва, якості продукції, підвищення темпів зростання продуктивності праці та ефективності використання виробничих потужностей. Організовує проведення аналізу виконання завдань попереднього планового періоду, які сприятимуть виявленню резервів підвищення рентабельності виробництва, зниження трудомісткості та собівартості продукції. Організовує своєчасні розрахунки потужностей виробництва, розроблення проектів планів випуску всіх видів продукції на період, що планується. Організовує контроль забезпечення цехів технічною документацією, а також реагентами, матеріалами, пальним, енергоресурсами, контроль відповідності сировини та матеріалів, які застосовуються, та продукції, яка випускається, чинним державним стандартам, технічним умовам та нормам. Бере участь в узгодженні норм витрат, контролює понадпланові витрати сировини та матеріалів цехами та дільницями виробництва. Забезпечує правильну технічну екплуатацію, своєчасний та якісний ремонт і модернізацію устаткування. Вивчає розвиток виробництва хімічних видів продукції, що надходить на світовий ринок, її номенклатуру, ціни та перспективи збуту. Організовує підготовку висновків та пропозицій з розроблення та впровадження нових технологічних процесів, змінення діючих технологічних схем, впровадження нових державних стандартів, технічних умов на сировину, допоміжні матеріали, готову продукцію. Провадить роботу з механізації та автоматизації виробничих процесів, атестації та раціоналізації робочих місць, розповсюдження передових прийомів та методів праці, поліпшення її умов. Забезпечує контроль з ефективного використання основних та оборотних фондів виробництва, витрачання заробітної плати. Спільно з керівництвом підлеглих підрозділів та заінтересованих відділів підприємства розробляє пропозиції з удосконалення систем матеріального та морального заохочення працюючих. Забезпечує організацію роботи з охорони праці, охорони природи, виробничої санітарії та протипожежного захисту. Координує роботу цехів та служб виробництва.
Повинен знати: постанови та рішення уряду, які визначають основні напрями розвитку галузі, народного господарства України; постанови, розпорядження, накази та інші керівні, нормативні і методичні матеріали органів вищого рівня стосовно виробничо-господарської діяльності підприємства та виробництва; технологію виробництва продукції; номенклатуру сировини, матеріалів, напівфабрикатів, що витрачаються, та готової продукції, що випускається; нормативи витрат сировини, матеріалів, енергоресурсів; технічні вимоги до сировини, матеріалів та готової продукції; порядок подання та розгляду рекламацій з кількості та якості сировини і матеріалів, які надходять, та готової продукції, яка відвантажується; устаткування виробництва, його технічні характеристики та конструктивні особливості, правила технічної експлуатації та організацію ремонту; положення, інструкції та інші керівні матеріали з розроблення та оформлення нормативно-технічної документації; методи визначення економічної ефективності впровадження нової техніки та технології, наукової організації праці; порядок атестації якості промислової продукції; можливості застосування засобів обчислювальної техніки та методи проектування технологічних процесів з їх використанням; вітчизняні та світові досягнення науки і техніки в організації виробництва аналогічної продукції; перспективи технічного розвитку виробництва, програми та заходи з питань реалізації напівфабрикатів та продукції, в тому числі її нових видів, кон'юктуру і перспективи ринку хімічних видів сировини та продукції; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; порядок розроблення планів виробничо-господарської діяльності підприємства та виробництва; основи господарського розрахунку; чинні положення про оплату праці та форми матеріального стимулювання; основи трудового законодавства; правила внутрішнього трудового розпорядку; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту, вимоги з охорони навколишнього середовища.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за фахом - не менше 2 років.
2. НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛЕННЯ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво виробничою діяльністю відділення з виконання всіх встановлених планових завдань. Забезпечує вироблення продукції відповідно до вимог технічної документації та виробничих завдань. Забезпечує дотримання норм технологічного регламенту, норм витрат сировини, матеріалів, енергоресурсів. Контролює забезпеченість відділення технічною документацією, а також сировиною, матеріалами, комплектуючими виробами, енергоресурсами, тарою тощо, організовує їх раціональне витрачання, повне та рівномірне завантаження устаткування. Організовує працю та робочі місця підлеглого персоналу. Визначає виробничі завдання робітникам відділення, веде облік та контролює їх виконання. Стежить за ходом виробничих процесів. Вживає заходів щодо запобігання та усунення відхилень від запланованих режимів виробництва. Забезпечує дотримання правил технічної експлуатації устаткування, виконання графіків технічних оглядів та ремонтів, організовує підготовку та здавання устаткування в ремонт, приймання з ремонту та пуск його в роботу з оформленням відповідної документації. Бере участь у прийманні закінчених робіт з реконструкції відділення, з механізації та автоматизації виробничих процесів і ручних робіт, з ремонту технологічного устаткування. Аналізує результати виробничої діяльності відділення та виявляє резерви підвищення її ефективності. Бере участь в розробленні та впровадженні заходів з удосконалення організації виробництва, поліпшення умов праці, підвищення якості продукції. Провадить атестацію робочих місць, забезпечує на робочих місцях стан повітряного середовища відповідно до санітарних норм, розробляє та впроваджує заходи з доведення шкідливих виробничих факторів та умов праці до потрібного рівня. Контролює витрати фонду заробітної плати, установленого відділенню, забезпечує правильність та своєчасність оформлення первинних документів з обліку робочого часу, виробітку, заробітної плати, простоїв. Забезпечує та контролює дотримання робітниками відділення виробничої та трудової дисципліни, правил охорони праці, охорони природи, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази органів вищого рівня, методичні, нормативні та інші керівні матеріали стосовно виробничо-господарської діяльності відділення; технічні характеристики та вимоги до продукції, що випускається відділенням, технологію її виробництва; умови постачання продукції споживачам, правила декларування та митного оформлення вантажів; устаткування відділення, правила його технічної експлуатації та організацію ремонту; методи техніко-економічного і виробничого планування; господарський розрахунок; чинні положення з оплати праці; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; правила внутрішнього трудового розпорядку, основи трудового законодавства; порядок проведення робіт з атестації робочих місць, пільги та компенсації за працю у несприятливих умовах; правила та норми з охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту, вимоги з охорони навколишнього середовища.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за фахом - не менше 2 років.
