• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Інструкція N 1 з організації емісійно-касової роботи в установах банків України

Національний банк України  | Інструкція від 07.07.1994 № 129 | Документ не діє
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
І Н С Т Р У К Ц І Я
N 129 від 07.07.94
м.Київ
Затверджено
постановою Правління
Національного банку України
N 129 від 07.07.94 р.
Інструкція N 1 з організації емісійно-касової
роботи в установах банків України
( Із змінами, внесеними згідно з документом Нацбанку N 255 ( v0255500-95 , v0131500-95 ) від 31.05.95 Постановами Нацбанку N 347 ( v0411500-96 ) від 30.12.96 N 146 ( v0440500-97 ) від 12.05.97 N 318 ( z0452-97 ) від 26.09.97 N 333 ( z0513-97 ) від 13.10.97 N 403 ( z0603-97 ) від 12.12.97 N 243 ( z0432-98 ) від 23.06.98 N 368 ( z0647-98 ) від 15.09.98 N 402 ( z0648-98 ) від 30.09.98 N 395 ( z0649-98 ) від 28.09.98 )
Глава I
Загальні положення
1. Ця Інструкція розроблена згідно з Законом України "Пробанки і банківську діяльність" ( 872-12 ), Статутом Національногобанку України ( 1605-12 ), іншими законодавчими актами України,нормативними документами Національного банку України.
2. Інструкція визначає порядок здійснення Республіканськимбанком Криму, регіональними управліннями, установами НБУ іустановами всіх інших банків емісійних і касових операцій, правилінкасації грошової виручки, перевезення і пересилання цінностей,виконання операцій з іноземною валютою і документами в іноземнійвалюті, дорогоцінними металами та дорогоцінними каменями, контролюза збереженням і додержанням емісійно-касової дисципліни.
3. Інструкція є єдиним нормативним документом для всіх банківта установ, які проводять операції з готівкою національної ііноземної валюти, коштовностями та іншими цінностями.
4. Національний банк України, якому належить монопольне правовипуску в готівковий обіг грошових білетів і монет, здійснюєконтроль за виконанням установами банків, які проводять операції зготівкою, правил і порядку емісійно-касової роботи, встановленихцією Інструкцією.
5. Для здійснення емісійно-касових операцій, операцій зіноземною валютою і платіжними документами в іноземній валюті таоперацій з коштовностями застосовуються бланки єдиної форми,виготовлені друкарським способом або на комп'ютері, згідно здодатками до цієї Інструкції.
( Пункт 5 із змінами, внесенимизгідно з Постановою Нацбанку N 347 ( v0411500-96 ) від 30.12.96 )
6. Керівники установ банків повинні приділяти особливу увагупідбору на касову і інкасаторську роботу виключно чесних танадійних працівників. У кожній установі банку на касових іінкасаторських працівників, водіїв заводиться особова справа, вякій знаходяться такі документи: заява про прийняття на роботу,автобіографія, копія наказу про призначення на посаду, виписки зпротоколу про прийняття заліку щодо знання цієї Інструкції,фотокартка, договір про матеріальну відповідальність за формамидодатків N 7 або N 64, а також характеристика (якщо воназапитувалась) з останнього місця роботи.
7. Головний бухгалтер установи банку здійснює контроль засвоєчасною передачею в касу зразків підписів працівників банку,які мають право підпису касових документів, а також слідкувати засвоєчасним вилученням анульованих зразків підписів.
Глава II
Порядок здійснення касових операцій
Розділ 1. Порядок здійснення операцій в приходних касах
8. Приходні касові документи виписуються в одному або в двохпримірниках (під копірку). Записи ведуться з великої літериобов'язково з початку рядка, чітко без скорочень, вільне місцепрокреслюється. В ордерах, об'явах, квитанціях, повідомленняхніякі виправлення недопустимі. В інших документах помилкивиправляються шляхом закреслення та написання вгорі правильноготексту або цифри. Всі виправлення засвідчуються підписомпрацівника, що зробив їх, а в необхідних випадках - і працівника,що проконтролював цю операцію.
Приходні каси здійснюють приймання і перерахування готівкипротягом операційного дня. Приймання грошей проводиться за такимидокументами:
а) від підприємств, об'єднань, організацій, установ у сплатубудь-яких платежів - за Об'явами на внесення готівки (додаток N 1)з видачею квитанції. При внесенні громадянами грошей до вкладівтакож за об'явами на внесення готівки або за приходними ордерами(додаток N 2). Після цього робиться запис у вкладній книжці;
б) внески для зарахування на субрахунок різноманітних фондів- за Об'явами на внесення готівки, на якій, крім підписувідповідального виконавця, повинна бути віза головного бухгалтера(його заступника) або начальника операційного відділу установибанку;
( Підпункт "в" пункту 8 розділу 1 глави II виключено напідставі Постанови Нацбанку N 368 ( z0647-98 ) від 15.09.98 )
( Підпункт "в" пункту 8 розділу 1 глави II виключено напідставі Постанови Нацбанку N 368 ( z0647-98 ) від 15.09.98 ) в)платежі від населення - за Повідомленнями (додаток N 3)
з видачеюквитанції;
г) всі інші надходження грошей, в тому числі і відпрацівників банку - за Приходними касовими ордерами (додаток N 4)з видачею підписаних касиром копій приходних касових ордерів звідбитком печатки касира.
9. При внесенні грошей за об'явами на внесення готівки длязарахування на рахунки операційні працівники перевіряють іоформлюють документи відповідно до вказівок по веденнюбухгалтерського обліку. Після цього об'ява з квитанцією і ордеромпередається до каси.
10. Касир, що одержав внутрішнім порядком приходні документи,зобов'язаний: перевірити наявність і тотожність підписівопераційних працівників наявним у нього зразкам; звіритивідповідність вказаних в них сум цифрами і літерами; викликатиособу, яка вносить гроші, і прийняти від неї гроші поаркушнимперерахуванням.
