• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Методичних рекомендацій із застосування Технічного регламенту радіообладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 № 355

Адміністрація Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України | Наказ, Рекомендації від 26.06.2018 № 412
Реквізити
  • Видавник: Адміністрація Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України
  • Тип: Наказ, Рекомендації
  • Дата: 26.06.2018
  • Номер: 412
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Адміністрація Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України
  • Тип: Наказ, Рекомендації
  • Дата: 26.06.2018
  • Номер: 412
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
АДМІНІСТРАЦІЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ СПЕЦІАЛЬНОГО ЗВ'ЯЗКУ ТА ЗАХИСТУ ІНФОРМАЦІЇ УКРАЇНИ
НАКАЗ
26.06.2018 № 412
Про затвердження Методичних рекомендацій із застосування Технічного регламенту радіообладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 № 355
Відповідно до абзацу третього частини другої статті 8 та частини першої статті 13 Закону України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності", постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1057 "Про визначення сфер діяльності, в яких центральні органи виконавчої влади здійснюють функції технічного регулювання", підпункту 40 пункту 4 та пункту 10 Положення про Адміністрацію Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 № 411 ,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методичні рекомендації із застосування Технічного регламенту радіообладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 № 355, що додаються.
2. Департаменту розвитку електронних комунікацій Адміністрації Держспецзв'язку забезпечити протягом десяти робочих днів з дня підписання цього наказу його розміщення на офіційному веб-сайті Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Т.в.о. Голови СлужбиО.М. Чаузов
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Адміністрації Державної
служби спеціального зв'язку
та захисту інформації України
26.06.2018 № 412
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
із застосування Технічного регламенту радіообладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 № 355
I. Загальні положення
1. Ці Методичні рекомендації із застосування Технічного регламенту радіообладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 № 355 (далі - Методичні рекомендації), розроблені відповідно до статті 8 Закону України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності" з урахуванням Блакитної постанови ("Blue Guide" on the imiplementation of EU products rules 2016) та постанови із застосування Директиви 2014/53/EU ("RED Guide" Guide to the Radio Equipment Directive 2014/53/EU, Version of 19 th May 2017).
2. Методичні рекомендації є добровільними для використання і розробленні з метою визначення загальних підходів щодо розуміння та застосування положень Технічного регламенту радіообладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 № 355 (далі - ТР РО), зокрема у випадках, коли на радіообладнання одночасно поширюється дія інших технічних регламентів.
II. Терміни та визначення понять
У цих Методичних рекомендаціях терміни вживаються в такому значенні:
апаратура - будь-який конструктивно завершений прилад чи поєднання приладів, надані на ринку як єдина функціональна одиниця відповідно до вимог ТР РО;
радіочастотний ресурс України - частина радіочастотного спектра, придатна для передавання та/або приймання електромагнітної енергії радіоелектронними засобами і яку можливо використовувати на території України та за її межами відповідно до законів України та міжнародного права, а також на виділених для України частотноорбітальних позиціях;
стаціонарна установка - особливе поєднання кількох видів апаратури, а у деяких випадках - також інших пристроїв, які складені, змонтовані та призначені для постійного використання у заздалегідь визначеному місці.
Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності" та ТР РО.
III. Скорочення та познаки:
DVB-C - Digital Video Broadcasting-Cable (кабельне цифрове телевізійне мовлення);
DVB-S - Digital Video Broadcasting-Satellite (супутникове цифрове телевізійне мовлення);
DVB-T - Digital Video Broadcasting-Terresinal (наземне цифрове телевізійне мовлення);
IAF - International Accreditation Forum (Міжнародний форум з акредитації);
ILAC - International Laboratory Accreditation Cooperation (Міжнародна асоціація з акредитації лабораторій);
MLA - Multilateral Recognition Arrangement (Багатостороння угода про визнання);
MRA - Mutual Recognition Arrangement (Угода про взаємне визнання);
RFID - Radio Frequency Identifier (радіочастотний ідентифікатор);
WLAN - Wireless Local Area Network (безпроводова локальна мережа);
ДВ - декларація про відповідність;
Директива 2014/53/ЄС - Директива 2014/53/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 16.04.2014 про гармонізацію законодавства держав-членів щодо постачання на ринок радіообладнання і скасування Директиви 1999/5/ЄС;
ЄС - Європейський Союз;
ІЧ-пристрій - пристрій інфрачервоного випромінювання;
ПО - призначений орган з оцінки відповідності;
План РЧР - План використання радіочастотного ресурсу України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2006 № 815;
СДВ - спрощена декларація про відповідність;
ТД - технічна документація:
ТР ЕМС - Технічний регламент з електромагнітної сумісності обладнання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1077;
ТР НВО - Технічний регламент низьковольтного електричного обладнання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1067;
ТР РО ТКО - Технічний регламент радіообладнання і телекомунікаційного кінцевого (термінального) обладнання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2009 № 679;
ТР МО - Технічний регламент морського обладнання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2007 № 1103.
