• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про інформаційне забезпечення банками клієнтів щодо банківських та інших фінансових послуг

Національний банк України  | Постанова, Форма типового документа, Інформація, Положення від 28.11.2019 № 141
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
28.11.2019 № 141
Про затвердження Положення про інформаційне забезпечення банками клієнтів щодо банківських та інших фінансових послуг
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 18 від 11.02.2020 № 62 від 14.05.2020 )
Відповідно до статей 7, 15 та 56 Закону України "Про Національний банк України", статей 54, 55 та частини другої статті 56 Закону України "Про банки і банківську діяльність", з метою інформування банками клієнтів - фізичних осіб щодо банківських та інших фінансових послуг Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про інформаційне забезпечення банками клієнтів щодо банківських та інших фінансових послуг (далі - Положення), що додається.
( Пункт 2 виключено на підставі Постанови Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
3. Управлінню захисту прав споживачів фінансових послуг (Ольга Лобайчук) після офіційного опублікування довести до відома банків України інформацію про прийняття цієї постанови.
4. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Голову Національного банку України Якова Смолія.
5. Постанова набирає чинності з 01 вересня 2020 року.
( Пункт 5 в редакції Постанов Національного банку № 18 від 11.02.2020, № 62 від 14.05.2020 )
ГоловаЯ. Смолій
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
28.11.2019 № 141
ПОЛОЖЕННЯ
про інформаційне забезпечення банками клієнтів щодо банківських та інших фінансових послуг
І. Загальні положення
2. Це Положення визначає вимоги до банків щодо інформаційного забезпечення клієнтів - фізичних осіб (далі - інформування клієнта) про умови та порядок надання банками банківських та інших фінансових послуг, державне регулювання ринку яких здійснюється Національним банком України (далі - банківська послуга), шляхом розміщення інформації про банківські послуги на всіх власних вебсайтах банку (далі - власний вебсайт банку), поширення реклами, а також інформування під час користування банківськими послугами.
Вимоги цього Положення не поширюються на інформування клієнтів - суб'єктів підприємницької діяльності, осіб, які проводять незалежну професійну діяльність, та юридичних осіб.
3. Терміни, що використовуються в цьому Положенні, вживаються в таких значеннях:
1) інформування клієнта - інформування банком клієнта про умови та порядок надання банком банківських послуг (включаючи пакет банківських послуг), а також надання іншої інформації, визначеної цим Положенням та внутрішніми документами банку, шляхом розміщення такої інформації на власному вебсайті банку, поширення реклами, а також надання інформації під час користування банківськими послугами;
2) істотна характеристика банківської послуги - відомості та/або дані про банківську послугу, визначені цим Положенням та внутрішніми документами банку;
( Підпункт 2 пункту 3 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
3) калькулятор - інструмент, що розміщується на власному вебсайті банку для розрахунку витрат або доходів від послуги з надання споживчого кредиту та залучення банком у вклади (депозити) коштів та банківських металів з урахуванням вибраних клієнтом умов цієї банківської послуги;
( Підпункт 3 пункту 3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
4) клієнт - фізична особа, яка звертається до банку за придбанням банківської послуги або користується нею;
5) неповна інформація про діяльність банку у сфері банківських послуг - недостатня за обсягом або повнотою інформація про діяльність банку у сфері банківських послуг, яка, за професійним судженням Національного банку України, вводить або може ввести клієнта в оману щодо прийняття рішення про придбання банківської послуги;
6) неправдива інформація про діяльність банку у сфері банківських послуг - інформація, яка не відповідає дійсності [містить відомості або вказує на події (факти), яких не існувало взагалі або які існували, але відомості про них не відповідають дійсності], неповна чи перекручена інформація;
7) пакет банківських послуг - пропозиція банку придбати разом дві або більше окремі банківські послуги, які можуть бути придбані окремо;
( Підпункт 7 пункту 3 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
8) перекручення інформації про діяльність банку у сфері банківських послуг - перебільшення чи применшення інформації про діяльність банку у сфері банківських послуг, яке, за професійним судженням Національного банку України, вводить або може ввести клієнта в оману щодо прийняття рішення про придбання банківської послуги;
9) поширення неправдивої інформації про діяльність банку у сфері банківських послуг - розміщення безпосередньо банком або на замовлення банку на власному вебсайті банку та/або в рекламі інформації, яка є неправдивою;
10) професійне судження Національного банку України - висновок та/або оцінка Національного банку України щодо фактів, подій, обставин, осіб, що ґрунтується на знаннях і досвіді Національного банку України у сфері банківського регулювання та нагляду, практичному застосуванні положень законодавства України, а також на комплексному та всебічному аналізі:
інформації та документів щодо надання банківських послуг, розміщених на власному вебсайті банку;
інформації щодо надання банківських послуг шляхом поширення реклами в будь-якій формі та в будь-який спосіб;
внутрішніх документів банку, які визначають порядок інформування клієнтів;
інформації та документів, наявних у Національного банку України, уключаючи отримані в результаті здійснення ним банківського нагляду;
інформації з відкритих джерел.
