• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Методичних рекомендацій із застосування Технічного регламенту радіообладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 № 355

Адміністрація Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України | Наказ, Рекомендації від 26.06.2018 № 412
Реквізити
  • Видавник: Адміністрація Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України
  • Тип: Наказ, Рекомендації
  • Дата: 26.06.2018
  • Номер: 412
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Адміністрація Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України
  • Тип: Наказ, Рекомендації
  • Дата: 26.06.2018
  • Номер: 412
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
АДМІНІСТРАЦІЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ СПЕЦІАЛЬНОГО ЗВ'ЯЗКУ ТА ЗАХИСТУ ІНФОРМАЦІЇ УКРАЇНИ
НАКАЗ
26.06.2018 № 412
Про затвердження Методичних рекомендацій із застосування Технічного регламенту радіообладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 № 355
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації № 88 від 13.02.2020 )
Відповідно до абзацу третього частини другої статті 8 та частини першої статті 13 Закону України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності", постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1057 "Про визначення сфер діяльності, в яких центральні органи виконавчої влади здійснюють функції технічного регулювання", підпункту 40 пункту 4 та пункту 10 Положення про Адміністрацію Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 № 411 ,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методичні рекомендації із застосування Технічного регламенту радіообладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 № 355, що додаються.
2. Департаменту розвитку електронних комунікацій Адміністрації Держспецзв'язку забезпечити протягом десяти робочих днів з дня підписання цього наказу його розміщення на офіційному веб-сайті Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Т.в.о. Голови СлужбиО.М. Чаузов
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Адміністрації Державної
служби спеціального зв'язку
та захисту інформації України
26.06.2018 № 412
(у редакції наказу Адміністрації
Державної служби спеціального
зв'язку та захисту
інформації України
від 13.02.2020 № 88
)
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
із застосування Технічного регламенту радіообладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 № 355
I. Загальні положення
1. Ці Методичні рекомендації із застосування Технічного регламенту радіообладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 № 355 (далі - Методичні рекомендації), розроблені відповідно до вимог частини другої статті 8 та статті 13 Закону України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності" з урахуванням Блакитної настанови (The "Blue Guide" on the implementation of EU products rules 2016), настанови із застосування Директиви 2014/53/ЄС (Guide to the Radio Equipment Directive 2014/53/EU, Version of 19 December 2018, далі - RED Guide), Додаткової настанови із застосування LVD/EMCD/RED від 26.04.2018 (Supplementary Guidance on the LVD/EMCD/RED).
2. Методичні рекомендації є добровільними для використання і розроблені з метою визначення загальних підходів щодо розуміння та застосування положень Технічного регламенту радіообладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 № 355(далі - ТР РО), зокрема у випадках, коли на радіообладнання одночасно поширюється дія інших технічних регламентів.
3. Методичні рекомендації не є нормативно-правовим актом, вони мають лише роз'яснювальний, інформаційний характер і не встановлюють правових норм.
II. Терміни та визначення понять
У цих Методичних рекомендаціях терміни вживаються в такому значенні:
апаратура - будь-який конструктивно завершений прилад чи поєднання приладів, надані на ринку як єдина функціональна одиниця відповідно до вимог ТР РО;
радіочастотний ресурс України - частина радіочастотного спектра, придатна для передавання та/або приймання електромагнітної енергії радіоелектронними засобами і яку можливо використовувати на території України та за її межами відповідно до законів України та міжнародного права, а також на виділених для України частотно-орбітальних позиціях;
стаціонарна установка - особливе поєднання кількох видів апаратури, а у деяких випадках - також інших пристроїв, які складені, змонтовані та призначені для постійного використання у заздалегідь визначеному місці.
Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності" та ТР РО.
III. Скорочення та познаки
DVB-C - Digital Video Broadcasting-Cable (кабельне цифрове телевізійне мовлення);
DVB-S - Digital Video Broadcasting-Satellite (супутникове цифрове телевізійне мовлення);
DVB-T - Digital Video Broadcasting Terrestrial (наземне цифрове телевізійне мовлення);
IAF - International Accreditation Forum (Міжнародний форум з акредитації);
RFID - Radio Frequency Identifier (радіочастотний ідентифікатор);
WLAN - Wireless Local Area Network (безпроводова локальна мережа);
ДВ - декларація про відповідність;
Директива 2014/53/ЄС - Директива 2014/53/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 16.04.2014 про гармонізацію законодавства держав - членів щодо постачання на ринок радіообладнання і скасування Директиви 1999/5/ЄС;
ЄС - Європейський Союз;
ІЧ-пристрій - пристрій інфрачервоного випромінювання;
План РЧР - План використання радіочастотного ресурсу України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2006 № 815;
ПО - призначений орган з оцінки відповідності;
СДВ - спрощена декларація про відповідність;
ТД - технічна документація;
ТР ЕМС - Технічний регламент з електромагнітної сумісності обладнання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1077;
ТР МО - Технічний регламент морського обладнання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2007 № 1103;
ТР НЕО - Технічний регламент низьковольтного електричного обладнання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1067;
ТР РО ТКО - Технічний регламент радіообладнання і телекомунікаційного кінцевого (термінального) обладнання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2009 № 679.