3. НАЧАЛЬНИК УСТАНОВКИ
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво виробничою діяльністю технологічної установки. Забезпечує виконання плану в заданій номенклатурі, підвищення продуктивності праці, ритмічну роботу установки відповідно до технологічної карти, ефективне використання виробничих потужностей, економне використання сировини, енергоресурсів та матеріалів. Забезпечує повне завантаження і технічно правильне використання устаткування. Контролює дотримання технологічного процесу, виявляє відхилення від заданих режимів та інші порушення в роботі установки та забезпечує їх своєчасне усунення. Бере участь у визначенні обсягів ремонтних робіт, складанні графіків і дефектних відомостей на проведення капітального і планово-запобіжного ремонтів та контролює їх виконання. Забезпечує підготовлення апаратури і устаткування до планово-запобіжного та капітального ремонтів. Бере участь в розробленні та впровадженні заходів з удосконалення технологічного процесу, наукової організації праці та підвищення якості продукції, що випускається, аналізує результати виробничої діяльності. Забезпечує правильність та своєчасність оформлення первинної документації з ведення технологічного процесу, обліку робочого часу, виробітку. Здійснює розставлення персоналу по робочих місцях та доцільне його використання. Проводить виробничий інструктаж робітників з підвищення рівня їх технічних знань. Контролює дотримання робітниками виробничої і трудової дисципліни, правил та норм охорони праці, охорони природного середовища, виробничої санітарії та протипожежного захисту. Керує підлеглими працівниками.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази органів вищого рівня, методичні, нормативні та інші керівні матеріали стосовно виробничо-господарської діяльності установки; технологічну схему установки, контрольно-вимірювальні пристрої; схеми постачання установки водою, електроенергією, парою, повітрям; схеми промислової каналізації; обладнання установки та правила його експлуатації; комунікації установки; технологічний режим і технологічну карту установки; характеристику, властивості сировини і продукції, яка одержується, та державні стандарти на них; організацію та технологію ремонтних робіт; економіку, організацію виробництва, праці та управління; чинні положення з оплати праці та форми матеріального стимулювання; основи трудового законодавства; правила та норми з охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту та навколишнього середовища.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за фахом - не менше 2 років.
ПРОФЕСІОНАЛИ
1. ІНЖЕНЕР (ХІМІЧНІ ТЕХНОЛОГІЇ)
Завдання та обов'язки. Виконує розрахунки виробничих потужностей та завантаження устаткування по цехах і виробництвах підприємства. Розробляє технічну документацію з технології виробництва та контролю якості, прогресивні нормативи витрат сировини, матеріалів та енергоресурсів на одиницю продукції, яка випускається. Вносить своєчасно зміни та доповнення до чинних технологічних регламентів, схем та інструкцій по робочих місцях у зв'язку зі змінами в технологічних процесах і приписами органів вищого рівня. Бере участь в розгляданні технічних проектів на будівництво та реконструкцію виробництва. Готує вихідні дані для складання планів, кошторисів, заявок на матеріали, устаткування тощо. Виконує науково-дослідні та експериментальні роботи з удосконалення та інтенсифікації технології виробництва, якості готової продукції, освоєння нової техніки, зменшення витратних норм сировини, матеріалів та енергоресурсів, скорочення і використання відходів виробництва та з охорони навколишнього середовища. Бере участь у впровадженні розроблених технічних рішень у виробництво. Узагальнює досвід впровадження результатів дослідження та розроблених технічних рішень. Бере участь у проведенні атестації робочих місць, розробляє та впроваджує заходи з їх раціоналізації та скорочення застосування ручної праці. Вивчає спеціальну літературу та іншу науково-технічну інформацію, досягнення вітчизняної та світової науки і техніки з питань дослідження або розроблення. Бере участь у підготовленні публікацій, складанні заявок на винаходи та відкриття. Складає технічні звіти про виконану роботу за затвердженими формами та в установлені терміни. Додержується правил і норм охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту, виконує правила внутрішнього трудового розпорядку.