Інші терміни, які вживаються в цьому Положенні, використовуються в значеннях, визначених Законами України "Про банки і банківську діяльність", "Про звернення громадян", іншими законами України та нормативно-правовими актами Національного банку України (далі - Національний банк).
4. Банк несе відповідальність за актуальність та достовірність інформації, яка надається під час інформування клієнта. Банк забезпечує повноту та зрозумілість цієї інформації.
Банк розробляє та впроваджує внутрішні документи, які визначають порядок інформування клієнтів.
5. Банк здійснює інформування клієнта з дотриманням вимог законодавства України про мови.
6. Банк здійснює інформування клієнта в частині поширення реклами з урахуванням вимог законодавства про рекламу, споживче кредитування та про регулювання діяльності з надання фінансових послуг.
( Пункт 6 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
7. Банк не має права під час інформування клієнта поширювати неправдиву інформацію про діяльність банку у сфері банківських послуг.
7-1. Національний банк застосовує своє професійне судження під час визначення того, що неповна або перекручена інформація про діяльність банку у сфері банківських послуг є такою, що вводить або може ввести клієнта в оману щодо прийняття рішення про придбання банківської послуги.
( Розділ I доповнено новим пунктом 7-1 згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
8. Банк у разі використання інформації третіх осіб [результатів досліджень, рейтингів, класифікацій або інших аналогічних за змістом даних (далі - дослідження)] надає клієнту такі відомості: прізвище, ім’я, по батькові або найменування особи, яка виконала дослідження, дату проведення дослідження, інформацію про найменування видання, в якому опубліковані результати дослідження (за наявності).
( Пункт 8 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
9. Банк під час інформування клієнта на власному вебсайті про послугу з надання споживчого кредиту або залучення банківського вкладу (депозиту) попереджає про можливі наслідки для клієнта в разі користування цією банківською послугою.
Банк має право на власний розсуд використовувати попередження про можливі наслідки для клієнта в разі користування банківською послугою в рекламі.
( Пункт 9 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
10. Банк під час інформування клієнта розміщує інформацію про дві та більше банківські послуги, послуги з надання споживчого кредиту або залучення банківського вкладу (депозиту) одного виду поряд, зазначивши в однаковий спосіб істотні характеристики цих банківських послуг.
Інформацію про дві та більше інші банківські послуги одного виду банк розміщує поряд, зазначивши в однаковий спосіб умови надання цих послуг.
( Пункт 10 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )( Пункт 10 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
11. Банк під час інформування клієнта про банківські послуги у формі пакета банківських послуг розміщує таку інформацію:
1) умови та порядок придбання клієнтом пакета банківських послуг;
2) загальну вартість банківських послуг у разі придбання пакета банківських послуг;
3) істотні характеристики послуг з надання споживчого кредиту/залучення банківського вкладу (депозиту) у разі включення цих послуг до пакета;
( Підпункт 3 пункту 11 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
4) вартість придбання кожної банківської послуги пакета окремо;
5) перелік банківських послуг, що можуть бути додатково отримані клієнтом, та вартість цих банківських послуг;
6) гіперпосилання на вебсторінку банку, де розміщено умови договору (оферти) та інших типових договорів про надання пакета банківських послуг.
( Підпункт 6 пункту 11 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
12. Банк під час розміщення попереджень на власному вебсайті та в рекламі використовує таке виділення тексту:
( Абзац перший пункту 12 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
1) зазначення тексту в рамці та
( Абзац другий пункту 12 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
2) напівжирний шрифт, гарнітура та розмір якого ідентичні гарнітурі та розміру шрифту тексту інформування клієнта про умови надання послуги.
( Абзац третій пункту 12 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )( Абзац четвертий пункту 12 розділу I виключено на підставі Постанови Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
13. Банк використовує примітки для уточнення інформації, що надається ним під час інформування клієнта. Гарнітура, колір і розмір шрифту примітки повинні бути ідентичними гарнітурі, кольору та розміру шрифту тексту інформування клієнта про умови надання послуги.
( Абзаци перший-третій пункту 13 розділу I замінено одним новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
Інформація у примітках не може містити істотні характеристики банківської послуги, умови отримання акційної та інших аналогічних за змістом пропозицій.
14. Банк розміщує в рекламі послуги з надання споживчого кредиту інформацію про такі істотні характеристики послуги:
1) максимальну суму/ліміт кредиту, гривень;
2) строк кредитування, днів/місяців/років;
3) реальну річну процентну ставку, відсотків річних.
( Пункт 14 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
14-1. Банк розміщує в рекламі послуги залучення банківського вкладу (депозиту) інформацію про такі істотні характеристики послуги:
1) процентну ставку, відсотків річних;
2) строк вкладу (депозиту), днів/місяців/років;
3) мінімальну суму вкладу (депозиту), гривень;
4) валюту вкладу (депозиту), гривня/іноземна валюта/банківські метали.
( Розділ I доповнено новим пунктом 14-1 згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
14-2. Перелік істотних характеристик інших банківських послуг для розміщення в рекламі визначається банком самостійно з урахуванням вимог цього Положення та законодавства України про рекламу.
