• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про порядок здійснення авторизації діяльності надавачів фінансових платіжних послуг та обмежених платіжних послуг

Національний банк України  | Постанова, Витяг, Довідка, Вимоги, Заява, Форма типового документа, Повідомлення, Положення від 07.10.2022 № 217
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
07.10.2022 № 217
Про затвердження Положення про порядок здійснення авторизації діяльності надавачів фінансових платіжних послуг та обмежених платіжних послуг
Відповідно до статей 7, 15, 56 Закону України "Про Національний банк України", статей 8, 10-14, 24, 79 Закону України "Про платіжні послуги", з метою врегулювання питання авторизації діяльності надавачів фінансових платіжних послуг, обмежених платіжних послуг Правління Національного банку України постановляє:
1. Затвердити Положення про порядок здійснення авторизації діяльності надавачів фінансових платіжних послуг та обмежених платіжних послуг (далі - Положення), що додається.
2. Фізичні/юридичні особи - заявники до затвердження тарифів на послуги відповідно до пункту 38 розділу III, пункту 207 розділу XIX, пункту 227 розділу XXI та пункту 248 розділу XXIII Положення плату за розгляд пакета документів у межах окремих процедур, визначених Положенням, не вносять та копію платіжного документа, що підтверджує здійснення такої оплати, не подають. Відсутність копії документа про оплату не є підставою для залишення пакета документів без розгляду.
3. Пакети документів, що були подані юридичною особою до Національного банку України (далі - Національний банк) до набрання чинності цією постановою відповідно до Положення про порядок видачі ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 17 серпня 2017 року № 80 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 24 грудня 2020 року № 168) (зі змінами), та щодо яких Національний банк не прийняв рішення, вважаються залишеними без розгляду. Національний банк протягом п'яти робочих днів із дня набрання чинності цією постановою надсилає таким особам повідомлення про залишення пакетів документів без розгляду та повертає пакети документів, що були подані в паперовій формі, поштою з повідомленням про вручення.
4. Банк, який до дня введення в дію Закону України "Про платіжні послуги" (далі - Закон про платіжні послуги) має правила використання електронних грошей в Україні, узгоджені Національним банком до дня введення в дію Закону про платіжні послуги (далі - Правила), та який має намір надавати фінансову платіжну послугу з випуску електронних грошей та виконання платіжних операцій з ними, у тому числі відкриття та обслуговування електронних гаманців, протягом шести місяців із дня введення в дію Закону про платіжні послуги:
1) подає до Національного банку заяву про включення його до Реєстру платіжної інфраструктури (далі - Реєстр) як емітента електронних грошей за формою, наведеною в додатку 7 до Положення;
2) вважається включеним до Реєстру як емітент електронних грошей з дня отримання заяви Національним банком. Національний банк вносить відповідні відомості щодо банку - емітента електронних грошей до Реєстру протягом п'яти робочих днів із дня отримання заяви;
3) має право надавати відповідні послуги на платіжному ринку України згідно з Правилами до виконання ним вимог пункту 5 цієї постанови.
5. Банк, зазначений в пункті 4 цієї постанови, у разі наміру продовжувати надавати фінансову платіжну послугу з випуску електронних грошей та виконання платіжних операцій з ними, у тому числі відкриття та обслуговування електронних гаманців, зобов'язаний подати до Національного банку на узгодження документ, визначений в підпункті 2 пункту 211 розділу XIX Положення, у строк, визначений в пункті 4 цієї постанови, та узгодити його з Національним банком у строк, що не перевищує 60 робочих днів строку, визначеного в пункті 4 цієї постанови.
6. Банк, який має Правила, у разі неподання ним до Національного банку заяви про включення його до Реєстру втрачає право надавати відповідні послуги після закінчення строку, визначеного в пункті 4 цієї постанови, і зобов'язаний припинити надання фінансової платіжної послуги з випуску електронних грошей та виконання платіжних операцій з ними, у тому числі відкриття та обслуговування електронних гаманців, з наступного робочого дня після спливу строку, зазначеного в пункті 4 цієї постанови.
7. Банк - емітент електронних грошей у разі недотримання вимог, визначених у пункті 5 цієї постанови, виключається Національним банком з Реєстру як емітент електронних грошей та втрачає право на надання фінансової платіжної послуги з випуску електронних грошей та виконання платіжних операцій з ними, у тому числі відкриття та обслуговування електронних гаманців, і зобов'язаний припинити надання такої послуги з наступного робочого дня після спливу строку, зазначеного в пункті 5 цієї постанови.
8. Небанківська фінансова установа, яка до дня введення в дію Закону про платіжні послуги мала ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків та яка має намір надавати фінансову платіжну послугу із здійснення еквайрингу платіжних інструментів та/або переказу коштів без відкриття рахунку та набути статус фінансової установи, що має право на надання платіжних послуг, протягом шести місяців із дня введення в дію Закону про платіжні послуги подає до Національного банку документи, зазначені в підпунктах 1, 2, 4, 5, 10, 12-16 пункту 206 розділу XIX Положення.
9. Оператор поштового зв'язку, який до дня введення в дію Закону про платіжні послуги мав ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків та який має намір надавати всі або окремі фінансові платіжні послуги, визначені в пункті 51 розділу V Положення, протягом шести місяців із дня введення в дію Закону про платіжні послуги подає до Національного банку документи, зазначені в підпунктах 1, 2, 4, 5, 10, 12-16 пункту 206 розділу XIX Положення.