Повинен знати: методичні та нормативні матеріали, що регламентують виробничу діяльність підприємства; технологічні схеми та процеси, технологічні регламенти виробництва продукції; методи контролю процесу виробництва та контролю готової продукції; вимоги державних стандартів на сировину, матеріали та продукцію, що випускається; норми витрат сировини, матеріалів та енергоресурсів на одиницю продукції, що випускається; порядок розрахунку виробничих потужностей; методи дослідження та проведення експериментальних робіт; спеціальну науково-технічну та патентну літературу; вітчизняні та світові науково-технічні досягнення і передовий досвід з питань дослідження або розроблення в аналогічних галузях промисловості; порядок та правила розроблення, складання, ведення та оформлення технічної облікової та звітної документації; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; порядок проведення робіт з атестації робочих місць; основи трудового законодавства; правила та норми з охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту та захисту навколишнього природного середовища; правила внутрішнього трудового розпорядку.
Кваліфікаційні вимоги.
Провідний інженер (хімічні технології): повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією інженера (хімічні технології) I категорії - не менше 2 років.
Інженер (хімічні технології) I категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст): для магістра - без вимог до стажу роботи, спеціаліста - стаж роботи за професією інженера (хімічні технології) II категорії - не менше 2 років.
Інженер (хімічні технології) II категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст). Стаж роботи за професією інженера (хімічні технології) - не менше 1 року.
Інженер (хімічні технології): повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст) без вимог до стажу роботи.
2. ІНЖЕНЕР З ВИПРОБУВАННЯ ТА ОБРОБЛЕННЯ ПЛІВКИ
Завдання та обов'язки. Забезпечує методичне керівництво проявлячами плівки та контролює їх роботу з оброблення плівки в проявних машинах. Забезпечує своєчасне випробування готової продукції під час поопераційного та приймально-здавального контролю. Стежить за своєчасним забезпеченням робочих місць нормативно-технічною документацією. Контролює дотримання вимог нормативно-технічної документації на робочих місцях. Бере участь у розробленні та освоєнні нових технологічних процесів, впровадженні стандартів, технічних умов на готову продукцію. Досліджує причини браку у виробництві та провадить роботи із недопущення та забезпечення його зниження, а також поліпшення якості продукції. Навчає проявлячів плівки роботі на новому устаткуванні, стежить за правильною його експлуатацією. Веде обстеження робочих місць, перевіряє стан комунікацій, дотримання режимів хіміко-фотографічного оброблення плівки. Контролює дотримання правил і норм з охорони праці, протипожежного захисту та виробничої санітарії.
Повинен знати: стандарти, положення, інструкції та інші керівні матеріали з виробництва та контролю якості продукції підприємства; технологію виробництва продукції; основи фотографічного процесу оброблення світлочутливих матеріалів; основне технологічне устаткування для хіміко-фотографічного оброблення плівки, принципи його роботи; методи проведення випробувань та оброблення плівки; основи економіки, наукової організації праці та організації виробництва; основи трудового законодавства; правила та норми з охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги.
Провідний інженер з випробування та оброблення плівки: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією інженера з випробувань та оброблення плівки I категорії - не менше 2 років.
Інженер з випробування та оброблення плівки I категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст): для магістра - без вимог до стажу роботи, спеціаліста - стаж роботи за професією інженера з випробування та оброблення плівки II категорії - не менше 2 років.
Інженер з випробування та оброблення плівки II категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст). Стаж роботи за професією інженера з випробування та оброблення плівки - не менше 1 року.
Інженер з випробування та оброблення плівки: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст) без вимог до стажу роботи.