IV. Введення в обіг
1. ТР РО поширюється на радіообладнання, яке надається на ринку та вводиться в експлуатацію в Україні незалежно від форми постачання, включаючи реалізацію радіообладнання дистанційним способом.
2. Введення в обіг стосується кожної окремої одиниці радіообладнання, а не типу (виду) продукції, а також того, чи було радіообладнання виготовлено у вигляді одиничного зразка, чи виготовляється серійно.
Лише виробник та імпортер є тими суб'єктами господарювання, хто вводить радіообладнання в обіг. Коли виробник або імпортер уперше постачають радіообладнання до розповсюджувача або кінцевого споживача (користувача), ця операція завжди визначається як "введення в обіг". Усі подальші операції, а саме будь-яке платне або безоплатне постачання радіообладнання для розповсюдження, споживання чи використання на ринку України у процесі провадження господарської діяльності, визначаються як "надання на ринку".
3. Радіообладнання має відповідати вимогам, встановленим нормативно-правовими актами, чинними під час його введення в обіг.
Порядок ввезення з-за кордону та реалізації в Україні радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв, затверджений рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, від 13.02.2018 № 78, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2018 за № 282/31734, встановлює процедуру ввезення з-за кордону та реалізації в Україні радіоелектронних засобів і випромінювальних пристроїв, у тому числі продукції, до складу якої входять радіоелектронні засоби (випромінювальні пристрої), для їх вільного обігу в Україні.
4. Коли радіообладнання виготовлено для власного користування або придбано для власного користування за межами України, це не вважається введенням в обіг.
5. ТР РО є чинним з 1 квітня 2018 року. Із зазначеної дати ТР РО поширюється на радіообладнання, крім наведеного у пунктах 2 та 3 ТР РО, за винятком радіообладнання, що встановлене та призначене для використання у складі конструкції колісних транспортних засобів, дія ТР РО на яке поширюється з 01.01.2020.
V. Введення в експлуатацію
1. Радіообладнання вводиться в експлуатацію та використовується у разі, якщо воно відповідає вимогам ТР РОта за умови його належного встановлення, обслуговування і використання за призначенням.
2. Додаткові вимоги до введення в експлуатацію та/або використання радіообладнання з причин, пов'язаних з ефективним використанням радіочастотного ресурсу України, з метою уникнення шкідливих завад, електромагнітних перешкод або ризиків для здоров'я населення визначаються Планом РЧР.
VI. Спеціальні заходи щодо вільного переміщення радіообладнання
Відповідно до пункту 18 ТР РО на торговельних ярмарках та інших подібних заходах забороняється створювати перешкоди щодо показу радіообладнання, яке не відповідає вимогам ТР РО, за наявності видимого позначення, на якому чітко зазначено, що таке радіообладнання не може бути надано на ринку та введено в експлуатацію, доки його не буде приведено у відповідність до вимог ТР РО. Демонстрація радіообладнання можлива за умови, якщо було вжито відповідних заходів, запропонованих Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (далі - НКРЗІ), щоб уникнути шкідливих завад, електромагнітних завад, ризику для здоров'я і безпеки людей, домашніх тварин та майна.
VII. Радіообладнання
1. Дія ТР РО поширюється на радіообладнання, крім випадків, наведених у пунктах 2 і 3 ТР РО. На радіообладнання може одночасно поширюватися дія інших технічних регламентів та/або нормативно-правових актів, які регулюють додаткові аспекти (наприклад, екологічні ризики), згідно з якими радіообладнання може бути обмежено або заборонено для використання.
2. ТР РО не поширюється на радіообладнання, яке використовується виключно з метою забезпечення громадської безпеки, оборони та безпеки держави, захисту державного кордону, кримінально-процесуальної діяльності, функціонування об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України.
На обладнання подвійного використання, тобто призначеного і для цивільного використання і такого, що наведено у абзаці першому цього пункту, поширюється дія ТР РО.
Наприклад, на радіообладнання транкінгової системи TETRA, яке використовують спеціально уповноважені державні органи для забезпечення громадської безпеки, поширюється дія ТР РО, оскільки воно також може бути використаним і для іншої мети.
VIII. Радіообладнання, що застосовується радіоаматорами
Вимоги ТР РО не поширюються на радіообладнання, що використовується радіоаматорами відповідно до підпункту 1 пункту 2 ТР РО.
Вважаються такими, що не надаються на ринку:
а) радіокомплекти для складання, які призначені для використання радіоаматорами;
б) радіообладнання, модифіковане радіоаматорами для власного використання;
в) обладнання, з яким працюють окремі радіоаматори для експериментальних і наукових цілей, пов'язаних з аматорським радіозв'язком.
Висновок стосовно того, чи вважається передача радіоаматорського обладнання між радіоаматорами або призначеного для радіоаматорів наданням на ринку, залежить у кожному конкретному випадку з урахуванням регулярності поставок, характеристик продукції, намірів постачальника тощо.
Поодинока передача радіообладнання між радіоаматорами не вважається наданням на ринку. Проте, якщо постачання є регулярним або існує контекст, пов'язаний з господарською діяльністю, таке радіообладнання може вважатися наданим на ринку у процесі комерційної діяльності чи то за винагороду, чи безкоштовно.