( Розділ I доповнено новим пунктом 14-2 згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
15. Банк надає інформацію клієнту під час користування банківськими послугами за рахунком обліку фінансового активу в порядку та на умовах, передбачених відповідним договором, який обов’язково включає умову про інформування клієнта шляхом відправлення повідомлень на обраний клієнтом канал для комунікацій (смс-інформування, месенджер, електронна пошта, Інтернет-банкінг) про:
1) дату, баланс рахунку обліку фінансового активу та суму встановленого кредиту (за наявності) на цю дату;
2) суму здійснення операції за рахунком обліку фінансового активу із зазначенням окремо суми використаного кредиту (за наявності).
( Пункт 15 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
15-1. Банк повідомляє клієнта про розмір наданого кредиту (овердрафту, кредитної лінії) або його зміну. Повідомлення включає дату та суму такого кредиту.
( Розділ I доповнено новим пунктом 15-1 згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
II. Інформування клієнтів шляхом розміщення інформації на власному вебсайті банку
( Пункт 16 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
17. Банк розміщує на власному вебсайті таку інформацію:
1) перелік банківських послуг, що надаються банком клієнту;
2) істотні характеристики банківських послуг [для послуг з надання споживчого кредиту та залучення банківського вкладу (депозиту)] та умови і порядок надання (для інших банківських послуг);
( Підпункт 2 пункту 17 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
3) вартість, ціну (тарифи, процентні ставки) залежно від виду банківської послуги [для вкладів (депозитів) - зазначається мінімальне їх значення, а для кредитування - максимальне], порядок їх визначення та сплати, період, протягом якого вони застосовуються, та розмір після завершення цього періоду;
4) умови отримання акційної та інших аналогічних за змістом пропозицій, уключаючи термін їх дії;
5) про право клієнта на відмову від договору про надання банківської послуги, якщо таке право передбачено законом;
6) суму (ліміт), на яку(ий) може бути надана банківська послуга (від мінімального розміру до максимального), строк користування нею (ним) (від мінімального значення до максимального);
7) інформацію про наявність, перелік і вартість додаткових та супутніх послуг банку, кредитних посередників та третіх осіб, включаючи розмір платежу та базу його розрахунку;
8) найменування комерційного агента (у разі надання банківської послуги за його участю);
9) гіперпосилання на вебсторінку банку, де розміщено умови договору (оферти) та інших типових договорів про надання банківських послуг;
( Підпункт 9 пункту 17 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
10) попередження про:
можливі наслідки для клієнта в разі користування банківською послугою або невиконання ним обов'язків згідно з договором про надання цієї банківської послуги;
можливі наслідки для клієнта в разі його несвоєчасного звернення до банку щодо повернення грошових коштів, залучених за договором банківського вкладу (депозиту);
те, що банку забороняється вимагати від клієнта придбання будь-яких товарів чи послуг від банку або спорідненої чи пов'язаної з ним особи як обов'язкову умову надання цих послуг (крім надання пакета банківських послуг);
те, що банк не має права вносити зміни до укладених з клієнтами договорів в односторонньому порядку, якщо інше не встановлено договором або законом;
можливість клієнта відмовитися від отримання рекламних матеріалів засобами дистанційних каналів комунікації;
11) калькулятор [для послуг з надання споживчого кредиту та залучення банком у вклади (депозити) коштів та банківських металів];
( Підпункт 11 пункту 17 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
12) рекомендації щодо:
безпечного використання систем дистанційного обслуговування банку;
уникнення випадків підвищеного ризику збитків для користувача електронного платіжного засобу;
виявлення фішингових вебсайтів та гіперпосилання на сторінку офіційного Інтернет-представництва Національного банку, на якій розміщено довідник банків, що містить інформацію про банки та відокремлені підрозділи банків;
( Абзац четвертий підпункту 12 пункту 17 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
13) повідомлення про:
необхідність негайного інформування клієнтом банку про втрату електронного платіжного засобу;
несанкціонований доступ або зміну інформації клієнта в системах дистанційного обслуговування;
виявлені фішингові вебсайти або отримані відомості подібного змісту;
( Підпункт 14 пункту 17 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
15) порядок та процедуру захисту персональних даних клієнтів (витяги з них);
( Підпункт 15 пункту 17 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )( Підпункт 16 пункту 17 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
17) відомості про можливість та умови дострокового розірвання договору про надання банківської послуги, а також спосіб такого розірвання договору.
Банк надає інформацію, визначену в підпунктах 2-9 та в абзацах першому - третьому підпункту 10 пункту 17 розділу II цього Положення в розрізі кожного виду банківської послуги.
( Абзац двадцять восьмий пункту 17 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
Банк має право використовувати приклади під час розміщення інформації, визначеної в підпунктах 2-4, 6 та 7 пункту 17 розділу II цього Положення.
18. Інформація про істотні характеристики послуг з надання споживчого кредиту та банківського вкладу (депозиту) розміщується на власному вебсайті банку (на сторінці з інформацією про послугу) за формою, наведеною у додатках 1-4 до цього Положення.