Якщо клієнт здає гроші до каси банку за кількома приходнимидокументами для зарахування на різні рахунки, касир приймає грошіза кожним документом окремо. Всі прийняті раніше гроші маютьзберігатися в шухлядах столу або в металевих шафах, сейфах, якіповинні замикатися. Робоче місце касира повинно бути обладнанетак, щоб клієнт міг спостерігати за прийманням грошей.
На столі касира не може бути інших грошей, крім тих, щоприймаються від особи, яка вносить гроші.
11. Після приймання грошей касир звіряє суму, вказану вприходному документі, з сумою, фактично виявленою при рахуванні.При відповідності сум касир підписує об'яву, квитанцію і ордер донеї, ставить на квитанції печатку і видає її особі, яка внеслагроші. Ордер до об'яви касир надсилає відповідальному працівнику,який веде касовий журнал, а об'яву залишає в себе.
12. Якщо у здавальника встановлено розбіжності між сумоюготівки і сумою, вказаною в документі, а також при виявленнінеплатіжних і фальшивих грошей, йому пропонується знову переписатидокумент, фальшиві білети клієнту не повертаються, оформляєтьсядовідка в 2-х примірниках, на підставі якої зараховуються напозабалансовий рахунок N 9819 і зберігаються в установі банку допередачі правоохоронним органам. Копія довідки видаєтьсяздавальнику грошей з печаткою касира приходної каси. Первіснийдокумент касир перекреслює і на звороті квитанції до цьогодокумента проставляє фактично прийняту суму грошей і підписуєквитанцію. Об'ява, квитанція і ордер передаються операційномупрацівнику, який викреслює попередньо вказану суму і записує новусуму внеску, оформлює знов одержані документи і надсилає їх докаси.
( Абзац перший пункту 12 із змінами, внесеними згідно зПостановами Нацбанку N 347 ( v0411500-96 ) від 30.12.96, N 430( z0603-97 ) від 12.12.97 )
Республіканський банк Криму, регіональні управління, установиНБУ та установи банків повинні вилучати з обігу підроблені чифальшиві банкноти та монети (фальшиві гроші).
У випадку виявлення фальшивих грошей касир повинен терміноводоповісти про це керівнику установи банку для вжиття необхіднихзаходів з обов'язковим повідомленням правоохоронних органів.
Неплатіжні грошові білети і монети, виявлені касиром приприйманні, передаються завідуючому касою для перевірки. У разіпідтвердження завідуючим касою цих грошей неплатіжними на нихпроставляється штамп "В обміні відмовлено" із зазначеннямнайменування установи банку, дати і підпису особи, яка прийняларішення, після чого вказані білети і монета надсилаються наекспертизу.
( Пункт 12 доповнено абзацом четвертим згідно зПостановою Нацбанку N 347 ( v0411500-96 ) від 30.12.96 )
13. Якщо клієнтом гроші до каси банку не були внесені,приходні документи касир повертає операційним працівникам дляз'ясування. Після з'ясування на квитанціях за підписами керівникаі головного бухгалтера установи банку або їх заступниківвказуються причини, з яких гроші не були внесені. У цих випадкахзаписи в касових журналах викреслюються, приходні документизнищуються.
Касири ведуть щоденні записи прийнятих і зданих грошових сумв окремій Книзі обліку прийнятих і виданих грошей (цінностей)(додаток N 5). Книги ведуться до повного їх використання,зберігаються після закінчення 12 місяців в установі банку.
( Абзац другий пункту 13 із змінами, внесеними згідно зПостановою Нацбанку N 347 ( v0411500-96 ) від 30.12.96 )
Наприкінці операційного дня на підставі прийнятих документівкасир складає Довідку касира приходної каси про суму прийнятихгрошей та кількість документів, які надійшли до каси, (додатокN 6) і звіряє суму за довідкою з сумою прийнятих ним грошей.Довідка підписується касиром, а вказані в ній касові оборотизвіряються ним з записами в касових журналах операційнихпрацівників. Звірення оформлюється підписами касира в касовихжурналах і операційних працівників на довідці касира.
В довідці касира приходної каси надходження грошей дорізноманітних фондів виділяються і показуються касиром окремимрядком. Сума цих надходжень по відповідному рядку довідкизавіряється підписом головного бухгалтера (його заступника) абоначальником операційного відділу, а також відповідальноговиконавця, який веде цей рахунок.
При децентралізованому веденні приходного касового журналу цядовідка складається в розрізі бригад або операційних працівників.
14. Прийняті протягом операційного дня гроші касир формує увстановленому порядку і разом з приходними документами і довідкоюкасира приходної каси здає завідуючому касою під розписку в книзіобліку прийнятих і виданих грошей (цінностей).
Завідуючий касою звіряє суму прийнятих грошей і кількістьприходних документів з довідкою касира і підписує довідку.
Грошові білети, з яких можливо сформувати повні пачки ікорінці, передаються завідуючим касою для об'єднання одному зкасирів під розписку в книзі обліку прийнятих і виданих грошей(цінностей).
Гроші, що надійшли приходні каси, можуть передаватисязавідуючому касою протягом операційного дня декілька разів підрозписку в книзі обліку прийнятих і виданих грошей (цінностей). Уцих випадках, до передачі грошей, касир повинен переконатися втому, що фактична їх наявність відповідає загальній сумі приходнихдокументів, за якими вони прийняті.
15. Вся готівка, яка надійшла до закінчення операційного дня,повинна бути оприходувана до оборотної (операційної) каси ізарахована на відповідні рахунки за балансом установи банку в тойже робочий день.
Розділ 1-а. Порядок приймання установами комерційних
банків платежів від фізичних осіб готівкою
15.1. Установи комерційних банків України, що мають ліцензіюНаціонального банку України на касове обслуговування клієнтів,приймають від фізичних осіб готівкою платежі до бюджету, платежідо державних цільових фондів, добровільні внески громадян іплатежі на користь юридичних осіб (незалежно від форм власності)за реалізовані товари, надані послуги і виконані роботи.