IX. Морське обладнання
Дія ТР РО не поширюється на радіообладнання, що належить до суднового обладнання згідно з ТР МО.
Дія ТР МО поширюється на морське обладнання, яке призначено для розміщення на борту судна під прапором України. Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 09.07.2014 № 797 затверджено Перелік морського обладнання, на яке поширюється дія Технічного регламенту морського обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2007 р. № 1103.
При цьому дія ТР РО також поширюється на радіообладнання торговельних суден, які не здійснюють міжнародні рейси та не підпадають під вимоги МК СОЛАС-74/78, а також на радіообладнання, що встановлюється на інших суднах, у тому числі риболовних, зокрема згідно з:
Переліком обов'язкового радіообладнання торговельних суден (за винятком риболовних суден та суден, для яких радіообладнання не передбачено вимогами класифікаційних товариств), які не здійснюють міжнародні рейси та не підпадають під вимоги Конвенції СОЛАС-74/78, затвердженим наказом Міністерства транспорту України від 30.08.2002 № 605, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.09.2002 за № 770/7058;
Переліком обов'язкового суднового навігаційного обладнання та систем для торговельних суден (за винятком риболовних суден) валовою місткістю менше 150 одиниць, які здійснюють будь-які рейси, та інших суден, що не здійснюють міжнародні рейси, затвердженим наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 22.07.2008 № 912, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.08.2008 за № 706/15397 (із змінами).
X. Авіаційне бортове обладнання
Дія ТР РО не поширюється на вироби авіаційної техніки, визначені у пункті 51 частини першої статті 1 Повітряного кодексу України .
При цьому на апаратуру, призначену для організації надання телекомунікаційних послуг на борту повітряного судна (наприклад, наземні станції супутникового зв'язку, базові станції рухомого (мобільного) зв'язку, точки безпроводового доступу), поширюється дія ТР РО.
На радіообладнання для дистанційного радіокерування (пілотування) безпілотним повітряним судном та/або безпілотними літальними апаратами з обміну даними між повітряними та наземними пристроями (що не входять до складу систем обслуговування повітряного руху та управління повітряним рухом) поширюється дія ТР РО.
XI. Комплекти для оцінювання, які виготовлені за спецзамовленням
Можна вважати, що дія ТР РО не поширюється на комплекти для оцінювання, якщо ці комплекти:
а) виготовлені за спецзамовленням:
комплект, який був виготовлений за конкретним запитом від конкретного клієнта або від групи клієнтів, що беруть участь у спільних науково-дослідних проектах стосовно усіх або деяких характеристик комплекту оцінювання.
або
комплект, який був виготовлений відповідно до специфічних вимог конкретного клієнта або групи клієнтів, які беруть участь у спільних науково-дослідних і проектних розробках стосовно усіх або деяких характеристик комплекту оцінювання.
Унікальний дизайн і характеристики комплекту роблять його прийнятним тільки для такого наукового-дослідного проекту.
Якщо цей комплект буде надаватися на ринку на регулярній основі або пізніше не буде використовуватися для такого науково-дослідного проекту, то надалі такий комплект не вважають виготовленим за спецзамовленням;
б) виготовлені для оцінювання:
друкована плата з мікросхемою і допоміжними компонентами для створення робочої схеми під час оцінювання та розроблення;
в) комплекти радіообладнання, виготовлені на замовлення і призначені:
для організації досліджень та розробок фахівцями в науково-дослідних цілях;
для оцінювання характеристик/параметрів, що здійснюється під час тестування при перспективних розробках, або вдосконалення функцій досліджуваного та розроблюваного обладнання.
Деякі приклади комплектів для оцінювання, на які поширюється дія ТР РО (навіть якщо є можливість для користувача адаптувати його до своїх конкретних потреб або створити його самому):
пристрої/обладнання, що використовуються на регулярній основі для проведення випробувань (наприклад, лабораторне обладнання) з метою дослідження і розробок або для інших цілей, щоб продемонструвати відповідність або якість виробу;
обладнання з метою оцінки відповідності для користувачів у науково-дослідних установах (в цьому випадку обладнання завжди однакове, а не за індивідуальним замовленням).
XII. Конкретні випадки/приклади обладнання
1. Обладнання, що працює з радіообладнанням
Електричні або електронні вироби, функція яких не полягає у навмисному випромінюванні або прийманні радіохвиль з метою радіозв'язку та/або радіовизначення (у цьому розділі зазначеному як "обладнання"), можуть працювати з радіообладнанням.
ТР РО застосовується до комбінацій радіообладнання з обладнанням в цілому, лише якщо радіообладнання:
входить до складу устаткування;
постійно під'єднано до нього.
Отже, якщо радіообладнання постійно під'єднано та є незмінним в обладнанні на момент його введення в обіг, таке обладнання вважається єдиним виробом.
В інших випадках радіообладнання та обладнання розглядаються як окремі готові вироби, а дія ТР РО поширюється лише на радіообладнання.