IV. Введення в обіг
1. Вимоги ТР РО поширюються на радіообладнання, яке введено в обіг в Україні до його отримання споживачем (користувачем).
2. Введення в обіг стосується кожної окремої моделі радіообладнання, а не типу продукції. При цьому важливо, чи вона виготовлена у вигляді одиничного зразка чи виготовляється серійно. Водночас за умови виконання положень пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 № 355 "Про затвердження Технічного регламенту радіообладнання" (далі - постанова № 355), виробник та імпортер можуть постачати в Україну до 01.04.2019 обладнання, що відповідає вимогам ТР РО ТКО, у разі, якщо модель або тип такого обладнання вже постачалися в Україну до 01.04.2018.
3. Радіообладнання має відповідати вимогам, встановленим нормативно-правовими актами, чинними на момент його введення в обіг.
4. Коли радіообладнання виготовлено для власного користування або придбано для власного користування за межами України, це не вважається введенням в обіг.
5. Пунктом 3 постанови № 355 встановлено, що до 01.04.2019 не може бути заборонено або обмежено надання на ринку та введення в експлуатацію з причини невідповідності вимогам ТР РО радіообладнання, яке введено в обіг до дня набрання чинності цією постановою та відповідає вимогам ТР РО ТКО, ТР ЕМС, ТР НВО.
6. За умови виконання положень пункту 3 постанови № 355 виробник та імпортер можуть постачати в Україну до 01.04.2019 обладнання, що відповідає вимогам ТР РО ТКО, у разі, якщо таке обладнання вже постачалося в Україну до 01.04.2018.
V. Введення в експлуатацію
1. Радіообладнання вводиться в експлуатацію та використовується у разі, коли воно відповідає вимогам ТР РО, та за умови належного встановлення, обслуговування і використання за своїм призначенням.
2. Додаткові вимоги до введення в експлуатацію та/або використання радіообладнання з причин, пов'язаних з ефективним використанням радіочастотного ресурсу України, з метою уникнення шкідливих завад, електромагнітних перешкод або ризиків для здоров'я населення визначаються Планом РЧР.
VI. Спеціальні заходи щодо вільного переміщення радіообладнання
Відповідно до пункту 18 ТР РО на торговельних ярмарках та інших подібних заходах забороняється створювати перешкоди для представлення радіообладнання, яке не відповідає вимогам ТР РО, за наявності видимого позначення, на якому чітко зазначено, що таке радіообладнання не може бути надане на ринку та введено в експлуатацію до його приведення у відповідність з вимогами ТР РО. Демонстрація радіообладнання можлива за умови, якщо було вжито відповідних заходів, запропонованих Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформації (далі - НКРЗІ), щоб уникнути шкідливих завад, електромагнітних завад, ризику для здоров'я і безпеки людей, домашніх тварин та майна.
VII. Радіообладнання
1. Дія ТР РО поширюється на радіообладнання, крім випадків, наведених у пунктах 2 і 3 ТР РО . На радіообладнання може одночасно поширюватися дія інших технічних регламентів та або нормативно-правових актів, які регулюють додаткові аспекти (наприклад, екологічні ризики), згідно із якими радіообладнання може бути обмежено або заборонено для використання.
2. ТР РО не поширюється на радіообладнання. яке використовується виключно з метою забезпечення громадської безпеки, оборони та безпеки держави. захисту державною кордону. кримінально-процесуальної діяльності, функціонування об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряною руху України.
На обладнання подвійною використання (обладнання для цивільного і військовою призначення або яке використовується згідно із абзацом першим цього пункту) поширюється дія ТР РО.
Наприклад, на радіообладнання транкінгової системи TETRA, яке використовують спеціально уповноважені державні органи для забезпечення громадської безпеки, поширюється дія ТР РО, оскільки воно також може бути використаним і для іншої мети.
VIII. Радіообладнання, що застосовується радіоаматорами
Вимоги ТР РО не поширюються на радіообладнання, що використовується радіоаматорами відповідно до підпункту 1 пункту 2 ТР РО .
Вважаються такими, що не надаються на ринку:
а) радіо комплекти для складання, які призначені для використання радіоаматорами:
б) радіообладнання, модифіковане радіоаматорами для власного використання:
в) обладнання, з яким працюють окремі радіоаматори для експериментальних і наукових цілей, пов'язаних з аматорським радіозв'язком.
Обмін чи передача між радіоаматорами радіообладнання або радіообладнання, призначеного для радіоаматорів, має розглядатися як надання на ринку або виготовлення на індивідуальній основі. При цьому треба враховувати характеристики продукту, наміри постачальника тощо.
IX. Морське обладнання
Дія ТР РО не поширюється на радіообладнання. що належить до суднового обладнання згідно з ТР МО.
Дія ТР МО поширюється на морське обладнання, яке призначене для розміщення на борту судна під прапором України. Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 09.07.2014 № 797 затверджено Перелік морського обладнання, на яке поширюється дія Технічного регламенту морського обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України віл 05.09.2007 № 1103.