3. ІНЖЕНЕР-ТЕХНОЛОГ (ХІМІЧНІ ТЕХНОЛОГІЇ)
Завдання та обов'язки. Розробляє та впроваджує у виробництво технологічні процеси і режими з виробництва продукції, що випускається підприємством. Контролює дотримання технологічної дисципліни, правильну експлуатацію технологічного устаткування, ведення технологічних процесів відповідно до вимог нормативно-технічної документації на всіх стадіях виробництва. Складає плани розміщення устаткування, технічного оснащення та організації робочих місць. Розраховує виробничі потужності та завантаження устаткування. Бере участь в розробленні технічно обгрунтованих норм часу (виробітку), розраховує технічні норми витрат сировини, напівфабрикатів, матеріалів та енергоресурсів, економічну ефективність технологічних процесів, що проектуються. Розробляє технологічні нормативи, регламенти, інструкції та іншу технологічну документацію, вносить зміни в технічну документацію в зв'язку з коректуванням технологічних процесів та режимів виробництва. Узгоджує та затверджує розроблену технічну документацію. Проводить атестацію робочих місць, забезпечує на робочих місцях стан повітряного середовища відповідно до санітарних норм, бере участь в розробленні та впровадженні заходів з доведення шкідливих виробничих факторів та умов праці до допустимого рівня. Розробляє, переглядає і вносить зміни до робочих інструкцій. Бере участь у проведенні експериментальних робіт з освоєння нових технологічних процесів та впровадженні їх у виробництво, в розробленні планів нової техніки, організаційно-технічних заходів щодо освоєння виробничих потужностей, удосконалення технології та контролює їх виконання. Вивчає передовий вітчизняний та світовий досвід в галузі технології виробництва, розробляє та бере участь у впровадженні заходів з підвищення ефективності виробництва, які спрямовані на скорочення витрат сировини, зниження трудомісткості, підвищення продуктивності праці та якості продукції. Аналізує причини браку та випуску продукції низької якості, бере участь в розробленні заходів щодо запобігання та усунення цих причин, а також в розгляді рекламацій, що надходять на продукцію, яка випускається. Аналізує шляхи можливого зниження норм витрат сировини, матеріалів, енергоресурсів. Складає технічні звіти матеріальних витрат, статистичні звіти щодо охорони навколишнього середовища веде облікову документацію. Додержується правил і норм з охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази органів вищого рівня, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з технологічної підготовки і організації виробництва; технологію виробництва продукції підприємства; перспективи технічного розвитку підприємства; системи і методи проектування технологічних процесів і режимів виробництва; основне технологічне устаткування та принцип його роботи; типові технологічні процеси та режими виробництва; технічні вимоги до сировини, матеріалів та готової продукції; стандарти та технічні умови; нормативи витрат сировини, матеріалів та енергоресурсів; види браку та засоби щодо запобігання йому; порядок та методи проведення патентних досліджень; основи винахідництва; методи аналізу технічного рівня об'єктів техніки і технології; керівні матеріали з розроблення та оформлення технічної документації; вітчизняні та світові науково-технічні досягнення і передовий досвід в галузі прогресивної технології виробництва аналогічної продукції; основи економіки, наукової організації праці та організації виробництва; основи трудового законодавства; правила та норми з охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги.
Провідний інженер-технолог (хімічні технології): повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією інженера-технолога (хімічні технології) I категорії - не менше 2 років.
Інженер-технолог (хімічні технології) I категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст): для магістра - без вимог до стажу роботи, спеціаліста - стаж роботи за професією інженера-технолога (хімічні технології) II категорії - не менше 2 років.
Інженер-технолог (хімічні технології) II категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст). Стаж роботи за професією інженера-технолога (хімічні технології) - не менше 1 року.
Інженер-технолог (хімічні технології): повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст) без вимог до стажу роботи.
4. ХІМІК
Завдання та обов'язки. Проводить експериментальні дослідні та дослідницькі роботи з вишукування економічних та ефективних методів виробництва. Бере участь в розробленні та освоєнні нових технологічних процесів, впровадженні стандартів, технічних умов на сировину, яка використовується у виробництві, напівфабрикати та готову продукцію. Досліджує причини браку у виробництві та проводить роботу з забезпечення його зниження, збільшення виходу та поліпшення якості продукції, з заміни дефіцитних матеріалів іншими видами сировини та вишукуванню засобів утилізації відходів виробництва. Контролює правильність виконання хімічних аналізів. Виконує фізико-хімічні випробування, які пов'язані з лабораторним контролем відповідності якості сировини, матеріалів, напівфабрикатів та готової продукції чинним стандартам, технічним умовам, технологічним регламентам та інструкціям, а також пов'язані з контролем за вмістом шкідливих речовин у повітрі робочої зони виробничих приміщень підприємства та в санітарно-захисній зоні, в стічних водах, в грунті тощо. Контролює правильність проведення необхідних розрахунків за виконаними аналізами, випробуваннями та дослідженнями, аналізує одержані результати, систематизує їх та складає звіти. Розробляє нові та удосконалює діючі методи лабораторних аналізів, надає допомогу в освоєнні їх лаборантами. Стежить за правильною експлуатацією лабораторного обладнання та своєчасним направленням його на державну перевірку. Контролює виконання правил і норм з охорони праці, протипожежного захисту, виробничої санітарії та правил внутрішнього розпорядку функціонально підлеглими йому лаборантами.
Повинен знати: стандарти, положення, інструкції та інші керівні матеріали з виробництва та контролю якості продукції підприємства; технологію виробництва продукції; лабораторне обладнання та правила його експлуатації; технічні вимоги до сировини, матеріалів та готової продукції; методи і організацію дослідної роботи; методи проведення контролю готової продукції; порядок оформлення результатів лабораторного аналізу, та технічних звітів; вітчизняні та світові науково-технічні досягнення і передовий досвід у відповідній галузі виробництва та контролю аналогічної продукції; основи економіки, наукової організації праці та організації виробництва; основи трудового законодавства; правила та норми з охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги.
Провідний хімік: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією хіміка I категорії - не менше 2 років.
Хімік I категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст): для магістра - без вимог до стажу роботи, спеціаліста - стаж роботи за професією хіміка II категорії - не менше 2 років.
Хімік II категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст). Стаж роботи за професією хіміка - не менше 1 року.
Хімік: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст) без вимог до стажу роботи.