15.2. Приймання платежів від фізичних осіб здійснюєтьсяприходними касами установ банків або спеціальними касами.
15.3. Приймання платежів здійснюється за прибутковимидокументами, форма яких наведена в додатках: 3 (податки, збориінші платежі до бюджету та державних цільових фондів, платежі затовари, послуги і виконані роботи), 3-а (квартплата і комунальніплатежі), 3-б (платежі за електроенергію, газ, воду тощо).
Прибуткові документи складаються з двох частин - повідомленнята квитанції і містять обов'язкові реквізити: назву юридичноїособи - одержувача платежів, ЗКПО, номер поточного рахунку, назвуустанови банку, в якому знаходиться рахунок одержувача, номер МФО,прізвище і номер особового рахунку платника (за його наявності),суму та період платежу, інші необхідні дані про платника.
Прибуткові документи заповнюються платником від руки чорниломабо кульковою ручкою, розбірливо і чітко, або роздруковуютьсяюридичною особою - одержувачем платежів (такий документ може невідповідати встановленим формам, але обов'язково повинен міститивсі необхідні реквізити). Виправлення в документах недопускаються.
15.4. У випадках постійних надходжень платежів від фізичнихосіб (квартплата і комунальні платежі, плата за газ,електроенергію, телефонний зв'язок, плата за навчання тощо) міжустановами комерційних банків та юридичними особами, на користьяких приймаються платежі, можуть бути укладені договори зприймання платежів. У цьому разі плата за операції з платників неутримується, а плата за їх виконання здійснюється юридичною особою- одержувачем коштів відповідно до умов договору, при цьомудодаткове утримання плати за цю операцію не допускається.
При укладанні договорів мають бути чітко визначені видиплатежів, форми прибуткових документів і порядок їх заповнення,умови приймання і терміни зарахування платежів, формапредставлення і спосіб передачі прибуткових документів (реєстрівплатежів), відповідальність та обов'язки сторін, сума комісійноївинагороди, яку сплачують юридичні особи установам банку заздійснення цих операцій.
15.5. Установи комерційних банків можуть укладати договори зюридичними особами щодо порядку здійснення операцій у спільностворених системах із приймання та обліку платежів. У цих системахможуть застосовуватися документи на електронних носіях (магнітнакартка або картка з вмонтованою мікросхемою), на яких міститьсянеобхідна інформація стосовно реквізитів платника, одержувачакоштів та суми, що сплачується. Ці документи видаються платникуюридичною особою - одержувачем коштів і приймаються установамибанків - членами системи як підстава для здійснення операцій.
15.6. Для виконання обліку операцій і формування необхіднихоблікових документів мають застосовуватися комп'ютерні системиавтоматизації касової роботи (САКР), які функціонують у складіпрограмно-апаратного комплексу "Операційний день банку" (ОДБ). Уразі виконання операцій із приймання платежів касами філій,територіально відокремлених безбалансових відділень можутьзастосовуватися САКР, що функціонують автономно. Інформація проздійснення в цих системах операцій передається в ОДБ післязакінчення операційного дня відповідними каналами зв'язку абочерез проміжні носії інформації.
15.7. Якщо установа банку відповідно до угоди, укладеної зюридичною особою - одержувачем коштів, приймає платежі на підставідокументів на електронних носіях, в САКР повинні бути пристрої длязчитування інформації з цих носіїв.
15.8. Усі операції, що виконує касир, мають фіксуватися впротоколі роботи САКР у формі, що не допускає зміни його змісту.Після закінчення роботи відповідний протокол повинен зберігатися удокументах операційного дня.
15.9. Касир з приймання платежів щоденно на початкуопераційного дня одержує під звіт необхідну суму банкнот дрібнихноміналів і розмінну монету під розписку в Книзі обліку прийнятихі виданих грошей, якщо каса знаходиться в установі банку, або вКнизі обліку готівки, відправленої філіям, касам через інкасаторівбанку, якщо каса знаходиться за межами установи банку.
15.10. Здійснюючи операцію з приймання платежу, касир:
- приймає від платника і перевіряє правильність заповненняприбуткового документа;
- приймає від платника і перераховує готівку, звіряє сумуготівки з прибутковим документом.
15.11. У разі відсутності в пред'явленому платникомприбутковому касовому документі необхідних реквізитів або якщосума наявних коштів менша за суму платежу, операція невиконується, а документ і готівка повертаються платнику.
15.12. При використанні комп'ютерних систем прибутковийдокумент може складатись із однієї частини - повідомлення. Касирвводить в САКР інформацію пред'явленого платником прибутковогодокумента. Після закінчення вводу друкує квитанцію з такимиреквізитами: найменування установи банку, дата, час виконанняоперації, призначення платежу, сплачена сума, реквізити платниката одержувача коштів. Квитанція має містити електронний підпискасира і бути засвідченою електронним підписом САКР. Завідсутності в САКР функції формування електронних підписівквитанція підписується касиром і засвідчується печаткоюбанківської установи.
15.13. Якщо платник відмовляється від здійсненого платежу вцей же день, питання щодо повернення грошей вирішується напідставі письмової заяви платника за наявності квитанції тадокумента, що засвідчує його особу (паспорт, посвідчення).Засобами САКР операція скасовується, що зазначається в протоколіроботи САКР, платник віддає квитанцію і йому повертають кошти.Заяву та прибутковий документ включають до денної звітності.
15.14. На кінець операційного дня виконані касиром прибутковідокументи мають бути сформовані засобами САКР автоматично.Зарахування прийнятих сум на відповідні рахунки юридичних осіб -одержувачів коштів мають бути передані в ОДБ безпосередньо абочерез проміжні носії інформації в той же день. Додатково в САКРможе бути сформований реєстр платежів щодо кожної юридичної особи- одержувача коштів, який направляється їй в узгодженій формі.
На підставі здійснених операцій за САКР формується зведенийкасовий ордер (додаток 3-в).