При цьому дія ТР РО також поширюється на радіообладнання торговельних суден, які не здійснюють міжнародні рейси та не підпадають під вимоги МК СОЛАС-74/78, а також на радіообладнання, що встановлюється на інших судах, у тому числі риболовних, зокрема згідно з:
Переліком обов'язкового радіообладнання торговельних суден (за винятком риболовних суден та суден, для яких радіообладнання не передбачено вимогами класифікаційних товариств). які не здійснюють міжнародні рейси та не підпадають піл вимоїн Конвенції СОЛАС-74/78, затвердженим наказом Міністерства транспорту України від 30.08.2002 № 605, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.09.2002 за № 770/7058;
Переліком обов'язкового суднового навігаційного обладнання та систем для торговельних суден (за винятком риболовних суден) валовою місткістю менше 150 одиниць, які здійснюють будь-які рейси, та інших суден, що не здійснюють міжнародні рейси, затвердженим наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 22.07.2008 № 912, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.08.2008 за № 706 15397.
X. Авіаційне бортове обладнання
Дія ТР РО не поширюється на вироби авіаційної техніки, визначені у пункті 51 частини першої статті 1 Повітряного кодексу України .
При цьому на апаратуру, яка призначена для організації надання телекомунікаційних послуг на борту повітряного судна (наприклад, наземні станції супутникового зв'язку, базові станції рухомого (мобільного) зв'язку, точки безпроводового доступу), поширюється дія ТР РО.
На радіообладнання для дистанційного радіокерування (пілотування) безпілотним повітряним судном та/або безпілотними літальними апаратами і обміну даними між повітряними та наземними пристроями (що не входять до складу систем обслуговування повітряного руху та управління повітряним рухом) поширюється дія ТР РО.
XI. Комплекти для оцінювання, які виготовлені за спецзамовленням
Можна вважати, що дія ТР РО не поширюється на комплекти для оцінювання, якщо ці комплекти:
а) виготовлені за спецзамовленням:
комплект, який був виготовлений за конкретним запитом від конкретною клієнта або від групи клієнтів, що беруть участь у спільних науково-дослідних проектах стосовно усіх або деяких характеристик комплекту оцінювання;
або
комплект, який був виготовлений для специфічних вимог конкретного клієнта або групи клієнтів, які беруть участь у спільних науково-дослідних і проектних розробках стосовно усіх або деяких характеристик комплекту оцінювання.
Унікальний дизайн і характеристики комплекту роблять його прийнятим тільки для такого наукового-дослідного проекту;
Якщо цей комплект пізніше не використовується для такого науково-дослідного проекту, то надалі такий комплект не вважають виготовленим за спецзамовленням.
б) виготовлені для оцінювання:
друкована плата з мікросхемою і допоміжними компонентами для створення робочої схеми під час оцінки та розроблення;
в) комплекти радіообладнання, виготовлені на замовлення і призначені:
для організації досліджень та розробок фахівцями в науково-дослідних цілях;
для оцінювання характеристик/параметрів, що застосовуються під час тестування при перспективних розробках, або вдосконалення функцій досліджуваного та розроблюваного обладнання.
Деякі приклади комплектів для оцінювання, на які поширюється дія ТР РО (навіть якщо є можливість для користувача адаптувати його до своїх конкретних потреб або створити його самому):
пристрої/обладнання, що використовуються для проведення випробувань (наприклад, лабораторне обладнання) з метою дослідження і розробок або для інших цілей, щоб продемонструвати відповідність або якість виробу;
обладнання з метою оцінки відповідності для користувачів у науково-дослідних установах (в цьому випадку обладнання завжди однакове, а не за індивідуальним замовленням).
Додатком 3 до Порядку ввезення з-за кордону та реалізації в Україні радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв, затвердженого рішенням НКРЗІ від 13.02.2018 № 78 , зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.03.2018 за № 282/31734, яке набирає чинності з 04.08.2018, визначено перелік продукції, для якої застосовується спеціальний порядок оформлення. До цього переліку включено обладнання та приладдя, необхідне для тестування й розробки.
XII. Конкретні випадки / приклади обладнання
1. Пристрої інфрачервоного випромінювання.
Частоти інфрачервоного спектра (ІЧ - спектра) мають значення від 300 ГГц до 430 ГГц. У зв'язку з цим на пристрої, що працюють у нижній частині ІЧ - спектра, тобто від 300 ГГц до 3000 ГГц, який відповідає довжинам хвиль від 1 мм до 100 мкм (віддаленої інфрачервоної області), поширюється дія ТР РО. На ІЧ - пристрої, що працюють на більш високих частотах, не поширюється дія ТР РО.
2. Прилади, які використовують електромагнітні хвилі не для радіозв'язку та/або радіовизначення.