10. Небанківська фінансова установа, яка до дня введення в дію Закону про платіжні послуги мала ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків та яка має намір надавати всі або окремі фінансові платіжні послуги, визначені в пункті 51 розділу V Положення (крім фінансової платіжної послуги з випуску та виконання платіжних операцій з електронними грошима), і набути статус платіжної установи (крім малої платіжної установи), протягом шести місяців із дня введення в дію Закону про платіжні послуги звертається до Національного банку шляхом подання документів, зазначених у підпунктах 1, 2, 4, 5, 10, 12-16 пункту 206 розділу XIX Положення.
11. Небанківська фінансова установа, яка до дня введення в дію Закону про платіжні послуги мала ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків, не має права подавати заяву на отримання статусу малої платіжної установи.
12. Небанківська фінансова установа, яка до дня введення в дію Закону про платіжні послуги мала ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків та яка має намір надавати фінансову платіжну послугу з випуску та виконання платіжних операцій з електронними грошима окремо або разом з іншими фінансовими платіжними послугами, визначеними в пункті 51 розділу V Положення, та набути статус установи електронних грошей, протягом шести місяців із дня введення в дію Закону про платіжні послуги звертається до Національного банку шляхом подання документів, що зазначені в підпунктах 1, 2, 4, 5, 10, 12-16 пункту 206 розділу XIX Положення.
13. Особи, визначені в пунктах 8-10 цієї постанови, які мають намір продовжувати надавати виключно фінансову платіжну послугу з переказу коштів без відкриття рахунку, мають право не подавати до Національного банку документи, зазначені в підпунктах 4, 5 пункту 206 розділу XIX Положення, за умови, що узгоджені Національним банком до введення в дію Закону про платіжні послуги умови та порядок надання такої послуги залишаються без змін.
14. Особи, визначені в пунктах 8-10, 12 цієї постанови, мають право не подавати до Національного банку документи, зазначені в підпунктах 10, 12-16 пункту 206 розділу XIX Положення, якщо структура власності та/або джерела походження коштів для формування власного (статутного та/або додаткового) капіталу, оплати вартості частки в статутному капіталі (пакета акцій) заявника, ділова репутація учасників, усіх осіб, які прямо чи опосередковано володіють істотною участю в заявнику, а також ділова репутація, професійна придатність керівників, головних бухгалтерів, ключових осіб (за наявності) заявника були перевірені (оцінені) Національним банком на підставах і в порядку, визначених в нормативно-правових актах Національного банку, та відповідають їх вимогам.
15. Національний банк здійснює розгляд документів, поданих відповідно до пунктів 5, 8-10, 12 цієї постанови, у порядку, визначеному в розділі XX Положення.
16. Ліцензії небанківських фінансових установ на надання фінансових послуг, зазначених у пунктах 4-7, 11 частини першої статті 4 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", у разі отримання такими небанківськими фінансовими установами статусу платіжної установи або установи електронних грошей, вважаються відкликаними з дня внесення запису про включення відомостей про платіжну установу або установу електронних грошей до Реєстру. Національний банк протягом п'яти робочих днів із дня відкликання таких ліцензій вносить відповідні відомості до Державного реєстру фінансових установ та виключає їх з Державного реєстру фінансових установ.
17. Ліцензії небанківських установ на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків втрачають чинність через шість місяців із дня введення в дію Закону про платіжні послуги. Національний банк протягом п'яти робочих днів із дня втрати чинності такими ліцензіями вносить запис про втрату чинності ліцензії до Державного реєстру фінансових установ або реєстру осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги. Особи, які не пройшли процедури авторизації діяльності з надання фінансових платіжних послуг відповідно до вимог Закону про платіжні послуги та пунктів 8-10, 12 цієї постанови, з дня втрати чинності ліцензіями на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків втрачають право на надання фінансової послуги з переказу коштів і зобов'язані припинити надання послуг із переказу коштів наступного робочого дня після спливу шести місяців із дня введення в дію Закону про платіжні послуги.
18. Небанківська фінансова установа/оператор поштового зв'язку, яка/який до дня введення в дію Закону про платіжні послуги мала/мав ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків, але не має наміру продовжувати надавати послуги на підставі такої ліцензії, має право до дня втрати чинності ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків на підставі пунктів 6, 7 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону про платіжні послуги подати до Національного банку повідомлення:
1) про припинення надання послуг на підставі ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків, що повинно містити запевнення про відсутність зобов'язань за договорами про надання послуг на підставі такої ліцензії;
2) від оператора платіжної системи, учасником якої є небанківська фінансова установа/оператор поштового зв'язку, про:
припинення надання послуг у платіжній системі небанківською фінансовою установою/оператором поштового зв'язку;
завершення небанківською фінансовою установою/оператором поштового зв'язку розрахунків у платіжній системі;
відсутність зобов'язань небанківської фінансової установи/оператора поштового зв'язку перед користувачами цієї платіжної системи.
19. Національний банк протягом 10 робочих днів із дня отримання документів, зазначених у підпунктах 1, 2 пункту 18 цієї постанови, вносить запис про втрату чинності ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків до Державного реєстру фінансових установ або реєстру осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги, та повідомляє про це небанківську фінансову установу, оператора поштового зв'язку.
20. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Національного банку України Олексія Шабана.
21. Постанова набирає чинності з 09 жовтня 2022 року.