ФАХІВЦІ
1. ЛАБОРАНТ (ХІМІЧНІ ТА ФІЗИЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ)
Завдання та обов'язки. Виконує за затвердженими методиками лабораторні аналізи, випробування, виміри сировини, матеріалів та готової продукції, а також проводить аналізи невідомих речовин (технологічні осади, рідини тощо), які не затверджені методикою виконання вимірювань (МВВ), проводить відбір проб за схемами технологічного процесу діючого виробництва або дослідної установки. Контролює якість сировини, напівфабрикатів та продукції, яка випускається, матеріалів, продукції, яка передається із цеха в цех. Бере участь у збиранні та обробленні матеріалів під час досліджень відповідно до затвердженої програми роботи. Освоює сучасні методи контролю, стежить за робочим станом лабораторного обладнання і здійснює його налагодження. Готує обладнання (прилади, апаратуру) до проведення експериментів, здійснює його перевірку та просте регулювання згідно з інструкціями та іншою технічною документацією. Бере участь у виконанні експериментів, здійснює необхідні підготовчі і допоміжні операції, проводить спостереження, фіксує показання приладів, веде робочі журнали. Обробляє, систематизує та оформляє відповідно до методичних рекомендацій результати аналізів, випробувань, вимірів, що проводяться. Здійснює різні обчислювальні та графічні роботи, які пов'язані з дослідженнями та експериментами, що виконуються.
Повинен знати: методичні, нормативні, керівні, а також довідкові матеріали за тематикою роботи; основи технології виробництва, технічні вимоги до сировини, матеріалів та готової продукції; методи проведення аналізів, випробувань та інших видів досліджень; чинні стандарти і технічні умови на технічну документацію, яка розробляється, порядок її оформлення; лабораторне обладнання, яке використовується в роботі, контрольно-вимірювальну апаратуру та правила експлуатації і налагодження; методи і засоби виконання технічних розрахунків, обчислювальних та графічних робіт; основи економіки, наукової організації праці та організації виробництва; основи трудового законодавства; правила експлуатації обчислювальної техніки; правила та норми з охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту, правила надання першої долікарської допомоги постраждалим під час нещасного випадку.
Кваліфікаційні вимоги.
Лаборант I категорії (хімічні та фізичні дослідження): базова або неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр або молодший спеціаліст). Стаж роботи за професією лаборанта II категорії (хімічні та фізичні дослідження) - не менше 1 року.
Лаборант II категорії (хімічні та фізичні дослідження): базова або неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр або молодший спеціаліст). Для бакалавра - без вимог до стажу роботи, молодшого спеціаліста - стаж роботи за професією лаборанта (хімічні та фізичні дослідження) - не менше 2 років.
Лаборант (хімічні та фізичні дослідження): неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (молодший спеціаліст). Без вимог до стажу роботи.
РОБІТНИКИ
1. АПАРАТНИК АБСОРБЦІЇ
2-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде окремі операції технологічного процесу абсорбції речовин із газової суміші. Подає в апарати газ і абсорбуючі рідини, підтримує їх температуру та концентрацію на необхідному рівні. Чистить та змазує устаткування та комунікації. Готує устаткування до ремонту.
Повинен знати: технологічні властивості сировини та готової продукції; будову, принцип роботи устаткування, яке обслуговується.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес вбирання речовин та газової суміші водою, маслом та розчинами кислот в абсорберах різної конструкції, у разі потреби провадить десорбцію абсорбентів під керівництвом апаратника вищої кваліфікації. Стежить за температурою та концентрацією газу і абсорбуючих рідин. Контролює роботу розбризкуючих пристроїв, насосів та вентиляторів, герметичність апаратури та комунікацій, рівень рідин у збірниках. Контролює хід технологічного процесу за контрольно-вимірювальними приладами та візуальним спостереженням. Відбирає готовий продукт і передає його на склад або подальше перероблення. Відбирає проби. Обслуговує абсорбційні камери або башти, десорбери, насоси, відстійники, збірники, сховища кислот, вентилятори, комунікації та інше устаткування. Здає устаткування в ремонт.
Повинен знати: технологічну схему виробництва продукту; суть процесу, який обслуговується; технологічні властивості сировини та готової продукції; будову устаткування, яке обслуговується; способи усунення дрібних несправностей у роботі устаткування; правила відбору проб; правила здавання устаткування в ремонт та приймання з ремонту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника абсорбції 2 розряду - не менше 1 року.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес вбирання речовин із розчину або газової суміші водою, лугом, розчинами кислот в абсорберах різної конструкції. Провадить попереднє очищення газу від пилу, подає його в абсорбери. Готує абсорбуючі рідини певного складу та концентрації. Регулює подавання води або кислоти на зрошення в абсорбери. Контролює та регулює параметри процесу абсорбції: температуру газу, його розрідження, тиск, вакуум в абсорбері за показаннями контрольно-вимірювальних приладів та результатами аналізів. Уловлює бризки зрошуючих рідин і туману. Передає готовий продукт на склад, зливає продукт в цистерну або сховище або відправляє його споживачам. Розраховує кількість кислоти, яка подається на абсорбцію, кількість води, необхідної для зрошення абсорбційних башт і для нейтралізації водооборотної води. Підраховує кількість готової продукції.