На прилад, функції якого залежать від використання електромагнітних хвиль виключно для іншого призначення ніж радіозв'язок та/або радіовизначення (прилад, який поширює електромагнітні хвилі в просторі, але це поширення не призначене та не використовується для радіозв'язку та/або радіовизначення), не поширюється дія ТР РО, наприклад:
індуктивні зігрівальні та нагрівальні прилади;
високочастотне хірургічне обладнання та системи;
посуд, призначений для індукційних нагрівальних приладів.
3. Антени.
Антени можна умовно поділити за типами на "активні" і "пасивні". "Активні" антени - антени, що мають один або більше активних електронних компонентів (наприклад, діоди, транзистори тощо). Усі інші антени можна вважати "пасивними".
Відповідно до визначення радіообладнання, наведеного у пункті 5 ТР РО , на "пасивну" антену не поширюється дія ТР РО, якщо її введено в обіг як окремий пристрій/блок.
На радіообладнання з антеною поширюються всі вимоги ТР РО. Інтерфейс між радіообладнанням і антеною може бути не оціненим у випадку, якщо радіообладнання без антени також не буде доступним на ринку. На "активні" антени завжди поширюється дія ТР РО.
Підсилювачі та інше обладнання, яке призначене для підключення до антен, має відповідати вимогам ТР РО залежно від передбачуваного використання обладнання, заявленого виробником. Тому на підсилювачі та інше електронне обладнання, наприклад: фільтри, подільники, перетворювачі, конвертори, антенні тюнери, перемикачі тощо, що призначені для підключення до антен, як це визначено виробником, поширюється дія ТР РО.
4. DVB-приймачі.
На приймачі радіомовлення поширюється дія ТР РО. Однак у конкретному випадку DVB-приймачів, а саме на приймачі DVB-C, які отримують сигнал через кабельну мережу, не поширюється дія ТР РО.
На інші DVB-приймачі (DVB-T та DVB-S) або на приймачі DVB-C з радіомодулем (наприклад. телевізор з DVB-S, DVB-T і/або WLAN) поширюється дія ТР РО.
5. Глушники радіозв'язку (станції завад).
У цілому на глушники радіозв'язку не поширюється дія ТР РО як на такі, що не відповідають визначенню радіообладнання. Оскільки створення радіозавад є притаманним їм функціональним принципом, то не можна побудувати глушники, які відповідатимуть основним вимогам ТР РО.
Експлуатація глушників радіозв'язку може бути заборонена або обмежена відповідно до законодавства України.
6. Конструктори.
Якщо конструктори у зібраному стані мають у складі радіообладнання і можуть бути доступними на ринку, то на такі конструктори поширюється дія ТР РО. Виробник конструкторів відповідає за відповідність конструкцій вимогам ТР РО, якщо їх зібрано згідно з інструкціями.
7. Радіообладнання, встановлене в транспортних засобах.
Радіообладнання, встановлене в транспортних засобах або у залізничному транспорті, має відповідати ТР РО.
8. Стаціонарні установки.
Можна розрізнити два типи стаціонарних установок:
а) установки, які відповідно до ТР ЕМС є унікальними в своїй конструкції, і на які не поширюється ТР РО;
б) установки, створені з обладнання для загального вжитку, але є стаціонарними в тому сенсі, що вони завжди залишаються на постійному місці, і на які поширюється ТР РО.
Відмінності між зазначеними типами стаціонарних установок наведено в пунктах 9 та 10 розділу XII цих Методичних рекомендацій.
9. Стаціонарні установки відповідно до ТР ЕМС.
У ТР ЕМС передбачено спеціальні правила для стаціонарних установок і пристроїв, призначених для - застосування у складі стаціонарних установок.
Введення в експлуатацію радіообладнання у цьому випадку означає ввімкнення радіообладнання у складі стаціонарної установки. Згідно із абзацом третім пункту 6 ТР РО вимагається, щоб відповідний рівень електромагнітної сумісності радіообладнання стаціонарних установок, встановлений в ТР ЕМС, було забезпечено.
Отже, при оцінці відповідності радіообладнання оцінюється можливість використання радіообладнання як частини апаратури або стаціонарної установки. Важливо, щоб забезпечення ефективного використання радіочастотного ресурсу України та уникнення шкідливих завад не порушувалося при будь-якому передбачуваному робочому стані. У технічній супровідній документації на радіообладнання має бути ідентифіковано стаціонарну установку та визначено відповідні запобіжні заходи. Юридична або фізична особа, яка несе відповідальність за введення в експлуатацію або використання радіообладнання, також має забезпечити, щоб радіообладнання було правильно встановлено, підтримувалося і використовувалося за призначенням.
10. Установки, які містять у собі радіообладнання, що використовується широким загалом користувачів, є стаціонарними в тому сенсі, що вони завжди залишаються на постійному місці.
Що стосується радіообладнання, призначеного для ввімкнення в установках, то відповідно до пункту 50 ТР РО оцінка відповідності повинна враховувати усі передбачені умови експлуатації і повинна підтвердити відповідність радіообладнання суттєвим вимогам за всіма можливими конфігураціями.