2. Пристрої інфрачервоного випромінювання
Частоти інфрачервоного спектра (ІЧ - спектра) мають значення від 300 ГГц до 430 ТГц. ТР РО поширюється тільки на пристрої, що працюють у нижній частині ІЧ - спектра, тобто від 300 ГГц до 3000 ГГц, який відповідає довжинам хвиль від 1 мм до 100 мкм (віддаленої інфрачервоної області). На ІЧ - пристрої, що працюють на більш високих частотах, не поширюється дія ТР РО.
3. Прилади, які використовують електромагнітні хвилі не для радіозв'язку та/або радіовизначення
На прилад, функції якого залежать від використання електромагнітних хвиль виключно для іншого призначення ніж радіозв'язок та/або радіовизначення (прилад, який поширює електромагнітні хвилі в просторі, але це поширення не призначене та не використовується для радіозв'язку та/або радіовизначення), не поширюється дія ТР РО, наприклад:
індуктивні нагрівальні та обігрівальні прилади;
високочастотне хірургічне обладнання та системи:
посуд, призначений для індукційних нагрівальних приладів;
пристрої для безпроводового передавання електричної енергії (без будь-якого радіозв'язку чи радіовизначення);
обладнання, що використовує властивості поширення радіохвиль виключно з метою перевірки функціонування інших пристроїв.
4. Антени
Антени можна умовно поділити за типами на "активні" і "пасивні". "Активні" антени - це антени, що мають один або більше активних електронних компонентів (наприклад, діоди, транзистори тощо). Усі інші антени можна вважати "пасивними".
Відповідно до визначення радіообладнання, наведеного у пункті 5 ТР РО, на "пасивну" антену не поширюється дія ТР РО, якщо її введено в обіг як окремий пристрій/блок.
На радіообладнання з антеною поширюються всі вимоги ТР РО. Інтерфейс між радіообладнанням і антеною може не оцінюватися у випадку, якщо радіообладнання без антени також не буде доступним на ринку. На "активні" антени завжди поширюється дія ТР РО.
5. Підсилювачі та інше обладнання, яке призначене для підключення до антен
Підсилювачі та інше обладнання, яке призначене для підключення до антен має відповідати вимогам ТР РО залежно від передбачуваного використання обладнання, заявленого виробником. Тому на підсилювачі та інше електронне обладнання, наприклад: активні фільтри, подільники, перетворювачі, конвертори, антенні тюнери, перемикачі тощо, що призначені для підключення до антен, як це визначено виробником, поширюється дія ТР РО.
6. DVB-приймачі
На приймачі телевізійного мовлення поширюється дія ТР РО. Однак, у конкретному випадку DVB-приймачів, а саме, на приймачі DVB-C, які отримують сигнал через кабельну мережу, не поширюється дія ТР РО.
На інші DVB-приймачі (DVB-T та DVB-S) та на приймачі DVB-C з радіомодулем (наприклад, телевізор з DVB-S, DVB-T та/або WLAN) поширюється дія ТР РО.
7. Глушники радіозв'язку (станції завад)
У цілому на глушники радіозв'язку не поширюється дія ТР РО як на такі, що не відповідають визначенню радіообладнання. Оскільки створення радіозавад є притаманним їм функціональним принципом, то не можна побудувати глушники, які відповідатимуть основним вимогам ТР РО.
Експлуатація глушників радіозв'язку може бути заборонена або обмежена відповідно до законодавства України.
8. Конструкторські комплекти
Якщо конструкторські комплекти у зібраному стані мають у складі радіообладнання і призначені для надання на ринку, то на такі конструкторські комплекти поширюється дія ТР РО. Виробник конструкторського комплекту відповідає за його відповідність у зібраному стані вимогам ТР РО, якщо комплект зібрано відповідно до інструкцій виробника.
Особа, яка збирає вже введені в обіг конструкторські комплекти, має дотримуватися інструкцій виробника. Зазначена особа вважається виробником такого обладнання, якщо:
їх цільове призначення або робота була змінена;
не дотримано вимог інструкцій виробника, що впливає на відповідність вимогам ТР РО.
9. Окремі радіокомпоненти
Відповідно до визначення, наведеному у підпункті 18 пункту 5 ТР РО, радіообладнання - це електричний або електронний виріб, який призначений для випромінювання та/або приймання радіохвиль з метою радіозв'язку та/або радіовизначення, або електричний чи електронний виріб, який повинен бути укомплектований додатковим пристроєм, що призначений для випромінювання та/або приймання радіохвиль з метою радіозв'язку та/або радіовизначення;
Наведені нижче радіокомпоненти відповідають зазначеному вище визначенню, тому вони є радіообладнанням і на них поширюється дія ТР РО:
а) РЧ-модулі (радіочастотні модулі), а також компоненти, що мають вбудований РЧ-модуль;
б) інтегральні схеми, якщо вони мають здатність приймати або передавати радіосигнали, коли вони інтегровані в інший продукт.
Якщо зазначені радіокомпоненти введені в обіг перед їх інтеграцією до іншого продукту, суб'єкт господарювання, який є або вважається виробником, має:
а) провести аналіз і оцінити ризики, які можуть бути визначені на етапі введення в обіг, тобто їх потрібно ідентифікувати до інтеграції радіокомпонентів в інший продукт;
б) виконати оцінку відповідності радіокомпонентів згідно із положеннями пункту 50 ТР РО;
в) наводити вказівки, які, якщо їх дотримуватись, забезпечуватимуть відповідність радіокомпонентів вимогам ТР РО.