Визначає концентрацію кислоти за показаннями контрольно-вимірювальних приладів та перераховує за таблицями. Обслуговує устаткування: абсорбери, бризкоуловлювачі, напірні баки, зрошувальні та газові холодильники, пильники газо- і повітродувки, насоси та інше устаткування, контрольно-вимірювальні прилади, арматуру та комунікації. Здійснює керування устаткуванням та регулює його вручну за допомогою контрольно-вимірювальних приладів або дистанційно з переходом на ручне. Провадить аналізи. Виявляє та усуває несправності у роботі устаткування та комунікацій. Виконує дрібний ремонт устаткування. Приймає устаткування з ремонту. Керує апаратниками нижчої кваліфікації.
Повинен знати: технологічну схему виробництва; фізико-хімічні основи, суть і параметри процесу абсорбції; будову основного і допоміжного устаткування, контрольно-вимірювальних приладів; схему арматури та комунікацій на дільниці, яка обслуговується; фізико-хімічні та технологічні властивості сировини, напівпродуктів та готової продукції; вимоги до сировини, готової продукції; методику проведення аналізів та розрахунків; правила здавання устаткування в ремонт та приймання з ремонту.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника абсорбції 3 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт.
Уловлювання бензолу з абгазів.
5-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес абсорбції соляною кислотою, міцною сірчаною кислотою, концентрованою аміачною водою, розчином їдкого натру, розсолом та іншими в абсорберах різної конструкції великої продуктивності або які знаходяться під великим тиском. Перевіряє герметичність абсорбційної системи, правильність показань контрольно-вимірювальних приладів шляхом контрольних аналізів. Приймає газ, попередньо очищає його промиванням, осушує. Приймає кислоту та інші зрошуючі рідини та провадить їх дозування. Стежить за роботою абсорбційної системи. Контролює та реґулює густину зрошення в очищувальних колонах та абсорберах, опір у системі, температуру та концентрацію газу і кислот та інших параметрів технологічного процесу за показаннями контрольно-вимірювальних приладів та результатами аналізів. Уловлює, очищає відхідні гази, відкачує конденсат за призначенням. Доводить продукт, який отримується, до потрібної концентрації і передає готову продукцію у виробництво, сховище, залізничні цистерни або на розфасування. Розраховує сировину для виробництва готової продукції, температурний режим залежно від кількості працюючих печей, визначає питому вагу кислот за ареометром і розраховує згідно з таблицями концентрацію кислот у збірниках та інші параметри, які передбачені технологією. У разі потреби зупиняє абсорбційні колони та вмикає їх в роботу після зупинки з доведенням їх роботи до нормального технологічного режиму. Регулює процеси з пульта дистанційного керування, який обладнаний контрольно-вимірювальними та реєструючими приладами, або вручну. Періодично промиває очищувальні системи. Контролює та координує роботу промивного, сушильного, абсорбційного та інших суміжних відділень. Обслуговує абсорбційні та очищувальні системи, устаткування уловлювання та очищення відхідних газів, припливно-витяжну і аварійну вентиляційні системи, вакуумні насоси, підігрівники та холодильники, теплообмінники, системи пожежогасіння та локалізації хлорної хвилі, комунікації та інше устаткування. Усуває несправності у газових лініях та кислотних комунікаціях, ремонтує та заміняє їх. Вимикає системи підчас зупинки на ремонт. Готує устаткування до ремонту провадить дрібний ремонт та технічне обслуговування.
Повинен знати: технологічну схему виробництва; суть технологічних процесів; фізико-хімічні властивості абсорбуючих рідин та готового продукту; будову та конструктивні особливості устаткування, яке обслуговується, та контрольно-вимірювальних приладів; правила та способи контролю та регулювання процесів, які обслуговуються, правила та методику проведення розрахунків, які передбачені технологією; правила вимикання та вмикання устаткування під час зупинки системи на ремонт і пуск її в роботу; технічні умови на сировину та готовий продукт, правила здавання устаткування в ремонт та приймання з ремонту;
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника абсорбції 4 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт.
1. Водна і лужна абсорбція формальдегіду з абгазів.
2. Уловлювання дивінілбензолу, дихлоретану, бензолу, метанолу з абгазів у вугільному адсорбері.
3. Уловлювання сірчаного ангідриду з абгазів концентрованою сірчаною кислотою.
4. Уловлювання стиролу з абгазів концентрованою сірчаною кислотою - стиснення та осушування атмосферного повітря за допомогою селікагелю.
5. Уловлювання хлористого водню з абгазів розчином їдкого натру.
6. Уловлювання хлору з абгазів розчином їдкого натру.
6-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде процес абсорбції у виробництвах етилового та ізопропілового спирту, слабкої азотної та фумарової кислот, капролактаму та інших продуктів з одночасним керівництво роботою апаратників, які зайняті абсорбцією, гідролізом, випарюванням, відгонкою та іншими суміжними процесами з метою забезпечення ритмічної та синхронної роботи відділення абсорбції. Готує устаткування до ремонту, приймає з ремонту.