З огляду на типи радіообладнання, які можуть входити до складу такої установки, в інструкції з установлення радіообладнання має наводитися інформація про те, як встановити радіообладнання, щоб воно могло працювати за призначенням.
11. Вилки електроживлення, приєднані до радіообладнання.
Дія ТР НВО поширюється на вилки електроживлення, які приєднані до побутових пристроїв, до складу яких входить радіообладнання (наприклад, до ноутбуку або телевізора).
12. Мітка RFID.
Дія ТР РО поширюється щодо мітки RFID, яка застосовується для ідентифікації та обліку об'єктів, використовуючи технологію безконтактного обміну даними, що базується на використанні радіочастотного електромагнітного випромінювання.
Інші вироби - наприклад, паспорти, банківські картки тощо, не є мітками RFID і на них не поширюється дія ТР РО.
XIII. Виробник, уповноважений представник, імпортер та розповсюджувач
1. Згідно із ТР РО "виробник", "уповноважений представник", "імпортер" і "розповсюджувач" є суб'єктами господарювання. Основна відповідальність покладається на виробника.
2. Обов'язки виробника визначені пунктами 19 - 30 ТР РО .
3. Уповноважений представник, який діє на підставі письмового доручення виробника згідно з пунктами 31 і 32 ТР РО , виконує обов'язки виробника, наведені в пунктах 20, 22 - 30 ТР РО .
Відмінності обов'язків уповноваженого представника від обов'язків виробника полягають в тому, що обов'язки виробника, визначені в пунктах 19 та 21 ТР РО , не можуть бути предметом доручення для уповноваженого представника.
4. Обов'язки імпортера визначені у пунктах 34 - 41 ТР РО .
Відповідно до пункту 47 ТР ТО імпортер повинен вважатися виробником для цілей ТР РО і він повинен виконувати обов'язки виробника відповідно до вимог пунктів 19 - 30 ТР РО у разі, коли може бути порушена відповідність радіообладнання ТР РО, наприклад, коли імпортер:
вводить в обіг радіообладнання під своїм найменуванням або торговою маркою (знаком для товарів і послуг);
вносить зміни до радіообладнання, яке вже введено в обіг.
5. Обов'язки розповсюджувача визначені у пунктах 43 - 46 ТР РО .
Відповідно до пункту 47 ТР ТО розповсюджувач повинен вважатися виробником для цілей ТР РО і він повинен виконувати обов'язки виробника відповідно до вимог пунктів 19 - 30 ТР РО у разі, коли може буди порушена відповідність радіообладнання ТР РО, наприклад коли розповсюджувач:
вводять в обіг радіообладнання під своїм найменуванням або торговою маркою (знаком для товарів і послуг);
вносять зміни до радіообладнання, яке вже введено в обіг.
XIV. Обов'язки виробника щодо проведення оцінки відповідності радіообладнання ТР РО
Виробник забезпечує. щоб радіообладнання було розроблено і виготовлено відповідно до суттєвих вимог, наведених у пунктах 6 - 8 ТР РО .
У пунктах 50 - 53 ТР РО наведено умови та порядок застосування кожної процедури оцінки відповідності (додатки 1, 2 або 3 до ТР РО ) з метою перевірки виконання суттєвих вимог.
З метою підтвердження відповідності радіообладнання суттєвим вимогам виробник має право визначитися, чи використовувати при цьому стандарти з Переліку національних стандартів, відповідність яким надає презумпцію відповідності радіообладнання суттєвим вимогам Технічного регламенту радіообладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 № 355, затвердженого наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 28.03.2018 № 197 (далі - Перелік національних стандартів), чи використовувати інші технічні документи.
Передбачається, що відповідність суттєвим вимогам ТР РО має бути продемонстрована за допомогою Модуля A (додаток 1 до ТР РО ) або Модулів B + C (додаток 2 до ТР РО ), або Модуля Н (додаток 3 до ТР РО ).
Модулі B + C або Модуль H використовуються для перевірки відповідності суттєвим вимогам, викладеним у пунктах 7 та 8 ТР РО , якщо стандарти з Переліку національних стандартів застосовуються частково чи не застосовуються, або стандартів немає.
Отже, виробник завжди має право на свій розсуд використовувані Модуль A (додаток 1 до ТР РО ). який не передбачає участі ПО в оцінці відповідності, щоб продемонструвати відповідність радіообладнання суттєвим вимогам, викладеним в пункті 6 ТР РО , за допомогою використання стандартів з Переліку національних стандартів.
Що стосується вимог, наведених в пунктах 7 та 8 ТР РО , якщо стандарти з Переліку національних стандартів застосовуються частково чи не застосовуються, або стандартів немає, оцінка відповідності здійснюється за участю ПО, оскільки Модулі B + C та Модуль H вимагають його залучення.
На рисунку наведено алгоритм вибору процедур оцінки відповідності суттєвим вимогам ТР РО.
Відповідно до Модулів B + C та Модуля H оцінка відповідності здійснюється для підтвердження відповідності радіообладнання суттєвим вимогам, які наведено у пунктах 6 - 8 ТР РО і містять оцінку ризиків.
