• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про розгляд листа

Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру | Лист від 31.05.2023 № 26-28-0.201-4961/2-23
Реквізити
  • Видавник: Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру
  • Тип: Лист
  • Дата: 31.05.2023
  • Номер: 26-28-0.201-4961/2-23
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру
  • Тип: Лист
  • Дата: 31.05.2023
  • Номер: 26-28-0.201-4961/2-23
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ГЕОДЕЗІЇ, КАРТОГРАФІЇ ТА КАДАСТРУ
ЛИСТ
від 31.05.2023 р. № 26-28-0.201-4961/2-23
Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування
"Всеукраїнська асоціація громад"
вул. Січових Стрільців, буд. 73, м. Київ, 04053
Про розгляд листа
Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру розглянула лист Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування "Всеукраїнська асоціація громад" від 26.05.2023 № 200/023 (вх. №26-14839/0/1-23 від 29.05.2023) щодо можливості використання ортофотопланів як картографічної основи для розроблення містобудівної документації та повідомляє.
Положеннями статті 6 Закону України "Про національну інфраструктуру геопросторових даних" визначено, що доступ користувачів до геопросторових даних та метаданих забезпечується через геопортали держателів даних та офіційний веб-сайт національної інфраструктури геопросторових даних.
Забезпечення доступу користувачів до геопросторових даних та метаданих національної інфраструктури геопросторових даних через національний геопортал законодавством покладається на Держгеокадастр.
Пунктом 25 Порядку функціонування національної інфраструктури геопросторових даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2021 року № 532 (далі — Порядок НІГД), визначено, що базові геопросторові дані виробляються, оновлюються, обробляються, зберігаються та постачаються у вигляді векторних моделей об’єктів, цифрових моделей рельєфу та растрових моделей цифрових ортофотокарт та ортофотопланів.
Додатком 1 до зазначеного Порядку до складу базових геопросторових даних, основних геоіиформаційних ресурсів та інших інформаційних ресурсів (матеріалів) для створення та оновлення наборів базових геопросторових даних належать ортофотоплани, ортофотокарти; цифрові ортофотокарти масштабу 1:10000; цифрові ортофотоплани масштабів 1:500, 1:1000, 1:2000, 1:5000.
Відповідно до підпункту 3 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 1051 від 17 жовтня 2012 року "Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру" на день набрання нею чинності картографічною основою Державного земельного кадастру є ортофотоплани, створені в рамках виконання Угоди про позику (Проект "Видача державних актів на право власності на землю у сільській місцевості та розвиток системи кадастру") між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку від 17 жовтня 2003 р., ратифікованої Законом України від 15 червня 2004 р. № 1776-IV, та інші картографічні матеріали, виготовлені на замовлення центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів або отримані ним від центрального органу виконавчої влади з питань топографо-геодезичної і картографічної діяльності, державного підприємства "Державний картографо- геодезичний фонд України" та інших суб’єктів інформаційної взаємодії.
Відповідно до частини 3 статті 2 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" містобудівна документація розробляється у формі електронного документа, формат якого визначається Кабінетом Міністрів України, на оновленій картографічній основі, облікованій у Державному картографо-геодезичному фонді України, в цифровій формі як набори тематичних геопросторових даних у Державній геодезичній референцній системі координат УСК-2000 і єдиній системі класифікації та кодування об’єктів містобудування для формування баз даних містобудівного кадастру. А відповідно до частин першої та другої статті 16 того ж Закону містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням відомостей Державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі у цифровій формі в державній системі координат у формі електронних документів, що містять базові і тематичні геопросторові дані. Оновлення містобудівної документації передбачає, зокрема, актуалізацію картографо- геодезичної основи. У той же час цим Законом не визначено які саме картографічні матеріали мають використовуватись як картографічна основа для розробки містобудівної документації.
Відповідно до пункту 17 частини другої статті 5 розділу II Закону України "Про національну інфраструктуру геопросторових даних" відомості про ортофотоплани є базовими геопросторовими даними. Пунктом 12 додатку до Закону України "Про національну інфраструктуру геопросторових даних" визначено, що до наборів (видів) геопросторових даних належать, зокрема, ортофотоплани, які є фотографічними планами місцевості на точній геодезичній основі, отримані шляхом аерофотозйомки або космічної зйомки з подальшим перетворенням знімків з центральної проекції в ортогональну за допомогою методу ортотрансформування.
Підпунктом 2 пункту 43 Порядку розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 вересня 2021 року № 926, до основних етапів розроблення містобудівної документації віднесено надання замовником розробнику картографічної основи у цифровій формі в Державній геодезичній референцній системі координат УСК-2000, складеної відповідно до вимог законодавства, через Єдину державну електронну систему у сфері будівництва.
Об’єкти місцевості та їх характеристики, зображені на картографічній основі, повинні відповідати класифікаторам інформації, яка відображається на топографічних картах та планах відповідних масштабів, або вимогам до топографічної карти/плану із спрощеним змістом, що встановлюються нормативно-технічною документацією у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності.
Картографічна основа за точністю відповідає:
для всієї території територіальної громади – масштабу 1:10 000;
для території населених пунктів, для яких будуть розроблятися генеральні плани та/або планувальні рішення генерального плану, – масштабу 1:2000;
для визначених у завданні територій, для яких будуть розроблені детальні плани та /або планувальні рішення детальних планів, – масштабам 1:1000, 1:500.
Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 22.02.2022 № 56, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2022 р. за № 432/37768, затверджено структуру Бази геоданих містобудівної документації на місцевому рівні. У структурі Бази геоданих містобудівної документації не описана картографічна основа містобудівної документації, отже треба керуватися зазначеними нормами законодавства про національну інфраструктуру геопросторових даних.
Відповідно до пункту 11 Порядку загальнодержавного топографічного і тематичного картографування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 вересня 2013 р. № 661 періодичність оновлення ортофотокарт (фотокарт) становить не більш як п’ять років.
Разом з цим, оновлення ортофотокарт (фотокарт) має здійснюватися також в залежності від характеру та інтенсивності змін на місцевості з тим, щоб картографічні матеріали та дані відображали актуальний стан місцевості, включаючи пошкодження та руйнування, що виникли з початку бойових дій.
Ураховуючи вищезазначене, вважаємо за доцільне зазначити, що актуальні ортофотоплани можуть використовуватись як картографічна основа для розроблення містобудівної документації із дотриманням вимог Порядку розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 вересня 2021 року № 926, та наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 22.02.2022 № 56 "Про затвердження структури Бази геоданих містобудівної документації на місцевому рівні" щодо складу геоданих, що створюються з їх використанням.
Звертаємо увагу, що листи Держгеокадастру не є нормативно-правовими актами, вони мають лише інформаційний характер і не встановлюють правових норм.
Заступник Голови Дмитро МАКАРЕНКО