( Пункт 18 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
19. Банк має право зазначати інформацію про істотні характеристики інших банківських послуг, що ним надаються, з урахуванням вимог пункту 20 розділу II цього Положення.
( Пункт 19 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
20. Банк розміщує на власному вебсайті інформацію, зазначену в пунктах 18, 19 розділу II цього Положення, у формі окремого документа (файла) з використанням гарнітури Times New Roman, шрифту розміром 14 друкарських пунктів та у форматі pdf для можливості роздрукувати цю інформацію.
( Пункт 20 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
21. Банк розміщує на власному вебсайті інформацію про порядок розгляду банком звернень клієнтів.
Порядок розгляду банком звернень клієнтів має включати посилання на розділ "Звернення громадян" офіційного Інтернет-представництва Національного банку.
22. Банк розміщує на власному вебсайті (на сторінці з інформацією про послугу) калькулятори для порівняння загальних витрат або доходів за послугами з надання споживчого кредиту та залучення банком у вклади (депозити) коштів з урахуванням додаткових та супутніх послуг банку, кредитних посередників і третіх осіб, включно з податками та зборами з урахуванням вимог законодавства України.
( Абзац перший пункту 22 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
Банк зобов'язаний використовувати функцію ЧИСТВНДОХ (XIRR) програмного продукту Microsoft Excel або іншу ідентичну функцію під час розроблення калькулятора для порівняння загальних витрат та доходів за послугами з надання споживчого кредиту та залучення банком у вклади (депозити) коштів.
( Абзац другий пункту 22 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
Банк під час надання відповідно до цього Положення інформації про вартість додаткових та супутніх послуг бере до розрахунку максимально можливе значення вартості додаткових і супутніх послуг за банківською послугою, якщо немає можливості достовірно оцінити вартість цих послуг. Банк, якщо немає інформації про вартість додаткових та супутніх послуг третіх осіб, що є обов'язковими для отримання споживчого кредиту, для надання такої інформації визначає вартість цих послуг відповідно до їх орієнтовної вартості за аналогічними договорами про споживчий кредит, які вже укладені банком за попередні три місяці, або, якщо немає цих договорів здійснює розрахунок середньої вартості такої послуги, що пропонується щонайменше трьома постачальниками на ринку цих послуг, шляхом проведення аналізу вартості цих послуг.
22-1. Банк розміщує на сторінці з інформацією про послугу приклади результатів розрахунків калькуляторів, до яких включає інформацію про всі припущення, використані для розрахунку загальних витрат за послугами з надання споживчого кредиту та доходів за послугами із залучення банком у вклади (депозити) коштів.
( Розділ II доповнено новим пунктом 22-1 згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
22-2. Банк забезпечує відображення таких результатів розрахунків калькулятора для послуги з надання споживчого кредиту:
1) загальні витрати за споживчим кредитом, гривень;
2) суму платежу за розрахунковий період [включає платіж за кредитом, проценти за користування кредитом, розмір платежів за додаткові та супутні послуги банку, кредитного посередника (за наявності) та третіх осіб], гривень;
3) загальну вартість кредиту для клієнта, гривень;
4) реальну річну процентну ставку, відсотків річних.
( Розділ II доповнено новим пунктом 22-2 згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
22-3. Банк забезпечує відображення таких результатів розрахунків калькулятора для послуги залучення банківського вкладу (депозиту):
1) загальну суму платежів за додаткові та супутні послуги банку, отримання яких є необхідним для укладення договору банківського вкладу (депозиту): відкриття поточного рахунку та інші послуги (за наявності), гривень;
2) процентну ставку за вкладом (депозитом) без урахування сплати податків, відсотків річних;
3) суму доходу від вкладної (депозитної) операції до оподаткування: у гривні [для вкладів (депозитів) у гривні], у валюті вкладу (депозиту) [для вкладів (депозитів) в іноземній валюті], у банківських металах [для вкладів (депозитів) у банківських металах];
4) оподаткування доходів від вкладної (депозитної) операції: суми податку на доходи фізичних осіб та військового збору, гривень;
5) суму доходу від вкладної (депозитної) операції після оподаткування в гривнях [для вкладів (депозитів) у гривні], у валюті вкладу (депозиту) [для вкладів (депозитів) в іноземній валюті], у банківських металах [для вкладів (депозитів) у банківських металах];
6) процентну ставку за вкладом (депозитом) з урахуванням сплати податків, відсотків річних.
( Розділ II доповнено новим пунктом 22-3 згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
23. Пропозиція банку, адресована невизначеному колу осіб, укласти договір (оферту) щодо надання банківських послуг [далі - публічна пропозиція (оферта)] розміщується банком на його власному вебсайті.
Банк на вимогу клієнта зобов'язаний надати копію публічної пропозиції (оферти), що була чинною на зазначену клієнтом дату.
