ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
06.11.2019 № 128 |
Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 161 від 27.12.2019 )
Відповідно до статей 7, 15, 56 Закону України "Про Національний банк України" , статей 5, 21 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та з метою удосконалення порядку видачі Національним банком України небанківським установам ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Рядок 25 Тарифів на послуги з реєстрації та ліцензування, що надаються Національним банком України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 12 серпня 2003 року № 333, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 10 вересня 2003 року за № 787/8108 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 01 квітня 2019 року № 54), виключити.
У зв'язку з цим рядки 26 - 33 уважати відповідно рядками 25 - 32.
2. Затвердити Зміни до Положення про порядок видачі ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 17 серпня 2017 року № 80 (зі змінами) (далі - Положення), що додаються.
3. Небанківським установам, які на день набрання чинності цією постановою мають діючу ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків (далі - ліцензія), протягом трьох місяців із дня набрання чинності цією постановою:
( Підпункт 1 пункту 3 виключено на підставі Постанови Національного банку № 161 від 27.12.2019 )
2) привести внутрішні правила про переказ коштів у відповідність до вимог пунктів 13 та 13-1 розділу II Положення ;
3) розробити порядок внутрішнього контролю за наданням послуг з переказу коштів відповідно до вимог пунктів 13 та 13-2 розділу II Положення .
( Пункт 4 виключено на підставі Постанови Національного банку № 161 від 27.12.2019 )( Пункт 5 виключено на підставі Постанови Національного банку № 161 від 27.12.2019 )
6. Небанківським установам, які подали документи щодо видачі ліцензії та щодо яких до набрання чинності цією постановою Національним банком України не було прийнято рішення про видачу/відмову у видачі ліцензії, протягом двох місяців із дня набрання чинності цією постановою подати до Національного банку України інформаційну довідку щодо умов та порядку надання небанківською установою послуг з переказу коштів (далі - інформаційна довідка) згідно з додатком 4 до Положення з урахуванням установлених пунктом 25 розділу III Положення вимог щодо документів, які подаються до Національного банку України.
( Абзац перший пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 161 від 27.12.2019 )
Національний банк України:
1) призупиняє строк розгляду пакета документів щодо видачі ліцензії до подання небанківською установою інформаційної довідки;
2) повертає документи на доопрацювання в разі неподання інформаційної довідки в строк, визначений в абзаці першому пункту 6 цієї постанови.
7. Національний банк України повертає без розгляду пакети документів щодо узгодження змін до внутрішніх правил про переказ коштів, подані до Національного банку України до набрання чинності цією постановою та щодо яких Національним банком України не прийнято рішення про узгодження змін до внутрішніх правил про переказ коштів станом на день набрання чинності цією постановою.
8. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.
Голова | Я. Смолій |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
06.11.2019 № 128
ЗМІНИ
до Положення про порядок видачі ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків
1. Пункт 7 розділу I викласти в такій редакції:
"7. Небанківська установа зобов'язана:
1) внести плату за розгляд пакета документів, поданого для видачі, переоформлення ліцензії або видачу її дубліката в розмірі, передбаченому нормативно-правовими актами Національного банку з питань затвердження тарифів на послуги (операції) Національного банку;
2) подати копію платіжного документа, що підтверджує здійснення оплати за відповідну послугу, разом з відповідним пакетом документів. Неподання копії відповідного платіжного документа є підставою для повернення Національним банком документів на доопрацювання.
Послуга щодо розгляду пакета документів, поданого для отримання ліцензії, уважається наданою, а плата за розгляд пакета документів не підлягає поверненню, якщо за відповідним пакетом документів Національний банк прийняв рішення про видачу/відмову у видачі ліцензії.
Послуга з переоформлення ліцензії або видачі її дубліката вважається наданою, а плата за переоформлення ліцензії або видачі її дубліката не підлягає поверненню, якщо за відповідним пакетом документів Національний банк прийняв рішення про переоформлення ліцензії або видачу її дубліката.".
2. У розділі II:
1) підпункт 4 пункту 12 викласти в такій редакції:
"4) відповідність умов та порядку надання небанківською установою послуг з переказу коштів законодавству України з питань переказу коштів.