15.15. Приймання платежів також може здійснюватись іззастосуванням електронних контрольно-касових апаратів. Електроннийконтрольно-касовий апарат повинен забезпечувати роздрукування наконтрольній стрічці порядкового номера, коду операції, датиздійснення операції та суми прийнятих коштів, а на прибутковихдокументах - проставлення відбитка із зазначенням найменуванняустанови банку, номера каси, дати здійснення операції та сумиприйнятих коштів.
15.16. При застосуванні ЕККА для реєстрації операцій ізприймання платежів касир (після перевірки змісту прибутковогодокумента, приймання і перерахування готівки) набирає наклавіатурі суму платежу, впевнюється, що сума набрана правильно,проставляє на повідомленні та квитанції відбиток штампа ЕККА іззазначенням суми платежу, підписує повідомлення та квитанцію івидає квитанцію платнику.
15.17. Якщо при введенні суми платежу в ЕККА була допущенапомилка, касир викреслює дані про здійснення операції наконтрольній стрічці ЕККА, а на прибутковому документі робитьвідмітку "Платіж не відбувся" і засвідчує це особистим підписом.Прибутковий документ платнику не повертається, а додається доконтрольної стрічки ЕККА і зберігається в касових документах дня.Операція переоформлюється відповідно до заповненого платникомнового прибуткового документа.
15.18. Якщо платник відмовляється від здійснення платежу вцей же день, повернення коштів здійснюється в порядку, викладеномув пункті 15.13. При цьому касир анулює цю операцію, а наприбутковому документі робить відмітку "Платіж не відбувся". Заявата прибутковий документ додаються до контрольної стрічкиелектронного контрольно-касового апарата і зберігаються в касовихдокументах дня.
15.19. Питання про можливість повернення зарахованих сумплатежів після дня здійснення платежу платник вирішуєбезпосередньо з юридичною особою, на користь якої прийнято платіж.
15.20. Після закінчення операційного дня касир виймає з ЕККАконтрольну стрічку, підраховує за її даними загальну сумуплатежів, звіряє її з сумою наявної готівки з урахуванням грошей,одержаних під звіт на початку операційного дня, а також сум,переданих завідуючому касою (старшому касиру), записує наконтрольній стрічці дату, найменування установи банку, номер ЕККАі ставить свій підпис.
15.21. У разі невідповідності суми наявних готівкових коштівсумі, зазначеній на контрольній стрічці, касир з'ясовує причинурозбіжностей шляхом звірки всіх прибуткових касових документів іззафіксованими на контрольній стрічці даними.
15.22. Після звірки сум наявної готівки касир складаєзведений касовий ордер (додаток 3-в), довідку про суми прийнятихза день платежів (додаток 3-г), а також сортує їх відповідно довидів платежів і юридичних осіб - одержувачів платежів таобандеролює повідомлення. На кожній із бандеролей вказується назваустанови банку, МФО, номер поточного рахунку юридичної особи -одержувача платежу, кількість прибуткових документів, загальнасума платежів, дата, найменування, МФО установи банку, що прийнялаплатежі, особистий підпис касира.
15.23. Грошові кошти на кінець операційного дня передаютьсязавідуючому касою (старшому касирові) у порядку, визначеному цієюІнструкцією, а прибуткові документи - в бухгалтерію длязарахування прийнятих сум на відповідні рахунки.
15.24. Якщо каса територіально відокремлена від установибанку і працює один касир, то готівка передається в операційнукасу установи банку через інкасаторів (для цього в кінці дняготівка вкладається в інкасаторську сумку разом із супровідноювідомістю відповідно до пп.185, 186 Інструкції).
15.25. За необхідності допускається передача касиромприйнятої протягом дня готівки завідуючому касою (старшомукасирові) під розписку в Книзі обліку прийнятих і виданих грошейпід час перерв, які виникають за відсутності клієнтів. Якщо такихперерв не буває, то приймання платежів припиняється на необхіднийдля здавання грошей строк. На цей час має бути вивішена об'ява:"ТЕХНОЛОГІЧНА ПЕРЕРВА".
15.26. У разі виходу з ладу САКР (ЕККА) з дозволу керуючогоустановою банку операції з приймання платежів здійснюються вручну.Сума прийнятого платежу записується в окремий касовий журнал іззазначенням порядкового номера, коду операції, реквізитів платникаі одержувача коштів. При оформленні операції касир зазначає вповідомленні та квитанції прийняту суму коштів, дату здійсненняоперації, засвідчує цей запис особистим підписом і штампомустанови банку.
15.27. Часткова виплата сум, вказаних у прибутковихдокументах, не допускається.
15.28. Суми платежів, прийняті від фізичних осіб на користьюридичних осіб через САКР, зараховуються на відповідні рахунки, якправило, в день їх приймання або в строки, обумовлені договором.Для платежів, прийнятих через ЕККА, зарахування коштів маєздійснюватися не пізніше наступного робочого дня. Суми платежів,прийняті після завершення операційного дня, зараховуються упорядку, встановленому для вечірніх кас.
Для платежів, прийнятих філіями Ощадного банку, якірозташовані в сільській місцевості, строк зарахуванняпродовжується на час, необхідний для доставки документів довідділення Ощадного банку поштою або іншим зв'язком, а відділеннямОщадного банку - не пізніше наступного робочого дня.
( Главу II доповнено розділом 1-а згідно з Постановою Нацбанку N368 ( z0647-98 ) від 15.09.98 )
Розділ 2. Порядок здійснення операцій в вечірніх касах
а) порядок приймання вечірніми касами готівки
від підприємств, установ, організацій і населення
16. Приймання грошей від підприємств, об'єднань, установ,організацій і населення після закінчення операційного дняздійснюють вечірні каси. Час роботи цих кас оголошується. Прийнятігроші повинні бути зараховані на відповідні рахунки не пізнішенаступного робочого дня. Провадити будь-які видаткові операції, завинятком операцій за вкладами та з цінними паперами, працівникамвечірніх кас забороняється.