Якщо процедура оцінки відповідності вимагає від виробника виконання випробувань, виробник може звернутися із заявою до третьої сторони (наприклад, лабораторії), але відповідальність за відповідність радіообладнання в усіх випадках несе виробник.
При оцінці відповідності виробник має враховувати усі передбачені умови експлуатації. Це належить до умов експлуатації, які можуть, вплинути на відповідність радіообладнання суттєвим вимогам ТР РО. Для вимог, що зазначені в абзаці другому пункту 6 ТР РО , оцінка відповідності також має враховувати обґрунтовано прогнозовані умови експлуатації.
Якщо радіообладнання здатне приймати різні конфігурації, оцінка відповідності має підтверджувати відповідність радіообладнання суттєвим вимогам ТР РО за всіма можливими конфігураціями.
Виробник забезпечує відповідність радіообладнання, яке вводиться в обіг, вимогам ТР РО. При проведенні оцінки відповідності радіообладнання виробник може використовувати результати оцінки, виконаної раніше для частин цього радіообладнання, але при цьому несе відповідальність за відповідність радіообладнання в цілому. Проте проведення повторної оцінки тільки частин радіообладнання може бути недостатньо, щоб продемонструвати відповідність всього радіообладнання.
Результати оцінки, що проводилася раніше для частин радіообладнання, вносяться до технічної документації на все радіообладнання. На обґрунтований запит органу державною ринковою нагляду виробники повинні надати йому всю інформацію та документацію (у паперовій або електронній формі), необхідну для демонстрації відповідності радіообладнання вимогам ТР РО.
Відповідно до пункту 14 ТР РО радіообладнання вводиться в експлуатацію та використовується у разі, коли воно відповідаю вимогам ТР РО, та за умови належного встановлення, обслуговування та використання за своїм призначенням.
Додаткові вимоги до введення в експлуатацію та/або використання радіообладнання з причин, пов'язаних з ефективним використанням радіочастотного ресурсу України, з метою уникнення шкідливих завад, небажаних електромагнітних випромінювань або ризиків для здоров'я населення, визначаються Планом РЧР.
Відповідно до пункту 21 ТР РО перед веденням радіообладнання в обіг виробник складає ТД згідно з вимогами, визначеними пунктами 64 - 67 ТР РО .
ТД має були доступною, коли продукція вводиться в обіг, незалежно від країни походження виробника. Оскільки поняття "введення в обіг" стосуються кожної окремої моделі продукції, зазначений строк обчислюються з моменту введення в обіг кожної окремої моделі продукції, яка супроводжуються ТД, Зміст ТД визначено в додатку 4 до ТР РО .
Пунктом 3 додатка 2 до ТР РО визначено, що ТД має містити опис проведення і результати належного аналізу та оцінки ризику (ризиків).
Деякі елементи ТД оформлюються відповідно до закону про порядок застосування мов. Це стосуються таких елементів:
інформація для користувачів та інструкції з експлуатації;
список стандартів із Переліку національних стандартів, а у разі коли такі стандарти не застосовувалися, опис рішень, прийнятих з метою забезпечення відповідності суттєвим вимогам ТР РО;
копія ДВ;
копія сертифіката експертизи типу та додатки до нього, які було видано призначеним органом (у відповідних випадках);
пояснення згідно з вимогами пункту 20 ТР РО та пояснення щодо наведення чи ненаведення інформації на упаковці відповідно до пункту 28 ТР РО .
Згідно з пунктом 67 ТР РО у випадку, коли ТД не відповідає пунктам 64 - 66 ТР РО та не містить достатніх відповідних даних або засобів, які використовувалися для забезпечення відповідності радіообладнання суттєвим вимогам, орган державного ринкового нагляду у разі необхідності звертається до виробника або імпортера з вимогою провести випробування органом з оцінки відповідності, прийнятним для органу державного ринкового нагляду, за рахунок виробника або імпортера.
Загальні вимоги до ДВ наведено у пунктах 54 - 57 до ТР РО .
Відповідно до пункту 21 ТР РО виробник зобов'язаний скласти ДВ, коли доведено повну відповідність радіообладнання вимогам ТР РО.
Виробник зберігає декларацію протягом 10 років після введення в обіг останньої одиниці радіообладнання.
Відповідно до пункту 8 додатка 5 до ТР РО у ДВ виробники наводять описи компонентів та аксесуарів, включаючи програмне забезпечення, якщо вони:
впливають на відповідність радіообладнання;
призначені для встановлення або заміни користувачем без контролю виробника.
У цих конкретних випадках виробник вибирає формат і рівень опису цих частин, аксесуарів і компонентів зокрема, програмного забезпечення, таким чином, щоб їх можна було ідентифікувати.