Умови та порядок надання небанківською установою послуг з переказу коштів визначаються в документі, зазначеному в підпункті 6 пункту 21 розділу III цього Положення;";
2) пункт 13 викласти в такій редакції:
"13. Небанківська установа, яка отримала ліцензію, зобов'язана протягом трьох місяців з дати отримання ліцензії, але до дня проведення першої операції з переказу коштів, розробити та затвердити керівником небанківської установи або іншим уповноваженим органом згідно зі статутом такі внутрішні документи:
1) внутрішні правила про переказ коштів у відповідності до узгоджених Національним банком умов та порядку надання небанківською установою послуг з переказу коштів, положень правил платіжної системи, учасником якої є або планує бути небанківська установа, та з дотриманням вимог законодавства України з питань переказу коштів;
2) порядок внутрішнього контролю за наданням послуг з переказу коштів;
3) внутрішні документи з питань фінансового моніторингу з урахуванням вимог законодавства України у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та Положення про здійснення небанківськими фінансовими установами фінансового моніторингу в частині надання ними фінансової послуги щодо переказу коштів , затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 вересня 2016 року № 388 (зі змінами);
4) внутрішні документи з питань реалізації персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) з урахуванням законодавства України про санкції та нормативно-правових актів Національного банку у сфері забезпечення реалізації і моніторингу ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій);
5) внутрішні документи, які мають визначати порядок розрахунку ліміту залишку готівки в касі пунктів приймання та виплати готівки й періодичність проведення інкасації готівкових коштів у пунктах приймання та виплати готівки й платіжних пристроях (для небанківських установ, які мають намір надавати послуги з приймання готівки для подальшого її переказу).";
3) розділ доповнити після пункту 13 новими пунктами 13-1, 13-2 такого змісту:
"13-1. Внутрішні правила про переказ коштів мають містити такі положення:
1) перелік та опис видів послуг щодо переказу коштів, які надаватимуться небанківською установою (із зазначенням способів ініціювання переказів, їх цільового призначення, користувачів (фізичні особи/суб'єкти господарювання), платіжних інструментів, які використовуватимуться (для документів на переказ має бути наведений перелік їх реквізитів), порядку перевірки користувачем реквізитів переказу перед його ініціюванням та порядку надання користувачу документа, який підтверджуватиме здійснення переказу);
2) опис виконання усіх зазначених послуг та перелік залучених сторін під час їх надання (для кожної послуги окремо), а також щодо кожної окремої послуги:
схему руху коштів під час переказу з моменту ініціювання до його завершення;
порядок проведення небанківською установою розрахунків з іншими учасниками переказу коштів;
час оброблення операцій та строки проведення переказу коштів;
3) строки та порядок зберігання інформації про здійснення переказу коштів;
4) порядок повернення коштів ініціатору переказу в разі неможливості їх зарахування на рахунок або виплати в готівковій формі одержувачу, а також відкликання переказу ініціатором;
5) порядок вирішення спорів між небанківською установою та користувачами (платниками та отримувачами коштів);
6) опис вимог до порядку надання послуг через структурні підрозділи (із зазначенням переліку видів послуг, які надаватимуться структурними підрозділами, підпорядкованості таких структурних підрозділів, порядку проведення їх виїзних та безвиїзних перевірок), а також опис користування послугами зовнішніх виконавців та участі небанківської установи в платіжних системах.
13-2. Порядок внутрішнього контролю за наданням послуг з переказу коштів має містити такі положення:
1) опис системи управління ризиками та процедур, які небанківська установа запровадить для оцінки та запобігання таким ризикам (за кожним ризиком окремо);
2) опис процедур проведення періодичного та постійного контролю за наданням послуг з переказу коштів, уключаючи їх частоту та перелік відповідальних осіб;
3) опис способів моніторингу та контролю функцій, які виконуються зовнішніми виконавцями;
4) опис способів моніторингу та контролю за наданням послуг з переказу коштів структурними підрозділами небанківської установи (у разі їх наявності).";
4) пункти 14, 17 виключити;
5) пункт 18 викласти в такій редакції:
"18. Небанківська установа зобов'язана протягом усього строку дії ліцензії дотримуватися вимог законодавства України, уключаючи вимоги цього Положення, правил платіжних систем, учасником яких вона є, узгоджених Національним банком умов та порядку надання небанківською установою послуг з переказу коштів, а також виконувати вимоги та рішення Національного банку, надавати на вимогу Національного банку інформацію, документи і звітність у встановлений Національним банком строк.".
3. У розділі III:
1) підпункт 6 пункту 21 викласти в такій редакції:
"6) інформаційну довідку щодо умов та порядку надання небанківською установою послуг з переказу коштів (додаток 4);";
2) пункт 22 виключити;
3) пункти 27, 28 викласти в такій редакції:
"27. Небанківська установа зобов'язана:
1) письмово повідомити Національний банк про внесення змін до статуту протягом 10 робочих днів із дати їх державної реєстрації та надати короткий опис таких змін;
2) подати до Національного банку для узгодження в разі зміни умов та порядку надання нею послуг з переказу коштів оновлену інформаційну довідку щодо умов та порядку надання небанківською установою послуг з переказу коштів (додаток 4) з урахуванням змін та письмово повідомити Національному банку у зв'язку з чим були внесені такі зміни.