Установи банків, які не мають вечірніх кас, приймають гроші увипадку доставлення їх після операційного дня клієнтами в порядку,встановленому для вечірніх кас.
17. Приймання грошей і видача вкладів і цінних паперіввечірніми касами здійснюється касиром під контролембухгалтера-контролера, з яким укладається Договір про повнуіндивідуальну матеріальну відповідальність за схоронність грошей іінших цінностей (додаток N 7) і який має право контрольногопідпису від імені установи банку, за приходними касовимидокументами за формами, встановленими для денних кас, а вопломбованих сумках - за Супровідними відомостями до сумки згрошовою виручкою (додаток N 8).
Гроші, прийняті до вечірньої каси, повинні бути упаковані увстановленому порядку.
18. При здаванні грошей особа, яка здає готівку, заповнюєприходний документ на внесення готівки і передає цей документбухгалтеру-контролеру, який після перевірки передає його до каси.
19. Прийнявши гроші касир підписує приходні документи,проставляє на них штамп Вечірня каса і видає квитанцію за двомапідписами (бухгалтера-котролера і касира), завірену печаткоювечірньої каси, закріпленою за касиром.
Після закінчення приймання грошей касир і бухгалтер звіряютьсуму готівки з даними касового журналу і приходних документів іпідписують касовий журнал.
20. Гроші, що надійшли, приходні, видаткові касовідокументи, касові журнали касові документи, касовий журнал іпечатка після закінчення операцій вечірньої каси зберігаються вгрошовому сховищі (сейфі). Грошове сховище (сейф) замикається надва ключі - касира і бухгалтера-контролера, опечатується їхпечатками і здається під охорону у встановленому порядку підрозписку в Контрольному журналі на осіб, що допускаються довідкриття, закриття та опечатування грошових сховищ (додаток N9).
( Пункт 20 із змінами, внесеними згідно з Постановою НацбанкуN 347 ( v0411500-96 ) від 30.12.96 )
21. Вранці наступного робочого дня працівники вечірньої касиприймають грошове сховище (сейф) від охорони і здають гроші,приходні документи завідуючому касою під розписку в касовомужурналі вечірньої каси. Касовий журнал після цього передаєтьсябухгалтером-контролером головному бухгалтеру.
Завідуючий касою передає приходні і видаткові документиголовному бухгалтеру, який підраховує за документами загальнусуму надходжень і звіряє її з загальною сумою приходу по касовомужурналу, підписує касовий журнал і передає його для запису вбухгалтерському обліку. Приходні документи головним бухгалтеромповертаються завідуючому касою, а ордери передаються операційнимпрацівникам для запису на рахунки клієнтів.
( Абзац другий пункту21 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 347( v0411500-96 ) від 30.12.96 )
22. При здійсненні в вечірніх касах операцій безбухгалтера-контролера касир приймає гроші з використаннямконтрольного касового апарата. Печатка, що знаходиться в касі,вилучається.
23. Контрольний касовий апарат пломбується завідуючим касою,якщо це передбачено конструкцією апарата. Ключ від підсумовуючоголічильника видається касиру, ключ для погашення підсумовуючоголічильника - завідуючому касою.
24. У вечірній касі вивішується оголошення про те, щоквитанції, які видаються клієнтам, повинні мати відбиток штампаконтрольного касового апарата з зазначенням суми внеску. Воголошенні повинно бути вказано, що квитанції без підпису касира івідбитку штампа контрольного касового апарата, а також звиправленими або проставленими у відбитку штампа сумами і датамивід руки є недійсними. Зразок відбитку вміщується в оголошенні.
25. Після перевірки поданих клієнтом документів і прийняттягрошей касир підписує документи і споряджає квитанцію разом зоб'явою на внесення готівки на зворотньому боці відбитком штампаконтрольного касового апарата. Квитанцію касир видає вкладникугрошей, а об'яву залишає в себе.
Відбиток штампа контрольного касового апарата з неправильнонабраною сумою на приходному документі і на квитанції касирзакреслює і за своїм підписом на ньому робить надпис: "Невраховувати". Приходні документи касир залишає в себе.
26. Після закінчення приймання грошей касир виймає зконтрольного касового апарата контрольну стрічку, викреслює з неїусі неправильно зараховані підсумовуючим лічильником суми згідно ззіпсованими документами, що в нього залишилися, підраховуєзагальну суму і звіряє її з фактичною наявністю грошей і учиняєвсі необхідні записи в Книзі обліку показників лічильниківконтрольного касового апарата та сум готівки, що прийнятавечірньою касою (додаток N 10).
Загальну суму прийнятих грошей касир записує цифрами ілітерами в контрольній стрічці, проставляє дату і засвідчує своїмпідписом усі зроблені в контрольній стрічці записи і виправлення.
27. Вранці наступного робочого дня касир вечірньої касизвітує перед завідуючим касою у порядку, викладеному в п.14, підрозписку в контрольній стрічці.
28. Завідуючий касою до прийняття цінностей і документівзобов'язаний:
- попередньо пересвідчитися, чи не проводилося погашенняпідсумовуючого лічильника контрольного касового апарата. Привстановленні факту погашення підсумовуючого лічильника службовіособи, відповідальні за збереження цінностей, *) негайновстановлюють причини, складають і підписують відповідний акт, ікерівник установи банку вживає необхідні заходи;--------------------------------
*) Тут і надалі під службовими особами, відповідальними засхоронність цінностей, маються на увазі керівник, головнийбухгалтер, завідуючий касою установи банку.
- перевірити відповідність порядкових номерів від першої доостанньої операції в контрольній стрічці з приходними документамиі провести погашення підсумовуючих лічильників.
( Абзац третійпункту 28 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N347 ( v0411500-96 ) від 30.12.96 )
Після приймання цінностей і документів завідуючий касоюпередає документи та контрольну стрічку головному бухгалтеру (йогозаступнику).