В.о. Голови

К. Рожкова
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
07.10.2022 № 217
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок здійснення авторизації діяльності надавачів фінансових платіжних послуг та обмежених платіжних послуг
I. Загальні положення
1. Це Положення розроблено згідно із Законами України "Про Національний банк України", "Про платіжні послуги" (далі - Закон про платіжні послуги) та інших законів України.
2. Терміни в цьому Положенні вживаються в таких значеннях:
1) авторизація - процедура допуску до провадження діяльності з надання фінансових платіжних послуг, обмежених платіжних послуг, визначена Законом про платіжні послуги та цим Положенням, що здійснюється шляхом видачі ліцензії на надання фінансових платіжних послуг та/або включення до Реєстру платіжної інфраструктури (далі - Реєстр);
2) відокремлені підрозділи - філії, відділення, пункти надання фінансових послуг та інші підрозділи надавача фінансових платіжних послуг (крім оператора поштового зв'язку) або об'єкти поштового зв'язку та інші підрозділи оператора поштового зв'язку, які здійснюють усі або частину функцій з надання фінансових платіжних послуг від імені такого надавача фінансових платіжних послуг (крім пересувних відділень);
3) дата подання повного пакета документів - дата реєстрації в Національному банку України (далі - Національний банк) повного пакета документів, поданого для здійснення процедури, визначеної в цьому Положенні, який містить усю інформацію відповідно до вимог цього Положення та який відповідає вимогам законодавства України і цього Положення;
4) залучення малою платіжною установою іншої малої платіжної установи - наявність договірних відносин з іншою малою платіжною установою, пов'язаних із провадженням діяльності з надання фінансових платіжних послуг з метою уникнення обмежень, установлених цим Положенням;
5) заявник - юридична або фізична особа, яка самостійно або через уповноваженого представника звертається до Національного банку в установленому цим Положенням порядку з метою здійснення процедури, визначеної в цьому Положенні;
6) електронна копія оригіналу документа в паперовій формі - візуальне подання паперового документа в електронній формі, отримане шляхом сканування оригіналу паперового документа, відповідність оригіналу якого засвідчено кваліфікованим електронним підписом, що накладено на документ з дотриманням вимог законодавства України у сфері електронних довірчих послуг та електронного документообігу заявника/нотаріуса;
7) іноземна платіжна установа - юридична особа - нерезидент, яка відповідно до законодавства іноземної країни, в якій вона зареєстрована, має статус платіжної установи;
8) іноземна установа електронних грошей - юридична особа - нерезидент, яка відповідно до законодавства іноземної країни, в якій вона зареєстрована, отримала статус установи електронних грошей;
9) інша фінансова установа - фінансова установа, яка отримала ліцензію на провадження діяльності з надання фінансових послуг і відомості про яку внесені до Державного реєстру фінансових установ, та яка отримала авторизацію на надання фінансових платіжних послуг із переказу коштів без відкриття рахунку та/або здійснення еквайрингу платіжних інструментів у встановленому цим Положенням порядку;
10) керівник - одноособовий виконавчий орган або члени колегіального виконавчого органу та члени наглядової ради (за наявності) заявника або надавача фінансових платіжних послуг/обмежених платіжних послуг;
11) керівник із ліцензування - керівник структурного підрозділу Національного банку, відповідального за авторизацію діяльності учасників платіжного ринку, його заступник, керівник підрозділу в складі зазначеного структурного підрозділу Національного банку, його заступник або особи, які виконують їх обов'язки;
12) конфлікт інтересів - наявні та/або потенційні суперечності між приватними інтересами і посадовими обов'язками особи, що можуть вплинути на добросовісне виконання нею своїх повноважень, об'єктивність та неупередженість прийняття рішень та/або на вчинення чи невчинення дій такою особою під час виконання нею своїх обов'язків;
13) ліцензія на надання фінансових платіжних послуг (далі - ліцензія) - запис у Реєстрі про право юридичної особи на провадження діяльності з надання всіх або окремих фінансових платіжних послуг;
14) надавач обмежених платіжних послуг - юридична особа, яка відповідно до порядку, установленого цим Положенням, отримала право на надання обмежених платіжних послуг;
15) надавач фінансових платіжних послуг - юридична особа, яка відповідно до порядку, установленого цим Положенням, отримала право на надання всіх або окремих фінансових платіжних послуг;
16) оператор поштового зв'язку - юридична особа, яка внесена до Єдиного державного реєстру операторів поштового зв'язку (далі - Реєстр операторів) у порядку, установленому законодавством України, а також національний оператор поштового зв'язку, які авторизовані надавати всі або окремі фінансові платіжні послуги;
17) податковий резидент - особа, яка відповідно до законодавства України вважається резидентом іноземної країни для цілей оподаткування;
18) приписний капітал - грошові кошти, надані іноземною платіжною установою/іноземною установою електронних грошей філії для акредитації філії;
19) уповноважена особа Національного банку - Голова Національного банку, перший заступник Голови Національного банку, заступник Голови Національного банку, керівник із ліцензування;
20) уповноважений представник - фізична особа, яка має право на вчинення відповідних дій від імені фізичної або юридичної особи на підставі закону, статуту, довіреності або іншого документа щодо надання таких повноважень відповідно до законодавства України;
21) утворення малою платіжною установою іншої малої платіжної установи - заснування/участь малої платіжної установи та/або її власника істотної участі в іншій малій платіжній установі.
Терміни "близькі особи", "приватний інтерес" уживаються в цьому Положенні в значеннях, наведених у Законі України "Про запобігання корупції".