Приклад аксесуарів
Якщо радіообладнання постачається без антени, то технічні характеристики антени, яка може бути використана в поєднанні з радіообладнанням, повинні бути надані користувачам. Це може бути інформація про загальні характеристики певного типу антен або посилання на конкретну антену(-и), що доступна(-і) на ринку. Ці технічні характеристики аксесуарів наводяться в ДВ для того, щоб дати користувачеві можливість працювати із сумісним радіообладнанням.
Приклад програмного забезпечення
Якщо в радіообладнанні встановлено програмне забезпечення (наприклад, вбудоване програмне забезпечення, яке записується на інтегральну мікросхему і керує роботою радіомодуля, програма управління персональним комп'ютером), яке може вплинути на відповідність радіообладнання вимогам ТР РО, і виробник має намір і надає можливість користувачеві вільно змінювати або замінити його, то версія програмною забезпечення наводиться в ДВ, щоб користувач використовував радіообладнання саме з такою версією програмного забезпечення. Виробник наводить формат опису версії програмною забезпечення таким чином, щоб його можна було ідентифікувати.
З іншого боку, якщо радіообладнання має програмне забезпечення, яке може вилинути на його відповідність вимогам ТР РО, але виробник не має наміру дозволити користувачу змінювати або замінити його, то ніякої інформації наводити в ДВ не потрібно. Прикладом цього може бути оновлення програмного забезпечення через мережу Інтернет, де встановлюється нова версія програмного забезпечення під повним контролем виробника без доступу користувача. У цих випадках виробник забезпечує встановлення нового програмного забезпечення, для якого дотримання вимог ТР РО вже було оцінено і відображено в ТД, зокрема в сертифікаті експертизи типу.
ДВ не потрібно плутати із іншими документами, зокрема із сертифікатом експертизи типу, виданим ПО. Ці документи можна легко відрізнити: ДВ підписується виробником або від його імені уповноваженим представником, в той час, як інші документи підписують представники випробувальних лабораторій або ПО.
Позначення радіообладнання в ДВ надає можливість встановлювати зв'язок між продукцією, ДВ і технічною документацією. Кожна одиниця радіообладнання повинна супроводжуватися копією ДВ або СДВ. ТР РО не забороняє відображення ДВ або СДВ в інструкції з експлуатації, окремим аркушем, на радіообладнанні чи на упаковці.
СДВ містить дані, наведені у додатку 6 до ТР РО .
У СДВ наводиться веб-адреса, за якою може бути знайдена повна ДВ. Ця веб-адреса не обов'язково безпосередньо надає документ, але може привести до певної інтернет-адреси, де збережено ДВ або де можлива проста ідентифікація чи пошук ДВ.
Якщо навіть СДВ належить тільки до ТР РО, повна ДВ, яка розміщена на веб-сайті, інформує про відповідність всім чинним технічним регламентам, що поширюються на радіообладнання.
Якщо на радіообладнання поширюється дія кількох технічних регламентів, що вимагають складення декларації про відповідність, складається єдина декларація про відповідність щодо всіх таких технічних регламентів. Єдина декларація про відповідність може мати форму досьє, яке складається з відповідних окремих декларацій про відповідність.
Маркування знаком відповідності здійснюється відповідно до положень, наведених у пунктах 58 - 63 ТР РО .
Пункт 21 ТР РО зобов'язує виробника при введенні продукції в обіг наносити маркування на радіообладнання, а якщо це неможливо або невиправдано через характер радіообладнання - на його супроводжувальні документи. Це маркування має бути висотою не менше ніж 5 мм.
Якщо конструкція корпусу радіообладнання та його розміри не дозволяють наносити маркування розміром не менше ніж 5 мм, то висота знака відповідності технічним регламентам може бути менше ніж 5 міліметрів за умови, що він залишається видимий та розбірливий. Якщо це неможливо, враховуючи розмір радіообладнання, то виробник може нанести його помітно і розбірливо на інформаційну табличку радіообладнання або на упаковку. Якщо на радіообладнання, крім ТР РО поширюється дія інших технічних регламентів, які не передбачають, щоб маркування було менше ніж 5 мм, то маркування знаком відповідності технічним регламентам розміром менше ніж 5 мм не може бути використано виробником.
Якщо ПО бере участь у процедурі оцінки відповідності згідно з додатком 3 до ТР РО , то відповідно до пункту 62 ТР РО до маркування повинен бути доданий ідентифікаційний номер ПО з тією самою висотою, що й знак відповідності.
Цей ідентифікаційний номер проставляється самим ПО або за його дорученням виробником чи уповноваженим представником.
Маркування знаком відповідності ТР РО наноситься також і на продукцію, на яку поширюється дія інших технічних регламентів, якщо до її складу входить радіообладнання.
Відповідно до пункту 24 ТР РО виробники повинні гарантувати, що радіообладнання, яке вони надають на ринку, має позначення типу, моделі, партії або серійного номера тощо, що дасть змогу його ідентифікувати, або у разі неможливості або невиправданості через характер радіообладнання (наприклад, невеликий розмір, поверхня не підходить для друку) інформація наводиться на пакуванні або супровідних документах.