В тих установах, де здійснення операцій на контрольномукасовому апараті проводиться завідуючим касою, його обов'язки,передбачені цим пунктом та п.23, покладаються на керівникаустанови банку.
29. Головний бухгалтер (його заступник) після підрахунку задокументами загальної суми надходжень співставляє її зрезультатом, записаним у контрольній стрічці, перевіряєобгрунтованість внесення виправлень до стрічки, а такожвідповідність в ній порядкових номерів від першої до останньоїоперації.
Ця перевірка оформляється підписом головного бухгалтера (йогозаступника) в контрольній стрічці, яка разом з документамипередається працівнику бухгалтерії для складання касового журналу.
Після перевірки касовий журнал підписується працівником, якиййого склав, і головним бухгалтером (його заступником). Приходнідокументи повертаються завідуючому касою, а ордери передаютьсяопераційним працівникам. Касовий журнал разом із контрольноюстрічкою передається для запису в бухгалтерському обліку.
Контрольні стрічки підшивають разом з приходними касовимижурналами, або на розсуд головного бухгалтера - разом з касовимидокументами.
30. Приймання грошей, що надійшли до вечірньої каси, можепроводитись службовими особами, відповідальними за схоронністьцінностей, без прибуття працівників цієї каси вранці наступногодня до установи банку.
Запасні ключі від грошового сховища (сейфа) закріплюються закерівником і завідуючим касою, які разом з головним бухгалтеромприймають від охорони грошове сховище (сейф) вечірньої каси. Вразі наявності у грошового сховища (сейфа) одного ключа, запаснийключ закріплюється за завідуючим касою. Запасний ключ від шафи абошухляди столу, де касир вечірньої каси зберігає контрольний журнална осіб, які допускаються до відкриття, закриття та опечатуваннягрошових сховищ, закріплюється за завідуючим касою.
31. Приймання грошей проводиться службовими особами,відповідальними за схоронність цінностей, у встановленому порядкупід розписку в контрольній стрічці касового апарата або касовомужурналі. При виявленні невідповідності суми грошей даним приходнихдокументів і сумі, показаній у стрічці касового апарата, вонискладають акт і з'ясовують причини цієї невідповідності.
Після приймання цінностей і перевірки документів контрольнийжурнал на осіб, які допускаються до відкриття, закриття таопечатування грошових сховищ, вкладається службовими особами вгрошове сховище (сейф), яке замикається керівником установи ізавідуючим касою.
32. Якщо прийняті касиром вечірньої каси гроші можуть бутисформовані і упаковані ним до закриття цінностей установи банку,гроші, приходні й інші документи від працівників вечірньої касиповинні бути того ж дня прийняті, перевірені і замкнені службовимиособами, відповідальними за схоронність цінностей, в грошовомусховищі в порядку, встановленому цією Інструкцією.
Гроші і документи вечірньої каси зберігаються у цих випадкаху грошовому сховищі, шафі або на стелажі, де знаходяться грошіоборотної (операційної) каси, але окремо від неї або іншихцінностей.
33. У випадках ремонту контрольного касового апарата механіку присутності завідуючого касою і касира погашає підсумовуючийлічильник контрольного касового апарата і складає акт, в якомувказуються показання підсумкового лічильника і контрольноголічильника гашення до початку ремонту і після закінчення ремонту.Акт підписується механіком, завідуючим касою і касиром ізберігається у головного бухгалтера (його заступника) в окремійсправі.
б) порядок приймання вечірніми касами сумок
(мішків) з готівкою і іншими цінностями від
інкасаторів Національного банку, станцій
залізниць і підприємств зв'язку
34. Приймання касиром вечірньої каси сумок (мішків) зготівкою від старшого бригади інкасаторів проводиться вприсутності всіх інкасаторів цієї бригади. Водій автомашини, наякій проводилося збирання грошової виручки, повинен знаходитись вприміщенні установи банку або в автомашині до закінчення прийманнясумок з цінностями.
При здачі сумок (мішків) з грошовою виручкою інкасаторипред'являють накладні до сумки з грошовою виручкою, при здачісумок з валютними цінностями - Супровідну відомість до сумки звалютними і іншими цінностями (додаток N 11) та явочні Картки(додаток N 12) бухгалтеру-контролеру вечірньої каси, якийперевіряє відповідність записів у накладних (супровіднихвідомостях) і явочних картках, реєструє належні до приймання відінкасаторів сумки (мішки) в Журналі обліку прийнятих сумок імішків з готівкою і порожніх сумок (додаток N 13) у двохпримірниках і в міру реєстрації передає накладні (супровіднівідомості) касирові. В журналі в графі "Примітка" повинніпоказуватися виявлені при прийманні виправлення в явочних карткахбез відповідних обмовок, розбіжностей записів в явочних картках знакладними (супровідними відомостями) тощо. Кількість і номерипорожніх сумок (мішків), належних до здачі у касу,бухгалтер-контролер встановлює за даними в явочних картках і зафактичною наявністю порожніх сумок.
Після цього бухгалтер-контролер перевіряє відповідністькількості сумок (мішків), які здають інкасатори до каси данимДовідки про видачу інкасаторам сумок (мішків), явочних карток(додаток N 14), а потім явочні картки повертає інкасаторам.
Касир при прийманні сумок (мішків) з готівкою перевіряє:
а) чи не мають сумки (мішки) з грошима, що надійшли,яких-небудь зовнішніх пошкоджень і інших дефектів (латок,зовнішніх швів), розривів тканини, невіджатих і пошкоджених пломб,розриву шпагату або вузлів на шпгаті тощо);
б) виразність відбитків пломбірів і відповідність їхзавіреним зразкам;
в) відповідність номерів сумок, які здаються інкасаторами,номерам, вказаним у накладних;
г) відповідність кількості мішків з монетою, а такожзагальної суми виручки, що приймається, записам у накладних.
35. Після приймання сумок (мішків) за кожним маршрутом(заїздом) касир, бухгалтер-контролер і всі інкасатори бригадипідписують обидва примірники журналу обліку прийнятих сумок імішків з готівкою та порожніх сумок і другий його примірник,скріплений печаткою вечірньої каси, видають старшому бригадиінкасаторів.