Терміни "оператор телекомунікацій", "провайдер телекомунікацій" вживаються в цьому Положенні в значенні терміна "постачальник електронних комунікаційних послуг", наведеного в Законі України "Про електронні комунікації".
Термін "провайдер програмної послуги" уживається в цьому Положенні в значенні, наведеному в Законі України "Про телебачення і радіомовлення".
Інші терміни в цьому Положенні вживаються в значеннях, наведених у Законі про платіжні послуги, Законі України "Про поштовий зв'язок" та інших законах України та нормативно-правових актах Національного банку з питань регулювання ринків фінансових послуг та платіжних послуг.
3. Вимоги цього Положення поширюються на заявників, які мають намір провадити діяльність з надання всіх або окремих фінансових платіжних послуг або обмежених платіжних послуг, а також на осіб, які отримали/здійснили (далі - отримали) авторизацію діяльності з надання таких послуг.
Вимоги цього Положення не поширюються на осіб, які звертаються до Національного банку для участі в регуляторній платформі для тестування послуг, технологій та інструментів на платіжному ринку, заснованих на інноваційних технологіях, та на Національний банк.
4. Це Положення визначає:
1) умови та порядок видачі ліцензії на надання фінансових платіжних послуг шляхом включення відомостей про особу до Реєстру;
2) особливості видачі ліцензії на надання фінансових платіжних послуг малим платіжним установам, іншим фінансовим установам та операторам поштового зв'язку;
3) умови та порядок акредитації філій іноземних платіжних установ та філій іноземних установ електронних грошей;
4) умови та порядок реєстрації банків, органів державної влади, органів місцевого самоврядування як надавачів фінансової платіжної послуги з випуску електронних грошей та виконання платіжних операцій з ними, у тому числі відкриття та обслуговування електронних гаманців;
5) умови та порядок реєстрації надавачів обмежених платіжних послуг;
6) умови відкриття та припинення діяльності відокремлених підрозділів надавачів фінансових платіжних послуг;
7) порядок оцінки ділової репутації надавачів фінансових платіжних послуг, надавачів обмежених платіжних послуг, а також власників істотної участі, юридичних і фізичних осіб, які мають намір набути або збільшити істотну участь, керівників, головних бухгалтерів, ключових осіб та кандидатів на ці посади у надавачі фінансових платіжних послуг, надавачі обмежених платіжних послуг;
8) вимоги до професійної придатності керівників, головних бухгалтерів, ключових осіб надавачів фінансових платіжних послуг;
9) вимоги та порядок оцінки фінансового стану юридичних осіб і майнового стану фізичних осіб, які є власниками істотної участі або мають намір набути або збільшити істотну участь у платіжній установі, малій платіжній установі, установі електронних грошей, операторі поштового зв'язку;
10) порядок та процедуру призначення (обрання) керівника, головного бухгалтера, ключової особи надавача фінансових платіжних послуг;
11) умови та порядок розширення переліку видів фінансових платіжних послуг, зазначених у ліцензії, та припинення надання окремого виду (видів) фінансових платіжних послуг, зазначеного (зазначених) у ліцензії, та внесення відповідних відомостей до Реєстру;
12) порядок ведення Реєстру в частині надавачів фінансових платіжних послуг/обмежених платіжних послуг, перелік відомостей, що вносяться щодо таких осіб до Реєстру, та порядок включення/виключення таких відомостей до/з Реєстру;
13) порядок повідомлення про зміни в документах, що подавалися до Національного банку з метою проходження процедури авторизації діяльності;
14) порядок повідомлення Національного банку надавачем фінансових платіжних послуг про залучення технологічного оператора платіжних послуг (далі - технологічний оператор), третьої особи до виконання важливої операційної функції та про істотні зміни в умовах такого залучення;
15) порядок припинення авторизації діяльності надавача фінансових платіжних послуг та надавача обмежених платіжних послуг.
5. Рішення з питань, що регулюються цим Положенням, у Національному банку приймає щодо:
1) заявників-банків/банків - емітентів електронних грошей - Комітет з питань нагляду та регулювання банків, нагляду (оверсайту) платіжних систем (далі - Комітет з нагляду за банками);
2) інших заявників/надавачів фінансових платіжних послуг, надавачів обмежених платіжних послуг - Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг (далі - Комітет з нагляду за небанківськими установами).
II. Загальні вимоги до документів, що подаються до Національного банку
6. Заявник подає до Національного банку документи в межах здійснення процедур відповідно до цього Положення згідно з визначеними цим Положенням переліками та вимогами.
7. Заявник має право подати до Національного банку додаткові документи в разі його звернення з письмовим обґрунтуванням доцільності їх подання.
8. Заявник несе відповідальність за повноту та достовірність даних, що містяться в поданих до Національного банку документах.
9. Документи, що подаються до Національного банку відповідно до цього Положення, мають бути викладені українською мовою, не містити виправлень і неточностей, а також розбіжностей між відомостями, викладеними в них, та/або отриманими з публічних/офіційних джерел.
10. Документи, що подаються до Національного банку відповідно до цього Положення, мають бути дійсними на дату їх подання за відповідною процедурою, визначеною цим Положенням.
11. Документи, складені іноземною мовою, для подання до Національного банку мають бути перекладені на українську мову (правильність перекладу або справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально). Не перекладаються на українську мову документи, складені іноземною мовою, у разі одночасного надання їх тексту українською мовою. Копії документів, що складені іноземною мовою, та/або переклад документа, складеного іноземною мовою, мають бути засвідчені нотаріально.