24. Банк під час здійснення публічної пропозиції (оферти) на власному вебсайті розміщує таку інформацію:
1) повне найменування банку;
2) ідентифікаційний код та місцезнаходження банку;
3) контактну інформацію та адресу власного вебсайта банку;
4) гіперпосилання на відомості про ліцензії та дозволи, надані банку;
( Підпункт 4 пункту 24 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )( Підпункт 5 пункту 24 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
6) відомості про:
види банківських послуг, що надаються банком клієнту, гіперпосилання на тарифи та вебсторінку банку, де розміщено істотні характеристики послуг з надання споживчого кредиту та залучення банківського вкладу (депозиту) та умови їх надання відповідно до пункту 11 розділу I цього Положення;
( Абзац другий підпункту 6 пункту 24 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )( Абзац третій підпункту 6 пункту 24 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
гіперпосилання на вебсторінку банку, де розміщено порядок і процедуру захисту персональних даних (витяг);
( Абзац третій підпункту 6 пункту 24 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
порядок дій банку в разі невиконання клієнтом обов'язків згідно з договором про надання банківських послуг;
гіперпосилання на внутрішньобанківський документ (витяг), який регламентує порядок розгляду банком звернень клієнтів, а також гіперпосилання на розділ "Звернення громадян" офіційного Інтернет-представництва Національного банку, де розміщено інформацію про розгляд звернень;
( Абзац п’ятий підпункту 6 пункту 24 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
дату набрання чинності публічною пропозицією (офертою);
7) гіперпосилання на вебсторінку банку, де розміщено інформацію про систему гарантування вкладів фізичних осіб в обсязі, визначеному нормативно-правовими актами Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
( Підпункт 7 пункту 24 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
8) попередження про:
те, що підписання клієнтом публічної пропозиції (оферти) передбачає надання його згоди на зазначені умови надання банківських послуг;
можливість клієнта відмовитися від отримання рекламних матеріалів засобами дистанційних каналів комунікації.
Банк має право розмістити на власному вебсайті іншу інформацію щодо публічної пропозиції (оферти).
( Абзац шістнадцятий пункту 24 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
25. Інформація, зазначена в пункті 24 розділу II цього Положення, розміщується на початку першої сторінки публічної пропозиції (оферти) на власному вебсайті банку.
( Пункт 25 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
III. Інформування клієнтів шляхом поширення реклами
26. Банку забороняється під час інформування клієнтів про умови надання банківських послуг шляхом поширення реклами надавати інформацію у спосіб, що ускладнює її візуальне сприйняття.
27. Ознаками, які свідчать, що спосіб викладення інформації про умови надання банківських послуг шляхом поширення реклами ускладнює її візуальне сприйняття, є використання:
1) приміток, виділення тексту з використанням напівжирного шрифту та/або похилого накреслення, візуальних елементів, великих літер (включаючи абревіатури), розміщених поруч, якщо такі способи виділення тексту реклами в сукупності становлять 40 та більше відсотків від загальної(го) площі/обсягу реклами;
2) кольорів тексту реклами, загальна кількість яких становить більше трьох;
3) стилю цифр іншого, ніж арабські;
4) відстані між рядками тексту реклами, яка менша 120 відсотків від кегля шрифту;
5) відстані між літерами тексту реклами, яка менша за товщину обведення цифр і літер або більша за ширину однієї літери цього тексту;
6) пропорційного співвідношення між висотою великих і малих літер тексту реклами іншого, ніж 3:2;
7) побудови геометричних фігур із рядків тексту реклами;
8) розміщення тексту реклами на полях рекламної площини;
9) фону тексту реклами, колір якого є однаковим з кольором тексту реклами, або використання як фону для тексту малюнків, фотографій або інших аналогічних зображень.
28. Ознаки, визначені в пункті 27 розділу III цього Положення, не застосовуються до використання в рекламі товарного знаку банку (логотипу).
( Положення доповнено новим розділом згідно з Постановою Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
Начальник Управління
захисту прав споживачів
фінансових послуг


О. Лобайчук
Додаток 1
до Положення
про інформаційне забезпечення
банками клієнтів щодо банківських
та інших фінансових послуг
(у редакції постанови Правління
Національного банку України
14.05.2020 № 62
)
(пункт 18 розділу II)
Логотип банку
ІНФОРМАЦІЯ
про істотні характеристики послуги з надання споживчого кредиту (без застави) (ця інформація містить загальні умови надання банком послуг споживчого кредитування та не є пропозицією з надання цих послуг. Запропоновані індивідуальні умови залежатимуть від результатів оцінки банком кредитоспроможності, проведеної на підставі отриманої від клієнта інформації та з інших джерел за наявності законних на це підстав, і надаються клієнту до укладення договору про споживчий кредит у формі паспорта споживчого кредиту)
I. Загальна інформація
Таблиця

з/п
Вид інформаціїІнформація для заповнення банком
123
11. Інформація про банк
2Найменування
3Номер і дата видачі банківської ліцензії
4Адреса
5Номер контактного(них) телефону(ів)
6Адреса електронної пошти
7Адреса офіційного вебсайта
82. Основні умови споживчого кредиту
9Мета отримання кредиту
10Цільова група клієнтів
11Сума/ліміт кредиту, грн
12Строк кредитування, дн./міс./р.
