• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Демяненка Володимира Миколайовича щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ у взаємозвязку з положеннями Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ

Конституційний Суд України  | Ухвала від 17.09.2019 № 251-3(I)72019
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 17.09.2019
  • Номер: 251-3(I)72019
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Конституційний Суд України
  • Тип: Ухвала
  • Дата: 17.09.2019
  • Номер: 251-3(I)72019
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
УХВАЛА
ТРЕТЬОЇ КОЛЕГІЇ СУДДІВ
ПЕРШОГО СЕНАТУ
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
Про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Дем'яненка Володимира Миколайовича щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ у взаємозв'язку з положеннями Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ
м. К и ї в
17 вересня 2019 року
№ 251-3(I)72019
Справа № 3-199/2019(4626/19)
Третя колегія суддів Першого сенату Конституційного Суду України у складі:
Литвинова Олександра Миколайовича - головуючого,
Завгородньої Ірини Миколаївни - доповідача,
Кривенка Віктора Васильовича,
розглянула на засіданні питання про відкриття конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Дем'яненка Володимира Миколайовича щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (Відомості Верховної Ради України, 2016 р., № 4, ст. 43) у взаємозв'язку з положеннями Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490) зі змінами.
Заслухавши суддю-доповідача Завгородню І.М. та дослідивши матеріали справи, Третя колегія суддів Першого сенату Конституційного Суду України
установила:
1. Дем'яненко В.М. звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ (далі - Закон № 889) у взаємозв'язку з положеннями Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ зі змінами (далі - Закон № 3723).
Згідно зі статтею 90 Закону № 889 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Автор клопотання зазначає, що внаслідок нормативного регулювання, передбаченого оспорюваним положенням Закону № 889, державні службовці втратили право на перерахунок призначеної пенсії на підставі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, яке було встановлено на законодавчому рівні на час призначення їм таких пенсій. На думку суб'єкта права на конституційну скаргу, оспорюваним положенням Закону № 889 обмежено право державних службовців на отримання гідного рівня пенсійного забезпечення, порушено конституційні принципи незворотності дії законів у часі, юридичної визначеності та передбачуваності, легітимних очікувань, недопустимості звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. З огляду на це Дем'яненко В.М. просить перевірити положення статті 90 Закону № 889 на відповідність вимогам частин другої, третьої статті 8, статті 21, частин другої, третьої статті 22, статті 24, частини першої статті 46, статті 48, частини першої статті 58 Конституції України.
2. Вирішуючи питання щодо відкриття конституційного провадження у справі, Третя колегія суддів Першого сенату Конституційного Суду України виходить із такого.
У Законі України "Про Конституційний Суд України" передбачено, що конституційна скарга має містити, зокрема, конкретні положення закону України, які належить перевірити на відповідність Конституції України, та конкретні положення Конституції України, на відповідність яким належить перевірити закон України; обґрунтування тверджень щодо неконституційності закону України (його окремих положень) із зазначенням того, яке з гарантованих Конституцією України прав людини, на думку суб'єкта права на конституційну скаргу, зазнало порушення внаслідок застосування закону (пункти 5, 6 частини другої статті 55).
2.1. Дем'яненко В.М. звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення статті 90 Закону № 889 у взаємозв'язку з положеннями Закону № 3723.
Однак у конституційній скарзі не вказано, які конкретно положення Закону № 3723 мають бути предметом конституційного контролю.
Таким чином, Дем'яненко В.М. не дотримав вимог пункту 5 частини другої статті 55 Закону України "Про Конституційний Суд України".
2.2. У конституційній скарзі Дем'яненка В.М. обґрунтування невідповідності положення статті 90 Закону № 889 вимогам частин другої, третьої статті 8, статті 21, частин другої, третьої статті 22, статті 24, частини першої статті 46, статті 48, частини першої статті 58 Конституції України зводиться до цитування окремих положень Основного Закону України, міжнародних актів, посилань на рішення Конституційного Суду України, висловлення оціночних міркувань щодо звуження змісту та обсягу соціальних гарантій державних службовців, які існували на час призначення їм пенсій, обмеження їх права на достатній життєвий рівень, а також стосовно питань зміни механізму реалізації соціально-економічних прав, що не є аргументами, які підтверджували б неконституційність оспорюваного положення Закону № 889.
Крім того, Дем'яненко В.М. не вказав, у чому полягає зв'язок між Законом № 889, у тому числі його статтею 90, та положеннями Основного Закону України, а також не навів логічних аргументів щодо того, як саме зазначена норма Закону № 889 призвела до звуження змісту та обсягу соціальних гарантій державних службовців в аспекті перерахунку призначених їм пенсій. Отже, суб'єкт права на конституційну скаргу не дотримав вимог пункту 6 частини другої статті 55 Закону України "Про Конституційний Суд України".
Таким чином, є підстави для відмови у відкритті конституційного провадження у справі за пунктом 4 статті 62 Закону України "Про Конституційний Суд України" - неприйнятність конституційної скарги.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 147, 151-1, 153 Конституції України, на підставі статей 7, 32, 37, 50, 55, 56, 61, 62, 77, 86 Закону України "Про Конституційний Суд України", відповідно до § 45, § 56 Регламенту Конституційного Суду України Третя колегія суддів Першого сенату Конституційного Суду України
ухвалила:
1. Відмовити у відкритті конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Дем'яненка Володимира Миколайовича щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ у взаємозв'язку з положеннями Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ зі змінами на підставі пункту 4 статті 62 Закону України "Про Конституційний Суд України" - неприйнятність конституційної скарги.
2. Ухвала Третьої колегії суддів Першого сенату Конституційного Суду України є остаточною.
ТРЕТЯ КОЛЕГІЯ СУДДІВ
ПЕРШОГО СЕНАТУ
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