Національний банк зобов'язаний протягом 30 робочих днів із дня отримання від небанківської установи оновленої інформаційної довідки щодо умов та порядку надання небанківською установою послуг з переказу коштів розглянути таку довідку на відповідність законодавству України з питань переказу коштів та про результати в письмовій формі повідомити небанківську установу.
Небанківська установа зобов'язана протягом 10 робочих днів із дати узгодження Національним банком змін до умов та порядку надання небанківською установою послуг з переказу коштів, якщо ці зміни стосуються положень внутрішніх документів небанківської установи, визначених у пунктах 13-1 та 13-2 розділу II цього Положення, унести відповідні зміни до цих документів.
Небанківська установа не має права надавати послуги з переказу коштів згідно зі змінами до умов та порядку надання послуг з переказу коштів, якщо ці зміни не узгоджені з Національним банком.
28. Небанківська установа в разі укладення договору про участь в іншій платіжній системі ніж та, що зазначена в узгодженій Національним банком інформаційній довідці щодо умов та порядку надання небанківською установою послуг з переказу коштів, та у зв'язку з цим зміною видів послуг, які надаються небанківською установою, зобов'язана подати для узгодження оновлену інформаційну довідку (додаток 4).
Національний банк зобов'язаний протягом 30 робочих днів із дня отримання від небанківської установи оновленої інформаційної довідки щодо умов та порядку надання небанківською установою послуг з переказу коштів розглянути таку довідку на відповідність законодавству України з питань переказу коштів та про результати в письмовій формі повідомити небанківську установу.
Небанківська установа зобов'язана протягом 10 робочих днів із дати узгодження Національним банком змін до умов та порядку надання небанківською установою послуг з переказу коштів унести відповідні зміни до внутрішніх правил про переказ коштів та порядку внутрішнього контролю за наданням послуг з переказу коштів.
Небанківська установа не має права надавати послуги з переказу коштів згідно зі змінами до умов та порядку надання послуг з переказу коштів, якщо ці зміни не узгоджені з Національним банком.".
4. Підпункт 9 пункту 67 розділу VIII викласти в такій редакції:
"9) установлення факту недотримання небанківською установою узгоджених Національним банком умов та порядку надання небанківською установою послуг з переказу коштів та/або правил платіжних систем, учасником яких вона є;".
5. У додатках до Положення :
1) додатки 1, 2 викласти в такій редакції:
"Додаток 1
до Положення про порядок
видачі ліцензії на переказ коштів
у національній валюті
без відкриття рахунків
(у редакції постанови Правління
Національного банку України
06.11.2019 № 128)
(підпункт 1 пункту 21 розділу III)
ЗАЯВА
про видачу ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків
( Див. текст )
Додаток 2
до Положення про порядок
видачі ліцензії на переказ коштів
у національній валюті
без відкриття рахунків
(у редакції постанови Правління
Національного банку України
06.11.2019 № 128)
(підпункт 1 пункту 21 розділу III)
I. Загальні вимоги до бізнес-плану
1. Резюме бізнес-плану
1. Мета отримання ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків
Зазначається загальна мета отримання ліцензії на переказ коштів. Відображаються загальні напрями діяльності небанківської установи, місце небанківської установи на ринку переказу коштів та місце послуг з переказу коштів серед інших видів діяльності небанківської установи.
2. Опис бізнес-моделі
Зазначається загальний порядок надання послуг з переказу коштів: платіжні системи, платіжні інструменти, пункти надання послуг з переказу коштів, вебсайти, платіжні пристрої, які планує використовувати небанківська установа під час надання послуг з переказу коштів. Надається перелік контрагентів небанківської установи, з якими вона планує взаємодіяти під час надання послуг з переказу коштів (банки, небанківські установи, платіжні організації платіжних систем), та яким небанківська установа планує передати виконання своїх функцій щодо супроводження переказу коштів (оператори послуг платіжної інфраструктури).
3. Очікувані результати виконання бізнес-плану
Наводиться перелік прогнозних досягнень, очікувана частка небанківської установи на ринку переказу коштів у результаті виконання бізнес-плану та період окупності.
Надається опис власних інноваційних рішень, що сприятимуть розвитку ринку переказу коштів (за наявності), очікуваних найбільш значних показників та досягнень у результаті виконання бізнес-плану.