13Процентна ставка, відсотки річних
14Тип процентної ставки (фіксована/змінювана)
15Реальна річна процентна ставка, відсотки річних
16Власний платіж клієнта, відсотки від суми кредиту
173. Інформація про орієнтовну загальну вартість споживчого кредиту для клієнта
18Загальні витрати за кредитом [уключаючи відсотки за користування кредитом, комісії банку та інші витрати клієнта на додаткові та супутні послуги банку, кредитного посередника (за наявності) та третіх осіб], грн
19Орієнтовна загальна вартість кредиту для клієнта за весь строк користування кредитом (сума кредиту та загальні витрати за кредитом), грн
204. Порядок повернення споживчого кредиту
21Періодичність погашення:
22суми кредиту
23відсотків за користування кредитом
24комісій
25Схема погашення
26Спосіб погашення:
27через термінал самообслуговування(Розмір витрат клієнта, база їх розрахунку)
28через операційну касу(Розмір витрат клієнта, база їх розрахунку)
29через систему дистанційного обслуговування(Розмір витрат клієнта, база їх розрахунку)
30інший спосіб погашення(Розмір витрат клієнта, база їх розрахунку)
31Попередження: клієнт повертає суму кредиту, комісії та відсотки за його користування відповідно до умов договору та вимог законодавства України
325. Можливі наслідки в разі невиконання клієнтом обов'язків за договором
33Неустойка (штраф, пеня) за прострочення сплати:
34платежів за кредитом
35відсотків за користування кредитом
36інших платежів
37Неустойка (штраф, пеня) за невиконання інших умов договору
38Інші заходи:
39право банку у визначених договором випадках вимагати дострокового погашення платежів за кредитом та відшкодування збитків, завданих йому порушенням зобов'язання
40унесення інформації до кредитного бюро / Кредитного реєстру Національного банку України та формування негативної кредитної історії, що може враховуватися банком під час прийняття рішення щодо надання кредиту в майбутньому
416. Права клієнта згідно із законодавством України
42До укладення договору:
43отримання від банку пояснень з метою оцінки договору з огляду на потреби та фінансовий стан клієнта
44безкоштовне отримання на вимогу клієнта копії проєкту договору в паперовому або електронному вигляді (за його вибором), крім випадків, коли банк не бажає продовжувати процес укладення договору з клієнтом
45звернення до банку щодо ознайомлення з інформацією, на підставі якої здійснюється оцінка кредитоспроможності клієнта, уключаючи інформацію, що міститься в бюро кредитних історій / Кредитному реєстрі Національного банку України
46Після укладення договору:
47відмова від договору про споживчий кредит протягом 14 календарних днів з дня укладення цього договору (у разі відмови від такого договору клієнт сплачує відсотки за період з дня одержання коштів до дня їх повернення за процентною ставкою, встановленою цим договором, та вчиняє інші дії, передбачені Законом України "Про споживче кредитування"
або договором)
487. Прийняття рішення банком про розгляд заяви на отримання споживчого кредиту
49Строк прийняття банком рішення за заявою (після отримання всіх необхідних документів), днів
50Строк дії рішення банку за заявою, днів
518. Подання клієнтом звернення та терміни його розгляду
52До банку:
53перелік контактних даних банку зазначено в рядках 2, 4 - 7 таблиці додатка 1 до Положення про інформаційне забезпечення банками клієнтів щодо банківських та інших фінансових послуг (далі - Положення).
Термін розгляду банком звернення - не більше одного місяця з дня його надходження.
Загальний термін розгляду звернення (у разі його подовження, якщо в місячний строк вирішити порушені у зверненні питання неможливо) не повинен перевищувати сорока п'яти днів або
54до Національного банку України:
55перелік контактних даних розміщено в розділі "Звернення громадян" на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку України.
Термін розгляду звернення - не більше одного місяця з дня його надходження.
Загальний термін розгляду звернення (у разі його подовження, якщо в місячний строк вирішити порушені у зверненні питання неможливо) не повинен перевищувати сорока п'яти днів, або
56до суду:
57клієнт звертається до судових органів у порядку, визначеному законодавством України (клієнти - споживачі фінансових послуг звільняються від сплати судового збору за позовами, пов'язаними з порушенням їх прав як споживачів послуг)
II. Пояснення щодо заповнення таблиці додатка 1
1. У колонці 3 таблиці зазначається:
1) у рядку 10 - категорія клієнтів, які мають право отримати споживчий кредит після оцінки їх кредитоспроможності;
2) у рядку 11 - мінімальний та максимальний розмір кредитних коштів, що може бути наданий клієнту в тимчасове користування, та порядок його зміни;
3) у рядку 12 - мінімальний та максимальний строк кредитування (може встановлюватися в роках, місяцях або днях);
4) у рядку 13 - максимальна плата за договором про споживчий кредит, виражена у відсотках річних від загального розміру виданого кредиту;
5) у рядку 14 - тип процентної ставки (фіксована або змінювана), порядок її обчислення та індекси, що застосовуються для розрахунку змінюваної процентної ставки, уключаючи порядок зміни змінюваної процентної ставки та наслідки цієї зміни для клієнта (можливе зростання змінюваної процентної ставки залежно від зростання погодженого сторонами індексу);
6) у рядку 15 - максимальна плата за договором про споживчий кредит з урахуванням вартості всіх додаткових та супутніх послуг банку, кредитного посередника (за наявності) та третіх осіб, виражена у відсотках річних від загального розміру виданого кредиту;
7) у рядку 18 - мінімальний та максимальний розмір усіх витрат клієнта за договором про споживчий кредит, уключаючи відсотки за користування кредитом, комісії та інші обов’язкові платежі за додаткові та супутні послуги банку, кредитного посередника (за наявності) та третіх осіб (зазначити суму або базу розрахунку).