Повинен знати: технологічну схему та технологічні процеси виробництва на дільницях, які обслуговуються; фізико-хімічні властивості газів, абсорбуючих рідин та готового продукту, який отримується; питомі норми витрат; кінематичні схеми устаткування, яке обслуговується; параметри технологічного режиму, правила та способи контролю і регулювання процесів, які обслуговуються; правила вимикання та вмикання устаткування під час зупинки системи на ремонт і пуск її в роботу, стан резервного устаткування; правила керування процесом з дистанційного пульта; правила відбору проб; державні стандарти і технічні умови на сировину та готову продукцію; правила здавання устаткування в ремонт та приймання з ремонту.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника абсорбції 5 розряду - не менше 1 року.
Приклади робіт.
1. Абсорбція дивінілу спиртом з контактного газу з одночасним здійсненням керівництва роботою апаратників абсорбції та інших суміжних процесів.
2. Абсорбція етилену, пропілену, ізобутилену сірчаною кислотою у виробництві етилового та ізопропілового спирту з одночасним здійсненням керівництва роботою апаратників абсорбції та інших суміжних процесів.
3. Водна і лужна абсорбція у виробництві капролактаму з одночасним, керівництвом роботою апаратників абсорбції та інших суміжних процесів.
4. Водна і лужна абсорбція у виробництві слабкої та фумарової кислот.
5. Осушування (збезводнювання) брому, який містить у собі воду та органічні домішки, - абсорбція води та очищення від органічних домішок сірчаною кислотою та доведення вмісту води та органічних домішок до норм, які передбачені державними стандартами.
СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ
1. АПАРАТНИК АБСОРБЦІЇ (ВИРОБНИЦТВО КАРБАМІДУ) 5-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес абсорбції в умовах вибухонебезпечних та шкідливих сумішей з підвищеним тиском в апаратах колонного типу. Веде технологічний процес десорбції та гідролізу слабких розчинів вуглеамонійних солей і розчинів карбаміду. Здійснює перевірку герметичності абсорбційних та десорбційних систем, прийняття газів з установки ректифікації та їх очищення аміачною водою та розчином карбаміду. Веде спостереження за роботою абсорбційної та десорбційної систем. Контролює та регулює зрошення тарілок в абсорбері та десорбері, температуру і тиск в абсорбційній та десорбційній системах, концентрацію газів та інших параметрів технологічного процесу за показаннями контрольно-вимірювальних приладів та результатами аналізів. Регулює процеси з пульта дистанційного керування, який обладнаний контрольно-вимірювальними та реєструючими приладами, або вручну. Провадить поглинання, очищення вхідних газів від аміаку, двоокису вуглецю і карбаміду. Обслуговує гідролізер, десорбери першого та другого ступеня, підігрівники та холодильники, які входять до схеми абсорбції та гідролізу. Виявляє та усуває неполадки в роботі устаткування.
2. АПАРАТНИК АДСОРБЦІЇ
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес адсорбції під керівництвом апаратника вищої кваліфікації. Бере участь у підготовці адсорбента до завантаження його в апарати. Бере участь у подаванні в апарати газів, які очищуються, або рідин. Чистить устаткування. Обслуговує технологічне устаткування. Готує устаткування до ремонту. Відбирає проби. Очищає апарати від шламу.
Повинен знати: технологічну схему виробничої дільниці; фізико-хімічні основи і суть процесу, який обслуговується; фізико-хімічні та технологічні властивості сировини і адсорбентів; будову, і принцип роботи основного та допоміжного устаткування; правила і відбору проб.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес адсорбції - уловлює газоподібні або рідкі продукти поверхнею твердих вбирачів. Готує адсорбент, завантажує його в апарати. Подає в апарати гази, які очищуються і розділяються, або рідини, стежить за ходом процесу, вимикає апарати в міру насичення адсорбента і зниження якості очищення, виділяє (десорбцює) адсорбовані продукти продуванням апаратів парою. Провадить конденсацію парів, отримання адсорбованих продуктів відстоюванням конденсату або його перегонкою. Уловлює або очищає (осушує) гази, які виділяються у ході процесу, нейтралізує стічні води, передає розділені (очищені) продукти на наступні операції або на склад. Провадить аналізи. Контролює хід технологічного процесу за показаннями контрольно-вимірювальних приладів та результатами аналізів. Обслуговує адсорбери, конденсатори, перегінні апарати, скрубери, насоси та інше устаткування. Усуває несправності у роботі устаткування та комунікацій. Приймає устаткування з ремонту. Керує апаратниками нижчої кваліфікації.
Повинен знати: технологічну схему виробничої дільниці; фізико-хімічні основи і суть процесу, який обслуговується; фізико-хімічні та технологічні властивості сировини і адсорбентів; будову, принцип роботи основного та допоміжного устаткування, контрольно-вимірювальних приладів та схему комунікацій; технологічний режим, правила регулювання технологічного процесу; правила відбору проб; методику проведення аналізів; правила здавання устаткування в ремонт та приймання з ремонту.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника адсорбції 3 розряду - не менше 1 року.