2. Загальна інформація
4. Матеріально-технічна база небанківської установи
Надається інформація про забезпечення небанківської установи приміщеннями, офісною технікою, необхідним обладнанням (технічними засобами), структурними підрозділами тощо.
5. Платіжні пристрої та інше технічне обладнання, пов'язане з переказом коштів
Небанківська установа повідомляє про наявність та кількість платіжних пристроїв, а також технічного обладнання, пов'язаного з переказом коштів, за зразком, наведеним нижче:
Таблиця 1
6. Програмне забезпечення
Зазначаються наявні можливості небанківської установи щодо використання програмного забезпечення (у тому числі під час надання послуг з переказу коштів). Зазначається розробник та надається опис функціональних можливостей програмного забезпечення.
Розкриваються правові підстави використання програмного забезпечення (наприклад, власна розробка, ліцензія на використання програмного продукту, інший документ, що засвідчує право небанківської установи використовувати відповідне програмне забезпечення).
7. Інші нематеріальні активи
Зазначаються нематеріальні активи (об'єкти права інтелектуальної власності, а також інші аналогічні права, що не мають матеріального втілення та є об'єктом права власності) небанківської установи (наприклад, торговельні марки).
8. Корпоративне управління
Наводиться схематичне зображення структури управління небанківської установи, на якому зазначаються вищий орган управління, виконавчий орган, наглядова рада (за наявності), структурні підрозділи, відповідальні за розвиток сегментів ринку (із зазначенням назв цих сегментів) тощо; щодо кожної ланки - ключові функціональні обов'язки, пов'язані з діяльністю небанківської установи.
Також зазначаються інші особи, які впливають/можуть впливати на прийняття рішень небанківської установи, але відомості щодо яких не відображені в установчих документах.
Зразок схематичного зображення
( Див. текст )
9. Працівники небанківської установи
Зазначається загальна кількість штату небанківської установи.
Наводиться інформація про керівників та інших ключових працівників, у тому числі осіб, які будуть відповідальними за організацію діяльності з надання послуг з переказу коштів, шляхом заповнення таблиці за зразком, наведеним нижче:
Таблиця 2
№ з/п | Керівник, інший ключовий працівник (ім'я, прізвище) | Опис повноважень | Зона відповідальності |
1 | 2 | 3 | 4 |
10. Аутсорсинг
Зазначаються треті особи, яким небанківська установа передала виконання функцій, пов'язаних з господарською діяльністю: бухгалтерський облік, аналітика, технологічний супровід діяльності тощо.
3. Маркетингове дослідження
11. Маркетингове дослідження ринку
Зазначаються стан ринку послуг із переказу коштів і його динаміка за обсягами операцій (щонайменше протягом останніх трьох років перед поданням бізнес-плану), визначення потреб клієнтів у послугах і стан їх задоволення, у тому числі в територіальному розрізі, де небанківська установа планує проводити свою діяльність.
Наводяться джерела ресурсів для маркетингового дослідження: відкриті джерела, власні дослідження та/або залучення третіх осіб для аналізу ринку переказу коштів.
Небанківська установа має викласти своє бачення динаміки розвитку ринку переказу коштів.
12. Конкурентна позиція та SWOT-аналіз небанківської установи
Зазначаються:
місце та потенціал небанківської установи на ринку послуг із переказу коштів на три роки діяльності, потенційні конкуренти небанківської установи та конкурентні переваги небанківської установи;
опис сильних та слабких сторін небанківської установи у сфері переказу коштів. Наприкінці опису заповнюється таблиця SWOT-аналізу за зразком, наведеним нижче:
Сильні сторони | Слабкі сторони |
1. ... 2. ... 3. ... … | 1. ... 2. ... 3. ... … |
Можливості | Загрози |
1. ... 2. ... 3. ... … | 1. ... 2. ... 3. ... … |
Наприкінці опису надається таблиця щодо не менш як п'яти конкурентів небанківської установи (банків та/або небанківських установ) за зразком, наведеним нижче:
Таблиця 3
13. Спеціалізація небанківської установи на ринку
На підставі маркетингового дослідження ринку переказу коштів зазначаються ключові спеціалізації небанківської установи. Подається опис сегментів ринку (за користувачами, платіжними інструментами, територією тощо), у яких небанківська установа планує надавати послуги з переказу коштів.
Надається опис інноваційних рішень небанківської установи, що сприятимуть розвитку ринку переказу коштів (за наявності). В описі розшифровуються критерії інноваційності, етапи впровадження та вплив на ринок переказу коштів відповідного інноваційного рішення.