10. Радіообладнання, встановлене в транспортних засобах
Радіообладнання, яке встановлене в транспортних засобах, має відповідати ТР РО, якщо радіообладнання не підпадає під будь-яке з винятків, зазначених у пунктах 2, 3 ТР РО.
Особа, яка вводить в обіг радіообладнання, що призначено для встановлення в транспортних засобах, вважається виробником і відповідає за відповідність такого обладнання вимогам ТР РО, якщо таке радіообладнання встановлюється в транспортний засіб відповідно до інструкцій виробника.
Особа, яка встановлює в транспортний засіб радіообладнання, яке вже введено в обіг, повинна дотримуватися інструкцій виробника. Зазначена особа вважається виробником такого радіообладнання, якщо:
не дотримано вимог інструкцій виробника, що впливає на відповідність радіообладнання вимогам ТР РО;
його цільове призначення або робота була змінена.
11. Стаціонарні установки
Розрізнюють два типи стаціонарних установок:
а) установки, які завжди залишаються на постійному місці і, відповідно до ТР ЕМС, є унікальними в своїй конструкції, на які не поширюється ТР РО;
б) установки, створені з обладнання для загального вжитку, вони завжди залишаються на постійному місці, і на які поширюється ТР РО.
Відмінності між зазначеними типами стаціонарних установок наведено у пунктах 12 та 13 цього розділу.
12. Стаціонарні установки, які завжди залишаються на постійному місці і, відповідно до ТР ЕМС, є унікальними в своїй конструкції
ТР РО не встановлює вимог до параметрів стаціонарних установок, втім у ТР ЕМС передбачено спеціальні правила для стаціонарних установок і пристроїв, призначених для застосування у складі стаціонарних установок.
Уведення в експлуатацію радіообладнання у цьому випадку означає вбудовування радіообладнання до складу стаціонарної установки. Згідно з абзацом третім пункту 6 ТР РО вимагається, щоб відповідний рівень електромагнітної сумісності радіообладнання стаціонарних установок, встановлений в ТР ЕМС, було забезпечено.
Отже, під час оцінювання відповідності радіообладнання оцінюється можливість використання радіообладнання як частини апаратури або стаціонарної установки. Важливо, щоб забезпечення ефективного використання радіочастотного ресурсу України і його результативність та уникнення шкідливих завад не порушувалося за будь-якого передбачуваного робочого стану. У технічній супровідній документації на радіообладнання має бути ідентифіковано стаціонарну установку та визначено заходи безпеки. Юридична або фізична особа, яка несе відповідальність за введення в експлуатацію або використання радіообладнання, також має забезпечити, щоб радіообладнання було правильно встановлено, підтримувалося і використовувалося за призначенням.
13. Стаціонарні установки, створені з обладнання для загального вжитку, тобто вони завжди залишаються на постійному місці
Що стосується радіообладнання, призначеного для ввімкнення в подібних установках, то, відповідно до пункту 50 ТР РО, оцінка відповідності повинна враховувати усі передбачені умови експлуатації і повинна підтвердити відповідність радіообладнання суттєвим вимогам за всіма можливими конфігураціями.
З огляду на типи радіообладнання, які можуть бути у складі такої установки, в інструкції з установлення радіообладнання має бути наведена інформація про те, як встановити радіообладнання, щоб воно працювало за призначенням.
Особа, яка встановлює в стаціонарну установку радіообладнання, яке вже введено в обіг, повинна дотримуватися інструкцій виробника. Зазначена особа вважається виробником такого радіообладнання, якщо:
внесено зміни до функціонування радіообладнання:
радіообладнання вважається або розглядається як новий продукт;
не дотримано вимог інструкцій виробника, що впливає на відповідність вимогам ТР РО.
14. Вилки електроживлення, приєднані до радіообладнання
На вилки електроживлення, які приєднано до побутових пристроїв, у складі яких є радіообладнання, наприклад, ноутбук або телевізор, поширюються вимоги статей 4 та 5 Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції".
15. Мітка RFID
Дія ТР РО поширюється на мітки RFID, які застосовуються для ідентифікації та обліку об'єктів, використовуючи технологію безконтактною обміну даними.
У зв'язку з особливостями застосування або розміром мітки REID, маркування знаком відповідності, контактні дані та інша необхідна інформація не можуть бути нанесені на мітку REID.
Продукція, яка має у своєму складі мітки RFID (наприклад, паспорти, платіжні картки тощо), не є радіообладнанням крім самої мітки RFID, і не вимагає маркування знаком відповідності і контактними даними для цілей ТР РО.
16. Кабелі та електропроводи
Кабелі та електропроводи не підпадають під дію ТР РО.
XIII. Суб'єкти господарювання
1. Загальні вимоги
Згідно із ТР РО "виробник", "уповноважений представник", "імпортер" і "розповсюджувач" є суб'єктами господарювання. Основна відповідальність покладається на виробника. Зобов'язання інших суб'єктів господарювання визначаються в межах зобов'язань виробника.