12. Документи, видані компетентними іноземними органами, мають бути легалізовані в установленому законом порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
13. Копії документів щодо юридичної особи, які видані компетентними іноземними органами та легалізація яких не передбачена міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються до Національного банку за підписом керівника або іншого уповноваженого представника юридичної особи.
14. Копії документів щодо фізичної особи, які видані компетентними іноземними органами та легалізація яких не передбачена міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються до Національного банку за підписом фізичної особи або її уповноваженого представника.
15. Заявник подає до Національного банку оригінал документа, якщо цим Положенням не встановлено права щодо подання копії документа.
16. Копія документа, що подається до Національного банку згідно з цим Положенням, може бути засвідчена нотаріально за бажанням заявника, крім випадків, коли засвідчення документів нотаріально є обов'язковим.
17. Пакет документів, що подається до Національного банку відповідно до цього Положення, має містити документ, що підтверджує повноваження уповноваженого представника на подання та підписання документів від імені заявника [крім керівника заявника, інформація щодо якого міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр)].
18. Документи, визначені цим Положенням, подаються до Національного банку в один із таких способів:
1) у паперовій формі з одночасним обов'язковим поданням сканованих копій цих документів на цифрових носіях інформації (USB-флешнакопичувачах) або засобами електронного зв'язку, які використовуються Національним банком для електронного документообігу;
2) у формі електронного документа та/або електронної копії оригіналу документа в паперовій формі електронним повідомленням на офіційну електронну поштову скриньку Національного банку nbu@bank.gov.ua або іншими засобами електронного зв'язку, які використовуються Національним банком для електронного документообігу.
19. Документ (копія документа), який складається з двох і більше аркушів та подається в паперовій формі, має бути пронумерований, прошитий з зазначенням кількості аркушів та містити напис: "Усього в цьому документі пронумеровано, прошито ______ аркушів" та підписаний заявником/його уповноваженим представником або особою, яка його видала.
20. Заявник або його уповноважений представник робить на копії документа в паперовій формі відмітку про засвідчення копії цього документа, що містить напис "Згідно з оригіналом", та зазначає найменування посади (за наявності), особистий підпис особи, яка засвідчує копію, її власне ім'я та прізвище, дату засвідчення копії. Такий напис повинен бути на кожній копії документа.
21. Скановані копії документів у паперовій формі створюються шляхом сканування з документів у паперовій формі з урахуванням таких вимог:
1) документ сканується у файл формату pdf;
2) сканована копія кожного окремого документа зберігається як окремий файл;
3) документи, що містять більше однієї сторінки, скануються в один файл;
4) роздільна здатність сканування має бути не нижче ніж 300 dpi.
22. Документи в окремих випадках, визначених у цьому Положенні, подаються в електронній формі у форматі xlsx або в іншому форматі. Національний банк розміщує на сторінці офіційного Інтернет-представництва форми документів, які згідно з цим Положенням подаються до Національного банку в електронній формі.
23. Заявник має право не подавати до Національного банку документи, що раніше подавалися до Національного банку в межах реєстраційних та/або ліцензійних процедур, за умови, що інформація, яка в них міститься, є актуальною, до таких документів у Національного банку не було зауважень і такі документи не були повернуті заявнику. Заявник з метою врахування таких документів під час розгляду пакета документів подає до Національного банку клопотання, у якому наводить перелік раніше поданих документів із зазначенням їх назв, дат видачі, органів (осіб), що їх видали, інформацію про те, у складі якого пакета документів документи раніше подавалися до Національного банку, а також запевнення, що інформація, яка в них міститься, є актуальною.
24. Національний банк у межах процедур, визначених цим Положенням, а також із питань дотримання вимог цього Положення має право здійснювати офіційну комунікацію із заявником, надавачем фінансових платіжних послуг, надавачем обмежених платіжних послуг, власником істотної участі, керівником, головним бухгалтером, ключовими особами, працівником, відповідальним за проведення фінансового моніторингу, заявника/надавача фінансових платіжних послуг/надавача обмежених платіжних послуг.
25. Заявник зобов'язаний надати Національному банку інформацію про свою адресу електронної пошти для здійснення офіційної комунікації з Національним банком.
Надана адреса електронної пошти вважається офіційною електронною адресою для комунікації Національного банку із заявником.
26. Заявник/надавач фінансових платіжних послуг/надавач обмежених платіжних послуг зобов'язаний:
1) отримувати інформацію, потрібну для дотримання вимог цього Положення;
2) повідомляти Національному банку про обставини або події, що можуть вплинути на виконання заявником/надавачем фінансових платіжних послуг/надавачем обмежених платіжних послуг вимог цього Положення;
3) забезпечувати комунікацію з власниками істотної участі в заявнику/надавачі фінансових платіжних послуг/надавачі обмежених платіжних послуг, керівниками, ключовими особами, головним бухгалтером та працівником, відповідальним за проведення фінансового моніторингу, щодо всіх питань, які можуть виникати в Національного банку у зв'язку з процедурами, визначеними цим Положенням.
III. Загальний порядок розгляду документів, що подаються до Національного банку
27. Національний банк здійснює розгляд поданого заявником пакета документів протягом строку, визначеного цим Положенням для відповідної процедури.
28. Перебіг строку розгляду пакета документів починається з дня, наступного за днем подання заявником до Національного банку повного пакета документів, визначеного цим Положенням.