Вимога щодо можливості ідентифікації виробника радіообладнання, назви компанії, зареєстрованої торгової назви або зареєстрованої тортової марки та поштової адреси, за якою з ним можна зв'язатися, визначена у пункті 25 ТР РО .
Якщо існують обмеження щодо введення в експлуатацію або вимоги щодо отримання дозволу на використання радіообладнання, то згідно з пунктом 28 ТР РО виробник наводить у товаросупровідній документації або на упаковці відповідну інформацію, визначену НКРЗІ, або шляхом наведення такої інформації у ДВ.
Пункт 26 ТР РО зобов'язує виробників супроводжувати радіообладнання інструкціями та інформацією про безпеку відповідно до закону про порядок застосування мов. Крім того, вони мають бути чітко викладеними і зрозумілими за змістом. Ці інструкції також містять інформацію, необхідну для використання радіообладнання за призначенням. Зокрема, ця інформація містить, опис аксесуарів і компонентів, включно з програмним забезпеченням.
Інструкція до радіообладнання, яке призначене для випромінювання радіохвиль, додатково має містити:
смугу (смуги) радіочастот, в якій (в яких) працює радіообладнання;
максимальну потужність випромінювання у смузі (смугах) радіочастот, в якій (яких) працює радіообладнання.
Виробник відповідає, що кожна одиниця виготовленого та введеного в обіг радіообладнання відповідає вимогам ТР РО. Тому для серійного виробництва важливо, щоб виробник контролював будь-які зміни у стандартах, які застосовуються і законодавстві, що стосується вимог до апаратного та/або програмного забезпечення, і щоб стан продукції враховував це належним чином. Необхідність урахування цих змін зазначається в технічній документації.
Згідно з абзацом другим пункту 23 ТР РО виробник здійснює випробування зразків продукції, якщо зазначене радіообладнання становить ризик. Виробники з метою захисту здоров'я і безпеки споживачів (користувачів) повинні проводити випробування зразків радіообладнання, що надасться на ринку, досліджувати їх і за необхідності вести реєстри: скарг, невідповідного вимогам радіообладнання, відкликаного радіообладнання, а також інформувати розповсюджувачів про будь-який такий моніторинг.
Згідно із пунктом 29 ТР РО виробники, які вважають чи мають підстави вважати, що радіообладнання, яке вони надали на ринку, не відповідає ТР РО, негайно вживають коригувальних заходів, необхідних для приведення такого радіообладнання у відповідність до вимог ТР РО, а в разі необхідності відкликають або вилучають його. Крім того, якщо радіообладнання становить певний ризик, виробники негайно інформують про це органи державного ринкового нагляду, надавши легальну інформацію, зокрема про невідповідність такого радіообладнання ТР РО, про вжиті коригувальні заходи та про їх результати.
Відповідно до пункту 30 ТР РО на вимогу органу державного ринкового нагляду виробники мають співпрацювати з ним щодо будь-яких заходів, які вживаються для усунення ризиків, що становить радіообладнання, введене ними в обіг.
XV. Суттєві вимоги
1. ТР РО встановлює суттєві вимоги, які є обов'язковими для забезпечення високого рівня захисту суспільних інтересів, які поширюються на все радіообладнання (пункти 6 та 7 ТР РО ).
Радіообладнання має бути сконструйоване таким чином, щоб забезпечити згідно з ТР РО:
а) захист здоров'я і безпеки людей, домашніх тварин та майна, у тому числі з урахуванням вимог безпеки, наведених в ТР НВО, але без обмеження напруги (абзац другий пункту 6 ТР РО ). Зазначена вимога також стосується обладнання з живленням від елементів живлення (батареї). Виробник має забезпечувати дотримання рівнів опромінення електромагнітними полями людини. У зв'язку з цим виробник розміщує у доступному місці (інструкція з експлуатації, упаковка тощо) умови використання радіообладнання. Ці умови використання охоплюють ризики для здоров'я і безпеки людини, що випливають з використання радіообладнання, наприклад, електричні, механічні, хімічні (викид агресивних речовин), а також (але не виключно) питання здоров'я, пов'язані з шумом, вібрацією та ергономічними аспектами;
б) відповідний рівень електромагнітної сумісності, встановлений у ТР ЕМС (абзац третій пункту 6 ТР РО );
в) ефективне використання і підтримку ефективного використання радіочастотного ресурсу України у відповідній радіотехнології та уникати шкідливих завад (пункт 7 ТР РО ).
2. ТР РО встановлює суттєві вимоги, які є обов'язковими для забезпечення високого рівня захисту суспільних інтересів, які застосовуються тільки до певних видів радіообладнання.
Радіообладнання певних видів має бути розроблено таким чином, щоб воно відповідало основним вимогам, наведеним у пункті 8 ТР РО .
XVI. Положення про інтерфейси та специфікації
1. Згідно з пунктом 15 ТР РО Адміністрація Держспецзв'язку відповідно до Плану РЧР за поданням НКРЗІ оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті радіоінтерфейси.