Якщо суб'єкт господарювання бере на себе обов'язки виробника, він бере на себе повну відповідальність за дотримання вимог ТР РО, включаючи комплект технічної документації згідно із пунктом 64 ТР РО.
2. Виробник
Обов'язки виробника визначено в пунктах 19 - 30 ТР РО.
3. Уповноважений представник
Виробник може на підставі письмового доручення (договору, довіреності тощо) визначити будь-яку фізичну чи юридичну особу - резидента України своїм уповноваженим представником.
Обов'язки виробника, встановлені в пункті 19 ТР РО, та обов'язки виробника щодо складення ТД, встановлені в пункті 2 ТР РО, не можуть бути предметом доручення для уповноваженого представника.
Письмове доручення виробника повинне містити принаймні таке:
зберігати ДВ та ТД і надавати їх на вимогу органів ринкового нагляду протягом 10 років після введення в обіг останньої одиниці радіообладнання;
співпрацювати з органом державного ринкового нагляду;
викопувати інші дії, вказані виробником згідно з визначеними у такому дорученні завданнями.
4. Імпортер
Обов'язки імпортера визначено у пунктах 33 - 41 ТР РО.
Відповідно до пункту 47 ТР РО імпортер вважається виробником для цілей ТР РО і повинен виконувати обов'язки виробника відповідно до вимог пунктів 19 - 30 ТР РО у разі, коли може бути порушена відповідність радіообладнання ТР РО, наприклад, коли імпортер:
вводить в обіг радіообладнання під своїм найменуванням або торговою маркою (знаком для товарів і послуг);
вносить зміни до радіообладнання, яке вже введено в обіг.
5. Розповсюджувач
Обов'язки розповсюджувача визначено у пунктах 42 - 46 ТР РО, відповідно до яких він повинен:
а) діяти з належною обережністю стосовно вимог ТР РО під час надання на ринок радіообладнання;
б) перевірити, чи:
радіообладнання має маркування знаком відповідності технічним регламентам;
радіообладнання супроводжується інструкціями та інформацією про безпеку;
виробник надав позначення типу, моделі, партії або серійного номера тощо, що дозволяє ідентифікувати радіообладнання;
виробник додав інформацію про простежуваність радіообладнання:
виробник склав ДВ/СДВ, які повинні супроводжувати радіообладнання;
виробник надав інформацію, у разі наявності обмежень до застосування радіообладання;
імпортер (у разі введення в обіг на ринку України продукції походженням з іншої країни) додав інформацію про простежуваність радіообладнання;
в) не надавати на ринок радіообладнання, якщо він вважає або має підстави вважати, що радіообладнання не відповідає основним вимогам. Якщо радіообладнання створює неприйнятний ризик, розповсюджувач повинен повідомити виробника або імпортера та орган державного ринкового нагляду;
г) гарантувати, що в той час, коли радіообладнання перебуває під його відповідальністю, умови його зберігання та транспортування не ставлять під загрозу його відповідність суттєвим вимогам;
д) негайно інформувати орган ринкового нагляду та надати пояснення, зокрема інформацію про невідповідність і виконані коригувальні заходи, якщо радіообладнання становить ризик;
е) співпрацювати з органом державного ринкового нагляду щодо будь-яких заходів, які вживаються для усунення ризиків, що становить радіообладнання, яке вони надали на ринку.
Відповідно до пункту 47 ТР РО розповсюджувач вважається виробником для цілей ТР РО і повинен виконувати обов'язки виробника відповідно до вимог пунктів 19 - 30 ТР РО у разі, коли може бути порушена відповідність радіообладнання ТР РО, наприклад, коли розповсюджувач:
вводить в обіг радіообладнання під своїм найменуванням або торговою маркою (знаком для товарів і послуг);
вносить зміни до радіообладнання, яке вже введено в обіг.
XIV. Опис обов'язків виробника
1. Забезпечення розробки та виготовлення радіообладнання відповідно до суттєвих вимог ТР РО
Виробник забезпечує, щоб радіообладнання було розроблено і виготовлено відповідно до суттєвих вимог, наведених у пунктах 6 - 8 ТР РО.
2. Процедури оцінки відповідності
У пунктах 50 - 53 ТР РО зазначені умови та порядок застосування кожної процедури оцінки відповідності, які наведені у додатках 1, 2 або 3 до ТР РО, з метою перевірки виконання суттєвих вимог.
З метою оцінки відповідності радіообладнання суттєвим вимогам ТР РО виробник має можливість застосовувати стандарти з Переліку національних стандартів, відповідність яким надає презумпцію відповідності радіообладнання суттєвим вимогам ТР РО , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 травня 2017 року № 355, затвердженого наказом Адміністрації Держспецзв'язку від 28 березня 2018 року № 197, із змінами (далі - Перелік національних стандартів).
Актуальний Перелік національних стандартів розміщено на офіційному вебсайті Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Передбачається, що відповідність суттєвим вимогам ТР РО має бути продемонстровано з використанням Модуля A (додаток 1 до ТР РО), або Модулів B + C (додаток 2 до ТР РО), або Модуля H (додаток 3 до ТР РО).