Якщо немає інформації про вартість додаткових та супутніх послуг третіх осіб, які є обов’язковими для отримання кредиту, банк для надання такої інформації враховує вимоги законодавства України про споживче кредитування та Положення щодо визначення вартості цих послуг відповідно до їх орієнтовної вартості.
Якщо додаткові та супутні послуги за споживчим кредитом може надати лише банк або акредитована ним особа, то до цієї суми включають також витрати на оцінку переданого в іпотеку нерухомого майна (у разі проведення такої оцінки), державну реєстрацію іпотеки та/або реєстрацію прав власності на майно, нотаріальні послуги, страхування цього майна від ризиків випадкового знищення, пошкодження, псування та інші ризики, уключаючи фінансові, якщо інше не передбачено договором про споживчий кредит.
Якщо банк застосовує різні розміри грошових зборів і витрат за договором про споживчий кредит залежно від строку його дії або суми основного зобов’язання за цим договором, то в колонці 3 рядка 18 таблиці додатка 1 до Положення зазначається їх найвище значення;
8) у рядку 19 - мінімальна та максимальна орієнтовна вартість основного зобов’язання клієнта, що пропонується банком для укладення договору про споживчий кредит та включає суму коштів, які можуть бути надані клієнту в тимчасове користування відповідно до рядка 11 таблиці додатка 1 до Положення, і загальні витрати за цим кредитом, визначені в рядку 18 таблиці додатка 1 до Положення;
9) у рядку 25 - суть схеми погашення споживчого кредиту із зазначенням її типу та можливих наслідків для клієнта в разі застосування цієї схеми [погашення заборгованості за споживчим кредитом однаковими сумами платежів протягом усього строку кредитування (ануїтетна схема погашення заборгованості) або погашення заборгованості з поступовим зменшенням суми платежів протягом усього строку кредитування (диференційована схема погашення заборгованості)];
10) у рядках 27-30 - розмір витрат клієнта в разі використання того чи іншого способу погашення заборгованості за договором про споживчий кредит [термінала самообслуговування, операційної каси, системи дистанційного обслуговування рахунку банку відповідно до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 року за № 377/8976 (зі змінами), або іншого способу погашення за наявності в банку];
11) у рядках 33-37 - інформація про можливі наслідки для клієнта в разі невиконання ним обов’язків за договором про споживчий кредит, уключаючи максимальну суму або відсоток неустойки (штрафу, пені) за прострочення сплати платежів за цим договором чи базу їх розрахунку, а також інші заходи, які має право вживати банк у такому разі;
12) у рядках 49, 50 - строк прийняття банком рішення про надання споживчого кредиту/відмови від його надання за заявою клієнта, а також строк дії цього рішення в календарних днях або місяцях.
( Додаток 1 в редакції Постанови Національного банку № 62 від 14.05.2020 )
Додаток 2
до Положення
про інформаційне забезпечення
банками клієнтів щодо банківських
та інших фінансових послуг
(у редакції постанови Правління
Національного банку України
14.05.2020 № 62
)
(пункт 18 розділу II)
Логотип банку
ІНФОРМАЦІЯ
про істотні характеристики послуги з надання споживчого кредит (під заставу рухомого майна) (ця інформація містить загальні умови надання банком послуг споживчого кредитування та не є пропозицією з надання цих послуг. Запропоновані індивідуальні умови залежатимуть від результатів оцінки банком кредитоспроможності, проведеної на підставі отриманої від клієнта інформації та з інших джерел за наявності законних на це підстав, і надаються клієнту до укладення договору про споживчий кредит у формі паспорта споживчого кредиту)
I. Загальна інформація
Таблиця

з/п
Вид інформаціїІнформація для заповнення банком
123
11. Інформація про банк
2Найменування
3Номер і дата видачі банківської ліцензії
4Адреса
5Номер контактного(них) телефону(ів)
6Адреса електронної пошти
7Адреса офіційного вебсайта
82. Основні умови споживчого кредиту
9Мета отримання кредиту
10Цільова група клієнтів
11Сума/ліміт кредиту, грн
12Строк кредитування, дн./міс./р.