Касир під контролем бухгалтера-контролера проводитьпідрахунок сумок (мішків), які вкладаються у грошове сховище(сейф), прийнятих по маршруту (заїзду), і разом збухгалтером-контролером звіряють їх з кількістю, вказаній ужурналі обліку прийнятих сумок і мішків з готівкою та порожніхсумок, і замикають сховище (сейф) на два ключі, один з якихзнаходиться у касира, другий - у бухгалтера-контролера.
Про загальну кількість прийнятих за всіма маршрутами сумок(мішків) з готівкою і порожніх сумок складається Довідка проприйняті вечірньою касою сумки (мішки) з готівкою і порожні сумки(додаток N 15), яка разом з першими примірниками журналів облікуприйнятих сумок і мішків з готівкою та порожніх сумок зберігаєтьсяв окремій папці.
36. При пред'явленні інкасаторами до здачі дефектних сумок(мішків) з готівкою або іншими цінностями (сумнівність пломби,відрив пломби від шпагату, пошкодження сумки (мішка) або замкатощо), невідновність записів у накладній про суму проінкасованоївиручки цифрами і літерами, а також у випадку розходження сумигрошової виручки, вказаної в накладній, з сумою, показаною вявочній картці, касир у присутності бухгалтера-контролера іінкасаторів, які пред'явили такі сумки (мішки), розкривають їх іперераховують повністю гроші і цінності, що знаходяться в них.Розкриття сумок (мішків), які мають дефекти, і поаркушний(поштучний) перерахунок грошей і цінностей, що знаходяться в них,на розсуд керівника установи банку, може проводитися в присутностіпредставників підприємств (організацій), яким ці гроші і цінностіналежать.
37. У всіх випадках прийняття дефектної сумки (мішка) прорезультати перерахування грошей і цінностей, що знаходяться в ній,складається акт у трьох примірниках. Акт підписується всімаособами, які були присутні при прийнятті і перерахуванні грошей іцінностей. В акті вказується дата прийняття і розкриття сумки(мішка), її номер, за якою організацією вона закріплена, ким, вякому приміщенні і в чиїй присутності проведено перерахування, якіпошкодження були виявлені, в якій упаковці були гроші і цінності,сума вкладених грошей і цінностей за даними супровідного документаі яка сума фактично виявилася в сумці (мішку) за видами івартостями цінностей.
Перший примірник акта залишається у справах установи банкуразом з супровідним документом, другий - з повідомленням про фактнедостачі цінностей і речовими доказами (сумкою (мішком), пломбою,упаковкою, шпагатом та ін.) в необхідних випадках передаєтьсяправоохоронним органам, третій - надсилається організації, яказдала цінності інкасатору.
При недостачі в інкасаторів сумки (мішка) з цінностями,явочної картки, порожньої сумки (мішка) або при виявленнінедостачі грошей і цінностей в сумці (мішку), яка мала будь-якізовнішні пошкодження та інші дефекти, а також у випадку неявкиінкасаторів з маршрута в установлений строк начальник відділу(дільниці) інкасації (черговий інкасатор) або бухгалтер-контролернегайно повідомляють про це керівника установи банку, начальникавідділу (дільниці) інкасації, а при необхідності - Головуправління Республіканського банку Криму, начальника регіональногоуправління НБУ та начальника управління інкасації Національногобанку України.
38. За письмовим розпорядженням керівника установи банку можебути встановлений порядок здачі готівки в вечірню касупідприємствами, установами і організаціями в опломбованих сумкахза супровідною відомістю до сумки з грошовою виручкою. У цихвипадках установа банку видає кожному підприємству, установі,організації парну кількість інкасаторських сумок. Зразки пломбгоспорганів завіряються порядком, викладеним в п.181.
( Абзацперший пункту 38 із змінами, внесеними згідно з ПостановоюНацбанку N 347 ( v0411500-96 ) від 30.12.96 )
Госпорган на здачу готівки виписує до кожної сумки супровіднувідомість до сумки з грошовою виручкою в трьох примірниках, з якихперший вкладається в сумку, другий і третій пред'являютьсябухгалтеру-контролеру вечірньої каси.
Бухгалтер-контролер реєструє за накладними до сумок згрошовою виручкою в журналі обліку прийнятих сумок і мішків зготівкою та порожніх сумок, касир приймає сумки з готівкою упорядку, викладеному в п.34, і видає представнику госпоргану копіїсупровідних відомостей до сумок з грошовою виручкою, підписанікасиром і бухгалтером-контролером і завірені печаткою каси.Порожнісумки представнику госпоргану касир вечірньої каси видає підрозписку в окремій книзі.
В разі необхідності за письмовим розпорядженням керівникаустанови банку на касира і бухгалтера-контролера можуть бутипокладені обов'язки по розкриттю сумок і перерахуванню готівки вних порядком, викладеним в п.50.
39. Прийняття сумок з виручкою станцій залізниць і сумок згрошовою наявністю підприємств зв'язку працівники вечірніх каспроводять у такому порядку:
а) представник вузла або кущового відділення зв'язку,доставивши в установу банку сумку з виручкою станцій залізниць,розкриває в присутності працівників вечірньої каси страховий мішокі передає бухгалтеру-контролеру банку два примірники Шляховоївідомості на збирання виручки залізничних станцій (додаток N 16) іконверт з накладними до сумок (додаток N 17), а касиру - сумку звиручкою;
б) сумки з готівкою підприємств зв'язку здаютьсяпредставником вузла або кущового відділення зв'язку при Реєстрахсумок з готівкою підприємств зв'язку, що були здані установі банку(додаток N 18), у двох примірниках, які пред'являютьсябухгалтеру-контролеру вечірньої каси;
в) касир вечірньої каси проводить прийняття і перевірку сумокстанцій залізниць і підприємств зв'язку в порядку, вказаному вп.34;
г) бухгалтер-контролер перевіряє відповідність прийнятихсумок і накладних до них записам в реєстрі або шляховій відомості.