14. Тарифна політика
Подається опис тарифної політики (ціноутворення) небанківської установи у сфері переказу коштів на три роки діяльності.
Наводиться аналіз тарифів на послуги з переказу коштів не менш як п'яти конкурентів небанківської установи.
Наприкінці опису подається таблиця за зразком, наведеним нижче:
Таблиця 4
№ з/п | Найменування конкурента | Ключові послуги з переказу коштів (за суттю операції/призначенням платежу) | Тариф | Примітки |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Зазначаються прогнозні тарифи та обсяги операцій із переказу коштів небанківської установи (розшифровується окремо на кожен рік діяльності) за зразком, наведеним нижче:
Тарифи та обсяги операцій із переказу коштів на перший рік діяльності
Таблиця 5
15. Реклама та стратегія залучення споживачів
Зазначається опис стратегії небанківської установи щодо послуг із переказу коштів для залучення споживачів, зокрема проведення рекламних кампаній, участь у конференціях тощо.
Наприкінці опису подається таблиця за зразком, наведеним нижче:
Таблиця 6
4. Стратегія розвитку
16. План дій щодо виконання бізнес-плану
Відображається план дій, які пов'язані з витратною частиною, наведеною в пункті 1 глави 5 розділу I цього бізнес-плану.
Інформація надається у вигляді таблиці за зразком, наведеним нижче:
Зразок заповнення таблиці
Таблиця 7
17. Участь у платіжних системах
Таблиця 8
18. Торговельна марка та вебсайт
Зазначаються наміри щодо використання небанківською установою торговельних марок, комерційних найменувань та вебсайтів (власних та/або на підставі ліцензійних угод) під час надання послуг із переказу коштів.
Інформація надається у вигляді таблиці за зразком, наведеним нижче:
Таблиця 9
19. Участь у групах компаній, саморегулівних організаціях
Відображаються плани щодо участі небанківської установи у групах компаній (банківська група, небанківська фінансова група тощо) із зазначенням їхньої материнської компанії та сфери діяльності.
Повідомляється про наміри та мету вступу до саморегулівних організацій (неприбуткових об'єднань фінансових установ).
20. Мережа небанківської установи
Відображаються плани поквартально на найближчі три роки щодо відкриття структурних підрозділів.
Інформація надається у вигляді таблиці за зразком, наведеним нижче:
Прогнозна кількість структурних підрозділів
Таблиця 10
21. Платіжні пристрої та інше технічне обладнання, пов'язане з переказом коштів
Відображається опис намірів небанківської установи щодо придбання/оренди платіжних пристроїв та/або іншого технічного обладнання.
Інформація надається у вигляді таблиці за зразком, наведеним нижче:
Таблиця 11
22. Програмне забезпечення
Відображаються наміри небанківської установи щодо використання програмного забезпечення під час надання послуг із переказу коштів. Зазначається розробник та надається опис функціональних можливостей програмного забезпечення.
23. Прогнозний штат небанківської установи
Зазначаються наміри щодо збільшення чисельності штату небанківської установи та опис повноважень найманих працівників.
Інформація надається у вигляді таблиці за зразком, наведеним нижче:
Таблиця 12
Небанківська установа виокремлює ключові посади, відповідальні за переказ коштів, шляхом заповнення таблиці за зразком, наведеним нижче:
Таблиця 13
№ з/п | Ключова посада | Опис повноважень | Зона відповідальності |
1 | 2 | 3 | 4 |
24. Залучення третіх осіб до послуг із переказу коштів
Надається перелік контрагентів небанківської установи, які безпосередньо будуть задіяні під час надання послуг із переказу коштів (банки, небанківські установи, платіжні організації платіжних систем, оператори послуг платіжної інфраструктури). Щодо кожного наведеного контрагента надається порядок взаємодії з питань переказу коштів.
25. Аутсорсинг
Відображаються треті особи, яким небанківська установа планує передати виконання функцій, пов'язаних із господарською діяльністю: бухгалтерський облік, аналітика, технологічний супровід діяльності та інші функції.
5. Прогнозні фінансові показники
26. Прогнозні витрати небанківської установи у сфері переказу коштів
Зазначається розмір витрат небанківської установи на три роки діяльності за зразком, наведеним нижче:
Таблиця 14
Небанківська установа на доповнення до наведених вище прогнозних витрат додатково розшифровує в таблиці у форматі excel поквартальні витрати на три роки діяльності за всіма пунктами, наведеними у главах 3, 4 розділу I бізнес-плану, а також джерела покриття витрат (власні кошти, очікуваний дохід тощо).
Зразок таблиці витрат на перший рік діяльності:
Таблиця 15