3. АПАРАТНИК АКТИВАЦІЇ
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес активації різних продуктів соляною кислотою. Завантажує сировину і активуючий склад в апарат, подає пару на обігрівання під час постійного перемішування реакційної маси. Стежить за ходом технологічного процесу візуально та за показаннями контрольно-вимірювальних приладів. Регулює температурний режим процесу подавання пари в оболонку апарата. Відстоює одержану суспензію. Промиває масу водою, фільтрує, сушить, розмелює та затарює активований продукт. Відбирає проби. Розраховує кількість соляної кислоти та води, яка подається на промивання суспензії. Обслуговує апарати активації, центрифуги, вакуум-сушильні шафи, теплообмінники, вимірники, дозувальні пристрої. Усуває несправності у роботі устаткування. Промиває апарати, чистить та змазує механізми.
Повинен знати: технологічний процес активації; будову, принцип роботи основного та допоміжного устаткування на дільниці, яка обслуговується; призначення контрольно-вимірювальних приладів та схему комунікацій; правила відбору проб для контролю процесу; методику розрахунку сировини; фізико-хімічні властивості сировини та активованого продукту.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес активації бавовняної та деревної целюлози оцтовою кислотою, активації трегерного каталізатора в реакторі трубчастого типу або одночасно веде технологічний процес активації глини "КІЛ" і десорбції рідини СГС з відпрацьованої глини "КІЛ" та активованого вугілля. Приймає та готує сировину і матеріали. Перевіряє чистоту активатора. Настроює двигуни мішалки на задану швидкість. Завантажує активатори компонентами. Регулює режими температури оболонки активатора та охолоджуючих компонентів, швидкість та об'єм повітря, яке надходить в активатор, кількість і час подавання активаторів, швидкість подавання матеріалів. Вивантажує готовий продукт передавлюванням через фільтри пневмотранспортом в ємкість. Усуває несправності у роботі устаткування та комунікацій. Готує устаткування до ремонту.
Повинен знати: технологічний процес активації; будову та конструктивні особливості устаткування та контрольно-вимірювальних приладів; методику розрахунку дозованих компонентів; послідовність операцій з підготовлення та завантаження активаторів; правила регулювання процесу; правила зберігання сировини; правила вивантаження готового продукту; технічні умови на сировину, активатори та готовий продукт; правила здавання устаткування в ремонт та приймання з ремонту.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника активації 3 розряду - не менше 1 року.
5-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес активації бавовняної та деревної целюлози оцтовою кислотою або активації трегерного каталізатора у реакторі трубчастого типу з одночасним керівництвом апаратниками нижчої кваліфікації. Заміряє витрати сировини та вихід готового продукту. Керує технологічним процесом відповідно до робочих інструкцій. Розраховує дозовані компоненти. Приймає устаткування з ремонту.
Повинен знати: технологічний процес активації; кінематичні схеми устаткування та контрольно-вимірювальних приладів; методику розрахунку дозованих компонентів; правила регулювання процесу; правила проведення контрольних аналізів; державні стандарти на сировину, активатори та готовий продукт; правила здавання устаткування в ремонт та приймання з ремонту.
Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією апаратника активації 4 розряду - не менше 1 року.
4. АПАРАТНИК АЛКІЛУВАННЯ
3-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес алкілування у кислому середовищі. Завантажує сировину та реагенти в апарати, у разі потреби підігріває реакційну масу. Розраховує добавки, для реакції, Контролює параметри технологічного процесу: температуру, тиск, концентрацію за показаннями контрольно-вимірювальних приладів та результатами аналізів. Відбирає проби для аналізів. Вивантажує готовий продукт для наступних процесів. Пускає, зупиняє і стежить за роботою устаткування, яке обслуговується. Усуває несправності у роботі устаткування.
Повинен знати: технологічний процес алкілування; будову основного і допоміжного устаткування; правила відбору проб; технічні умови на готовий продукт; фізико-хімічні та технологічні властивості сировини.
Кваліфікаційні вимоги. Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.
4-й розряд
Завдання та обов'язки. Веде технологічний процес алкілування і керує апаратниками нижчої кваліфікації під час ведення технологічного процесу алкілування у кислому середовищі. Приймає та готує сировину і реагенти. Вивантажує продукт стиснутим азотом на промивання або нейтралізацію. Розраховує добавки для завершення реакції. Пускає, зупиняє і стежить за роботою алкілаторів, відстійників, розкладників, нейтралізаторів, сушарок, насосів та іншого устаткування, яке обслуговується. Виявляє, усуває несправності у роботі устаткування та комунікацій. Готує устаткування до ремонту, приймає з ремонту.
Повинен знати: технологічну схему виробництва дільниці, яка обслуговується, та суть процесу алкілування; будову, принцип роботи устаткування; правила відбору проб; державні стандарти і технічні умови на готовий продукт; фізико-хімічні і технологічні властивості сировини; правила здавання устаткування в ремонт та приймання з ремонту.