29. Національний банк має право залишити пакет документів без розгляду в разі:
1) подання заявником неповного пакета документів у межах процедури, визначеною цим Положенням;
2) оформлення поданих документів із порушенням вимог закону та/або цього Положення;
3) отримання клопотання заявника про залишення пакета документів без розгляду.
30. Національний банк має право залишити пакет документів без розгляду на підставі, зазначеній в пункті 29 розділу III цього Положення, протягом 15 робочих днів із дня отримання пакета документів або клопотання заявника.
31. Національний банк у письмовій формі повідомляє заявника про залишення пакета документів без розгляду із зазначенням у листі підстав залишення його без розгляду та повертає заявнику пакет документів, що був поданий у паперовій формі, поштою з повідомленням про вручення.
32. Заявник має право повторно звернутися до Національного банку лише після усунення причин, що стали підставою для залишення його документів без розгляду.
33. Національний банк у межах процедур, визначених цим Положенням, має право:
1) вимагати (з наведенням обґрунтування такої вимоги) від заявника, власника істотної участі, ключових учасників, керівника, головного бухгалтера, ключових осіб заявника додаткову інформацію, документи, пояснення, потрібні для уточнення відомостей, які містяться в поданих до Національного банку документах, а також для повного та всебічного аналізу й прийняття ним мотивованого рішення відповідно до цього Положення;
2) надати заявникові зауваження до поданого пакета документів, якщо документи не відповідають вимогам цього Положення та/або законодавства України.
34. Національний банк установлює строк подання визначених у підпункті 1 пункту 33 розділу III цього Положення інформації, документів і пояснень та/або доопрацьованих документів відповідно до зауважень, наданих Національним банком відповідно до підпункту 2 пункту 33 розділу III цього Положення. Уповноважена особа Національного банку повідомляє заявника про необхідність подання додаткової інформації, документів, пояснень або доопрацювання документів. Перебіг строку розгляду пакета документів зупиняється, а поновлюється після отримання всіх додаткових/доопрацьованих документів, інформації та пояснень або після спливу встановленого строку на їх надання.
35. Національний банк має право продовжити строк надання інформації, документів і пояснень та/або доопрацьованих документів, зазначених у пункті 34 розділу III цього Положення, на підставі обґрунтованого клопотання заявника про продовження відповідного строку, але не більше ніж на 30 робочих днів. Уповноважена особа Національного банку повідомляє заявника про продовження строку надання інформації, документів і пояснень та/або доопрацьованих документів.
36. Національний банк має право залишити пакет документів без розгляду в разі спливу строку подання інформації, документів і пояснень та/або доопрацьованих документів, зазначених у пункті 34 розділу III цього Положення, або в разі спливу строку, установленого відповідно до пункту 37 розділу III цього Положення, протягом 15 робочих днів із дня спливу строку. Уповноважена особа Національного банку повідомляє заявника про залишення пакета документів без розгляду.
37. Національний банк має право продовжити строк розгляду пакета документів, поданого відповідно до цього Положення, але не більше ніж на 30 робочих днів за потреби перевірки достовірності поданих документів/інформації та/або отримання додаткових документів/інформації, необхідних для прийняття рішення. Уповноважена особа Національного банку повідомляє заявника про продовження строку розгляду пакета документів і строк, на який його продовжено.
38. Заявник зобов'язаний внести плату за розгляд пакета документів у межах окремих процедур, визначених цим Положенням, у розмірі, визначеному нормативно-правовим актом Національного банку з питань тарифів на послуги (операції) Національного банку. Заявник подає копію платіжного документа про здійснення такої плати разом із поданням до Національного банку пакета документів.
39. Повторне подання заявником пакета документів, що був залишений Національним банком без розгляду, не потребує здійснення заявником повторної оплати за послугу з розгляду пакета документів, якщо повторне подання здійснюється протягом трьох місяців із дня залишення попереднього пакета документів без розгляду (крім випадку залишення пакета документів без розгляду за клопотанням заявника, послуга з розгляду якого вважається наданою).
40. Заявник має право протягом трьох місяців із дня залишення пакета документів без розгляду подати до Національного банку клопотання про повернення плати за розгляд Національним банком документів, поданих у межах окремих процедур, визначених цим Положенням. Після закінчення цього строку така послуга вважається наданою, а кошти не підлягають поверненню.
Клопотання про повернення плати за розгляд Національним банком документів подається в довільній формі та повинно містити номер та дату платіжної інструкції, відповідно до якої було надіслано таку плату, а також інформацію, потрібну для формування платіжної інструкції для повернення такої оплати.
41. Особливості розгляду Національним банком пакетів документів у межах різних процедур визначаються відповідними розділами цього Положення.
IV. Документи для ідентифікації фізичних і юридичних осіб
42. Національний банк здійснює ідентифікацію фізичних і юридичних осіб на підставі визначених цим Положенням документів.
43. Ідентифікація громадянина України, який постійно проживає в Україні, здійснюється на підставі таких документів:
1) копій сторінок паспорта громадянина України, що містять фотографію фізичної особи, а також інформацію про її прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), дату народження, реєстрацію місця її проживання, серію та номер паспорта, дату видачі та найменування органу, що його видав (якщо паспорт оформлено у формі книжечки), або копій обох боків паспорта громадянина України (якщо його оформлено у формі картки, що містить безконтактний електронний носій);
2) щодо фізичної особи, паспорт якої оформлено у формі книжечки, - копії документа з інформацією про реєстраційний номер облікової картки платника податків або копії сторінки паспорта з відміткою про відмову від прийняття такого реєстраційного номера (якщо особа через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і повідомила про це контролюючий орган);
3) щодо фізичної особи, паспорт якої оформлено у формі картки, що містить безконтактний електронний носій, - копії документа з інформацією про реєстрацію місця проживання фізичної особи.