Якщо серед доставлених сумок з виручкою станцій залізницьвиявиться дефектна сумка (сумнівна пломба, відрив пломби відшпагату, пошкодження сумки або замка і ін.), то така сумкарозкривається і гроші перераховуються в присутності представникавузла або кущового відділення зв'язку. Про розкриття сумки ірезультати перерахування грошей і чеків складається акт у трьохпримірниках за підписами працівників банку і представникапідприємства зв'язку. Перший примірник акта передаєтьсяпідприємству зв'язку, другий - надсилається управлінню залізниці,а третій - залишається в установі банку при супровідній відомості.В такому ж порядку складається акт у випадку недостачі сумки.
Дефектну сумку з готівкою підприємств зв'язку установа банкуповертає представнику вузла або кущового відділення зв'язку, прощо робиться відповідна позначка в реєстрі, в графі "Примітка" запідписами працівників банку і представника підприємства зв'язку.
У прийнятті сумок станцій залізниць видається розписка надругих примірниках шляхових відомостей, а в прийнятті сумок зготівкою підприємств зв'язку - на других примірниках реєстрів.Розписка видається за підписами касира і бухгалтера-контролеравечірньої каси з доданням печатки каси установи банку.
40. Після прийняття сумок перші примірники шляховихвідомостей і реєстрів використовуються як реєстраційні журналиобліку прийнятих сумок з грошима і зберігаються в установі банку вокремій справі. Про загальну кількість прийнятих сумок підприємствзв'язку і станцій залізниць і оголошеній сумі вкладених до нихгрошей і інших цінностей робляться відповідні записи в довідці проприйняті вечірньою касою сумки (мішки) з готівкою і порожні сумки.
41. Касир і бухгалтер-контролер вечірньої каси післязакінчення приймання сумок зобов'язані звірити загальну кількістьвкладених в грошове сховище (сейф) і перерахованих відповідно доп.35 сумок з грошима і цінностями і порожніх сумок з данимидовідки про прийняті вечірньою касою сумки (мішки) з готівкою іпорожні сумки та здати грошове сховище (сейф) під охорону.
Документи, на підставі яких проводилося приймання сумок зготівкою і іншими цінностями, зберігаються разом з проінкасованоювиручкою.
42. Вранці наступного дня касир і бухгалтер-контролервечірньої каси здають:
- сумки з проінкасованою грошовою виручкою, накладні ісупровідні відомості до цих сумок, а також порожні сумки - в касуперерахування в порядку, встановленому п.48;
- мішки (сумки) з готівкою кас банку при підприємствах іорганізаціях і накладні до них - завідуючому касою під розписку вдовідці про прийняті вечірньою касою сумки (мішки) з готівкою іпорожні сумки.
43. Завідуючий касою розкриває мішки (сумки) з готівкою касибанку при підприємствах і організаціях у присутності касира ібухгалтера-контролера вечірньої каси і перевіряє грошові білети запачками і корінцями, а монету - за підписами на ярликах,прикріплених до мішків.
Після співставлення фактичної наявності грошей з данимисупровідної відомості завідуючий касою установи банку підписує цювідомість і накладну до неї і передає накладну для оформленняоперації, пов'язаної з зарахуванням грошей, в операційну касу і нарахунок підприємства, організації, а супровідну відомість надсилаєдля додання до касових документів дня.
44. Якщо за умовами роботи вечірньої каси прийнятанапередодні готівка від кас установи банку при підприємствах іорганізаціях не може бути передана завідуючому касою, сумки(мішки) з готівкою працівниками вечірньої каси передаються підрозписку в книзі обліку прийнятих і виданих грошей (цінностей)касиру (контролеру), який очолює касу перерахування, для подальшоїпередачі їх відповідно до п.36 завідуючому касою установи банку.Сумки (мішки) у цьому випадку розкриваються завідуючим касою вприсутності касира (контролера).
Розділ 3. Організація і порядок роботи
каси перерахування
45. Перерахування грошей проводиться касирами лічильнихбригад каси перерахування. Кожна бригада очолюється контролером.Обов'язки контролера лічильної бригади покладаються на касовогоабо бухгалтерського працівника, який має досвід роботи в касіперерахування, з укладенням відповідного договору про повнуінднвідуальну матеріальну відповідальність.
46. Якщо в касі перерахування одна бригада, касири на часобідньої перерви можуть зберігати готівку, яка в них є, взагальній металевій шафі. У цих випадках кожен касир зобов'язанийсвої гроші вкласти в окремий мішок, який щільно зав'язатишпагатом, а на його кінці накласти пломбу. Шафа замикається на дваключі: контролера бригади і одного з касирів. Закриття і відкриттяшафи проводиться в присутності всіх касирів бригади. При наявностів касі декількох бригад, для них встановлюється двозмінна обідняперерва.
47. Сумки з готівкою і накладні до них контролери бригадприймають від касира і бухгалтера-контролера вечірньої каси підрозписку в довідці про прийняття вечірньою касою сумки (мішка) зготівкою і порожні сумки.
Прийняття сумок контролерами бригад проводиться за журналомобліку прийнятих сумок і мішків з готівкою та порожніх сумок абонакладними до сумок з грошовою виручкою в порядку, передбаченомулітерами "а", "в" і "г" п.34 і п.37.
Після цього касир вечірньої каси передає касиру (контролеру),який очолює касу перерахування, порожні інкасаторські сумки,журнали обліку прийнятих сумок і мішків з готівкою та порожніхсумок, шляхові відомості на збирання виручки залізничних станцій,реєстри сумок з готівкою підприємств зв'язку, що були зданіустанові банку і довідку про видачу інкасаторам сумок, мішків,явочних карток, який перевіряє відповідність номера сумки номеру,вказаному в журналі обліку прийнятих сумок і мішків з готівкою тапорожніх сумок.