Модулі B + C або Модуль H використовують для перевірки відповідності суттєвим вимогам, викладеним у пунктах 7 та 8 ТР РО, якщо стандарти з Переліку національних стандартів застосовуються частково чи не застосовуються, або стандартів немає.
Отже, для суттєвих вимог, викладених у пункті 6 ТР РО, можливість продемонструвати відповідність цим суттєвим вимогам іншими способами, ніж використання національних стандартів з Переліку національних стандартів, не пов'язана з залученням ПО, оскільки виробник завжди має право на використання Модуля A (додаток 1 до ТР РО), який не передбачає залучення ПО.
Що стосується вимог, наведених у пунктах 7 та 8 ТР РО, якщо стандарти з Переліку національних стандартів застосовуються частково чи не застосовуються, або стандартів немає, оцінка відповідності здійснюється за участю ПО, оскільки Модулі B + C та Модуль H вимагають його залучення.
На рисунку наведено алгоритм вибору процедур оцінки відповідності суттєвим вимогам ТР РО.
За Модулями A, B + C та H здійснюється оцінювання відповідності радіообладнання суттєвим вимогам, які наведено у пунктах 6 - 8 ТР РО, з урахуванням належного аналізу та оцінки ризиків. Відповідно до пунктів 64 - 66 та додатка 4 до ТР РО результати оцінювання незалежно від застосовного модуля повинні бути включені до технічної документації.
Якщо процедура оцінки відповідності вимагає від виробника виконання випробувань, виробник може звернутися із заявою до третьої сторони (наприклад, лабораторії), але відповідальність за відповідність радіообладнання в усіх випадках несе виробник.
Під час оцінки відповідності виробник має враховувати усі передбачені умови експлуатації. Це стосується умов експлуатації, які можуть вплинути на відповідність радіообладнання суттєвим вимогам ТР РО. Для вимог, зазначених в абзаці другому пункту 6 ТР РО, оцінка відповідності також має враховувати обгрунтовано прогнозовані умови застосування.
Якщо радіообладнання здатне приймати різні конфігурації, то відповідність радіообладнання суттєвим вимогам ТР РО має бути оцінено за всіма можливими конфігураціями.
Виробник забезпечує відповідність вимогам ТР РО радіообладнання, яке вводиться в обіг. Під час оцінювання відповідності радіообладнання виробник може використовувати результати оцінювання, отримані раніше для компонентів або частин цього радіообладнання, але при цьому несе відповідальність за відповідність радіообладнання в цілому. Проте проведення оцінювання тільки компонентів та/або частин радіообладнання може бути недостатньо, щоб продемонструвати відповідність всього радіообладнання.
Результати оцінювання, отримані раніше для компонентів та частин радіообладнання, долучають до ТД на все радіообладнання. На обґрунтований запит органу державного ринкового нагляду виробники повинні надати йому всю інформацію та документацію (у паперовій або електронній формі), необхідну для демонстрації відповідності радіообладнання вимогам ТР РО.
3. Технічна документація
Відповідно до пункту 21 ТР РО перед введенням радіообладнання в обіг виробник складає ТД згідно з вимогами, визначеними пунктами 64 - 67 ТР РО.
ТД має бути доступною, коли продукція вводиться в обіг, незалежно від країни походження виробника. Оскільки поняття "введення в обіг" стосується кожної окремої одиниці продукції, зазначений строк обчислюється з моменту введення в обіг кожної окремої одиниці продукції.
Зміст ТД визначено в додатку 4 до ТР РО.
Пунктом 3 додатка 2 до ТР РО визначено, що ТД має містити опис проведення і результати належного аналізу та оцінки ризику (ризиків).
Деякі елементи ТД оформлюють відповідно до закону про порядок застосування мов. Це стосується таких елементів:
інформація для користувачів та інструкції з експлуатації;
список стандартів із Переліку національних стандартів, а у разі коли такі стандарти не застосовувалися, опис рішень, прийнятих з метою забезпечення відповідності радіообладнання суттєвим вимогам ТР РО;
копія ДВ;
копія сертифіката експертизи типу та додатки до нього, які було видано ПО (у відповідних випадках);
пояснення згідно з положеннями пункту 20 ТР РО та пояснення щодо наведення чи не наведення інформації на упаковці відповідно до пункту 28 ТР РО.
Згідно з вимогами, наведеними у пункті 67 ТР РО, у випадку, коли ТД не відповідає пунктам 64 - 66 ТР РО та не містить достатні відповідні дані або засоби, які використовувалися для забезпечення відповідності радіообладнання суттєвим вимогам, орган державного ринкового нагляду у разі необхідності звертається до виробника або імпортера з вимогою провести випробування радіообладнання органом з оцінки відповідності, прийнятним для органу державного ринкового нагляду, за рахунок виробника або імпортера.
4. Декларація про відповідність
Загальні вимоги до ДВ наведено у пунктах 54 - 57 до ТР РО.
Відповідно до вимог пункту 21 ТР РО виробник зобов'язаний скласти ДВ, якщо доведено повну відповідність радіообладнання вимогам ТР РО.
