• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про розгляд звернень

Державна фіскальна служба України | Лист від 18.07.2016 № 15397/6/99-99-15-03-02-15
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 18.07.2016
  • Номер: 15397/6/99-99-15-03-02-15
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 18.07.2016
  • Номер: 15397/6/99-99-15-03-02-15
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
18.07.2016 N 15397/6/99-99-15-03-02-15
Про розгляд звернень
Державна фіскальна служба України розглянула звернення платника щодо можливості перенесення суми від’ємного значення податку, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, яка обліковується у податковій декларації з ПДВ платника податку, що реорганізується шляхом приєднання до іншого платника податку - правонаступника (далі - платник податку, що реорганізується), до податкової звітності з ПДВ платника податку - правонаступника, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Основні правила реєстрації платників податку та порядок їх анулювання, правила визначення податкових зобов’язань, формування податкового кредиту та особливості їх коригування, а також порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету чи до відшкодування з бюджету, визначено розділом V ПКУ з урахуванням особливостей, визначених підрозділом 2 розділу ХХ ПКУ.
Так, порядок реєстрації особи як платника ПДВ, анулювання та поновлення такої реєстрації регулюється статтями 180 - 184 ПКУ та регламентується Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 р. N 1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 р. за N 1456/26233.
Для платників ПДВ, які реорганізуються, ПКУ визначені особливості щодо процедури анулювання реєстрації платників ПДВ та визначення податкових зобов’язань з ПДВ.
Так, відповідно до п. 183.17 ст. 183 ПКУ особа, утворена в результаті реорганізації платника податку (крім особи, утвореної шляхом перетворення), реєструється платником податку як інша новоутворена особа в порядку, визначеному ПКУ, у тому числі у разі, коли до такої особи перейшли обов'язки зі сплати податку у зв’язку з розподілом податкових зобов'язань чи податкового боргу.
Згідно з пп. "б" п. 184.1 ст. 184 ПКУ реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі, якщо особа, зареєстрована як платник податку, прийняла рішення про припинення та затвердила ліквідаційний баланс, передавальний акт або розподільчий баланс відповідно до законодавства за умови сплати суми податкових зобов'язань із податку у випадках, визначених розділом V ПКУ.
Анулювання реєстрації на підставі, визначеній у пп. "б" п. 184.1 ст. 184 ПКУ, здійснюється за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного контролюючого органу.
Анулювання реєстрації здійснюється на дату:
подання заяви платником податку або прийняття рішення контролюючим органом про анулювання реєстрації;
зазначену в судовому рішенні;
припинення дії договору про спільну діяльність, договору управління майном, угоди про розподіл продукції або закінчення строку, на який утворено особу, зареєстровану як платник податку;
що передує дню втрати особою статусу платника податку на додану вартість (п. 184.2 ст. 184 ПКУ).
Згідно з пп. 196.1.7 п. 196.1 ст. 196 ПКУ операції з реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення та перетворення) юридичних осіб не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.
При цьому на випадки проведення операцій, передбачених пп. 196.1.7 п. 196.1 ст. 196 ПКУ, не поширюється:
визнання продажу за звичайними цінами товарів/послуг, що фактично використовуються в операціях, які не є об'єктом оподаткування або звільняються від оподаткування відповідно до цього розділу (п. 198.5 ст. 198 ПКУ);
перерахунок сум податкового кредиту у зв’язку із зміною частки використання товарів (послуг) в оподатковуваних і неоподатковуваних операціях (п. 199.6 ст. 199 ПКУ).
У разі якщо платник податків, що реорганізується (у тому числі шляхом приєднання до платника податків - правонаступника), має суми надміру сплачених грошових зобов'язань, такі суми підлягають заліку в рахунок його непогашених грошових зобов'язань або податкового боргу за іншими податками. Зазначена сума розподіляється між бюджетами та державними цільовими фондами пропорційно загальним сумам грошового зобов'язання або податкового боргу такого платника податків (п. 98.8 ст. 98 ПКУ).
У разі якщо сума надміру сплачених грошових зобов'язань або невідшкодованих податків та зборів платника податків перевищує суму грошових зобов'язань або податкового боргу з інших податків, сума перевищення перераховується в розпорядження правонаступників такого платника податків пропорційно його частці в майні, що розподіляється, згідно з розподільним балансом або передаточним актом (п. 98.9 ст. 98 ПКУ).
Порядок ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 05.12.2013 р. N 765 ( зареєстрований в Міністерстві юстиції України 04.02.2014 р. N 217/24994) (далі - наказ N 765).
Враховуючи зазначене, при проведенні процедури реорганізації:
платник податку, що реорганізується, підлягає виключенню з Реєстру платників ПДВ на дату оформлення передавального акта;
у платника податку, що реорганізується, не відбувається нарахування ПДВ та коригування сум податкового кредиту;
сума від’ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, яка обліковується у податковій декларації з ПДВ платника податку, що реорганізується, до податкової звітності з ПДВ платника податку - правонаступника не переноситься;
сума надміру сплачених грошових зобов'язань або невідшкодованих податків та зборів платника податку, що реорганізується, в частині, що перевищує суму грошових зобов'язань або податкового боргу з інших податків, перераховується у розпорядження платника податку - правонаступника згідно з передавальним актом. Це здійснюється за допомогою засобів програмного забезпечення, якими переносяться до інтегрованої картки платника податку (далі - ІКПП) платника податку - правонаступника облікові дані щодо хронології виникнення зобов’язань чи боргу або надміру сплаченої суми платником податку, що реорганізується.
Такі кошти обліковуються в ІКПП особи, що реорганізується і реєстрацію як платника ПДВ якої анульовано, та враховуються в рахунок погашення заборгованості з ПДВ, а за відсутності такої заборгованості обліковуються в ІКПП як зайво зараховані кошти і можуть бути повернуті такій особі на її рахунок відповідно до ст. 43 ПКУ.
Суми зайво зарахованих коштів до бюджету, які обліковувались в ІКПП особи, що реорганізується, переносяться до ІКПП платника податку - правонаступника (п. 5 наказу N 765).
Відповідно до п. 200-1.8 ст. - 200-1 ПКУ після анулювання реєстрації особи як платника податку залишок коштів на його рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість перераховується до бюджету, а такий рахунок закривається.
Перерахування коштів до бюджету здійснюється на підставі реєстру, який ДФС надсилає Державній казначейській службі України (далі - Казначейство), в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника і сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру Казначейство перераховує суми податку до бюджету.
Перерахування коштів з електронного рахунку платника податку, що реорганізується, на електронний рахунок платника податку - правонаступника, не передбачено ПКУ.
Питання перерахування залишків коштів з електронного рахунку особи, реєстрацію як платника ПДВ якої анульовано, на електронний рахунок платника податку - правонаступника може бути врегульоване шляхом внесення змін до ПКУ.
Щодо питання проведення процедури реорганізації слід зазначити, що порядок реорганізації платника податків (у тому числі шляхом приєднання до іншого платника податків - правонаступника) визначено у Цивільному кодексі України, Законі України від 15 травня 2003 року N 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Формування контролюючим органом документа, що підтверджує відсутність (наявність) заборгованості зі сплати податків і зборів, у тому числі у разі проведення реорганізації особи, здійснюється відповідно до Порядку обліку платників податків і зборів затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 р. N 1588, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.05.2014 р. за N 503/25280.
ГоловаР. М. Насіров