13Процентна ставка, відсотки річних
14Тип процентної ставки (фіксована/змінювана)
15Реальна річна процентна ставка, відсотки річних
16Власний платіж клієнта, відсотки від суми кредиту
173. Інформація про орієнтовну загальну вартість споживчого кредиту для клієнта
18Загальні витрати за кредитом [уключаючи відсотки за користування кредитом, комісії банку та інші витрати клієнта на додаткові та супутні послуги банку, кредитного посередника (за наявності) та третіх осіб], грн
19Орієнтовна загальна вартість кредиту для клієнта за весь строк користування кредитом (сума кредиту та загальні витрати за кредитом), грн
204. Забезпечення за споживчим кредитом
21Застава/порука(Так/Ні)
22Вид застави
23Орієнтовна мінімальна ринкова вартість рухомого майна, необхідна для отримання кредиту на суму, зазначену в колонці 3 рядка 11 таблиці додатка 2 до Положення про інформаційне забезпечення банками клієнтів щодо банківських та інших фінансових послуг (далі - Положення) (якщо застосовується)(Зазначити відповідні суми, грн)
24Наявність пропорційної залежності доступного розміру кредиту від ринкової вартості рухомого майна (якщо застосовується)
255. Порядок повернення споживчого кредиту
26Періодичність погашення:
27суми кредиту
28відсотків за користування кредитом
29комісій
30Схема погашення
31Спосіб погашення:
32через термінал самообслуговування(Розмір витрат клієнта, база їх розрахунку)
33через операційну касу(Розмір витрат клієнта, база їх розрахунку)
34через систему дистанційного обслуговування(Розмір витрат клієнта, база їх розрахунку)
35інший спосіб погашення(Розмір витрат клієнта, база їх розрахунку)
36Попередження: клієнт повертає суму кредиту, комісії та відсотки за його користування відповідно до умов договору та вимог законодавства України
376. Можливі наслідки в разі невиконання клієнтом обов'язків за договором
38Неустойка (штраф, пеня) за прострочення сплати:
39платежів за кредитом
40відсотків за користування кредитом
41інших платежів
42Неустойка (штраф, пеня) за невиконання інших умов договору
43Інші заходи:
44право банку у визначених договором випадках вимагати дострокового погашення платежів за кредитом та відшкодування збитків, завданих йому порушенням зобов'язання
45унесення інформації до кредитного бюро / Кредитного реєстру Національного банку України та формування негативної кредитної історії, що може враховуватися банком під час прийняття рішення щодо надання кредиту в майбутньому
46звернення стягнення на передане в заставу рухоме майно згідно із законодавством України
47у разі недостатності коштів, отриманих від реалізації переданого в заставу рухомого майна для погашення вимоги за договором про надання споживчого кредиту, на особисте майно клієнта може бути звернено стягнення для погашення кредиту
48Попередження: банк задовольняє вимогу щодо погашення заборгованості за кредитом за рахунок переданого в заставу рухомого майна в позасудовому порядку в разі наявності відповідного застереження в договорі застави
49Попередження: застава майна припиняється у разі повного погашення заборгованості клієнта за договором, закінчення строку дії договору або реалізації предмета застави
507. Права клієнта згідно із законодавством України
51До укладення договору:
52отримання від банку пояснень з метою оцінки договору з огляду на потреби та фінансовий стан клієнта
53безкоштовне отримання на вимогу клієнта копії проєкту договору в паперовому або електронному вигляді (за його вибором), крім випадків, коли банк не бажає продовжувати процес укладення договору з клієнтом
54звернення до банку щодо ознайомлення з інформацією, на підставі якої здійснюється оцінка кредитоспроможності клієнта, уключаючи інформацію, що міститься в бюро кредитних історій / Кредитному реєстрі Національного банку України
55Після укладення договору:
56відмова від договору про споживчий кредит протягом 14 календарних днів з дня укладення цього договору (у разі відмови від такого договору клієнт сплачує відсотки за період з дня одержання коштів до дня їх повернення за процентною ставкою, встановленою цим договором, та вчиняє інші дії, передбачені Законом України "Про споживче кредитування"
або договором)
578. Прийняття рішення банком про розгляд заяви на отримання споживчого кредиту
58Строк прийняття банком рішення за заявою (після отримання всіх необхідних документів), днів
59Строк дії рішення банку за заявою, днів
609. Подання клієнтом звернення та терміни його розгляду
61До банку:
62перелік контактних даних банку зазначено в рядках 2, 4 - 7 таблиці додатка 2 до Положення.
Термін розгляду звернення - не більше одного місяця з дня його надходження.
Загальний термін розгляду звернення (у разі його подовження, якщо в місячний строк вирішити порушені у зверненні питання неможливо) не повинен перевищувати сорока п'яти днів або
63до Національного банку України:
64перелік контактних даних розміщено в розділі "Звернення громадян" на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку України.
Термін розгляду звернення - не більше одного місяця з дня його надходження.
Загальний термін розгляду звернення (у разі його подовження, якщо в місячний строк вирішити порушені у зверненні питання неможливо) не повинен перевищувати сорока п'яти днів, або
65до суду:
66клієнт звертається до судових органів у порядку, визначеному законодавством України (клієнти - споживачі фінансових послуг звільняються від сплати судового збору за позовами, пов'язаними з порушенням їх прав як споживачів послуг)