Виробник зберігає ДВ протягом 10 років після введення в обіг останньої одиниці відповідної моделі радіообладнання.
Відповідно до пункту 8 додатка 5 до ТР РО виробники наводять у ДВ описи компонентів та аксесуарів, включаючи програмне забезпечення, якщо вони:
впливають на відповідність радіообладнання;
призначені для встановлення або заміни користувачем без контролю виробника.
У цих конкретних випадках виробник вибирає формат і рівень опису цих частин, аксесуарів і компонентів, зокрема, програмного забезпечення, таким чином, щоб їх можна було ідентифікувати.
Приклад аксесуарів
Якщо радіообладнання постачається без антени, то технічні характеристики антени, яка може бути використана в поєднанні з радіообладнанням, повинні бути надані користувачам. Це може бути інформація про загальні характеристики певного типу антен або посилання на конкретну антену(-и), що доступна(-і) на ринку. Ці технічні характеристики аксесуарів наводяться в ДВ для того, щоб дати користувачеві можливість працювати із сумісним радіообладнанням.
Користувач несе відповідальність за експлуатацію радіообладнання і аксесуарів за призначенням згідно з описом, наданим виробником.
Приклад програмного забезпечення
Якщо в радіообладнанні встановлено програмне забезпечення (наприклад, вбудоване програмне забезпечення, яке записується на інтегральну мікросхему і керує роботою радіомодуля, програма управління персональним комп'ютером тощо), яке може вплинути па відповідність радіообладнання вимогам ТР РО, і виробник має намір і надає можливість користувачеві вільно змінювати або замінити його, то версія програмного забезпечення має бути наведена в ДВ, щоб користувач використовував радіообладнання саме з такою версією програмного забезпечення, з якою здійснювалось оцінювання відповідності радіообладнання. Виробник наводить формат опису версії програмного забезпечення таким чином, щоб його можна було ідентифікувати.
З іншого боку, якщо радіообладнання має програмне забезпечення, яке не може вплинути на його відповідність вимогам ТР РО, і при цьому виробник не має наміру дозволяти користувачу змінювати або замінювати його, то ніякої інформації про таке програмне забезпечення наводити в ДВ не потрібно. Прикладом цього може бути оновлення через мережу Інтернет програмного забезпечення, що не впливає на суттєві вимоги ТР РО, коли встановлюється нова версія програмного забезпечення під повним контролем виробника без доступу користувача.
ДВ не потрібно плутати із іншими документами, зокрема із сертифікатом експертизи типу, виданим ПО. Ці документи можна легко відрізнити: ДВ підписується виробником або від його імені уповноваженим представником, в той час як інші документи підписують представники випробувальних лабораторій або ПО.
Позначення радіообладнання в ДВ має дозволяти встановлювати зв'язок між продукцією. ДВ і ТД.
Супроводження радіообладнання
Кожна одиниця радіообладнання повинна супроводжуватися копією ДВ або СДВ (принаймні одна з них повинна бути у друкованому вигляді). ТР РО не забороняє відображати ДВ або СДВ в інструкції з експлуатації, у вигляді окремого аркушу, на радіообладнанні або на упаковці.
Спрощена декларація про відповідність
СДВ повинна містити дані, наведені у додатку 6 до ТР РО.
У СДВ наводиться веб-адреса, за якою може бути знайдена повна ДВ. Ця вебадреса не обов'язково безпосередньо надає документ, але може привести до певної інтернет-адреси, де збережено ДВ або де можлива проста ідентифікація чи пошук ДВ.
Навіть якщо СДВ оформлена тільки стосовно ТР РО, повна ДВ, яка розміщена на вебсайті, інформує про відповідність усім технічним регламентам, дія яких поширюється на радіообладнання.
Якщо на радіообладнання поширюється дія кількох технічних регламентів, що вимагають складення ДВ, складається єдина декларація про відповідність щодо всіх таких технічних регламентів. Єдина декларація про відповідність може мати форму досьє, яке складається з відповідних окремих ДВ.
Маркування знаком відповідності
Маркування знаком відповідності технічним регламентам здійснюється відповідно до положень, наведених у пунктах 58 - 62 ТР РО.
Відповідно до пунктів 21 та 59 ТР РО виробник зобов'язаний при введенні продукції в обіг нанести маркування знаком відповідності технічним регламентам на радіообладнання, а якщо це неможливо або невиправдано через характер радіообладнання - на його упаковці та супроводжувальні документи. Це маркування має бути висотою не менше ніж 5 мм.
Якщо конструкція корпусу радіообладнання та його розміри не дозволяють наносити маркування розміром не менше ніж 5 мм, то висота знака відповідності технічним регламентам може бути менше ніж 5 мм за умови, що він залишається видимий та розбірливий. Якщо це неможливо, враховуючи розмір радіообладнання, то виробник може нанести його помітно і розбірливо на інформаційну табличку радіообладнання, а також на упаковку. Якщо на радіообладнання, крім ТР РО поширюється дія інших технічних регламентів, які не передбачають, щоб маркування було менше ніж 5 мм, то маркування знаком відповідності технічним регламентам розміром менше ніж 5 мм не може бути використано виробником.