44. Ідентифікація громадянина України, який виїхав на постійне/тимчасове проживання за кордон, здійснюється на підставі копій таких документів:
1) сторінок паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що містять фотографію фізичної особи, а також інформацію про її прізвище, власне ім'я, дату народження, номер паспорта, дату видачі та найменування органу, що його видав, строк дії паспорта, а також відмітку про виїзд особи на постійне проживання за кордон;
2) документа з інформацією про реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);
3) документа з інформацією про місце постійного/тимчасового проживання фізичної особи;
4) документа, що підтверджує правові підстави постійного/тимчасового проживання фізичної особи на території іноземної країни.
45. Ідентифікація іноземного громадянина, який постійно проживає в іноземній країні, здійснюється на підставі копій таких документів:
1) сторінок/боків паспорта фізичної особи, що містять її фотографію, а також інформацію про її прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), дату народження, місце постійного проживання, серію (за наявності) та номер паспорта, дату видачі та найменування органу, що його видав, а також строк дії паспорта (за наявності);
2) документа з інформацією про ідентифікаційний код або податковий номер (за наявності);
3) документа з інформацією, що підтверджує місце постійного проживання фізичної особи (якщо такої інформації в паспорті немає).
46. Ідентифікація іноземного громадянина, який постійно/тимчасово проживає в Україні, здійснюється на підставі копій таких документів:
1) усіх сторінок посвідки на постійне/тимчасове проживання фізичної особи в Україні;
2) документа з інформацією про реєстраційний номер облікової картки платника податків в Україні (за наявності);
3) сторінок/боків паспорта іноземного громадянина, що містять фотографію фізичної особи, а також інформацію про її прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), дату народження, номер паспорта, дату видачі та найменування органу, що його видав, строк дії паспорта, а для осіб, які постійно проживають в Україні, також відмітку про виїзд особи на постійне проживання (якщо така відмітка проставляється згідно із законодавством країни, громадянином якої є особа).
47. Ідентифікація юридичної особи, створеної за законодавством України, здійснюється на підставі копій таких документів:
1) установчого документа;
2) реєстру власників іменних цінних паперів (акцій) юридичної особи, яка є акціонерним товариством.
48. Копія установчого документа юридичної особи, створеної за законодавством України, може не подаватися, якщо:
1) установчий документ оприлюднений на порталі електронних сервісів Єдиного державного реєстру (Національному банку надається інформація про розміщення установчого документа на цьому порталі);
2) юридична особа створена та/або діє на підставі модельного статуту, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Заявник подає до Національного банку копію рішення про створення або про провадження діяльності юридичною особою на підставі модельного статуту, підписаного її засновниками;
3) юридична особа/орган державної влади створена і діє на підставі відповідного закону України/нормативно-правового акта, розміщеного на сервісі Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів та перебуває у загальному доступі.
49. Ідентифікація юридичної особи, головний офіс якої зареєстровано в іноземній країні, здійснюється Національним банком на підставі копій таких документів:
1) витягу з торговельного, банківського, судового реєстру або іншого офіційного документа, виданого уповноваженим органом іноземної країни, що підтверджує реєстрацію юридичної особи в країні, у якій зареєстровано її головний офіс, і містить інформацію про ідентифікаційний/реєстраційний номер/код і адресу юридичної особи, її учасників (акціонерів) і керівників;
2) установчих документів.
V. Загальні умови здійснення діяльності з надання фінансових платіжних послуг та обмежених платіжних послуг
50. Надання фінансових платіжних послуг/обмежених платіжних послуг в Україні може здійснюватися виключно за умови проходження процедури авторизації відповідно до порядку, визначеного цим Положенням.
51. До фінансових платіжних послуг, надання яких відповідно до Закону про платіжні послуги та цього Положення потребує проходження процедури авторизації в Національному банку, належать:
1) послуги із зарахування готівкових коштів на рахунки користувачів, а також усі послуги щодо відкриття, обслуговування та закриття рахунків (крім електронних гаманців);
2) послуги із зняття готівкових коштів із рахунків користувачів, а також усі послуги щодо відкриття, обслуговування та закриття рахунків (крім електронних гаманців);
3) послуги з виконання платіжних операцій з власними коштами користувача з рахунку/на рахунок користувача (крім платіжних операцій з електронними грошима), у тому числі:
виконання кредитового переказу;
виконання дебетового переказу;
виконання іншої платіжної операції, у тому числі з використанням платіжних інструментів;
4) послуги з виконання платіжних операцій з рахунку/на рахунок користувача (крім платіжних операцій з електронними грошима) за умови, що кошти для виконання платіжної операції надаються користувачу надавачем платіжних послуг на умовах кредиту, у тому числі:
виконання кредитового переказу;
виконання дебетового переказу;
виконання іншої платіжної операції, у тому числі з використанням платіжних інструментів;
5) послуги з емісії платіжних інструментів та/або здійснення еквайрингу платіжних інструментів;
6) послуги з переказу коштів без відкриття рахунку;
7) послуги з випуску електронних грошей та виконання платіжних операцій з ними, у тому числі відкриття та обслуговування електронних гаманців.
52. Надання послуг, зазначених у статті 9 Закону про платіжні послуги, не потребує проходження процедури авторизації в Національному банку відповідно до вимог цього Положення.
53. Надавач фінансових платіжних послуг зобов'язаний дотримуватись обмежень щодо суміщення діяльності з надання фінансових платіжних послуг із провадженням будь-яких інших видів діяльності, визначених у розділі VIII цього Положення.
54. Юридична особа, щодо якої Національний банк прийняв рішення про включення її до Реєстру як платіжну установу, малу платіжну установу або установу електронних грошей, з дня її включення до Реєстру набуває статусу фінансової установи.
55. Юридична особа, яка має намір провадити/провадить діяльність із надання всіх або окремих фінансових платіжних послуг, на день її звернення до Національного банку з метою отримання авторизації діяльності з надання фінансових платіжних послуг, а також протягом усього строку дії авторизації повинна відповідати таким вимогам:
1) юридична особа має статутний капітал, сформований та сплачений в обсязі, який відповідає вимогам пункту 136 розділу XII цього Положення;
2) умови та порядок надання фінансових платіжних послуг заявника/надавача фінансових платіжних послуг відповідають вимогам законодавства України, що регулює діяльність на платіжному ринку.
Умови та порядок надання фінансових платіжних послуг визначаються в документі, зазначеному в підпункті 5 пункту 206 розділу XIX цього Положення;
3) план діяльності заявника відповідає вимогам цього Положення;
4) фінансовий стан заявника/надавача фінансових платіжних послуг відповідає вимогам розділів XII, XIII цього Положення;
5) структура власності заявника/надавача фінансових платіжних послуг відповідає вимогам нормативно-правового акта Національного банку, яким установлюються вимоги до структури власності надавачів фінансових послуг.
Заявник/надавач фінансових платіжних послуг подає до Національного банку документи про структуру власності в обсязі, порядку та у строки, визначені нормативно-правовим актом Національного банку, яким установлюються вимоги до структури власності надавачів фінансових послуг;
6) ділова репутація заявника/надавача фінансових платіжних послуг, ключових учасників, власників істотної участі, керівників, головного бухгалтера, ключових осіб заявника/надавача фінансових платіжних послуг відповідають вимогам Положення про ліцензування та реєстрацію надавачів фінансових послуг та умови провадження ними діяльності з надання фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 24 грудня 2021 року № 153 (зі змінами) (далі - Положення про ліцензування та реєстрацію надавачів фінансових послуг). Порядок оцінки ділової репутації встановлено в розділі XIV цього Положення;
7) професійна придатність керівника, головного бухгалтера, ключових осіб заявника/надавача фінансових платіжних послуг відповідає вимогам, визначеним у пункті 180 глави 17 розділу II Положення про ліцензування та реєстрацію надавачів фінансових послуг, а також вимогам, установленим у пункті 75 розділу V цього Положення;
8) фінансовий/майновий стан учасників, які здійснили внески до статутного (складеного) капіталу заявника, незалежно від їх розміру, та всіх власників істотної участі в заявнику/надавачі фінансових платіжних послуг відповідають вимогам законодавства України та розділу XV цього Положення;
9) внутрішні положення заявника/надавача фінансових платіжних послуг з питань корпоративного управління відповідають вимогам, визначеним у главах 16-19 розділу II Положення про ліцензування та реєстрацію надавачів фінансових послуг;
10) заявником/надавачем фінансових платіжних послуг дотримано вимоги щодо суміщення посад, визначені в главі 19 розділу II Положення про ліцензування та реєстрацію надавачів фінансових послуг, а також у пункті 76 розділу V цього Положення;
11) власний/власні вебсайт/вебсайти заявника/надавача фінансових платіжних послуг, інформація/документи, розміщені на власному/власних вебсайті/вебсайтах, відповідають вимогам законодавства України та глави 7 розділу II Положення про ліцензування та реєстрацію надавачів фінансових послуг, а також інформація/документи, розміщені в програмних застосунках (мобільних додатках, платіжних застосунках), платіжних пристроях (за наявності), відповідають вимогам законодавства України;
12) облікова система заявника/надавача фінансових платіжних послуг відповідає вимогам, установленим у главі 8 розділу II Положення про ліцензування та реєстрацію надавачів фінансових послуг;
13) умови здійснення діяльності відокремленими підрозділами надавача фінансових платіжних послуг мають відповідати вимогам, установленим у розділі XI цього Положення;
14) не було протягом одного року, що передує даті одержання пакета документів, застосованих до заявника заходів впливу/накладених штрафів за порушення вимог нормативно-правових актів Національного банку, законодавства України про регулювання діяльності з надання фінансових послуг (тільки для інших фінансових установ), з питань регулювання діяльності на платіжному ринку, у сфері надання послуг поштового зв'язку в частині поштового переказу (тільки для операторів поштового зв'язку), у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму, та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, у сфері реалізації спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), валютного законодавства, законодавства з питань готівкового обігу, які не були виконані до дати одержання повного пакета документів.
56. Вимоги пункту 55 розділу V цього Положення не поширюються на банки, органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
57. Інша фінансова установа додатково до вимог пункту 55 розділу V цього Положення має відповідати вимогам щодо включення відомостей про неї до Державного реєстру фінансових установ, а також мати ліцензію на провадження діяльності з надання фінансових послуг на дату подання пакета документів для отримання авторизації.
58. Оператор поштового зв'язку додатково до вимог пункту 55 розділу V цього Положення має відповідати вимогам щодо внесення відомостей про нього до Реєстру операторів на дату подання пакета документів для отримання авторизації.